Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

poruka: 232
|
čitano: 67.681
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo".
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
LudaRajcica kaže...
SupremeCommander kaže...

 

"- Za primjer, u usporedbi s kolegama u Republici Irskoj za isti netoiznos njihove minimalne plaće od oko 1650 eura hrvatski poslodavac mora isplatiti čak 1000 eura više na ime poreza i doprinosa."

 

 

Taj "porez" velikom vecinom ode na mirovinsko i zdravstveno. Dakle, novac odlazi na place lijecnika, medicinskih sestara i opremu koje ce vam spasavat zivot kad vam jednom zatreba. Pa ih nemojte placat...

A ne morate placat ni mirovinsko pa cete gledat svoje babe i djedove kako zive u kutijama i kopaju po kantama smeca.

Onaj manji preostali dio tog "poreza" odlazi na tete u vrticima, skolama, vatrogasce.... Mogli bi i njih ne placat, sta ce nam to...

 

Glavni problem drzave nisu ni politicari niti nekakvi uhljebi nego pretjeran broj umirovljenika koji rade ogroman teret na proracun (i mirovinsko i zdravstveno) a koji nema niti jedna druga drzava.

 

Rjesenja postoje, vrlo efikasna. Ali nisu ni legalna niti moralna. 

Pa upravo je to problem, taj visak penziJonera, medju kojima je 500 tisuca branitelja koje MI ne zelimo hraniti, rat je gotov, koji k. mi njima dugujemo? to sto su unistili privredu nase zemlje? Zato je PAUSALAC od Boga dano rjesenje! Omogucuje potpuno ignoriranje mirovinskog i zdravstvenog sustava uz zadrzavanje svih prava!

 

To su dobili branitelji, danas to primaju programeri

 

w la revolusion! :D

kAmen! :D

 Nema 500 tisuća branitelja penzionera nego par desetaka tisuća, branitelji su najveći primatelji socijalne pomoći od 400 kuna mjesećno, najveći udio na burzi su branitelji. Da bi socijalno ugroženi branitelj primao pomoć od 2000 kuna nesmije ni on ni netko od obitelji imati auto i nekretnina mu nesmije preći cenzus. Svaki šest mjeseci prolazi reviziju prava. Branitelji koji imaju pravo na maksimalnu mirovinu od 4000 kuna moraju imati više od 600 dana u borbenom sektoru. Ljudima bez noge su znali dati samo 50 posto invalidnosti. Manje čitati žute portale više službene brojke.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Friday kaže...
disk c kaže...

 Nije problem porez, ni davanja nego poluoligarhiski sustav koji ne dozvoljava ljudima da od malih tvrtki postanu velike ako nisu pod stranačkim kontrolama.

 

Imam kolegu koji je od niceg i bez ikakve politike stvorio respektabilnu IT firmu. Ne generaliziraj

 Ajde malo putuj i vidi nešto osim što tu trolaš. Eu klasifikacija srednje firme ti je 5000 zaposlenoh, a čisto sumnjam da imaš nekoga koga bi nazvao kolegom ili prijateljem. Sretno sa lječenjem frustracija na forumu.

4 godine
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

hm, krenimo redom.

 

Panika koja se trenutno sije zbog "paušalnih" crnih ovci u IT-u, zadnjih dana uzima sve više maha. Najprije su svi portali bili puni pameti i savjeta kako otvoriti paušalni obrt, a sad samo paranoja "to će nas sve uništiti". LOL

 

 

no zaista ne vidim ništa drugo osim:

 

1. država je potakla poduzetništvo. Kako zamišljate svoj start u stvaranju nove IT firme? Super dobrim ugovorom s državom u kojoj ćete opljačkati neki grad i zaposliti pedesetak programera za crkavicu od koje ćete ispod stola isplatiti više od 50% plaće?

 

2. paušalci posluju po zakonu ove republike. S druge strane ovdje se cvili i pokušava hrvatskim IT mastodontima osigurati da ponovno budu povlašteni u nekoliko segmenata:

 

- obzirom da su veliki, imaju velike projekte i monopol na projekte, pa čak i one malene projekte npr. s državom mali poduzetnici/paušalci  ne mogu dobiti, jer su namjenjeni upravo takvim velikim igračima.

- žele pored sveg vrhnja koje zarađuju, a to je u prosjeku više od 50€ /h za čisti 100 postotni THIN AIR  -> čitaj:  i tuđe znanje, muku, školovanje i neprospavane noći, beskonačne sate kodiranja, narušeno zdravlje da još i dobiju ne znam kakve dodatne povlastice u vidu smanjenja doprinosa i poreza i to samo kako bi im ostalo više, te dodatni monopol nad zapošljavanjem kako bi i dalje mogli pod držati "zaposlenike" svojim robovima da rade kao blagajnice u konzumu bez ikakvih opcija.

- naravno sav taj "porez" bi i dalje preko multi podružnica i sestrinskih kompanija presisavali jednako kao što to čine od početka vremena.

 

Moj stav je da takve firme, koje zazvaju crno doba programerskog kmetstva treba pribit na stub srama, sve dok te vrle firme ne pokažu i javno objave kako su zaradili svoj prvi milijun eura. 99% ih je crnije od sveg ovog što sada pripisuju "paušalnim bad guysima" it scene.

 

Ne zaboravimo da su većinom sve te divne firme u HR radile ispod stola u kuvertama, prebijajući prekovremene slobodnim danima, pa čak i u iracionalnim omjerima, tipa 3 prekovremena dana za 1 stvarni i sl, a svoje prve milijune su zaradile uglavnom u upitnim poslovima s državom.

 

Znači zaobilaziti ih u širokom luku, jer ovo je slobodno tržište. A kad vidim nekog iz "renomirane firme" koji naplaćuje 80€ po satu za nekog jadnika koji dobije jedva 10000 kn netto. od toga još 4 barem ispod stola, a prijavljen je na 6400 , i onda ga čujem kako po youtubeu i sporednim portalima zaziva reviziju pašualnog obrta, pa radije bih išao raditi keramiku nego se zaposlio kod takvog đibera

 

 

Da rezimiramo, paušalni IT obrt uglavnom velikom dijelom čini top kadar IT scene, jednom kad se to ukine ili će se opet taj top tal okrupniti u manjim profesionalnim firmama i ponovno raditi mimo ovih mastodonata koji neće imati izbora nego ih ponovno iznajmiti po znatno većoj cijeni ili će jednostavno puknuti i zadnja veza s ovom državom i nastaviti raditi vani.

 

Vremena se mjenjaju, nekad su "velike pamenne glave" sve trpale u monolitnu aplikaciju - dok danas odjednom svi vidimo da su mikroservisi za puno stvari bolja, stabilnija i sigurnija arhitektura. Pa jednostavno tako i veliki IT divovi se polako trebaju raspršiti na mikro kompanije npr. paušalce.

 

 

Sjetite se samo one: "kad kihne agrokor država dobije upalu pluća." Znam, vjerojatno se autor ovog članka sjetio toga, kad se uplašio da mu programeri neće uplaćivati mirovinu, a eto mirovinski je uložio upravo u jednog takvog dinosaura, ostatak priče znamo.

 

Paušalni obrt, je obrt kao i svaki drugi, i tko god želi preuzeti rizik ulaska u poslovni odnos, ima pravo koristiti sve što mu država nudi. U paušalnom obrtu obrtnik preuzima odgovornost svom svojom imovinom, dok d.o.o svojim temeljnim kapitalom.

 

 

 

 
24 0 hvala 5
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
3000+ i njihove obitelji...trenutnih...IT sektor bi kolabirao...a u IT.u radi jos hrpa zanimanja koja pociva na developmentu koji bi nakon exodusa doticnih ostali obezglavljeni..
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 23:47 (Rokas).
6 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Haha jos bi covjek rekao da je HDZ platio za clanak, ali sumnjam da se razume i mare za IT. 

 

Porez se ne moze smanjiti, a apetiti lopova na vlasti rastu. Ako se ukine pausalni obrt za programere onda ce ih u Hr ostati 10-15. Samo naprijed Dragane. 

 
6 1 hvala 1
11 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
disk c kaže...
LudaRajcica kaže...
SupremeCommander kaže...

 

"- Za primjer, u usporedbi s kolegama u Republici Irskoj za isti netoiznos njihove minimalne plaće od oko 1650 eura hrvatski poslodavac mora isplatiti čak 1000 eura više na ime poreza i doprinosa."

 

 

Taj "porez" velikom vecinom ode na mirovinsko i zdravstveno. Dakle, novac odlazi na place lijecnika, medicinskih sestara i opremu koje ce vam spasavat zivot kad vam jednom zatreba. Pa ih nemojte placat...

A ne morate placat ni mirovinsko pa cete gledat svoje babe i djedove kako zive u kutijama i kopaju po kantama smeca.

Onaj manji preostali dio tog "poreza" odlazi na tete u vrticima, skolama, vatrogasce.... Mogli bi i njih ne placat, sta ce nam to...

 

Glavni problem drzave nisu ni politicari niti nekakvi uhljebi nego pretjeran broj umirovljenika koji rade ogroman teret na proracun (i mirovinsko i zdravstveno) a koji nema niti jedna druga drzava.

 

Rjesenja postoje, vrlo efikasna. Ali nisu ni legalna niti moralna. 

Pa upravo je to problem, taj visak penziJonera, medju kojima je 500 tisuca branitelja koje MI ne zelimo hraniti, rat je gotov, koji k. mi njima dugujemo? to sto su unistili privredu nase zemlje? Zato je PAUSALAC od Boga dano rjesenje! Omogucuje potpuno ignoriranje mirovinskog i zdravstvenog sustava uz zadrzavanje svih prava!

 

To su dobili branitelji, danas to primaju programeri

 

w la revolusion! :D

kAmen! :D

 Nema 500 tisuća branitelja penzionera nego par desetaka tisuća, branitelji su najveći primatelji socijalne pomoći od 400 kuna mjesećno, najveći udio na burzi su branitelji. Da bi socijalno ugroženi branitelj primao pomoć od 2000 kuna nesmije ni on ni netko od obitelji imati auto i nekretnina mu nesmije preći cenzus. Svaki šest mjeseci prolazi reviziju prava. Branitelji koji imaju pravo na maksimalnu mirovinu od 4000 kuna moraju imati više od 600 dana u borbenom sektoru. Ljudima bez noge su znali dati samo 50 posto invalidnosti. Manje čitati žute portale više službene brojke.

 Ne pricaj gluposti. Osobno poznajem dva slucaja di su branitelji invalidi na drzavnoj grbaci od preko 10k kn, dobili su zemljiste, dobili sve da izgrade kuce... Jedan aktivno radi, zaradjuje na crno, jer je u penziji... drugi ima poduzece, koje vodi, pred koju godinu prebaceno na sina.... vodi ga i dalje u "sijeni"...

 

Voze se audiji, mercedesi... tako da bas i nije kako ti kazes... a cuo sam o puno slucajeva takve vrste.

 

S druge strane postoje one javne licnosti, poput Gloglogloglogloggoškog koji prima ukupno 25000kuna mjesecno, kojem i zena prima lovu jer ga "kao pazi"... pitam se zasto takve beneficije nemamo i mi ostali gradjani? recimo majke dijece sa posebnim potrebama, zene/muzevi kojima je bolja strana stradala? ili smo mi ostali gradjani 2. reda?

 

Sam u obitelji imam slucaj u kojem su dva brata bila u ratu, jedan zaista a jedan po uredima 20km od doma... pitam te, koji je dobio sva prava a koji nista? i da onaj koji je dobio prava je HDZovac :D

 

A shvati da postoje i gradjani 2. reda koji isto imaju problema nevezanih za gore navedeno, kao sto postoje i branitelji koji nemaju nista od svojih trauma. A i o njima ni rijeci :D

 

Zapravo boli me za sve te teme :D

 

Samo zelim reci, ako mos ne dati drzavi i zadrzati za sebe, to je rjesenje!

sve ostalo je romantika i besmislenost :D

 

16 godina
neaktivan
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Ovaj nonsens o 7% je možda i najveći biser u cijeloj ovoj priči. Stvarno ispada da smo mi paušalci "super povlašteni" (ne, nisam u IT-u).

 

Realna stvar je da je dobar dio paušalaca u prvom ili drugom poreznom razredu (ja sam u trećem) i da nemamo pravo ni na kakve troškove. Bavimo li se nečim što zahtijeva bilo kakve dodatne troškove (najam prostora, repromaterijal, česta putovanja) postotak novca koji nam ostane je značajno manji. Srećom sam među onima koji se bave uslugama, ali i moj radni prostor u domu, oprema i softver, vjerovali ili ne, također koštaju.

 

Sve ovo pišem kako bih upozorio na ono što će se dogoditi. Marićevi podanici pročitat će ovaj i ovakve tekstove. Onda će sjesti i probati osmisliti rješenje. Kako u ovoj državi nijedno rješenje u poreznom sustavu ne obuhvaća bilo kakva ozbiljnija porezna rasterećenja, njihov "cunning plan" će biti da svim paušalcima dignu davanja, baš zato što ima ovakvih "bisera" koji pišu o famoznih "7%" ukupnih davanja. I onda će svi oni koji moraju platiti neke inpute - zatvoriti obrte. I onda ćemo mi svi skupa koji živimo pošteno od paušalnog obrta spominjati bližu i dalju familiju svim ovim "dušebrižnicima" koji su ovoj temi pristupili kroz prozivanje paušalaca.

 

A rješenje za borbu protiv nepoštenih poslodavaca, vjerovali ili ne, već se nalazi u postojećim propisima. Ono je vezano uz regulativu prikrivanja radnog odnosa, nastalu zbog toga što su se godinama zloupotrebljavali Ugovori o djelu i Autorski ugovori. Znate kako je to završilo? Naravno, drastično su povećana davanja na iste...

Čvarci su bomboni od svinje
Moj PC  
19 0 hvala 5
15 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Friday kaže...
disk c kaže...

 Nije problem porez, ni davanja nego poluoligarhiski sustav koji ne dozvoljava ljudima da od malih tvrtki postanu velike ako nisu pod stranačkim kontrolama.

 

Imam kolegu koji je od niceg i bez ikakve politike stvorio respektabilnu IT firmu. Ne generaliziraj

Ne vjerujem da je itko bez debele političke pomoći prodao hardver i/ili softver u milijunskim iznosima za:

HP, HŽ, Finu, razna miinistarstva i agencije, vladu, sabor, HEP, "stare" banke itd.

To što netko nije član stranke ne znači da nije masno podmazao poslovne dogovore. Kod takvih stvari ne pomaže ni to da si rođak ili kum. Sve se mora platiti.

10 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Odličan tekst našeg bugovca Dragana. Nisam na tu tematiku paušalaca tako gledao.
O.K., znao sam o čemu se radi, te da ekipa ode sa plaće, te pređe u paušalce, ali
nisam znao za ovaj trend gdje se ekipa snalazi, po onoj od Del Boya:"država ne daje ništa nama, pa
i mi ne dajemo državi ništa".

 

O.K., znam da živimo više-manje u uhljebistanu, te da nije sasvim bajno, ali pročitati
ovako nešto vraća čovjeku vjeru, da bez obzira na sistem postoje mediji i ljudi koji
brinu zaista za opće dobro. Čovjek se zamisli i zastane, te počne preispitivati svoja
neka privatna razmišljanja. Lako za sistem, raja je bitna.


Za napisati ovakav tekst treba novinarske etike, profesionalizma i hraborosti.
Oduševljen sam sa ovim tekstom, jer taj tekst nadilazi samou tematiku kojom se bavi.
Tekst govori o tome zašto volim BUG. Naime, u tekstovima bugovaca nema mućki.
Stvarnost se pokazuje onakvom kakva je. Istina i samo istina.
BUG je institucija.

 

Ovim tekstom BUG roka na najjače i rula nadmoćno kao najbolja moguća kombinacija.

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
2 26 hvala 0
12 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Zanimljiva tema koja definitivno nije crno-bijela, više je 50 nijansi sive. Poslodavci kukaju jer im je preskupo radniku osigurati zadovoljavajući neto. Pa čujte, ugovarate poslove po EU cijenama, isplatite onda i EU bruto plaće i na taj način ćete na svoje zaposlenike prebaciti teret kukanja i prosvjedovanja, mislim da bi se glas 500 developera više čuo nego glas 10 vlasnika. Prikriveni "paušalni" zaposlenici, zar ne vidite da na taj način zapravo svom poslodavcu činite uslugu, bez povećanja njegovog troška vas je zadržao da radite za njega. Na taj način ste si, dugoročno, napravili medvjeđu uslugu tako što se zaustavili ili barem još usporili rast plaća u IT-u.

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do

Na ovo ti mogu samo reći da život nije pošten i da se navikneš. Od realno 500000 branitetelja 200000 je stvarnih. To što je netko za izmišljeni PTSP dobio 10000 kuna a netko bez ruke 3000 kuna penzije što da ti kažem. Da 200000 branitelja dobije sve povlastice koje se izmišljaju po portalima ova država bi bakrotirala. Svaki puta kad se recimo dogodi saobraćajna nesreća pišu bivši branitelj kao da ljudi koji nisu branitelji ne rade saobraćajne nesreće. Da su 200000 branitelja tako problematični ne bi živjeli u demokraciji nego u diktaturi. Većina branitelja nije dobila ništa kao ni ostale skupine društva. Moraš razlikovati propagandu od realnosti, da su branitelji tako moćni ne bi ih šutali i ljevi i desni. Ovo nije tema tako da pustimo to.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
INCOGNITO99 kaže...

Zanimljiva tema koja definitivno nije crno-bijela, više je 50 nijansi sive. Poslodavci kukaju jer im je preskupo radniku osigurati zadovoljavajući neto. Pa čujte, ugovarate poslove po EU cijenama, isplatite onda i EU bruto plaće i na taj način ćete na svoje zaposlenike prebaciti teret kukanja i prosvjedovanja, mislim da bi se glas 500 developera više čuo nego glas 10 vlasnika. Prikriveni "paušalni" zaposlenici, zar ne vidite da na taj način zapravo svom poslodavcu činite uslugu, bez povećanja njegovog troška vas je zadržao da radite za njega. Na taj način ste si, dugoročno, napravili medvjeđu uslugu tako što se zaustavili ili barem još usporili rast plaća u IT-u.

 

Naravno, ali ne vidim čemu ovaj dio o nekim prikrivenima? Što je to? Radim za onog tko plati? Točnije za onog tko plati više. Najnormalnije da sam na tržištu rada. Ako je to netko gdje sam ranije radio, tko zna moje kvalitete i spreman ih je platiti - Gdje je problem? U hrvatskom jalu? Mislite da vam otkidam od usta? Ček, a nije vam žao što je država subvencionirala sve one poljoprvivrednike koji su propali, a vi i dalje kupujete mlijeko po 10 kuna, dok seljaku plaćaju valjda kunu?

 

Ne zaboravite jednu stvar, hrpa velikih igrača koji sada kukaju imaju pravo kupovati vozila, jahte i sl, odbijati predporeze, poreze itd. da ne zaboravimo, imaju i ono što se na prvu ne vidi; velike subvencije za zapošljavanje, plaćene doprinose za zaposlenike, poticaje svih mogućih vrsta, pristupe europskim i domaćim poticajima i fondovima o kojima mi kao paušalisti možemo samo sanjati. U čemu je problem.

 

Zar je problem u tome što mi kao paušalci nismo lakomi i dovoljno nam je raditi za 85, 150 ili 300 K godišnje? Pa gle, čim krenemo zarađivati više, drage volje ćemo prirodnim tokom prelaziti u druge oblike rada. D.o.o itd. ne vidim apsolutno nikakav problem u tome.

11 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
disk c kaže...

Na ovo ti mogu samo reći da život nije pošten i da se navikneš. 

 Pa upravo zato ne vidim di je problem sa pausalcem, nekome to smeta? neka otvori pausalac i on :D

Tko ne moze, ne moze, zivot nije posten, neka se na to ljubomorne duse naviknu....

 

a bugovci malo smire sa pizdarijama

14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
bocic kaže...

Ovaj nonsens o 7% je možda i najveći biser u cijeloj ovoj priči. Stvarno ispada da smo mi paušalci "super povlašteni" (ne, nisam u IT-u).

...

 Ovo, ovo i samo ovo.

 

Prikazivanje 7% kao da je to jedini trošak svih obrtnika je nerealno uspoređivanje kruški i jabuka.

 

Dragne, misliš li stvarno da obrtnici paušalisti nemaju apsolutno nikakve troškove u svojem poslovanju?

Twitter: @GoldCookiez
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
a da Petric i ti nadete sobu? 😄 koji je btw mazno temu i informacije od novinarke Jasenke Pejakovic
9 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Samo za usporedbu te kao velike place od 300,000 kuna (limit pausalaca). Ako usporedimo bruto placu zaposlenika (ne pausalaca) u Hr i UK, Hrvati za isti iznos dobiju manje neto novca.

UK - 300.000 Kuna otprilike £36.000 -> poslije poreza radnik dobije neto £28.017 ili 233.857 Kuna.

HR - 300.000 Kuna radnik u Splitu (ako vjerujemo moj posao kalkulatoru) dobije neto 177.021 Kuna ili 56.836 Kuna manje. 

A UK 10 puta vise kroz socijalne i razna dodatke za djecu i nezaposlene daje svojim gradjanima.

 

Naravno za dobrog programera ova placa nije nista posebno. Radije sam otisao vani nego da gledam lokalnog branitelja koji dobija 8.000 Kuna penzije jer je ostetio pluca u ratu, a hobi mu je zmajarenje. 

 

Isto tako pausalci imaju jos troskova, tako da je ovaj cijeli tekst smijurija. Ljudi bjezite vani, a neka razni pametnjakovici pametuju dok ne ostane samo HDZ bratija u Hrvatskoj.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 0:55 (pravi_covijek).
 
9 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
PzKpfw kaže...

 

 

Ovim tekstom BUG roka na najjače i rula nadmoćno kao najbolja moguća kombinacija.

 

 aj ti na stadiJon bacat baklje i razbijat glave, netko ce te za to mozda i platiti i ne trebas platitit porez na ta primanja, dobar biznis :D

9 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
LudaRajcica kaže...
PzKpfw kaže...

 

 

Ovim tekstom BUG roka na najjače i rula nadmoćno kao najbolja moguća kombinacija.

 

 aj ti na stadiJon bacat baklje i razbijat glave, netko ce te za to mozda i platiti i ne trebas platitit porez na ta primanja, dobar biznis :D

 Nemoj tako, covjek se pokajao za svoje grijehe, okrenuo se crkvi i sportu. 

12 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Dok god će odvratni masni krmci u Saboru za 20 tisuća kuna spavati u foteljama ili se uopće neće ni pojavljivati na raspravama, za mene dileme nema. Puna podrška svima koji imaju paušalce da svoje vještine naplate uz što manja davanja ovakvoj državi. Mirovinu ionako nitko od nas neće ni imati ako se sam za nju ne pobrine.

 

Ne sjećam se da je Bug imao tekst u kojem kritizira odvratnog masnog krmka Kuščevića kad je objašnjavao kako biti uspješan u životu, pa ne vidim razlog da sad glume moralnu vertikalu. U ovoj državi ima toliko smeća, šljama i gnoja kojeg treba počistiti puno prije nego se krenemo baviti paušalcima, ljudima koji zapravo ne krše zakon.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
Moj PC  
20 0 hvala 7
11 godina
online
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Q-Tip kaže...

 

Ne sjećam se da je Bug imao tekst u kojem kritizira odvratnog masnog krmka Kuščevića kad je objašnjavao kako biti uspješan u životu, pa ne vidim razlog da sad glume moralnu vertikalu. 

 Reci ce ti da nisu politicki portal a onda se blamiraju temom u kojoj pljuju tanjur koji ih hrani....

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 1:21 (LudaRajcica).
15 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Huh, odakle poceti?

 

Tema je prekompleksna da bi se razjasnila u samo jednom tekstu na portalu, a poznavajuci forumske obicaje tema ima i potencijal pretvoriti se u flejm,

 

Realno gledano, koliko god ima argumenata "protiv" jednako toliko ima argumenata "za".

 

Nazalost, sto sam stariji shvacam da vecina ljudi ukoliko se njih neka tema direktno tice ( pod tim mislilm cak i na red velicine 100Kn)  boli ih djokica za bilo koju drugu temu.

 

Po meni jedini nacin za aktivno vise ukljciti radnu populaciju u poreznu politiku jest isplacivati place u brutto iznosu jer tak tada ce ljudi ako nista drugo biti zainteresiraniji na sto se trose njihovi novci, odnosno vjerujem da ce na taj nacin vlast prisiljena bit transparentnija.

 

 

 

P.S.

molim vas uzmite ovaj upis sa rezervom, kum je danas slavio rodjendan pa sam malo "veseliji"  (01:20 je koliko vidim ili 2:40 ? nisam siguran )

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

prvo pokosit uhljebe u javnom sektoru, a onda se bavit nečim drugim. Dok se to ne riješi nema napretka

Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
syncmaster245b kaže...

Huh, odakle poceti?

 

Tema je prekompleksna da bi se razjasnila u samo jednom tekstu na portalu, a poznavajuci forumske obicaje tema ima i potencijal pretvoriti se u flejm,

 

Realno gledano, koliko god ima argumenata "protiv" jednako toliko ima argumenata "za".

 

Nazalost, sto sam stariji shvacam da vecina ljudi ukoliko se njih neka tema direktno tice ( pod tim mislilm cak i na red velicine 100Kn)  boli ih djokica za bilo koju drugu temu.

 

Po meni jedini nacin za aktivno vise ukljciti radnu populaciju u poreznu politiku jest isplacivati place u brutto iznosu jer tak tada ce ljudi ako nista drugo biti zainteresiraniji na sto se trose njihovi novci, odnosno vjerujem da ce na taj nacin vlast prisiljena bit transparentnija.

 

 

 

P.S.

molim vas uzmite ovaj upis sa rezervom, kum je danas slavio rodjendan pa sam malo "veseliji"  (01:20 je koliko vidim ili 2:40 ? nisam siguran )

 Krivo vidis sad je tek 00:30.

15 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Impresivno je kako autor ne uspijeva suvislo artikulirati u čemu je uopće problem:
neke brojke zaposlenih i poduzetnika su fiktivne - oh da, cijeli zavod za statistiku plače

stvara se nelojalna konkurencija - kako kada su uvjeti isti za sve?

stranci će sve odvesti - kako kada govorimo o hrvatskom zakonu koji ne vrijedi u npr. Njemačkoj?

I kaže još "mogao bih ovako u nedogled" - očigledno bi, ali poanta je napisati nešto suvislo.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
disk c kaže...

 Ajde malo putuj i vidi nešto osim što tu trolaš. Eu klasifikacija srednje firme ti je 5000 zaposlenoh, a čisto sumnjam da imaš nekoga koga bi nazvao kolegom ili prijateljem. Sretno sa lječenjem frustracija na forumu.

 

Sinak, kao prvo - smiri malo jezicinu da ne bi morao otvarati novi account.

Drugo - nemoj OPET baljezgati gluposti: https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/sme-definition_en

Trece - frustracije bih imao samo da zaradjujem do 300k godisnje kao sto je to predmet ovog clanka.

 

Bas ga drobis do jaja

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 7:20 (Friday).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
uuY kaže...

stvara se nelojalna konkurencija - kako kada su uvjeti isti za sve?

stranci će sve odvesti - kako kada govorimo o hrvatskom zakonu koji ne vrijedi u npr. Njemačkoj?

 

Ove dvije stvari su i meni nejasne. Pogotovo ova da ce stranci sve odvesti. Pa pausalci su i dalje u HR i placaju astronomski PDV kad trose tu lovu koja im je ostala, ne?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Mar kaže...
Pa naša davanja na plaću, u postotku nisu ništa veća od onih u Njemačkoj.
Tako da te priče o velikim nametima ne drže vodu. 

 

Ta tvrdnja se može demantirati jednostavnim izračunom. Npr. za isti bruto ja bi u Njemačkoj imao skoro 300 eura veću plaću. Problem je u tome što su kod nas rangovi preniski pa većina IT-evaca vrlo brzo postanu žrtve najveće stope.

16 godina
offline
Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu domaćo

Mogu li zamoliti nekog upućenog da navede članak zakona ili kombinaciju članaka koji brane takvu zloupotrebu? Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Puno je toga napisano pa ću samo reći da bi se ovo moglo shvatiti kao ozbiljno razmišljanje da se neradi o teaseru za konferencije. Uloženo je truda u pisanje ali to i dalje ne znači ništa. U svakom slučaju ovo je na tragu žute štampe koja samo traži afere i senzacionalizam. Daleko od toga da ne treba pisati i raspravljati ali svu negativnosti i krivnju prebacivati na ljude umjesto na državu. I usput, budite sretni što ljudi uopće rade i žive u smeću od države.
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zloupotreba paušalnih obrta čini istu štetu do
Kuv kaže...

Mogu li zamoliti nekog upućenog da navede članak zakona ili kombinaciju članaka koji brane takvu zloupotrebu? Hvala

 Sve kreće od članka 12. Općeg poreznog zakona - prividni pravni posao.

 

Naime, u situacijama u kojima paušalac pruža svoje usluge samo jednom naručitelju te njihov odnos ima sve karakteristike radnog odnosa (npr. paušalac radi samo za jednog "naručitelja", svaki mjesec se plaća jednaki iznos (kao i kod radnog odnosa), koristi se e-mail adresa naručitelja, kad je paušalac na godišnjem odmoru/bolovanju isplaćena mjesečna naknada se ne mijenja, pausalac radi u prostorijama i koristi opremu naručitelja, itd.). Postoji velik broj implikatora da se radi o prikrivenom radnom odnosu. U slučaju poreznog nadzora, ako Porezna uprava utvrdi da se zaista radi o prikrivenom radnom odnosu, sve isplaćene naknade tretirala bi kao isplaćenu plaću (iznos plaćen po fakturi bio bi iznos neto plaće), te bi onda "naručitelj"/poslodavac morao retroaktivno platiti porez na dohodak i doprinose za takvog pausalca + potencijalne prekrsajne kazne.

 

I sad zamisli za neku firmu koja ima vise takvih pausalaca kod kojih se recimo javlja vecina tih implikatora da se radi o prikrivenom radnom odnosu, kakvom se riziku ta firma izlaže.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 9:45 (icek_picek).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice