Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

poruka: 97
|
čitano: 21.385
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa".
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...

 

 Biraš izvore kako ti odgovara... mogu ti navesti koliko hoćeš interviewa i priča iz druge perspektive, od ključnih ljudi pixara, applea, disneya... posebice catmulla i lessetera. Naravno postoje i ljudi u pixaru koji su izletili u međuvremenu pa nose određenu gorčinu. :D

13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
mzopg kaže...

Isto tako se može reći da bez Applea i njihovih izuma popularnost FB-a i Googlea bi bila daleko manja.

Podsjeti nas, što je to točno Apple izumio

 Ne radi se o izumiteljima nego o inovatorima. Inovacije se koriste već više ili manje poznatim tehnologijama i konceptima, a vrednuje ih vrijeme, korisnost i tržište.

8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
grzzi kaže...
Zechina kaže...

 

 Biraš izvore kako ti odgovara... mogu ti navesti koliko hoćeš interviewa i priča iz druge perspektive, od ključnih ljudi pixara, applea, disneya... posebice catmulla i lessetera. Naravno postoje i ljudi u pixaru koji su izletili u međuvremenu pa nose određenu gorčinu. :D

 

A koji je to "ključniji čovjek" u Pixaru od Alvy Ray Smitha? Smith i Catmull su osnivači, tvorci Pixara.
Imaš ovdje "The Pixar Touch" knjigu online (ili je kupi), koja ima točne i relevantne podatke. Također: Rubinov Droidmaker o Lucasu, Lucasfilmu, Pixaru.
Daj, molim te, nađi od Catmulla i Lassetera nešto što bitnije mijenja ovo što sam iznio.
Catmull također nije želio Jobsa blizu Pixara, a Lasseter NIJE osnivač Pixara (kako se često KRIVO navodi), tek jedan od 40 zaposlenika "suosnivača".
Smiješno je spominjati Disney / Lassetera kojima je uvjet bio da Jobs ne bude preblizu projekta.
Istina je da je Lasseter za Jobsa napravio Luxo Jr. promo crtić, koji je bio Jobsov genijalan promo potez za Pixar.
Zaboravljeno je da je Jobs time de facto reklamirao i NeXT, odnosno revolucionarne kompove - koji nisu imali veze s animacijom.
Lasseter je ključan za uspjeh Pixara - svojim umjetničkim talentom- ali ga je Jobs "naslijedio". Jobs je ključan zbog utrpavanja novca i naknadnog PR-a.

Btw, Jobs je bio toliko "uspješan" pregovarač između Disneya / Pixara da je Jeffrey Katzenberg otišao iz Disneya i osnovao DreamWorks sa Spielbergom i Geffenom.
Olakotna okolnost za Jobsa jest da je Katzenberg bio egomanijak baš poput Jobsa - nije bilo šanse da u konačnici bude blizu projekta.

 

@"gorčina": LOL, Alvy je multi-milijuner, a nosi gorčinu jer nije poput Jobsa prijetio termonuklearnim ratom? :D

Ostvario je sve što je htio: stvorio je i radio što je htio, ugl. tuđim novcem i - još se nabogatio na tome.

8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Thinker kaže...
Zechina kaže...

Podsjeti nas, što je to točno Apple izumio

 Ako hoćeš baš u detalje, Apple nije izumio ništa vrijedno spomena, kako je u prethodnom postu kolega i naveo.

Međutim, na tržište je uveo neke stvari koje drugi proizvođači ili nisu uvodili ili je to bilo nešto što nije imalo odjeka.

 

Prvo, dizajn proizvoda im je bio vrhunski od početka jer je Jobs na tome inzistirao i ta filozofija proizvoda s vrhunskim dizajnom se nastavila i nakon Jobsa.

 

Dizajn tehnike nije postojao prije Jobsa? Walter Gropius se okreće u grobu sad.
Imaš muzej moderne umjetnosti u NY (MoMA), pogledaj malo bolje, nemoj po Asusu mjeriti šumu.
Jobs je uveo visoki estetski dizajn - istina; razlog: preskupo prodati robu - zbog tog je opetovano bankrotirao i bio dobio nogu iz Applea.
Na kraju je njegov nemogući koncept uspio (zaraditi višestruko puno više - zbog ambalaže i marketinga), ali vremena su se promijenila: Bush jr nekad ne bi mogao biti POTUS, a da Trumpa ne spominjem. Idiokracija na djelu.

 

Drugo, filozofija operativnog sistema je da bude jednostavan, intuitivan i pristupačan. Nije njihov miš imao jednu tipku godinama bez razloga.

 

OS == MIŠ? LOLOLO
Apple miš je imao ( ima samo jednu tipku iz vrlo jasnog razloga: jer su iljano tržište bili bogati bedaki kojima su dvije tipke - prekomplicirane za uporabu.
Niam to ja rekao, već Jobs (bez onog "bedaki", to se podrazumijeva), i to je bila službena politika Applea desetljećima.

 

 

@OS

NextStep je pisdarija.
Jobs je maznuo BSD Unix (kasnije ga morao kupiti) i popušio ideju o mikrokernelu - za koju se ispostavilo da moraš imati specijalno razvijen hw da bi iskoristio teoretsku prednost tog koncepta. OSX je hibridni kernel, a snagu nad "običnim" Unixom / Linuxom mu daje spec. prilagođen hardware.
I vraćamo se na isto:
Daj mi neograničenu količinu vremena i novaca, uspjeh neće izostati (kad tad).
Jobs ga je uvalio US "troslovnim" sig. agencijama, od tamo je za support dobivao milijune gotovo neograničeno, i opet - nije funkcioniralo. 

Zašto ne spomeneš npr. magnetno optičke diskove u Next "Cubeu"? Nepouzdano, sporo i, funkcionalno gledano, idiotsko riješenje: kopiranje fajlova je nemoguće - bez mreže.
Pa ga zamijenio zastarjelim 2,88 floppyem - opirući se i dalje CDu, kamo li klasičnom HDDu.
Takvih idiotskih Jobsovih "vizionartstava" je bilo na tone, na njima je luđački inzistirao... ali se orvelijanski to sve zaboravlja. Mda, miš samo s jednom tipkom i crno bijeli monitor; floppy bez tipke za vađenje... etc.
Prilagođavao je dizajn prvenstveno najglupljima u krdu, a ne najvećim estetama.


Imao sam previše posla sa Macovima, počevši od Apple II, Clasic Maca, Quadri... pa do zadnjih iteracija, powerbookova, svega.
Sve ti je to super kad radi (u odnosu na npr Winse), a kad ne radi - vrišti i plači. I hardverski i softverski.
Bez obzira koliko si novaca utukao u to.

Treće, Macbook Air pokazao je i drugim proizvođačima snagu Applea. Jobs je kreirao prijenosni uređaj koji je izašao iz tadašnjih okvira tehnologije na način da je postojeću tehnologiju natjerao da se prilagodi proizvodu, a ne obratno. Naručiti custom baterije, kreirati tanko kućište koje je ujedno i dovoljno čvrsto i koje omogućava dovoljno dobro hlađenje komponenti je itekako velik izazaov i za današnje doba, a sad razmisli što je to predstavljalo u ono doba.

 

Pretjeruješ.
Jobsov doprinos je da je stvorio novo tržište, za bogate, glupe i miješano.
Takvima nije bio problem uvaliti Mac Air - koji se do "izuma" tog tržišta nikome nije isplatio, osim manijacima i avanturistima.
Tu je ispao poslovni genij i to poštujem.

Glede tranzicije na ARM, to je post-Jobs ali je 99% Jobsovo naslijeđe, još od RISCa i micro-krenel koncepata. On je nanjušio da bi to nekako trebalo funkcionirati, samo je trebalo okrenuti nebo i zemlju da se dođe do tog (a manijak to nije vidio kao problem).
Gle, on je mislio da će živjeti 200 godina i u tom kontekstu je sve što je radio - opravdano i genijalno.

 

Znam ljude koji su godinama koristili Windowse i probali raditi na Macu i ostali su na Macu.

 

"I see dead people" ?
A ja znam Peru ložača i znam znalce... argument ti je do jaja. Znam ih ja x puta više koji su desetljećima bježali od Applea. I one koji su prešli na MacOS/OSX i kasnije se vratili na Winse.

 

Ono što je dobro na Macu je UNIX + GUI.
Ono što je loše na Macu je njegov UNIX + GUI - kad nešto ne radi.
Unix/Linux je danas standard za otvoreni sustav (poslovni model 21. stoljeća); OSX je danas sinonim za najzatvoreniji ekosustav uopće.
Čitava paradigma je, zbog Jobsa, postavljena naopačke.

 

Četvrto, zanemari sve što znaš o Jobsu kao čovjeku i Appleovcu koji je imao specifičan odnos prema kolegama. Zanemari sve što znaš kao negativno o njemu. Sad proanaliziraj domet njegovih proizvoda, makar ovo što sam prethodno naveo. Misliš da su njegove zasluge išta manje od recimo Gatesovih koji je MS DOS kupio, prepravio i preprodao? Ili Muskovih (automobilska industrija i svemirski letovi) koji ima maltretirane ljude u svojim tvornicama? Ili Brezosovih (Amazon kao internet trgovina i svemirski letovi) koji iskorištava radnike u Amazonovim skladištima do jaja? 

 
Pa i Hitler je doprinjeo enormnom razvoju tehnologije, svijet je danas drugačiji... (sarkazam).
Hoćeš reći: zanemari što se danas svijet, zahvaljujući i Jobsu, pretvorio u konzumentarijatsku idiokraciju?
Jobs je, po meni, učinio svijet ponešto ljepšim i bitno glupljim.
Izazvao je epidemiju wannabe 2nd Jobsova pogledaj onog lika od WeWork - a ako se ne varam, isti (ili ipak drugi?) japanski milijarder koji je doprinjeo tom idiotu je svojedobno spasio i iPhone, također ukrcavajući milijarde u "dovoljno vremena, dovoljno novca - sve je moguće" koncept.

9 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
/CUT

 

Kolega, nemam namjeru uvjeravati te da imaš krivi stav koji je iskrivljen do granica nelogičnosti zbog tvoje želje da što više ocrniš neke proizvode. Čak i u tim situacijama skreneš s ceste u šumu spominjući nebitne stvari ili sam sebe dovedeš u kontradiktornost, recimo u vezi Macbook Aira.

Jesu li korisnici Lenovo Thinkpad X serije prijenosnika isto bogati i glupi? Ili Microsoft Surfacea? Ili Samsung Tab S tableta?

 

Oko softvera neću ulaziti u diskusiju, imaš hrpu Linuxsaša i Appleovaca po forumu s kojima možeš raspravljati što je to točno u OS X toliko dobro ili toliko loše. Ja ti mogu samo navesti hrpu primjera rješavanja problema u koji su uključeni Command promp ili PowerShell iz Windowsa. I opet te mogu pitati kako je moguće da OS X/iOS imaju bolje riješeno skaliranje prikaza nego Windowsi.

 

"Konzumentarijatsku idiokraciju" su stvorili kupci, još od pojave Coca-Cole, Pepsija, Inke, Nare, Fruteka, Čokolina, Linolade, preko Milke, Nutelle, McDonaldsa, dostavom hrane preko Glova i Wolta, kupovinom preko Amazona, Ebaya, AliExpressa... Trebam li dalje nabrajati? Nitko nije kupce držao zavezane i u grlo im sipao Coca-Colu ili puškom tjerao da nešto kupe preko Ebaya. Jednako kao što ih nitko ne sili da kupuju Appleove proizvode.

 

No, uživaj u svojim uvjerenjima.

EOD s moje strane.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 14:45 (Thinker).
13 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa
Zechina kaže...
grzzi kaže...
Zechina kaže...

 

 Biraš izvore kako ti odgovara... mogu ti navesti koliko hoćeš interviewa i priča iz druge perspektive, od ključnih ljudi pixara, applea, disneya... posebice catmulla i lessetera. Naravno postoje i ljudi u pixaru koji su izletili u međuvremenu pa nose određenu gorčinu. :D

 

A koji je to "ključniji čovjek" u Pixaru od Alvy Ray Smitha? Smith i Catmull su osnivači, tvorci Pixara.
Imaš ovdje "The Pixar Touch" knjigu online (ili je kupi), koja ima točne i relevantne podatke. Također: Rubinov Droidmaker o Lucasu, Lucasfilmu, Pixaru.
Daj, molim te, nađi od Catmulla i Lassetera nešto što bitnije mijenja ovo što sam iznio.
Catmull također nije želio Jobsa blizu Pixara, a Lasseter NIJE osnivač Pixara (kako se često KRIVO navodi), tek jedan od 40 zaposlenika "suosnivača".
Smiješno je spominjati Disney / Lassetera kojima je uvjet bio da Jobs ne bude preblizu projekta.
Istina je da je Lasseter za Jobsa napravio Luxo Jr. promo crtić, koji je bio Jobsov genijalan promo potez za Pixar.
Zaboravljeno je da je Jobs time de facto reklamirao i NeXT, odnosno revolucionarne kompove - koji nisu imali veze s animacijom.
Lasseter je ključan za uspjeh Pixara - svojim umjetničkim talentom- ali ga je Jobs "naslijedio". Jobs je ključan zbog utrpavanja novca i naknadnog PR-a.

Btw, Jobs je bio toliko "uspješan" pregovarač između Disneya / Pixara da je Jeffrey Katzenberg otišao iz Disneya i osnovao DreamWorks sa Spielbergom i Geffenom.
Olakotna okolnost za Jobsa jest da je Katzenberg bio egomanijak baš poput Jobsa - nije bilo šanse da u konačnici bude blizu projekta.

 

@"gorčina": LOL, Alvy je multi-milijuner, a nosi gorčinu jer nije poput Jobsa prijetio termonuklearnim ratom? :D

Ostvario je sve što je htio: stvorio je i radio što je htio, ugl. tuđim novcem i - još se nabogatio na tome.

 pročitam... Smith i Jobs nisu bili kompatibilni.

imaš creativity baš od catmulla, imam ga kao audio book i baca drugačije svijetlo na Jobsa. Generalno, većina bliskih mu ljudi koji su ga zaista poznavali će tvrditi da je kad je postao obiteljski čovjek jako promijenio svoj pristup prema ljudima. U medijima prevladava taj "genijalni luđak" nagao, naprasit, čak zločest i neempatičan. Sudeći po ljudima ili suradnicima koje je ostavio iza sebe u kasnijim godinama i koji ga dan danas spominju sa najvećim poštovanjem to nije bilo tako. Po svemu sudeći ta njegova transformacija se događala baš u vrijeme njegovog ulaganja u pixar.

btw, Jobs je još dok je bio u appleu pokušao nagovoriti board da apple kupi pixar. Kasnije je to napravio sa vlastitom lovom. Nakon 4-5 godina odluka je bila da se okrenu sadržaju tj produkciji animiranog filma. Jobs je donio tu odluku, naravno uz podršku catmulla i Lassetera 1991.

Smith ovo viđenje Jobsa je def ona negativna krajnost. Svakako se nisu rastali kao frendovi. 

 

Alvy Ray Smith gives his version of the story in the "Valley of Genius" :

"Life with Steve was awful. There was this famous board meeting at NeXT. Steve comes in and he’s busting Ed and me for being late on a circuit board for the image computer, which we were. And I said, “But Steve, you’re late on one of your boards.” Which was true. Now normally that would have just been okay. Not this time. He starts insulting me, making fun of my accent, playground bully stuff. This was not two intelligent people having a conversation or even a healthy debate. This was just sheer bullying. And what did I do? I just stood up and went right into him. Now I’m very proud of that, but it probably was an insane thing to do. I went right up into his face, screaming in rage. I still can’t believe it happened. Just weird, just screaming at each other. And at that point I forced my way past him and wrote on the whiteboard. I wished I had written something clever. I was too insane. I just made a mark. It was a forbidden act, so he said, “You can’t do that.” And I said, “What? Write on the whiteboard?!” That was it. He stormed out of the room."

And later:

"It was when I looked at the prospectus for the IPO when I first realized that Steve lies. He claimed to be the cofounder of Pixar and the CEO since its founding. In the prospectus! Cofounder and CEO forever! Bullshit. Both of those are wrong: lies. I don’t like this “reality distortion field” idea. He lies. But you know his genius was to take the company public on nothing. The movie wasn’t even a hit yet, and there was essentially no cash at all. But he saw his chance to make his $50 million back. And he did." ( formalno nije lagao, Pixar se zove od 1986 od kad je Jobs uložio i spasio ih, lol )


 

 

pixar je zapravo spasio Jobsa, a neposredno i apple. Zaposlio je Levyja da pixar napravi javnom kompanijom i kad je preko noći postao miljarder imao je dovoljno samopouzdanja prihvatiti se vođenja applea kojeg su tad svi već vidjeli kao bankrotiranu tvrtku. Osim toga pixar mu je bio ulaznica za industriju filma i muzike što je kasnije iskoristio sa iPodom npr.



Catmull o filmu o Jobsu:

“I think he’d be appalled,” he said. “And they actually can’t tell the story because the story’s wrong. He went through an arc in his life. There was a time [when] the way he worked with people was not good, and I saw that when I first worked with him. But peo­ple look at that dramatic part, and they’ll make a movie about that — and that’s not the story.”

https://www.fastcompany.com/1826869/lost-steve-jobs-tapes dosta o tome ima i tu.


Catmull o Jobsu: 

"In 26 years, Steve and I never had one of these loud verbal arguments — it’s just not in my nature to do that — but we did disagree fairly frequently. I would say something and he would immediately shoot it down because he could think faster than I could. But then I would wait a week and call him on the phone. I’d call and give my counter argument, and he’d shoot it down again. So I’d wait another week, and sometimes this would go on for months. In the end, he would say, ‘Oh I get it, you’re right,’ or I would realize he was right. And the rest of the time we didn’t reach consensus, he’d just let me do it my way and wouldn’t say anything more about it.”

“The fact he was so smart meant he figured out when things didn’t work at a very early stage. That was his empathy – which is actually counter intuitive to how other people usually empathise. Steve was a very self-aware person – he thought a lot about what and why he did things and was ok with his rough edges.”

And at board level? “Steve and I decided we disagree, not argue. I would present him with facts, he may reject my proposal, and this would play out sporadically over months until he either agreed with me, I agreed with him, or we reached an impasse and I got my own way anyway. He never questioned technical choices – he would give opinions (which inevitably ended up being brilliant), but he never forced people to follow his path.”


Lasseter:

When Jobs bought Lucasfilm’s computer graphics division in 1986, establishing it as an independent company called Pixar, Lasseter became his creative partner. “We were so close he became like a brother to me,” says Lasseter.

Both men admired the other’s work. Jobs liked the idea that stories, unlike technology, didn’t necessarily have a shelf life. “I’ll never forget,” Lasseter says, “Steve Jobs was kind of waxing poetically about things and he said, ‘You know, at Apple when we make a computer, what’s the lifespan of it? Maybe three years. In five years it’s a doorstop. Technology moves so fast. If you do your job right with Toy Story, this thing could last forever.'”

 

Jobs subsequently sold Pixar's hardware division and focused on generating income through short films and commercials. Still, while the company was impacting the viewing experience on both the large and small screens, it was only being kept afloat through its founder's personal checks, amounting to some $50 million through 1991.

"I kept putting more money into [Pixar], and the only bright spot was John's short films," Jobs later said. "He'd say, 'Can I have $300,000 to make a short film?' And I'd say, 'Okay, go make it.' That was the only thing that was fun. Everything else was not really working."



Googleov android je izgldao popput blackberryja dok nisu vidjeli iPhne i iOS. naravno da je nakon windows iskustva bio ljut i prijetio termonuklearnim ratom, iako je znao da se nema tu previše za napraviti ... tvrtke će vječno kopirati jedne druge.

Uglavnom, my point je da je svim tim situacijama Jobs bio glavni katalizator do uspješnog proizvoda, tehnologije ili tvrtke. Njegov utjecaj, negativan ili pozitivan na ljude oko njega je bio ključan. Čak i oni koji su ga nisu voljeli, hejtali ga za života ili su se otvoreno s njim sukobljavali naknadno će reći da im užasno fali i skinut će mu kapu za sve što je postigao...  danas imaš Muska oko kojeg također ima polarizacije i jedni će reći da je lik genij, a drugi da je smrad i lopina.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 16:01 (grzzi).
8 godina
offline
Re: Životni put genijalnog luđaka Stevea Jobsa

Ono što možeš iščitati iz citata koje si naveo jest: pametniji popušta.

Svaki od njih trojice osnivača je imao svoj način za izmusti od Jobsa ono što je htio/želio.

Lasseter je radio svoje filmove, Catwell i Smith razvijali hardware i software...

Mene smeta što se većina njih kasnije, a pogotovo posthumno, priklonila mitu o mesiji Jobsu, i obavezno uz to "Jobs i ja, kao frendovi..." itd.

Bushnell se ismijavao na račun Jobsa godinama, a kasnije npr onaj video gore od prošle godine copy paste ovog od Lassetera: "Mi smo bili frendići..." jbt, čak i ovaj egocentrik iz Disneya, Katzenberg, koji je osnovao DreamWorks, koji je vrištao već na spomen Jobsa, vrijeđao ga nemilice itd sad veli "Steve and I have had a little bumps"... ali su skoro pa frendići.

Jasno mi je da ih je gomilu bilo strah njegove osvetoljubivosti; jasno mi je i zašto ih je Jobs sve redom prezirao... Opet, daleko je to od uobičajenih međuljudskih odnosa, a kamo li od mita kako je Jobs slagao genijalne timove ljudi... Točnije bi bilo da su takvi timovi opstajali unatoč Jobsu.

Čitao sam jedan dugačak intervju "zviždača" iz Applea, jednog od glavnih inženjera iza iPoda i prvog iPhona. To je jezivo. Jobs bi se u trenucima histerije pretvarao u poluretardiranog idiota koji više nije mogao kužiti osnove. Što je najgore, to ga je toliko iritiralo (kad bi ispao idiot) pa je to kompenzirao ponižavajući "pametne" mjesecima, pa i godinama.

Što se pak tehnologije tiče, Jobsa to prečesto nije zanimalo već je kao malo razmaženo dijete inzistirao:"napravite to!". Problem je bio da su to prečesto bile sulude i neostvarive ideje, a o rokovima tek ne bih.

No ovaj je i dalje, kontinuirano varao javnost, prodavajući snake oil, tvrdeći "mi to imamo" za neku neizvedivu tehnologiju.

Npr, u tom intervjuu je bila detaljno prikazana prezentacija prvog iPhona: Jobs bi izveo svoju magiju, publika kolektivno svršavala, a Jobs je u ruci imao iPod prepakiran da izgleda kao iPhone, WiFi nije radio, u stvari gotovo ništa. Ali mađioničar bi izveo svoju trik, dok su inženjeri okolo odrađivali prijevaru, u predinfarktnom stanju, bojeći se da će ih masa doslovce ubiti ako skuže megamuljažu.

Za zahvalu bi se onda još poslije Jobs opet iživljavao na njima.

Da izvineš, jebo to.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 21:25 (Zechina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice