Zašto bježe programeri?

poruka: 134
|
čitano: 54.458
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto bježe programeri?".
16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
silvio3105 kaže...
Kockanje.
Onda budem bolje u kripto uložio.

A jesi našao nišu.

Inače je cash siguran način gubljenja vrijednosti novca.

6 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?

A... Inflacija ne vrijedi na štednju na računu? Ma daaa, mala kamatica ti anulira. Čovjek nije rekao u što i u kojem obliku drži štednju u "kasici".

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
15 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
silvio3105 kaže...
A treći stup se korigira s inflacijom? Isto mi je bilo u kasici il negdje na nekom računu.

Ne, treći stup se ne korigira sa inflacijom. 

 

Novci su uloženi u dionice. Vrijednost uloga ovisi o stanju dionica na burzi. 

 

A nominalni iznos 3 stupa koji si imao prošle godine je danas 12% manje vrijedan samo radi inflacije. Cijene dionica su pale u zadnjih 12 mjeseci, negdje za 50% negdje za 35% - na stranim tržištima.

Naši fondovi imaju disperzirani portolio i dosta hrvatskog ulaganja i maju pad od 5% za prošlu godinu, u prosjeku. Tako da si izgubio cca 13% - 14% 3 stupa u zadnjih 12 mj.

 

Provjeri si gdje je ulagao fond tvog 3 stupa. Evo link, tu imaš sve fondove: https://hrportfolio.hr/

 

i mirovniske

https://hrportfolio.hr/mirovinski-fondovi

 

16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
cvaja997 kaže...

A... Inflacija ne vrijedi na štednju na računu? Ma daaa, mala kamatica ti anulira. Čovjek nije rekao u što i u kojem obliku drži štednju u "kasici".

A tko je rekao da je dobro držati na računu?

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Kupim koku i držim ju. Po novom budem i plin 😅
6 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?

Ti kupujes dionice i obveznice? Mudro (sarkazam). 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Van se nejde samo radi place nego zbog djece i penzije koju nitko ne shvaca ozbiljno dok ju ne dobije prvi puta :)
Znaci djeca odrastaju u zemlji gdi ima perspektive a meni bude penzija 2x veca nego sam imal placu u RH.
Ako ovo stima:
Prosječna starosna mirovina za 40 i više godina mirovinskog staža prema ZOMO iznosi 4.170,14 kn, izvor: www.mirovinsko.hr
Ko je tu lud?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto bježe programeri?
digitall kaže...
Kakvo iseljavanje kad od kuće možeš raditi za praktički bilo koju firmu bilo gdje u svijetu.
Zašto bi negdje nepotrebno trpio npr. ružno vrijeme, čudne ljude, brutalne cijene stanova itd.

  Vidim kolega ti si već odselio. 

15 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Satnice vani

 

Evo da se vratim na temu - pa nek si svatko interpretira kako mu paše. Friško od danas:

 

  • Andrew Timney (Glasgow) - Lead Web Developer - React, JavaScript, C# - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Yiu Ming Huynh (Round Rock, Texas) - Software Engineer and Manager - Rust, TypeScript, Python - ($120/hour) - Employment or Contract
  • Kody Smith (San jose CA) - Technical lead UI / React / NodeJS developer - JavaScript, React, TypeScript - ($100/hour) - Contract
  • Kyohei Hamaguchi (Tokyo, Japan) - CTO / VP Engineering at Hyde, GmbH - Svelte, JavaScript, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Ben Hill (Nashua, NH) - Backend/ML software engineer - Python, Node.js, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Wes Johnson (Orlando, Florida) - Full Stack Dev - Python, React, Django - ($100/hour) - Contract

 

---

 

Ja ću samo reći da nije potrebno ići van HR da bi netko dobio dobru plaću ili kompenzaciju za svoj rad. Tko ima znanje može ga dobro unovčiti gdje god da je lociran.

 

Može se sve remote odavde, satnica je malo manja, ali relativni troškovi u usporedbi sa drugim državama su manji (cijena kuće / stana, režije, najam, vrtić, škola, slobodne aktivnosti, nany i sl).

 

 

 
3 0 hvala 2
Re: Zašto bježe programeri?
jozobozo kaže...

Satnice vani

 

Evo da se vratim na temu - pa nek si svatko interpretira kako mu paše. Friško od danas:

 

  • Andrew Timney (Glasgow) - Lead Web Developer - React, JavaScript, C# - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Yiu Ming Huynh (Round Rock, Texas) - Software Engineer and Manager - Rust, TypeScript, Python - ($120/hour) - Employment or Contract
  • Kody Smith (San jose CA) - Technical lead UI / React / NodeJS developer - JavaScript, React, TypeScript - ($100/hour) - Contract
  • Kyohei Hamaguchi (Tokyo, Japan) - CTO / VP Engineering at Hyde, GmbH - Svelte, JavaScript, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Ben Hill (Nashua, NH) - Backend/ML software engineer - Python, Node.js, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Wes Johnson (Orlando, Florida) - Full Stack Dev - Python, React, Django - ($100/hour) - Contract

 

---

 

Ja ću samo reći da nije potrebno ići van HR da bi netko dobio dobru plaću ili kompenzaciju za svoj rad. Tko ima znanje može ga dobro unovčiti gdje god da je lociran.

 

Može se sve remote odavde, satnica je malo manja, ali relativni troškovi u usporedbi sa drugim državama su manji (cijena kuće / stana, režije, najam, vrtić, škola, slobodne aktivnosti, nany i sl).

 

 

 I onda ti porezna nabije 10k+ kaznu jer moraju popunit kvotu i ti krsis neko pravilo sto svatko u Hrvatskoj krsi,ali je kocka pala na tebe danas.I tako svaki mjesec nadat se da je sve u redu makar sve obavis legalno.

Nije problem novac u Hrvatskoj,nego ludacka birokracija.

 

15 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
NEW_MAN kaže...
Van se nejde samo radi place nego zbog djece i penzije koju nitko ne shvaca ozbiljno dok ju ne dobije prvi puta :)
Znaci djeca odrastaju u zemlji gdi ima perspektive a meni bude penzija 2x veca nego sam imal placu u RH.
Ako ovo stima:
Prosječna starosna mirovina za 40 i više godina mirovinskog staža prema ZOMO iznosi 4.170,14 kn, izvor: www.mirovinsko.hr
Ko je tu lud?

 

Samo ću nadodati, vezano za prvu penziju, kad je dobiješ, jelte ... tu prvu, sa 67 god ... ako ne pomaknu dobnu granicu na recimo 69 god

.

 

Prosječni životni vijek u HR je 78 god

 

MUŠKI 74

ŽENE 81

 

Dakle, bit ćeš u penziji 7 godina - dobiti ćeš 84 penzije i to je to

 

Mislim da većina ljudi misli da će biti u penziji 20 god. Jbg, reality check je malo drugačiji. Za žene je OK, 17 god u prosjeku su u penziji.

 

Muški su 7 god i la-pa-pa (u prosjeku).

 

BTW ovo je jedan od rijetkih slučajeva kad je statistika točna tj nije skup netočnih podataka - naravno, ako razložiš ukupni prosjek po muškoj i ženskoj demografskoj skupini.

 

Tko ne vjeruje, nek pogleda malo državni zavod za statistiku i demografske podatke ;-)

 

---

 

Za utjehu evo jedan filmić za pogledati, kvazi "Hangover" za penziće (dok nije prekasno ;-) )

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
PessimisticallyOptimistic kaže...
jozobozo kaže...

Satnice vani

 

Evo da se vratim na temu - pa nek si svatko interpretira kako mu paše. Friško od danas:

 

  • Andrew Timney (Glasgow) - Lead Web Developer - React, JavaScript, C# - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Yiu Ming Huynh (Round Rock, Texas) - Software Engineer and Manager - Rust, TypeScript, Python - ($120/hour) - Employment or Contract
  • Kody Smith (San jose CA) - Technical lead UI / React / NodeJS developer - JavaScript, React, TypeScript - ($100/hour) - Contract
  • Kyohei Hamaguchi (Tokyo, Japan) - CTO / VP Engineering at Hyde, GmbH - Svelte, JavaScript, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Ben Hill (Nashua, NH) - Backend/ML software engineer - Python, Node.js, Machine learning - ($100/hour) - Employment or Contract
  • Wes Johnson (Orlando, Florida) - Full Stack Dev - Python, React, Django - ($100/hour) - Contract

 

---

 

Ja ću samo reći da nije potrebno ići van HR da bi netko dobio dobru plaću ili kompenzaciju za svoj rad. Tko ima znanje može ga dobro unovčiti gdje god da je lociran.

 

Može se sve remote odavde, satnica je malo manja, ali relativni troškovi u usporedbi sa drugim državama su manji (cijena kuće / stana, režije, najam, vrtić, škola, slobodne aktivnosti, nany i sl).

 

 

 I onda ti porezna nabije 10k+ kaznu jer moraju popunit kvotu i ti krsis neko pravilo sto svatko u Hrvatskoj krsi,ali je kocka pala na tebe danas.I tako svaki mjesec nadat se da je sve u redu makar sve obavis legalno.

Nije problem novac u Hrvatskoj,nego ludacka birokracija.

 

I feel your pain man.

 

Prošle godine u 10 mj sam dobio ni manje ni više nego baš 10k HRK za platit, poreza ... ono ko grom iz vedra neba. Nije mi bilo na kraj pameti da ću takvo nešto morati platiti.

 

Hate that shit - TBH.

 

Ali - nije bila kazna, već porez kojeg nisam bio svjestan da ću morati platiti. Sad znam, pa sam malo pametniji.

 

Ugl, porez na dobit je u HR 12% - no comment - thats all I have to say.

https://c.tenor.com/qXLXlNO2nccAAAAS/forrest-gump-thats-all-i-have-to-say.gif

 

 

Pametnome dosta.

 

 

9 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
mzopg kaže...
digitall kaže...
Kakvo iseljavanje kad od kuće možeš raditi za praktički bilo koju firmu bilo gdje u svijetu.
Zašto bi negdje nepotrebno trpio npr. ružno vrijeme, čudne ljude, brutalne cijene stanova itd.

  Vidim kolega ti si već odselio. 

 :)

meni je dobro i ovdje (da kucnem u drvo/glavu), ja u irsku, austriju i njemačku idem turistički, obilazim dvorce, jezera, a i frendove koji su odselili.

mogu slobodno reći da imam kvalitetniji život općenito nego većina njih tamo, to naravno ne znači da imam više novaca od svih njih (od nekih i imam), ali zarađujem više nego dovoljno nakon 20 godina iskustva/rada u IT-u, iako prije nije bilo tako u hr, koliko god da si bio dobar.

btw svi znamo da nije sve u novcima i radi-jedi-spavaj loop-u.

ne znam što bi me moglo natjerati da odelim tamo negdje, nešto ekstremno.

 

jozobozo kaže...
NEW_MAN kaže...
Van se nejde samo radi place nego zbog djece i penzije koju nitko ne shvaca ozbiljno dok ju ne dobije prvi puta :)
Znaci djeca odrastaju u zemlji gdi ima perspektive a meni bude penzija 2x veca nego sam imal placu u RH.
Ako ovo stima:
Prosječna starosna mirovina za 40 i više godina mirovinskog staža prema ZOMO iznosi 4.170,14 kn, izvor: www.mirovinsko.hr
Ko je tu lud?

 

Samo ću nadodati, vezano za prvu penziju, kad je dobiješ, jelte ... tu prvu, sa 67 god ... ako ne pomaknu dobnu granicu na recimo 69 god

.

 

Prosječni životni vijek u HR je 78 god

 

MUŠKI 74

ŽENE 81

 

Dakle, bit ćeš u penziji 7 godina - dobiti ćeš 84 penzije i to je to

 

Mislim da većina ljudi misli da će biti u penziji 20 god. Jbg, reality check je malo drugačiji. Za žene je OK, 17 god u prosjeku su u penziji.

 

Muški su 7 god i la-pa-pa (u prosjeku).

 

BTW ovo je jedan od rijetkih slučajeva kad je statistika točna tj nije skup netočnih podataka - naravno, ako razložiš ukupni prosjek po muškoj i ženskoj demografskoj skupini.

 

Tko ne vjeruje, nek pogleda malo državni zavod za statistiku i demografske podatke ;-)

 

---

 

Za utjehu evo jedan filmić za pogledati, kvazi "Hangover" za penziće (dok nije prekasno ;-) )

 

 

 

 

 tko još računa da će doživjet penziju... :)

pomaknut će granicu na 100 godina.

16 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
A ja se vraćam iz UK u HR 😁😂
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Zašto bježe programeri? Iz istog razloga kao i svi ostali. Tražim susjeda broj od majstora za montiranje klime, nazovem i čovjek se javi iz Frankfurta uz napomenu da više ne operira po Balkanu. Teta koja je čistila stubište je otišla za oružara u FC Salzburg jer joj sin tamo igra lijevo krilo. Lokalni diler je otišao po neku robu u Treviso i javlja da se više se ne vraća. Ali ne odlaze svi. Ostao je Škugor u INA-i i Bulj na izvoru. Osim toga nitko nije nezamjenjiv. Pločice u kupaoni će mi postaviti moj novi prijatelj Dilaram Acharya i sad baš na Duolingu ubirem osnove nepalskog kako bih mu objasnio što mi točno treba.

 
21 0 hvala 0
10 godina
offline
Zašto bježe programeri?

 

 

Zbog svih razloga kaj su ljudi ovdje naveli. Vidiš koliko vrijediš, te koliko će za X godina tvoj rad vrijediti, te tu i tamo.

Developanje pruža slobodu izbora, puno veću, nego neke druge branše. 

 

Državni sistem je takav da narod vodi ka "evroatlanskim integracijama" već 30-ak godina, te kada je to došlo sada kuka. Pa, osnovna ideja Evropske Unije je slobodni protok radne snage.

Kaj se sada čudite??

 

Ko želi nek' ostane, tko želi neka ide. Gazde neka plaćaju plaćama kojima žele, te od benefita neka nude sigurnu plaću. Mislim radiš, pa te još plate. To je fakat nekaj kada te zbilja drži na poslu.

 

Pa, i u drugim sektorima, nema ekipe, pa dolaze iz drugih krajeva svijeta. Indokina, Srednji i Daleki istok,....gazde vele da su im dobri. Pa, neka im i dalje takvi budu. Ako neće naši, ima ko će....

Sretno vam sa njima. Zakaj njihova djeca to ne rade za te radne uvjete kaj nude...??

 

Tak i sa IT-om, slobodno uvedite ekipu....svi koji su radili sa njima, nisu se baš nekaj usrećili...još kada čuješ njihov engleski, nema veće srećice....

Kulturološke, radne, higijenske, prehrabene navike....

 

dzg
Moj PC  
2 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Zaporožac kaže...
Gebirgs kaže...
Citam i blinkam ocima. 16k u RH, s dvoje djece, kredit za stan itd, litra ulja 20kn...

 ma da, kredit za stan, kredit za kuću na moru, kredit za dva BMw-a, smanji te kredite.. 

zato i ne možete živjeti s 16 tkn.

 

Ne jbt, ideal bracnog blagostanja je imati punicu u kuci 24h da otklapa lonce, mijesa se u bracne politike, prisluskuje, koordinira obavestajnim dejstvima i lozi zenu sta treba reci i raditi. Jer je tako nju jednom u 19. stoljecu zaje..la njena punica a ona i dalje vodi virtualni rat i zatvara poglavlja iz proslosti

To doba kucnih Rommela na obliznjem brdu gdje iz generalstaba vodi bitku i usmerava topnicku vatru je s razlogom zavrsilo.

14 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
jozobozo kaže...
NEW_MAN kaže...
Van se nejde samo radi place nego zbog djece i penzije koju nitko ne shvaca ozbiljno dok ju ne dobije prvi puta :)
Znaci djeca odrastaju u zemlji gdi ima perspektive a meni bude penzija 2x veca nego sam imal placu u RH.
Ako ovo stima:
Prosječna starosna mirovina za 40 i više godina mirovinskog staža prema ZOMO iznosi 4.170,14 kn, izvor: www.mirovinsko.hr
Ko je tu lud?

 

Samo ću nadodati, vezano za prvu penziju, kad je dobiješ, jelte ... tu prvu, sa 67 god ... ako ne pomaknu dobnu granicu na recimo 69 god

.

 

Prosječni životni vijek u HR je 78 god

 

MUŠKI 74

ŽENE 81

 

Dakle, bit ćeš u penziji 7 godina - dobiti ćeš 84 penzije i to je to

 

Mislim da većina ljudi misli da će biti u penziji 20 god. Jbg, reality check je malo drugačiji. Za žene je OK, 17 god u prosjeku su u penziji.

 

Muški su 7 god i la-pa-pa (u prosjeku).

 

BTW ovo je jedan od rijetkih slučajeva kad je statistika točna tj nije skup netočnih podataka - naravno, ako razložiš ukupni prosjek po muškoj i ženskoj demografskoj skupini.

 

Tko ne vjeruje, nek pogleda malo državni zavod za statistiku i demografske podatke ;-)

 

---

 

Za utjehu evo jedan filmić za pogledati, kvazi "Hangover" za penziće (dok nije prekasno ;-) )

 

 

 

 

 Ja idem u punu penziju sa 60 godinom života i 41 godina staža. što će se i poklopiti jer sam počao raditi u 18. + jedna godina propala na guljenje vojske. 

Moj stari je bio u penziji 25 godina, stara je isto tu negdje s tim da ne namjerava još umrijeti. Stari je išao u penziju sa 55. godina života i 37-38  godina staža jer je počeo raditi prije 18.

Cilj je skupiti 41 godina staža, a ako si studirao ili si bio večiti student, ili si imao prekide u radnom stžu, onda moraš raditi do 67.

Starosna mirovina | Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje

Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja.

Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2022 23:18 (forumaš).
16 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Ovo kad čujem da su troškovi manji u RH....strava.

Ovo ljeto sam pričao s n ljudi koji su gastarbajteri i svi bez iznimke kažu da su nam cijene u trgovinama više nego kod njih. Teško je naći artikl koji je jeftiniji.

A kupovna nam je moć neusporediva.

Trošak stanovanja/kupnje nekretnine se također ubrzano približava "europskim vrijednostima" kojima očito težimo.

Tako da ta teza više ne stoji.

Isto tako dobar dio ljudi koje znam nisu otišli samo isključivo zbog nekoliko puta viših primanja nego zbog perspektive i ovih svakodnevnih tema...

 
13 0 hvala 0
14 godina
online
Zašto bježe programeri?

meni je strava kad čujem da ljudi računaju da će živjeti od penzije. Penzija vam može bit kao džeparac, ako nemate neku svoju investiciju ili bar nekretninu koju ćete prodati... jao vama.

Moj PC  
14 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Zašto bježe programeri?
PzKpfw kaže...

 

 

Državni sistem je takav da narod vodi ka "evroatlanskim integracijama" već 30-ak godina, te kada je to došlo sada kuka. Pa, osnovna ideja Evropske Unije je slobodni protok radne snage.

Kaj se sada čudite??

 

Ko želi nek' ostane, tko želi neka ide.  

Koliko sam čitao, ti si pobornik političkoga sistema ex yuge.

Pa, i drug tito je dogovorio početkom 50-ih sa Zapadnom Njemačkom (tek izašlom iz fašizma) da se ljudi iz jugoslavije idu slobodno zaposliti u njemačku jer je njemačkoj trebalo radne snage, a Juga je bila industrijski nerazvijena, bez ideje kako se razviti i omogućiti ljudima posao.

Švaba je to odmah poslije rata znao.

 

To se je zvao; "Privremeni rad u inozemstvu", prešutno, tko je htio, mogao je raditi vani cijeli život, a većina i je.

 

Eto, tamo se je radilo u tajnosti, a u Eu je sve transparentno.

Ako ti je ovdje plaća "mala", idi gdje ti je bolje.

K nama će doći ljudi iz Srbije, Bosne, Makedonije, kosova (njima je kod nas dobro, duplo/troduplo veće plaće, a blizu su svojoj domovini)manje njih iz udaljenijih zemalja, i eto ti opet male Juge. 

 

Iz moje firme je otišlo četiri žene u Njemačku prati bulje matorim švabama, ne čitaju im sigurno Goethe-a pred spavanje.

 

(sve četiri su otišle sa stalnog, solidno plaćenog posla, no imale su s muževima kredite za nove kuće, apartmane na moru, stalne kupnje namještaja (svakih nekoliko godina), preskupe automobile...djecu slale na fakultete u Zagreb, mada u blizini njihova grada ima i sveučilište da,da, sve na kredit).

 

Tko želi više, neka ide, no ne podnosim da se po novinama piše... kako su jadni ljudi napustili hrvatsku jer tu nema posla.

Bljak..

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2022 6:48 (Zaporožac).
10 godina
offline
Zašto bježe programeri?

Naš samoprozvani linkedin influencer Dragan voli malo pretjerivati. Nije da se radi o nekom masovnom egzodusu iz hrvatske. Prvo, mi ni nemamo neku veliku masu radne snage u IT-u. Drugo ljudi odlaze jer su uvijek odlazili, razlozi su različiti. Ljudi se kod nas tome čude ko pura dreku, dok je u ostatku Europe to sasvim normalno. Mladi putuju rade i žive u drugim zemljama pod normalno jer žive život. Nitko ne govori jao zašto si otišao u Dansku, zašto nisi ostao u Londonu. Imamo sasvim solidan broj ljudi u HR koji rade u branši i zadovoljni su. Upravo ti ljudi mjenjaju industrijske standarde ovdje, da bi oni koji su otišli jednom imali priliku vratiti se. Ne mogu se stvari promjeniti preko noći, ali mjenjaju se.

Nadglednik dina
Moj PC  
14 2 hvala 3
16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
digitall kaže...
Zaporožac kaže...
passat kaže...

 Jedan kredit na 30g za normalan stan u Zagrebu da dvoje djece imaju svoju sobu + rezije i potrosio si 50% tih primanja mjesecno. Hocemo dalje?

 

nitko nema stan kad se oženi ?!

pa, nije baš tako, većina ima.

 

 Tako je, hr je jedna od rijetkih država gdje su gotovo svi vlasnici svojih kuća/stanova. Većina ima svoje, ili nasljedstvo, ili dvorišni stan kod staraca itd. Tako da na najvećoj stavci najviše uštede.

Vani je to gotovo nezamislivo, najam neke šupe od 400 do 1000e bacanje novaca, osim ako ne radiš za preko 5000e pa si možeš kupiti nešto da ti ostane (ili tvojoj djeci)

 Je naslijediš kucu staru 50 godina pa te renovacija izađe ko nova kuca a dalje si u staroj kuci.

 

Nisu baš svi te srece. A dosta ljudi ima više od jednof djeteta i sumnjam da bas svi imaju po 2-3 kuce viška. :D

16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Entry Point kaže...

Naš samoprozvani linkedin influencer Dragan voli malo pretjerivati. Nije da se radi o nekom masovnom egzodusu iz hrvatske. Prvo, mi ni nemamo neku veliku masu radne snage u IT-u. Drugo ljudi odlaze jer su uvijek odlazili, razlozi su različiti. Ljudi se kod nas tome čude ko pura dreku, dok je u ostatku Europe to sasvim normalno. Mladi putuju rade i žive u drugim zemljama pod normalno jer žive život. Nitko ne govori jao zašto si otišao u Dansku, zašto nisi ostao u Londonu. Imamo sasvim solidan broj ljudi u HR koji rade u branši i zadovoljni su. Upravo ti ljudi mjenjaju industrijske standarde ovdje, da bi oni koji su otišli jednom imali priliku vratiti se. Ne mogu se stvari promjeniti preko noći, ali mjenjaju se.

 Da naš Dragan voli malo začinit svoje tekstove :)

Najbolje kad se rade promocije kako se u Hrvatskoj u too IT firmama traže kadrovi svih levela, pa se nadobudno prijaviš i shvatiš da se ne traže. Traže se gotovi radnici za čim manju placu sa cim vise znanja.

 

Hrvati, čast iznimkama, više ne žele ulagat u mlade. Ima jako puno juniora koji bi radili bilo što a nemaju gdje dobiti.

 

Pogledaj tioa top 5 IT tvrtki trenutno u hr i pogledaj koje su otvorene pozicije. Na večinu njih traže 3-5 godina iskustva u baš toj grani. Jel onda fali ljudi ili fali stručnih kadrova?

 

Možda griješim ali koji to faks tebe u IT može prioremiti na način da ai nakon studija spreman od orvog dana činiti zaradu poslodavcu?

 

Da sam znao nebi srudirao i gubio vrijeme. Uzeo vi neki programski jezik, učio samostalno 2-3 godine, probai freelancat da dobijem iskustvo, makar badava i tek bi onda imao kakve takve šanse.

 

A s druge strane kad imaš znanje i znaš koliko vrijediš zašto nebi radio vani? Ja bi prvi otišao.

2 godine
online
Re: Zašto bježe programeri?
ansha kaže...

Napokon je dokazano da nemas vise od 13 godina...

Eto, kad mi to kaže niski debeljko s pepeljarama od naočala.

Znaju te ljudi.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Zašto bježe programeri?
Ni blizu ne izgleda tako.
10 godina
offline
Zašto bježe programeri?

@amd freak
@Entry Point


Ne, dirajte mi Dragana. Dragan je prvoklasni novinar. Sa višegodišnjim isksutvom, te piše tekstove vrlo, vrlo kvalitetno.
I jako voli to što radi. Uz to je svjetski putnik, sjedi u svim žirijima za izbor najboljih komada tehnologije, poznat je na svjetskoj
sceni po svojem radu, ima veliko poštovanje kolega,....
Dragan Petric je ljudina.


------------
Bez obzira ne senioritet, posla ima. Tu, remote ili vani.
Sve kaj Dragan ili bilo koji drugi bugovac na piše, jednostavno stoji.

Neka svatko prvo pomete ispred svojega para, sebe pogleda u oči, te ćemo sve biti jasno.

dzg
Moj PC  
0 11 hvala 0
7 godina
online
Re: Zašto bježe programeri?
PzKpfw kaže...

@amd freak
@Entry Point


Ne, dirajte mi Dragana. 

Eto, sad imaju i tvoj blagoslov.

Dečki, navalite 

 

pan y agujas
16 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?
PzKpfw kaže...

@amd freak
@Entry Point


Ne, dirajte mi Dragana. Dragan je prvoklasni novinar. Sa višegodišnjim isksutvom, te piše tekstove vrlo, vrlo kvalitetno.
I jako voli to što radi. Uz to je svjetski putnik, sjedi u svim žirijima za izbor najboljih komada tehnologije, poznat je na svjetskoj
sceni po svojem radu, ima veliko poštovanje kolega,....
Dragan Petric je ljudina.


------------
Bez obzira ne senioritet, posla ima. Tu, remote ili vani.
Sve kaj Dragan ili bilo koji drugi bugovac na piše, jednostavno stoji.

Neka svatko prvo pomete ispred svojega para, sebe pogleda u oči, te ćemo sve biti jasno.

 Ej frende pa bili smo si dobri :)

Nitko ga ne pljuje, nit špota, nego jedna mala kritika.

 

Necu namjerno bit direktan i navesti koje firme je "reklamirao" ali iz prve ruke mogu garantirati za određene pozicije da to baš nije tako kako je rečeno.

 

I ne radi se o tekstovima nego o videima.

 

Manje bitno, Dragan je ovdje najmanja figura, poanta je bila moj gornji post.

 

A o Draganu kolega moj dragi sve najbolje. 

10 godina
offline
Re: Zašto bježe programeri?

@amd freak

 

Okay, ma sorkač frendač. Okay, reagiram instiktivno kada vidim bilo kaj vezano za BUG kaj mi nije po volji.

Okay, žikim tvoj post. Nisi zlurad.

 

Frendači i dalje.

dzg
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice