Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

poruka: 83
|
čitano: 12.136
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent – ".
11 godina
offline
Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

U gradu je naj bitnije na vrijeme krenut na semaforu, a poslje ne treba juriti prema drugom semaforu nego prilagodit brzinu.

Taj primjer vidim svaki dan na Slavonskoj/Zagrebackoj aveniji, ne kretanje na vrijeme na semaforu i onda velikom brzinom svi prema sljedecem semaforu i opet čep.

Ziher sam da 90% ekipe na slavonskoj je svaki dan tamo u otprilike isto vrijeme i ako si dobar vozac (pod dobar vozac smatram ekipu koja se prilagodi uvjetima na cesti) vec napamet moras znat kad se semafori pale/gase i neces nepotrebno ubrzavat izmedju istih, vozit slalom i sl.

A ovi sto se ubacuju u traku ispred tebe, isto tako ti isti predju u sljedecu traku ili se vrate u predhodnu...gledaju tupo tablicu auta ispred sebe i uopce ne predvidjaju promet.

U danasnjem prometu je bitna samokontrola, pogotov u danasnjim vozilima kada je brzina od 80km/h koda stojis.

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Feudalac kaže...
Dojitza:

Ima tu svega, ali daleko smo mi od samovozećih auta (taxi s čovjekom je ipak preskup).

Mi imamo jednog stradalog u 50 i neštio miliona odveženih kilometara, zapadne zemlje i dva puta manje. Kako god okreneš, to je ogromna brojka. To znači da 99 ljudi vozi cijeli život i nikad ne pogriješi fatalno. Kad se uzme da u automobilskim nesrećama obično bude više stradalih (samo kod pješaka i motociklista su pojedinačne nesreće), ta kilometraža je i puno veća, 70-100 mil km.

Kada bi to bio jedan čovjek, ispada da u prosjeku napravi jednu fatalnu grešku u 4500 godina vožnje. Četiri tisuće petsto godina vožnje do prve greške! Mi sad pokušavamo tu brojku dignuti na 20.000 godina ili 50 tisuća godina. Na tako velikim brojevima se velike promjene ne događaju ni brzo ni lako.

 

Postoje tri vrste laži: laž, prokleta laž i statistika

15 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Ne mora CO nista...di bi rodje morali....al kroz koju godinu ce doc revolut osiguranja ili slicno, pa ce CO i slicne rodjacke kompanije moc osiguranje naplacivat sami sebi...slicno i s bankama, nemojte zurit s uvodjenjem tehnologija, polako...ima ko oce...u mojoj obitelji od 17 bankovnih racuna prije 3 godine, danas imamo 3 koja moramo, a ubrzo ni to...good ridance
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
picajzla0707 kaže...
Ma daj, imam dva auta, oba su ispod 100 konja i s oba se vozim normalno. Polo 1.6 tdi sa 90ks nema apsolutno nikakvih problema za pratit promet, nit s ubrzavanjem sa 100 na 110 na autocesti.
Stara corolla sa 70-ak konja je dosta sporija, pa opet u gradu i otvorenoj cesti nema problema, jest da je s polom puno ležernije preticanje, ali i to se obavlja rijetko ukoliko voziš najviše 10-20 km/h od ograničenja. Za one koji voze duplo od ograničenja 100 konja je malo, ali ti imaju drugi problem

Nije toliko bitna konjaža koliko kubikaža, pogotovo za gradsku vožnju i za pretjecanje... ja osobno kad sjednem iz 2.0 turba u 1.6 atmosferac imam osjećaj da je auto zavezan za drvo a potrošnja im bude ista jer ga konstantno moraš gaziti da bi razvio neku brzinu

probaj ako budeš imao prilike voziti makar 1.6 ili slabiji atmosferac po Zagrebu ili autoputu pa onda reci da je lako pratiti i uključivati se u promet

14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
southy kaže...
drpetric kaže...

Da prevedem: "mislim da bi svi sadržaji koji postoje na internetu trebali za mene biti besplatni jer sam superioran i nadnaravan i mislim da bi oni koji kreiraju sadržaje to trebali raditi besplatno jer su idioti koji su rođeni zato da mi služe" 

Osobno mi je članak napisan sasvim korektno i nema elemenata reklame, jedino se spominje ime osiguranja što je dio općenite informacije. Druga je stvar kako to netko iščitava, neki ljudi valjda kad se spomene CO imaju asocijaciju na strukture koje tamo vladaju što nema veze sa tematikom. Većina ljudi bi trebala shvatiti da sadržaji ne nastaju zato jer svi koji pišu za bug.hr rade to iz hobije, no ovo meni zaista (za razliku od nekih prijašnjih članaka) nije u domeni pristranog reklamiranja.

 

Da se vratim na temu - hvala CO i svim ostalim osiguranjima koji to nude, ali zaista ne želim njihove pohvale i kupone za stvari koje mi ne trebaju u zamjenu da me pretvore u vozača koji vozi "bez mozga". Ne znam koliko ljudi se želi uklopiti u ove šablone, ali mislim da su poprilično manjkave i većina pravila su prilagođena za vozače početnike. Primjer, prebrzo kretanje koje se ovdje penalizira je meni totalno kontra i presporo kretanje na semaforu utječe na dodatno stvaranje gužvi u gradovima. Prekoračenje brzine je definitivno kategorija u kojoj bih pao, uvijek vozim na granici toleriranog (to je znači +10 do 100km/h, bar za sada) i na kilometražu koju radim godišnje mi to uštedi vremena. Ok, ponekad vozim i više od toga (pogotovo na autocesti) na mjestima za koja mislm da su sigurna od policije. Sa takvom vožnjom koja bi u spomenutoj aplikaciji vjerojatno bila ocijenjena poražavajuće u dosadašnjih 750 - 800 tisuća prevoženih km (otprilike) nisam izazvao direktno ili indirektno nijednu prometnu nesreću ni je itko trpio radi toga posljedice. Jedan od uzroka nesreća koji se nigdje ne spominje su nesigurni vozači koji voze osjetno manje od dozvoljenog i oni bi prema kriterijima aplikacije valjda imali score 100 što nema nikakve veze sa kvalitetom vožnje. Da ne lamentiram dalje, prije bio bio spreman platiti više osiguranje (nadam se da to neće uskoro biti u HR) nego se uklopiti u standarde koje ovakav sustav nameće.

 

Uzrokuju li oni nesreću direktno ili indirektno?

8 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Picajzla0707:

Svi se mi naviknemo na ono što je oko nas. Pa tako i onaj koji se penje prema Oštrovici s prosječnom brzinom od 30 i iza sebe stvori kilometaraku kolonu. On to ne primjećuje, samo se čudi zakaj su ljudi oko njega nervozni. A nervozni su jer mu cesta i prometni znakovi dopuštaju 50-70-90, kako gdje ali ne može zbog konjine (ne odnosi se na tebe) koji misli da se svi trebaju voziti baš onako kako se on vozi. Više je bolje, tu nema puno šta za objašnjavati, pamet služi tome da se čovjek ponaša razumno. Tu kod mene se čovjek ubio vozeći yaris od 70 ks s kojim se zabio u stup s 90-100. Vozio se prebrzo za cestu na kojoj je bio tako da snaga kao takva ne znači da je netko automataki siguran. Apsolutno svi automobili mogu postići smrtonosne brzine, razlika je samo u razumu onoga koji je za volanom.
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Feudalac kaže...
Dojitza:

Ima tu svega, ali daleko smo mi od samovozećih auta (taxi s čovjekom je ipak preskup).

Mi imamo jednog stradalog u 50 i neštio miliona odveženih kilometara, zapadne zemlje i dva puta manje. Kako god okreneš, to je ogromna brojka. To znači da 99 ljudi vozi cijeli život i nikad ne pogriješi fatalno. Kad se uzme da u automobilskim nesrećama obično bude više stradalih (samo kod pješaka i motociklista su pojedinačne nesreće), ta kilometraža je i puno veća, 70-100 mil km.

Kada bi to bio jedan čovjek, ispada da u prosjeku napravi jednu fatalnu grešku u 4500 godina vožnje. Četiri tisuće petsto godina vožnje do prve greške! Mi sad pokušavamo tu brojku dignuti na 20.000 godina ili 50 tisuća godina. Na tako velikim brojevima se velike promjene ne događaju ni brzo ni lako.

Po meni ima nekoliko razloga zašto je to tako:

- Velik broj fatalnih nesreća nastaje iz obijesti, "zlatna mladež" i slični kojima zakon ništa ne može i koji se voze isto bez obzira na zakone. S obzirom na to da je ta brojka dosta osjetljiva, naših "200 obitelji" sa svojim pomladkom imaju značajan utjecaj na ukupne brojke

- Starost vozila u RH koja je posljedica lošeg standard ima velik utjecaj na posljedice nesreća

- (Ne)kvaliteta cestovne infrastrukture gdje neke "crne točke" postoje desetljećima uzrokuju brojne nesreće

- (Ne)kultura vozača ima isto utjecaj na broj nesreća, no one uglavnom nisu često fatalne. Ovo je vezano uz podneblje, po tom pitanju nismo dobri, ali nismo ni najgori. Vozio sam po raznim državama i čak je teško to tipizirati na razini cijele države i mislim da smo tu u nekoj sredini, bar većina države, ima puno gorih primjera (za mene definitivno Talijani). Zagreb kao najveće prometno središte je u sredini, no npr. Split mi je osobno katastrofa, dođeš u kolonu na rotor i želiš se prestrojiti nema šanse da te netko pusti, a još kad vidi da imaš Zg registraciju valjda će te radije udariti nego propustiti

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
11 godina
online
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Gle, komentirao sam petricev zaključak da više konja navodi ljude na opasniju vožnju i da treba više samokontrole, s mojim zaključkom da mladi vozači te samokontrole u pravilu imaju manje. Ti nit si mladi vozač nit su anegdote sa '30km/h blokatorima prometa' relevantne za išta, a kamo li raspravu jel -100ks dovoljno za normalnu vožnju.
Da, auto sa 150+ konja je puno bolji za voziti od onoga sa -100 konja, ali to ne mijenja petricev zaključak da takvi auti navode na opasniju vožnju niti moj zaključak da je problem još veći s mladim vozačima.
Vozit tdi polo sa 90ks je daleko bolje nego corollu sa 70ks, no u praksi, u gradu i na otvorenoj cesti u kratkim relacijama - što je 90% vožnje - više-manje je sasvim svejedno. Na autocesti je corolla užas, ali polo je više nego dovoljan, dapače ubrzava jako dobro oko te stotke.
Vozio sam stvarno svakakvih automobila, radio nekoliko godina testove novih auta za novine i stvarno je gušt voziti aute od 200, 300 ili više konja, ali da je baš nužno za normalnu vožnju i nije
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 12:32 (picajzla0707).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Idealist kaže...

Uzrokuju li oni nesreću direktno ili indirektno?

Nisam ni tvrdio da uzrokuju direktno, no vjerojatno si imao slučaj da se napravi kolona gdje je na čelu jedan takav koji vozi 40 gdje je ograniženje 60, pa se iza njega pojavi kamion koji ga teško može preći i iza toga kolona automobila. Nakon toga se dešava da auti iza redom pretječu kamion i taj auto i dovode se u opasnost samo zato jer netko ne zna kako se voziti. Imaš opciju u tom slučaju preuzeti rizik ili se voziti sljedećih 10,15,30,... minuta tim tempom gdje postoji drugi rizik - budući da se voziš ispod normale vrlo vjerojatno ćeš maknuti koncentraciju sa vožnje na nešto drugo, neki će početi čeprkati po mobitelu i sl.

 

Zar je to primjer vožnje koju bi trebalo bonusirati? Jesi ti jedan od takvih pa se zato buniš?

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
picajzla0707 kaže...
Gle, komentirao sam petricev zaključak da više konja navodi ljude na opasniju vožnju i da treba više samokontrole, s mojim zaključkom da mladi vozači te samokontrole u pravilu imaju manje. Ti nit si mladi vozač nit su anegdote sa '30km/h blokatorima prometa' relevantne za išta, a kamo li raspravu jel -100ks dovoljno za normalnu vožnju.
Da, auto sa 150+ konja je puno bolji za voziti od onoga sa -100 konja, ali to ne mijenja petricev zaključak da takvi auti navode na opasniju vožnju niti moj zaključak da je problem još veći s mladim vozačima.
Vozit tdi polo sa 90ks je daleko bolje nego corollu sa 70ks, no u praksi, u gradu i na otvorenoj cesti u kratkim relacijama - što je 90% vožnje - više-manje je sasvim svejedno. Na autocesti je corolla užas, ali polo je više nego dovoljan, dapače ubrzava jako dobro oko te stotke.
Vozio sam stvarno svakakvih automobila, radio nekoliko godina testove novih auta za novine i stvarno je gušt voziti aute od 200, 300 ili više konja, ali da je baš nužno za normalnu vožnju i nije

Slažem se s tobom, s time da bih dodao da ako voziš puno teško da možeš izbjeći vožnju po autocesti svakako je poželjno da imaš auto od 150+ konja (meni je to neka točka gdje sam primijetio razliku).

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
11 godina
online
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
To da, tko puno vozi i dosta je na autocesti 150+ks puno znači u nekom autu srednje i više kategorije, prdavci poput pola i manji ionako nisu za to, osim povremeno.
Ali većina vozi sasvim obrnuto, s tek povremenim izlaskom na autocestu, i ako se drže propisa sa 10-20 km/h iznad ograničenja, manji i srednji auto do 100ks je sasvim adekvatan
8 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Picajzla0707:

Slažem se s tobom, sve je u glavi, hormoni čine svoje a ponajviše iskustvo. Može se voziti i brzo a defanzivno, treba prije svega biti tolerantan prema drugima, komunicirati namjere, ispravljati tuđe greške, postaviti se ispravno na mjestima gdje se sranja događaju, izbjegavati vožnju u umornom stanju. Mobitel je veliko sranje, ljudi s mobitelima rade gluposti kakve ni pijanci ne rade... snaga dobro dođe, a što Petric reče i krivo napravi, cesta baš nije mjesto za isprobavanje mogućnosti sportskog automobila. To je neodgovorno i to treba reći čak iako je pri tom bio maksimalno oprezan, kako je tekst napisan ostavlja se pogrešan dojam/primjer
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 12:58 (Feudalac).
14 godina
offline
Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

ja sam motorist, vjv bi mi nakon par dana policija dosla na vrata doma da upalim ovaj app i vozam.

Cak i nisam nesto jako agresivan biker, al ono, ubrzavanje na semaforu, cik cak po gradu, i takve stvari se jednostavno "podrazumijevaju"

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
southy kaže...
Idealist kaže...

Uzrokuju li oni nesreću direktno ili indirektno?

Nisam ni tvrdio da uzrokuju direktno, no vjerojatno si imao slučaj da se napravi kolona gdje je na čelu jedan takav koji vozi 40 gdje je ograniženje 60, pa se iza njega pojavi kamion koji ga teško može preći i iza toga kolona automobila. Nakon toga se dešava da auti iza redom pretječu kamion i taj auto i dovode se u opasnost samo zato jer netko ne zna kako se voziti. Imaš opciju u tom slučaju preuzeti rizik ili se voziti sljedećih 10,15,30,... minuta tim tempom gdje postoji drugi rizik - budući da se voziš ispod normale vrlo vjerojatno ćeš maknuti koncentraciju sa vožnje na nešto drugo, neki će početi čeprkati po mobitelu i sl.

 

Zar je to primjer vožnje koju bi trebalo bonusirati? Jesi ti jedan od takvih pa se zato buniš?

 

 

Ne znam na koliko sve razina si u krivu pokušavajući obraniti vozače koji postupaju suprotno sigurnosti. Kolona se ne pretiče! Bio ispred nje spori vozač, biciklist, unesrećenik ili nešto četvrto. Također postoji nešto što se zove viša sila. Ako zapneš u gužvi pa ne stigneš na posao iako si krenuo na vrijeme - to se tolerira, ali ako se voziš iza nekog tko se vozi sporo i nisi ga u mogućnosti preticati (riskirati svoj i tuđe živote nije mogućnost! - moralno barem) - to se ne tolerira!? Uglavnom, mi svi smo kao društvo prilično nazadovali, odnosno nismo se ni razvili da bi razmišljali drugačije.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Feudalac kaže...
Picajzla0707:

Pa da i ne. Zbilja sam doživio to s kamperima, idemo na mrežnicu na kupanje, vuče se kamion, dok ga preteknem to traje i traje već kolona nervoznih iza mene. Vidim da to ne vodi nikuda i držim se u koloni spavača na 100 kmh kad pored nas isti onaj kamion, kamperi i svi ostali koji se voze normalno. Jednostavno, sa ispod 100 konja ubrzanje na 110-120 je nikakvo i samo predstavljaš smetnju današnjim autima koji svi odreda imaju preko 100 ks. Ili možeš u 2 kilometra prazne ceste ubrzati na 130 -140 i pokušati sa slalom vožnjom, normalno nula bodova.

120-150 ks ti daje slobodu sigurnog i brzog obavljanja bilo kakve radnje u prometu, sve ostalo je mučenje. 200 ks već omogućava posve ležerno putovanje bilo kuda, čak i autoputevi imaju uzbrdice na kojima se slab auto muči. Ah, problemi bolje razvijenih dijelova svijeta...

 

Imam Corsu iz 2018 sa nekih 90 konja, mislim, djelom se moram složit ovo za autoput. Ako je cesta ravna, onda je ok pretjecanje, ako je malo uzbrdo, ne pretičem nikad, osim ako je autoput prazan, traje predugo.

Možeš probat držat malo veći razmak u desnoj traki pa počet ubrzavat prije nego što se prebaciš u lijevu. Ja to baš i nevolim i vjerojatno nije po propisima, ali nekad moram tako. Baš mi se neda vozit 85 na autoputu iza kamiona :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Idealist kaže...

 

Ne znam na koliko sve razina si u krivu pokušavajući obraniti vozače koji postupaju suprotno sigurnosti. Kolona se ne pretiče! Bio ispred nje spori vozač, biciklist, unesrećenik ili nešto četvrto. Također postoji nešto što se zove viša sila. Ako zapneš u gužvi pa ne stigneš na posao iako si krenuo na vrijeme - to se tolerira, ali ako se voziš iza nekog tko se vozi sporo i nisi ga u mogućnosti preticati (riskirati svoj i tuđe živote nije mogućnost! - moralno barem) - to se ne tolerira!? Uglavnom, mi svi smo kao društvo prilično nazadovali, odnosno nismo se ni razvili da bi razmišljali drugačije.

Ako već sve znaš onda valjda znaš i da 2 vozila nisu kolona. Imam dojam da si teški teoretičar, a voziš uglavnom na video igricama. No, navikao sam da su u našem društvu (za koje se slažem da smo nazadovali) takvi najglasniji. Ja sam vjerojatno zadnja osoba koja će biti spremna uzeti rizik da netko strada radi toga, no kad si u koloni radi ovakvog slučaja onda imaš opcije koje sam ti prije već napisao.

 

A što se tiče svih koji su jako pametni uz argument da si treba uzeti dovoljno vremena i krenuti ranije da imaš zalihu vremena ako zapneš u koloni pitam se što vi radite u životu da za svaki put možete uzeti dodatno vrijeme zato da ne zakasnije slučano? Naravno da je potrebno krenuti na vrijeme, no ne možeš za svaki put uzeti pola sata, sat vremena više. Jasno mi je da "vikend vozači" tako funkcioniraju, no ako si u autu 2-3 sata dnevno (ili više) onda su stvari malo drugačije.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
8 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Idealist:

Pa, ne treba tolerirati pretjecanje kolona, ali zauzvrat treba naučiti sebične konje da cesta nije njihova već zajednička i da ako na njoj stoji ograničenje 90 on se treba voziti 90 na svim dijelovima gdje ga drugi ne mogu pretjecati iz razloga što se drugi ljudi imaju pravo voziti tom brzinom. Isto vrijedi i za hrpu drugih situacija u prometu. I drugi imaju jednaka prava. Ono, ja ću samo na minutu, pa neću valjda stvari iz dućana nositi 50 metara dalje. Ili žmigavac. S druge strane bicikliste koji se voze po nogostupu ili u kontra smjeru treba nemilice kažnjavati jer se voze kao muhe bez glave. I tako redom.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 13:31 (Feudalac).
12 godina
offline
Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

U praksi baš nisam sretao toliko spore, pa da voze autoputom 50 ili na drugim cestama 20-30. Više mi se čini da je to malo stvar subjektivnog doživljaja tako da na cesti koja je relativno pregledna, ravna, u pravilu svi voze preko ograničenja, i onaj koji je znak ograničenja postavio i onaj tko je naredio da se postavi i sama policija, pa ako se netko drži ograničenja ispada da koči promet.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
southy kaže...
Idealist kaže...

 

Ne znam na koliko sve razina si u krivu pokušavajući obraniti vozače koji postupaju suprotno sigurnosti. Kolona se ne pretiče! Bio ispred nje spori vozač, biciklist, unesrećenik ili nešto četvrto. Također postoji nešto što se zove viša sila. Ako zapneš u gužvi pa ne stigneš na posao iako si krenuo na vrijeme - to se tolerira, ali ako se voziš iza nekog tko se vozi sporo i nisi ga u mogućnosti preticati (riskirati svoj i tuđe živote nije mogućnost! - moralno barem) - to se ne tolerira!? Uglavnom, mi svi smo kao društvo prilično nazadovali, odnosno nismo se ni razvili da bi razmišljali drugačije.

Ako već sve znaš onda valjda znaš i da 2 vozila nisu kolona. Imam dojam da si teški teoretičar, a voziš uglavnom na video igricama. No, navikao sam da su u našem društvu (za koje se slažem da smo nazadovali) takvi najglasniji. Ja sam vjerojatno zadnja osoba koja će biti spremna uzeti rizik da netko strada radi toga, no kad si u koloni radi ovakvog slučaja onda imaš opcije koje sam ti prije već napisao.

 

A što se tiče svih koji su jako pametni uz argument da si treba uzeti dovoljno vremena i krenuti ranije da imaš zalihu vremena ako zapneš u koloni pitam se što vi radite u životu da za svaki put možete uzeti dodatno vrijeme zato da ne zakasnije slučano? Naravno da je potrebno krenuti na vrijeme, no ne možeš za svaki put uzeti pola sata, sat vremena više. Jasno mi je da "vikend vozači" tako funkcioniraju, no ako si u autu 2-3 sata dnevno (ili više) onda su stvari malo drugačije.

 

Je, provalio si me. NFS mi je najdraži serijal.

 

Tvojom logikom, 3 automobila od po 4 metra su kolona, ali automobil od 4 metra i kamion od 15 metara (pretpostavljam da si na takvoga mislio) nisu kolona.

14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Genoxxx kaže...
R3nchi kaže...
ante_etna kaže...

Aplikacija bi trebala biti prilagođena našoj vozačkoj kulturi, a to je obavezno trubljenje i blicanje svemu sporijem ispred sebe, nedržanje razmaka jer je to uludo bačen slobodni prostor, vozač ispred mora nazvati ako misli kočiti jer nema on mene što usporavati i ja mu moram odobriti usporavanje ako ima opravdani razlog, a na zebri se staje samo ako na prelazak čeka minimalno pet ljudi, uprotivnom se preventivno trubi kako ne bi palo kome na pamet ići prelaziti cestu na obilježenom prijelazu i time otimati zlata vrijedne sekunde života.

 NE drzanje razmaka??

PA razmak drzis ti!!

a kolko ce bit blizu ili daleko onaj IZA mene tako me ladno zaboli...

 koliki god držiš razmak uvijek se može dogoditi da ti netko smanji taj razmak sa ubacivanjem u tvoju traku i krene kočiti ili ovaj ispred tebe naglo zakoči pa imaš vrijeme reagiranja... netko tko ima klince na zadnjem sjedalu ili psa vjerojatno ga ne zaboli što kad pogleda u retrovizor vidi hladnjak nekog krkana koji smatra da cijela kolona vozila vozi presporo

 Ja nemam klince i vozim se SAM u cx5..PA se nabijaj na dupe kolko oces care..samo moli boga da mi ne treba novaca taj mjesec..Jel ooops naglo kocenje.. 

R33mba#2892
12 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
R3nchi kaže...
ante_etna kaže...

Aplikacija bi trebala biti prilagođena našoj vozačkoj kulturi, a to je obavezno trubljenje i blicanje svemu sporijem ispred sebe, nedržanje razmaka jer je to uludo bačen slobodni prostor, vozač ispred mora nazvati ako misli kočiti jer nema on mene što usporavati i ja mu moram odobriti usporavanje ako ima opravdani razlog, a na zebri se staje samo ako na prelazak čeka minimalno pet ljudi, uprotivnom se preventivno trubi kako ne bi palo kome na pamet ići prelaziti cestu na obilježenom prijelazu i time otimati zlata vrijedne sekunde života.

 NE drzanje razmaka??

PA razmak drzis ti!!

 Da, i? Tko tvrdi drugačije?

8 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Idealist:

Pa, to je zakonska definicija kolone. Da li je isto - nije. Ali pravila trebaju biti provediva pa su pojednostavljena. Nečemu treba služiti i siva masa koja stoji između ušiju, sloboda odlučivanja povlači i odgovornost.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Feudalac kaže...
Idealist:

Pa, to je zakonska definicija kolone. Da li je isto - nije. Ali pravila trebaju biti provediva pa su pojednostavljena. Nečemu treba služiti i siva masa koja stoji između ušiju, sloboda odlučivanja povlači i odgovornost.

 Naša pravila su (namjerno) takva da se mogu tumačiti na više načina. Jedan rečenica više i problema ne bi bilo. Ovako si na (ne)milosti policajca/suca ako si počinio određeni prekšaj - u prijevodu: plati mi i odluka ide u tvom smjeru - korupcija itd.

 

EDIT: ne znam što točno stoji u zakonu, ali ako je tako - ne čudim se.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 14:11 (Idealist).
12 godina
offline
Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

https://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama

 

 

84) »kolona« je niz od najmanje tri vozila, osim bicikla, traktora, radnog stroja i zaprežnog vozila, koja su zaustavljena na cesti ili se kreću istom prometnom trakom u istom smjeru, pri čemu su brzina kretanja vozila i postupci vozača međusobno uvjetovani i između kojih ne može bez ometanja ući drugo vozilo,

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPrevent –

zaključak je da aplikacija ne služi ničemu niti može procijeniti tko je dobar vozač ili ne. Može netko vozit polako, ali vrludati po cesti jer je pijan, oduzimati prednost, prolazit kroz crveno... i ispast će da je dobar vozač.
Ja neki dan naglo zakočio jer sam u zavoju skoro naletio na dvoje tinejdžera na jednom romobilu kako se voze u suprotnom smjeru - po noći, bez svjetla(!). Sva sreća išao sam polako. To naglo kočenje bi mi bio minus u LaqoPreventu.

Moj PC  
8 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven

Upravo si dao dobar primjer zašto se aplikacija ne uzima u obzir kod obnavljanja police.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Idealist kaže...

Ne znam na koliko sve razina si u krivu pokušavajući obraniti vozače koji postupaju suprotno sigurnosti. Kolona se ne pretiče! Bio ispred nje spori vozač, biciklist, unesrećenik ili nešto četvrto. Također postoji nešto što se zove viša sila. Ako zapneš u gužvi pa ne stigneš na posao iako si krenuo na vrijeme - to se tolerira, ali ako se voziš iza nekog tko se vozi sporo i nisi ga u mogućnosti preticati (riskirati svoj i tuđe živote nije mogućnost! - moralno barem) - to se ne tolerira!? Uglavnom, mi svi smo kao društvo prilično nazadovali, odnosno nismo se ni razvili da bi razmišljali drugačije.

Kolona je minimalno tri vozila, a ovaj scenarij kojeg southy opisuje nije zabranjen.

 

Također, osoba koja je stvorila kolonu i ne miče se je u prekršaju jer je po zakonu dužna stati i propustiti kolonu. Da policija sankcionira takve prekršaje, bilo bi manje nesreća. Ova aplikacija takav prekršaj nagrađuje.

 

Pretjecanje je po definiciji rizičan događaj. Ne mora nitko posebno riskirati, ali je tvoj stil vožnje takav da te pretječe 20 vozila dnevno, vjerojatnost da u godinu dana sudjeluješ u nesreći ti je drastično povećana. Upravo zbog toga si i zakonski dužan stati i propustiti vozila ako stvaraš kolonu jer voziš sporije od ograničenja ili sporije od toga prometa.

 

Nečija nesposobnost praćenja toka prometa nije viša sila.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
drpetric kaže...
Diablo86 kaže...

 

Da prevedem

 Da prevedem: "mislim da bi svi sadržaji koji postoje na internetu trebali za mene biti besplatni jer sam superioran i nadnaravan i mislim da bi oni koji kreiraju sadržaje to trebali raditi besplatno jer su idioti koji su rođeni zato da mi služe" 

 Uopće se ne radi o tome što imate reklame, nego na koji način ih uvaljujete ljudima. Bug je portal sa recenzijama tehnologija i tu bi vam trebalo biti važno povjerenje čitatelja. 

14 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
MrBlc kaže...
Idealist kaže...

Ne znam na koliko sve razina si u krivu pokušavajući obraniti vozače koji postupaju suprotno sigurnosti. Kolona se ne pretiče! Bio ispred nje spori vozač, biciklist, unesrećenik ili nešto četvrto. Također postoji nešto što se zove viša sila. Ako zapneš u gužvi pa ne stigneš na posao iako si krenuo na vrijeme - to se tolerira, ali ako se voziš iza nekog tko se vozi sporo i nisi ga u mogućnosti preticati (riskirati svoj i tuđe živote nije mogućnost! - moralno barem) - to se ne tolerira!? Uglavnom, mi svi smo kao društvo prilično nazadovali, odnosno nismo se ni razvili da bi razmišljali drugačije.

Kolona je minimalno tri vozila, a ovaj scenarij kojeg southy opisuje nije zabranjen.

 

Također, osoba koja je stvorila kolonu i ne miče se je u prekršaju jer je po zakonu dužna stati i propustiti kolonu. Da policija sankcionira takve prekršaje, bilo bi manje nesreća. Ova aplikacija takav prekršaj nagrađuje.

 

Pretjecanje je po definiciji rizičan događaj. Ne mora nitko posebno riskirati, ali je tvoj stil vožnje takav da te pretječe 20 vozila dnevno, vjerojatnost da u godinu dana sudjeluješ u nesreći ti je drastično povećana. Upravo zbog toga si i zakonski dužan stati i propustiti vozila ako stvaraš kolonu jer voziš sporije od ograničenja ili sporije od toga prometa.

 

Nečija nesposobnost praćenja toka prometa nije viša sila.

 

Molio bih te da pojasniš na što/koga si točno mislio!

11 godina
offline
Re: Vozio sam mjesec dana uz telematiku LaqoPreven
Genoxxx kaže...
picajzla0707 kaže...
Ma daj, imam dva auta, oba su ispod 100 konja i s oba se vozim normalno. Polo 1.6 tdi sa 90ks nema apsolutno nikakvih problema za pratit promet, nit s ubrzavanjem sa 100 na 110 na autocesti.
Stara corolla sa 70-ak konja je dosta sporija, pa opet u gradu i otvorenoj cesti nema problema, jest da je s polom puno ležernije preticanje, ali i to se obavlja rijetko ukoliko voziš najviše 10-20 km/h od ograničenja. Za one koji voze duplo od ograničenja 100 konja je malo, ali ti imaju drugi problem

Nije toliko bitna konjaža koliko kubikaža, pogotovo za gradsku vožnju i za pretjecanje... ja osobno kad sjednem iz 2.0 turba u 1.6 atmosferac imam osjećaj da je auto zavezan za drvo a potrošnja im bude ista jer ga konstantno moraš gaziti da bi razvio neku brzinu

probaj ako budeš imao prilike voziti makar 1.6 ili slabiji atmosferac po Zagrebu ili autoputu pa onda reci da je lako pratiti i uključivati se u promet

Di si ti učio fiziku?

42
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice