Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

poruka: 220
|
čitano: 34.936
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z".
15 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Dr. Alien kaže...

Pa ovo je tema za ihush-a!

 

..

- bila bi da ponekad posao nije prioritetniji.. 

- ovako je 'prošla baba bez kolača..' :) i koliko vidim baš se lijepo svađate, možete i bez mene..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
LudaRajčica:

Uzimanje proizvoda u rinfuzi neće ništa riješiti. Recikliranje boca neće ništa riješiti. To je otpočetka strategija onih koji su ih i uveli u upotrebu - samo ih bacite u kantu zelene boje i sve će biti u redu. Vidjelo smo do kud je to dovelo. Narativ je da individualna akcija, osobno ponašanje, može nešto promijeniti. U prijevodu na svakodnevni jezik - počistite smeće koje smo napravili inače ste krivi za sve. Naplatit ćemo vam i odvoz našeg smeća po količini (implicirajući da ga mi proizvodimo po želji jer nemamo pametnijeg posla od igranja sa smrdljivom kantama za smeće i davanja novaca komunalcima)

Ono što mi možemo je - biti skroman, birati proizvode koji su efikasniji i trajniji, manje prerađeni. Vrlo mali efekt, ali nije za odbaciti.

Za stvarnu promjenu možemo nagaziti naše političare da oni nagaze one koji ekšli proizvode smeće i koji ekšli ispuštaju 99% svih štetnih plinova i drugih tvari tijekom proizvodnje stvari i energije. Stvari treba riješiti na izvoru, uzroku, a ne pometati posljedice, naknadno.

Postoji i treće rješenje - idemo svi u samostane, post i molitva.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Feudalac kaže...
..
Za stvarnu promjenu možemo nagaziti naše političare da oni nagaze one koji ekšli proizvode smeće i koji ekšli ispuštaju 99% svih štetnih plinova i drugih tvari tijekom proizvodnje stvari i energije. Stvari treba riješiti na izvoru, uzroku, a ne pometati posljedice, naknadno.
..

 -odličan 'plan'.. problem je 'samo' provedba, tj oni veći-jači su upravo to, veći-jači.. i koliko me 'fizika služi', znam, da neće manji-nevažan natjerati ove na recimo 'pristojnost', tj može to biti deklaracija un-eu.. i to je to, još jedan komad papira koji će samo pridonjeti smeću (taj papir + birokracija vezana uz njega).. ponekad nije stvar u pravilima, etici, logici.. ponekad je stvar u običnoj 'toljagi', jači-veći, kao g7-g20.. u koji klub nemaš ni pristup a oni su ti koji odlučuju.

-nekad je bilo 'lako' imao si istok-zapad, tj nato-rusi.. sad je to 'nestalo', pa imamo problem, dok su nesvrsatani ostali onako, nešto što se s par čvrga urazumi ili jednostavno potkupiš politiku i radiš što hoćeš, ne samo u politici, u svemu, sportu, izboru misice.. tj ako je pitanje prava glasa, demokracije.. =žetončići. Isto je, samo sad tema nije ww3 nego klima ili zagađenje, ili pandemija.. tj i tema je ista, iste tematike, nešto veliko-opasno-globalno.. kao sudnji dan, što nije novi izum pa ga crkva unovčava itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

Evo jedan stari filmic koji jos nisu skinuli, 

Avioni su letili i kad sam bio dijete, gledali smo kondenzacijske tragove,al nebo je tada i dalje bilo plavo jer su isti brzo nestajali.

Cudno, toliko ljudi kao zabrinutih za klimu, a nitko zabrinut sto se to desava s kondenzacijskim tragovima pojedinih aviona. S druge strane, krave smetaju zbog metana iako kroz povjest nisu uopce utjecale na klimu, al sad su opasne. Toliko da se  vec sada govori ljudima da zaborave na mlijeko i meso i okrenu se skakavcima.

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Hoggy kaže...

Evo jedan stari filmic koji jos nisu skinuli, 

Avioni su letili i kad sam bio dijete, gledali smo kondenzacijske tragove,al nebo je tada i dalje bilo plavo jer su isti brzo nestajali.

Cudno, toliko ljudi kao zabrinutih za klimu, a nitko zabrinut sto se to desava s kondenzacijskim tragovima pojedinih aviona. S druge strane, krave smetaju zbog metana iako kroz povjest nisu uopce utjecale na klimu, al sad su opasne. Toliko da se  vec sada govori ljudima da zaborave na mlijeko i meso i okrenu se skakavcima.

 

 

Brinu se ljudi zbog aviona, pa radi se na ekološki prihvatljivim gorivima naveliko. Pa normalno da za vrijeme antike nitko nije brinuo o tome, em je bilo manje ljudi, em je bilo manje stoke, em je način uzgoja bio drugačiji. Povećanje broja preživaća i industrijalizacija njihovog uzgoja je bio trenutak kada su se alarmi upalili. Ne treba jesti skakavce. Dovoljno je da ne jedeš preživače i već pridonosiš. Svinjetina, piletina, riba... sve je to bolji izbor od govedine.

13 godina
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

...

To Each His Own.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Gallu kaže...
Hoggy kaže...

Evo jedan stari filmic koji jos nisu skinuli, 

Avioni su letili i kad sam bio dijete, gledali smo kondenzacijske tragove,al nebo je tada i dalje bilo plavo jer su isti brzo nestajali.

Cudno, toliko ljudi kao zabrinutih za klimu, a nitko zabrinut sto se to desava s kondenzacijskim tragovima pojedinih aviona. S druge strane, krave smetaju zbog metana iako kroz povjest nisu uopce utjecale na klimu, al sad su opasne. Toliko da se  vec sada govori ljudima da zaborave na mlijeko i meso i okrenu se skakavcima.

 

 

Brinu se ljudi zbog aviona, pa radi se na ekološki prihvatljivim gorivima naveliko. Pa normalno da za vrijeme antike nitko nije brinuo o tome, em je bilo manje ljudi, em je bilo manje stoke, em je način uzgoja bio drugačiji. Povećanje broja preživaća i industrijalizacija njihovog uzgoja je bio trenutak kada su se alarmi upalili. Ne treba jesti skakavce. Dovoljno je da ne jedeš preživače i već pridonosiš. Svinjetina, piletina, riba... sve je to bolji izbor od govedine.

 Zelis reci da sada tragovi pojedinih aviona ostaju preko cijelog dana tzv  jer voze na ekolosko gorivo? Ako ne , kao ekoloski osvjescena osoba kako fizikalno objasnjavas kondenzacijske tragove koji ostaju preko cijelog dana pretvarajuci se u tanke oblake? To je ocigledna cinjenica za neke avione svakodnevno dokumentirana kamerama. Kakav to ima ucinak na klimu?. Primjetili smo svi imalo ekoloski osvjesceni da pojava koncidira sa ucestalom pojavom vrtloga (pijavica) neobicnih za ovo podnevlje ili naglih lokalnih vjetrova.Tocnije frekvencija istih je naglo narasla u zadnjih 20 godina otkad su "chemtrails" tragovi iznad nase drzave primjeceni. Pod tim mislim na tragove koji ne nestaju kao kondenzacijski. Moja nadzorna kamera ih slucajno prati skoro toliko dugo. Sjecam se da kad sam prvi put primjetio mislio sam da je avion bio ostecen pa sam gledao vijesti. Uskoro je postalo cesce,a sada gotovo pravilo. 

16 godina
neaktivan
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

Jasno je da to piloti raspršuju otrov nad gradovima u kojima žive sa svojim obiteljima. Nema drugog objašnjenja. 

Osim toga poznato je da se piloti redovito psihološki testiraju kako bi samo psihopati i samoubojice ostali u službi. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Visak kaže...

Jasno je da to piloti raspršuju otrov nad gradovima u kojima žive sa svojim obiteljima. Nema drugog objašnjenja. 

Osim toga poznato je da se piloti redovito psihološki testiraju kako bi samo psihopati i samoubojice ostali u službi. 

 Ha ha. Bilo bi smjesno da nije istinito.Ako sam ista naucio u zivotu to je da bi ogroman broj ljudi prodao i dicu i mater,a kamoli zenu za pare i hebe ga se sto i kome rade dok zato dobijaju pare.  Za mladje zadnja godina je dovoljna da vide svijet kakav jest..

Tragovi koji ne prolaze su cinjenica koju samo slijep covjek ili umno ogranicen moze negirati. I nazalost oni koji ne zele vidjeti nista osim svog djepa pa gledaju samo tu. Dakle kako fizikalno objasnjavas tragove koji ne nestaju,a drugi oni kondenzacijski nestaju u par minuta maksimalno?Evo imamo bisere u obliku ekoloskog goriva. Kladim se da ti mos bolje.

 

3 godine
online
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Zadržavanje ili raspršivanje kondenzacijskih tragova sasvim je lijepo objašnjeno meteorološkim uvjetima srednje i gornje troposfere.

A pazi sad ovaj seks:
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Hoggy kaže...

 Ha ha. Bilo bi smjesno da nije istinito.Ako sam ista naucio u zivotu to je da bi ogroman broj ljudi prodao i dicu i mater,a kamoli zenu za pare i hebe ga se sto i kome rade dok zato dobijaju pare. 

 Izgleda da je to i jedino što si naučio kroz cijeli život.

Netko bi trebao potkupiti sve pilote, stjuardese, kontrolore, tehničko osoblje, meteorologe, psihologe, managere, itd..., dakle milijune ljudi po cijelom svijetu, ali doslovno sve u jednoj od najbolje plaćenih industrija, da samo jedan ne bi prijavio. I svi ti ljudi iako imaju natprosječna primanja bi trebali šutiti iako znaju da se truje njih i njihove obitelji. Ali pazi sad, i ti koji su ih potkupili truju sebe i svoje obitelji. Tko to sve uopće plaća i zašto?

 

Chemtrailsi su izvrstan pokazatelj potpunog izostanka kritičnog razmišljanja i na čije se mišljenje ni po drugim pitanjima ne treba uopće osvrtati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri

ne samo to, te silne milijune ljudi bi trebalo potkupiti u svim zemljama, dakle i onima koje su stalno sukobljene oko nečega, a takvo namjerno trovanje bi bilo idealno za prokazivanje zloće onih drugih...

 

ma što ja to pišem, sigurno mi je mozak zatrovan od "chemtrailsa"...

 

Zanimljivo kako uz mnoge nove (pametne) pojmove na engleskom, skoro 100% idiotizama jest na engleskom (američanskom, Briti baš ne bi to uveli u vokabular)...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

Prošla mi tema ispod radara pa je ovo već pomalo mlaćenje prazne slame. Utjecaj čovjeka na okoliš i klimu postoji i vidljiv je (svakog dana sve više). Neki od ljudskih utjecaja su povrativi (priroda ih može kompenzirati kroz svoje procese) a neki su nepovrativi. Da bi se shvatilo što znači proces globalnog zagrijavanja treba se baciti na dio fizike koji se bavi toplinom (termodinamika, nauka o toplini).

 

Prvi zakon termodinamike kaže da energija može prelaziti iz jednog oblika ali zbroj svih oblika energije u izoliranom sustavu je konstantan (Znači dio električne energije kojeg koristi Marica za miksanje kolača pretvori se u koristan rad a dio se pretvori u toplinu koja zagrijava okoliš u zatvorenom volumenu kuninje zbroj štima. Sad taj model kuhinje prebacimo na majčicu zemlju i sve što se dešava na njoj.). Znači nepobitno je da se ljudskim djelovanjem i radom uređaja koje je svorio čovjek dio energije pretvara se u toplinsku koja zagrijava atmosferu ali i zemlju. Sve veća i veća potražnja i potrošnja energije nužno dovodi i do sve veće disipacije topline u okoliš. Zemljina atmosera je veliki spremnik samo je pitanje koliko veliki.

 

Ovdje se u igru uključuje drugi zakon termodinamike koji kaže da toplina ne može ni neposredno ni posredno sama od sebe prijeći s hladnijeg na toplije tijelo. Znači da bi se ohladila zemljina atmosfera (zbog zagrijavanja uzrokovana čovjekovim djelovanjem) potreban je drugi spremnik koji je dovoljno hladan (oceani, ledenjaci, polarne ledene površine,...). Taj balans je vrlo fini a svjedoci smo da se zadnjih godina nešto dešava što ga narušava. Topljenje ledenih površina na zemlji, povećvanje temperature mora, slabljenje morskih struja uzrokovano smanjenjem razlike temperature. Cijeli taj eko sustav je izrazito složen a izgleda da se događa proces koji narušava balans. Ako povežeš napredak ljudske vrste i prethodno spomenute procese vidiš da jedni idu naprijed a drugi natrag, kao da priroda nastoji kompenzirati ljudsko djelovanje trošenjem rezervi (moja slobodna interpretacija) sad je samo pitanje koliko ih ima. Kod bilo kojeg korištenja energije uvijek se dio te energije pretvori u toplinsku (koja je u velikom dijelu slučajeva otpadna i neiskoristiva i odbacuje se u okoliš).

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 10:15 (mario.L_hr).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Stric_Jura kaže...

ne samo to, te silne milijune ljudi bi trebalo potkupiti u svim zemljama, dakle i onima koje su stalno sukobljene oko nečega, a takvo namjerno trovanje bi bilo idealno za prokazivanje zloće onih drugih...

 

ma što ja to pišem, sigurno mi je mozak zatrovan od "chemtrailsa"...

 

Zanimljivo kako uz mnoge nove (pametne) pojmove na engleskom, skoro 100% idiotizama jest na engleskom (američanskom, Briti baš ne bi to uveli u vokabular)...

evo i jedan A350 u kojem sam bio, cak i sa putnickim avionima bacaju chemtrailse, skandalozno, vise se ni ne skrivaju.

 

https://photos.app.goo.gl/GwzMtMFJCQbNbavw6

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 11:09 (nixass).
3 godine
online
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
mario.L_hr kaže...

Prošla mi tema ispod radara pa je ovo već pomalo mlaćenje prazne slame. Utjecaj čovjeka na okoliš i klimu postoji i vidljiv je (svakog dana sve više). Neki od ljudskih utjecaja su povrativi (priroda ih može kompenzirati kroz svoje procese) a neki su nepovrativi. Da bi se shvatilo što znači proces globalnog zagrijavanja treba se baciti na dio fizike koji se bavi toplinom (termodinamika, nauka o toplini).

 

Prvi zakon termodinamike kaže da energija može prelaziti iz jednog oblika ali zbroj svih oblika energije u izoliranom sustavu je konstantan (Znači dio električne energije kojeg koristi Marica za miksanje kolača pretvori se u koristan rad a dio se pretvori u toplinu koja zagrijava okoliš u zatvorenom volumenu kuninje zbroj štima. Sad taj model kuhinje prebacimo na majčicu zemlju i sve što se dešava na njoj.). Znači nepobitno je da se ljudskim djelovanjem i radom uređaja koje je svorio čovjek dio energije pretvara se u toplinsku koja zagrijava atmosferu ali i zemlju. Sve veća i veća potražnja i potrošnja energije nužno dovodi i do sve veće disipacije topline u okoliš. Zemljina atmosera je veliki spremnik samo je pitanje koliko veliki.

 

Ovdje se u igru uključuje drugi zakon termodinamike koji kaže da toplina ne može ni neposredno ni posredno sama od sebe prijeći s hladnijeg na toplije tijelo. Znači da bi se ohladila zemljina atmosfera (zbog zagrijavanja uzrokovana čovjekovim djelovanjem) potreban je drugi spremnik koji je dovoljno hladan (oceani, ledenjaci, polarne ledene površine,...). Taj balans je vrlo fini a svjedoci smo da se zadnjih godina nešto dešava što ga narušava. Topljenje ledenih površina na zemlji, povećvanje temperature mora, slabljenje morskih struja uzrokovano smanjenjem razlike temperature. Cijeli taj eko sustav je izrazito složen a izgleda da se događa proces koji narušava balans. Ako povežeš napredak ljudske vrste i prethodno spomenute procese vidiš da jedni idu naprijed a drugi natrag, kao da priroda nastoji kompenzirati ljudsko djelovanje trošenjem rezervi (moja slobodna interpretacija) sad je samo pitanje koliko ih ima. Kod bilo kojeg korištenja energije uvijek se dio te energije pretvori u toplinsku (koja je u velikom dijelu slučajeva otpadna i neiskoristiva i odbacuje se u okoliš).

 

Iako otpadna toplina je problem, to je samo dio problema. Drugi dio su staklenički plinovi koji svojim sve većim i većim koncentracijama, sve više i više sprečavaju disipaciju topline dalje od Zemljine troposfere.

13 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri

Slažem se. Ja sam samo dao osvrt na dio zagrijavanja nastao korištenjem energije. Uz termodinamiku sam profesionalno vezan zadnjih 25+ godina (i koju godinu prije dok sam išao na fakultet). Situacija sa stakleničkim plinovima je još kompleksnija i tu sam bitno tanji tako da to prepuštam nekom drugom tko ima više znanja na tom području.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Mario.L_hr:

Otpadna toplina je reda veličine 1/10000 onoga što dobivamo od Sunca
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 15:42 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
ihush:

Stvar je, s fizikalne strane, brutalno jednostavna - fosilna goriva moraju ostati u zemlji. Sve ostalo je magla kako bi šačica stvarnih kontrolora fosilnog biznisa mogla nastaviti zarađivati. Recikliranje, veganstvo, stiropor fasade - sve je privid stvoren da bi smo se osjećali kao da pomažemo planetu
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
nixass kaže...
Stric_Jura kaže...

ne samo to, te silne milijune ljudi bi trebalo potkupiti u svim zemljama, dakle i onima koje su stalno sukobljene oko nečega, a takvo namjerno trovanje bi bilo idealno za prokazivanje zloće onih drugih...

 

ma što ja to pišem, sigurno mi je mozak zatrovan od "chemtrailsa"...

 

Zanimljivo kako uz mnoge nove (pametne) pojmove na engleskom, skoro 100% idiotizama jest na engleskom (američanskom, Briti baš ne bi to uveli u vokabular)...

evo i jedan A350 u kojem sam bio, cak i sa putnickim avionima bacaju chemtrailse, skandalozno, vise se ni ne skrivaju.

 

https://photos.app.goo.gl/GwzMtMFJCQbNbavw6

 ako prdneš u avionu na 10 km visine, to je dobro, to je prirodno, jel ? razrijedi chemtrailse...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Feudalac kaže...
Mario.L_hr:

Otpadna toplina je reda veličine 1/10000 onoga što dobivamo od Sunca

Ali se dodaje i zbraja, posebice zadnjih desetljeća. Što uzrokuje lagano podizanje temperautre. Na sunce ne možemo utjecati (možemo ako se pozabavimo smanjenjem stakleničkih plinova) ali na otpadnu toplinu itekako možemo.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
mario.L_hr kaže...
Feudalac kaže...
Mario.L_hr:

Otpadna toplina je reda veličine 1/10000 onoga što dobivamo od Sunca

Ali se dodaje i zbraja, posebice zadnjih desetljeća. Što uzrokuje lagano podizanje temperautre. Na sunce ne možemo utjecati (možemo ako se pozabavimo smanjenjem stakleničkih plinova) ali na otpadnu toplinu itekako možemo.

 -po teoriji (predviđanja-kalkulacije.. koje bolje da ne 'testiramo'..) sunce će polako pojačavati, rasti.. tak da ako i riješimo sve tu, opet nam je kraj isti, tj možemo svršiti prije, ne kasnije.. par milijardi godina lufta do tad.

-ok, za recimo miljardu ćemo možda imati tehnologiju da možemo napraviti recimo suncobran za Zemlju, klima-uređaj.. no ni to ne pomaže, tj na kraju bi morali pomaknuti planetu izvan promjera crvenog patuljka .. a nakon tog bi imali suportan problem tj kad sunce nestane, tad nemamo grijalicu pa bi morali pribaviti novo sunce ako ništa drugo iz navike, kalendara itd.. ... ili staviti kotače na planetu pa je vozikati po svemiru, možda je to efikasnije :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Mario L:

Teško da ćemo smanjiti količinu utrošene energije, jednokratno zamjenom fosilnih goriva ali trebat ćemo je sve više tako da efekt neće biti dugog vijeka
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 17:32 (Feudalac).
3 godine
online
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Jedan od načina borbe s time je i korištenje energetski efikasnijih sustava/uređaja.
8 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Gallu:

Efikasnost, nažalost, vodi u paradoks. Stvari postanu jeftinije pa se više koriste.


Ja rekoh
3 godine
online
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Na što točno misliš? Nije da ću robu ili posuđe više prat jer mi je mašina energetski efikasnija ili da ću izabrati duži put ako mi auto troši manje...
Ili da ću više grijati jer imam dobru fasadu...
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 12:17 (Gallu).
13 godina
offline
Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi krivi z

Energija, koju koristimo je resurs i to izuzetno važan resurs i ljude bi trebalo odgajati na način da se pažljivo odnose prema istoj. Kod nas se godinama koristi floskula gospodarenje energijom. Ona je samo deklarativna jer svi oni koji je koriste nemaju pojma što bi to značilo i kako to ostvariti. Nemaju pojma jer nikada nisu na energiju gledali iz bilo koje pozicije osim potrošačke. Globalno je kod nas taj trgovački koncept prošao kroz sve pore života i gleda se samo da se ostvari što bolja marža.

 

Gospodarenje energijom kreće od planiranja za idućih 5, 10, 50 godina. Kod planiranja se planira potrošnja i proizvodnja (pod proizvodnju podvlačim i distribuciju iste do krajnjih potrošača) te ovisno o međusobnom odnosu i uvoz ili izvoz iste. Nakon što se sve lijepo isplaniralo slijedi praćenje ispunjavanja planova i kontinuriana korekcija istih. Pod praćenjem ne mislim samo na praćenje na državnoj razini već i na lokalnoj pa do najmanje jedinice. Cijelo vrijeme treba educirati ljude o potrebi racionalnog raspolaganja energijom. Od vrtićke dobi pa do smrti.

 

Nažalost to kod nas nije i neće biti slučaj jako dugo. Kod nas je moguće izgratiti BE-TO (bioenerganu-toplanu) koja služi samo za proizvodnju struje dok se toplina baca u okoliš. Onoga tko je dozvolio da se takvo nešto gradi trebalo bi odmah potjerati s posla i natjerati na 10 godina dobrovoljnog rada korisnog za zajednicu.

Stručnjak za odmaganje...
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Točno, problem je u potrošačkom mentalitetu u kojem se smatra da je obilje jedini put ka sreći. Država i društvo su usmjereni prvenstveno ka stvaranju obilja (pa svi gledaju BDP, a nitko broj ubojstava i samoubojstava kao mjerilo uspjeha države).

Zato imamo situaciju da je prihvatljivo uništiti neko područje zagađenjem, jer eto, ti ljudi su dobili posao, a svi drugi njihove proizvode. I sad bi svi trebali biti sretni, samo što oni koji umru od tog zagađenja ipak nisu sretni. Nezahvalnici jedni.

Energiju i sve ostale resurse treba prestati doživljavati kao neko prirodno pravo. Po tom mentalitetu nismo se maknuli od konkvistadora.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Više od 99,9% studija se slaže da su ljudi kri
Gallu kaže...
Na što točno misliš? Nije da ću robu ili posuđe više prat jer mi je mašina energetski efikasnija ili da ću izabrati duži put ako mi auto troši manje...
Ili da ću više grijati jer imam dobru fasadu...

Ali bi mogao vise kositi ili usisavati (odnosno cesce pustati robota da usisava), peglati, tusirati se, ne gasiti svijetlo ili TV, pa cak mozda i prati vise jer neces prenatrpavati masinu. Opcenito ljudi imaju tendenciju lagodno se ponasati ako nisu suoceni sa direktnom stetom radi svojih postupaka. Osobito kada gledamo kretanje - ako je dovoljno jeftino, mase ce se vozikati na elektricnim romobilima umjesto na biciklu ili da hodaju. O autima da ne govorim - onaj tko je jurio na pumpu da natanka prije poskupljenja, a odjednom ima komociju da ide kamo zeli za pola donedavnog troska ce istu itekako iskoristiti. Moze se predvidjeti kolika bi bila teoretska usteda koristenjem ucinkovitije tehnologije, ali samo pod uvijetom da se obrasci ponasanja ne promijene.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice