Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

poruka: 46
|
čitano: 31.550
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb".
15 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

Prošlo je od tada više od 13 godina, pa Vlada smatra da je OIB sada ušao u punu primjenu.

 

Može li mi netko ovo objasniti?

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo

Do sad se koristio i OIB i JMBG na način da su svi JMBG doslovno ignorirali, a tamo gdje ga je trebalo napisat, doslovno ti je rečeno da napišeš OIB ili ostaviš to polje prazno. Otkad imam osobnu, nikada me nitko nije pitao za JMBG. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2022 17:38 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
fredii kaže...

Prošlo je od tada više od 13 godina, pa Vlada smatra da je OIB sada ušao u punu primjenu.

 

Može li mi netko ovo objasniti?

 jednostavno: tko si pomogne s rvackom birokracijom, taj si bu i z mrazom, štakorima, žoharima i krpeljima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

Zamjena jmbga sa oibom je samo jos jedna od RH pizdarija... jel ovaj jedinstveni broj ili onaj, svejedno.

Prednost JMBGa je bila sto je donosio nesto informacija o osobi kao datum i lokaciju rodjenja te rb. rodjenja na toj lokaciji u datom danu....

oib ne govori nista! nada!

 
1 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Marko :D kaže...

Do sad se koristio i OIB i JMBG na način da su svi JMBG doslovno ignorirali, a tamo gdje ga je trebalo napisat, doslovno ti je rečeno da napišeš OIB ili ostaviš to polje prazno. Otkad imam osobnu, nikada me nitko nije pitao za JMBG. 

 

Mene su masu puta tražili JMBG, sada točno za šta ne mogu se sjetiti, ali jebote samo sam im dao tup pogled. Kako da se sjećam JMBG-a kada ga ne koristim godinama.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
16 godina
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
LudaRajcica kaže...

Prednost JMBGa je bila sto je donosio nesto informacija o osobi kao datum i lokaciju rodjenja te rb. rodjenja na toj lokaciji u datom danu....

oib ne govori nista! nada!

Zato JMBG i je maknut. Broj ni ne smije ništa govoriti.

12 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Imaš dosta vlasnika upisanih po jmbg-u, kad izvršiš provjeru osoba nema oib jer nije živa ili nema više državljanstvo pa oib nije dodjeljen.
A ono što vlada smatra je beeeep (da ne budem prost), da pitaš bilo što kojeg ministra odnosno prvi red ispod (osobe koje u stvari bi trebale biti stručnjaci u polju gdje rade) ne znaju.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2022 21:06 (Badjo_5).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

 

 

Da, broj ne smije niš govoriti o tebi. A, telefonski imenik? A, tvoji podaci razbacani po raznim bazama podataka?

Neko znada tvoj OIb, mnogo toga sazna o tebi.

 

Bitno je tobože da niko ne zna vaše godine, te gdje ste rođeni.

dzg
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

vjerojatno su skuzili da se zbog uvodjenja eura nesto kosi sa GDPRom... cudno samo sto im to nije nitko morao objasniti preko index.hr-a :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
PzKpfw kaže...

 

 

Da, broj ne smije niš govoriti o tebi. A, telefonski imenik? A, tvoji podaci razbacani po raznim bazama podataka?

Neko znada tvoj OIb, mnogo toga sazna o tebi.

 

Bitno je tobože da niko ne zna vaše godine, te gdje ste rođeni.

OIB nije tajan broj. To je broj koji jedinstveno identificira osobu, koristi se u n stvari, a ne smije sam po sebi davati takve informacije.

Telefonski imenik više ni nije nešto lako dostupno, ne znam na koje baze misliš, a podaci o godinama ili republici rošenja szvarno ne moraju biti javni.

trolaslavonska kaže...

vjerojatno su skuzili da se zbog uvodjenja eura nesto kosi sa GDPRom... cudno samo sto im to nije nitko morao objasniti preko index.hr-a :)

Nema to veze s eurom, kao ni EU.

11 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

Iskreno, ja niti ne vidim potrebu za tim brojem, nista mi ne znaci....

JMBG je ipak JMBG, jedinstveni maticni broj gradjana, tu je jos od Tudmana i Suska, prakticki od pocetka nove ere...... i eto, sada nam ga oduzimaju i mjenjaju za nekakav bezlicni broj koji je sve a nije nista!

 

 

Pokrecemo inicijativu za vracanje JMBGa u uporabu i ukidanje OIBa.

Zainteresirani neka se jave u imbex ;)

 
3 3 hvala 1
15 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

a koliko ćemo još čekati na izbacivanje iz uporabe devijacija kao što su hdz, hrast, most, hep, hrt i ostalih kratica, iz kojih se zaklanja more nesposobnih parazitskih unešto i poremećenih lopovskih poluprimata? jmbg je trivijalna budalaština, nebitna. ako je oiv "odašiljači i veze", oib je "odašiljači i bezveze". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 1 hvala 0
8 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

Ja sam jedno vrijeme imao dva JMBG-a  na neku foru...

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
LudaRajcica kaže...

..

 

Pokrecemo inicijativu za vracanje JMBGa u uporabu i ukidanje OIBa.

Zainteresirani neka se jave u imbex ;)

 referendum!!! 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 8:21 (ihush).
9 godina
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
LudaRajcica kaže...

Iskreno, ja niti ne vidim potrebu za tim brojem, nista mi ne znaci....

JMBG je ipak JMBG, jedinstveni maticni broj gradjana, tu je jos od Tudmana i Suska, prakticki od pocetka nove ere...... i eto, sada nam ga oduzimaju i mjenjaju za nekakav bezlicni broj koji je sve a nije nista!

 

 

Pokrecemo inicijativu za vracanje JMBGa u uporabu i ukidanje OIBa.

Zainteresirani neka se jave u imbex ;)

 

 JBMG je "policijski" broj koji je uveden još 1976. u yugi, a "odaje" datum rođenja, mjesto/regiju (od Vardara pa do Triglava) i spol, tako da si sa popriličnom sigurnošću mogao iščitati nečiju nacionalnost npr... a vjerojatno i još dosta toga indirektno - i dobro je što je ukinut.

14 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Ajar kaže...

a koliko ćemo još čekati na izbacivanje iz uporabe devijacija kao što su hdz, hrast, most, hep, hrt i ostalih kratica, iz kojih se zaklanja more nesposobnih parazitskih unešto i poremećenih lopovskih poluprimata? jmbg je trivijalna budalaština, nebitna. ako je oiv "odašiljači i veze", oib je "odašiljači i bezveze". 

Generalno treba sve što ima prvo slovo H ukinuti, a slovo S ostaviti! Zar ne?!

16 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

Iz ta dva broja se može iščitati i razlika između dva sistema. 

U jednom država ne skriva da želi znati sve o svojim građanima u drugom država ne skriva da je građanin samo [slučajan] broj kojem je svrha efikasnije oporezivanje a identitet nebitan dok je građanin poslušan.

U jednom sistemu država zna sve o vama, u drugom to znaju velike kompanije. Kao što jako dobro pokazuje usporedba Kine (sa 0.6% ispod granice siromaštva) sa Njemačkom (16% ispod granice siromaštva), za proletera je generalno dugoročno bolje da država zna sve o vama nego kompanije. 

Tako da, briga o privatnosti je jalova. Uostalom, oni koji najviše znaju o vama generalno čine vašu obitelj a ona najviše i brine o vama. 

Iskreno pak, ne vidim nijednu kompaniju ni državu kao obitelj, no država koja glumi obitelj je manje zlo od korporacija koje glume obitelj (a danas znaju više o vama nego obitelj), barem ako ne spadate u malu obitelj velikih bankara i ulagača. 

Postoje dva tipa ljudi u ovoj državi među općom populacijom ili srednjim slojem - oni koji plaču za komunizmom, i oni koji će plakati. Ostatak čini margina - bogataši i nepripitomljeni ili podivljali.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 12:08 (PaleRider).
 
4 4 hvala 0
9 godina
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Ajar kaže...
fredii kaže...

Prošlo je od tada više od 13 godina, pa Vlada smatra da je OIB sada ušao u punu primjenu.

 

Može li mi netko ovo objasniti?

 jednostavno: tko si pomogne s rvackom birokracijom, taj si bu i z mrazom, štakorima, žoharima i krpeljima. 

 

ne bi se baš složio da smo toliko loši. Hrpetina stvari kod nas je napredovala, tonu toga možemo odraditi preko interneta i egrađanina i također dobiti i informacije, čak sam i prijavu rođenja dijeteta sredio preko egrađanina, kad smo kupovali kuću sve režije sam prebacio na svoje ime preko emaila, nigdje nisam išao po šalterima. 

 

naravno i dalje ima komplikacija, ludih šalteruša, previše zaposlenih i koječega drugog, ali generalno napredujemo. 

5 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
miki_the_pirat kaže...
LudaRajcica kaže...

Iskreno, ja niti ne vidim potrebu za tim brojem, nista mi ne znaci....

JMBG je ipak JMBG, jedinstveni maticni broj gradjana, tu je jos od Tudmana i Suska, prakticki od pocetka nove ere...... i eto, sada nam ga oduzimaju i mjenjaju za nekakav bezlicni broj koji je sve a nije nista!

 

 

Pokrecemo inicijativu za vracanje JMBGa u uporabu i ukidanje OIBa.

Zainteresirani neka se jave u imbex ;)

 

 JBMG je "policijski" broj koji je uveden još 1976. u yugi, a "odaje" datum rođenja, mjesto/regiju (od Vardara pa do Triglava) i spol, tako da si sa popriličnom sigurnošću mogao iščitati nečiju nacionalnost npr... a vjerojatno i još dosta toga indirektno - i dobro je što je ukinut.

Da, vidi se recimo da si rođen u Tuzli, jasno je ko dan koja je tvoja nacionalnost... a i spol i dob su nevjerojatno bitni policijski podaci, teško je to bilo skužit milicajcu onako odokativno

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
10 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

 


Pa, kaj niste ponosni kaj ste Hrvati, katolici iz prave regije???

 

dzg
Moj PC  
0 5 hvala 0
8 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Nema danas sakrivanja nicega....

Otidji na drugi kraj drzave, u kiosku kupi obicnu sim karticu, mozes se i maskirati ako mislis da ce pomoci ;)

Samo jednom, dakle, jednom povezi taj broj sa svojim imenom i prezimenom i gotovo je.... Na nekom web shopu, u apoteci, kod doktora, na burzi rada, ma jednostavno bilo gdje, i odmah postaje dostupan svim reklamnim pozivima, utjerivacima dugova (eos matrix i slicni), manje vise svima...

Da ne bude zabune, ne da random zovu taj broj, vec te traze po imenu i prezimenu..... Dakle, netko ima pristup manje vise svemu i lako dodje do podatka do kojeg nebi smio doci....

Kad pitas odakle im broj, kazu da si im ga sam dao.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Jehonan kaže...
Ajar kaže...

a koliko ćemo još čekati na izbacivanje iz uporabe devijacija kao što su hdz, hrast, most, hep, hrt i ostalih kratica, iz kojih se zaklanja more nesposobnih parazitskih unešto i poremećenih lopovskih poluprimata? jmbg je trivijalna budalaština, nebitna. ako je oiv "odašiljači i veze", oib je "odašiljači i bezveze". 

Generalno treba sve što ima prvo slovo H ukinuti, a slovo S ostaviti! Zar ne?!

 Ne nuzno, male Srolje kao ti treba lansirati u svemir.

15 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Cansee kaže...

 

ne bi se baš složio da smo toliko loši. Hrpetina stvari kod nas je napredovala, tonu toga možemo odraditi preko interneta i egrađanina i također dobiti i informacije, čak sam i prijavu rođenja dijeteta sredio preko egrađanina, kad smo kupovali kuću sve režije sam prebacio na svoje ime preko emaila, nigdje nisam išao po šalterima. 

 

naravno i dalje ima komplikacija, ludih šalteruša, previše zaposlenih i koječega drugog, ali generalno napredujemo. 

 Uredu, ali to su osnovne stvari.

 

Riješavanje stvari preko neta, mogla se riješiti i prije OIB-a.

 

Era PC-a u Hrvatskoj počela je počekom 2000-tih.

 

Ima smisla da netko tko je preminuo/nestao prije najave OIB-a, da zadrži JMBG.

 

No, ako si naveo da OIB mijenja JMBG, onda nema smisla da me pitaš "koji Vam je JMBG" i ja 13 godina poslije moram razbijati glavu sa time, umjesto da ti ovo napišem i kraj.

 

"Noviteti" se uvode, kako se stari zaposlenici umirovljuju (čitaj: nisu bili sposobni naučiti nove stvari, niti kada je pisača mašina bila način pisanja dokumenata), ali ovo ide presporo.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
2 godine
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Jehonan kaže...

Generalno treba sve što ima prvo slovo H ukinuti, a slovo S ostaviti! Zar ne?!

da, kada uskoro umre  neka se vrati u  ckskj, sfrjot, ssoj

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 20:42 (Zaporožac).
2 godine
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
PzKpfw kaže...

 


Pa, kaj niste ponosni kaj ste Hrvati, katolici iz prave regije???

 

 ti i ajar ste najveće S***** na forumu...

ili ti ili on uvijek počnete s komunističkim trolanjem pa se mi manje iskusni priključimo pederskoj kompoziciji

 

moj tata ima veću kitu u tvome tati, i tako to.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
10 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

 

 

hm, gle...Ajar-a ne dirajte. Dobar je drug, ima smisla za humor i zabavan je lik.

 

Mene možete napisati kaj želite. Ovo je Internet i ne smeta me vaše mišljenje. 

 

Na Intenetu postoje i drugačija mišljenja od onogo za koje vi mislite da je ispravno. 

Na iste stvari gledamo drugačije.

 

 

Nekome je domoljublje mahanje zastava kada suradnici mafije zabiju gol, a drugome je to plaćanje HRT pretplate.

 

Domoljublje je izlizana tema. Uvijek kada to čujem hvatam se za novčanik, te za desni džep gdje nosim nož. 

Sigurno je sigurno. Dalje od mojih para i mene.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 21:52 (PzKpfw).
Moj PC  
3 3 hvala 1
9 godina
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
PzKpfw kaže...

 

 

Na Intenetu postoje i drugačija mišljenja od onogo za koje vi mislite da je ispravno. 

Na iste stvari gledamo drugačije.

 

 

Nekome je domoljublje mahanje zastava kada suradnici mafije zabiju gol, a drugome je to plaćanje HRT pretplate.

 

Domoljublje je izlizana tema. Uvijek kada to čujem hvatam se za novčanik, te za desni džep gdje nosim nož. 

Sigurno je sigurno. Dalje od mojih para i mene.

 Samo bi dodao da si krivo napisao internet. I gdje su bug rula nadmocno i Old Shatterhand?

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 22:13 (pravi_covijek).
10 godina
offline
Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upotreb

 

 

Internet pišem sa velikim I, jer tako pišu bugovci. 

Bio je svojedobno članak o tome.

 

BUG svugdje i uvijek rula nadmoćno.

Duh Old Shatterhand živi u nama. Neka mu je vječna slava.

dzg
Moj PC  
2 3 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Ajar je dobar. Panzera je teško nadmašit
9 godina
online
Re: Više od 13 godina nakon uvođenja OIB-a, iz upo
Al Crane kaže...
miki_the_pirat kaže...

 JBMG je "policijski" broj koji je uveden još 1976. u yugi, a "odaje" datum rođenja, mjesto/regiju (od Vardara pa do Triglava) i spol, tako da si sa popriličnom sigurnošću mogao iščitati nečiju nacionalnost npr... a vjerojatno i još dosta toga indirektno - i dobro je što je ukinut.

Da, vidi se recimo da si rođen u Tuzli, jasno je ko dan koja je tvoja nacionalnost... a i spol i dob su nevjerojatno bitni policijski podaci, teško je to bilo skužit milicajcu onako odokativno

 Vidim mlad si očito pa su ti neke stvari nejasne... pitaj ćaću i mater za više informacija kako je i šta bilo bitno ili nebitno.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice