Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos zaključana tema

poruka: 546
|
čitano: 73.977
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos".
8 godina
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism

Napisao sam takav odgovor jer svi ko NPCi ponavljate to i mislite da ste humorsiticni, tu istu sliku sam vidio u fb komentarima jedno 7-8 puta od razlicitih ljudi u istom postu. Baš pre-programirana sranja, svaka cast.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.11.2021 19:40 (D3lBoy).
13 godina

Ponavlajnje je majka znanja.

4 godine
Visak kaže...
Maat kaže...

Boldano.Opet pretpostavke. Krive. Mislim da je političko zloupotrebljavanje pandemije dovelo do toga da ne samo da teoretičari zavjera odbijaju cijepljenje već i neki od onih od kojih nikad to prije ne bi očekivali, kao što je primjer tome autor teksta koji sam ranije linkao.

Razlog zašto ja imam pretpostavke je što si ti mimo svih dobrih običaja samo stavio link i napisao 'zanimljivo'. Pošto nisi obrazložio logično da ja moram pretpostavljati što si time mislio.

Pošteno. Prihvaćam veći dio objašnjenja osim onoga da 'moraš'. Ne moraš uopće pretpostavljati. Možeš pričekati da objasnim, pitati itd...Drugo je što si sklon na brzinu nekog procijeniti i ugurati u nekakav stereotip i dalje pretpostavljati.

Visak kaže...
Maat kaže...

Upravo ogromno političko zloupotrebavanje situacije i okolnosti stvara skeptike i antivaxere u puno većoj mjeri nego što bi to uspjeli teoretičari zavjera.

Možeš li se maknuti od Lauca, Trumpa i trumpizma nakratko barem?

Počinješ zvučati kao teoretičari zavjera koji u svemu vide 5G, chemtrails i slične urote. Doslovno svugdje vidiš Trumpa i njegov utjecaj. 

To o političkom zloupotrebljavanju je tvoja ničim potvrđena konstrukcija. Političari jesu griješili, ali nema puno dokaza da su to zloupotrebljavali. Druga stvar je što ti u svojoj paranoji vidiš svačije djelovanje kao da je usmjerene protiv tebe.

Forsiraš priču o zločestim političarima, a istovremeno te smeta što ja spominjem najzločestijeg od njih? Trump je dokazano radio baš ono što tebe navodno smeta - laganje iz čistog političkog koristoljublja bez obzira na posljedice po građane.

Za tebe nema nešto puno dokaza o političkom zloupotrebljavanju i to mišljenje kod mene nazivaš paranojom. Hajde dobro. Meni tvoja opsjednutost i krivljenje Trumpa za sve isto izgleda kao paranoja.

I dalje mi je smiješno kako misliš da sam Trumpov simpatizer i da me smeta što ga spominješ stalno. Na krivom si tragu, čini mi se da si toliko opsjednut Trumpom da u svemu što ne valja vidiš njega kao uzrok. Takvih pokvarenjaka kao što je on ima na bacanje u politici. 

Visak kaže...

Tezu o necijepljenju zbog revolta su Lauc i Blc gurali, pa opet nije jasno što si ti sada htio postići s tim jednim jedinim primjerom, osim ako ti je u tom primjeru bitno o kome se radi.

Ta teza je inače žešća glupost jer recimo u New Yorku su sindikati policije prijetili da se prema anketama 10,000 policajaca neće cijepiti i da će to urušiti sustav ako bude obavezno. Kad je postalo obavezno nije ih se cijepilo 34 od 36,000. Tako da ono što ljudi govore (pogotovo u afektu) i čine su dvije različite stvari.

Pa nije to jedini primjer, ima ih poprilično. Ovo drugo da, istina da ljudi često blefiraju. Nikakvo čudo da su popustili kad su ucijenjeni. Treba plaćati režije i prehraniti sebe i obitelj. Većina ljudi nije gandijevski tip.

Krasna praksa, ne bi je se postidio ni Staljin. Hej, ali političke zlouporabe ovlasti su samo paranoja u mojoj glavi.

Visak kaže... 

Nekome može biti očito da neka žena želi biti silovana. Zato postoje zakoni, da se ljudi ne vode onime što je njima 'očito'.

Da, nacisti su imali red i zakone, imali su i struju i vodu. Znači li to da su struja i voda zlo?

Vlast se može propitivati, ali to mora imati nekog smisla. Ovo što ti radiš nema previše. 

Samo psihopatima. 

Mislim da ima, itekako. Uvijek treba paziti što ovi na vlasti rade i preispitivati a ne da ne snose ni posljedice ni odgovornost.

Tvoje namjerno svođenje teza do apsurda nema smisla.

Visak kaže...

Maat kaže...

Ponovimo - ako se želi smanjiti širenje zaraze, čuvati zdravlje ili živote - ne bi li bilo bolje testirati i cijepljene i necijepljene tamo gdje je rizik povećan npr. bolnički odjeli intenzivne njege itd...

Bilo bi. Znaš li pouzdano da se to ne radi?

Znam pouzdano.

Visak kaže...
Maat kaže...

Cijela fama da se cijepiš zbog drugih je politička laž i feelgood virtue signalling nekih od cijepljenih.

Nije, to je osnovna epidemiološka činjenica, ali razumijem da netko tko simpatizira Trumpa to ne može shvatiti.

Upravo suprotno, osnovna epidemiološka činjenica je da se cijepiš zbog sebe, ako pričamo o cjepivima protiv covida. Politička je i gnjusna laž da je drugačije.

Posljednji put - ne simpatiziram Trumpa. Više se neću osvrtati na takve besmislene tvrdnje. To su oni fantomi tvoje mašte koje spomenem tu i tamo.

Visak kaže...
Maat kaže...

Neki iz 'cjepivo štiti 50%' izvlače zaključak da ako su cijepljeni da ne mogu ni dobiti ni prenijeti covid i ponašaju se prilično bahato oko toga. Što je opet krivo kao i ovi što kažu da je cjepivo beskorisno. To pokazuje da tvoj zaključak nije točan i da stvari nisu crno-bijele.

Da nema vas koji ste preplašili ljude oko cijepljenja, tj. da smo svi cijepljeni, ja bih prvi vikao o tome da cjepivo štiti samo 50% i da treba i dalje paziti. Nažalost zbog situacije u kojoj se nalazimo to bi sada bilo kontraproduktivno.

Smatram da je tvoj religijski i neiskren pristup kontraproduktivan. Kao i mnogih političara koji zlorabe situaciju.

Slično kao kad je Fauci prvo tvrdio da maske ne treba nositi i da ništa ne štite i ne pomažu, da mogu i naškoditi jer ljudi onda petljaju stalno nešto rukama oko lica. Koji mjesec kasnije je rekao da svi trebaju nositi maske i da su jako bitne. Kad su ga pitali zašto je onda govorio sasvim drugačije ranije rekao je da je to zato što maski nije bilo dovoljno za zdravstvene radnike. Isto kako se pokazalo da laže o financiranju istraživanja gain of function.

To je kontraproduktivno i takvi primjeri su razlog zašto ljudi ne vjeruju onda ni drugim stvarima koje kaže. Nikad ne znaš kad laže i manipulira.

Tvrdim da bi bilo puno bolje da je odmah rekao istinu i da je molio ljude da ustraju na drugim osnovnim mjerama a da su maske rezervirane za medicinsko osoblje dok ih ne bude dovoljno. Većina ljudi bi to razumjela i cijenila.

Nisam ja nikog preplašio oko cijepljenja već ljudi primjećuju da se lagalo o efikasnosti i trajanju zaštite. Bilo bi puno bolje da se iskrenije tome pristupilo i da su davali umjerenije brojke a ne da se više pažnje davalo zaradi i imunitetu proizvođača i političara uz sklapanje tajnih ugovora. Na duže staze (a borba s koronom će to biti) se uvijek isplati iskreno i otvoreno. No većini političara (uključujući i Trumpa) su na pameti osobne koristi i manipulacije raje.

11 godina
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Optužuješ druge za ishitrenost izjava a onda tvrdiš kako se lagalo o učinkovitosti cjepiva. Ne laže se nego dolazi do novih spoznaja. Govoriti kako se laže je paranoično ili zlonamjerno. Delta soj pojavio se tek nakon potvrde cjepiva koja su danas u upotrebi. Prvi slučajevi zabilježeni su u siječnju. Na koji način su u travnju ili srpnju znanstvenici mogli znati koliko će cjepivo izgubiti učinkovitost šest mjeseci nakon druge doze? To što deset mjeseci nakon prvog evidentiranog slučaja mutacije imamo studiju o učinkovitosti cjepiva u periodu od šest mjeseci na tu mutaciju, koja osporava optimistične prognoze za cjepivo, trebao bi ti biti argument za to kako znanost promptno i transparentno reagira a ne osnova teorije zavjere.

Evo, da ne kažeš kako te lažu, virus COVID-19 je vrlo sličan virusu gripe. To možda znači da će znanost uvijek lagano kaskati za njim i nikad nećemo imati cjepivo koje će bolest iskorijeniti. S obzirom koliko se uovaj put ulaže u tu utrku, možda i hoćemo. Naučit ćemo živjeti s njim a i on s nama, što je dobro. Samo treba vremena i mrtvih. Obična gripa koju su pripadnici naše civilizacije prebolijevali uz malo kašljanja i šmrcanja pobila je ogroman broj američkih Indijanaca, azijskih i oceanijskih domorodaca i ostalih civilizacija koje su dolaskom bijelaca prvi put došli u kontakt s tim "bezopasnim" virusom.

Ono što je u cijeloj priči bitno je da cjepivo preventivno djeluje protiv zaraze i razvijanja teških simptoma a nuspojave su toliko rijetke da se mogu zanemariti. Ne postoji smislen argument protiv cijepljenja. Eventualno strah od igle.

P.S. apsolutno se slažem s ovim dijelom u kojem tvrdiš da samo istina ima smisla. Iako sam siguran da je cijepljenje (uz socijalnu distancu) jedini pravi način borbe protiv pandemije, nikad neću lagati o tome kako je cjepivo učinkovito više nego li zaista je. Kad ljudi shvate kako ih se laže onda ne vjeruju ni kad im govoriš istinu. Nevezan primjer, što su komunisti postigli napuhujući broj žrtava Jasenovca? Umjesto da ljudi shvate kakve su se strahote tamo događale sad sumnjaju da tamo išta bilo. Ako je ubijeno 10 000 ljudi ili ako je učinkovitost cjepiva 50% nemoj govoriti da je ubijeno 100 000 ljudi ili da je učinkovitost 90% jer tako ljudi neće vjerovati ni u stvarne brojevei postižeš kontraefekt.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.11.2021 23:23 (BlueMax).

3 0 hvala 0
13 godina

Ni zimske gume nisu svemoguće, treba ih mijenjati redovito i paziti kako se vozi po kiši, ledu i snijegu. Svejedno najbolja su opcija po zimi.

Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
moderator

Vrtite se u krug, besmislena i besciljna rasprava...

Fajrunt!

...
Moj PC  
8 0 hvala 5
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice