Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

poruka: 494
|
čitano: 30.134
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos".
5 godina
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism

Jozo ,  nisi ti loš čovjek,nisi sebičan ... imaš svoj stav koji si donio pod pritiskom i  manipulacijom antivaxerskih luđaka i samozvanih forumskih stručnjaka za imunologiju ,školovanih na prestižnim YT kanalima i online medijima koji se financiraju click baitom.

Razumijem potpuno tvoj strah ! 

Živio i dugo proživio  u zdravlju i obilju !

waaagh ;
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2021 15:38 (warhammer).
10 mjeseci
warhammer kaže...

Jozo ,  nisi ti loš čovjek,nisi sebičan ... imaš svoj stav koji si donio pod pritiskom i  manipulacijom antivaxerskih luđaka i samozvanih forumskih stručnjaka za imunologiju ,školovanih na prestižnim YT kanalima i online medijima koji se financiraju click baitom.

Razumijem potpuno tvoj strah ! 

Živio i dugo proživio  u zdravlju i obilju !

Nisam ja svo stav formirao pod nikakvim pritiskom, a posebno YT kanalima(nisam u životu pogledao nikakav antivakserski video), već svojom prosudbom koju je definiralo iskustvo. 

Radio sam za zdravstveni sustav (u administrativnom smislu) i jednom kada na vlastitoj koži vidite operativnu tragikomediju (i sudjelujete) raznih radnih grupa koje definiraju pravila po kojim se trebamo ponašati i onda te iste likove vidite kako se pozivaju na svoje titule i stručnost, smije mi se.  

Dakle, ja apsolutno ne odbijam da postoje kategorije ljudi kojima cjepivo smanjuje rizik od hospitalizacije!

Ali kada jedan proizvođač cijepiva:

- sa sebe miče odgovornost za posljedice,

- tvrdi da su klinička ispitivanja napravljena i da je razina zaštite X %, pa zapravo ne bude tako,

- pa tvrdi da zaustavlja širenje zaraze pa to nije u potpunosti tako

- pa tvrdi da nakon 2 primljene doze priča završava pa to nije tako

- pa pušta u bolnicu cijepljenog bez testiranja, necijepljeni se moraju testirati, a tvrdi da je briga za zdravlje u fokusu

- pa umjesto da postoji jedan sinhroniziran odgovor na istu ugrozu (virus) svaka zemlja za sebe ima drastično različite mjere i načine borbe

Znate kako kažu prevari me jednom, tvoja sramota, prevari me dvaput moja sramota.

10 mjeseci
BlueMax kaže...
JozoOkidach kaže...

Možete vi pokušavati meni objasniti još nekoliko puta, ja mogu pokušati vama dati svoje razloge, no ja svoje mišljenje promjeniti neću.

Osjećaj moralne odgovornosti mi više nitko ne može nabiti, posebice nakon 40+ godina iskustva života.

Život je previšeš dinamičan i kad jednom naučiš da je pokušaj da ga se stavi u potpuno predvidljive granice nemoguć, lakše je živjeti bez tih svakodnevnih pokušaja.

Rekao bih da svatko ima osobnu prihvatljivu granicu eforta kojeg je spreman uložiti kako bi izbjegao ugrozu, a koja ne umanjuje njegov osjećaj "vrijednosti da se život živi".

Da li mogu udahnuti toliko veliku količinu virusa da ja relativno mlad, bez početih simptoma mogu ga prenjeti drugima i tek X-ti dan umrijeti ? Da, mogu!

Da li sam spreman živjeti X godina s ograničenjima kako bih tu vjerojatnost smanjio? Ne!

Da li sam spreman preuzeti na sebe mali rizik cjepiva kako bih eliminirao mali (meni statistički nebitno manji) rizik smrti? Ne nisam, tko je, slobodno.

Možete vi mei licemjerno spočitavati da ja nisam dobar čovjek, da sam sebičan, egoist,...no ja bih rekao samo da živim ovaj život bez očekivanja da netko zbog mene nešto radi pa ga živim i ja.

Rizik da ćeš od nečega umrijeti preuzimaš svakodnevno. Rizik da ćeš umrijeti od cjepiva matematički spada u kategoriju rizika od bilo koje tablete koju popiješ. Meni je u cijeloj ovoj priči zanimljivo kako ljudi tih 0.0000001% ili koliko već kod cjepiva, uzimaju kao neku prijetnju svom zdravlju i životu, dok istovremeno tih 0.0000001 svakodnevno ubacuju u sebe bez ikakvog razmišljanja. Imam prijatelja koji se također zbog tog rizika ne želi cijepiti iako svakodnevno u sebe ubacuje svakakve gluposti kojima rizik čak nije ni definiran. Svaki mamurluk, a ima toga dosta, liječi ibuprofenima, uzima razne umjetne suplemente, kako bi ojačao imunitet iako od njih dokazano ima malo ili nimalo koristi, puši a da ne govorim što je sve u mladosti u sebe ubacivao i na kakvim mjestima su se stvarali ti pripravci. On me isto pitao "zašto bi ja sebi povećavao šansu za smrt pa makar i za tih 0.0000001%?". Znači bez ikakve brige i razmišljanja će unijeti u sebe nešto što mu povećava šanse za smrt jer ga boli glava, zub ili neke banalne boljke koje će sutra proći same od sebe a ono što bi mu moglo spasiti život neće. Preskoči jednu tabletu za glavu i umjesto toga se cijepi, matematika ti ostaje ista.

Ja imam averziju prema unošenju neprirodnih stvari u organizam a u te stvari spadaju svi lijekovi, uključujući cjepiva. Nažalost, pušač sam a u cigaretama ima toliko kemije da mi svaka ta cigareta povećava šanse za smrt. Koliko bi glup bio da odbijam cijepljenje koje meni i drugima može spasiti život zbog nekog rizika a istovremeno 20 puta dnevno preuzimam rizik zbog kratkotrajnog zadovoljstva? Ovo vrijedi i za sve one koji jedu ili piju kemijski obrađenu hranu (pa i onu organsku jer gdje ne prijeti kemija prijeti biologija), žive u zagađenim gradovima...

Kad čovjek ne bi imao obitelj, prijatelje i ljude do kojih mu je stalo puno bi mi lakše bilo zauzeti stav "ja sam ja, a ko vas jebe". Ja vjerojatno ne bi mogao ni tada, ali lakše bi razumio one s takvim stavom. Ovako mi nikako nije jasno kako ljudi ne shvaćaju da su dio tog svijeta kojem okreću leđa i oni kojima je stalo do njih samih.

Slažem se. Rizik da će mi se nešto dogoditi ako se cijepim je mali, većini koje znam nije ništa (ali znam par koji ispod 50 su završili u krevetu ili na dodatnim pretragama!)

No, ne slažem se da paušalno o cjepivu, tableti protiv glavobolje i ćevapima možemo paušalno govoriti na isti način, "preskoči jednom ćevape pa si anulirao štetnost cjepiva".

Ja osobno niti tabletu za glavu ne uzimam sve dok glavobolja ne postane jaka.

Ako se ne varam, neki kažu da bi Aspirin trebalo uzimati periodički zbog spriječavanja krvožilnih začepljenja, pa mi ne pada napamet da ja sa 40 godina krenem svako jutro s tim.

Zar nismo u zadnjih nekoliko mjeseci vidjeli da uzrečica "Misli na druge, cijepi se više" više ne vrijedi, a govorili su da je to glavni razlog i da to zaustavlja pandemiju.

Tko više pazi na bližnje, "logični" dušebrižnici koji odlučuju o pravilima (i puštaju u bolnice netestirane liječnike) ili ja koji većinu vremena radim od kuće, idem jednom mjesečno u trgovačke centre ili veće zatvorene prostore, izbjegavam javni prijevoz u kafić odem dva put mjesečno?! 

4 godine
Cuh dobru izjavu danas doktora medicine: Koristeci metodologiju koja se primjenjuje na kovid mozemo tvrditi da je miopija dakeko opasnija od kovida. Broj umrlih godisnje SA miopijom prelazi 30000 u Hrvatskoj.

2 1 hvala 0
10 godina
JozoOkidach kaže...

Slažem se. Rizik da će mi se nešto dogoditi ako se cijepim je mali, većini koje znam nije ništa (ali znam par koji ispod 50 su završili u krevetu ili na dodatnim pretragama!)

No, ne slažem se da paušalno o cjepivu, tableti protiv glavobolje i ćevapima možemo paušalno govoriti na isti način, "preskoči jednom ćevape pa si anulirao štetnost cjepiva".

Ako se ne varam, neki kažu da bi Aspirin trebalo uzimati periodički zbog spriječavanja krvožilnih začepljenja, pa mi ne pada napamet da ja sa 40 godina krenem svako jutro s tim.

Zar nismo u zadnjih nekoliko mjeseci vidjeli da uzrečica "Misli na druge, cijepi se više" više ne vrijedi, a govorili su da je to glavni razlog i da to zaustavlja pandemiju.

Tko više pazi na bližnje, "logični" dušebrižnici koji odlučuju o pravilima (i puštaju u bolnice netestirane liječnike) ili ja koji većinu vremena radim od kuće, idem jednom mjesečno u trgovačke centre ili veće zatvorene prostore, izbjegavam javni prijevoz u kafić odem dva put mjesečno?! 

Točno da jedno preskakanje ćevapa neće umanjiti rizik od cijepljenja. On će i dalje biti skoro pa nikakav. ali preskočeni ćevapi ga neće umanjiti. Kod  ćevapa, sokova, prerađene hrane, slatkiša, "svakodnevnih" lijekova, udisanja zagađenog zraka i sl. postoji jedan rizik kojeg kod cijepljenja nema, a to je nakupljanje štetnih sastojaka u organizmu.

Misli na druge itekako važi. Čim cjepivo smanjuje mogućnost zaraze ili kod zaraženih cijepljenih osoba umanjuje količinu virusa to znači da je osoba manje zarazna - manja opasnost za okolinu. Nažalost puno ljudi to što su cijepljeni smatraju da su 100% zaštićeni pa mi takvi ulaze u ured i govore "ne morate stavljati masku, ja sam se cijepio". Takvi su barem jednako opasni ko necijepljeni koji su svjesni opasnosti. Necijepljeni koji se prave pametni su najopasniji + što me iritiraju.

3 godine
goran022 kaže...

Cijepit cu se kad mi netko odgovori na ova pitanja:

- zasto se svaki dan prikazije broj novozarazenih - da bi imali uvid u situaciju

- zasto npr. u trgovackom centru svi nose maske ali kad jedu i piju kavu skidaju ih jer virus onda odlazi - jer nije praktično imati masku dok piješ tekučinu

-zasto u kaficu moze bit samo 40 ljudi jer kad je 41 dolazi nemilosrdni virus - zato jer je procjenjeno da je to optimalni broj

-zasto je Hrv. preko ljeta bila u zelenoj zoni sad u crvenoj - jer raste broj zaraženih

-zasto i oni koji su se cjepili mogu se zarazit - zato jer je cjepivo samo pojačivač imunosnog sustava

-zasto covjek koji je zdrav i sportas bi se cjepio da zastiti sebe ili druge sa sumnjivim supstancama - zato jer može imati posljedice od covida kao i bližnji na koji prenese virus

-gdje je nestala obicna gripa - nije nestala

-jel se može imat temp. il kihat a da nemamo koronu - da

-kolko ljudi je umrlo jer nisu mogli obavit pregled ili osnovnu pomoc od zdravstvenih djelatnika zbog takvih mjera - previše (bio bi manji broj da je više cjepljenih)

-kolko ljudi gubi u finac. smislu zbog te famozne bolesti - previše

p.s.

- zasto vlak u hrv putuje od rijeke do zagreba 4 sata a djelatnici imaju placu 8000 kn a isti vlak kosta 70 kn kao i prijevoz rayanairom do pariza u jednom smjeru - kriva informacija oko brojki

- zasto kuća može dobit uporabnu a ima jedan zid - jer je vlasnik kršio zakon

- zašto netko ima vilu na moru metar od mora a obalni pojas do 70 m je zašticen od gradnje. - jer je kršio zakon 

Zato jer može svasta ili se moglo u ovoj državi 

Čekam potvrdu o cjepljenju. 

10 godina
JozoOkidach kaže...

Nisam ja svo stav formirao pod nikakvim pritiskom, a posebno YT kanalima(nisam u životu pogledao nikakav antivakserski video), već svojom prosudbom koju je definiralo iskustvo. 

Radio sam za zdravstveni sustav (u administrativnom smislu) i jednom kada na vlastitoj koži vidite operativnu tragikomediju (i sudjelujete) raznih radnih grupa koje definiraju pravila po kojim se trebamo ponašati i onda te iste likove vidite kako se pozivaju na svoje titule i stručnost, smije mi se.  

Dakle, ja apsolutno ne odbijam da postoje kategorije ljudi kojima cjepivo smanjuje rizik od hospitalizacije!

Ali kada jedan proizvođač cijepiva:

- sa sebe miče odgovornost za posljedice,

- tvrdi da su klinička ispitivanja napravljena i da je razina zaštite X %, pa zapravo ne bude tako,

- pa tvrdi da zaustavlja širenje zaraze pa to nije u potpunosti tako

- pa tvrdi da nakon 2 primljene doze priča završava pa to nije tako

- pa pušta u bolnicu cijepljenog bez testiranja, necijepljeni se moraju testirati, a tvrdi da je briga za zdravlje u fokusu

- pa umjesto da postoji jedan sinhroniziran odgovor na istu ugrozu (virus) svaka zemlja za sebe ima drastično različite mjere i načine borbe

Znate kako kažu prevari me jednom, tvoja sramota, prevari me dvaput moja sramota.

- to je u farmaciji uvijek tako tj. ako zbog odricanja odgovornosti ne odbijaš aspirin ne znam zašto bi odbio cjepivo. liječnik je onaj koji propisuje lijek i koji mora znati je li pacijent alergičan na nešto, je li mu organizam u stanju (tlak, šećer, jetra, srce...) u stanju primiti takav lijek. Boluje li pacijent od neke bolesti, uzima li neke lijekove koji se ne smiju kombinirati, hoće li doziranje biti pravilno, oprema sterilna...

- tvrdili su da su ispitivanja napravljena i jesu (dokumentacija je morala biti predana prilikom zahtjeva za odobrenje) a učinkovitost je bila deklarirana na soj koji je tada kružio među populacijom.

- također problem je u novom soju

- također problem je u novom soju

- netko u toj bolnici mora raditi. testira se necijepljenje iz dva razloga - testovi su skupi i uzimaju vrijeme, poticanje cijepljenja

- o mjerama ne odlučuje struka nego politika. Da određuje struka opet bi mjere bile različite jer je virus nov i oko puno stvari nema konsenzusa. Intenzitet zaraze se mijenja pa je npr. Portugal koji je na početku ljeta bio tamnocrven danas zelen i logično da sadašnje mjere nisu jednake onima s početka ljeta ili onima koje sad ima Slovenija. Razlog je i u tome što nema svaka zemlja istu vladu i nije svaka zemlja u istoj dnevnopolitičkoj situaciji (čim su negdje nekakvi izbori mjere se popuštaju) niti ekonomskoj situaciji (mi kao država ne bismo preživjeli zimu da smo imali stroge mjere u vrijeme sezone). Pristup je različit i zbog različitog odaziva na cijepljenje.

- sa strane znanosti različit pristup je odlična stvar. Podaci s terena govore gdje se griješi a koje mjere pomažu. Onaj možda najbitniji podatak, smrtnost u odnosu na cijepljenje ne ostavlja mjesto sumnji o korisnosti cijepljenja. Ovdje upadaju antivaxeri sa svojim glupostima kako je npr. u Španjolskoj trenutno zaraženo više cijepljenih ljudi nego necijepljenih. Njima ništa ne znači podatak da je u državi cijepljeno 90% stanovništva i da je normalno da će više cijepljenih biti zaraženo. Najosnovnijom matematikom, ako među 10 ljudi od kojih je 9 cijepljeno pustiš virus i zarazi se taj jedan necijepljeni i dvoje cijepljenih oni iz toga izvlače podatak kako je cijepljenje štetno jer je dvostruko više zaraženih među cijepljenima nego necijepljenima. Da je situacija obrnuta tj. da je u toj skupini 9 ljudi necijepljeno a jedan cijepljen, devet bi ih se sigurno zarazilo a možda i taj jedan jer je okružen ogromnom količinom virusa.

Nisam siguran tko te prevario.

10 mjeseci
BlueMax kaže...
JozoOkidach kaže...

Točno da jedno preskakanje ćevapa neće umanjiti rizik od cijepljenja. On će i dalje biti skoro pa nikakav. ali preskočeni ćevapi ga neće umanjiti. Kod  ćevapa, sokova, prerađene hrane, slatkiša, "svakodnevnih" lijekova, udisanja zagađenog zraka i sl. postoji jedan rizik kojeg kod cijepljenja nema, a to je nakupljanje štetnih sastojaka u organizmu.

Misli na druge itekako važi. Čim cjepivo smanjuje mogućnost zaraze ili kod zaraženih cijepljenih osoba umanjuje količinu virusa to znači da je osoba manje zarazna - manja opasnost za okolinu. Nažalost puno ljudi to što su cijepljeni smatraju da su 100% zaštićeni pa mi takvi ulaze u ured i govore "ne morate stavljati masku, ja sam se cijepio". Takvi su barem jednako opasni ko necijepljeni koji su svjesni opasnosti. Necijepljeni koji se prave pametni su najopasniji + što me iritiraju.

Odgovor za ovu i slijedeću poruku i onda stajem.

Nevjerojatno je koliko vi provakseri pronalazite opravdanje i razloge za sve što pokušavate nametnuti nama koji želimo slobodu izbora.

Čak i kada se istine koje u određenom trenutku vrijede, par mjeseci kasnije pokažu da nisu takve kakve. 

Držite se vi svoje istine, a ja ću svoje. 

Lp.

11 godina
LicemjerniBugCenzorIstine kaže...
Te informacije kojima vi cjepiše baratate su odavno zastarjele, sad već minimalno 2 mjeseca, stoga su to zapravo dezinformacije.

Nisu dezinformacije nego znanstvena istraživanja koja su u međuvremenu došla do novih spoznaja. Trebaš se pristojno izražavati, da se pravovjerni ne uvrijede.

2 0 hvala 0
12 godina

A valjda je opet bio slobodan vikend u Vrapču :D :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
forumaš kaže...
bruno1026 kaže...
forumaš kaže...
bruno1026 kaže...
forumaš kaže...
bruno1026 kaže...
forumaš kaže...
bruno1026 kaže...
forumaš kaže...

Antivakser je legitimna etiketa za ljude koji odbijaju cjepiva. Koristi se dugo vremena. Kako ih drugačije nazvati a da im ne bude to uvreda?

I sad su antivakseri nazvali ljude koji koriste cjepiva, vakserima. Pa di je problem? Vakseri smo, ništa uvredljivo, koristimo medicinu i znanost. Pa to je kompliment.

edit; da cijepio sam si i mamu.

imaš djece? ako imaš jesi ih cjepio sa svim neobaveznim cjepivima, upravo poput cjepiva za koronu, za streptokok, pneumokok sa više sojeva nego obavezno, vodene kozice, rotavirus, neko treće? da li si sebe cijepio protiv HPV-a, hepatitisa, svake godine protiv gripe? ili si, da parafraziram jednog vaksera sa treće stranice, šljam antivakserski?

Imam. Cijepljena i cijepljen sa svakim cjepivom po preporuci doktora opće prakse. Sve što je doktorca rekla da treba ubrizagao u sebe, prije nekoliko godina npr. tri cjepiva za tetanus. Protiv gfripe se ne cjepim jer nisam ni dobio preporuku liječnice, da sam dobio cijepio bi se kao i protiv korone.

Slušam struku.

nisi odgovorio. jesi cijepio djecu nabrojanim cjepivima ili nisi?

mogu ti linkat Jovančevića koji to sve preporuča, a oni s djecom dobro znaju tko je on. da ne kažem da struka svake godine poziva na cijepljenje protiv gripe, a pogotovo sad kad je korona u igri je preporučljivo svima.

dakle, jesi cijepio djecu sa svime ili ne?

Odgovorio sam, sa svakim cjepivom po preporuci doktora, ne znam koja su to sve cjepiva bila. Nije to bilo jučer nego prije dvadesetak godina. Nadam se da je sad jasnije. Nikada nisam/mo radili piutanje oko toga. 

Što je rečeno da treba, digne se rukav i nema problema. Da me naručila da dođem po cjepivo za gripu došao bi ili ću doći ako me naruči. Nema potrebe da uzmem to cjepivo nekome kome je potrebnije. Za koronu me naručila

javila termin i otišao.

Kaj je sa tobom? Cjepiš djecu i sebe ili si antivakser?

dijete je cijepljeno sa svim obaveznima cjepivima, možda ćemo ići na neobavezan pneumokok koji je naknadno postao obavezan za novorođenčad. možda čak i vodene kozice. zato jer su dovoljno ispitana i provjerena cjepiva, bez "hitnih izvanrednih odobrenja".

osobno sam cijepljen sa svime obaveznim, prije dvije-tri godine i protiv tetanusa bez problema.

i onda me netko podjebava da sam antivakser. neobaveznih cjepiva ima cijela hrpa i nitko normalan ne ide pod iglu za sve njih iako su "sva cjepiva sigurna i struka ih preporučuje", uključivo gripu za odrasle i djecu, pogotovo sada. netko bi mogao reći da ti je doktorica antivakser jer ti nije preporučila, odnosno nije te "informirala o dobrobiti cjepiva". struka priča jedno, tvoja opća drugo.

vidim da imaš sasvim razuman razlog da se ne cijepiš, doktorova preporuka. istovremeno, stožer to preporuča.

ali, pazi sad, kada netko za potpuno neobavezno cjepivo protiv korone ima doktora koji ga ne preporučuje, onda je taj doktor debil, antivakser, ravnozemljaš i ne znam šta, a u isto vrijeme tvoja opća koja ide kontra stožere i službenog stava hzjz-a nije ništa od navedenog. odakle to licemjerje?

samo da nadodam, da se sutra cjepivo za koronu proglasi obaveznim, prekosutra bih otišao i zavrnuo rukav. dok nije i dok me korona fašizam na to natjera unatoč navodnom izboru, to se neće dogoditi.

Ako želiš i ako ti trebam nešto dokazati možemo se dogovoriti. Ja se cijepim još i protiv gripe, nije mi problem, a ti se cijepiš samo protiv korone. Brijem da je izvedivo u ljekarni, ak si ZG nađemo se i dignemo rukav. Poslije odemo na kavu...

jel postoji šansa da ja tebi nešto dokažem ili ćemo voditi jednosmjernu raspravu?

Zar ti nisam dao prijedlog da pređemo sa riječi na djela. Riječi su jeftine....

dok ja tebi tvrdim da je licemjerno uvjeravati druge u potrebe neobaveznih cjepiva, dok se u isto vrijeme se sam ne izbodeš sa svim neobaveznim cjepivima, a fala Bogu ima ih u jednakom broju koliko imaš isprika zašto ih ne želiš, ti i dalje po svome. čim vas se stavi pred zid, odmah ide ili ignore napisanog ili izvrtanje tuđih riječi ili nazivanje drugih antivakserima i ravnozemljašima.

usput se skrivaš iza "doktorica mi je rekla da se ne trebam cijepiti", a kad hzjz preporuči cjepivo za gripu, nastaje muk i tek na moje inzistiranje kažeš da bi se možda cijepio. licemjerno je preblaga riječ. kada medicinska struka preporučuje dovoljno sna, kretanja, zdrav bioritam, uravnoteženu prehranu, izbjegavanje alkohola, pušenja, šećera, onda najednom nastaje opća amnezija u psećoj poslušnosti prema doktorima, a kad je korona u pitanju, "e buraz, struka je rekla da se cijepimo, zakaj ih ne slušaš, antivakseru ravnozemljaški, kme, kme".

pa dobro onda, nek ti bude, antivakseru, ja se i dalje neću cijepiti, a ti brže bolje po ostala neobavezna cjepiva, ipak ih struka preporučuje.

12 godina

Ha ha rekel sam ti, nađemo se i dignemo rukav, ja za gripu ti za koronu ak te nije jako strah genetske modifikacije 

5 godina

dok ja tebi tvrdim da je licemjerno uvjeravati druge u potrebe neobaveznih cjepiva, dok se u isto vrijeme se sam ne izbodeš sa svim neobaveznim cjepivima, a fala Bogu ima ih u jednakom broju koliko imaš isprika zašto ih ne želiš, ti i dalje po svome. čim vas se stavi pred zid, odmah ide ili ignore napisanog ili izvrtanje tuđih riječi ili nazivanje drugih antivakserima i ravnozemljašima.

usput se skrivaš iza "doktorica mi je rekla da se ne trebam cijepiti", a kad hzjz preporuči cjepivo za gripu, nastaje muk i tek na moje inzistiranje kažeš da bi se možda cijepio. licemjerno je preblaga riječ. kada medicinska struka preporučuje dovoljno sna, kretanja, zdrav bioritam, uravnoteženu prehranu, izbjegavanje alkohola, pušenja, šećera, onda najednom nastaje opća amnezija u psećoj poslušnosti prema doktorima, a kad je korona u pitanju, "e buraz, struka je rekla da se cijepimo, zakaj ih ne slušaš, antivakseru ravnozemljaški, kme, kme".

pa dobro onda, nek ti bude, antivakseru, ja se i dalje neću cijepiti, a ti brže bolje po ostala neobavezna cjepiva, ipak ih struka preporučuje.

Ja kao potrošač  alkohola ne tvrdim da je to zdravo i ne nalazim opravdanje za svoj ''alkoholizam'' u izmišljanju kojekakvih debilnih isprika .

Ne  iritiram  obitelj , prijatelje i  nepoznate  glupostima koje opravdavaju konzumiranje alkohola a opvrgavaju znanstve činjenice struke  !

Tu je razlika  a i potvrda da su antivaxeri umno bolestan ljudski otpad .

waaagh ;
5 godina
forumaš kaže...

Ha ha rekel sam ti, nađemo se i dignemo rukav, ja za gripu ti za koronu ak te nije jako strah genetske modifikacije 

dok se sam ne cijepiš, po ovom uvrijeđenom ispod tvog posta ti si "umno bolestan ljudski otpad".

uglavnom, meni svejedno ti si gripa antivakser, ja sam covid antivakser, ja se ne zabrinjavam pol posto sa cijepljenima, dok se vi cijepljeni jako zabrinjavate sa necijepljenima. lijepo je imati takvu pozornost. samo nastavite. lajk za trud.

warhammer kaže...

Tu je razlika  a i potvrda da su antivaxeri umno bolestan ljudski otpad .

slika i prilika malog fašiste," nije po mome, ajmo intelektualno vrijeđat druge, kme, kme".

ljudi poput tebe nemaju dovoljnu mentalnu sposobnost da me uvrijede. lajbek, dajem ti još jednu priliku za uvredu, ovaj put ćeš se potrudit malo više.

13 godina
bruno1026 kaže...

slika i prilika malog fašiste," nije po mome, ajmo intelektualno vrijeđat druge, kme, kme".

Jer fašiste je povijest zapamtila po tome što su uvrijedili milijune Židova?

Daj malo lakše s takvim usporedbama, koje su također vrijeđanje, što te kao smeta.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina

Kaj se tiče fažizma i antivakseruša....pa dok su vladali istinski antifašisti, cijepljenje je bilo obavezno.

Čim je došla reakcija na vlasti i zavlada Kontrarevolucija, fašisti su opet digli glavu.

U mnogim oblicima, tako i u obliku pokreta anticijepiša

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
2 3 hvala 0
3 godine

Ja bih rekao da nije problem u znanstvenoj nepismenosti, nego u načinu kako je ljudski mozak (i drugih primata i sisavaca s visokorazvijenim cerebralnim korteksom) jednom davno prije mnogo miliona godina psihičkim adaptacijama na osnovne ambijentalne i kasnije čoporativne uvjete predodređen da funkcionira.
Donošenje odluka (ili bolje reći zaključaka koji su nam onda kompas u daljnjem postupanju) je komplicirani elektrokemijski proces koji zapravo započinje emotivnim reakcijama na vanjske podražaje (događaje, organoleptička iskustva, apstraktne ideje...) i onda se te reakcije nastoje racionalno obraditi, obraniti i ako je moguće na bilo koji način realizirati (neurolozi su već bezbroj puta uslikali pobuđeni amigdalni kompleks koji šalje impulse cerebralnom korteksu koji je onda i sam u stanju visoke pobuđenosti), što je evolucijski savršeno opravdano iz perspektive da smo sami sebi ipak jako dragi i mili, tj. da su emocije svojevrstan softver, bazični program, BIOS koji nas tjera, i da ćemo zahvaljujući njima poduzeti sve što je u našoj moći da izbjegnemo svaku opasnost ili neugodnost i da potrajemo (da sad još ne uvodim i priču o tzv. sebičnom genu).
I sad će zreli ljudi, svaki od njih individua sa vlastitim, specifičnim životnim iskustvima, različito emotivno doživljavati iste situacije s kojima su suočeni, i prema tome donositi i različite racionalne odluke i poduzimati suprotne akcije. Ponekad je to za nas vrlo profitabilno, a ponekad opasan mentalni glič, ako se radi o pogrešno donesenim odlukama koje nam realno mogu naštetiti. Dakle, u osnovi radi se o pismo-glava emotivnoj situaciji, u kojoj iz individualne perspektive nije jasno koja je strana profitabilna a koja štetna. I nema tog boga iliti racija koji će komandirati emocijama - nego samo obratno (dobro, postoje orvelijanske tehnike tzv. ispiranja mozga o kojima ponešto znaju tajne službe totalitarnih režima i PR kompanije demokratskih)... ili kako je izvjesni Dale Carnegie primijetio (ili tek ponovio): "A man convinced against his will - is a man of the same opinion still."

I normalno da one individue koje su donijele pogrešnu odluku, čija je emotivna reakcija kontraproduktivna, s vremenom ispadaju iz evolucijske utrke.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky

0 0 hvala 0
13 godina
Al Crane kaže...

I sad će zreli ljudi, svaki od njih individua sa vlastitim, specifičnim životnim iskustvima, različito emotivno doživljavati iste situacije s kojima su suočeni, i prema tome donositi i različite racionalne odluke i poduzimati suprotne akcije. 

Pa da, oni s iskustvom znanstvene pismenosti će različito reagirati od onih bez. Nije dakako znanstvena pismenost jedini faktor, ima još puno drugih, ali svakako je bitan.

Čovjek se rađa s tim primitivnim nagonima, a od ostalih životinja se razlikuje kompleksnom socijalizacijom (koja postoji i kod drugih, ali daleko jednostavnija). Socijalizacija je ono što nas sprečava da slijedimo isključivo instinkte i ona nas je dovela do ove civilizacije. Bez nje bi svaka generacija ponovo otkrivala vatru i sjekiru. Dalje od toga nikad ne bi došli, jer je prenošenje znanja o svijetu oko nas (pri čemu je znanstvena pismenost trenutno najbolji način,) ključno.

Društva koja bolje potiskuju (sebične) nagone su u pravilu uspješnija od onih drugih. Strah je vrlo jak primitivan nagon koji vrlo uspješno potiskuje napredne moždane funkcije. Zato političari i marketingaši vrlo često igraju na kartu straha.

7 godina

Samo znanost dečki moji

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
6 0 hvala 1
3 mjeseca
PzKpfw kaže...

Kaj se tiče fažizma i antivakseruša....pa dok su vladali istinski antifašisti, cijepljenje je bilo obavezno.

Čim je došla reakcija na vlasti i zavlada Kontrarevolucija, fašisti su opet digli glavu.

U Jugoslaviji bi bilo obavezno (i protiv C19) i ne bi novinari i razni poremećeni čak i liječnici kakili kako se kome digne ili stigne.

lijepo ti kući stigne milicija i upozori te da više ne širiš lažnu propagandu.. pošteno ...ne treba ti nitko ni zaprijetiti, jednostavno prihvaćanjem medicinskih autoriteta prihvaćaš svoju državu..

danas se oni koji se kunu u svoju veliku hrvatsku ne žele cijepiti, i time pomoći spasiti život barem jedne starice, koju mogu zaraziti svojim nepromišljenim odlukama.

što sad ti isti veliki antivakser revolucionari ne protestiraju protiv cijene benzina i drugih raznih poskupljenja ?

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
11 godina
Zaporožac kaže...
PzKpfw kaže...

U Jugoslaviji bi bilo obavezno (i protiv C19) i ne bi novinari i razni poremećeni čak i liječnici kakili kako se kome digne ili stigne.

lijepo ti kući stigne milicija i upozori te da više ne širiš lažnu propagandu.. pošteno ...ne treba ti nitko ni zaprijetiti, jednostavno prihvaćanjem medicinskih autoriteta prihvaćaš svoju državu..

danas se oni koji se kunu u svoju veliku hrvatsku ne žele cijepiti, i time pomoći spasiti život barem jedne starice, koju mogu zaraziti svojim nepromišljenim odlukama.

što sad ti isti veliki antivakser revolucionari ne protestiraju protiv cijene benzina i drugih raznih poskupljenja ?

Sloboda je relativan pojam. Imati slobodu odlučivanja ili od odlučivanja? Moramo se pomiriti s činjenicom da su odluke i odgovornost na pojedincima i da neće više "sistem" biti taj koji će imati ingerenciju nad time. I to je dobro.

Da, nekad je "milicija" bila strah i trepet, danas nepotrebno. Imaš sto načina kako nekom nešto reći bez prizivanja milicije ili neke druge više sile i ako se netko ne želi cijepiti, fine, reci mu da je glup i ćao bao. Ovo zazivanje nekakvog višeg entiteta je pase. Nismo djeca da se za svaku pizdariju žalimo materi i ćaći da arbitriraju.

Modus operandi proizlazi iz neznanja, posredno iz straha. Ovi zazivaju fejsbuk da "bana" jedne, drugi miliciju da pendreči druge.. zašto? Zašto bi uzimao moć pojedincima da odlučuju (makar i pogrešno) o svojoj sudbini? Jer o tome se radi, kad zazivamo Fejs, miliciju, pendreke, ne spašavaju tu oni nas nego mi njima dajemo moć jer smo im predali alate kojima bi sami trebali baratati.

Naučit ćemo jednom da je demokracija i svađa, prepirka, psovanje, diskusija.. i da nitko nikoga neće pendrečit.

Da, bio bi najsretniji kad bi se svi cijepili, ali nakon godinu i pol pandemije, ako netko ne razumije - ni neće. Prekinut financiranje cjepiva javnim novcem, tko se cijepio - cijepio se, tko neće - ne mora. Najgore je davati im prostora za širenje vlastitih glupih ideja i zaključaka. Ne zanima me zašto se netko ne želi cijepiti kao što me ne zanima ni obrazloženje i argumentiranje pijandure koji popije 3 litre najgore loze.

Nećeš moć nikad nikom zabranit da govori, vidiš da po fejsu stvarno ima budala koliko hoćeš. No kad već na to ne možeš utjecati, kad vidiš da pričaš sa nerazumnim zidom, ignoriraj i ne troši vrijeme na tuđe gluposti. Nećeš ni s pijanom budalom ulazit u polemike. Najgora opcija je zazivanje pendrečenja.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
13 godina

Prava i slobode pojedinca se prostiru onoliko koliko ne utiču bitnije na prava i slobode drugih. U svim državama (iole bitnijim) vakcinacija može biti obavezna i razne vakcine to i jesu. Te dve stvari uopšte nisu sporne. Sporno, to jest podložno raspravi, je koje bi vakcine trebalo da budu obavezne i koje su posledice za nepoštovanje te obaveze. Tu se mere medicinski, ekonomski i (nažalost) politički argumenti, no u jedno nema sumnje: ako se društvo oseti dovoljno ugroženim, nema kapitalističkog, individualističkog ni slobodarskog sistema koji će reći da su lične slobode, prava i svojina neprikosnoveni. Sa COVID-om nismo dotle došli, no ne može se očekivati da će društvo štititi nečije pravo da živi i pusti druge da umru.

Veliko većinom (ne 100%, ali jedno 90), ista ekipa koja se žalila na restriktivne mere se sada žali na ono što bi trebalo da umanji potrebu za restrikcijama i u svakom pokušaju preduzimanja bilo kakve akcije protiv epidemije vidi napad na svoje individualne slobode. Šta bi za takve bilo prihvatljivo rešenje? Ako može, da se to reši bez njih, njih se to ne tiče. Sve ostalo je zadiranje u njihova prava.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
ivan dragi kaže...

Sloboda je relativan pojam. Imati slobodu odlučivanja ili od odlučivanja? Moramo se pomiriti s činjenicom da su odluke i odgovornost na pojedincima i da neće više "sistem" biti taj koji će imati ingerenciju nad time. I to je dobro.

...

Zašto bi uzimao moć pojedincima da odlučuju (makar i pogrešno) o svojoj sudbini?

Slobda jest relativan pojam i daleko je od ikakvog apsolutnog pojma. Bez obzira o kakvom se uređenju radi, jasu li pravila i kasnije zakoni definirani od monarha, centralnog komiteta ili pak izabrane grupe ljudi uvijek postoje granice.

Pogrešna odluka o svojoj sudbini u principu košta društvo u cjelini. I to ne samo direktno (iliti, u ovom slučaju preko troškova zdravstva) već i indirektno (gubitak nekih radova i usluga kojima je pojedinac pridonosio).

Zato postoje zakoni i pravilnici koji reguliraju ovu situaciju, a država se ne usudi previše mijenjati više iz političkih nego stručnih razloga.

3 godine
Visak kaže...
Al Crane kaže...

I sad će zreli ljudi, svaki od njih individua sa vlastitim, specifičnim životnim iskustvima, različito emotivno doživljavati iste situacije s kojima su suočeni, i prema tome donositi i različite racionalne odluke i poduzimati suprotne akcije. 

Pa da, oni s iskustvom znanstvene pismenosti će različito reagirati od onih bez. Nije dakako znanstvena pismenost jedini faktor, ima još puno drugih, ali svakako je bitan.

Čovjek se rađa s tim primitivnim nagonima, a od ostalih životinja se razlikuje kompleksnom socijalizacijom (koja postoji i kod drugih, ali daleko jednostavnija). Socijalizacija je ono što nas sprečava da slijedimo isključivo instinkte i ona nas je dovela do ove civilizacije. Bez nje bi svaka generacija ponovo otkrivala vatru i sjekiru. Dalje od toga nikad ne bi došli, jer je prenošenje znanja o svijetu oko nas (pri čemu je znanstvena pismenost trenutno najbolji način,) ključno.

Društva koja bolje potiskuju (sebične) nagone su u pravilu uspješnija od onih drugih. Strah je vrlo jak primitivan nagon koji vrlo uspješno potiskuje napredne moždane funkcije. Zato političari i marketingaši vrlo često igraju na kartu straha.

Hm, da, sve što si napisao stoji, ali htio sam ukazati na problem s rezoniranjem humanoida iz šire perspektive, pardon što se previše zapetljavam... evo recimo kolega D3lBoy je odmah ispod naših komentara puknuo jednu slikovitu bizarnost koja veze sa suštinom antipandemijskih mjera nema, jer je valjda iz njegove perspektive prigodno ridikuliziranje situacije validan kontraragument čak i nekom znanstvenom radu objavljenom u Lancetu (npr.) - jer je otpor čitavoj priči s koronom izazvan otprije postojećim osjećajima - pretpostavljam kroničnom averzijom prema direktivama nekakvih društvenopolitički/ideološki/etički neprihvatljivih autoriteta (koja može i ne mora biti u svakom slučaju opravdana). Kolega D3lBoy možda je znanstveno ili medicinski pismeniji od mene (što i nije jako teško biti) ili tebe (bez uvrede) (a od gospodina Raosa definitivno ne), ali možemo se mi potrgat u nastojanjima da njemu i ostalim... kako da ih nazovemo, ako se na izraz antivaxer ljute... prikazujemo slikice i filmiće i dokumentirane medicinske studije koje zorno prikazuju kako je nošenje maski učinkovito u ograničavanju radijusa izdahnute struje zraka eventualno kontaminiranog i koronavirusima, on taj argument nikada neće niti pokušati racionalno obraditi jer je jednostavno emotivno previše vezan za svoj općenito suprotstavljeni stav autoritetima ili pokušajima zadiranja u osobni komfor ili pikici u rame, ili koji već je psihološki išju u pitanju.

E da, to je u biti ovo:

"Kognitivna disonanca je fenomen socijalne psihologije koji se odnosi na mentalni konflikt sa samim sobom koji se događa kada se ponašanje i stavovi osobe ne poklapaju ili kada osoba ima dva međusobno kontradiktorna stava. Neki se ljudi osjećaja kognitivne disonance rješavaju izbjegavanjem razgovora ili saznavanja novih informacija o osjetljivim temama, dok je drugi vide kao priliku za introspektivnu analizu i suočavanje s problematičnim stavovima i postupcima."
https://www.frontslobode.ba/vijesti/zdravlje/146013/sto-je-kognitivna-disonanca

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 20:55 (Al Crane).
13 godina
Glavni argument onih koji se ne žele cijepiti kako oni nisu antivaxeri je da su pravi antivaxeri samo oni koji vjeruju u 5G, Billa Gatesa i ljude guštere. Kao da moraš biti totalni luđak da bi nosio to časno ime. U svemu postoje gradacije. Ako se do sad nisi cijepio iz opravdanih razloga niti imaš namjeru, onda si očito jedan od njih. OK, nisi ludi antivaxer, nego samo obični.

I da, cjepljenost protiv drugih bolesti ne mijenja da si antivaxer po pitanju korone.
Ako mrziš samo crnce, ali ne i azijate, i dalje si rasist.

13 godina
Visak kaže...
Glavni argument onih koji se ne žele cijepiti kako oni nisu antivaxeri je da su pravi antivaxeri samo oni koji vjeruju u 5G, Billa Gatesa i ljude guštere. Kao da moraš biti totalni luđak da bi nosio to časno ime. U svemu postoje gradacije. Ako se do sad nisi cijepio iz opravdanih razloga niti imaš namjeru, onda si očito jedan od njih. OK, nisi ludi antivaxer, nego samo obični.

I da, cjepljenost protiv drugih bolesti ne mijenja da si antivaxer po pitanju korone.

Problem je što su ljudi skloni stigmatizaciji (zato valjda i postoje izrazi vaxer i anti-vaxer), pa ako je netko anti-vaxer onda postaje loš čovjek za onog tko nije. Vidim da si i ti u tom taboru - po tebi su svi anti-vaxeri loši, samo su neki luđi od ostalih.

Ja se neću cijepiti i prilično sam siguran da nisam loš čovjek, dapače, smatram da sam bolji i inteligentniji od većine cijepljenih.

Sila nije indikator inteligencije nego straha - svi koji silom žele cijepiti anti-vaxere su antropocentrična stvorenja koja invazijom i destrukcijom prirodnih staništa i uzrokuju pandemije a onda iz straha za sebe nameću krivnju ostalima.

To je moje stajalište - ne moraš se, kao vaxer, složiti s tim, ali nemoj mene siliti da se slažem s tvojim. Davno je čovjek izjavio kako je sve relativno no nikako da nauči što to zapravo znači i koliko je bitno.

Amenoum
13 godina
PaleRider kaže...

Problem je što su ljudi skloni stigmatizaciji (zato valjda i postoje izrazi vaxer i anti-vaxer), pa ako je netko anti-vaxer onda postaje loš čovjek za onog tko nije. Vidim da si i ti u tom taboru 

...

svi koji silom žele cijepiti anti-vaxere su antropocentrična stvorenja koja invazijom i destrukcijom prirodnih staništa i uzrokuju pandemije a onda iz straha za sebe nameću krivnju ostalima.

Ljudi nisu loši zato što im ih je netko kategorizirao na određen način, već obrnuto, dobivaš kategoriju prema svojim djelima.

A koliko vidim ni tebi stigmatizacija drugih nije strana.

5 mjeseci
PaleRider kaže...

Problem je što su ljudi skloni stigmatizaciji (zato valjda i postoje izrazi vaxer i anti-vaxer), pa ako je netko anti-vaxer onda postaje loš čovjek za onog tko nije. Vidim da si i ti u tom taboru - po tebi su svi anti-vaxeri loši, samo su neki luđi od ostalih.

Ja se neću cijepiti i prilično sam siguran da nisam loš čovjek, dapače, smatram da sam bolji i inteligentniji od većine cijepljenih.

Sila nije indikator inteligencije nego straha- svi koji silom žele cijepiti anti-vaxere su antropocentrična stvorenja koja invazijom i destrukcijom prirodnih staništa i uzrokuju pandemije a onda iz straha za sebe nameću krivnju ostalima.

Ako ti u alkoholiziranom stanju voziš automobil gdje vozim i ja, ti si za mene loš čovjek.

Ne samo za mene, već ugrožavaš sve normalne ljude.

Ako te policija skloni iz prometa po tebi ta policija ugrožava tvoje slobode.

Zašto ti ne bi pio i vozio, jer ti dobro podnosiš alkohol odn. imaš dobar "imunitet".

Nemoj se izvlačiti na opskurna filozofska stajališta, već sagledaj stvari realno.

Inteligentan čovjek ima strah od covid-a no taj ga strah ne sprječava u obavljanju svakodnevnih obaveza.

Neinteligentan čovjek nema strah od covid-a, obilazi noćne klubove u vrijeme pandemije, i donese dedekima i bakicama kući virus.

Što briga neinteligentnog čovjeka, jer on zna da ima dobar "imunitet".

Razumijem da kod neinteligentnih , slabo informiranih ljudi, postoji strah od cjepiva, ali taj strah se može ako si i malo gluplji od prosjeka, prevladati upornim čitanjem, edukacijom.

11 godina
PaleRider kaže...
Visak kaže...

Sila nije indikator inteligencije nego straha - svi koji silom žele cijepiti anti-vaxere su antropocentrična stvorenja koja invazijom i destrukcijom prirodnih staništa i uzrokuju pandemije a onda iz straha za sebe nameću krivnju ostalima.

To je moje stajalište - ne moraš se, kao vaxer, složiti s tim, ali nemoj mene siliti da se slažem s tvojim. Davno je čovjek izjavio kako je sve relativno no nikako da nauči što to zapravo znači i koliko je bitno.

Illusory superiority - Wikipedia

Grandiose delusions - Wikipedia

Grandiosity - Wikipedia

Positive illusions - Wikipedia

Conservatism (belief revision) - Wikipedia

HilbertPsychBull.pdf (martinhilbert.net)

Anchoring (cognitive bias) - Wikipedia

Antropocentre moj...

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
12 godina

antivakserski trend više vidim kao promjenu shvačnja društva, i to ogromnu promjenu koja je u tijeku. Istina mnogi se zbilja boje cjepiva, ali po meni ogromna večina antivaksera jednostavno ne želi više ni mrdnuti prstom za ovo društvo. Ne žele riskirati ni tih 0,0001% i ubaciti u sebe taj postotak rizika za bilo koga. Ne vjeruju više nikome.

To je trend od WWII....i moguće da su totalnu pravu, jer pitanje je imali više svrhe ulagati sebe za danšnji svijet sa 1% bogatih i 99% robova. U WWI je bila čast boriti se i poginuti za svoju državu. U WWII ta čast je i dalje bila snažna, ali manje. Sedamdesetih to više nije nikava čast nego kreću protesti protiv ratova i vlastite države. Nakon toga 

borba za državu postaje čista profesija i posao, nema više nikave časti. Isto je sa cjepivom, pozivaš li ljude na brigu za druge, nikoga više nije briga, nove generacije sve manje i manje...

Moj PC  
1 1 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice