Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

poruka: 66
|
čitano: 13.177
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum".
12 godina
offline
Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

Kod nas se prevrnuo prikoličar s opskrbom za UNPROFOR-ovu kantinu u Pločama.

Deset dana od Snickersa i Cole nisam mogao na WC.

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi:

Ti sada pišeš neke stvari kao da ih je Kina izmislila i prvi put primijenila na Crnoj Gori. To se tako radi od pamtivijeka, uvijek je netko htio nešto prije nego si je mogao priuštiti. Što misliš, zašto je Jugoslavija, Libija, Venecuela dobivala kredite, zašto su se Ameri otimali da nam izgrade nuklearku, brane, autoceste? Vlasništvom ili kreditorskim statusom se kontrolira slabijeg igrača i izvlače ekstra profiti, a po potrebi takav aranžman služi kao kill switch ili bič za neposlušne. Danas priproste autokompanije glavni profit ostvaraju ne na prodaji proizvoda već na financiranju kupaca, automobil je samo alat, mamac da se dobije potpis na srednjeročni financijski ugovor. Švedska za svoje avione nudi kupnju hrvatskih proizvoda, financiranje pa i dio proizvodnje. Ključ je u onom poslije - ovisnost, sigurnost daljnje prodaje usluga. Za razliku od ostalih, Kina se tek probija pa žrtvuju dio profita za poslove i to je idealna prilika za povoljnu kupnju. Isto tako, njihov položaj u svjetskim organizacijama je slabiji, mogućnost projekcije sile u Evropi gotovo nikakva pa je i zastranjivanje od strane kupca izvedivo, za razliku od posla s Amerima. Kinezi u ovakvim poslovima, sada, jednostavno moraju raditi pošteno. Trostruka prilika.
Ja rekoh
7 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
Feudalac kaže...
GdjeSuBikovi:

Ti sada pišeš neke stvari kao da ih je Kina izmislila i prvi put primijenila na Crnoj Gori. To se tako radi od pamtivijeka, uvijek je netko htio nešto prije nego si je mogao priuštiti. Što misliš, zašto je Jugoslavija, Libija, Venecuela dobivala kredite, zašto su se Ameri otimali da nam izgrade nuklearku, brane, autoceste? Vlasništvom ili kreditorskim statusom se kontrolira slabijeg igrača i izvlače ekstra profiti, a po potrebi takav aranžman služi kao kill switch ili bič za neposlušne. Danas priproste autokompanije glavni profit ostvaraju ne na prodaji proizvoda već na financiranju kupaca, automobil je samo alat, mamac da se dobije potpis na srednjeročni financijski ugovor. Švedska za svoje avione nudi kupnju hrvatskih proizvoda, financiranje pa i dio proizvodnje. Ključ je u onom poslije - ovisnost, sigurnost daljnje prodaje usluga. Za razliku od ostalih, Kina se tek probija pa žrtvuju dio profita za poslove i to je idealna prilika za povoljnu kupnju. Isto tako, njihov položaj u svjetskim organizacijama je slabiji, mogućnost projekcije sile u Evropi gotovo nikakva pa je i zastranjivanje od strane kupca izvedivo, za razliku od posla s Amerima. Kinezi u ovakvim poslovima, sada, jednostavno moraju raditi pošteno. Trostruka prilika.

Mislim da sam dovoljno naglasio da sve drzave i kompanije nastoje naci rupe u zakonu ili neku vrstu nadmoocnosti. Ali to je sve imalo neku gornju i donju granicu pravila, jer se toboze trebaju opravdat u svijetskim ocima. Kina nema tih granica niti ikakvih skrupula. Npr. drzavnici koji su primili Dalaj lamu dobile su nesluzbemi embago od Kine u prosjeku od dvije godine. A sta tek cine pojedinim kompanijama, gore i duze nego prema Huaweiu. Ali to sve prolazi ispod radara. Sjecate li se medijske pozornosti koju je Tibet imao 2000-ih. Toga vise nema, niti ce biti, jer je tamo sve super. Malo se govori i o genocidu nad Ujgurima, prodaji organa od zatvorenika... Usutkali su hollywood i vecinu svijetskih medija.  To je meni osobno dokaz da Kina nije nejaka zemlja u razvoju.  

Ono sto me brine kod Kineza (za razliku od ostatka svijeta) je da rizicnost njihovih ulaganja indiciraju i njihove opasne namjere. A i stetnost. 

Dokaz da su gori i od Goldman Sachs-a:

Sad ce krenit salva, ali Ameri.... 

Dragi moj, Ameri sa svom svojom medijskom masinerijom, CIA-om, Vladom u sjeni, NSA-om i Snowdenom, Ljudima gusterima... nisu uspjeli ovako cenzurirat svijet. Uspjeli su Veliki dio osvojit, dosta toga i cenzurirat, ali imaju jos puno ucit da bi dostigli Kinu. 

Ali za kraj, da se ne lazemo, nista od ovog nije toliko bitno, koliko jeftini mobiteli.

9 godina
offline
Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine: Trum

nevjerojatno je kako ljudi na ovom forumu imaju vise znanja o svim drzavama na svijetu, o svemu unutar tih drzava, o krvnom stanju svih ljudi koji tamo zive, upravljanju, tajnama, i svem mogucem i nemogucem, vise nego te drzave i ljudi koji tamo zive i upravljaju..

 

ma nema vas drzava 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi kaže...

Sjecate li se medijske pozornosti koju je Tibet imao 2000-ih. Toga vise nema, niti ce biti, jer je tamo sve super. Malo se govori i o genocidu nad Ujgurima,

Sad ce krenit salva, ali Ameri.... 

 ..su u to vrijeme smatrali puno prioritetnijim kazniti zločince iz Ruande i Balkana i priveli su do zadnjega sve optužene Tutse, Hute, Hrvate i Srbe pred zajednički sud osim onih koji su sami pomrli. U isto vrijeme su s komunističkim kineskim direktorima sklapali masne ugovore i otvarali u Kini desetke tisuća radnih mjesta, a očekivalo se da će to napraviti ovdje, kad ono - ništa.

8 godina
offline
Re: Veliki obrat u trgovinskom ratu SAD-a i Kine:
GdjeSuBikovi:

Rizičnost njihovih ulaganja je velika jer se radi o strateškim resursima gdje su stare velike sile već zauzele sve easy lokacije i pojele svo low hanging fruit. Čak i Ameri poprilično riskiraju, financijski, s frakingom, na svom terenu. Kina nema izbora, uopće. Kaj bi mogli napraviti u Venecueli ako stvari krenu nizbrdo? Poslati šestu flotu?
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice