Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

poruka: 111
|
čitano: 31.351
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele".
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

Pa 500€ je baš prosječna potrošnja u HR. I, btw, za tih 3500 kWh ti u ZG treba 3 kWp. Čini se da ste obojica otišli u pretjerivanje puta 3 :-))

Da, istina, odokativno je u Zagrebu 1 W solarne snage = 1 kWh energije godišnje.

Mea culpa.

 

круха и игала...
15 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
silvio3105 kaže...
Je l se može samostalno montirati?

 Da, samo moraš imati nekoga da ti odradi elaborat. 

16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Ne dodem ovdje po 3 mjeseca, vratim se - i dalje sve smrdi.
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Grah masovno pojeftinio pa sad raketiramo 

 

круха и игала...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Kakve veze to ima samnom?
9 godina
neaktivan
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Vidim samo se priča o solarima koji proizvode struju. Što je sa solarima (ako se takvima uopće mogu nazvati) koji griju vodu, meni se čini da je to u nas na Jadranu dosta isplativo, također se iskorištava energija sunca, štedi se električna energija, zahtjeva instalaciju i slično a povrat ulaganja je puno brži, pogotovo ako imaš kuću i apartmane koji troše dosta na grijanje vode za goste. Govorim ovdje kao konzument ne kao proizvođač. Hoće i li na te "solare" biti 0% PDV ili ne? 

 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
vedri2 kaže...

Vidim samo se priča o solarima koji proizvode struju. Što je sa solarima (ako se takvima uopće mogu nazvati) koji griju vodu, meni se čini da je to u nas na Jadranu dosta isplativo, također se iskorištava energija sunca, štedi se električna energija, zahtjeva instalaciju i slično a povrat ulaganja je puno brži, pogotovo ako imaš kuću i apartmane koji troše dosta na grijanje vode za goste. Govorim ovdje kao konzument ne kao proizvođač. Hoće i li na te "solare" biti 0% PDV ili ne? 

 

 

Neće. Samo fotonaponske panele.


Iako mislim da je EKSTREMNA sramota da vlasnici apartmana, SVI, već odavno nemaju postavljenje solarne grijače vode (a mogu i bazene grijati).

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Apsolutno se slažem, mislim da je tu ušteda enormna i da doslovno bacaju novce kroz prozor oni koji nisu postavili solarne grijače vode a imaju mogućnost. 

14 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Bio sam nedavno u Biogradu, otišao u neku veliku trgovinu (bez imena, ne reklamiram). Lijepo su uredili veliki parking i stavili nešto kao tende, kako bi automobili bili u hladovini, što je super, naročito kada vani piči +>35oC. Gledam ja to i mislim si kolika količina struje bi se sa te površine mogla dobiti, kada je već ionako namjenjena za jednu stvar, još jedino treba uložiti pinku i to pokriti solarima i struje za trgovinu dovoljno, a vjerovatno bi bilo i za prodaju. I tako, auti se 'lade u sjeni, a solari štancaju struju (lovu). A još kada ne bi morali platiti pdv na montažu solara i pratećih stvari koji idu uz njega, to bi se stvarno moglo isplatiti. A što se tiče neplaćanja pdv-a na solare, ja bih uveo da se ne plaća pdv na sve što uz to ide - rad, inverteri, priključci, ili, ako već mora biti pdv, neka se plaća na sve ali samo 5%. I naravno, dobro pripazio da naši vrli trgovci ne iskoriste neplaćanje pdv-a za pojačavanje svoje zarade, kao što je npr. u ugostiteljstvu. PDV smanje, ali cijene usluga ni slučajno, pa razlika ide njima.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.8.2022 13:54 (učo).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
učo kaže...

 I naravno, dobro pripazio da naši vrli trgovci ne iskoriste neplaćanje pdv-a za pojačavanje svoje zarade, kao što je npr. u ugostiteljstvu. PDV smanje, ali cijene usluga ni slučajno, pa razlika ide njima.

Svi znamo koji lanac ima parkirališa pod solarnim panelima, i koji su se u članku prošle godine pohvalili kako su samo time 4 puta smanjili potrošnju struje za pojedine poslovnice.

A ovo da "pripaziš", to ne postoji, u HR trgovci su dobrim dijelom samo trgovci u mutnom, bez imalo želje volje razmišljanja o budućnosti. Jedini načni je kako sam prije napisao, da se plati i PDV na panele, na invertere, žice, i sve ostalo, ali da se onda to sve prijavi poreznoj, koja onda lijepo vrati iznos PDV-a nazad sljedeće godine. (tako rade po Njemačkoj i Francuskoj već dugi niz godina)

 

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
gkelekov kaže...


Iako mislim da je EKSTREMNA sramota da vlasnici apartmana, SVI, već odavno nemaju postavljenje solarne grijače vode (a mogu i bazene grijati).

Na našim otocima koji uživaju u suncu dobar dio godine malo tko ima solare. Obišao sam manje više sve naše otoke i svaki put se iznenadim toj nezainteresiranosti za korištenje prirodnih resursa.

 

učo kaže...

Bio sam nedavno u Biogradu, otišao u neku veliku trgovinu (bez imena, ne reklamiram). Lijepo su uredili veliki parking i stavili nešto kao tende, kako bi automobili bili u hladovini, što je super, naročito kada vani piči +>35oC. Gledam ja to i mislim si kolika količina struje bi se sa te površine mogla dobiti, kada je već ionako namjenjena za jednu stvar, još jedino treba uložiti pinku i to pokriti solarima i struje za trgovinu dovoljno, a vjerovatno bi bilo i za prodaju. I tako, auti se 'lade u sjeni, a solari štancaju struju (lovu). A još kada ne bi morali platiti pdv na montažu solara i pratećih stvari koji idu uz njega, to bi se stvarno moglo isplatiti. A što se tiče neplaćanja pdv-a na solare, ja bih uveo da se ne plaća pdv na sve što uz to ide - rad, inverteri, priključci, ili, ako već mora biti pdv, neka se plaća na sve ali samo 5%. I naravno, dobro pripazio da naši vrli trgovci ne iskoriste neplaćanje pdv-a za pojačavanje svoje zarade, kao što je npr. u ugostiteljstvu. PDV smanje, ali cijene usluga ni slučajno, pa razlika ide njima.

Dva puta godišnje idu poticaji na korištenje obnovljive energije. Sada u rujnu bi trebao biti raspisan novi natječaj. Poticaji su bespovratni i pokrivaju od 40% do 80% investicije.

 

Sudjelovati, među ostalima, mogu:

firme, obrtnici, iznajmljivači, opgovi, samostalne djelatnosti, stambene zgrade (preko predstavnika/voditelja).

 

Prihvatljivi troškovi su:

solarni kolektori, dizalice topline, kotlovi na pelete, int. fotonaponske elektrane, stručni nadzor i izrada projekta.

 

Zainteresiranost svih kojima sam predložio prijavu je ravna NULI.

 

Kod nas sve funkcionira po principu "kud svi turci...", kad susjed ugradi solare onda ću i ja... 

16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Ajar kaže...

poznavajući učinke našeg mudrog vodstva, čitava će skalamerija poskupjeti najmanje duplo + izmislit će preko nekoliko dodatnih "dozvola" i "suglasnosti". tko nasjedne, sam si je kriv. 

 

Slično kao sa subvencijama na el. vozila. Podizanjem cijena su istopili subvenciju, ali ljudi se bolje osjećaju kad misle da su nešto "dobili".

14 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Evo jedan ovdje koji je iskoristio prošlogodišnje poticaje i instalirao FNE na krov, a godinu prije aplicirao i iskoristija poticaje za kupovinu el auta. Svakoga u svojoj blizini nagovaram na isto, ‘problem’ je taj šta triba imat kapital za to financirat u cijelosti a onda dokazivat sve fondu i čekat sredstva. Ko ima kapital go for it

7 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Baš čitam, novi ugovori za cijenu električne energije od sljedeće godine prek 800 eur/MWh 

Doslovno bankrot za svakog poduzetnika koji ne ugradi panele, a nekak mi se čini da su i krajnji potrošači uskoro na redu...

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 9:43 (fer-de-lance).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Fer-de-lance:

O čemu *točno* pričaš?
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

O trenutnoj tržišnoj cijeni kWh na referentnom tržištu, cca. 800 eur po kWh.

S tim da računaj da će plin i ugljen još rasti barem 30% do kraja godine.

 

 https://www.index.hr/vijesti/clanak/drasticno-ce-se-povecati-racuni-za-struju-poduzetnicima-to-ce-jako-osjetiti-gradjani/2389159.aspx

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2022 19:30 (fer-de-lance).
12 godina
neaktivan
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Od 1kn/kWh do 5kn/kWh u dvije godine, lijepo. 

 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

I baš gledam.taj HUDEX, znači od objave ovog članka prije dva dana još su za 10% porasle cijene za ugovore za zadnji kvartal ove godine i za početak sljedeće 

Doslovno možeš realtime gledati kak cijene rastu po 0.1% ili više svaki sat, a tek sad slijede korekcije Gazproma i posljedićno američkog LNG-a na više + najavljeno povećanje od 1.9.

Tak da bude dobro ako se do 1.10. uopće zadrži cijena ispod 1000 eur/MWh...

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2022 22:19 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Ako stvarno bude ta cijena, pola Hrvata će ostati bez struje. Kako smo si krasno puknuli u nogu. Obje
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Feudalac kaže...
Ako stvarno bude ta cijena, pola Hrvata će ostati bez struje. Kako smo si krasno puknuli u nogu. Obje

Da, ove godine bude se država morala zadužiti za iznos cijelog državnog proračuna da spriječi totalni kolaps poduzeća i smrzavanje ljudi, pa nekak do proljeća izdržat i onda na razini države uvoditi restrikcije, i nadati se da bude kišna godina...

Totalno restrukturiranje proračuna da se nekak sakupi sredstva ga opet sljedeću sezonu grijanja, a kaj se struje tiče do tad bude već totalni raspad energetskih interkonekcija i svaka država bude za sebe.

Ili budemo nekak izdržali ili se vraćamo na nomadski način života, i to ne samo mi, povuklo bude i veći dio ostatka svijeta osim par većih sila.

 

pan y agujas
7 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Evo ga i na 957 eura 

Znači već i prije 1.9. ide na 1000....

 

pan y agujas
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Kad si pukneš u nogu i dalje možeš manje više hodat. Mi smo si amputirali obje noge kod jaja sa štilovkom.
12 godina
neaktivan
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Ne znam koliko se nuklearke mogu skejlati, ali možda je i to opcija, mini ili mikro nuklearke, sigurnije i dostupnije.

 

https://lidermedia.hr/tehno/mali-nuklearni-reaktori-mladi-ljepsi-i-manje-radioaktivni-zamjenjuju-stare-nuklearke-140149

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Mzopg:

To je ideja koja se istražuje na više mjesta. Navodno su sve klasične jedinstveni primjerci, sastavljeni na licu mjesta. Izradom malih reaktora koji bi se radili serijski, u tvornici, mogla bi se znatno smanjiti cijena i poboljšati sigurnost. Navodno.
Ja rekoh
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Feudalac kaže...
Mzopg:

To je ideja koja se istražuje na više mjesta. Navodno su sve klasične jedinstveni primjerci, sastavljeni na licu mjesta. Izradom malih reaktora koji bi se radili serijski, u tvornici, mogla bi se znatno smanjiti cijena i poboljšati sigurnost. Navodno.

Ovakav jedan u vrt ili na krov kuće i eto 10kWh. 

 

https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/kilopower

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
fer-de-lance kaže...

Evo ga i na 957 eura 

Znači već i prije 1.9. ide na 1000....

 

 Baš čitam o SMR (nuk. reakt.) i predviđanja su da će MWh koštati oko 68$. Djeluje prihvatljivo.  

7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Ako se ikad pojave u upotrebi...

 

pan y agujas
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
fer-de-lance kaže...

Ako se ikad pojave u upotrebi...

 

 Moglo bi ih ovo sada malo ubrzati, obično se uhvate posla tek kada zagusti. 

 

Mi kao država smo stvarno cirkus, imamo toliko resursa, a na kraju malo što koristimo, uz to uvozimo i narod sve na kraju skupo plaća. Naravno narod je uglavnom i kriv za takvu situaciju. Čitam prije par dana, mislim da je bio Zadar u pitanju, radila se nekakva revizija vodovoda i ustanovili su da su gubici vode 70%. Znači od 1000 L vode, 300 L stigne tamo gdje je trebalo, a 700 L završi tko zna gdje. Ja ne znam kako ti ljudi mogu od srama. Zamisli da imaš firmu u kojoj ti negdje nestaje 70% nečega i ti nemaš pojma gdje i što je najbolje nije te previše briga. Kažu da je u ostatku EU opravdano do nekakvih 18%. 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
A onda imaš Pulu koja ima sređen vodovod i gubici su manji od 10%
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
silvio3105 kaže...
A onda imaš Pulu koja ima sređen vodovod i gubici su manji od 10%

 To je odlično, meni i dalje ovih 70% ne izlazi iz glave. Da je narod imalo pametan sad bi digli šatore ispred tog vodovoda, ali briga narod, nije to njegov problem.

 

Zamišljam pizzeriju koja ispeče 100 pizza od kojih 30 stigne do gosta, a 70 se negdje putem zagubi. Banku koja na 1000kn, 700kn raspara i baci u smeće, a preostalih 300kn pohrani u trezor. Konobara koji na 100 kava, 70 kava prolije noseći ih gostu. Znamo kako bi takvi završili kod privatnika, ali kad je naše, državno onda nema veze. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice