Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

poruka: 256
|
čitano: 63.389
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Ako ste se ikada zapitali kako ljudi dolaze na ideju da je cijepljenje opasno pročitajte ponovo ovu temu.
Autonomna vožnja se, kao i cijepljenje, ne može ocjenjivati na temelju pojedinačnih nezgoda, nego na temelju statistike. Ako se pokaže da nešto primjetno smanjuje broj žrtava, onda je bolje od drugog sustava s više žrtava. Naravno da će žrtava uvijek biti i da će se oni i rodbina uvijek pitati bi li nastradali da su stvari bile drugačije, ali racionalno gledajući nema velike dileme.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
6 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Znam da je jedan momak koji je pao s motora i ljudi su htjeli zvat hitnu al reko je da ne zovu jer nema platit valjda 1000$ izlazak.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Visak kaže...
Ako ste se ikada zapitali kako ljudi dolaze na ideju da je cijepljenje opasno pročitajte ponovo ovu temu.
Autonomna vožnja se, kao i cijepljenje, ne može ocjenjivati na temelju pojedinačnih nezgoda, nego na temelju statistike. Ako se pokaže da nešto primjetno smanjuje broj žrtava, onda je bolje od drugog sustava s više žrtava. Naravno da će žrtava uvijek biti i da će se oni i rodbina uvijek pitati bi li nastradali da su stvari bile drugačije, ali racionalno gledajući nema velike dileme.

 

Sa ove stranice: https://www.theverge.com/2018/3/19/17140936/uber-self-driving-crash-death-homeless-arizona

 

In terms of comparing uber’s self driving fatalities per mile travelled to the status quo, they’re now about 25 times worse than human drivers.

 

You have to do the maths yourself I’m afraid.

The fatality rate on US roads is approximately 1.18 deaths per 100 million miles1. Uber’s self-driving fleet has driven somewhere between 2 and 3 million miles with one fatality2.

This isn’t particularly surprising – it was always going to be the case that self-driving fatalities would start artificially low and then suddenly spike when the first death happened. It does however illustrate that the numbers right now are not good enough to rely on to say if they are or are not more dangerous than human drivers.

Anyone who told you our current self driving cars are better than humans is just guessing, and it’ll take years to prove them equal with humans in all situations.

1https://www.nhtsa.gov/press-releases/usdot-releases-2016-fatal-traffic-crash-data
2https://www.forbes.com/sites/bizcarson/2017/12/22/ubers-self-driving-cars-2-million-miles/#492da42a4fe4

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2018 10:21 (gigranovic).
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ddarknessfairyy kaže...

 I u Hrvatskoj i u SAD-u postoji obaveza pružanja prve pomoći koja se odnosi na sve medicinske djelatnike, policiju i vatrogasce. Ostali nisu obavezni pružiti prvu pomoć. Vozači nisu obavezni pružiti prvu pomoć niti ih se smatra kvalificiranima samo zato što imaju završen tečaj prve pomoći. Vozači su po zakonu samo dužni ostati na mjestu nesreće, pozvati hitnu pomoć i na zahtjev službene osobe ukoliko je potrebno dovesti ozlijeđenog do najbliže medicinske ustanove. Za te tri stvari ukoliko ih ne učiniš možeš odgovarati. Ne postoji obaveza po kojoj ti nekoga moraš oživljavati ili mu zaustavljati krvarenje niti će te netko kazneno ili prekršajno goniti ako to ne učiniš. 

 

 

 

Davno si ti polagao prvu pomoć? Neodgodiva prva pomoći(nesvjestica, prestanak disanja ili jako krvarenje) je OBAVEZA i primjenjuje  se  uvijek  i  na  svakom  mjestu, bez  obzira na mogućnost pozivanja i brzinu dolaska hitne medicinske službe. Naravno, u RH (ako te i tuže) uvijek se možeš izvući na sinkopu.

13 godina
online
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Kant kaže...

Nisam bio u takvoj situaciji, nasrecu, ali mislim da bi osobno u takvoj ili slicnoj situaciji refleksno skrenuo da ne zagazim babu

 Što je u principu loša reakcija, jer nesmiješ reagirati refleksno, jer. npr. ovisno u situaciji, možeš uletiti u drugu traku, zabiti se drugi auto itd. Ostaje ti samo kočenje, sad treba vidjeti kako je autonomno vozilo reagiralo i jeli kočilo, sad vidim da su se pojavile informacije da vozilo nije kočilo.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/uberov-samovozeci-automobil-nije-kocio-prije-nego-sto-je-usmrtio-zenu/1033320.aspx

 

14 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Nesreca se dogodina u 22 sata, znaci bila je definitvno smanjena vidljivost. Ni ljudi ne vide sve savrseno, a ni senzori ocito. Ali ovakve stvari se dogadjaju svakodnevno, i nijedan sustav nikad nece bit 100% siguran, a ja sam misljenja da ce tehnologija bit puno pouzdanija i sigurniji vozac nego covjek koji u 22 sata vozi, vjerojatno umoran i sve. 

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Uber car has become self aware...početak skyneta + blockchain tehnologija.Game over.

 

https://memes4.fjcdn.com/pictures/Game+over+man+bill+paxton+has+passed+away+at+61_faf9c5_6191416.jpg

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
MrBlc kaže...

U SAD-u mislim da ne postoji obveza pružanja pomoći.

SAD su jako specifične po tom pitanju, ne samo da ne postoji obaveza već je kao i kod mnogih drugih stvari (npr. PP zaštita) osnovna ideja ne znaš - ne petljaj se.

PP vježbe se sastoje od "vidiš vatru, bježiš". Ja sam jednom postavio pitanje može li se pristupiti gašenju i direktno mi je rečeno "ni u ludilu, tvoje je bježati, skuplji si od bilo kakve opreme" što je bitno različitno nego kod nas.

Kant kaže...
Old Iggy kaže...
Pitanje je da li je tu krivo.vozilo, prije pješak.

 To je manje bitno...

 

Pitanje je zasto je vozilo pregazilo pjesaka, unatoc tome sto je pjesak kriv

Zato jer je pješak kriv. Nema tehnologije koja može riješiti sve takve probleme, osim kreirajući potpuni kaos u prometu.

Dex.pwn kaže...
plavi08 kaže...

Pa i HR ti je bolje pozvati hitnu i ne dirati ništa osim ako baš vidiš da neam drugog izlaza. Upravo zbog toga kaj si napisao. 

 

Kod njih se izlazak hitne na teren plaća... 

Ne plaća se, mislim da to ide u ukupne troškove, no prvo je pitanje "koje osiguranje, koja bolnica".

12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Zakon o sigurnosti prometa na cestama

VI. DUŽNOSTI U SLUČAJU PROMETNE NESREĆE

Članak 174.

Osoba koja se zatekne ili naiđe na mjesto prometne nesreće u kojoj ima ozlijeđenih osoba dužna je, u okviru svojih znanja i sposobnosti, pružiti pomoć osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći.

 

Članak 178.

(1) Vozač koji se zatekne ili naiđe na mjesto prometne nesreće dužan je na zahtjev ovlaštene osobe prevesti osobu ozlijeđenu u prometnoj nesreći do najbliže zdravstvene ustanove.
(2) Vozač je dužan postupiti prema odredbi stavka 1. ovoga članka i prije dolaska ovlaštene osobe, osim ako se nesreća dogodila na mjestu na kojem se može očekivati brzi dolazak vozila hitne pomoći ili ako vozač zaključi da se nestručnim i neodgovarajućim načinom prijevoza stanje ozlijeđene osobe može pogoršati.

 
3 0 hvala 5
13 godina
online
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Yuda kaže...
ddarknessfairyy kaže...

 I u Hrvatskoj i u SAD-u postoji obaveza pružanja prve pomoći koja se odnosi na sve medicinske djelatnike, policiju i vatrogasce. Ostali nisu obavezni pružiti prvu pomoć. Vozači nisu obavezni pružiti prvu pomoć niti ih se smatra kvalificiranima samo zato što imaju završen tečaj prve pomoći. Vozači su po zakonu samo dužni ostati na mjestu nesreće, pozvati hitnu pomoć i na zahtjev službene osobe ukoliko je potrebno dovesti ozlijeđenog do najbliže medicinske ustanove. Za te tri stvari ukoliko ih ne učiniš možeš odgovarati. Ne postoji obaveza po kojoj ti nekoga moraš oživljavati ili mu zaustavljati krvarenje niti će te netko kazneno ili prekršajno goniti ako to ne učiniš. 

 

 

 

Davno si ti polagao prvu pomoć? Neodgodiva prva pomoći(nesvjestica, prestanak disanja ili jako krvarenje) je OBAVEZA i primjenjuje  se  uvijek  i  na  svakom  mjestu, bez  obzira na mogućnost pozivanja i brzinu dolaska hitne medicinske službe. Naravno, u RH (ako te i tuže) uvijek se možeš izvući na sinkopu.

 

ZOSPC, čl 174 https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_06_67_2224.html

Osoba koja se zatekne ili naiđe na mjesto prometne nesreće u kojoj ima ozlijeđenih osoba dužna je, u okviru svojih znanja i sposobnosti, pružiti pomoć osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći.

 

Dakle, na tebi je da procjeniš možeš li pomoći.

 

EDIT: Evo vidim da je netko već naveo zakon

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2018 10:54 (sosta).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ddarknessfairyy kaže...

 I u Hrvatskoj i u SAD-u postoji obaveza pružanja prve pomoći koja se odnosi na sve medicinske djelatnike, policiju i vatrogasce. Ostali nisu obavezni pružiti prvu pomoć. Vozači nisu obavezni pružiti prvu pomoć niti ih se smatra kvalificiranima samo zato što imaju završen tečaj prve pomoći. Vozači su po zakonu samo dužni ostati na mjestu nesreće, pozvati hitnu pomoć i na zahtjev službene osobe ukoliko je potrebno dovesti ozlijeđenog do najbliže medicinske ustanove. Za te tri stvari ukoliko ih ne učiniš možeš odgovarati. Ne postoji obaveza po kojoj ti nekoga moraš oživljavati ili mu zaustavljati krvarenje niti će te netko kazneno ili prekršajno goniti ako to ne učiniš. 

U SAD-u ne postoji (iako nije isključeno da u pojedinim državama postoji). U Njemačkoj i u Hrvatskoj postoji. Vidim da se dosta ljudi već javilo s člancima ZOSPC, međutim, to nije jedino mjesto gdje je to definirano: 

 

Kazneni zakon (Narodne novine br. 125 07.11.2011)

Članak 123.

(1) Tko ne pruži pomoć osobi u životnoj opasnosti, iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Tko ne pruži pomoć osobi u opasnosti koju je sam prouzročio, iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

 

Dakle za životnu opasnost je obveza tu u svakom slučaju, dok je za sve ostale opasnosti obveza tu za onoga tko je prouzročio opasnost.

 

Što se tiče kaznenog gonjenja, zakonska mogućnost postoji i često to bude dodatno kazneno djelo pri bježanju s mjesta nesreće, a u ostalim slučajevima se obično relativno lako izvući na račun eventualne opasnosti za sebe ili postupanja u dobroj vjeri (bio sam siguran da sam osjetio puls), ako netko baš želi biti govno.

 

S druge strane, sam poziv hitnoj se već smatra početkom pružanja pomoći jer te operater dalje navodi, pa ako ostaneš na liniji i pratiš upute, zakonski si čist.

 

Što se tiče kvalifikacija, naš tečaj pri polaganju vozačkog je tečaj Crvenog Križa, a takav tečaj se u SAD-u priznaje. Naravno, tu se radi isključivo o pružanju prve pomoći kojoj je svrha povećati šansu za preživljavanje do dolaska hitne (CPR, zaustavljanje jačih krvarenja, izvlačenje osobe iz vozila ukoliko ostanak u vozilu predstavlja opasnost i slično), a tek iznimno saniranje manjih ozljeda i imobilizacije ukoliko je nužno zbog povećanog vremena reakcije hitnih službi ili ukoliko ne postoji mogućnost pozivanja istih (nenaseljeno područje bez signala).

 

Što se tiče medicinskih djelatnika, policajaca i vatrogasaca, oni su obavezni pružiti pomoć čak i onda kad ih to stavlja u opasnost.

 

 

P.S. Čisto informativno, ako ozlijedite životinju, i njoj ste dužni pomoći (ali niste dužni i pružiti prvu pomoć, da ne bude zabune).

 

Iz zakona o zaštiti životinja:

 

Članak 7.

(1) Svatko tko ozlijedi životinju mora joj pružiti potrebnu pomoć, a ako to nije u mogućnosti sam učiniti, mora joj osigurati pružanje pomoći.

(2) Ako nije moguće utvrditi tko je ozlijedio životinju, pružanje potrebne pomoći životinjama mora organizirati i financirati jedinica lokalne samouprave na čijem je području životinja ozlijeđena.

(3) Ako se utvrdi vlasnik ozlijeđene životinje, troškove iz stavka 2. ovoga članka snosi vlasnik.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Visak kaže...
Ako ste se ikada zapitali kako ljudi dolaze na ideju da je cijepljenje opasno pročitajte ponovo ovu temu.
Autonomna vožnja se, kao i cijepljenje, ne može ocjenjivati na temelju pojedinačnih nezgoda, nego na temelju statistike. Ako se pokaže da nešto primjetno smanjuje broj žrtava, onda je bolje od drugog sustava s više žrtava. Naravno da će žrtava uvijek biti i da će se oni i rodbina uvijek pitati bi li nastradali da su stvari bile drugačije, ali racionalno gledajući nema velike dileme.

 Točno to.

 

Samo što će u ovom slučaju ova smrt unazaditi ovu tehnologiju nekoliko mjeseci (možda i godina?).

Prvo policija mora rješiti svoje, pa se mora utvrditi uzrok, pa onda ako nebude kazni i zabrana, popraviti softver ili hardver koji je kriv za ovo.

Pa onda netko treba imati muda da podnese zahtjev da se na cestu vrate vozila za koje se zna da su usmrtila nekog. I onda netko s još većim mudima treba to odobriti.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ivanzu kaže...

Iz istoga razloga kao covjek, radije ubijem babu nego da je izbjegavam tako sto naglo skrenem u drugu traku i ugrozim tudi zivot zbog necije gluposti. Nitko se ne pita da li je baba izletila ispred auta sa nepreglednog mjesta dok je recimo vozio 50kmh sto znaci da nema neke sanse da zakoci.

 

Ako bi uspio dokazati da je baba uspjela izletiti tako da ju ti prilagođenom brzinom nisi mogao izbjeći onda bi se izvukao. U svim drugim slučajevim si 100% kriv za smrt čak i ako nema nigdje zebre na vidiku, osim na cesti namjenjenoj isključivo za promet motornih vozila kao što je autoput.

 

Drugim riječima to ti znači ovo. Kada se voziš u naseljenom mjestu svaka brzina pri kojoj se desi nesreća je neprilagođena, a pješake ne smiješ ubijati čak i ako nisu na zebri. To pak znači da uređivanje prometa znakovima prednosti, označenim prelazima i sl. nije apsolutno, nego je polazna točka.  Znači ne smiješ se voziti po principu "ja imam prednost mičite mi se sa puta ili Vas gazim", nego "ja imam prednost, ali budem se uvjerio mogu li je iskoristiti". U pravilu ako su samo materijane štetete u nesreći koriste se iskuljučivo prometna pravila za utvrđivanje krivice. Kod smrtnih slučajeva sudionika koji su fizički slabiji gleda se tako da ti kao vozač moraš obratiti posebno pažnju na slabije sudionike u prometu, biciklisti, pješaci, mopedisti i sl.

 

Dobar vozač predviđa takve situacije i ostavlja si lufta jer razumije da cesta nije samo njegova, loš vozač takvih situacija uopće nije svjestan pa kad mu nešto izleti ili kad na nešto naleti, onda je sav u čudu. Slično se možda desilo i ovom autonomnom sustavu.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Genie kaže...

 

kako mislis nisu pouzdani?

 

dakle ili je 1 ili 0?

 

Sto ako je pouzdan 99.95%? jel onda nije okej?

 

Autonimni automobili su buducnost i da naravno da ce ubijati ljude na cesti. Poanta je da ubijanju MANJE nego sto ubijaju danasnji vozaci.  

 Ne mislim to  Ja, samo velim što će se vjerovatno desiti. Maliciozni napadi na proizvode iz raznih pobuda mogu dolaziti iz raznih interesnih skupina. Možda ne vole UBER, možda žele zakočiti autonomne vozilice, možda... masu razloga.

Gaženje pješaka od strane autonomnog sustava je ozbiljan propust. Ako se ovo kvalitetno ne razriješ sa objašnjenjem koje će zadovojiti sve strane gledati ćemo kašnjenje u primjeni tehnologije jer nitko ne želi biti odgovoran za odobravanje primjene tehnologije koja bi se mogla percipirati kao odgovorna za smrt nevinih ljudi.

Statistika sa ovom jednom smrti trenutno uopće nije na strani tehnologije jer sa tih nešto sitno testnih automobila već imaju jedan smrtni slučaj. Pa to sad lijepo skaliraj na milijunske brojke i onda vidi koliko je to smrtnih slučajeva. Jako puno.

 

Ja sam u svakom slučaju za autonomne automobile, čisto da se razumijemo, ali se bojim da zbog ovakvih propusta neću doživjeti da i kupim jednoga da me voza.

 

 

  

8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Ako se pogleda povijest sigurnosti u prometu, većina regulacija, zbog kojih smo danas sigurniji, ili bi trebali biti, su nastali upravo zbog smrtnih slučajeva.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko

Iz ovoga se može zaključiti samo jedno, da Uber mora naći boljeg vozača od ovog koji je skrivio nesreću!

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2018 13:35 (dinkomat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko

Ako bi uspio dokazati da je baba uspjela izletiti tako da ju ti prilagođenom brzinom nisi mogao izbjeći onda bi se izvukao. U svim drugim slučajevim si 100% kriv za smrt čak i ako nema nigdje zebre na vidiku, osim na cesti namjenjenoj isključivo za promet motornih vozila kao što je autoput.

 

Pises gluposti. Sta ako se netko odlucio ubiti bacanjem pod auto? 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Visak kaže...
Ako ste se ikada zapitali kako ljudi dolaze na ideju da je cijepljenje opasno pročitajte ponovo ovu temu.
Autonomna vožnja se, kao i cijepljenje, ne može ocjenjivati na temelju pojedinačnih nezgoda, nego na temelju statistike. Ako se pokaže da nešto primjetno smanjuje broj žrtava, onda je bolje od drugog sustava s više žrtava. Naravno da će žrtava uvijek biti i da će se oni i rodbina uvijek pitati bi li nastradali da su stvari bile drugačije, ali racionalno gledajući nema velike dileme.

 

To je posve ok, ali treba kvalitetno riješiti posljedice. U slučaju cijelpljenja ne moguće je dokazati da se dijete "pokvarilo" zbog cjepiva pa "pokvareno" dijete ostaje na teret roditeljima.

Mislim da bi kokodakanje o cijepljenj bilo puno manje kada bi umjesto statistike razvili metode i sustave koji bi pomogli roditeljima kojima se dijete odjednom "pokvari" netom nakon cijepljenja. 

 

Kod ove tehnologije samovozećih automobila se može sve dokazati samo ju treba ispravno projektirati i tu bi zakonodavac mogao odigrati malo proaktivniju ulogu i propisati do detalja skupljanje podataka, te materijalnu i kaznenu odgovornost za tvrtke za bilokakav propust u skupljanju istih.

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Nilturion kaže...

Ako bi uspio dokazati da je baba uspjela izletiti tako da ju ti prilagođenom brzinom nisi mogao izbjeći onda bi se izvukao. U svim drugim slučajevim si 100% kriv za smrt čak i ako nema nigdje zebre na vidiku, osim na cesti namjenjenoj isključivo za promet motornih vozila kao što je autoput.

 

Pises gluposti. Sta ako se netko odlucio ubiti bacanjem pod auto? 

 Pa dokaži, jer isto budu te pitali na sudu.

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Sroljo the second kaže...
Nilturion kaže...

Ako bi uspio dokazati da je baba uspjela izletiti tako da ju ti prilagođenom brzinom nisi mogao izbjeći onda bi se izvukao. U svim drugim slučajevim si 100% kriv za smrt čak i ako nema nigdje zebre na vidiku, osim na cesti namjenjenoj isključivo za promet motornih vozila kao što je autoput.

 

Pises gluposti. Sta ako se netko odlucio ubiti bacanjem pod auto? 

 Pa dokaži, jer isto budu te pitali na sudu.

Nije na njemu teret dokazivanja već je to predmet uviđaja. A ako se pokaže da je vozio po PS-u, nije kriv.

Tu niti jednoj tehnologiji ne pomaže nikakva naprednost, fizikalni zakoni se ne daju izbjeći. Ako se netko želi baciti pod vozilo, ne pomaže baš ništa, kao što bi i nekakav pokušaj preveniranja (npr. bezrazložno usporavanje ukoliko vidi pješaka sa strane) dovelo do još većih problema (em je protuzakonito em bi dovelo do kaosa).

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2018 13:56 (Old Iggy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Sroljo the second kaže...
Nilturion kaže...

Ako bi uspio dokazati da je baba uspjela izletiti tako da ju ti prilagođenom brzinom nisi mogao izbjeći onda bi se izvukao. U svim drugim slučajevim si 100% kriv za smrt čak i ako nema nigdje zebre na vidiku, osim na cesti namjenjenoj isključivo za promet motornih vozila kao što je autoput.

 

Pises gluposti. Sta ako se netko odlucio ubiti bacanjem pod auto? 

 Pa dokaži, jer isto budu te pitali na sudu.

 

Ja samo opovrgavam tvoju tvrdnju da u 100% slucajeva je vozac kriv jer nekad ipak nije kriv. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Sroljo the second kaže...

 Drugim riječima to ti znači ovo. Kada se voziš u naseljenom mjestu svaka brzina pri kojoj se desi nesreća je neprilagođena, a pješake ne smiješ ubijati čak i ako nisu na zebri. To pak znači da uređivanje prometa znakovima prednosti, označenim prelazima i sl. nije apsolutno, nego je polazna točka.  Znači ne smiješ se voziti po principu "ja imam prednost mičite mi se sa puta ili Vas gazim", nego "ja imam prednost, ali budem se uvjerio mogu li je iskoristiti". U pravilu ako su samo materijane štetete u nesreći koriste se iskuljučivo prometna pravila za utvrđivanje krivice. Kod smrtnih slučajeva sudionika koji su fizički slabiji gleda se tako da ti kao vozač moraš obratiti posebno pažnju na slabije sudionike u prometu, biciklisti, pješaci, mopedisti i sl.

U praksi je najbitnije i odakle je došao. Ako si u desnoj traci i pješak ti izleti iz nepregledne situacije van pješačkog, nisi kriv. Ako ti dođe s lijeve strane na preglednoj ravnici, gotovo sigurno si kriv. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Yuda kaže...

 

Davno si ti polagao prvu pomoć? Neodgodiva prva pomoći(nesvjestica, prestanak disanja ili jako krvarenje) je OBAVEZA i primjenjuje  se  uvijek  i  na  svakom  mjestu, bez  obzira na mogućnost pozivanja i brzinu dolaska hitne medicinske službe. Naravno, u RH (ako te i tuže) uvijek se možeš izvući na sinkopu.

 Dužan si pomoći onoliko koliko znaš i osjećaš se sposobnim pomoći. Ako se osjećaš sposobnim samo nazvati hitnu već si pomogao a ukoliko se osjećaš sposobnim imobilizirati nekoga možeš i to učiniti. Iako se zbog takvih koji misle da su jako sposobni i događaju dodatni problemi. I kad te baš zanima nisam polagala prvu pomoć na vozačkom jer ju nisam bila dužna polagati pošto sam medicinski radnik i imam između ostalog položenu prvu pomoć u HCK. 

MrBlc kaže...

...Što se tiče kvalifikacija, naš tečaj pri polaganju vozačkog je tečaj Crvenog Križa, a takav tečaj se u SAD-u priznaje. Naravno, tu se radi isključivo o pružanju prve pomoći kojoj je svrha povećati šansu za preživljavanje do dolaska hitne (CPR, zaustavljanje jačih krvarenja, izvlačenje osobe iz vozila ukoliko ostanak u vozilu predstavlja opasnost i slično), a tek iznimno saniranje manjih ozljeda i imobilizacije ukoliko je nužno zbog povećanog vremena reakcije hitnih službi ili ukoliko ne postoji mogućnost pozivanja istih (nenaseljeno područje bez signala)...

 

 Ključna dio kod svih zakona te vrste je dio koji navodi da je osoba dužna pomoći u "okviru svojih znanja i sposobnosti". To što si ti završio tečaj prve pomoći pri polaganju vozačkog te ne čini automatski sposobnim da pružiš prvu pomoć tipa CPR, imobilizacije ili zaustavljanja krvarenja. Desetak sati nikako nije "kvalifikacija" za takvo nešto. Očekivati od nekoga tko je položio vozački da automatski zna izvesti oživljavanje i da mora preuzeti na sebe takvu odgovornost samo zato što je 2 dva puta stisnuo lutku je u najmanju ruku budalaština i samo netko tko nije izvodio oživljavanje može blebnut takvo nešto. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
14 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Znači koliko sam shvatio žena je izletila na biciklu iz mrtvog kuta na cestu sa 4 trake , i šta je tu za očekivati ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...

Nije na njemu teret dokazivanja već je to predmet uviđaja. A ako se pokaže da je vozio po PS-u, nije kriv.

Tu niti jednoj tehnologiji ne pomaže nikakva naprednost, fizikalni zakoni se ne daju izbjeći. Ako se netko želi baciti pod vozilo, ne pomaže baš ništa, kao što bi i nekakav pokušaj preveniranja (npr. bezrazložno usporavanje ukoliko vidi pješaka sa strane) dovelo do još većih problema (em je protuzakonito em bi dovelo do kaosa).

 To što pišeš je točno, ali nije u skladu sa njegovim nastupom i onim na što sam odgovarao. On predpostavlja, pa kad predpostavlja neka dokazuje.

Bezrazložno usporavanje u naseljenom mjestu ne postoji.

Postoji držanje razmaka i prilagođavanje brzine uvjetima na cesti, sudionici u promet i prometna pravila. Činjenica je da na nepreglednim proimetnicama moraš voziti polako i prometna pravila tu nimalo ne zaostaju. Na mnogim lijepo uređenim prometnicama ograničenja su bolesno niska, 40 ili 30, pa ako sa te brzine ne uspijevaš stati da ne bi ubio pješaka ili ne vidiš nekog tko trči na cestu, onda si teški pehist jer je samoubojica samo tebe čekao ili jednostavno ne bi trebao upravljati motornim vozilom.

U svjetlu glavnem teme, autonomno vozilo koje ne zna procjeniti prilagođenu brzinu i nije u stanju stati = nije dobro projektirano.

 

 

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
loky4i4 kaže...

Znači koliko sam shvatio žena je izletila na biciklu iz mrtvog kuta na cestu sa 4 trake , i šta je tu za očekivati ?

 mrtvi kut na automatiziranom sustavu?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Nilturion kaže...

 

Ja samo opovrgavam tvoju tvrdnju da u 100% slucajeva je vozac kriv jer nekad ipak nije kriv. 

 I kako si ju točno opovrgnuo? Pješaci i biciklisti nisu zavrijedili platiti životom ako se ponašaju blesavo u prometu, ili ti misliš da jesu? Sa te točke se ti slučajevi uvijek rješavaju i ako nemaš ili nisi u stanju podastrijeti dokaze bit ćeš kriv. Tj, da Iggy ne pizdi, ako uviđaj ne dokaže da nisi kriv može se slikati.

Osim toga, nisam niti tvrdio da je vozač 100% kriv nego sam dao uvjete u kojima je 100% kriv.

Pogaziš li pješaka/biciklistu u naseljenom mjestu, ogromne su šanse da si kriv.

 

14 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Sroljo the second kaže...

 mrtvi kut na automatiziranom sustavu?

 Šta ? Jbg nisam našao sliku di je točno prelazila cestu , ali u pitanju je cesta sa 5 traka na koju ti netko izleti , daj se zapitaj malo jel bi ti prelazio cestu sa 5 traka , a da nisi 100% siguran kako nema auta na cesti

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
MrBlc kaže...
Sroljo the second kaže...

 Drugim riječima to ti znači ovo. Kada se voziš u naseljenom mjestu svaka brzina pri kojoj se desi nesreća je neprilagođena, a pješake ne smiješ ubijati čak i ako nisu na zebri. To pak znači da uređivanje prometa znakovima prednosti, označenim prelazima i sl. nije apsolutno, nego je polazna točka.  Znači ne smiješ se voziti po principu "ja imam prednost mičite mi se sa puta ili Vas gazim", nego "ja imam prednost, ali budem se uvjerio mogu li je iskoristiti". U pravilu ako su samo materijane štetete u nesreći koriste se iskuljučivo prometna pravila za utvrđivanje krivice. Kod smrtnih slučajeva sudionika koji su fizički slabiji gleda se tako da ti kao vozač moraš obratiti posebno pažnju na slabije sudionike u prometu, biciklisti, pješaci, mopedisti i sl.

U praksi je najbitnije i odakle je došao. Ako si u desnoj traci i pješak ti izleti iz nepregledne situacije van pješačkog, nisi kriv. Ako ti dođe s lijeve strane na preglednoj ravnici, gotovo sigurno si kriv. 

 Da to su sada detalji i u pravu si, no kada bi krenuli u trančiranje vidio bi da gotovo uvijek u takvim situacijama imaš i znak ograničenja na koje mnogi vozači pizde pa se pitaju "zašto samo 40" a znakove poput "djeca na cesti" i sl. uopće niti ne percipiraju. Prometna pravila su govo sva jako dobra, ali nažalost velika većina ljudi ih ne razumije u potpunosti. Da, može se voziti puno brže od ograničenja, ali ne može to svako na siguran način. Treba jako puno iskustva koje dolazi samo i jedno sa duugim stažom za volanom, ili jako dobro autonomno vozilo. Stoga na cestama uglavnom viđamo "debilno" niska ograničenja i hrpe upozorenja jer prosječan vozač prati i sudjeluje u prometu odprilike jednako kao što naše bake vole čitati knjige znanstvene fantastike.

 

Ono što bi ja voli znati, kada su projektirali ova autonomna vozila da li su samo nerdovski tumačili prometna pravilia ili su imali nešto iskusnih šofera vulgaris da im isti pojasne kako stvari u realnosti funkcioniraju u okviru prometnih pravila.

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
loky4i4 kaže...
Sroljo the second kaže...

 mrtvi kut na automatiziranom sustavu?

 Šta ? Jbg nisam našao sliku di je točno prelazila cestu , ali u pitanju je cesta sa 5 traka na koju ti netko izleti , daj se zapitaj malo jel bi ti prelazio cestu sa 5 traka , a da nisi 100% siguran kako nema auta na cesti

 Ja bi se pitao, kako nisam na cesti sa 5 traka vidio glupog biciklistu., jer je to prilično ravno i pregledno. Vozač ne gleda samo isključivo i jedino cestu. No ne prejudiciram, možda bude da je glupi biciklist kriv, no ipak, ja bi idalje očekivao od sve te siline senzora da vozilo ispravno reagira, stane ili sigurno izbjegne koliziju sa slabijim sudionikom u prometu.

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice