Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 58.372
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Imam 10kW! Oko 120 tisuca kuna placeno u ono vrijeme... 

 

 

 

Znaci potrosis 16-17 tisuca eura na kucnu instalaciju i jos 30 tisuca eura na osnovni model elektricnog auta i vozis se "besplatno"...

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...

Pa to je ovo što je GUID rekao - promijeniti način rada i putovanja, a ne zamijeniti ICE BEV-om i pretvarati se da je to rješenje. 

 

 

Rješenje je kombinacija svega. A kad smo već kod promjene načina putovanja, stalno vam je glavni argument da je EV loš jer ne može preć puno km i sporo se puni. Pa eto ti promjene načina putovanja, za grad imaš EV auto, a za na more ili di već imaš vlak. Sad je kao rješenje da svi radimo od doma i da tramvaj vozi po svakoj ulici u gradu. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 21:14 (njuznjuz).
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

Ajmo racunati: imam sustav osmu godinu, struje sam u prosjeku trosio oko 300 kuna mjesecno: 300*12*7godina=25 200 kuna samo za kucanstvo, a sad ajmo na auto, prelazim nekih 1500km mjesecno, ako me gorivo kosta 1km=1kn, onda bih to platio kroz 7 godina: 1500*12*7=126 000 kuna plus ulja,filteri za ulje, plus izmjene kroz 7 godina: 600*7=4200 kuna. Sve zajedno 25200+126000+4200=155 400 kuna! 

Pa sad ti meni reci da se ne isplati! Novi auto bi svakako platio masno, bez obzira koji da sam si uzeo, neki prosjecni benzinac bez 150 tisuca kuna nije. Samo sto ja sad nakon 7 godina zivim bezbrizno, nemam servisa, nemam zamjene filtera i ulja, nema trosenja na gorivo sto bi za narednih 7 godina platio ponovno 126 000 kuna!!! Plus, struja u kuci mi je besplatna! Ja stvarno ne znam sto u ovoj racunici nije jasno... 

16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
njuznjuz kaže...
Drago kaže...

Pa to je ovo što je GUID rekao - promijeniti način rada i putovanja, a ne zamijeniti ICE BEV-om i pretvarati se da je to rješenje. 

 

 

Rješenje je kombinacija svega. A kad smo već kod promjene načina putovanja, stalno vam je glavni argument da je EV loš jer ne može preć puno km i sporo se puni. Pa eto ti promjene načina putovanja, za grad imaš EV auto, a za na more ili di već imaš vlak. Sad je kao rješenje da svi radimo od doma i da tramvaj vozi po svakoj ulici u gradu. 

 

EV auto za grad (znači 1,5 do 2 tone materijala) za vozikanje po gradu je idiotizam, bez uvrede. Samo što treba pročitati što je GUID napisao stranicu ranije i da ovakva "očita" i "zdravorazumska" rješenja ne rješavaju ništa jer je ideja da svatko od nas ima tonu i po do dvije metala s kojim vozimo svojih 70 do 100 ili više kila po gradu, a kao, strašno smo ekološki svjesni, nema nikakvog osnova u mozgu.

 

 

This space for rent!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Meni je jasno da vi puno toga, kao i ja uostalom, ne znate iz podrucja energetike. Ali da ne zelite nista poslusati, cak niti pogledati video koji sam vam dao od fully charged show-a, koji su jedni od najboljih likova koji se bave EV tematikom, to mi je jednostavno nije jasno. Toliki otpor stvarati da naucis nesto novo i nesto sto ne znas. 

V2G NE SLUZI isljucivo za STABILIZACIJU, nego upravo za POHRANU viska energije koju danas bacamo za vrijeme vrlo suncanih ili vjetrovitih dana, jer ju nemamo kako pohraniti, dakle barem procitajte nesto o tematici ako vec hocete diskutirati o tome.

 

Nisam vidio vase pitanje, odgovorio bih vam odavno.

Imam 10kW! Oko 120 tisuca kuna placeno u ono vrijeme... 

 

 

 Dakle mogu recimo pohraniti višak u ljeto i vratiti ga u zimu kad su noći duge, a dani kratki i oblačni?

16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Meni je jasno da vi puno toga, kao i ja uostalom, ne znate iz podrucja energetike. Ali da ne zelite nista poslusati, cak niti pogledati video koji sam vam dao od fully charged show-a, koji su jedni od najboljih likova koji se bave EV tematikom, to mi je jednostavno nije jasno. Toliki otpor stvarati da naucis nesto novo i nesto sto ne znas. 

V2G NE SLUZI isljucivo za STABILIZACIJU, nego upravo za POHRANU viska energije koju danas bacamo za vrijeme vrlo suncanih ili vjetrovitih dana, jer ju nemamo kako pohraniti, dakle barem procitajte nesto o tematici ako vec hocete diskutirati o tome.

 

Nisam vidio vase pitanje, odgovorio bih vam odavno.

Imam 10kW! Oko 120 tisuca kuna placeno u ono vrijeme... 

 

 

 

A ja ne znam na koji način da formuliram pitanje da mi ti odgovoriš:

 

- daj mi konkretne brojke, izračune, za tvoju ideju da će se višak električne energije dobivene pospremati u aute. 

 

Ovo što ja vidim znači - svi će BEV imati predimenzionirane baterije kako bi imali mogućnost pohrane više energije nego im stvarno treba? Ti sada za 500 km realnog dosega trebaš bateriju od 500 kila. Kako je to efikasno i racionalno vozati pola tone ili više baterije naokolo koja svojim većim ili manim dijelom zapravo služi za pohranu viška energije? Onda je racionalnije te baterije odmah staviti u powerbankove koji su ekstremno neracionalni sistem pohrane viška el. energije, ali su i dalje manje neekonomični od powerbankova na koje trošiš dodatnu energiju za vozikanje sa sobom.

 

Razumiješ li moje pitanje?

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 21:29 (Drago).
16 godina
odjavljen
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Kao onaj vic kad lik pored kreveta ima dvije case - jednu praznu i jednu punu. Ne zna hoce po noci biti zedan ili nece pa je spreman za obje situacije.

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Friday kaže...

Kao onaj vic kad lik pored kreveta ima dvije case - jednu praznu i jednu punu. Ne zna hoce po noci biti zedan ili nece pa je spreman za obje situacije.

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

 Dakle mogu recimo pohraniti višak u ljeto i vratiti ga u zimu kad su noći duge, a dani kratki i oblačni?

 

Pa zar turizam ne funkcionira tako?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ajmo sad racunica za (ICE+struja iz mreze) vs (EV+solar) kroz 15 godina:

 

Za 15 godina (ICE + struja iz mreze):

 

novi ICE auto: 150 tisuca kuna

gorivo (1kn=1km, 1500km mjesecno): 270 tisuca kuna

ulja, filteri, usluga izmjene: 10 tisuca kuna

struja iz mreze za kucanstvo (300kn mjesecno): 54 tisuce kuna

 

--------------------------------------------

Ukupno: 484 tisuce kuna

 

 

 

Za 15 godina (EV+solar):

 

- Novi EV auto: 270 tisuca kuna (ne racunam poticaje koje sam uzeo za EV da bude fer usporedba, takodjer ne uzimam u obzir troskove velikih i malih servisa jer ih nisam       uzeo ni za ICE!)

- Solarna instalacija: 120 tisuca kuna

 

-----------------------------------------------

Ukupno: 390 tisuca kuna

 

 

Ovo je izracun za 15 godina, gdje za narednih 15 vlasnici kombinacije (ICE + struja iz mreze) placaju ponovno cca 350 tisuca kuna (bez novog ICE auta), a ja pogodite sto, ne placam jedne jedine kune za gorivo i struju i time stedim dodatnih 350 tisuca kuna kroz narednih 15 godina, sve skupa u 30 godina, razlika je jedan stan u Zagrebu, pa tko voli nek izvoli! 

 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Pozdrav GUID!
"I inače, umjesto da jednu vrstu auta u gradovima mijenjamo drugom, puno više smisla ima eliminirati aute iz gradova što je više moguće. Bolji i jeftiniji gradski i prigradski prijevoz, kvalitetna internet veza i zakonsko pravo na home office na svim uredskim poslovima što bi mnogima omogućilo da se odsele iz gradova itd,"
Ja volim automobile, ali ideja ti je jako zanimljiva. Mogla bi biti pun pogodak za našu državu.

Lp
vicious
9 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Nije li 1km=1kn natezanje u isplativost?
 
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ne ulazim u detalje ali mislim da je racunica 1km = 1kn "malcice" pretjerana.

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Meni je jasno da vi puno toga, kao i ja uostalom, ne znate iz podrucja energetike. Ali da ne zelite nista poslusati, cak niti pogledati video koji sam vam dao od fully charged show-a, koji su jedni od najboljih likova koji se bave EV tematikom, to mi je jednostavno nije jasno. Toliki otpor stvarati da naucis nesto novo i nesto sto ne znas. 

V2G NE SLUZI isljucivo za STABILIZACIJU, nego upravo za POHRANU viska energije koju danas bacamo za vrijeme vrlo suncanih ili vjetrovitih dana, jer ju nemamo kako pohraniti, dakle barem procitajte nesto o tematici ako vec hocete diskutirati o tome.

 

Nisam vidio vase pitanje, odgovorio bih vam odavno.

Imam 10kW! Oko 120 tisuca kuna placeno u ono vrijeme... 

 

 

 

A ja ne znam na koji način da formuliram pitanje da mi ti odgovoriš:

 

- daj mi konkretne brojke, izračune, za tvoju ideju da će se višak električne energije dobivene pospremati u aute. 

 

Ovo što ja vidim znači - svi će BEV imati predimenzionirane baterije kako bi imali mogućnost pohrane više energije nego im stvarno treba? Ti sada za 500 km realnog dosega trebaš bateriju od 500 kila. Kako je to efikasno i racionalno vozati pola tone ili više baterije naokolo koja svojim većim ili manim dijelom zapravo služi za pohranu viška energije? Onda je racionalnije te baterije odmah staviti u powerbankove koji su ekstremno neracionalni sistem pohrane viška el. energije, ali su i dalje manje neekonomični od powerbankova na koje trošiš dodatnu energiju za vozikanje sa sobom.

 

Razumiješ li moje pitanje?

 

 

 Nazalost ne razumijem, za ovakve diskusije nije dovoljna ni sva svita inzenjera iz Tesle, Nissana i ostalih tech kompanija koje istrazuju V2G, bilo bi najbolje da im vi to detaljno objasnite kako to nista ne funkcionira i kako to nema smisla. Drago, proucite problematiku i onda cemo diskutirati, nemojte hejtati odmah nesto sto ne razumijete i naravno, uzmite u obzir da necemo vjecno biti na kapacitetu baterija kakav je danas, ne bojte se pogledati malcice u buducnost ... pozdrav

16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
LunKraljPonoci kaže...
Nije li 1km=1kn natezanje u isplativost?

 

Točno.

Usput, tko vozi LPG to je prije oko 0,4 kune po gradu, odnosno 0,3 na otvorenom.

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

 

 Nazalost ne razumijem, za ovakve diskusije nije dovoljna ni sva svita inzenjera iz Tesle, Nissana i ostalih tech kompanija koje istrazuju V2G, bilo bi najbolje da im vi to detaljno objasnite kako to nista ne funkcionira i kako to nema smisla. Drago, proucite problematiku i onda cemo diskutirati, nemojte hejtati odmah nesto sto ne razumijete i naravno, uzmite u obzir da necemo vjecno biti na kapacitetu baterija kakav je danas, ne bojte se pogledati malcice u buducnost ... pozdrav

 

 

Znači - magija, umjesto matematike? Može, to se dokazalo kao izvrsno rješenje.

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...

Usput, tko vozi LPG to je prije oko 0,4 kune po gradu, odnosno 0,3 na otvorenom.

 

 

Mene je 2014. put iz Osijeka do Orebica na Peljescu preko BiH kostao cijelih 127 kn na plin...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

Brat i njegova zena imaju Kiu Ceed kao drugi auto, 2009 godina, trosi 1kn na 1km, i velika vecina novih auta, ako ne gledamo hibride, trosi oko 10 litara u gradskoj voznji pa ne znam gospodo sto vam je tu prenategnuto... a samo me zanima koliko bi trosili kad bi bili na razini akceleracije jednog Ev-a poput Nissana, te se teme uopce nisam ni dotaknuo koliko je to bolji auto gledajuci akceleraciju od standardnih tromosti koje mozes kupit za 150 tisuca kuna sa max 110 konja.. 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Brat i njegova zena imaju Kiu Ceed kao drugi auto, 2009 godina, trosi 1kn na 1km, i velika vecina novih auta, ako ne gledamo hibride, trosi oko 10 litara u gradskoj voznji pa ne znam gospodo sto vam je tu prenategnuto... a samo me zanima koliko bi trosili kad bi bili na razini akceleracije jednog Ev-a poput Nissana, te se teme uopce nisam ni dotaknuo koliko je to bolji auto gledajuci akceleraciju od standardnih tromosti koje mozes kupit za 150 tisuca kuna sa max 110 konja.. 

 

Pa treba nam auto za otici na posao a ne na 402 street race jbt

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

joj kako odmah ide hvatanje za slamku spasa, plin nije ICEznamo o cemu pricamo i koja je tematika, pa bih molio da se drzimo usporedbi o kojima diskutiramo. 

Plin nisam nigdje spomenuo, a cijena njegove ugradnje, servisa i sl, je upitna sto se isplativosti tice... 

 
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
A u gradu je ta akceleracija vrlo bitna?
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Brat i njegova zena imaju Kiu Ceed kao drugi auto, 2009 godina, trosi 1kn na 1km, i velika vecina novih auta, ako ne gledamo hibride, trosi oko 10 litara u gradskoj voznji pa ne znam gospodo sto vam je tu prenategnuto... a samo me zanima koliko bi trosili kad bi bili na razini akceleracije jednog Ev-a poput Nissana, te se teme uopce nisam ni dotaknuo koliko je to bolji auto gledajuci akceleraciju od standardnih tromosti koje mozes kupit za 150 tisuca kuna sa max 110 konja.. 

 I koliko puta možeš normalno ubrzat s tom igračkom prije sviranja prazne baterije? Koliki ti je doseg na putnoj brzini na autocesti? Voziš se po gradu s upaljenom klimom ili štediš?

14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

pa da to nije nikome bitno, onda ljudi ne bi trosili masne pare na vecu kubikazu nego bi se svi zadovoljili s "autom za posao"

16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

 

Plin nisam nigdje spomenuo, a cijena njegove ugradnje, servisa i sl, je upitna sto se isplativosti tice... 

 

Mene serijski kostalo 6000 kn (kupljen auto nov sa serijski ugradjenim plinom). Isplatio ga za nekih 7-8 mjeseci.

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

pa da to nije nikome bitno, onda ljudi ne bi trosili masne pare na vecu kubikazu nego bi se svi zadovoljili s "autom za posao"

 

Ja sam sad uzeo 2.0 dizela umjesto 1.6 jer mi je receno od mehanicara da su motori puno kvalitetniji i izdrzljiviji. Ne treba mi za nikakvo ludiranje nego mi treba da traje sto duze

Freak Show Inc.
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

joj kako odmah ide hvatanje za slamku spasa, plin nije ICEznamo o cemu pricamo i koja je tematika, pa bih molio da se drzimo usporedbi o kojima diskutiramo. 

Plin nisam nigdje spomenuo, a cijena njegove ugradnje, servisa i sl, je upitna sto se isplativosti tice... 

 

A?

 

ICE=internal combustion engine - motor s unutarnjim izgaranjem. Dapače, imaš dvije vrste plina - LPG i UNP. Sve je to ICE, samo je gorivo plin, a ne benzin ili dizel. 

 

Osim toga imaš automobile sa tvornički ugrađenim plinom koji koštaju podjednako kao i verzija bez plina. Ja sam u svoju octaviu ugradio plin (i trošak je bio 5.000 kuna + 900 kuna homologacije) što je s cijenom plina od 3,5 kuna, i cijenom beznina od 9 kuna bilo isplativo unutar godine dana. 

 

 

 

 

 

This space for rent!
6 godina
protjeran
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

za 80 tkn kupiš Sandero na plin i štediš na gorivu, plina imaš na svakoj drugoj benzinskoj i naokolo.

trenutno su el. automobili neisplativi, mali su nekomforni a veći su nenormalno skupi.

 

kraj priče, čujemo se za deset godina.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
4 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
@=XFX=, Obzirom da voziš 1500 km mjesečno, to je 70 km dnevno. Prema navedenoj potrošnji eventualnog ICE voziš samo po gradu prosječnom brzinom 25 km/h. Znači, stanujes oko 35 km od posla i svaki dan provedeš skoro 3 sata putujuci na posao i nazad. Iskesirao si 270 kkuna za auto i 120 kkuna za instalaciju, znači imas novac, znači dobra ti plaća, znači u putu na posao i nazad gubiš veliki novac. Tebi je najbolje bilo da preselis blize poslu i vozis bicikl. Mislim, ako ćemo natezati podatke.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 22:03 (LunKraljPonoci).
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Evo odlicno, stvarno nisam znao da je tako povoljno rjesenje, uzevsi to u obzir i moju racunicu gore, ne bi li ispravnije pitanje bilo: Moze li si netko danas zaista priustiti takav luksuz da vozi klasicnog benzinca ili dizelasa i placa struju HEPU? Bilo tko tko radi godisnje kilometrazu kao ja, a ima ogroman broj ljudi koji radi i vecu nego ja, financijski je lud ako ima bilo sto drugo mimo EV-a ili ugradjenog plina, a pogtovo je lud da pored danasnjih cijena solarnih panela (danas 10kW kosta oko 70 tisuca kuna) cca 50 tisuca kuna manje nego kad sam ja uzimao, i uz poticaje za EV, ide kupiti klasicnog dizela ili benzinca... to moras biti financijski nepismen ili imati problema s elementarnom matematikom...

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren
Ne znam zašto svi toliko režite na =XFX=. Čovjek je instalirao solarne ploče, kupio električni auto, a prije toga je, razumije se, napravio računicu. Sada ga svi uvjeravate da ne zna što govori. Pa ne bi se valjda odlučio na takvu investiciju da nije dobro promislio što i zašto kupuje. Ako se njemu isplati, ne znači opet da se mora svakome isplatiti. Onome tko se vozi 100 km tjedno sigurno se ne isplati kupovati dizel-mercedes, kao što se isplati kupiti onome tko se vozi 300 km dnevno. Prema tome nekakve opće diskusije o ekonomičnosti i ekologičnosti elektromobila nemaju smisla. Činjenica da se kupcima pruža još jedna mogućnost, a što imate više mogućnosti možete bolje ekonomizirati. Ne znam što je tu nejasno, osim da netko hoće ispasti jako pametan pa proglasiti sve one tisuće ljudi koji se bave razvojem elektromobila i alternativnim izvorima energije budalama, kao uostalom i kupce takvih vozila. Ništa drugo nego još jedna manifestacija balkanskog provincijalizma i primitivizma.
 
14 0 hvala 3
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice