Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 58.533
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...
Feudalac kaže...

Slažem se većinom. Uz napomenu da SC puni sa do 150 (to ionako ne traje cijelu sesiju), a kad su dva istovremeno priključena, dijeli se na pola. To u pravilu znači da i ovaj koji dođe kasnije može dobiti barem 80. V3 puni do 250, svako priključeno vozilo.

Problem sa Teslom je da ima proprietary rjesenje.

 

Kad bi gledali po udjelu luksuznih vozila, u Hrvatskoj je u 2018 prodano oko 3.5% Audija, i po 2.5% BMW/Mercedes sto skupa sa ostalim luksuznim brandovima cini 10%.

Zanemariti cemo geografsku preraspodjelu (jer je dio DE trojke kupljeno u sluzbene svrhe).

 

Kako Tesla, cak ni sa pojeftinjenjem proizvodnje (koja drzi cijenu Zoe automobila iznad svoje realne cijene u klasi) ne moze uzeti veci komad trzista, a drugi proizvodjaci su jasno rekli da nece preuzeti Teslin standard, dogoditi ce se da ces sa Teslom i u buducnosti biti jako ogranicen - jer sa klasom u kojoj su model S i X pozicionirani nikada nece prijeci 2.5%.

 

Za raspraviti je koliko ce promet turista utjecati na sirenje Tesline mreze (jer kupnja 4 Tesle godisnje - podatakl iz 2018.) nije podloga za investiciju.

Drzava zbog javnog interesa ima INA-u, pa gradi i benzinske, ali ne gradi benziznske Tifonu, pa stoga ne treba ni Tesli ni ijednom drugom proprietary rjesenju.

 Ovo je bio dobor povod za raspravu, međutim Tesla je za EU tržište stavio standardni CCS priključak tako da se Tesle sada mogu puniti na svim novim brzim punjačima, kako ih bude više tako bolje i za Teslu. Mislim da će oni za EU obustaviti širenje mreže, to više nema potrebe ni daljnjeg ekonomskog opravdanja. Problem kod Tesle je više to što su oni brze punjače u pravilu namijenili za pokrivanje autocestovnih pravaca, a podrazumijevaju punjenje kod kuće. Ako nemaš dobru mrežu punionica u gradu ni parkirano mjesto doma - ništa od tog sporta. Mislim, to vrijedi za i za ostale, ali to je po meni najveći problem masovnom prihvaćanju elektroautomobila općenito.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...

U članku ti lijepo kaže na kraju - svaka selendra ima Teslin supercharger. I to je pokazatelj da je jedino Tesla složio koncept kako treba, s pouzdanim i stvarno brzim punjačima. Da ne govorimo o groznoj rastrošnosti e-trona...

Problem sa Teslinim superchargerima u HR je što su smješteni u pripizdinama, i to samo u pripizdinama. Npr. u Zagrebu je najbliži u Rugvici, kod Splita ga imaš tek na brdu u nekoj industrijskoj zoni. Još je ok ako ga puniš po danu pa nešto u blizini možda i radi, ali po noći se osjećaš kao klošar usred ničega. Niti si na autocesti, niti išta radi u okolici.

 

I nema ih baš puno, ako voziš nekih normalnih 150km/h (na Zagreb-Split dionici je to i mala brzina) moraš itekako paziti gdje staješ i kada puniš.

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.7.2019 12:51 (SupremeCommander).
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Old Iggy kaže...
Feudalac kaže...

 Slažem se većinom. Uz napomenu da SC puni sa do 150 (to ionako ne traje cijelu sesiju), a kad su dva istovremeno priključena, dijeli se na pola. To u pravilu znači da i ovaj koji dođe kasnije može dobiti barem 80. V3 puni do 250, svako priključeno vozilo.

Problem je gdje možeš dobiti n puta po xxx kW.

Problem EV-a je cijeli sustav - izvedba, cijena, punjenje, standardi. Praktički je ICE u svemu bolji.

Hoćemo li se jednom svi voziti u EV? Možda, ali dok se sve navedeno ne riješi i dalje će biti igračke. Kad ja svako malo zatupim "nema infrastrukture", nje stvarno nema. A za razliku od benzinskih postaja elektro punionice moraju prvo biti standardizirane, nakon toga investirane, s realnim business caseom iza.

Trenutno nema ničeg, ne samo u pogonu već ni na vidiku. Primjer Tesla SC je jako lijep, ali ne vidim kako bi ga se u praksi ozbiljno izvelo. A ako bi svaka grupacija išla sa svojim "standardom" ispao bi neupotrebljivi kaos.

 Pa ne trebaju puno lokacija za pokriti autocestovne pravce. Ideja iza vlastite mreže superbrzih punionica je upravo u tome da se razbije mit o nepotrebljivosti EV-a. Zgutali su trošak i u SAD-u sigurno neće odustati. Međutim, Evropa je bila sporadično pokrivena, sada su prihvatili standard i njihovi automobili se pune na istoj punionici kao i Audi, Jaguar itd. Sumnjam da će ulagati dalje u SC mrežu na području EU tako da to jednostavno više nije bitno. 

 

Standard CCS/Chademo je već odlučen - eu će biti na CCS-u, nissan je premali da bi izgurao svoje rješenje i s vremenom će, kao i Tesla, morati odustati, a umjesto dvostrukih priključaka, punjači će imati samo jedan. U svakom slučaju, to više uopće nije pitanje osim za vražji Zoe koji uopće ne podržava DC.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Problem je gdje možeš dobiti n puta po xxx kW.

Problem EV-a je cijeli sustav - izvedba, cijena, punjenje, standardi. Praktički je ICE u svemu bolji.

Hoćemo li se jednom svi voziti u EV? Možda, ali dok se sve navedeno ne riješi i dalje će biti igračke. Kad ja svako malo zatupim "nema infrastrukture", nje stvarno nema. A za razliku od benzinskih postaja elektro punionice moraju prvo biti standardizirane, nakon toga investirane, s realnim business caseom iza.

Trenutno nema ničeg, ne samo u pogonu već ni na vidiku. Primjer Tesla SC je jako lijep, ali ne vidim kako bi ga se u praksi ozbiljno izvelo. A ako bi svaka grupacija išla sa svojim "standardom" ispao bi neupotrebljivi kaos.

 Pa ne trebaju puno lokacija za pokriti autocestovne pravce.

Ralno trebaju puno lokacija (i na AC i u mjestima), kad kažem puno to je n puta više nego benzinskih postaja.

Problem je što na nijednoj lokaciji BP u RH nemaš tolike snage, kao što nigdje u RH ne možeš samo tako doći i reći "dajte mi parsto kW (na stranu što je to urnebesno skupo).

99,99% sam siguran da na trasama AC u RH nemaš niti jednu lokaciju gdje je moguće odmah dovesti bez većih investicija te snage, kad kažem bez većih investicija mislim u milijunima kn po jednoj lokaciji.

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Na tragu ovog rješenja je i zadnja serija punionica po autocestama, mislim da su nekih 25% troškova projekta dobili od unije. Takve stvari kod nas treba podržavati, iako u svemu tome ima svakojakih bedastoća. Koliko je Krk očistio otok Krk i paze da se ne truje dalje, pojedina rješenja su malo nakaradna. Primjerice, otpad se odvaja u pet kategorija, niti jedna od njih se ne zbrinjava osim hrane od koje se radi kompost. Sve ostalo svejedno završava na deponiju, a to je vidljivo i po tome da u kantu za papir možeš i trebaš odložiti tetrapak koji se nigdje u svijetu još ne reciklira. Ove godine su iz grada maknuli gotovo sve kante za smeće, jedan dan me napao vlasnik fast fooda. Dok sam konzumirao njegovu tortilju, bacim u kantu malu foliciju od keksića kaj je dijete pojelo a on podivljao.... I sad trebaš zamazanu maramicu od sladoleda nositi u torbi kilometar ili doma dok ne nađeš mjesto za odložiti je. Ali podržavam uzimanje para od unije :-))

Otok Krk je s tim projektom rjesio veci problem - kanalizaciju i procistace - koje jedan Zagreb jos nije rjesio, a Dubrovnik ni ne pomislja - citaj intervjue i radove dr. Stase Puskarica ako te zanima Dubrovacka situacija.

 

Odvajanje otpada ima bitniju edukativnu svrhu - sama cinjenica da te netko upozorio (kao i mene za boce), zaci jako puno za tu neku buducnost koji spominjemo.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...

 

Odvajanje otpada ima bitniju edukativnu svrhu - sama cinjenica da te netko upozorio (kao i mene za boce), zaci jako puno za tu neku buducnost koji spominjemo.

 Naravno da je neodrživo istovariti smeće u vodozaštitno područje, pod prozor ili kanalizaciju ispred plaže. To su banalne stvari (iako ne jeftine) koje treba pod hitno dovesti u red. Međutim, korak dalje od toga, ne treba pretjerivati. To onda samo poskljupljuje uslugu, a kod ljudi stvara lažni dojam da nešto postižu iako samo produljavaju agoniju - industrija mirne duše i dalje proizvodi milijarde tona otpada ali su svi sretni jer će Johan savjesno odvojiti pet od PVC-a. Jedan primjer iz Švedske, nemam sad link pri ruci, smeće se uopće ne sortira, ako se sortira malo je jeftiniji odvoz. A sortiraju samo na dvije hrpe - izgorivo i neizgorivo. Jedno u spalionicu, sve drugo u centralnu reciklažu odnosno deponij.

 

Na tom tragu, Krk je mogao napraviti dva puta više s tim novcima i voljom, samo da nisu krenuli biti pape veće i od Ivana Pavla XYZ

Ja rekoh
15 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

-smeće treba ukloniti-zbrinuti.. a tema je Tesla? :) .. ili povratak u realu, lik iz naslova je prošao 2.781km u 24h, na primjeru ST-ZG je samo decimala razlike ili tjedan.. ali i daleko humanije za vozača, pogotovo profesionalnog koji mora raditi pauze, odspavati.. (karikiram-ironično..) kao što su se novinari prisilno odmarali.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
SupremeCommander kaže...

Problem sa Teslinim superchargerima u HR je što su smješteni u pripizdinama, i to samo u pripizdinama. Npr. u Zagrebu je najbliži u Rugvici, kod Splita ga imaš tek na brdu u nekoj industrijskoj zoni. Još je ok ako ga puniš po danu pa nešto u blizini možda i radi, ali po noći se osjećaš kao klošar usred ničega. Niti si na autocesti, niti išta radi u okolici.

 

I nema ih baš puno, ako voziš nekih normalnih 150km/h (na Zagreb-Split dionici je to i mala brzina) moraš itekako paziti gdje staješ i kada puniš.

 

Svugdje je tako, superchargeri trebaju puno snage, a to ne možeš dobiti samo tako bilo gdje, treba dovući kablove, izgraditi ili proširiti trafostanice itd.

 

Ili jednostavno dovrsti diesel agregate kao na https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/ah3ra6/you_dont_see_this_every_day_diesel/, a takvih primjera ima izgleda još ako je vjerovati https://lmgtfy.com/?q=tesla+charging+diesel+generator

16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
 

Ili jednostavno dovrsti diesel agregate kao na https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/ah3ra6/you_dont_see_this_every_day_diesel/, a takvih primjera ima izgleda još ako je vjerovati https://lmgtfy.com/?q=tesla+charging+diesel+generator

Ovo je samoubojstvo iz zasjede.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Old Iggy kaže...
GUID kaže...
 

Ili jednostavno dovrsti diesel agregate kao na https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/ah3ra6/you_dont_see_this_every_day_diesel/, a takvih primjera ima izgleda još ako je vjerovati https://lmgtfy.com/?q=tesla+charging+diesel+generator

Ovo je samoubojstvo iz zasjede.

 Navodno je puno Teslinih servisa i dealera prisiljeno koristiti ovakva rješenja jer na mjestu gdje se nalaze ili nema infrastrukture dovoljne da podrži punjenje toliko Tesli istovremeno koliko oni trebaju ili je ima, ali je rješenje s diesel agregatom u pravilu puno jeftinije :)

15 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ukoliko cemo uzeti EV kao ekolosko rjesenje i ako cemo uzeti ICE kao ne-ekoloski problem (za sada ignorirajmo sve ostale cimbenike za i protiv) do sada su se pojavila dva pristupa primjene tog rjesenja:

 

1. Bottom-up rjesenje - gdje se pojavom popularnijeg modela kladi na "prirodnu" zamjeno loseg problema boljim rjesenjem - Teslina kompletna marketinska strategija.

Ovo je funkcioniralo kod npr. iPhonea - gdje je objektivno bolji pristup sam peruzeo masovnost na trzistu, pa je natjerao i neka druga rjesenja da peuzmu taj pristup - npr. Blackberry.

Tesla se kladi da ce njihov primjer promjeniti vecinu, ali da ce oni imati primat u vecini.

 

2. Top-down rjesenje - koje regulacijom sa pozicije demokratskog autoriteta namece rjesenje

Primjer bi bila zabrana azbesta i sl. proizvoda koji su natjerali sve da ih ne koriste.

 

Praksa pokazuje da je malom kupcu daleko bolji cekati rjesenje broj 2. jer je rjesenje broj 1. nerealno i za kupca pogubno:

1. Automobil nije zamjenjivi, kratkotrajni komoditet kao mobitel

2. U tech industriji nestandardnost u monopolu na trzistu je veoma isplativa - Appleov proprietery konektor

3. Tesla ima visoku cjenovnu kategoriju koja se nece mjenjati, stoga je dio Tesline strategije upravo i kladnjenje da ca drugi ponuditi masovne jeftinije modele.

4. Regulacija EU donosi daleko brzu i vecu promjenu nego onu koju bi Tesla svojim poslovanjem cinila - vec se vidi drastican pad dizela.

5. Kazna VWa i moguce kazne 2021. vise su pokrenule trziste nego Tesla u 10 godina.

6. Navijanje za brend dovodi do umjetne elitizacije i poskupljnjena - vidljivo direktno na trzistu smartphonea.

 

Stoga ne postoji razlog zasto bi regular-joe ikada imao koristi navijati za Teslu ili Audi, kada ce daleko vecu koristi imati od inace spore birokratske promjene jer skupi automobili ne rjesavaju problem na izvoru zagadjenja.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...

Ukoliko cemo uzeti EV kao ekolosko rjesenje i ako cemo uzeti ICE kao ne-ekoloski problem (za sada ignorirajmo sve ostale cimbenike za i protiv) do sada su se pojavila dva pristupa primjene tog rjesenja:

 

4. Regulacija EU donosi daleko brzu i vecu promjenu nego onu koju bi Tesla svojim poslovanjem cinila - vec se vidi drastican pad dizela.

5. Kazna VWa i moguce kazne 2021. vise su pokrenule trziste nego Tesla u 10 godina.

 Ima nešto u tome. BMW-ov šef je upravo "smijenjen", a dolazi netko spreman na promjene. Navodno.

https://eu.detroitnews.com/story/business/autos/foreign/2019/07/08/bmw-ceo-felled-slow-transition-electric/39657027/

 

Ove dvije točke idu na ruku i Tesli - Prodaja u Kaliforniji je dobra zato što su tamo vrlo dobri poticaji. Prošle godine su imali brutalan Q4 - jer to je bio zadnji kvartal s poticajima od 7500. Norveška - rasturaju isključivo zahvaljujući regulaciji. Mislim da oni itekako računaju s tim. 

 

Kaj se tiče običnih ljudi - da, slažem se 100%.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.7.2019 2:35 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

Usput, ti si valjda jedini koji izuzev struje (koju sam praviš) nema nikakvih drugih troškova za svoj električni auto i koji će ga voziti 15 godina, iako su baterije deklarirane na 8 do 10.

 Prije nego što tema zamre, razjasnimo još do kraja ove dubioze o trajanju baterije.

Krenimo od samih osnova - EV baterija naravno nije nekakav monolitni blok koji magično radi ili ne radi već se sastoji od mnogo spojenih baterijskih ćelija. Konkretno, Renault ZOE ima 192 ćelije za koje proizvođač jamči osam godina ili 160 tisuća kilometara. To NE znači da će baterija u devetoj godini iznenada crknuti i postati kompletno neupotrebljiva, već se ispravnost mjeri kapacitetom baterije - u ovom slučaju Renault jamči minimalno 66% kapaciteta nakon 8 godina ili 160 tisuća kilometara. Neke ćelije će izgubiti više kapaciteta, neke manje, a taj proces će se naravno nastaviti i nakon isteka jamstva. Recimo da u roku od 8 godina Zoe zaista izgubi tih maksimalnih 34%: s nekakvim defaultnim dometom od 300 km, to nam nakon osam godina daje domet od 198 km - i dalje više nego dovoljno za gradsku i prigradsku vožnju. Drugim riječima, već sa sadašnjom tehnologijom, voziti isti EV 15 godina uopće nije 'nemoguća misija' - ako vam smanjeni kapacitet nije presudan, naranvo.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Iako podržavam tvoju namjeru, moram ti reći da je primjer koji su uzeo prilično očajan. Stvarni domet 41kW verzije je do 250 km, 400 je moguće u savršenim uvjetima, bez klime, grijanja, u gradskoj vožnji pri 23 C.

Toliko izražena degradacija je pretjerana. 160000 km po 250 km daje svega 650 ciklusa punjenja do gubitka 30% kapaciteta kada stvarni domet postaje 160 km. Uz nepostojanje brzog punjenja to je loše po dvije osnove - baterija nije opterećena a svejedno rapidno gubi kapacitet, a korisnik, kad baterija oslabi može zaboraviti bilo kakva putovanja osim do obližnje trafike... 30 k eura je puno za takav sport
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.7.2019 16:55 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Iako podržavam tvoju namjeru, moram ti reći da je primjer koji su uzeo prilično očajan. Stvarni domet 41kW verzije je do 250 km, 400 je moguće u savršenim uvjetima, bez klime, grijanja, u gradskoj vožnji pri 23 C.

Toliko izražena degradacija je pretjerana. 160000 km po 250 km daje svega 650 ciklusa punjenja do gubitka 30% kapaciteta kada stvarni domet postaje 160 km. Uz nepostojanje brzog punjenja to je loše po dvije osnove - baterija nije opterećena a svejedno rapidno gubi kapacitet, a korisnik, kad baterija oslabi može zaboraviti bilo kakva putovanja osim do obližnje trafike... 30 k eura je puno za takav sport

Krenimo dakle ponovno od osnovnih činjenica.

 

Kao prvo, 41 kW verzija ne postoji - postoji samo 41 kWh verzija (brojka naravno označava kapacitet baterije).

Kao drugo, realni domet 41 kWh verzije je 330 km (bez klime, umjerena vožnja) do 250 km (puno klime, intenzivna vožnja) - sve iz osobnog iskustva, a ne nabadanja.

Kao treće, sa subvencijom cijena je 176 tisuća kn ili 23800 eura, a ne 30 tisuća.

I kao četvrto, tu razliku u cijeni u odnosi na ICE Clio ekvivalentne klase može se pokriti u cca 100 tisuća kilometara vožnje - sasvim izvedivo čak i u gradskoj/prigradskoj vožnji.

 

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Ako si uopće sudjelovao u ovoj raspravi, onda si mogao vidjeti da ne mješam mjerne jedinice, jedno slovo pobjegne tu i tamo. Drugo, uoravo si potvrdio moje navode o praktičnom dometu, a o cijeni sa subvencijom možemo govoriti samo onda kada ona bude dostupna svim kupcima. Ove fore možemo staviti u grupu, e znaš na koji sam popust jučer naletio...

I da, usput si propustio komentirati ovaj dio s rapidnom degradacijom baterije koja po tvojoj izjavi o potrošnji ne može izdržati ni 500 ciklusa na sporom, puzećem punjenju prije nego postane praktično neupotrebljiva. Oprosti, ali baterija bi trebala izdržati radni vijek vozila koji je tipično 250 tisuća s devradacijom do min 80%.
Ja rekoh
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

degradacija baterije sigurno nije tako velika. Proizvođač je uzeo u obzir najgoru moguću varijantu, pa onda još dodao sigurnosnu marginu kako ne bi imao problema s nezadovoljnim korisnicima. 

A punjenje električnog dizelskim agregatom je i dalje donekle ekonomičnije (a samim time i generira malo manje zagađenja) nego vožnja na dizel. U uvjetima vožnje u prometu efikasnost dizelaša povremeno pada i na 20% dok agregat radi u nekom optimalnom modu s 45%. Ima gubitaka u pretvorbi u el energiju, pa u punjenju baterije, ali sveukupno je opet malo bolje nego dizelaš. Problem je što je to tek marginalno bolje i ne opravdava ulaganje u električni automobil koji je skuplji i manje praktičan za svakodnevnu upotrebu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

Ako si uopće sudjelovao u ovoj raspravi, onda si mogao vidjeti da ne mješam mjerne jedinice, jedno slovo pobjegne tu i tamo. Drugo, uoravo si potvrdio moje navode o praktičnom dometu, a o cijeni sa subvencijom možemo govoriti samo onda kada ona bude dostupna svim kupcima. Ove fore možemo staviti u grupu, e znaš na koji sam popust jučer naletio...

I da, usput si propustio komentirati ovaj dio s rapidnom degradacijom baterije koja po tvojoj izjavi o potrošnji ne može izdržati ni 500 ciklusa na sporom, puzećem punjenju prije nego postane praktično neupotrebljiva. Oprosti, ali baterija bi trebala izdržati radni vijek vozila koji je tipično 250 tisuća s devradacijom do min 80%.

 U raspravi sam naravno sudjelovao, ali tebi je to izgleda promaklo (kao i neke druge stvari). Subvencija je dostupna svim kupcima, a ako je ne dobiješ jer si taj dan baš zaspao, od kupovine EV možeš uvijek i odustati, te ponovno podnijeti zahtjev sljedeće godine. Ja sam je dobio bez ikakvih problema, a zahtjev sam podnio cca 2 sata nakon otvaranja poziva.

 

Što se tiče degradacije baterije, Renault ne daje jamstvo po broju punjenja, već na osam godina/160 tisuća kilometara. Ti ako hoćeš možeš puniti bateriju svaki dan i držati Zoe na punjaču cijelo vrijeme - Renault svejedno jamči da će nakon osam godina imati kapacitet od minimalno 66%. 66% je domet od cca 200 km - za gradsku vožnju sasvim adekvatno (ja npr. prosječno pravim 35 km dnevno, uz prosječnu brzinu od 30 km/h). 250 tisuća km s degradacijom od samo 20% ne nudi nitko i veliko je pitanje koliko je to s Li-ion tehnologijom uopće moguće. To je kao da netko napiše da od Clija očekuje potrošnju od 3L na 100 km - ispao bi smiješan.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

 

Što se tiče degradacije baterije, Renault ne daje jamstvo po broju punjenja, već na osam godina/160 tisuća kilometara. Ti ako hoćeš možeš puniti bateriju svaki dan i držati Zoe na punjaču cijelo vrijeme - Renault svejedno jamči da će nakon osam godina imati kapacitet od minimalno 66%. 66% je domet od cca 200 km - za gradsku vožnju sasvim adekvatno (ja npr. prosječno pravim 35 km dnevno, uz prosječnu brzinu od 30 km/h). 250 tisuća km s degradacijom od samo 20% ne nudi nitko i veliko je pitanje koliko je to s Li-ion tehnologijom uopće moguće. To je kao da netko napiše da od Clija očekuje potrošnju od 3L na 100 km - ispao bi smiješan.

 Baterija koja je na 66% je praktično neupotrebljiva, raste joj unutarnji otpor, produžuje se vrijeme punjenja, ne može isporučiti potrebnu snagu pa padaju i performanse a ne samo domet... To je poprilično loše jamstvo. Ne kažem da drugi to nude, ali bi trebali. Nije normalno platiti auto 50% više i dobiti 50% manji radni vijek

Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...

 Baterija koja je na 66% je praktično neupotrebljiva, raste joj unutarnji otpor, produžuje se vrijeme punjenja, ne može isporučiti potrebnu snagu pa padaju i performanse a ne samo domet... To je poprilično loše jamstvo.

 Eto, Zoe se proizvodi od 2012. znači još malo pa 8 godina, dakle trebali bi već imati hrpu nezadovoljnih kupaca sa "praktično neupotrebljvim" baterijama koji su tužili Renault. Ti si pretpostavljam već vještačio te slučajeve ili samo lupetaš?

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

A ti si isto vještačio Zoe i sve je OK, vozio si auto s 66% baterije i on ima 66% dometa i pomaša se jednako kao nov?

Daj budi normalan i pričaj s pozicije da to nisi probao i da postoji mogućnost da je to problem... i nema veze što je zoe, za svakog ću isto reći...
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2019 18:03 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

A ti si isto vještačio Zoe i sve je OK, vozio si auto s 66% baterije i on ima 66% dometa i pomaša se jednako kao nov?

Daj budi normalan i pričaj s pozicije da to nisi probao i da postoji mogućnost da je to problem... i nema veze što je zoe, za svakog ću isto reći...

 Evo, upravo tipkam na laptopu starom 7 godina. Ima naravno Li-ion bateriju, kapacitet (56 Wh) je osjetno manji nego kad je bio nov, ali nisam primjetio nikakve razlike u punjenju, a još manje u performansama laptopa. Po tvojoj logici, koliko sam shvatio, taj laptop bi trebao... šta? Ugasiti se prilikom benchmarka jer baterija više ne može isporučiti maksimalnih 120W? Li-ion baterije se koriste već desetljećimau svim mogućim uređajima, gdje je onda sva ta pokvarena i neupotrebljiva elektronika koja je zakazala jer baterije više ne isporučuju potrebnu snagu?

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

I ja imam gomilu baterijskog alata koji se ne može priključiti na punjač dok se koristi pa ti mogu iz prve ruke reći što se događa kad baterije oslabe - bacam ih jer stroj postaje marginalno upotrebljiv. I ne, nisu kineske jeftinjare. Elektromotori su malo zahtjevniji od čipova, da ne kažem nemilosrdni prema izvoru energije. Iako bi na ovu temu imali kaj reći i vlasnici nekoliko posljednjih generacija iPhonea...

Uostalom, imaš primjere iz prakse, zimi se domet skoro prepolovi na 170-200 km, odbij od toga tvojih 33% i šta onda imamo? Vožnju u gužvi bez grijača kabine?
Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Uostalom, imaš primjere iz prakse, zimi se domet skoro prepolovi na 170-200 km, odbij od toga tvojih 33% i šta onda imamo?

 Još izmišljenih podataka. Domet zimi u gradskoj/prigradskoj vožnji je 250 km (s uključenim grijanjem).  Minus 33% = imamo 168 km.

 

Što se tiče famoznog gubitka snage, za EV nisam našao nikakve konkretne podatke, niti navedeno ima ikakve logike jer bi sukladno tome svaki EV trebao razvijati manje snage kad je baterija skoro prazna, a to definitivno nije slučaj. Tako da i tu teoriju možemo komotno svrstati u rubriku 'izmišljeno'. Međutim, ICE kao takav je sasvim sigurno podložan gubitku snage - zbog intenzivnog habanja i mnoštva potrošnih dijelova koje je potrebno stalno mijenjati (svjećice, filteri, ulje, brtve, mlaznice itd). Tako da si zapravo potegnuo argument koji ide u korist EV.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
14 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
Feudalac kaže...
Uostalom, imaš primjere iz prakse, zimi se domet skoro prepolovi na 170-200 km, odbij od toga tvojih 33% i šta onda imamo?

 Još izmišljenih podataka. Domet zimi u gradskoj/prigradskoj vožnji je 250 km (s uključenim grijanjem).  Minus 33% = imamo 168 km.

 

Što se tiče famoznog gubitka snage, za EV nisam našao nikakve konkretne podatke, niti navedeno ima ikakve logike jer bi sukladno tome svaki EV trebao razvijati manje snage kad je baterija skoro prazna, a to definitivno nije slučaj. Tako da i tu teoriju možemo komotno svrstati u rubriku 'izmišljeno'. Međutim, ICE kao takav je sasvim sigurno podložan gubitku snage - zbog intenzivnog habanja i mnoštva potrošnih dijelova koje je potrebno stalno mijenjati (svjećice, filteri, ulje, brtve, mlaznice itd). Tako da si zapravo potegnuo argument koji ide u korist EV.

 Tako je, sigurno se neće osjetiti manjak snage jer baterije ionako imaju višak snage. Npr. leaf, 24 kwh paket može isporučiti 200 kW u peaku, a max naga auta je 80 kW, dakle ima dosta rezerve, a verzija sa 40 kWh ima još više dostupne snage. Unutranji otpor baterije će narasti možda 5-10%, dakle ništa osjetno.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Ništa nisam izmislio, britanski what car ga ima na dugom testu i zimski domet im je nekih 130 milja, godišnja potrošnja 25kWh/100 km (iz utičnice).

Probaj dobiti maksimalne performanse kad je baterija poluprazna, gubici u bateriji (i drugim dijelovima) su ovisni o kvadratu jakosti struje, a struja mora biti sve veća što je napon manji da bi motor dobio istu snagu. Čista fizika iz sedmog razreda OŠ. Naravno, ako je baterija predimenzionirana na način da kad je puna da se nikad ne koristi maksimum, tvoja teorija bi držala vodu. To možemo, možda, očekivati od Porachea...

Treće - EV je svakog dana sve lošiji i lošiji, u početku nezamjetno ali s vremenom je to sve gore. Klasični automobil ne - obično najveću snagu imaju tek nakon 100.000 km kad se motor/mjenjač dobro razrade, nastanu malo veći zazori čime se smanjuju interni otpori... svjećice i slično su potrošna roba i moraju se redovito mijenjati, trošak zanemariv. to dovoditi u kontekst zamjene baterija je u najmanju ruku suludo.
Ja rekoh
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

Ništa nisam izmislio, britanski what car ga ima na dugom testu i zimski domet im je nekih 130 milja, godišnja potrošnja 25kWh/100 km (iz utičnice).

Probaj dobiti maksimalne performanse kad je baterija poluprazna, gubici u bateriji (i drugim dijelovima) su ovisni o kvadratu jakosti struje, a struja mora biti sve veća što je napon manji da bi motor dobio istu snagu. Čista fizika iz sedmog razreda OŠ. Naravno, ako je baterija predimenzionirana na način da kad je puna da se nikad ne koristi maksimum, tvoja teorija bi držala vodu. To možemo, možda, očekivati od Porachea...

Treće - EV je svakog dana sve lošiji i lošiji, u početku nezamjetno ali s vremenom je to sve gore. Klasični automobil ne - obično najveću snagu imaju tek nakon 100.000 km kad se motor/mjenjač dobro razrade, nastanu malo veći zazori čime se smanjuju interni otpori... svjećice i slično su potrošna roba i moraju se redovito mijenjati, trošak zanemariv. to dovoditi u kontekst zamjene baterija je u najmanju ruku suludo.

 A imaš neki link na taj what car test ili si i te podatke izmislio? Mislim, 25 kWh na 100 km, to je više i od potrošnje Kangooa ZE (dakle kombija). Nisu ti neobične takve očito pretjerane besmislice? Ili si opet nekako pobrkao kilovate i kilovatsate?

 

Što se tiče ICE automobila koji imaju "najveću snagu tek nakon 100.000 kilometara", to su već takve provale da je to smiješno. Ali nažalost, većina EV skeptika će radije ispasti smiješni nego reći "da, ipak sam naučio nešto novo".

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

Međutim, ICE kao takav je sasvim sigurno podložan gubitku snage - zbog intenzivnog habanja i mnoštva potrošnih dijelova koje je potrebno stalno mijenjati (svjećice, filteri, ulje, brtve, mlaznice itd).

Nakon ovakve izjave sasvim je jasno zasto si kupio EV, nikakva rasprava vise nije potrebna.

 

Jasno, sjecam se kad je otac dignuo kredit kako bi otplatili pola seta svjecica, al sta jes jes - nakon zamjene je duplo brze je stigao do obliznjih Plodina - jer svak zna staru mehanicarsku - svjecica*2*konj=kWh snage po okretnom momentu.

Za cijeli set nismo imali - majka nije radila.

 

Zato ja stedim od 18-og rodnjendana da mogu promjeniti cijeli set! Jasno kako svjecice mjenjas kako je rodjendan automobilu (zato se i zovu svjecice), moram promjeniti 13 setova, ali to znaci da ce 26 puta snaznije voziti.

Isto tako kako Zoe koci snagom ciste struje i hladi i grije cistom strujom onda na Zoe ne treba mjenjati filtere i ulje.

 

(Bilo je i jasno kada kupnju duplo skupljeg automobila klase Clia opravdavas ustedom ignorirajuci benefit da se 7 godina moras voziti u automobilu klase Clia kako bi amortizirao troskove).

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac:

Ne podmeći, nisam ništa pobrkao. Rečenica je napisana s kilovatsatima u vidu, mogao sam napisati i bez mjerne jedinice jer je to ujedno i oznaka modela i na to se i odnosila rečenica. Običan tipfeler koji nikoga nije zbunio osim tebe. A to nije bilo teško jer ovim porukama pokazuješ sve tanje i tanje znanje.

Ako su ti sumnjivi moji navodi, guglaj Renault zoe long term test.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2019 15:00 (Feudalac).
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Vortac:

Ne podmeći, nisam ništa pobrkao. Rečenica je napisana s kilovatsatima u vidu, mogao sam napisati i bez mjerne jedinice jer je to ujedno i oznaka modela i na to se i odnosila rečenica. Običan tipfeler koji nikoga nije zbunio osim tebe. A to nije bilo teško jer ovim porukama pokazuješ sve tanje i tanje znanje.

Ako su ti sumnjivi moji navodi, guglaj Renault zoe long term test.

 Ah, znači nema linka... nisam previše iznenađen.

 

Ipak, umjesto guglanja, radije sam pogledao na displej od svog Zoeja gdje trenutno piše 14.2 kWh na 100 km (s upaljenom klimom, naravno). Unaprijed se ispričavam što više vjerujem svojim očima nego tvojim pričicama :)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice