SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla sprij

poruka: 37
|
čitano: 10.625
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla sprij".
16 godina
neaktivan
offline
Re: SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla s
Drago kaže...
 Ptice, čak i manje, obično razvale turbinu ako ih usisa.

 

  ne nužno  Čistio sam titanijske lopatice kompresora ruskog motora nakon što je prošao kroz jato ptica. Sve je bilo OK s letjelicom, s pticama nije, a ono što sam vrlo sitnim šmirgl papirom (+ petrolej) pokušavao skinuti je više sličilo smoli razmazanoj po lopaticama, a pretraživanjem ljubičastim osvjetljenjem nisam našao mikro-pukotine na materijalu.

Where else are you going to practice, other than at your actions, speech and thoughts?
16 godina
online
Re: SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla s
Neuk kaže...
Old Iggy kaže...

Takve nesreće nisu posebno bitne, nema nečeg "posebnog" u njima. Naravno da je svaki život bitan, ali ovakvo što ne mijenja ništa bitno.

Tu se nije otkrilo ništa posebno, zna se za problematiku, zna se za taj problem i na tom kao i na nizu drugih motora, zna se kako se testira, kako se prevenira, zaštitni prstenovi postoje odavno...

Zato se nitko posebno ne obazire, sve procedure koje NTSB traži već se odavno provode, hoće li tražiti neke "nove" znat ćemo za više od cca godinu dana.

 
Izgleda da opet ja i ti govorimo o istim stvarima ali se ne razumijemo. Meni pojam "bitan" i "poseban" nisu isti. Ova nesreća je itekako bitna. I sa aspekta ljudskih žrtava, i sa aspekta avio regulative, i sa aspekta inženjeringa i proizvodnje motora, i bome je bitna i što se tiče financijske strane priče. Niti je jeftina ova nesreća , niti su jeftine posljedice koje nosi (skuplja proizvodnja i skuplje testiranje). Tako da je nesreća (nažalost) bitna. 
A je li posebna? Pa slažem se, vjerojatno nije...
Nije ni prva ni zadnja, uvijek će ih nažalost biti..

Ova nesreća nije posebno bitna niti iz jednog od navedenih aspekata. Sve navedeno se već provodi desetljećima. Ako istraga pokaže nešto posebno, možda se nešto promijeni, znat ćemo kroz koji mjesec / godinu.

Može li se dogoditi opet sutra ili za deset godina? Može.

15 godina
offline
SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla sprij

Malo mi naslov i tekst kontradiktoran - nesreća koja se nije mogla spriječiti u naslovu, a onda u tekstu piše da bi ultrazvučni pregled možda to mogao spriječiti. Što to ne znači da bi se možda mogao onda spriječiti? Na stranu troškovi i vrijeme.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla s

-vrlo jednostavno.. kad se otkrije uzrok, tek tad se može znati jel se nešto moglo prevenirati, npr napuklina.. dok ulet npr ptice ne možeš prevenirati (može i to, sokolari, neka konstrukcija usisa zraka itd..).

dakle, ako je neka mikro pukotina, tad se možda može prevenirati, ako su alati (tehnologija) pregleda dovoljno dobri da to detektiraju (razvija se, nije isto danas ili prije 10 godina kao ni za još toliko..). Ono što je danas možda nemoguće, sutra će možda biti moguće.. ako se procjeni da je potrebno u to ulagati.. kao za sve ostalo.

-no nikad nema 100% sigurnosti, do banalnog pada meteora ili talibanca s bombom.. (kojeg treba zaustaviti kontrola-policija) itd.. ne mogu se sve nesreće izbjeći, mada se teoretski mogu prevenirati, dok se neke ne mogu. Slična dvojba je sam promet (cestovni), potreba efikasnog-brzog transporta ljudi i roba-usluga, vs sigurnost koja je recipročna brzini. Dva suprotna postulata.. ili-ili, mada znamo da bi npr ograničenje svih vozila na npr 10kmh eliminiralo teže/smrtne nesreće.. možemo li sve prevenirati i kad postoji mogućnost? Da/ne.. oboje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla s
Pero Dinamit kaže...

Malo mi naslov i tekst kontradiktoran - nesreća koja se nije mogla spriječiti u naslovu, a onda u tekstu piše da bi ultrazvučni pregled možda to mogao spriječiti. Što to ne znači da bi se možda mogao onda spriječiti? Na stranu troškovi i vrijeme.

Pa ultrazvučni pregledi se rade godinama. Samo od zadnje nesreće 2016. je Southwest pregledao cca 400 od cca 600 tih motora (najstarije prvo).

No očigledno ovaj nisu...

16 godina
offline
SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla sprij

kako to da od ovoga nije ostala pasteta? (u slucaju da je video legit)

 

 

 

 

nego, sto se tice supersonicnosti i turbine..

zar se vanjski dijelovi lopatica turbine ne vrte supersonicnim brzinama? znam da to i nije optimalno al je to cinjenica, procitah na vise mjesta (da se odmah ogradim, nisam strucnjak za avionske motore whatsoever)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 19:39 (nixass).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
SWA Flight 1380 – nesreća koja se nije mogla sprij

Video je stvaran. Imao je sreću u nesreći da mu je treger zapeo za uvodnik zraka i zadržao ga da ne uleti u kompresor.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice