Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

poruka: 585
|
čitano: 147.005
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake".
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

-da.. no to ne mijenja ništa :)

tj ne vidim kako kupnjom kineske robe nešto mijenjaš osim što to malo novca koji je tu pošalješ na drugu stanu svijeta i daš ga kinezu.. umjesto domaćem trgovcu koji će ti istina prodati istu robu i novac će jednako završiti lancem do proizvođača.. a razlika je samo koliko ćeš i što platiti, tj porez, koji se u uređenoj državi plaća, neovisno što je svaka parazitska..

 

tj paraziti su dobri.. mi, naše stanice, imamo kao ljudi više bakterija-parazita nego stanica, pa tad možemo se nazvati umjesto ugljikove jedinke, parazit.. tj zašto biti protiv sebe, destruktivno? :))

 

odnosno, što je hipotetski porez.. to je odno od čega svi zajedno živimo, plaćamo škole, bolnice (i porezne malverzacije, nepotizme-uhljebe..).. tj život nije idilično-jednobojan nego ima sivog-nijansi.

-ako recimo radiš za domaćeg trgvovca koji nam prodaje isti uređaj iz iste kine, tad ti je u interesu da kupimo upravo kod tog trgvoca i tako dobiješ plaću, bez tog dobiješ otkaz.. i tad moraš biti parazit da bi preživio, npr robinhood-lopov.. jer i on ima pravo na život a sve se na kraju svodi na isti kolač-podjelu samo je pitanje koliko mrvica tko dobije.

 

ako želiš zeznuti kineze i 'dobrobit' hr, tad ne kupuj kinesko ništa, isključivo hr. .. čak i kad tog nema, ne postoji.. tj dok kupujemo jeftinije kinesko neće ni postojati jer je neisplativo tj tek kad se počne kupovati skuplje možda će se tad i domaće pojaviti kao konkurencija-prirodno.. pa recimo plaćajmo više.. tad je veća šansda da se pojavi domaće, logika (malo uvrnuta ali čak točna) :))

 

realno, mene baš ne dira, jer ništa nije hr u vezi ralunala.. pa ni ono što proizvode kinezi, što je bolno osjetio huawei.. tj kina proizvodi za zapad, a vlasnik svega bitno je zapad ili ujkosem.. kompanije-vlasništva-licence.. tj bilo bi lijepo da smo mi vlasnici (pa sad bilo što, cocacola-branda ili ibm-a..) nekih licenci, kao što smo bili za recimo sumamed-pliva, prodali, kao što smo imali banke, prodali, telekome, prodali, ina, prodali.. imamo još vegetu, nešto šuma i voda.. i to je to.. a pametni su to kupili, pa su sad vlasnici, dok mi nemamo ni recimo imunološki, koji je bio izvrstan, međunarnodno.. no nekome zapao za oko pa je uništen.. i možda oživi jednog dana no kad uništiš licence-ljude tad sama zgrada ne znači ništa.. a to čobani koji su uništili s pokojnim vječnim gradonačelnikom jednostavno ne znaju.. pa skuhaju kokoš koja nese zlatna jaja i misle da su pametni, mada su svaki dan mogli imati zlatno jaje više.. u odnosu na jedan prosječan ručak ovako.. tj to je opis bajkoviti što se desilo imunološkom.. strašno što nije iz bajke nego naše stvarnosti.. no tema je nešto drugo, porez :)) tj naknada ili kako to već pošta misli usmeno nazvati :))) .. stvarno smo država paradoxa, u svemu.

 

 

Što se mora mora , ali mo nemoj prodavati fraze o domoljublju tog tipa jer onda kad ti kupuješ u Hrvatskoj ti odmah na cijenu dodaj još svojih 25% dodatka + na račun domoljublja , a svatko normalan želi platiti istu stvar po nižoj cijeni jer ovdje smo oštećeni samo mi a ne Kinezi ni paraziti  na vlasti.

Dakle ako si dobro fin.potkožen nitko ti ne brani da daš svoj dodatak plus.

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
MUĆAK kaže...

 

Ako je to 100% tako  ja sam na račun  Kinezima od 510$  još popušio  parazitskoj državi  dodatnih cca.1000 kn što potpuno mijenja situaciju .

Ja imam samo kopiju u narudžbe u kojoj je vidljiva cijena uređaja, poštarina i osiguranje dostave što je 510$ dakle ovdje nema stavke PDV , što bi bilo kad bi Kineska trgovina napravila račun sa umanjenom cijenom za taj PDV jer cijene istih uređaja u Hrvatskoj i Kini nisu iste jer  taj tablet samo pod imenom Lenovo P11pro je u Hrvatskoj  cca .6000 kn.

 

 

 

Nisi ti poppušio ništa, niti se radi o "parazitskoj državi" jer ne postoji uređena država na svijetu koja ne naplaćuje PDV na robu uvezenu iz inoszemstva.

Nije problem niti u državi niti u nametima, nego u tvom neznanju. Da si se prethodno dobro informirao, znao bi po prilici koliko trenaš platiti, pa ne bi bilo iznenađenja. Inače, po "staroj" proceduri bi ti troškovi bili i nešto veći (u rangu par desetaka kuna), što je opet zanemarivo u odnosu na iznos PDV-a kojeg i tako moraš platiti.

 

Na robu koja se izvozi, prodavatelj ne naplaćuje PDV, što znači da je cijena toga tableta već umanjana za eventualni porez koji se plaća u Kini.

 

MUĆAK kaže..

 

 

Sve lijepo objašnjeno o pravnoj državi , no jel naša država proizvodi te i bilo koje uređaje pa su Kinezi  konkurencija našim takvim firmama , naravno da ne takav je slučaj i da svim što se uvozi a mi nemamo proizvodnju jer ovo jest parazitska država koja se financira iz poreza bilo koje vrste a ne vlastite proizvodnje .

Dakle ovo je čisti harač na džep ne Kineza ili Nijemaca već isključivo na naš džep jer mi nemamo ništa od proizvodnje  pa da imam izbor hajde  kupit ću naše ako vrijedi i kvalitetno je a ne Kinesko .

Tako da priča o pravnoj državi je ništa ovo je čista deračina .

 

Sam PDV nema veze sa zaštitom domaćeg tržišta (carina je ta kojom se u pravilu štiti domaća proizvodnja) i naplaćuje se od krajnjeg kupca na sve robe i usluge (osim ako prodavatelj/pružatelj usluga nije u sustavu PDV-a) bez obzira da li su one iz domicilne države ili iz inozemstva. I ovo nema veze sa Kinom ili Njemačkom uostalom, kada kupuješ robu iz Njemaćke, plaćaš PDV odmah kod kupnje.

 

Ljutiš se na državu bez razloga, a trebao bi se ljutiti na sebe jer nisi provjerio koje ćeš sve troškove imati kod uvoza iz inozemstva.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

da.. do 1000€ mada nije dovoljno pravno jednoznačno-jasno, tj nije potrebno vs treba ili ne.. kao 'može se'.. a kad se nešto 'može' tad ovisiš o osobi koja odlučuje i naplaćuje pa recimo naplati mada ne mora.

-kao i kriterij za izdavanje carinske deklaracije za robu do 22€ na koju se ne naplaćuje carina, time nepotrebno.. no jasno, da bi nešto bilo pravno jasno, mora biti negdje napisano, na deklaraciji.. i da, točno, to je (do sad) obavljao špediter, pripremio sve papire, deklaracije, tj uvoznik a špediter je tad samo njegov zastupnik u tom poslu kao i odvjetnici u pravnim zastupanjima.. tj špedicija je specifična-specijalizirana trgovina neke uvozne robe, vrste tereta i sl. .. kao što je neki servis za aute specijaliziran za neke marke, ne za sve.. itd.

 

da, to je radila špedicija u normalnim poslovima uvoza, tj to je samo naziv preciznije djelatnosti kao što u firmi koja se bavi trgovinom možeš imati nabavu, prodaju, maloprodaju, veleprodaju, servis, referente itd.. pa i čistačice-kuhinju i sl ako si dovoljno velika firma, tj špediter može biti sam trgovac ili treća vanjska firma. .. a sad pošta postaje uvoznik-šprediter i carinik, kao i distributer paketa-pošte, kao i porezna ispostava koja doznačuje porez i carinu državi dok obavlja posao države koji je do sad obavljala carina.

 

-no to što špedicija priprema deklaraciju, kao i sve ostale ateste-hmologacije i sl. to ne znači da ih oni izdaju, tj sve izdaje nadležno tijelo, kao ateste tako i carina svojim pečatom, ako je papirologija ok i prihvaćena, ako nije nema pečata.. tj kraće, carina ti daje carinsku deklaraciju, ne špediter koji samo pripremi i isprinta u wordu papir.. i zato se to naziva carinska deklaracija. (no tebe konstatno buni što i kako rade veliki, veleprodaje i sl. i misliš da je to sveto pismo i sl. tj nije važno koja osoba pripremi papire važno je tko drži pečat... a može iste papire printati carina, što bi samo duže trajalo i poskupilo tj kao što su outsourcali špediteru tako se sad to prenosi na poštu-uvoznika).

 

-pošta je primarno stvar dostave pošte, pisma-paketi. Ne špedicija (uvoz-izvoz) ali zbog logistike i logike, prebačeno upravo na poštu, uz recimo odgovarajuće ovlasti + dio djelatnika s carine kao službene osobe.

-pošta je samo posrednik, npr ako naplati pdv prosljedi ga državi.. dok ostaje poštar koji donese pošiljku naručitelju-kupcu, neovisno jel roba izvan eu ili unutar i treba li nešto platiti kod predaje ili samo potpis..

-ne može, ne smije biti razlike nakon što se plati porez za neku robu, jer ista ta roba je jednaka na policama domaćih ili eu trgovina, ista.. recimo miš, tj naručio ti logiteča iz kine ili desinca dostava je ista, plaćen porez, deklaracija itd.. i poštar treba jednako donjeti istu robu, odnosno nema razlike, ako ju je prije uzela domaća trgovina i prodala isti miš, ista deklarcija, isti porez i sva pravila. tj ako je uvezeno, tad je to roba unutar eu. Ako nije tek tad je iz kine, a sve je iz kine, pa i ono što je već uvezeno i obavljeni carinski-porezni poslovi. .. odnosno iossom je to jednako, platiš robu+dostavu i pdv, to je to.. pošta ti dostavi, osim što će recimo naplatiti naknadu 18-38kn..

-ako nije u iossu, tad pošta obavlja taj špeditersko-carinski dio, + moguća i kontrola (koju će obaviti pravi carinik.. nasumično) .. i izdaje 'usmenu deklaraciju' tj ništa, jer bi tad bila neka pisana, no recimo da je tad opravdano naplatiti naknadu, jer je formalno obavljen dodatni posao špedicije-carine, mada stvarno nije ništa obavljeno.. i naravno pošta će željeti naplatiti naknadu u oba slučaja izvan i unutar ioss-a.. jer to želi.

 

-problem.. npr ako si uvoznik i angažiraš špeditera.. tad si ga ovlastio za taj posao, dok u ovom slučaju pošta ima to ovlaštenje bez tvojeg traženja te usluge a pošto ne izdaje papirnati nego usmeni, ne možeš ništa, čak ni tražiti da ti daju isprintanu kopiju pa da s time odeš na carinu i riješiš uvoz itd.. odnosno roba se nalazi u pošti-terminalu pa na carini nemaš što riješiti u slučaju nekog neslaganja, problema i sl. tj tek ako pošta to prosljedi pravoj carini može takav nastavak. ..

 

ponovo, pošta naknadu 18-38kn naplaćuje po osnovi obavljenog špeditersko-carinskog posla, umjest špeditera (pravog) i države-carine, čak i za robe ispd 22€ na koje nema carine kao i 1000€ koji kaže da nije potrbna carinska deklaracija... a to kad naplati carina ide u državni proračun kao i pdv, tj ta naknada neovisno što posao obavi pošta ne smije formalno biti prihod pošte nego nadležne porezne službe-carine, koja može pošti platiti obavljeni posao koji radi za njih, no ne ovako direktno da si to pošta 'uzme' kao prečicom-kompenzacijom, kao što iz istog pravno-knjigovodsvenog razloga toga nema s ostalim porezima i potraživanjima (jer bi imali dvlji zapad.. kao što i imamo).. uz famozni usmeni dokument, jer carinska deklaracija je ipak dokument... i recimo da nas na cesti zaustavi carinska kontrola s robom koja nema odgovarajuću deklaraciju platit ćemo kaznu za carinski prekršaj, mada smo možda prije minutu tu robu preuzeli u pošti i nismo šverceri i sl. pa ćemo pitati na ulici poštara da nam 'usmeno' ponovi deklaraciju carinskoj službi? .. onako, malo neobično? ili što će biti, kako?

 

evo npr ministarstvo-carina .. i listati (dugoo, još... na kraju, a pokušajte gledati text dok scrolate..) dok se dođe do priloga-4. koji je carinski obrazac, za poštanski promet, tj to nije stvar špeditera, nego države-carine sa grbom i ostalim insignijama države.. i jasno je da to radi država, ne pošta. Nisam siguran, čini mi se da je formular na položenom A3 formatu.. onako plahta, koja može imati problem ako se želi priljepiti na neku prosječnu kutiju keksa i sl. . :)

-može li pošta naplaćivati ''usmeno'' izdavanje tog formulara kao špediter-uvoznik ili kao carina? kome ide tad taj novac? pošti?.. ne bi rekao.. no kod nas je sve normalno, pa i to.

 

i dalje će za klasičan uvoz firmi, nabavu i sl. isti posao obavljati recimo ista špedicija-posrednik koj će tebi kao firmi-velikoj dostaviti robu.. no ne govorimo o firmama-velikima i tako to... nego o malim običnim ljudima, kućno, shoping.. a to nije isto kao za firme, koje su i prije mogle isto kao što će i dalje .. tj ne vidim što se mijenja osim ako izbacite špeditera pa naručite kao ostali građani .. ne miješaj firme i male-kućne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Prije 1.7. preko Banggooda sa skladišta CZ kupio 

Baseus kućni punjač  za 300 kn došao za 6 dana bez ikakvih dodatnih troškova a  isti takav Baseus punjač kod Hrvatskih web shopova košta 650,00 kn .

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

MUĆAK 

 

I u čemu je tu problem?!

 

Kada naručiš robu iz trgovine ili skladišta na području  EU nemaš nikakvih dodatnih troškova po primitku, kad istu robu naručiš iz trgovine ili skladišta izvan EU, podložna je carinskom pregledu i plaćanju PDV-a, kad isti taj proizvod kupuješ u hrvatskoj trgovini, on je opterećen (osim PDV-a i eventualno carine) dodatnim troškovima jer trgovac odgovara za sve nedostatke, povrat ili popravak (zamjenu) istog, kao i troškovima poslovanja trgovca koji taj proizvod prodaje.

 

Uostalom, ako misliš da je taj proizvod neopravdano skup, nitko ti ne brani da otvoriš firmu, i uvoziš i prodaješ te proizvode po znatno nižim cijenama, pitanje je samo da li to uopće možeš, i koliko bi ta trgovina potrajala.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
MUĆAK kaže...

Prije 1.7. preko Banggooda sa skladišta CZ kupio 

Baseus kućni punjač  za 300 kn došao za 6 dana bez ikakvih dodatnih troškova a  isti takav Baseus punjač kod Hrvatskih web shopova košta 650,00 kn .

 naravno.. i što je tu neobično?

-misliš da je neka druga država drugačija-bolja? .. razlika je samo pdv, naš +25% njemačka 19 mađarska 27.. itd. no to je skoro zanemariva razlika, ostalo je klasičan šverc.

-misliš da se ta roba iz čeških skladišta prodaje samo nama, ne npr njemcima-francuzima?

-isto je.. i ista/slična razlika u normalnoj maloprodajnoj cijeni. Neovisno koja država.

 

a gle, što je bilo prije.. pa je prolazio legalni šverc bez poreza, sad je uređeno.. pa čak u ponekim slučajevima povoljnije nego prije, jer si jednako mogao platiti porez da je to recimo netko kao carina primjetila.. tj kao što se nekad išlo u shoping preko granice i prolazilo ponekad si platio.. i to je ok, to je normalno.

-čak ako te to velseli, možda će i dalje biti isto, jer ljudi su snalažljivi, .. no ako platiš porez, to je uređena država, ne parazitska.. tj u 'močvari' se takve stvari namjerno rade jer dok ti kao mala ribica malo gricneš, veliki mogu daleko više i dok je nešto 'mutno' tad je to tako jer njima odgovara, ne tebi.. tj ne pitaju tebe za kriterij nego svoje interese i dok je tako, možeš proći povoljnije, no zato je sve ostalo u državi u qrcu kao recimo plaće i mirovine, dok je u recimo švici bolje.. a recimo oni plate porez.. pa sad, laički, bi li radije imao x10 puta veću plaću i platio porez pa i dvostruku cijenu ili bi da ostane kao do sad? Pogodi kako je u recimo švici i što bi radije?

 

misliš da češke vlasti ne znaju za skaldište? 'ne vide ga'.. naravno, jer je nevidljivo, no nešto zarade a ostali ne znaju pa na račun tog ne plaćanja-šverca određeni broj ljudi ima posao.. tako je po čitavoj eu, skladišta. Tako je nadan pao u akciji remoker kad se ušlo u eu i spojili podatci.. pa sad, ako si mala ribica, što misliš jel nam bolji standard ako radimo kao prije na crno ili ako imamo plaću kao švica-zapad? ne moralno-etički jer to rade svi, svi švercaju, nizozemska-poljska, uk.. svi, svatko ima neko skladište dok smo mi bili najveći izvoznik banana u eu i šećera.. ono, rastu banane po zagorju? ... no od tog ti-ja nemamo ništa, ima netko klase kerum-todorić-plenki i sl. .. dok recimo sankcije kad dođu plaćamo opet mi, porezom i sl. kao zbrinjavanje otpada i spalionica smeća koja ne postoji u zg dok je bandić radio fontane.. i upravljao našim novcem kako je želio.. što se i znalo no godinama bez presude išlo, dok nije umro pa sad hapšenja drugog ešalona koja nas ne iznenađuju, zar ne?

-što misliš, bi li nam svima bilo bolje s takvima na vlasti ili bez njih, koji su krali par desetljeća.. i radili što su željeli, pa kad uštediš recimo 300kn na nekoj kupnji, platit ćeš višestruko kao kaznu eu jer nismo riješili otpad.. i kad obaviš operaciju zbrajana-oduzimanja primjeti da si više u minusu zbog tog nego što će ti biti ušteda na porezu.. štediš tako da svi uredno plaćaju, ne da mi plaćamo nakon njihovih krađa.. tad nam je bolji standard i tad si ''švicarac'' pa si možeš to priuštiti neovisno o cijeni i porezu.

 

sustavom ioss bi sad to trebalo biti jasnije-urednije, tj porez vidljiv i ide državi iz koje naručuješ, što je ok, ne u nečiji tuđi džep koji je ograničen na nekoliko ljudi koji vode takav biz u češkoj i sl. uređena država, eu.. i zato se to uvodi, pa čak možda rezultira i nižim cijenama, tj po logici domaći trgovac tad neće držati x2 duplu cijenu ako možeš uredno direktno za manje, pa će s 650kn recimo spustiti na recimo 500kn.. a tad ćeš kupiti tu jer nećeš imati razliku u cijeni uvoza kroz šverc. Da platit ćeš više, ali time i mogućnost da osim švercera normalan biz funkcionira i država, ceste, škole itd.. sve ono što ide iz tog poreza dok ovako to ide u kriminal a ušteda je kratoročna. Bolje je platiti 'skuplje' ako ti istovremeno standard linearno skoči.. tj sve je relativno dok ne treba objašnajvati da je u eu bolje biti švicarac nego albanac.. mada navijaju za istu repku :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Baš sam probao nešto na aliexpress-u preko EU skladišta. Cijena je ista kao i prije, no na checkout-u dodaju 25%.

 

Premišljam se već mjesec-dva da ubodem još jedan 3D printer i sada nagrabusio. I dalje ih ima u EU skladištu, ali sada mi je zbog tih 25% skuplji oko 300 kn 😬.

Sada me baš zanima da ga kupim da li bi bilo naknade ili ne bi. Tj. da li se to računa kao da je unutar IOSS-a ili "samo" naplata HR PDV-a.

Još jedna zanimljivost je da je cijena ostala $179 (sada još plus 25% na to). Što bi značilo da su i te cijene sa EU skladišta bile bez ikakvog poreza... Ovo je sa francuskog skladišta, znači nije plaćen ni francuski porez pa da sada samo dodaju razliku na to... Ili ako je prilikom dolaska u francuskog skladište plaćen francuski porez onda je ovo duplo oporezivanje... 🤔.

 

Generalno mi je za sada to sve nekako čudno. Pogotovo nakon onoga što sam skužio na ebay-u. Isti artikal (ista šifra "oglasa" - 384203854176). Na ebay.com je izgleda cijena bez bilo kakvog poreza, a na ebay.de i ebay-ie je sa 25% poreza. Barem se nadam... Mada ne znam zašto bi baš ebay.com pokazivao cijenu za isti artikal, od istog sellera, bez poreza... Sve u svemu zbrčljuz trenutno...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-naravno da nije plaćen spomenuti francuski porez, tj sva ta skladišta rade na isiti princip, šverc, legalno .. kao double-riple-iriš.. ili tranzit, jer je sustav to dozvolio, jer je svaka zemlja računala bolje da uzmem nešto nego ništa a ostale koje ne znaju nisu ništa ni oštećene (ista retorika kad ljudi piratiziraju, jer nije krađa nego digitalna copyja.. pa je ok, nikom ne fali, nema štete..)

-sve države to rade tj nije jedna luka-skladište i zato do danas to postoji, jer da je jedna ostale bi se pobunile.. svi i tad svi diskretno šute mada znaju da je to šverc, no kao eu ne fali novca pa je ok..

-sad je uveden neki 'red' .. i kako god okreneš jedan porez moraš platiti, ponekad i dva .. tj to što će ti možda trgovac naplatiti ako ne prosljedi državi opet moraš ti a to se lako desi u početku čak ne namjerno.. s druge strane, trgovac je pragmatičan i ako može naplatiti +pdv a skuži da ga nitko ne kontrolira za prosljediti-uplatu državi.. tad to ni neće, jer ne mora.. a kupac mora jer ćeš jednostavno dobiti račun od pošte-carine-države s iznosom poreza + naknada.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

kako je sa amazonom.de? tamo pise da je vat placen.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Kada kupuješ nešto iz on-line trgovine koja je unutar EU, PDV (po hrvatskoj stopi) se naplaćuje prilikom kupovine, a paket ne podliježe carini.

7 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Evo meni je jučer stigao paket s Aliexpressa naručen 12.06. ostavljen u poštanskom sandučiću,nema PDV-a ni 18,5 kn naknade.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2021 9:38 (Igox).
 
1 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Izracunava se na kraju u kosarici - a ako si podesis da ti sve cjene prikazuje za tvoju regiju, onda ti prikazuje cijene sa tvojim PDV-om.

 

Tipa meni je sve skuplje nego svabama, jer svabe imaju manji PDV od alpskih svabi.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Igox kaže...

Evo meni je jučer stigao paket s Aliexpressa naručen 12.06. ostavljen u poštanskom sandučiću,nema PDV-a ni 18,5 kn naknade.

 to je još na 'graničnom' datumu ulaska u sustav-poštu.. tek idući dani su 'pravi' kriterij što će biti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Iduća dva tjedna su ključna 

 

Također čekam jedan paket još od sredine 5. mjeseca. Već mjesec dana dolaze samo notifikacije kako se premješta iz skladišta u skladište u Nizoemskoj.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

Iduća dva tjedna su ključna 

 

Također čekam jedan paket još od sredine 5. mjeseca. Već mjesec dana dolaze samo notifikacije kako se premješta iz skladišta u skladište u Nizoemskoj.

 pokušavaju zametnuti trag paketu da te spase o PDVa :-))

16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

Iduća dva tjedna su ključna 

 

Također čekam jedan paket još od sredine 5. mjeseca. Već mjesec dana dolaze samo notifikacije kako se premješta iz skladišta u skladište u Nizoemskoj.

Nekako sam skeptičan da je to uopće u Nizozemskoj.

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Moguće.  Ovo dobije na stranicam HP-a : https://i.imgur.com/NiAkBKK.png

 

16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

Moguće.  Ovo dobije na stranicam HP-a : https://i.imgur.com/NiAkBKK.png

 

Počinjem više vjerovati Plenkoviću nego NL pošti.

16 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Na Hakomu je netko predložio novi cjenik za pošiljke iz Kine, po meni puno pravedniji

https://imgur.com/a/KpYqPea

Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Ag008 kaže...

Na Hakomu je netko predložio novi cjenik za pošiljke iz Kine, po meni puno pravedniji

https://imgur.com/a/KpYqPea

 

apsolutno se slažem sa ovime. tako da prilikom kupnje sam paziš dali je prodavač u sistemu ioss odnosno dali je VAT uračunat.

a ovo da bude 0kn za 0-150€ preko ioss također. jer na taj način se državi/carini/pošti skračuje procedura isporuke pošiljki, a država takve pakete za dostavu komotno mogu subvencionirati pošti. jer kak se veli, vrijeme je novac. ovim načinom kroz ioss se skračuje put prodavač-kupac, država/carina/hp ne moraju obrađivati to sve, a lovica je već sjela preko ioss i mogu ju koristi prije.

 

ah, kad bi u ovoj državi političari razmišljali na korektan i pošten način za sve nas.

samo maštam 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Ag008 kaže...

Na Hakomu je netko predložio novi cjenik za pošiljke iz Kine, po meni puno pravedniji

https://imgur.com/a/KpYqPea

 

Pa tako i je u 90% EU država, pa IOSS je napravljen da bi država naplatila PDV, a ne da se pošta obogati.

Na paketu od 1€ država naplati 25% PDV-a a pošta 250% sa 18.5kn naknade, pa to samo kod nas ima.

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Ag008 kaže...

Na Hakomu je netko predložio novi cjenik za pošiljke iz Kine, po meni puno pravedniji

https://imgur.com/a/KpYqPea

 

Prijedlog je svakako pravedniji (jer ima više kategorija), ali ima jednu grešku, jer prikazuje naknadu sa uračunatim PDV-om (sadašnje naknade iznose 14,80 Kn i 29,60 Kn bez PDV-a).

Također, "okrugli" iznos naknade nije toliko bitan, jer se sa naknadom već plaća PDV, koji je rijetko kad "okrugli" broj, jer već kod konverzije valute u Kn u većni slučajeva dobijemo iznos koji nije "okrugao". Okrugli iznos naknade ima bi donekle smisla jedino kada se na njega ne bi obračunavao PDV, ali i u tom slučaju iznos PDV-a je rijetko kad "okrugli" broj.

 

Bilo bi dobro kada bi se ovaj iznos mogao uplatiti prije samog dolaska paketa, uplatom na neki račun Pošte, tako da se smanji i opterećenje poštara i riješi problem vraćanja sitniša, ali to je već u domeni fantazije.

 

Zekanje kaže...

 

 a lovica je već sjela preko ioss i mogu ju koristi prije.

 

 

Novac koji trgovci iz trećih zemalja uplaćuju preko IOSS-a ne "sjeda" odmah na račun porezne uprave, nego sa zakašnjenjem od mjesec dana. To je vjerojatno napravljeno zato da,  u slučaju povrata paketa u inozemstvo, porezna uprava ne mora vraćati uplaćeni novac trgovcu kako bi ga ovaj vratio kupcu, nego se samo novac uplaćen kupcu (ali ne i proslijeđen poreznoj upravi), odmah vraća kupcu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

Moguće.  Ovo dobije na stranicam HP-a : https://i.imgur.com/NiAkBKK.png

Provjeri na postNL. Na HP taj status dobije kad dođe u NL sortirnicu, a na NL vidiš kad je doša u sortirnicu, kad je stavljen u vreću, kad je poslan i kad je HP preuzeo vreću. Nakon toga postaje relevantnije praćenje na HP.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže... 

 

Novac koji trgovci iz trećih zemalja uplaćuju preko IOSS-a ne "sjeda" odmah na račun porezne uprave, nego sa zakašnjenjem od mjesec dana. To je vjerojatno napravljeno zato da,  u slučaju povrata paketa u inozemstvo, porezna uprava ne mora vraćati uplaćeni novac trgovcu kako bi ga ovaj vratio kupcu, nego se samo novac uplaćen kupcu (ali ne i proslijeđen poreznoj upravi), odmah vraća kupcu.

 Vjerojatnije je tako zato da ne moraju raditi obračun i uplatu svaki dan, nego jednom mjesečno. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Evo što kaže postNL  https://i.imgur.com/9UDBBae.png

 

 

16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

Evo što kaže postNL  https://i.imgur.com/9UDBBae.png

 

 

Uh, po njima je tek stiglo...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Ne, tek je poslano iz sortirnice.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
MrBlc kaže...

Ne, tek je poslano iz sortirnice.

Da, to sam mislio, stiglo iz Kine.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Zapravo, ne nužno. Dođe kontejner na jednu lokaciju, pa onda ga tamo raspakiraju, pa onda to ide u sortirnicu. Taj proces traje od 2 dana pa kad su gužve i do 10-ak dana ili više. Ponekad skeniraju, ponekad ne. Ovaj put nisu skenirali, pa točan datum dolaska kontejnera ne možemo znati.

 

Kad skeniraju, obično bude da je contignent u kojem bi trebala biti pošiljka stigao, ali pojedinačna pošiljka još nije skenirana.

 

Vidi screenshot kako izgleda kad skeniraju sve faze.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2021 15:09 (MrBlc).
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Visak kaže...
maxym kaže... 

 

Novac koji trgovci iz trećih zemalja uplaćuju preko IOSS-a ne "sjeda" odmah na račun porezne uprave, nego sa zakašnjenjem od mjesec dana. To je vjerojatno napravljeno zato da,  u slučaju povrata paketa u inozemstvo, porezna uprava ne mora vraćati uplaćeni novac trgovcu kako bi ga ovaj vratio kupcu, nego se samo novac uplaćen kupcu (ali ne i proslijeđen poreznoj upravi), odmah vraća kupcu.

 Vjerojatnije je tako zato da ne moraju raditi obračun i uplatu svaki dan, nego jednom mjesečno. 

 Da, i zbog toga, ali negde sam pročitao (na eu stranicama ako se ne varam) upravo ovakvo objašnjenje.

 

Vjerojatno je u svim državama slično kao i u našoj, jednom kad daš novce državi, ova ih teško vraća nazad, a i to, ako baš mora.

Ovako je jednostavnije, i trgovini, i državi, a i kupcu.

 

Ne znam kako je sa OSS-om (transferom PDV-a unutar EU), ali vjerojatno se i tamo radi prijeboj sredstava između država jednom mjesečno.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice