Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

poruka: 585
|
čitano: 146.745
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake".
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Uniball, godinama kupujem na aliju i prije mi je na svakom paketiću bila naljepnica na kojoj je bilo navedena kineska pokrajina, naziv trgovca i hrpa kineskih simbola, a sada uvjek piše mađarska ili Nizozemska i nema kineskih simbola.

Neznam da li je u prikaz cjene uračunata razlika poreza,pa ako koristiš vpn odsimuliraj par država da vidimo da li se mijenja cijena ...
3 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Kako rekoh, to sa mađarskom i nizozemskom traje već dugo.

Mađarsku su ubacili sad unazad par mjeseci, a preko nizozemske/belgije putuje odavno i često su slali preko njih stvari skuplje od 160 kn da se zaobiđe carina.

Nije to ništa novo nego te možda samo nije potrefilo prije, ali u svakom slučaju je dobro za nas da kinezi pronalaze razne rute da se izbjegne namet.

 

Ne treba ti vpn, dovoljno je da odabereš neku drugu zemlju tamo gdje biraš shipping metodu.

Čim promjeniš zemlju dostave promijeni se i cijena artikla.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.9.2021 22:54 (uniball).
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Uniball , hvala . 😉

13 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Koji "shiping" odaberete od ponuđenih na Aliju da prođe ovako kao da je iz Mađarske ili Nizozemske?

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.9.2021 13:55 (itomic009).
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Itomic , uvjek biram free, a ako nema free onda odabirem najjeftiniji...
15 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Dovraga zvao poštar paket iz kine 15 kn vrijednosti moram platit 21.5 kn!!!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
unky kaže...

Dovraga zvao poštar paket iz kine 15 kn vrijednosti moram platit 21.5 kn!!!

 dobro je nije 28 kn ko meni, a paket vrijedan 5 dolara

battletag:MasnaKrvavic#2275
16 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Meni je danas stigao mali paket iz Wuhana

 

13USD artikl, 6USD slanje, 27kn uzela pošta

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
unky kaže...

Dovraga zvao poštar paket iz kine 15 kn vrijednosti moram platit 21.5 kn!!!

 

dado16 kaže...
unky kaže...

Dovraga zvao poštar paket iz kine 15 kn vrijednosti moram platit 21.5 kn!!!

 dobro je nije 28 kn ko meni, a paket vrijedan 5 dolara

 

Ziga kaže...

Meni je danas stigao mali paket iz Wuhana

 

13USD artikl, 6USD slanje, 27kn uzela pošta

 

 

 

 

.. pošta 'uzme' 18, ostalo je pdv, u 'normalnom' postupku kroz ioss, dok drugim kanalima ide đabe (mimo iossa)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Danas mi je nakon 22 dana stigao paket s Aliexpress-a, dostavljen od strane Overseas-a.Kad sam naručivao odabrao sam "To Croatia via Aliexpress Standard Shipping" te je paket trebao ići preko Singapura do Nizozemske ali nakon 7 dana trgovac je promjenio način slanja u"To Croatia via Seller's Shipping method" zbog problema na carini jer proizvod sadrži bateriju.Uglavnom na kraju je paket stigao preko Mađarske,bez plaćanja naknade od 18,5 kn.Mislim da svi znate da je PDV na Aliexpress uračunat u cijenu proizvoda.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2021 11:26 (Igox).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Igox kaže...
Danas mi je nakon 22 dana stigao paket s Aliexpress-a, dostavljen od strane Overseas-a.Kad sam naručivao odabrao sam "To Croatia via Aliexpress Standard Shipping" te je paket trebao ići preko Singapura do Nizozemske ali nakon 7 dana trgovac je promjenio način slanja u"To Croatia via Seller's Shipping method" zbog problema na carini jer proizvod sadrži bateriju.Uglavnom na kraju je paket stigao preko Mađarske,bez plaćanja naknade od 18,5 kn.Na Aliju je PDV uračunat u cijenu prizvoda.

 -naravno da je bez plaćanja 'naknade' (teško je to pravilno nazvati, porez-carina, jer to je carinski trošak, trošak naknade carinskog postupka koji je prije naplaćivala carina, carinska služba, sad prebačeno na poštu koja radi posao carinske službe, pa to neka država nazove porez, naknada, trošak, ...), tj pošto nije prošlo kroz poštu, tad logično nije ni naplaćeno 18,5kn .. tj nije prošlo kroz carinu.

-pdv ako nije u iossu je uplaćen 'nekome' to ne znači da si pdv platio državi.. tj ako je u iossu, tad će trgovac taj dio doznačiti državi uvoznika-kupca, no drugim kanalima to mogu jednostavno ostaviti u svom džepu dok biz ide starim uhodanim kanalima bez plaćanja poreza-carine itd.. tj trgovac može iskoristiti ioss-porez i naplatiti ga a da pri tome ne uplati državi uvoza što bi zapravo ioss trebao osigurati, jer dok netko to ne prijavi državi nitko ni ne zna da je to neki novac koji neki kinez treba dostaviti a kad sazna opet ne može recimo hr postali račun, poreznu opmomenu trgovcu iz kine, dok su dostavljači samo dostavljači i nisu odgovorni za taj dio..

 

-ako ide kroz poštu i kad oni naplate 18,5kn ako je pdv uplaćen kroz ioss to je to, ako nije zaračunaju i pdv što vidimo iz gornjih postova kao iznos koji odgovara nabavnoj cijeni + pdv..

-zaobilazno može ići kroz nizozemsku-mađarsku tj bilo koje takvo uvozno skladište koje jednostavno preljepi naljepnicu i to uz svetu vodicu postana eu roba.. dostavljač je već plaćen, on dostavi i to je to, osim što ta skladišta krše zakon, no državi gdje ga krše to ne smeta jer taj pdv ionako ide državi uvoznika-kupca ne njima dok se time njima generira promet i skladište radi.. bez tog bi mogli ključ u bravu i gubitak ostalih povezanih prihoda jer kamioni troše gorivo, radnici rade.. itd..

-eu to zna, svi znaju.. no za sad to prolazi.

-jedini koji se mogu žaliti su oni koji bi tim prometom nešto zaradili kao pošta + država uvoza za porez, no država to ne zna dok joj sustav to ne javi a ako je izvan sustava tad ne zna.. tj to bi znala carina.. a pošta ne radi ništa nego je to automaizirana traka-sortirnica, stroj-skener-čitač, koji čita sadržaj etikete i po tome određuje, ako je eu roba jednostavno dostavi ako je izvan eu tad 'naknada' 18,5 (ili 37) i pdv .. dok takva roba izvan eu u iossu je već plaćen pdv i tad naplti samo naknadu, no kako vidimo većina je tad +pdv dakle nisu u iossu.. ili ako trgovac naplati porez recimo 25% za hr to ne znači da je u iossu, da će taj porez prosljediti državi tj može ga zadržati i nikom ništa..

 

edit: .. +  druge dostavne službe kao dhl.. sve osim pošte, nemaju temelj naplate tih 18,5kn.. tj nisu 'carina', mada rade identičan posao kao hr pošta tj ništa, pročitaju etiketu i dostave.. dok hr pošta za svoj carinski posao izdaje ''usmenu'' carinsku deklaraciju.. pa ako je zatrebaš, pitaš poštara na ulici.. ili tako nešto (jedini primjer u svemiru, da postoji neki usmeni formular kao za porez-carinu, koji su inače uvjek zato u pisanom obliku jer su dokaz plaćanja, prometa robe itd.. naprosto ne postoji usmena deklaracija, jer da bi bila deklaracija mora postojati, papirnato i mora biti čitka, pratiti robu itd.. .. a zakon to dozvoljava jer ta roba nije roba, tj nije za daljnju prodaju nego je kupuj kranji kupac za osobnu potrošnju i time ta roba neće doći na tržište eu pa ne mora imati deklaraciju dok sve prave robe moraju kao recimo wc papir.. i po istoj osnovi kao jednostavan uvoz to država dozvoljava kako bi mali kupac mogao online nešto jednostavno kupiti bez besmislene procedure na carini.. sve divno krasno osim što se i dalje radi isto, legalni šverc.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2021 11:40 (ihush).
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...
Igox kaže...
Danas mi je nakon 22 dana stigao paket s Aliexpress-a, dostavljen od strane Overseas-a.Kad sam naručivao odabrao sam "To Croatia via Aliexpress Standard Shipping" te je paket trebao ići preko Singapura do Nizozemske ali nakon 7 dana trgovac je promjenio način slanja u"To Croatia via Seller's Shipping method" zbog problema na carini jer proizvod sadrži bateriju.Uglavnom na kraju je paket stigao preko Mađarske,bez plaćanja naknade od 18,5 kn.Na Aliju je PDV uračunat u cijenu prizvoda.

 -naravno da je bez plaćanja 'naknade' (teško je to pravilno nazvati, porez-carina, jer to je carinski trošak, trošak naknade carinskog postupka koji je prije naplaćivala carina, carinska služba, sad prebačeno na poštu koja radi posao carinske službe, pa to neka država nazove porez, naknada, trošak, ...), tj pošto nije prošlo kroz poštu, tad logično nije ni naplaćeno 18,5kn .. tj nije prošlo kroz carinu.

-pdv ako nije u iossu je uplaćen 'nekome' to ne znači da si pdv platio državi.. tj ako je u iossu, tad će trgovac taj dio doznačiti državi uvoznika-kupca, no drugim kanalima to mogu jednostavno ostaviti u svom džepu dok biz ide starim uhodanim kanalima bez plaćanja poreza-carine itd.. tj trgovac može iskoristiti ioss-porez i naplatiti ga a da pri tome ne uplati državi uvoza što bi zapravo ioss trebao osigurati, jer dok netko to ne prijavi državi nitko ni ne zna da je to neki novac koji neki kinez treba dostaviti a kad sazna opet ne može recimo hr postali račun, poreznu opmomenu trgovcu iz kine, dok su dostavljači samo dostavljači i nisu odgovorni za taj dio..

 

-ako ide kroz poštu i kad oni naplate 18,5kn ako je pdv uplaćen kroz ioss to je to, ako nije zaračunaju i pdv što vidimo iz gornjih postova kao iznos koji odgovara nabavnoj cijeni + pdv..

-zaobilazno može ići kroz nizozemsku-mađarsku tj bilo koje takvo uvozno skladište koje jednostavno preljepi naljepnicu i to uz svetu vodicu postana eu roba.. dostavljač je već plaćen, on dostavi i to je to, osim što ta skladišta krše zakon, no državi gdje ga krše to ne smeta jer taj pdv ionako ide državi uvoznika-kupca ne njima dok se time njima generira promet i skladište radi.. bez tog bi mogli ključ u bravu i gubitak ostalih povezanih prihoda jer kamioni troše gorivo, radnici rade.. itd..

-eu to zna, svi znaju.. no za sad to prolazi.

-jedini koji se mogu žaliti su oni koji bi tim prometom nešto zaradili kao pošta + država uvoza za porez, no država to ne zna dok joj sustav to ne javi a ako je izvan sustava tad ne zna.. tj to bi znala carina.. a pošta ne radi ništa nego je to automaizirana traka-sortirnica, stroj-skener-čitač, koji čita sadržaj etikete i po tome određuje, ako je eu roba jednostavno dostavi ako je izvan eu tad 'naknada' 18,5 (ili 37) i pdv .. dok takva roba izvan eu u iossu je već plaćen pdv i tad naplti samo naknadu, no kako vidimo većina je tad +pdv dakle nisu u iossu.. ili ako trgovac naplati porez recimo 25% za hr to ne znači da je u iossu, da će taj porez prosljediti državi tj može ga zadržati i nikom ništa..

 

edit: .. +  druge dostavne službe kao dhl.. sve osim pošte, nemaju temelj naplate tih 18,5kn.. tj nisu 'carina', mada rade identičan posao kao hr pošta tj ništa, pročitaju etiketu i dostave.. dok hr pošta za svoj carinski posao izdaje ''usmenu'' carinsku deklaraciju.. pa ako je zatrebaš, pitaš poštara na ulici.. ili tako nešto (jedini primjer u svemiru, da postoji neki usmeni formular kao za porez-carinu, koji su inače uvjek zato u pisanom obliku jer su dokaz plaćanja, prometa robe itd.. naprosto ne postoji usmena deklaracija, jer da bi bila deklaracija mora postojati, papirnato i mora biti čitka, pratiti robu itd.. .. a zakon to dozvoljava jer ta roba nije roba, tj nije za daljnju prodaju nego je kupuj kranji kupac za osobnu potrošnju i time ta roba neće doći na tržište eu pa ne mora imati deklaraciju dok sve prave robe moraju kao recimo wc papir.. i po istoj osnovi kao jednostavan uvoz to država dozvoljava kako bi mali kupac mogao online nešto jednostavno kupiti bez besmislene procedure na carini.. sve divno krasno osim što se i dalje radi isto, legalni šverc.. :)

 Ne znam šta da ti odgovorim na ovo,samo navodim svoje iskustvo kupovine na Aliju.Stvar sam naručio jer je cijena manja za 100 kn nego kod nas a nisam ni računao da neću platit tu naknadu od 18,5 kn pošti ali kad već ne moram nije mi krivo ali eto Kinezi su našli način da nas poštede tog nameta jer znaju da će se broj naruđbi drastično smanjit.Što se tiče PDV-a nemam ništa protiv da on ide u državnu kasu,dapače nadam se da i ide.Cijena bez PDV-a je točno 25% manja pa mi nije jasno kako ga Aliexpress naplaćuje a ne uplati ga u državnu kasu zemlje odredišta.

7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Upravo to, ja bih prije rekao da u cijeloj ovoj priči Aliexpress sigurno uplati PDV, ali HP vjerovatno uopće nema alata za provjeru na IOSS sustavu, i onda naplate ponovno.

A onda nije ni HP kriv, nego ove europske posredničke pošte koje bi trebale staviti naljepnicu s IOSS oznakom, a vjerovatno ni pni nemaju to pa je tak kak je.

Barem moja teorija, koja je i logična jer se zna da kad se najavi neka uredba 5 godina prije, software za to se počne pripremati tek mjesec dana prije, dovrši se nakon roka, a implementacija počinje tek godinu nakon toga i još godinu dana da sustav proradi.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Igox kaže...
..

 Ne znam šta da ti odgovorim na ovo,samo navodim svoje iskustvo kupovine na Aliju.Stvar sam naručio jer je cijena manja za 100 kn nego kod nas a nisam ni računao da neću platit tu naknadu od 18,5 kn pošti ali kad već ne moram nije mi krivo ali eto Kinezi su našli način da nas poštede tog nameta jer znaju da će se broj naruđbi drastično smanjit.Što se tiče PDV-a nemam ništa protiv da on ide u državnu kasu,dapače nadam se da i ide.Cijena bez PDV-a je točno 25% manja pa mi nije jasno kako ga Aliexpress naplaćuje a ne uplati ga u državnu kasu zemlje odredišta.

 -da.. tj ovisi o trgovcu-kinezu jel u iossu ili nije, ako je tad pdv uplaćuje i tad nema dvostrukog oproezivanja što se može desiti ako ide kroz poštu (primjeri u temi...).

.. s druge strane, ako nije u iossu, taj pdv može poslati bilo kamo, nitko ne potražuje, može na svoj račun.. tj tek kad naša 'carina' to zatraži tad treba neki porez, a ako nitko pa ni pošta ne traži tad ništa .. sve ovisi o etiketi, a etiketa je samo komad papira koji se lako preljepi..

 

fer-de-lance kaže...

Upravo to, ja bih prije rekao da u cijeloj ovoj priči Aliexpress sigurno uplati PDV, ali HP vjerovatno uopće nema alata za provjeru na IOSS sustavu, i onda naplate ponovno.

A onda nije ni HP kriv, nego ove europske posredničke pošte koje bi trebale staviti naljepnicu s IOSS oznakom, a vjerovatno ni pni nemaju to pa je tak kak je.

Barem moja teorija, koja je i logična jer se zna da kad se najavi neka uredba 5 godina prije, software za to se počne pripremati tek mjesec dana prije, dovrši se nakon roka, a implementacija počinje tek godinu nakon toga i još godinu dana da sustav proradi.

 

 -da, tj možda imaju mogućnost provjere ali ekšli ne provjeravaju, ne zanima ih tj sve radi automatika-stroj, ako je izvan eu naplate svoj dio naknade 18,5-37kn.. a tad ovisno o iossu i pdv tj ako je u iossu tad ne jer je to tad naznačeno na etiketi, naplaćeno,.. mada nekima naplate ponovo, dok bez iossa tad logično naplaćuju pdv...

.. ali, dovoljno da recimo nizozemci naljepe svoju naljepnicu i tad ne naplaćuju ništa jer tad nisu 'carna' tj tad su samo dostava a dostava je već plaćena i nema veze s ovim dijelom računa koji je carinski+porezni dio. Tarifa i cijena dostave nemaju veze s 18kn ili pdvom.. tj cjenik je cjenik, uvjeti poslovanja kao i međunarodna pravila koje pošta mora poštivati i to su željeli naplaćivati s 4,5kn pa je sud rekao ne.. ovo je kao neka 'dosjetka' kako će po pokojem paketu uzeti 18,5kn.. mada ekšli ne rade ništa tj i dalje rade identičan posao koji su i do sad radili osim što su sad postali 'carina' .. koja izdaje ''usmenu'' deklaraciju.. (ništa i to naplati nešto, što inače ne bi mogli naplatiti kao cjenik dostave i sl. dok pdv može naplaćivati samo država, ne pošta ili dostavljač..).

 

**

tj osnovna razlika je kojim kanalom-dostavom paket dođe.. ako je kroz poštu tad će ovisno o etiketi biti eu ili izvan-kina roba i po tome će biti naplaćena carinska deklaracija za poštu i pdv.. dok mimo pošte koja je sad postala carina, recimo dhl nema ništa, ničeg, dostava paketa pri čemu se dostavljača ne tiče od kud paket potječe, on ga dostavi s točke a do točke b, plaćeno, kao što ih ne zanima neki porez neke države.. nemaju s tim baš ništa.

-tako se realno desi kao što vidimo u temi, da netko ne plati ništa dodatnog, netko plati dva pdva, netko ono što bi po sustavu-planu trebalo biti za sve-normalno, tj carinsku naknadu i pdv koji može biti naplaćen pri kupnji kroz ioss ili pri dostavi od pošte .. ili-ili. .. umjesto zakona-pravila koje je tad jednako, imamo tri različita odgovora-primjera i svaki prolazi.. pri čemu pošta baš ništa nema s carinskim postupkom odnosno troškom kojeg formalno prikazuju kao opravdanje naplate, tj to je poštanski terminal, gdje rade carinski djelatnici i po potrebi zaustave-kontroliraju robu, jednako kao što je carina radila i prije, .. tj pošta samo skenira etiketu, apsolutno rade isti posao kao i da rade samu dostavu što i rade, jer je isti posao.. dok carinsku deklaraciju ne izdaju tj 'usmena'... što će reć, nemaju carinskih troškova no ipak ih naplate, kad već nisu mogli naplatiti 4,5kn.. pa sad naplate 18,5 .. dok im je to država dozvolila outsoruceanjem carinskog posla, što čak logistički ima smisla tj kapaciteti-sortirnica, sitrne robe (ne pravi uvoz šlepera robe za trgovinu kad to obavlja recimo špediteri i sl.)... no začuđuje da je to zakon na nivou eu, koji kao treba regulirati 'sivo' tržište.. tj zna se da robe prolaze i dobiju etiketu eu.. zna se, zato se i uvodila promjena-sustav kao ioss.. no i dalje je isto, samo je prošao datum.. a od tog datuma jedina razlika je što će pošta naplatiti 18,5kn ili neće, tj ako ide kroz poštu, ako ide durgim dostavnim kanalom tad ništa a tad je nejasno što eu radi, čemu pravila igre.. sve ostaje isto-sivo?

 

edit .. + da, i četvrta moguća kombinacija, da je dostava kao dhl (ne pošta) i da je trgovac u sustavu iossa.. pa na računu kupac plati porez koji će država sustavom dobiti doznačeno, dok taj dostavljač koji nije pošta i nije postao carinska služba s mogućnosti naplate carinskog troška ne naplaćuje poštanskih 18-37kn.. nego isključivo može naplatiti dostavu koja je u pravilu već plaćena ili free.. tj to je četvrta kombinacija koja se vidi u postovima da je plaćeno porez i ništa dostavi, kao osnovna razlika u odnosu na poštu, koja to naplati osim ako je roba dobila eu naljepnicu u nekom eu skladištu.. a tad to eu komisija mora provjeriti, jer to je tad šverc, tj takvo skladište mora biti zatvoreno + kazne za teži carinski prekršaj + politička garnitura i policija koja u tome mora sudjelovati jer se sve odvija pred njihovim očima.. i znaju.

 

**

-za kupca, trenutno, najpovoljnije ako gledamo da ne plati carinski trošak pošti i pdv... je kupnja od kineza koji nije u iossu, tad je samo važno da roba ne ide kroz poštu, druga dostava koja ne može ništa naplatiti kao što može pošta.

-ako i dođe kroz poštu, u najgorem slućaju će kupac platiti ono što mora, pdv + deklaraciju 18-37kn (ovisno o iznosu).

-zapravo najnepovoljnije je ako kupac plati pdv (kao kroz ioss ili mimo..) jer tad već nema šanse proći bez poreza, postoji samo šansa da plati dvostruko ako nije u iossu.. i tad rizik dostave tj ako je kroz poštu.

-najpovoljnije je tad ne platiti pdv kroz ioss trgovcu + znati koji je kanal dostave, tj da nije pošta.. i tad će paket stići bez dodatnih naplata, sve ostalo kupac plaća više.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2021 13:37 (ihush).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

 

 

.. pošta 'uzme' 18, ostalo je pdv, u 'normalnom' postupku kroz ioss, dok drugim kanalima ide đabe (mimo iossa)..

 

Ne postoji mimo IOSS-a, na aliex ebay.. ne možeš kupiti bez PDV-a ilitiga "mimo" IOSS-a, ako na aliex odaberes shipping koji ide direktno iz kine (China post i sl.) pošta te oguli za 18,5kn, a na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
peroperic9876125 kaže...
 na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

 Je li ovo sigurno? Nikome nisu preko aliex standard/saver shipping naplatili?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Visak kaže...
peroperic9876125 kaže...
 na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

 Je li ovo sigurno? Nikome nisu preko aliex standard/saver shipping naplatili?

Ništa kod nas nije sigurno, ali sve što dolazi sa aliex standard/saver shipping se šalje iz EU hubova i to je u slobodnom prometu (zato i npr. Overseas to može dostavljati bez da se nosi na carinu jer je sve obavljeno u NL, HU...).

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...

 

 

.. pošta 'uzme' 18, ostalo je pdv, u 'normalnom' postupku kroz ioss, dok drugim kanalima ide đabe (mimo iossa)..

 

Ne postoji mimo IOSS-a, na aliex ebay.. ne možeš kupiti bez PDV-a ilitiga "mimo" IOSS-a, ako na aliex odaberes shipping koji ide direktno iz kine (China post i sl.) pošta te oguli za 18,5kn, a na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

 -postoji.. tj za sad je to možda samo početni problem, nesporazumi-greške.. ali postoji, kao što postoji i dvostruka naplata pdv-a što bi kroz 'pravi' funkcionalni sustav kako je ioss zamišljen bilo isključeno, tj imamo primjere naplate pdva pri kupnji i od pošte, a to znači da nije ioss.. jer da je tad pošta ne bi naplatial pdv nego samo svoju carinsku naknadu za izdavanje usmene carinske deklaracije..

-jel neki trgovac u sustavu.. ne znamo, dok to što naplati pdv ne znači da je u sustavu i da će taj pdv po protokolu prosljediti jer imamo poštu koja to naplati a naplati po etiketi koja bi za sustav ioss upravo taj podatak sadržavala i time eliminirala dvostruku naplatu odnosno izvan sustava što znači da nije naplaćen pdv tj neovisno što kupac plati pdv trgovcu ako to nije navedeno na etiketi pošta ponovo naplati..

.. tj pokušaj objasniti postojeće primjere u temi.. račun koji da pošta, poneki na 18,5kn poneki + što se odnosi na dio pdva.. (par kuna do dvadesetak jer su takve robe niske cijene..), kako to objašnjavaš ako je kroz sustav iossa? ... 

 

peroperic9876125 kaže...
Visak kaže...
peroperic9876125 kaže...
 na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

 Je li ovo sigurno? Nikome nisu preko aliex standard/saver shipping naplatili?

Ništa kod nas nije sigurno, ali sve što dolazi sa aliex standard/saver shipping se šalje iz EU hubova i to je u slobodnom prometu (zato i npr. Overseas to može dostavljati bez da se nosi na carinu jer je sve obavljeno u NL, HU...).

 .. da, drugi dostavni kanal (ne pošta) nema ništa s carinsko-poreznim dijelom. Ne zanima ih, rade dostavu.. a ključna riječ je pred kraj rečenice, ''obavljeno'' u nl-hu.. tj što to čudnovatog obave u tim skladištima? -naljepe etiketu i kao čarobnim štapićem roba postane eu roba, mada nije obavljen uvoz i carinski postupak... što će reć opet mimo iossa... jer takvo lijepljenje uvozne deklaracije je kazneo djelo -šverc, jer to skladište nije uvoz robe za eu nego samo skladište, dok je uvoznik sam kupac tj država uvoza-dostave i tad to skladište na području nl-hu nema ništa s uvozom, carinom, pdvom.. 'samo naljepe etiketu'.. kao da kažemo da netko na recimo auto samo stavi drugu reg.tablicu ili drugo ime osobe na osobnoj.. a po toj etiketi radi pošta tj skener, ako je iz eu roba, nema carine-poreza, ako je izvan ima.. original ispod je kineski.. ili-ili.

 

**

pazi rečenicu, overseas to može dostavljati.. bez da se nosi na carinu? .. jer je sve obavljeno u ..??

- ko da pričam s 'policajcem' koji kaže da kriminal ne postoji, jer je zakonom zabranen + da ima dojavu reagirao bi, pošto dojave nema, zaključak, kriminal ne postoji.. tako nešto? :)

-promjeni recimo overseas u recimo hr-pošta... što se desi?

-tko obavlja carisnki uvozni posao? skladište u nl? -ne, overseas? -ne, .. to radi kupac-uvoznik, u državi uvoza. Dok pošta izdaje 'usmenu' carinsku deklaraciju, .. a vidi .. u ovom slučaju ili 'kanalu dostve' to radi neko skladište koje naljepi neku eu etiketu, mada to skladište nije uvozno i ne izdaje uvoznu carinsku deklaraciju (osim možda kao naša pošta neku usmenu, no pošto je njihova papirnata-etiketa na paketu kao nužna jer dostavljač mora čitati podatke-adresu za dostavu, tad to nije usmena.. nego .. šverc, jer je lažna, jer jednako možeš sam isprintati komad papira-etiketu i naljepiti..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 11:17 (ihush).
6 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Kinez bira kanale dostave koji mu neće skenirati IOSS i naravno iznos PDV-a koji je naplatio nama kupcima ostaje njemu. Ono što se skenira, za to Kinez mora državi potražnici isplatiti PDV. Znaju oni što rade, a ovi naši mlatimudani mogu samo promatrati Kineza, koji zna kako funkcionira trgovina. Radije ću Kinezu ostaviti PDV, nego da uhljebima platim 18.5 ili 37 kn uhljebnice. Jer je Kinez s PDV-om duplo jeftiniji od domaćih gulikoža za istu robu. Ako smo dosad mogli živjeti bez ubiranja PDV-a na kinesku robu, preživjet ćemo i sada s nepotpunom naplatom. Opseg posla smanjio se svima. Svi se grčevito bore za profit, neki zupčanici i propadaju.
 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

, na aliex ebay.. ne možeš kupiti bez PDV-a ilitiga "mimo" IOSS-a, ako na aliex odaberes shipping koji ide direktno iz kine (China post i sl.) pošta te oguli za 18,5kn, a na ono što šalju iz EU hubova (aliex standard/saver shipping) ne plaćaš ništa.

 -postoji.. tj za sad je to možda samo početni problem, nesporazumi-greške.. ali postoji, kao što postoji i dvostruka naplata pdv-a što bi kroz 'pravi' funkcionalni sustav kako je ioss zamišljen bilo isključeno, tj imamo primjere naplate pdva pri kupnji i od pošte, a to znači da nije ioss.. jer da je tad pošta ne bi naplatial pdv nego samo svoju carinsku naknadu za izdavanje usmene carinske deklaracije..

-jel neki trgovac u sustavu.. ne znamo, dok to što naplati pdv ne znači da je u sustavu i da će taj pdv po protokolu prosljediti jer imamo poštu koja to naplati a naplati po etiketi koja bi za sustav ioss upravo taj podatak sadržavala i time eliminirala dvostruku naplatu odnosno izvan sustava što znači da nije naplaćen pdv tj neovisno što kupac plati pdv trgovcu ako to nije navedeno na etiketi pošta ponovo naplati..

.. tj pokušaj objasniti postojeće primjere u temi.. račun koji da pošta, poneki na 18,5kn poneki + što se odnosi na dio pdva.. (par kuna do dvadesetak jer su takve robe niske cijene..), kako to objašnjavaš ako je kroz sustav iossa? ... 

 

 

Na Aliex, Ebay-u... NE MOŽEŠ kupiti bez PDV-a ilitiga mimo IOSS-a, ako tvrdiš suprotno odi na navedene marketplaceove pa nam pokaži kako ti to radiš.

A dupla naplata PDV-a od strane pošte se desi zbog nečije greške, ili krivo ispunjenje h7 deklaracije od strane sellera, ili greške pošte prilikom skeniranja...

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

**

pazi rečenicu, overseas to može dostavljati.. bez da se nosi na carinu? .. jer je sve obavljeno u ..??

- ko da pričam s 'policajcem' koji kaže da kriminal ne postoji, jer je zakonom zabranen + da ima dojavu reagirao bi, pošto dojave nema, zaključak, kriminal ne postoji.. tako nešto? :)

-promjeni recimo overseas u recimo hr-pošta... što se desi?

-tko obavlja carisnki uvozni posao? skladište u nl? -ne, overseas? -ne, .. to radi kupac-uvoznik, u državi uvoza. Dok pošta izdaje 'usmenu' carinsku deklaraciju, .. a vidi .. u ovom slučaju ili 'kanalu dostve' to radi neko skladište koje naljepi neku eu etiketu, mada to skladište nije uvozno i ne izdaje uvoznu carinsku deklaraciju (osim možda kao naša pošta neku usmenu, no pošto je njihova papirnata-etiketa na paketu kao nužna jer dostavljač mora čitati podatke-adresu za dostavu, tad to nije usmena.. nego .. šverc, jer je lažna, jer jednako možeš sam isprintati komad papira-etiketu i naljepiti..).

 

Evo ti pa čitaj kako to sada funkcionira: https://www.commerce-logistics.com/postal-fees.html

 

"In practice, major suppliers such as marketplaces and big online merchants use the IOSS scheme and have set up their own customs clearance solutions (e.g., Alibaba in Liege/Belgium) and have organized consolidated import solutions into the EU.

These marketplaces and merchants oversee transport to the EU, customs clearance, and intra-community transport to EU DOs, allowing them to hand over their shipments domestically, according to negotiated, and usually very competitive, bilateral tariffs."

 

A zašto to tako može funkcionirati je u: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A12012E%2FTXT

15 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Uglavnom nakon 5 dana odlucio platiti 21.70 kn za paket koji sam platio 2,42 $!

Jos 4 cekam!uzas

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Danas mi poštar donosi paketić iz Kine , naručen krajem 5. mjeseca i kaže da trebam platiti 19 kn za njega . Naravno, paket sam odbio preuzeti , a i vrijednost paketa je bila nekih 10 kuna .
Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Naručio 2 paketa,jedan prepakiran u poljskoj a drugi iz nizozemske,sve krenulo iz kine. 0 kn

Sjedi 1
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Sve preko Sandard shippinga?
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
3 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Meni je jedan cainiao bio prepakiran u Litvi, a drugi u Mađarskoj.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
foofajter kaže...
Meni je jedan cainiao bio prepakiran u Litvi, a drugi u Mađarskoj.

 Opet smo zemlja slučaj, iliti 'slučajna država'. Svi mogu normalno, samo mi izmišljamo gluposti.

 

Mada me čudi da ide preko Mađarske, jer i oni imaju taj namet. Možda je samo u dostavi, pa ako ide dalje u izvoz nije primjenjiv.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Naručena maskica za mobitel, vrijednost 3,75$ prije 2 tjedna upravo danas došlo bez nameta.

Prilikum kupnje sam odabrao Aliexpress saver shipping.

Xiaomi Mi Note 10 Pro + POCO F2 Pro
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Visak kaže...

 Opet smo zemlja slučaj, iliti 'slučajna država'. Svi mogu normalno, samo mi izmišljamo gluposti.

 

Mada me čudi da ide preko Mađarske, jer i oni imaju taj namet. Možda je samo u dostavi, pa ako ide dalje u izvoz nije primjenjiv.

Mađarska pošta naplaćuje taj namet. Ukoliko ide preko drugih servisa, oni mogu sa svojima partnerima ugovoriti uvjete kakve žele jer to nije unirverzalna poštanska usluga.

 

U teoriji bi i neka naša dostavna služba mogla dogovoriti da u Hrvatsku dođe kontejner pošiljki kojima bi se i kod nas skenirao kod, te bi se prepakirale za daljnje slanje, neovisno o cjeniku HP-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.9.2021 12:58 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
peroperic9876125 kaže...
..

 

Evo ti pa čitaj kako to sada funkcionira..

 

A zašto to tako može funkcionirati je u:..

 -evo ti pa čitaj, kako to funkcionira.. :)

par citata-postova, primjer plaćanja i bez. Imaš li objašnjenje? što piše u tim linkovima koje nudiš?

-ja kažem 'legalni šverc', skladišta, mada najviše spominjemo npr nizozemsku, postoje po eu razna pa i kod nas..

-tajna je u kanalu distribucije, kao i 'prepakriavanju' tj roba čarobnim štapićem i svetom vodicom (tj etiketom-naljepnicom na kutiji) postane eu roba.

.. odnosno kroz ioss, hr-poštu.. ili mimo neko skladište + druga dostava koja je samo dostava, ne carina-pošta..

-ne nije to naš izum, nego eu, pa tako istu stvar radi i recimo austrijska pošta.. jedino što oni to nazivaju uvozna taxa, primjerenije, dok naši to nazivaju svakako, recimo pristojba (ne može se koristiti riječ porez-carina, to može samo država, a čak može jer im je outsorucean posao carine) i naplate izdavanje usmene carinske deklaracije.. što će reć, ništa, jer je usmeno... kao što u ime države naplate i pdv ako nije plaćen kroz ioss..

 

unky kaže...

Uglavnom nakon 5 dana odlucio platiti 21.70 kn za paket koji sam platio 2,42 $!

Jos 4 cekam!uzas

 -primjer plaćanja..

 

elpornero53 kaže...

Naručio 2 paketa,jedan prepakiran u poljskoj a drugi iz nizozemske,sve krenulo iz kine. 0 kn

 -primjer (ne)plaćanja.. odnosno 'nizozemska'.. i nula kuna.

 

Visak kaže...
foofajter kaže...
Meni je jedan cainiao bio prepakiran u Litvi, a drugi u Mađarskoj.

 Opet smo zemlja slučaj, iliti 'slučajna država'. Svi mogu normalno, samo mi izmišljamo gluposti.

 

Mada me čudi da ide preko Mađarske, jer i oni imaju taj namet. Možda je samo u dostavi, pa ako ide dalje u izvoz nije primjenjiv.

 -ne treba čuditi.. (ide objašnjenje) :) ..

tj mađaraska je odlučila, naplaćivati, jer znaju što se radi, znaju svi no većina se ponaša nojevski pa 'ne vide' (kao što porezna-policija-carina ne vide skladišta, šlepere i deklaracije na kutijama..).

 

-u čemu je tajna? .. pa ovako, ako nešto ide za tržište recimo spomenute nizozemske, tad (tek tad) NL to želi kontrolirati, cariniti+pdv.. ako je za ostale eu države, tad 'nema želju' tj time bi samo prosljedila pdv drugoj državi kao hr, ne sebi, dok su carinske stope zanemarive ili nula + trošak + posao + lager/fizički.. tj zato se to prebacilo na poštu-logistiku (automatizirana traka-skener i čitač etikete..). Pri tome i dalje carina obavlja svoj posao, kontrole, carinski djelatnici u terminalu, provjere poneki paket, droga i ostale zabranjene robe itd..  to radi i dalje prava carina-djelatnici kao što mogu npr na cesti zaustaviti šleper i provjeriti robu-teret-papire..

-dakle, sve što je za NL izvoz-tranzit, ne zanima je .. tj samo bi imali trošak-posao dok bi pdv dobila neka država kroz ioss.. a dostava je dostava. Posao skladišta, ulazne luke, prijevoz-promet.. generira zaradu, naravno da nitko ne želi izgubiti taj posao-prihod + ne naplatom carine/poreza postaju 'konkurentniji' tj legalnim švercom .. odnosno ono što rade je upravo kršenje carinskih zakona, šverc.

- .. jer prepakiravanje? lijepljenje eu etikete? .. skladište može biti ulazno-carinsko za klasičnu robu-uvoz-špediciju (nešto što recimo klasično uvozi uvoznik-trgovac za tržište eu ili te države) i tad roba koja u to skladište uđe mora proći carinski postupak tj platiti carinu+deklaraciju + pdv .. bez tog ne smije, kazna. No postoje i tranzitna skladišta, tj nije za u ovom primjeru NL nego ostale eu države, tad policiju-državu NL ne zanima, jer nije njihob prihov i tad carina-policia-inspektorat ''ne vide'' skladište, šlepere i robu, ne kontroliraju, prave se ćoravi ili englezi.. pa čak ni to da recimo mora postojati tad neka plomba na šleperu koja će jamčiti da sadržaj nije mijenjan, .. a prepakiravanje ti govori da je mijenjan, tj doštampana etiketa-eu.. i tad je to postalo eu roba, sveta vodica.. što se formalno objašnjava distribucijom (jer roba iz kine stigne kntejnerom iz jednog mjesta a ide na razna.. pa se čisto distributivno kao pošta mora razvrstati-presložiti, ne prepakirati kao roba-ambalaža nego kao pošiljka koju se treba pretovariti s kamiona a na kamion b ili vlak-prugu.. sortirnica, ne prepakiraonica ili etiketirnica.. no to rade, dobije etiketu eu i tad takva roba uredno prolazi ostatak eu, jer je eu roba, jer ima eu etiketu.. i ništa druga država ne može jer nema nikakav papir-dokaz da nije za njeno tržište ili da je.. odnosno to je tad samo paket u slobornom prometu unutar eu mada svi znaju da je iz kine-uvoz i da je kupac neki građanin eu.. nije to naš izum, nego eu i svi to vide-znaju (ne samo ja), zna mađarska, zna nizozemska, .. no svi se nekako snađu i rade nešto 'za sebe' ili naplate naknadu kao hp 18,5kn..

-problem, npr uveze uvoznik-trgovac recimo miša iz kine, recimo logiteča, obavi špediciju, plati carinu+porez i ima deklaraciju, to je klasičan uvoz.

-kranji-mali kupac ima jednostavan uvoz koji ga oslobađa tih formalnosti kao carine+deklaracije, jer nije roba za tržište (i tad ne treba deklaraciju) tj kranji kupac je potrošač.. i mali iznosi pa čak država može pokloniti carinu-porez pri čemu je često carinska stopa nula posto a pdv na tim iznosima često par kuna što je možda veći trošak ako se naplati nego ako se pokloni..

-isti miš, isti taj logiteč, može biti uvezen od trgovca, ista originalna ambalaža, kao i onaj koji je kupac-potrošač kupio online direktno za sebe.. jedan mora imati deklaraciju, drugi ne.

-prijevoznik-dostavljač, nije špediter, nije kamion trgovine, pa da je u teretu neka roba, nego je to dostava-paket, tj samo posrednik dostave .. i tad on ne mora imati recimo deklaraciju, što trgovac mora, tj isti šleper ovisno za kog to uvozi-prevozi mora i ne mora imati isti papir... i policija to propušta, jer nema osnove zaustaviti, mada je to roba izvan eu koja nije prošla carinski-uvozni postupak i nije naplaćen pdv a zakon i ideja iossa predviđaju da to mora biti. .. šlag na kraju, naša pošta izdaje usmenu carinsku deklaraciju.. pa da policija-carina to i zatraži što će dobiti? + na terminalu su i carinski djelatnici koji recimo tome daju legitimitet, pa bi ivo iz smjene trebao nazvati štefa ili nekog poštara da mu usmeno ponovi deklaraciju kako bi provjerio jel to uredna roba ili šverc..? tj što je roba bez tih papira ako ne šverc no u takvoj konstelaciji 'legalno' jer uredno prolazi sve granice-kontrole, pa se ne može reći da je nelegalno.. kvaka-22 i zato to nazivam legalni-šverc, za koji svi znaju, svi sudjeluju.. zan i eu-birokracija i zato pokušaj s iossom, no kao što vidimo nije se ništa pormijenilo tj je samo to da sad imamo dva paralelna sustava-primjera.. mada smo 'jedno' tržište a svatko radi za sebe u svom interesu pa i policije...

 

:)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice