Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

poruka: 36
|
čitano: 9.244
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog".
10 godina
neaktivan
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Ako se ova kineska skalamerija crnog fosfora pokaze korisnom - bit ce da je nastao u laboratoriju,

ako ipak nesto krene naopako i pokaze svu svoju malicioznost - bit ce da je nastao u sisimisu.

 

sve ti znas, ali nista ne kontas
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 7:42 (Sevdalija).
 
0 5 hvala 0
8 godina
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Rado čitam novele i romane o Sherlocku  Holmesu, no nikako ne mogu provariti fantaziju o psini iz Baskervillesa (The Hound of Baskrevilles), koja svijetli u mraku jer su je premazali fosforom. Samo bijela modifikacija fosfora svijetli u mraku, no ako bi se bijelim fosforom namazalo psa on bi uginuo (jer bi se lizanjem krzna otrovao), ako se prije toga ne bi zapalio. 

 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Čekamo Ajarovu i Učinu stručnu procjenu 

(mislim na ukupni broj vijesti o novim baterijama u određenoj jedinici vremena, tzv. VNBT/mjesečno ili tak nekaj)

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 10:07 (fer-de-lance).
 
7 0 hvala 3
5 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
koja god vijest o novim dostignućima u laboratoriju se pojavi imamo među istraživačima azijate... odnosno Kineze

moj pokojni stric je svom bratu mom ćaći prije 40 godina rekao da sljedeće stoljeće pripada Kinezima...čovik bio u pravu:)

što se tiče "čarobnih" baterija...do 2030 će nešto od toga i biti
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Punjenje 50 kWh u 10 minuta, uz napon ne veći od 1 kV (jer s većim naponima nestručna osoba ne smije rukovati), znači struju od preko 300 A. Good luck with that.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
5 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
HCMAA kaže...
koja god vijest o novim dostignućima u laboratoriju se pojavi imamo među istraživačima azijate... odnosno Kineze

moj pokojni stric je svom bratu mom ćaći prije 40 godina rekao da sljedeće stoljeće pripada Kinezima...čovik bio u pravu:)

što se tiče "čarobnih" baterija...do 2030 će nešto od toga i biti

 

To Each His Own.
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Zašto misliš da bi nestručna osoba uopće morala baratati time. Što brze punionice ne mogu zaposliti stručnu osobu u najgorem slučaju? Mada ne mislim da ćemo u budućnosti morati natezati cijevi/kabele. Vjerujem da će sve biti automatizirano.
Već danas na INAin stanicama ni me moram izlaziti iz auta. Dođe zaposlenik, natanka mi gorivo, ja skeniram qr kod pumpe i doviđenja...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 11:56 (Gallu).
7 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
HCMAA kaže...
koja god vijest o novim dostignućima u laboratoriju se pojavi imamo među istraživačima azijate... odnosno Kineze

moj pokojni stric je svom bratu mom ćaći prije 40 godina rekao da sljedeće stoljeće pripada Kinezima...čovik bio u pravu:)

što se tiče "čarobnih" baterija...do 2030 će nešto od toga i biti

 Zapravo, 99,9999999999% otkrića u povijesti je djelo azijata: kineza, japanaca i bliskoistočnih naroda.

Mi se volimo preseravati da smo superiorna bijela rasa, a zapravo smo hrpa debila, ali smo barem dobro tržište da nam azijati prodaju svoju robu.

Mene uopće čudi da europljani i ameri znaju uopće zamiješat tijesto i ispeći kruh, a kamoli nešto više...

 

(ispravljen zatipak...)

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 23:37 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
fer-de-lance kaže...

Čekamo Ajarovu i Učinu stručnu procjenu 

(mislim na ukupni broj vijesti o novim baterijama u određenoj jedinici vremena, tzv. VNBT/mjesečno ili tak nekaj)

 

 vrijeme je da profesor načini "presjek", odn. statistiku u obliku baterijskih bisera: koliko je pokušaja ba(k)terizacije počinjeno od momenta pojavljivanja prvog metaforičkog srednjeg prsta (2500 godina, dokumentirano) te koliko od toga čini ono čime zapravo raspolažemo i dokle više ovako i samo toliko, mamumu?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 15:49 (Ajar).
14 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
fer-de-lance kaže...

Čekamo Ajarovu i Učinu stručnu procjenu 

(mislim na ukupni broj vijesti o novim baterijama u određenoj jedinici vremena, tzv. VNBT/mjesečno ili tak nekaj)

 

 Evo, uhvati me nespremnog. Naravno ja, a vjerujem i Ajar, smo oduševljeni naznakom postojanja nove baterijske tehnologije koja je brža, bolja, jača i jeftinija od ovih koje se sada proizvode i koja ima samo jednu malu manu a to je da je nitko do sada nije vidio uživo, a kamo li mogao nabaviti i upregnuti da radi nešto korisno. Ja stvarno, bez zafrkancije, silno želim da se nešto od tih super baterija konačno ostvari pa da mobitel punim jednom u 10 dana, a sa napunjenim akukumulatorom u autu, koji nije teži od nekih 200kg i jeftiniji od 2000$ vozim najmanje 1600 km (1000 milja), ali se bojim da to neće biti moguće još barem desetak godina, što mi je žao jer moj životni vijek polako istječe pa to vjerovatno neću ni dočekati, kao ni ljude na Marsu ili barem bazu na Mjesecu. A što se tiče onoga na početku, ukupan broj vijesti za nove baterije, kao i velikih proboja u fuziji je jako porastao u zadnje vrijeme, pa tko zna, možda nešto dobro izađe iz svega toga. Vidi se da se radi na problemu, a kad se male ruke slože...

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 11:45 (učo).
5 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
"čarobne" baterije su next big thing...na razini lijeka za tumore...zamisli evo da u svom S7 edge imam bateriju od 3600mA...i sad da to postane 3x3600mA=10000mA...u tom trenutku solarni off grid postaje vrhunska stvar
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

punjenje od 0 do 70% u 5 sekundi

Svaka akcija ima svoju reakciju.
16 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Zar nije planet zemlja u krizi sa zalihom fosfora.
"Earth's phosphorus is being depleted at an alarming rate. At current consumption levels, we will run out of known phosphorus reserves in around 80 years, but consumption will not stay at current levels. Nearly 90% of phosphorus is used in the global food supply chain, most of it in crop fertilizers."
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 13:55 (crozoki).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Lijepo je surfati internetom, pa izvlačiti nekakve rečenice, ali to što ste naveli daleko je od cjelovite istine. Sve su mineralne sirovine iscrpive, pa tako i fosfati, no kada se uzme koliko se fostata koristi u druge svrhe, njihova potreba za proizvodnju baterija bila bi zanemariva. Uostalom, mogu se pronaći nova nalazišta fosfata, fosfor se može reciklirati, pa čak dobivati iz bioloških sirovina, urina i kostiju. Uzmite recimo bateriju temeljenu na crnom fosforu. Dovoljno ju je spaliti, a dim - bogat fosfornim(V) oksidom - uvoditi u vapnenu vodu. Dobiveni talog potom se miješa s kremenim pijeskom i ugljenom te žari u električnoj lučnoj peći. Rezulat je biljeli fosfor koji se potom lako pretvodi u crni. Iz pepela se pak izdvaja litij i drugi metali. 

 
5 0 hvala 5
16 godina
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

PRO

  • konačno naslov članka koji nije 'clickbait'.

 

CON

  • još uvijek nema link na orginalni znanstveni rad
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Evo vam DOI članka, ako vam što pomogne:   10.1126/science.aav5842. Referenca je: H. Jin et al., Science 370(6513) (2020) 192-197. Link ne dajem, jer svatko može preko Googla doći do članka (naslov + Science + 2020), samo je problem što se članak ne dobiva zabadava.  

 
4 0 hvala 2
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Jer na guglu napisati "black phosphorus battery" zahtjeva iznimne umne napore 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 17:58 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
danen kaže...

Evo vam DOI članka, ako vam što pomogne:   10.1126/science.aav5842. Referenca je: H. Jin et al., Science 370(6513) (2020) 192-197. Link ne dajem, jer svatko može preko Googla doći do članka (naslov + Science + 2020), samo je problem što se članak ne dobiva zabadava.  

 DOI je dovoljan, a za 'paywall' bravu imam ključ.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
online
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
danen kaže...

Evo vam DOI članka, ako vam što pomogne:   10.1126/science.aav5842. Referenca je: H. Jin et al., Science 370(6513) (2020) 192-197. Link ne dajem, jer svatko može preko Googla doći do članka (naslov + Science + 2020), samo je problem što se članak ne dobiva zabadava.  

 Čemu ići na google, za link je dovoljno dodati doi.org/ ispred DOI-ja. A ako se plaća, zna se - sci-hub.

Svemir.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
@Gallu, naravno, ali to diže trošak, prvo materijala koji moraju zadovoljiti norme za taj napon, struju, a drugo, trošak stručnog osoblja.

Možda će sutra i biti automatizirano, ali to je opet veći trošak, a najveći problem je što moraš imati dovoljno vozila koja to podržavaju da bi se isplatilo raditi takve punionice mi zapošljavati ljude, a dok nemaš benefit, ne isplati se kupovati skuplji automobil zbog podrške za nešto što nećeš moći koristiti.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Tehnoloski napredak je uvijek u pocetku trosak. Danas bi to, zdravologicki, bilo neisplativo, ali kada strujasi predu 25% ukupnog voznog parka, sumnjam da bi i dalje bilo neisplativo.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 19:21 (Gallu).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Naravno da će povećani udio strujaša olakšati tranziciju, ali sve dok je ta opcija dodatna oprema ili diže cijenu toliko da korisnik kod drugog proizvođača može dobiti bolji deal, ljudi to neće plaćati dok nema garancije da će moći koristiti.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Tako je bilo i s prelaskom s konja na automobil - u pocetku su si to mogli samo imucniji. Punionica benzina isto - 1 u krugu 500km.
Meni je EV drugi auto. Punim ga na prilazu kuci i ne radim vise od 100-150km u jednom smjeru... (uglavnom ga zena vozi :))
14 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Ajar kaže...
fer-de-lance kaže...

Čekamo Ajarovu i Učinu stručnu procjenu 

(mislim na ukupni broj vijesti o novim baterijama u određenoj jedinici vremena, tzv. VNBT/mjesečno ili tak nekaj)

 

 vrijeme je da profesor načini "presjek", odn. statistiku u obliku baterijskih bisera: koliko je pokušaja ba(k)terizacije počinjeno od momenta pojavljivanja prvog metaforičkog srednjeg prsta (2500 godina, dokumentirano) te koliko od toga čini ono čime zapravo raspolažemo i dokle više ovako i samo toliko, mamumu?! 

 Prema onome što sam pronašao na internetu, prva ba(k)terija je bila iz Bagdada, prije oko 2200-2300 godina - što se približno slaže s pojavom metaforičkog srednjeg prsta. Ostalo što se tražilo od mene i Ajara, da pronađemo ukupan broj vijesti o novim baterijama u nekom vremenskom razdoblju je zanimljiva stvar, ali nemam toliko vremena čačkati po internetu a i inače nisam nešto sklon statistici pa ću to rado prepustiti Ajaru ili bilo kojem drugom forumašu koji se želi s time baviti.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2020 10:58 (učo).
5 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

#učo...ajar

njih dvoje su heretici u pogledu čarobnih baterija...srića za njih što živimo u civiliziranom društvu pa ne postoji baterijska inkvizicija da ih pročisti na električnoj lomači

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2020 11:22 (HCMAA).
15 godina
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
učo kaže...

 Prema onome što sam pronašao na internetu, prva ba(k)terija je bila iz Bagdada, prije oko 2200-2300 godina - što se približno slaže s pojavom metaforičkog srednjeg prsta. Ostalo što se tražilo od mene i Ajara, da pronađemo ukupan broj vijesti o novim baterijama u nekom vremenskom razdoblju je zanimljiva stvar, ali nemam toliko vremena čačkati po internetu a i inače nisam nešto sklon statistici pa ću to rado prepustiti Ajaru ili bilo kojem drugom forumašu koji se želi s time baviti.

 eh, da mi je ojro za svaku rezolutnu novu revolucionarnu viva zapata bateriju o kojoj sam ovdje (i drugdje) čitao, imao bih više skrivena blaga od ćaće i kuma kamenoga zajedno. u lokalnom dućanu elektropotrepštinskih nužnosti umalo sam proglašen donatorom mjeseca povodom potrošenih baterija i krepanih stidnih/štetnih šarulja. budućnost mi je električna, crn mi bio fosfor u bateriji, dabogda. za statistiku nisam kvalificirano osposobljen jer sam na faksu jedva izvukao dvojku (kod šošića, lahko mu tlo). usput, zadatke smo radili s bušenim karticama i na cikcak matričnim ispisima od par kila žive vage (svaki! kapitalac!). 

 

za bagdad sam saznao iz iznoguda, jer je grad u to doba bio središte ravne okrugle ploče (v. pod "pizza", odn. "maslina"). baterijama su vjerojatno napajali elektrokonje hočija, koje je kalif subvencionirao s po jednom devom mjesečno (maks. 9). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2020 13:43 (Ajar).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Gallu kaže...
Tako je bilo i s prelaskom s konja na automobil - u pocetku su si to mogli samo imucniji. Punionica benzina isto - 1 u krugu 500km.

 Ovo jednostavno nije točno - benzin se mogao kupiti u svakoj ljekarni. Radilo se o jeftinom nusproizvodu koji se prodavao kao otapalo za čišćenje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Pa i je točno... Izađeš iz grada i što se desilo? Nema ljekarne, a i nisu baš sve ljekarne imale benzina u dovoljnim količinama. Neke ga nisu imale uopće. A neka mjesta nisu niti imala ljekarnu...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog

Sad već navlačiš mak na konac. U to vrijeme automobili nisu bili praktični za dulja putovanja bez obzira na dostupnost benzina. Ne pričamo o nedostatku punionica u vanjskoj orbiti...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Superbrza baterija – od fosfora, ali crnog
Pa ne navlačim mak na konac. Samo kažem da je situacija bila prilično slična današnjoj, zar ne?
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 9:31 (Gallu).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice