Što mislite o električnim automobilima?

poruka: 238
|
čitano: 71.541
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što mislite o električnim automobilima?".
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
silvio3105 kaže...
Zvuči kao da radiš da bo živio, il obratno. Zašto bo živio u radničkim naseljima zbog jebenog EVa? Možda bolje uložit pare u gradski prijevoz?
Odavno je poznato da EV ima dobar otisak, samo je pomaknut dalje. No, pravit ćemo se da on postoji.

Zakaj svi odmah pomislite na na koncentracijske logore itd.?

Kod nas to još nije aktualno, ali po svijetu je - ljudi u potrazi za poslom sele ugradove i unajmljuju stanove.

I onda si zamisli situaciju, jedva jedvice si našao stan u istočnom dijelu grada, i putuješ na posao u zapadni.

I tak par milijuna ljudi svakodnevno i nastane krkljanac po gradu.

A i da imaš kvalitetni javni prijevoz (npr. kao u Japanu), opet ga pretrpaš i u najmanju ruku smanjiš komfor ljudima i dnevno im uzmeš bar sat vremena za putovanje, a sve to ne bi trebalo da su im stanovi u blizini radnog mjesta.

Naravno, i ovaj moj sistem je neizvediv, jer bi takav planski sistem gradnje bio izvediv samo u samim počecima nastajanja gradova, danas su trendovi još i gori, masovno se bježi poslovanjem na periferiju ili izvan grada, što još dodatno poveća broj permutacija i gužve.

I sad si ti zamisli, radim u Zagrebu, i svih 5 kolega koji su baš iz Zagreba žive na cca. 5-7 km zračne udaljenosti, tj. javnim prijevozom skoro duplo, uz valjda 5 presjedanja bi bili na poslu unutar 1:30  

A ovak autom stižu za ispod 10 minuta, ili ispod sat vremena ak upadnu u popodnevnu gužvu, pa i to ne šljaka jer sad svi dolaze 40 minuta ranije na posao da bi ugrabili parking mjesto, i još šefovi old scholl seljačine pa ni slučajmo da promjene radno vrijeme na pola sata prije pa da bar  ne čekaju.

I eto, bitno da se ljudi voze, prosječnom brzinom od 5 km/h, i da žive u stanu na kontra strani grada umjesto da su 500 metara od njega...

Jedini način da se gradove dovede u funkcionalno stanje i je da ih se rastereti , i micanjem radnih mjesta na periferiju se to djelomično postiže, ali opet za velik dio ljudi to opet donosi dodatnu komplikaciju i pogoršanje gužve, a onda i ideja javnog prijevoza još više šteka.

A sve je to zato kaj se ništa ne radi planski, jer vama genijalcima je planska izgradnja ==komunizam...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
...i kad se preselis i zaposlis u tom nekomunistickom nelogoru, radis tamo do smrti il kako to ide? Ili se selis svake 2-3 godine pri svakom pronalasku boljeg posla van iste firme?

Da, sve to mi mirisi na komunizam, planirana gradnja mora biti samo sto se urbanizma tice (a kod nas se, nazalost, slobodnim trzistem oslobodilo i razuma i urbanizma istovremeno, pa imamo to sto imamo trenutno, pogotovo na obali).
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
silvio3105 kaže...
Zapale se. No kad gore lakše ih je obuzdat. Još nisam čuo da je zgrada izgorila zbog ICE auta. Također, probaj EVol ići na trajekt u Danskoj. A-a!

To stoji, ali iz drugog razloga - EV može planut i kad stoji u garaži, a ICE u 99% slučajeva samo kad se vozi, a tad ne stoji u zgradi.

U prosjeku, ICE gori cca. 50 puta češće od BEV na isti broj prijeđenih kilometara, ali kad BEV gori onda je već problem zagasit.

Ali opet - LiFePO4 je zakon...

Samo da to zapadne firme skuže, a ne samo kak povećavat maržu.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
jacob33 kaže...
...i kad se preselis i zaposlis u tom nekomunistickom nelogoru, radis tamo do smrti il kako to ide? Ili se selis svake 2-3 godine pri svakom pronalasku boljeg posla van iste firme?

Da, sve to mi mirisi na komunizam, planirana gradnja mora biti samo sto se urbanizma tice (a kod nas se, nazalost, slobodnim trzistem oslobodilo i razuma i urbanizma istovremeno, pa imamo to sto imamo trenutno, pogotovo na obali).

Da, preseliš se u drugi stan.

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Nisu to nikakvi logori, to je jedini smisleni sustav.

Poslodavca košta isto kao da plaća naknadu za prijevoz, a ljudi bar ne troše hrpu vremena u prometu koje bi mogli puno smislenije provodit.

I razmisli si malo - navijaš za čim više vožnje, a materijala za EV nema, ICE nema budućnost (jer države masovno gase fracking jer vide kakvu štetu rade, a i arapima već ponestaje površinskih nalazišta), javni prijevoz je mrtva ideja (jer ne rješava ništa, izvediv je samo na kratkim relacijama, što ti dođe na isto kao da ga ni nema).

A ljudima je ionak svejedno, jer ionak svi masovno sele u gradove gdje je koncentracija poslova velika, i sve više ljudi pokušava izbjegavati vožnju od 50+ km dnevno do posla i nazad.

 

 Boldano si apsolutno u krivu. Ako usporediš gradove s dobro organiziranim javnim prijevozom (Berlin, London, Hong Kong...) s onima koji imaju loš javni prijevoz (Rim, Pariz, većina američkih velikih gradova...) dolaziš do podatka da dobro organiziran javni prijevoz smanjuje zagađenje po glavi stanovnika do šokantnih 50%. Dakle više nego što bi kompletan prijelaz na EV u tim gradovima donio. Često sam u Berlinu. Ljudima ne pada na pamet voziti se svojim autima za uobičajene dnevne potrebe. Skupo, sporo, parking, zamor... U-bahn, S-bahn sve u minutu točno. Kad želiš negdje ići u minutu znaš kad ćeš tamo doći. S autom ne znaš u sat.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Brodovi gore na dnevnoj bazi? Sad još reci da avioni padaju na dnevnoj bazi da budeš u kompletu.
ICEu rijetko kad krene samo gorivo gorit. Kod EVa kad baterija gori, najebo si gadno.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Promijenio sam tri posla i za ni jedan nisam prilagodio mjesto stanovanja.
Jednostavno mislim da je to što pišeš neisplativo i potpuno nelogično.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Ček, a što ako radim u maloj firmi? Je l i ona mora imati stanove za svojih 10 radnika?
Mogu li tražiti kuću ili moram ko čuko u kavezu živjeti?
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
BlueMax kaže...

 Boldano si apsolutno u krivu. Ako usporediš gradove s dobro organiziranim javnim prijevozom (Berlin, London, Hong Kong...) s onima koji imaju loš javni prijevoz (Rim, Pariz, većina američkih velikih gradova...) dolaziš do podatka da dobro organiziran javni prijevoz smanjuje zagađenje po glavi stanovnika do šokantnih 50%. Dakle više nego što bi kompletan prijelaz na EV u tim gradovima donio. Često sam u Berlinu. Ljudima ne pada na pamet voziti se svojim autima za uobičajene dnevne potrebe. Skupo, sporo, parking, zamor... U-bahn, S-bahn sve u minutu točno. Kad želiš negdje ići u minutu znaš kad ćeš tamo doći. S autom ne znaš u sat.

A sad si zamisli kakvu bi Zagreb trebao rekonstrukciju da bi uopće mogao podržavati organizirani javni prijevoz.

Sama "konstrukcija" grada je takva da je nekaj takvoga uopće nemoguće.

A takvih je gradova valja 99%+ u svijetu.

I opet dolaziš na isto: 10 puta brže si na posao vlastitim autom nego javnim prijevozom.

A za Berlin se slažem, premda nemam nikoga tam, imam jednog frenda u Stuttgartu, ista stvar, auto mu više stoji nego kaj vozi baš zbog tak dobro isplaniranog prijevoza, ali to je tak kad je takav narod u pitanju, kod nas zaboravi.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Može se bez problema sredit gradski prijevoz.
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
silvio3105 kaže...
Promijenio sam tri posla i za ni jedan nisam prilagodio mjesto stanovanja.
Jednostavno mislim da je to što pišeš neisplativo i potpuno nelogično.

Kod nas je nelogično, a statistika u svijetu: čovjek se zadrži na istom radnom mjestu prosječno 4.3 godine, a stan  mijenja u prosjeku svakih ravno 5 godina.

Doslovno 1:1.

Razlika su ovi slučajevi kao tvoj, kad se zaposliš na drugom mjestu koje ti je dovoljno blizu postojećeg stana.

silvio3105 kaže...
Ček, a što ako radim u maloj firmi? Je l i ona mora imati stanove za svojih 10 radnika?
Mogu li tražiti kuću ili moram ko čuko u kavezu živjeti?

Ne, može firma imati ugovor s nekom drugom koja pruža uslugu najma nekih od svojih stanova.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 12:30 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Vi u doba remote i hibridnog rada pričate o gradnji naselja za radnike, majko mila.
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Jep, budu čovjeku dopeljali tvornicu doma pa bu delal remote 

Samo administrativna i neka IT područja mogu radit remote, proizvodnja i sve ostalo ne.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
13 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Ispravak - većina u IT može raditi od kuće. Oni koji ne mogu su obično entry level potrčkala i sales ekipa.
A o radnicima u tvornicama ne brini, takvi si u dogledno vrijeme neće ni moći priuštiti auto. I da, u HR sve pršti od tvornica :D
14 godina
offline
Što mislite o električnim automobilima?

Najbolji je golf jedinica dizlo i janjetina na staroj cesti, nakon toga čačaklica u usta.

Moj PC  
3 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
I takvi definitivno ne bi željeli živjeti s pogledom na tvornicu 😁
12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Za 50 000 bih kupio Megane E-Tech,pa kad ću ako neću sad... a pošto je to nemoguća misija kupujem i dalje kao i većina sa što manje pravih km, redovnim održavanjem i izvještajem sa carvertikala...
Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
maximus007 kaže...
A o radnicima u tvornicama ne brini, takvi si u dogledno vrijeme neće ni moći priuštiti auto. 

Istina, to je ono kaj i ja tvrdim - do kraja desetljeća budu postojali samo IT radnici, proizvodnja fizičkih proizvoda bude skroz izumrla, a ljudi na UBI.

A onda da, kaj će im uopće auto u tom slučaju.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 15:11 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Trenutno imamo Espace i A3 te razmisljamo o prodaji Espacea jer jos uvijek drzi cijenu te kupiti elektricni Twingo. A3 budem krajem godine zamijenio za hybrid karavan oktaviju, ceka se isporuka. Twingac na struju za na posel i s posla dusu dalo. Da imam novaca na bacanje kupil bi elektricnog Megana jer je u klasi daleko najljepsi auto i ima Android infotainment isto ko i Volvo.

Oni koji zive u zgradi si mogu pucat u glavu jer da ti Elektra slozi punionicu ispred zgrade moras iskesirat brdo love.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 17:39 (NEW_MAN).
2 godine
offline
Što mislite o električnim automobilima?

EU bi trebala financirati el gradska taksi voila kojima bi upravljao grad kojemu su dodijeljena sredstva za nabavku el vozila i plaće zaposlenicima.

Cijena bi trebala biti, prvih pet km npr. 1,30 € 

Ne dati privatnicima da nas deru s taksi prijevozom.

 

Ja bih prvi prodao svoj novi Kia Stonic i vozio se samo "javnim taksijem" , jer iovako dnevno pređem 10 km.

Kad idem na more u lipi Split, letia bih avionom, na moru bih iznajmio po potrebi dnevno renta el car.

Dok dođem do prvog autobusa trebam 10 minuta, do prvog tramvaja 10 minuta, a i ne smrdi mi svatko pod nosom dok se vozim...

 

Riješen problem s prometnim gužvama u gradu.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
 
0 1 hvala 0
14 godina
online
Što mislite o električnim automobilima?

Radnici u "normalnom razvijenom svijetu" se sele tamo gdje nadu bolji posao/uvjete zivota. Koje, btw, uvijek traze.

Ovdje je balkanski zaostalo i najveci problem sto si ljudi nemogu priustiti selidbu i najam ili kupnju kvalitetne nekretnine zbog losih primanja. 

Prijatelj se selio vise puta po zagrebu kada je mjenjao posao jer putovanje sa kraja na kraj zagreba ga ubijalo u pojam. Kaze pa radije platim veci najam nego gubiti toliko vremena u danu... i ima pravo. Matematika je jednostavna...

 

p.s. ovi sta misle da EU ima ikakve veze sa komunizmom i nekim takvim "ljevicarenjem" su odljepili sa planete 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 18:07 (konjRR).
 
4 1 hvala 1
14 godina
offline
Što mislite o električnim automobilima?

Nego, dali se radi na nekoj standardizaciji punjaca i baterija... tipa kao ovo sada sa USB-C konektorima.

 

Pa da su baterije u par standardnih gabarita, velicina, kad se jednog dana bude mjenjala baterija da se lako promjeni, ono kao sadasnja klasicna baterija, u pol sata. A ne da svaki proizvođac ima svoje baterije i da za 10 godina vise nemozes promjeniti bateriju jer proizvodac je izbacio novi model auta sa drugim gabaritima baterija, pa mora mjenjat komplet auto 🤣🤣

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 20:27 (bus).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
A meni sama pomisao da svatko ima svoju betonsku kocku u kojoj provodi vrijeme je skroz debilna. Zamisli da svi zivimo u open space dvoranama, totalna futurama.

Jes' ti sinko komunjara u dusi?

E vidis slazem se za betonske kocke. Ne da zivimo u open space, ali sustav bi bio efikasniji da rentas od grada stan na npr 50 godina ili do smrti. A ne da grad zagreb ima 2mil stanova a 1mil stanovnika
14 godina
online
Re: Što mislite o električnim automobilima?
njuznjuz kaže...
A meni sama pomisao da svatko ima svoju betonsku kocku u kojoj provodi vrijeme je skroz debilna. Zamisli da svi zivimo u open space dvoranama, totalna futurama.

Jes' ti sinko komunjara u dusi?

E vidis slazem se za betonske kocke. Ne da zivimo u open space, ali sustav bi bio efikasniji da rentas od grada stan na npr 50 godina ili do smrti. A ne da grad zagreb ima 2mil stanova a 1mil stanovnika

 vidi ovo, teski komunjarizam  

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Meni nisu jasni ovi koji imaju kočiju do posla i nazad. Hajd da radiš negdje u pm i da ideš po svakakim terenima u sklopu posla. Al ić do ureda u autu koji si kupio za posa mi ne ide u glavu.

Ono, kupiš bajk i ideš bajkom na posao.
Motor/skuter je puno bolja opcija od auta za posa i nazad.
14 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
silvio3105 kaže...
Meni nisu jasni ovi koji imaju kočiju do posla i nazad. Hajd da radiš negdje u pm i da ideš po svakakim terenima u sklopu posla. Al ić do ureda u autu koji si kupio za posa mi ne ide u glavu.

Ono, kupiš bajk i ideš bajkom na posao.
Motor/skuter je puno bolja opcija od auta za posa i nazad.

 evo ja radim 40 km od kuće... daj mi napravi raspored kako da to bickom obavim, jer nije samo doći s posla i natrag, znaš imam ti ja i obiteljskih obaveza...

 

slažem se da je teško preseravanje da dvoje ljudi imaju isti sl. auto (znači i muž i žena svaki ima svoj auto) i žive cca 650 m od firme i svako se vozi svojim autom i žali se za manjak parkirališta...

 

ono jebeni navigatori velike kozmogonijske kornjače, koji ne mogu odvojiti cca 4 minute žustrog hoda do posla ili ne daj bože da su jednim auto došli a ako drugi ima neki posao izvan sjedišta firme ode cipelcugom doma po taj drugi auto ?!?!

 

a ovaj primjer s sl. autima je istinit, "Podravka" ima auta za jednog solidnog nacionalnog uvoznika...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2023 21:09 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Kad sam bil klinac dva puta se skolski autobus zapalio.

Linux, Arch Linux.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Mislim na ljude koji žive npr. u ZGu i rade isto u ZGu
16 godina
offline
Što mislite o električnim automobilima?

Po meni su el auta smislena samo manja i ti za gradsku vožnju. Barem dok se ne smisli/riješi nešto sa baterijama. u Gradu ima razbacanih punionica, pa bi se dalo skrumpati.
Osim toga vidim puno više problema nego prednosti.

Koliko vidim bolji (čitaj skuplji) el auti imaju 400-500 km domet, zamislimo da svi imamo takve, da je ljeto, da se ide na more i da sada one kolone na autocesti negdje u Gorskom Kotaru trebaju punjenje. Kako to riješiti? Klasični auto treba cca 5 minuta da ga natenkiraš, platiš i odeš dalje. Koliko treba el autu? To bi trebale biti punionice veličine parkinga trgovačkih centara da opsluže sve te ljude. A da ne govorimo koliko bi trebalo nadograditi električnu mrežu da može izdržati taj load. A kada onda uračunamo da bi sva ta infrastruktura bila podutilizirana 8 od 12 mjeseci godišnje...
Definitivno mi el auti kada to uračunam ne izgledaju kao rješenje nego kao problem...

Možda da se zakonski uredi da el auti moraju imati module sa baterijama pa da kada ga kupiš zapravo ne kupuješ bateriju nego "unajmljuješ", kao plinske boce. Onda bi na "benzinskima" samo zamjenili modul i ideš dalje. To bi ubrzalo stvari, ali nosi sa sobom novi set problema. Ne znaš u kakvom je stanju baterija, ako nešto krene krivo pa se takva "polovna" zapali i ode ti auto tko bi bio kriv? 

Sve u svemu ne žuri mi se na el. auto... 😬

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Što mislite o električnim automobilima?
bus kaže...

Nego, dali se radi na nekoj standardizaciji punjaca i baterija... tipa kao ovo sada sa USB-C konektorima.

 

Pa da su baterije u par standardnih gabarita, velicina, kad se jednog dana bude mjenjala baterija da se lako promjeni, ono kao sadasnja klasicna baterija, u pol sata. A ne da svaki proizvođac ima svoje baterije i da za 10 godina vise nemozes promjeniti bateriju jer proizvodac je izbacio novi model auta sa drugim gabaritima baterija, pa mora mjenjat komplet auto 🤣🤣

 Dobra standardizacija cesto omogucuje "zdravu" konkurenciju i trzisno natjecanje. To je veliki neprijatelj "crony capitalism" i neopravdane akumulacije sredstava u rukama "zasluznih" pojedinaca. Tako da tesko da ce bit ista od toga...

Do standardizacije nekakve ce doci kada shvate da ce se sistem pocet urusavat vjerojatno. Vidi primjer mobitela, koliko je trebalo da se standardizira prikljucak za punjenje a punjac si i tako dobivao sa mobitelom...

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.3.2023 9:22 (konjRR).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice