Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

poruka: 108
|
čitano: 25.496
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.".
6 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Ovo što govori Monteninari se često čuje, a zapravo je - kad se proanalizira - bez veze s logikom. Budućnost se ne može predvidjeti, no to opet ne znači da ne treba - ako si pametan - izbjegavati rizike. Evo nekoliko primjera ovakovog naopakog mišljenja:
1. Bilo je slučajeva da u II. svjetskom ratu da su avijatičari pali s visine od 6 km bez padobarana i ostali živi. Znači li to da možemo skakati iz visine od 6 m jer ako se ovima nije dogodilo ništa od 6 km neće ni nama od 6 metara?
2. Ne treba danas otići na posao jer ne znamo hoćemo li sutra biti živi.
3. Treba voziti kroz crveno jer te prometna nesreća može zadesiti i kad voziš kroz zeleno.
4. Treba trčati preko tračnica ispred jurećeg vlaka jer se nećemo spotaknuti.
Itd., itd. No ja pitam one koji tako govore zar nije glupo poginuti jer nisi imao strpljenja čekati pred semaforom 20 sekundi da se upali zeleno svjetlo? Tako je i sa zdravom hranom i brigom o zdravlju općenito. Kada nevolja dođe onda je kasno misliti.

 Ajde, ohladimo malo, covjek je samo htio reci da treba uzivati u zivotu dok ga imas radije nego gledati ekstreme. Ako prestanes jesti svinjetinu koja ti je fina zato sto se nadas da ce ti hrpa ribe koja ti nije fina produziti zivot onda radis nesto krivo. Svako svome na kraju krajeva.

Ali da, hraniti se zdravije ne skodi.

8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Slažem se: Treba biti umjeren u neumjerenosti, a ne umjeren u umjerenosti. Extrema tanguntur, govoraše stari.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

mislim da većina ljudi sebe može naučiti voljeti hranu koju prije nisu voljeli i obrnuto, hranu treba staviti u određeni kontekst u glavi, početi je povezivati sa zdravljem i nekad najgora stvar za pojesti postat će najukusnija... to mi je pošlo za rukom kod dosta namirnica, maslinovim uljem primjerice, nekad me je tjeralo na povraćanje a sada uopće ne koristim rafinirana ulja već bučino i najčešće maslinovo ulje dobiveno hladnim prešanjem

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 11:43 (Louis Pluto).
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

slatki kupus, kelj, integralne žitarice, kuhani oslić s integralnom rižom, grah, kuhano bijelo meso, čak i manje količine integralnog tijesta, kuhani poriluk, kiseli kupus, crveni, bijeli luk. to su namirnice koje najčešće papam zimi.

nekada si pečem i kruh bez kvasca s hrpom sjemenki, integralnim brašnom...mmmmmmilina...

 

i da, to nije nikakva dijeta već moj uobičajen način zimske prehrane...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge kaže...
.

 

i da, to nije nikakva dijeta već moj uobičajen način zimske prehrane...

 dakle zimska dijeta

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
6 godina
protjeran
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...

 dakle zimska dijeta

 zašto misliš da je to dijeta ?

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge kaže...

 zašto misliš da je to dijeta ?

 čovjek je u tekstu objasnio što znači dijeta

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
6 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

"U svakidašnjem govoru, riječ dijeta, uglavnom podrazumijeva poseban i kratkotrajan prehrambeni režim, najčešće u svrhu regulacije tjelesne težine. "(c/p wiki)

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge kaže...

"U svakidašnjem govoru, riječ dijeta, uglavnom podrazumijeva poseban i kratkotrajan prehrambeni režim, najčešće u svrhu regulacije tjelesne težine. "(c/p wiki)

 ne možeš u tekstu koji komentiraš a kojemu je jedan od ciljeva pokušati stručno objasniti što je to dijeta pisati u kontekstu kolokvijalnog značenja te riječi, to je debilno...

 

Berecki:

Dijeta - to svi već znamo - nije samo redukcija unosa kalorija: pokušaj smanjivanja tjelesne težine ne mora uvijek biti osnovni razlog za planiranje i nadziranje onoga što obrocima unosimo u sebe. Neke dijete su namijenjene poboljšanju zdravlja, nekima je svrha izbjegavanje alergena na koje smo osjetljivi, a neke su u svojim korijenima uvjetovane religijski, etički ili sociološki.

 

Anđeo:

hranim se ovim načinom prehrane ... to nije nikakva dijeta već moj uobičajen način zimske prehrane

 

uviđaš li koliko je to tupo?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 11:25 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
fredii kaže...

https://www.livescience.com/62689-otzi-iceman-mummy-heart-disease.html Čisto ako netko krene srati o tome kako su se ljudi nekada zdravije hranili... 

 

Ne razumijem.

U  zakljucku clanka pri dnu teksta stoji da njegovi srcani problemi su najvjerojatnije bila genetska predispozicija, a ne posljedica njegove ishrane.

Na sto si htio ukazati sa tim clankom?

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Kad se već hoće biti pametan, treba konzultirati pametne izvore, a ne gledati u internetu zadnju riječ. Evo otvorih Medicinski leksikon (iz 1970.) godine, pa citiram (u srpskom izvorniku):
"dijeta, određen način unošenja hrane i pića u kome količinu i vrstu hrane i pića određuje lekar... "pa slijedi: apsolutna d., Gersonova d., Karellova d., neslana d., Noordenova d., Petekova d., presna d., Sippyjeva d., sirova d., zobna d.. Dijeta dakako ne mora biti usmjerena smanjenju tjelesne težine nego ishrani bolesnika kod određene bolesti. Petekova d. se primjerice koristi kod ciroze jetre. Prema tome dijeta = režim prehrane.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

hmmm ja se držim one stare: sve što je dobro il' šteti, il' deblja il' je nemoralno...

 

mislim da bi trebalo provjeriti i povijesnu komponentu nezdravih režima prehrane koje današnji čovjek ima, jer povijest itekako igra ulogu....

 

Ameri su danas pretila nacija, a sve je to posljedica njihova građanskog rata koji je pogodio većinu populacije (iako samo trećinu današnjeg geografskog prostora) i donio glad i domišljatost kako joj doskočiti - pogledajte malo "Bizzare foods America" po južnim državama, dok vidite one 3 dana ukuhane iznutrice svinjske s  salom, koje se daju kao prilog uz meso.... a to pretjerivanje se najbolje  vidi kroz desert - Snickers umočen u tijesto i spržen u ulju...

 

Ali i Hrvati su pretila nacija (i ja tu spadam) jer smo bili (i još uvijek jesmo) mala kmetska nacija, do 1960-ih je bilo nestašica još kao posljedica rata, a i prije nije bilo bolje (djed mi je pričao da je do 2.SR najviše mesa jeo u vojsci ondašnje kraljevine Juge - štovali su se katolički i pravoslavni blagdani, pa su dobili meso za Božiće i Uskrse - cijela 4 puta u godini)... i zato je Hrvat najsretniji kad se nakrka, jebo' ti brodogradilišta i F-16, daj još jednu porciju...

 

a njegov sin, moj otac, plačnim glasom veli kad nema mesa: meni je to puuuusto...

 

a ovi što ističu post kao najbolju regulaciju, mi se čine najviše u pravu, jer je ljudska vrsta "definirana" u ledenom dobu, na čijem smo mi sad kraju, a tada nit su lovci mogli garantirati ulov svaki dan (vještina, sreća, migracije plijena) nit su sakupljači mogli svaki dan nešto ubrati...

 

pa može se preživjeti 2-3 dana bez problema, jedino ćeš biti razdražljiv, što nije dobro u modernom, gusto naseljenom društvu...

 

to je povezano i s onim "Biserjem" o spavanju, naših 8 h sna kao društveni ideal je nametnut industrijskim razvojem i smjenskim radom, a nije prirođen (iako spavanje po noći kad su naša osjetila neučinkovita spram životinjskih ima smisla, ali ne kao jedini nego većinski odmor)...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 11:36 (Stric_Jura).
Moj PC  
8 0 hvala 0
7 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

askoxford.com

...diet is the sum of food consumed by a person or other organism

 

wikipedia.hr

...podrazumjeva ukupnu količinu hrane i pića koje osoba unese u svoj organizam

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
miller1985 kaže...

zašto se stalo preporučava riba kad je poznato da riba stoji 24 sata u trbuhu i da mi nemamo enzime za ribe, kao ni za one afričke, azijske i ostale proizvode 

treba jesti domaću hranu (pod tim mislim na ono što raste u krugu od 100-tinjak km)

Pa, sve više se govori o tome kako ljudi uopće ne bi trebali jesti meso. Počeli smo ga jesti silom prilika kad se nismo znali drugačije prehraniti, a danas kad imamo na dohvat ruke sve moguće namirnice ove planete mi i dalje biramo neke primitivne oblike prehrane. Tu sad ne mislim općenito na jedenje mesa, nego na neke tradicionalne specijalitet koji pod broj jedan nisu zdravi, pod broj dva nisu potrebni. No, koliko god ovaj forum nastoji biti liberalan, na spomen ne jedenja mesa svi se triggeraju. 

 

I what the fuck je ova izjava da ne treba jesti ono što raste u krugu 100-tinjak km? Pa kakve to logike ima? Što ako se roditelji dok je dijete malo presele u 1000 km udaljenu državu, što bi onda dijete trebalo jesti, ovu hranu u radijusu trenutnog prebavilišta ili onog prošlog? 

Što sve neću pročitati..

danen kaže...
Doista, ako hoćete smršaviti izbacite kruh. Ja ga tek tu i tamo jedem, umjesto njega jedem žgance, kuhani proso, pšenicu i ječam. Skuha li se 20 dag pšenice, to je pun lonac, možete ga tri-četiri dana jesti. Pšenica je izvrsna kada se skuha na mlijekom, a onda doda malo meda. Ječam, neljušteni, treba jesti sa šalšom, jer onda ne napuhava. Izvrsna zamjena za tjesteninu. Ima tih recepata na pretek. Izvrsna, uskunsna, zdrava i jeftina hrana. Usto, pšenica se može i pržiti, pa jesti s mlijekom ili jogurtom, najbolje u kombinaciji sa žgancima. Samo hrabro, probajte te recepte - i nećete zašaliti!

Eto ga - u početku komentara drvlje i kamenje na autora i Bugov odabir tekstova, a očito je ovdje publika još uvijek u fazi "nemojte jesti kruh ako hoćete smršaviti". 

 

Što smo naučili iz ovog teksta? - da nam treba još ovakvih tekstova.

7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cordas kaže...

I what the fuck je ova izjava da ne treba jesti ono što raste u krugu 100-tinjak km? Pa kakve to logike ima? Što ako se roditelji dok je dijete malo presele u 1000 km udaljenu državu, što bi onda dijete trebalo jesti, ovu hranu u radijusu trenutnog prebavilišta ili onog prošlog? 

Što sve neću pročitati..

 ovo ima logike, prvo namirnice tako dobavljene su svježe, drugo namirnicama dobavljenim iz udaljenih izvora prijevozom, načinima skladištenja etc. se dodatno zagađuje okoliš i treće bitno za navedeni slučaj preseljenja... određena klima je pogodna za uzgoj određenih namirnica, prilagodbom na te određene namirnice bolje ću se integrirati u društvo prihvaćajući domaću kuhinju i kulturu jedenja koja je prilagođena domaćoj klimi

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 12:21 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Haha, vidim opet usijanu raspravu od 20 stranica. Znanost još nije rekla svoje, neće tako skoro jer ljude nije moguće zatvoriti u kavez od rođenja do kraja života. Ako treba nagađati, a treba, jedite svježe i prirodno, ono u čemu uživate, ali bez pretjerivanja u količini. Manite se newsa i znanosti bazirane na anketama, to je samo mrvicu iznad šarlatanstva.
Ja rekoh
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...

 ovo ima logike, prvo namirnice tako dobavljene su svježe, drugo namirnicama dobavljenim iz udaljenih izvora prijevozom, načinima skladištenja etc. se dodatno zagađuje okoliš i treće bitno za navedeni slučaj preseljenja... određena klima je pogodna za uzgoj određenih namirnica, prilagodbom na te određene namirnice bolje ću se integrirati u društvo prihvaćajući domaću kuhinju i kulturu jedenja

Pa i nema baš; namirnice dobavljene s udaljenosti od 100 km i 500km su jednako (ne)svježe. Prijevozom i skladištenjem namirnica udaljenih 50-100 km također se zagađuje okoliš kao i kod prijevoza i skladištenja onih udaljenijih. A ovaj treći argument - ako tebi treba dodatnih poticaja u vidu hrane kao pomoć u integriranju u društvo - to je osobni problem, a ne problem na razini društva. 

 

Ne znam zašto uopće raspravljati oko tako besmislene izjave. Toliko je faktora u pripremi i konzumaciji hrane da je ova izjava debeli oversimplification cijele situacije. 


Kad bi se bar moglo tako; filtriraš hranu koja raste u krugu od 100km od tebe i sve 5 
 

7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cordas kaže...

Pa i nema baš; namirnice dobavljene s udaljenosti od 100 km i 500km su jednako (ne)svježe. Prijevozom i skladištenjem namirnica udaljenih 50-100 km također se zagađuje okoliš kao i kod prijevoza i skladištenja onih udaljenijih. A ovaj treći argument - ako tebi treba dodatnih poticaja u vidu hrane kao pomoć u integriranju u društvo - to je osobni problem, a ne problem na razini društva. 

 

Ne znam zašto uopće raspravljati oko tako besmislene izjave. Toliko je faktora u pripremi i konzumaciji hrane da je ova izjava debeli oversimplification cijele situacije. 


Kad bi se bar moglo tako; filtriraš hranu koja raste u krugu od 100km od tebe i sve 5 
 

 apsolutno nije jednako dopremiti primjerice pomelo iz tropskih područja ili jesti domaće mandarine, kada se govori o preferenciji lokalne hrane pred onom dopremljenom iz udaljenih krajeva mislim na slične slučajeve... što se tiče osobnih problema ... naveo sam primjer kako se bolje integrirati u društvo, ljudi se mogu i na taj način integrirati a i ne moraju, nadalje način pripremanja namirnica uvijek je prilagođen klimi na lokalnom području pa je i zbog toga pametno naučiti i jesti prema domaćim receptima, primjer, u sjevernoj africi neću jesti težu hranu koju jedu u skandinavskim zemljama i obrnuto...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 12:50 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...


 

 apsolutno nije jednako dopremiti primjerice pomelo iz tropskih područja ili jesti domaće mandarine, kada se govori o preferenciji lokalne hrane pred onom dopremljenom iz udaljenih krajeva mislim na slične slučajeve... što se tiče osobnih problema ... naveo sam primjer kako se bolje integrirati u društvo, ljudi se mogu i na taj način integrirati a i ne moraju, nadalje način pripremanja namirnica uvijek je prilagođen klimi na lokalnom području pa je i zbog toga pametno naučiti i jesti prema domaćim receptima, primjer, u sjevernoj africi neću jesti težu hranu koju jedu u skandinavskim zemljama i obrnuto...

Nekako mi ovo i dalje ne drži vodu. Što onda ako živiš negdje gdje postoji vrlo malo dostupnih namirnica? I dalje je bolje ograničiti se na taj mali broj namirnica ili je bolje preuzeti i namirnice (pa barem i nauštrb svježine) iz drugih krajeva?


I dalje smatram da je to jako loš savjet; prehrana se nikako ne bi trebala organizirati po tome gdje i koliko udaljeno nešto raste, nego prema nutritivnim svojstvima istih te način njihove pripreme i na kraju krajeva sveukupni mikro/makro nutritivni omjer koji te namirnice u cjelini daju.

7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cordas kaže...
Nekako mi ovo i dalje ne drži vodu. Što onda ako živiš negdje gdje postoji vrlo malo dostupnih namirnica? I dalje je bolje ograničiti se na taj mali broj namirnica ili je bolje preuzeti i namirnice (pa barem i nauštrb svježine) iz drugih krajeva?


I dalje smatram da je to jako loš savjet; prehrana se nikako ne bi trebala organizirati po tome gdje i koliko udaljeno nešto raste, nego prema nutritivnim svojstvima istih te način njihove pripreme i na kraju krajeva sveukupni mikro/makro nutritivni omjer koji te namirnice u cjelini daju.

 odlazimo u ekstreme... ako negdje nema namirnica, ako sam se našao na svemirskoj stanici ili polu neću jesti asteroide ili led...

domaće namirnice su u većini slučajeva dobar temelj za dobru prehranu i od njih se uvijek može sastaviti dobar "sveukupni mikro/makro nutritivni omjer"

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 13:04 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...

 odlazimo u ekstreme... ako negdje nema namirnica, ako sam se našao na svemirskoj stanici ili polu neću jesti asteroide ili led...

domaće namirnice su u većini slučajeva dobar temelj za dobru prehranu i od njih se uvijek može sastaviti dobar "sveukupni mikro/makro nutritivni omjer"

Što isto tako znači da se proširenjem prehrane dodatnim namirnicama postiže još bolji omjer, odnosno smanjuje se šansa za manjkom nekog od potrebnih nutrijenata. Da ne govorim o bitno većoj fleksibilnosti po pitanju slaganja jelovnika što olakšava kreiranje prehrane koja odgovara pojedinicu. A ovo zadnje navedeno bih uvijek stavio kao prioritet, a ne neko gledanje koliko daleko raste nešto što jedemo.

7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cordas kaže...

Što isto tako znači da se proširenjem prehrane dodatnim namirnicama postiže još bolji omjer, odnosno smanjuje se šansa za manjkom nekog od potrebnih nutrijenata. Da ne govorim o bitno većoj fleksibilnosti po pitanju slaganja jelovnika što olakšava kreiranje prehrane koja odgovara pojedinicu. A ovo zadnje navedeno bih uvijek stavio kao prioritet, a ne neko gledanje koliko daleko raste nešto što jedemo.

 stvari uzimaš doslovno, pa normalo ako u blizini od sto km nema rudnika soli da ću je dopremiti iz udaljenijih krajeva ali ću temeljiti prehranu na domaćim proizvodima, ako si u dalmaciji na ribi domaćem povrću i voću, blitvi a ne na kobasicama i svinjetini... o tome se radi o takvoj prilagodbi, normalno da ću tu i tamo pojesti nešto što se ne vezuje za kraj u kojem živim ali neću temeljiti dijetu na tim namirnicama, znači neću svakodnevno jesti pomelo, durian i indijske cibetke nego raštiku, domaće sezonsko voće i girice...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 13:28 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...

 stvari uzimaš doslovno, pa normalo ako u blizini od sto km nema rudnika soli da ću je dopremiti iz udaljenijih krajeva ali ću temeljiti prehranu na domaćim proizvodima, ako si u dalmaciji na ribi domaćem povrću i voću, blitvi a ne na kobasicama i svinjetini... o tome se radi o takvoj prilagodbi, normalno da ću tu i tamo pojesti nešto što se ne vezuje za kraj u kojem živim ali neću temeljiti dijetu na tim namirnicama, znači neću svakodnevno jesti pomelo, durian i indijske cibetke nego raštiku, domaće sezonsko voće i girice...

Kao da drvetu objašnjavam. 

Poanta je u tome da bi, evo konkretnu na tvom primjeru, bolje bilo i tebi u Dalmaciji jesti ribu, domaće povrće i voće, ali isto tako to bi i nekom tko je u Slavoniji bilo bolje jesti istu tu ribu, voće i povrće, nego kobasice i ostale "specijalitete". Ali to vrijedi jedino u slučaju kada bi i jedni i drugi bili ograničeni na samo tu jednu te istu grupu namirnica. Ali zašto bi bili? Zašto ne bi proširili paletu namirnica sa onima iz svog kraja i s onim iz nekog drugog kraja ili s namirnicama iz nekog potpuno drugog kraja svijeta? Zašto ne bismo iskoristili sve blagodati koje nam moderno doba pruža? 

 

Dakle, zaključno, kvaliteta namirnica je puno važnija nego njihovo porijeklo. 

 

Molim te nemoj mi više odgovarati jer nema smisla ova rasprava. Dao si 0 argumenata pa mislim da je vrijeme da ovu raspravicu privedemo kraju.

6 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Idealno bi bilo da se jede čim više lokalne i sezonske hrane, jer paradajz iz Španjolske u 1 mjesecu sigurno nemožemo brojati u pretjerano zdrave namirnice, ali je opet zdraviji od kilo špeka bez obzira koliko on bio "domaći"

U današnjem svijetu je teško bilo što generalizirati, pogotovo kada možeš skoro sve voće, povrće, meso... kupiti svih 365 dana u godini, i zato nije lako doći u trgovinu i kupiti kiselo zelje kad vidiš crvene rajčice, paprikice, salaticu......

 

Lokalna hrana se potencira najviše zbog poticanja lokalne poljoprivrede, manjega zagađivanja zbog transporta, manjom gužvom na cestama, i nekim osjećajom da ako je npr. krompir iz like i ne iz egipta da si napravio dobru stvar ako su kune otišle u Liku a ne u egipat, pogotovo jer nema potrebe ga uopće uvozit iz egipta. Ogromno je hrane koje se uvozi a za koje nema potrebe da se uvozi, da se manje uvozi češnjaka iz Kine, netko u Slavoniji bi imao interesa da ga uzgaja, možda cijena nebi bila kao onog kineskog ali večina nas bi sigurno radije platila 10% više a da znaš da je lokalno.

 

Što se tiče zdrave prehrane, ako se smanji (ne izbaci) ubacivanje šečera, obrađenih žitarica (bijeli kruh), masne hrane si več napravio ogromnoooo. Zamjeniš margarin sa maslom, suncokretovo ulje sa maslinovim/bučinim (naravno tamo gdje se može)..... i puno se toga da promjenit bez da pretjerano trpiš.

 

Npr. meni je sto puta gore za moje zdravlje da ženi nedam komad čokolade nego da pojedem kilo bijelog kruha

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cordas kaže...

Molim te nemoj mi više odgovarati jer nema smisla ova rasprava. Dao si 0 argumenata pa mislim da je vrijeme da ovu raspravicu privedemo kraju.

 0 argumenata? ideš mi na ignor listu jer si bezobrazan a i povlačiš se iz rasprave kao pička... molim te više mi se ne obraćaj!

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 14:08 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
nikonja kaže...

Idealno bi bilo da se jede čim više lokalne i sezonske hrane, jer paradajz iz Španjolske u 1 mjesecu sigurno nemožemo brojati u pretjerano zdrave namirnice....

 špek uopće nije nezdrav, ako se jede umjereno u hladnoj klimi i uz fizički rad, postoji čini mi se i studija koja pokazuje da svinjska mast čini dobro u prevenciji plućnih bolesti... sa lokalnom prehranom se slažem... što fali paradajzu iz španjolske? zdravstveno potpuno ispravan i nutritivno vrijedan koliko i svaki drugi jedino što se po ukusu razlikuje od nekih drugih vrsta, ono što zamjeram je ono što zamjeram za sve ono što po meni nije dobro a tiče se prehrane iz nelokalnog uzgoja, bolje jesti domaću pomu iz staklenika ako se već nije ili se na može napraviti zimnica

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 14:36 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

37 godina, Slavonac, svinjojed, u svnjokolji od treće godine, sve pećem na masti (sam ju pravim), programer tako da sam 8h dnevno za kompom minimuim.

 

Eto me sa sistematskog u suncu. Jedina posljedica jedenja svinjetine izgleda je astigmatizam.  Nema naslaga na žilama, nema povišenog  kolesterola, doktorica kaže da je vjerojatnije da će mi pasti cigla na glavu nego da ću umrijeti od srca, ako koga zanima mogu uslikati nalaze. 120/80 tlak, imam istu kilažu skoro 20 godina. Na takvoj prehrani je i moja žena, njoj je tlak još niži od moga. Svi moji su živjeli ili žive +80. Jedino što izbjegavamo koliko možemo je industrijski prerađena hrana. Da je svinjetina nezdrava Slavonija bi davno bila pustinja. Ono što se dodaje prilikom industrijske predarde mesa je veće zlo nego samo meso. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 14:25 (Gajotres).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
syncmaster245b kaže...
fredii kaže...

https://www.livescience.com/62689-otzi-iceman-mummy-heart-disease.html Čisto ako netko krene srati o tome kako su se ljudi nekada zdravije hranili... 

 

Ne razumijem.

U  zakljucku clanka pri dnu teksta stoji da njegovi srcani problemi su najvjerojatnije bila genetska predispozicija, a ne posljedica njegove ishrane.

Na sto si htio ukazati sa tim clankom?

 Pa baš to, to si dobro rekao, genetika a ne prehrana, da je prehrana ja bih bio mrtav odavno, 

11 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Ja sam svojih skromnih 175 cm sam stalno muku mučio sa kilažom, bio sam škrnicl od jedva 60 kg, pa čak i u vojsci.

 

Sad sa svježe napunjenih 30 godina imam i 85 napunjenih kg, što je za moju visinu previše, imam novu odluku koja nije novogodišnja, nego je eto ... situacijska, sutra mi se rađa sin, što znači da moram u narednih par dana još popit i pojesti i to je to ...

Izbacuje se alkohol, prerađeni šećer (slatkiši/kolači i slično) i kruh, te krećem sa tjelovježbom.

 

Nije stvar samo u fizičkom izgledu, nego i kako se osjećam sad, stepenice su mi muka, muče me žgaravice, probava se izokrenula ... ništa nije kako treba, i osjećam da nešto nije u redu sa tijelom.

Ali i dalje ću jesti meso prženo na svinjskoj masti, trpat ću se piletinom/svinjetinom, rižom i krumpirom, jer to sam jeo dok sam imao 60 kg, dok sam podebljao alkohol, slatkiše i kruh, sve je pošlo naopako. Ribu jedem samo u snovima, nije da mi ne valja, nego mi nema gorega da 3 puta pregladnim dok je čistim.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 14:59 (Jarvan).
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Jarvan kaže...

 

Ribu jedem samo u snovima, nije da mi ne valja, nego mi nema gorega da 3 puta pregladnim dok je čistim.

 dobra odluka, ipak možda malo manje životinjske masti IMO... ako ćeš jesti prženu ribu i ako je veća napravi si filete gdje prije prženja očistiš srednju kost, prije odrežeš glavu sa škrgama i finim potezom noža izrežeš kosti po grudnom košu, naravno utroba i krljušt (ukoliko je bijela riba) isto očistiš... nije teško, naučiš jednom i znaš za gotovo 90% riba... manje morske, inćun, sardela, girice jedem s kostima, nešto veće pišmolje, trilje... nije problem očistiti u tanjuru, izvadiš srednju i gotovo... problem je kod brodeta, na lešo etc... kako s riječnim ribama uistinu ne znam

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 15:43 (Louis Pluto).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice