Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reaktora i

poruka: 71
|
čitano: 13.838
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reaktora i".
5 godina
neaktivan
offline
Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reaktora i

Evo baš čitam kako je Biden donio odluku o promjeni načina na koji se oporezuju nuklearne elektrane kako bi ih po troškovima učinio ravnopravnima s visokosubvencioniranim obnovljivim izvorima i prirodnim plinom i time spriječio njihovo zatvaranje: “We are not going to be able to achieve our climate goals if nuclear power plants shut down,” testified Energy Secretary Jennifer Granholm. Biden Goes Nuclear In Big Atomic Humanist Victory - Michael Shellenberger (substack.com) - i inače interesantan članak koji potvrđuje sve što sam gore već napisao.

 
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
Amerika će subvencionirati. Imaju oni i drugih razloga za subvencioniranje reaktora. Mada realno, USA, za razliku od HR ne može proizvoditi gotovo svu potrebnu energiju iz hidroenergije.
Rusija isto prilično subvencionira pa su iz Rosatoma ipak odlučili da će malo stati s izgradnjom reaktora i baciti se malo na vjetrenjače. Rosatom koji pokriva trećinu svjetskog tržišta nuklearne energije.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.5.2021 23:02 (Gallu).
5 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
VladRi kaže...

Negdje sam citao da zapravo više radijacije proizlazi iz elektrana na ugljen nego iz nuklearki O_o ...bo...

 I dobro si čuo. Da, termoelektrana na ugljen izbacuje lagano radioaktivni materijal u atmosferu, non-stop.

Live long and prosper.
6 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
Filox kaže...
VladRi kaže...

Negdje sam citao da zapravo više radijacije proizlazi iz elektrana na ugljen nego iz nuklearki O_o ...bo...

 I dobro si čuo. Da, termoelektrana na ugljen izbacuje lagano radioaktivni materijal u atmosferu, non-stop.

 Najbolje ribe se love taman pored Plomina :))))

NULL!=NULL
5 godina
neaktivan
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
VladRi kaže...
Filox kaže...
VladRi kaže...

Negdje sam citao da zapravo više radijacije proizlazi iz elektrana na ugljen nego iz nuklearki O_o ...bo...

 I dobro si čuo. Da, termoelektrana na ugljen izbacuje lagano radioaktivni materijal u atmosferu, non-stop.

 Najbolje ribe se love taman pored Plomina :))))

 Gluposti, riba kao riba, četiri noge, krila, rogovi, ništa posebno

6 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
Prijatelj mi dobio da "vrti" brojilo u nazad... 50% poticaj...solari ali bez baterija i bez otkupa viška... Dnevna proizvodnja oko 50 Kwh
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
Prijatelj mi dobio da "vrti" brojilo u nazad... 50% poticaj...solari ali bez baterija i bez otkupa viška... Dnevna proizvodnja oko 50 Kwh
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
GUID kaže...
VladRi kaže...
Filox kaže...
VladRi kaže...

Negdje sam citao da zapravo više radijacije proizlazi iz elektrana na ugljen nego iz nuklearki O_o ...bo...

 I dobro si čuo. Da, termoelektrana na ugljen izbacuje lagano radioaktivni materijal u atmosferu, non-stop.

 Najbolje ribe se love taman pored Plomina :))))

 Gluposti, riba kao riba, četiri noge, krila, rogovi, ništa posebno

 

NULL!=NULL
5 godina
offline
Re: Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reakto
VladRi kaže...

Negdje sam citao da zapravo više radijacije proizlazi iz elektrana na ugljen nego iz nuklearki O_o ...bo...

 
Što znači "više radijacije"? Nuklearke definitivno emitiraju više tipova radionuklida.

"...
The analysis of list of detected radionuclides in European NPPs discharges during last 5 years demonstrated a common nomenclature of controlled radionuclides: 101 radionuclides and 5 integral indicators."
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1738573318305746

U kamenom ugljenu može biti do 15-tak tipova, mislim.

Ista energija u obliku gama- ili x-zračenja bezopasnija je od one koju nose izotopi emiteri alfa-čestica ako se one progutaju ili udahnu, jer gama/x-zrake uglavnom bez posljedica prosviraju kroz živo tkivo kao svjetlost kroz staklo (eventualno ako pogode kakav genetski lanac), dok se spore teške alfa-čestice poput fliperskih kugli odbijaju iznutra po staničnoj tvari izazivajući štetu. Nezgodacija je i u tome što ih je vrlo teško detektirati, osim ako se izvadi uzorak tkiva.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reaktora i

"Službena brojka" od 31 poginulog od černobilske havarije koju prezentira nuklearna industrija je još jedna bajka za malu djecu i neuke pronuklearne lobiste. Teško je konkretno pobrojati svako kancerozno oboljenje ili mutaciju uzrokovanu specifično radionuklidima, ali pošto je (i dan-danas) kontaminirano oko 150 000 km^2 u Bjelorusiji, Rusiji i naročito Ukrajini, procjenjuje se da je do sada 30 000 - 50 000 umrlih.
Naknadnim pregledima tadašnjih bolničkih dokumentacija s cijelog tog područja otkriven je veliki broj slučajeva ljudi koji su se javljali sa simptomima radijacijske bolesti, a još u 2018. samo ukrajinska vlada isplaćuje penzije za preko 35 000 udovica, status žrtava ima oko 1 800 000 Ukrajinaca od kojih su 377 589ero djeca do dobi od 12 godina, i u toj populaciji je izuzetno visok broj rođenih sa genetskim mutacijama i deformitetima. U današnjoj Bjelorusiji i Rusiji su ti brojevi značajno manji, ali ih i te kako ima daleko više od navodnih 31.
Sveukupni broj nikada nećemo znati, jer ionizirajuće zračenje je spori prikriveni ubojica koji zahvaća generacije daleko nakon oslobađanja. 
Ovdje je dobra kompilacija većine istraživanja posljedica černobilske nesreće.
https://www.bbc.com/future/article/20190725-will-we-ever-know-chernobyls-true-death-toll


I kad već uspoređujete broj umrlih od pojedine nuklearne havarije vs. prljavo rudarenje sirovina za elektrane na obnovljive izvore (od čijih havarija ima ravno 0 letalnih posljedica i drugačije niti ne može biti), miješate kruške i jabuke, jer pošteno bi bilo da onda ukalkulirate i brojeve koji iskazuju i posljedice rudarenja urana i sirovina (tu također spadaju metali i rijetki minerali) za nuklearna postrojenja (a to nisu samo nuklearne elektrane), a onda će žrtve nuklearne energetike biti za još koji red veličina više.
Uz važnu napomenu kako nuklearna energija nikad nije pokrivala puno više od 10% sveukupne proizvodnje el. energije, pa ako bi htjeli 100%, sve treba još desetostruko uvećati - uključujući i emisije radionuklida u okoliš, bilo zbog havarija, bilo kroz normalni rad nuklearnih centrala.
Dakle krajnji je idiotizam nazivati nuklearke nekakvim čistim izvorima.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 19:04 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Senzori u Černobilu otkrili da dijelovi reaktora i

Netko je spominjao "sigurne" CANDU reaktore... LoL na kvadrat!

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice