SATA SSD brži od NVMe?

poruka: 10
|
čitano: 9.800
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SATA SSD brži od NVMe?".
13 godina
offline
SATA SSD brži od NVMe?

Meni se Windowsi na pc-u u kojem je sata ssd Patriot burst 240gb brže dižu nego sinov gamerski pc u kojem je Adata 256gb 8200pro... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?

Koju matičnu koristite? Koji Windows OS?

13 godina
offline
SATA SSD brži od NVMe?

Jedna konfa asus x570 ryzen 3600 16gb3200ddr4 nvme ssd, druga konfa asrock b450 ryzen 2600 16gb ram 2666mhz ssd sata...Windows 10 oba konfe, razlika je u cca 8 sekundi nije puno ali mislim da je taj Nvme čisti marketing... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.4.2021 18:23 (srco1978).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?
Pretpostavljam da se radi o nekim “uradi sam” konfiguracijama? Ima mnogo razloga zašto ta konfiguracija može biti sporija, ali nijedan nije vezan uz to da SATA nije sporiji od NVMe. Loše složen hardver ili bloatana instalacija su najvjerojatniji razlog
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
3 godine
offline
SATA SSD brži od NVMe?

Ispričavam se unaprijed, jer neke teme nemaju blage veze jedna sa drugom. Svejedno je meni kupiti SSD ili NVMe, ukoliko mi matična ne podržava tu brzinu, tako i Ram i procesor. I di smo onda? A da ne govorim o komponentama jer sam sebi slažem računalo koju kupim recimo ove godine, a na njoj piše 2011. Oh da, kupovao am Bug, PCChip, Vidi i Mrežu od prvih brojeva do 100 i nekog; kad nisam više imao mjesta u stanu sve to skladištiti, želja mi je bila pokloniti to Gradskoj knjižnici Zadar. Odgovor je bio: može, ako će te nam to osobno dovesti. Otad, pratim Vas online, i imate zbilja poučnih članaka... ali sve to... kao i ostalo na ovoj našoj kuglici, biti će da je samo za odabrane.

Bez uvrede, svako dobro u daljnjem radu.

STric

 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?
srco1978 kaže...

Meni se Windowsi na pc-u u kojem je sata ssd Patriot burst 240gb brže dižu nego sinov gamerski pc u kojem je Adata 256gb 8200pro... 

 Adata su varali sa vrstom memorije i kontrolerima, googlaj malo, čak je i Linus (LTT) o tome govorio...

10 godina
neaktivan
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?
STricHRB kaže...

Ispričavam se unaprijed, jer neke teme nemaju blage veze jedna sa drugom. Svejedno je meni kupiti SSD ili NVMe, ukoliko mi matična ne podržava tu brzinu, tako i Ram i procesor. I di smo onda? A da ne govorim o komponentama jer sam sebi slažem računalo koju kupim recimo ove godine, a na njoj piše 2011. Oh da, kupovao am Bug, PCChip, Vidi i Mrežu od prvih brojeva do 100 i nekog; kad nisam više imao mjesta u stanu sve to skladištiti, želja mi je bila pokloniti to Gradskoj knjižnici Zadar. Odgovor je bio: može, ako će te nam to osobno dovesti. Otad, pratim Vas online, i imate zbilja poučnih članaka... ali sve to... kao i ostalo na ovoj našoj kuglici, biti će da je samo za odabrane.

Bez uvrede, svako dobro u daljnjem radu.

STric

Kupi maticnu koja ima M.2 Nvme PCl, po mogucnosti 4.0 ili koji je vec zadnji standard, i pripadajuci disk istih karakteristika.

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
5 godina
neaktivan
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?

Nema ni tvoj post blage veze s vezom.

15 godina
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?

razlika je u gamingu.. tj dodatcima koji se učitavaju startanjem kao steam, discord i sl. + dodatni bloat.

 

naravno, može biti i neki konkretniji problem-kvar-postavka.. no pošto nema drugih simptoma ostaje gornji vjerojatni razlog-objašnjenje.

 

** a sad malo o temi:

 

diskovi, svi mediji neovisno o tipu, imaju dvije brzine, seek i transfer, naravno obje daju veću-manju ukupnu brzinu ali veća-primjetnija razlika je upravo u npr paljenju win-osa i recimo kopiranju par gb u radu, tj to su dvije sasvim različite brzine-potrebe i rezultati.

 

npr svi znamo da je recimo cd-dvd kao medij spor (sporiji od hdd-ssd-nvme.. pa i usb-flasha..).. tj spor je seek, dok transfer može biti usporediv s hddom. Problem je sporost akutatora dok pronađe-pozicionira glavu na određeni podatak-blok i to je za hdd recimo 10-15ms, dok je za ssd 1ms. U tome je ssd neusporedivo brži kao ram tj nema mehaničkih pokretnih dijelova koje hdd ima i mora fizički pomaknuti glavu + rotacija (zato je na hddu važna oznaka rotacije tj time se indirektno govori o brzini, 5.400-7.200 (10k-15k za sas..).

Zato će boot u svakom slučaju biti osjetno brži na ssdu nego hddu.

Kopiranje, ovisi o kontroleru, količini keša, cpu+ram.. chipsetu, no recimo da je max sam sata-ide standard sata-3-600 tj 600 je teoretska granica dok diskovi mogu do cca 550. To je usko grlo sata-standarda koje nvme eliminira tako da ide direktno na pciex port tj ne ide kroz sata-kontroler (ograničenje) nego direktno na sabirnicu mbo, kao i vga-gpu s razlikom da je vga na x8 ili x16 širine busa (više linija, kao više traka autoceste.. opet propustnost-tranfer paralelno više istom brzinom kao seek-ping-lag..) tj brzina ako karikirano usporedimo s autima na cesti ostaje recimo 100kmh tj kamion ide istom brzinom ali prenosi više tereta u tonama dok širina sabirnice osigurava da nema zasotja-čekanja zbog gužve tj kao s autima, tek kad je gužva u prometu tad je važno imati više traka, do tad je i jedna jednako dobra-brza tj više traka ne znači da auto brže vozi, nego da više auta može proći istom brzinom u isto vrijeme.. tj transfer. Kao što za internet imate ping-brzinu odziva-reakcije koji je na npr bakru 20-30-više dok je na optici 1-5.. a zasebno operateru plaćate-ugovarate brzinu transfera kao recimo 100mbps.. i za online gaming je važan ping, ne transfer kao što je za paljenje važan seek time, ne transfer.

 

-jer, tek kod kopiranja veće količine podataka dolazimo do problema uskog grla, propustnosti sabirnice-kontrolera (ili ceste-auta..) pa tako kad kopirate iso-image, veći file kao film.. od par gb-parstotina gb.. tad je to važno no tad je i spori cd-dvd čak dobar, tj jednom pronađen podatak se tad sekvencijalno prenosi, kao zeleni val-semafori kad nema zastoja u prometu. Nasuprot toga je 'normalan' rad osa, tj os stalno hendla sa stotinama fileova, fontovi, antivirus, disk-defrag, update, prognoza vremena, logovi svake app zasebno .. sve pa i ikone na ekranu-meniju, mada su mali količinski kao par kb traže od osa svoje vrijeme u milisec, kao da prevozimo slonove-krave ili da prevozimo kokoši-mrave.. zamislite prijevoz jednog mrava i posao koji prijevoznik obavlja, tj to što je mrav mal je zanemavo u odnosu na ostatak posla kao papirologija, utovar (ambalaže-robe) i prijevoz do odredišta.. tj nije važno jel to slon ili mrav, posao je isti, samo je količina tereta različita. OS mora obaviti sve jednako za svaki mali file, tj sve je file i sve je na trajnom mediju-memorijhi (kao hdd) gdje se trajno zapisuje, prebacuje u ram-cpu za rad i vraća nazad na disk kao novi podatak. Kao i ram, tako i hdd zapravo čitavo vrijeme radi, osim keširanja koje to amortizira.. tj samo u dosovsko vrijeme singletaskova je disk mogao ne raditi ništa dok to app ne zatraži.

-kod paljenja osa npr ikone se učitavaju, tad je manje važan transfer jer je ikona relativno mali podatak-količina podataka, kao mrav.. ali ima tisuće malih mrava koje os mora učitati, postavke, sve što imate na računalu, svaka app, antivirus, log.. svaki file koji nešto radi, sys itd.. + inicijalno defaultno paljenje svega ostalog što se ugura u autostart osa (bloat-bahatost.. tj sve app se guraju mada nisu nužne tj ovisi što će korisnik koristiti pa tako npr paljenje steama nije nužno s paljenjem osa, .. itd.).

 

-razlika, između hdd i ssd je upravo osjetna u tom dijelu, seek, daleko više nego u max transferu (hdd do 150-200 tj ispod sata1-2.. tek u raid polju ide preko..) tj i tih 2-3x je puno-razlika ali je to za seek x10-x15 + nema pada prema kraju medija jer chip nema početak-kraj (fizika-geometrija). Zato svaki ssd boota višestruko brže + sve brže reagira.

-kad se dalje uspopređuju ssd i nvme tad je 'samo' veći transfer-usko grlo.. tj seek ostaje isti dok je veći transfer kao veći šleper.. važan samo kad prevozimo 'slona' ne za kokoš-mrava.. tj tad je skoro isto-neprimjetno u radu dok će samo benčevi dati različite brojeve, tj više se osjeti hdd-ssd nego ssd-nvme razlika mada su brojčano slični omjeri u max brzinama transfera.

 

-naravno, to je teorija, tj ako neki pc ima drugačije rezultate, tad je moguć problem, kvar, pogrešna postavka, malware itd.. + sve što imate na računalu ima neke postavke pa nije isto ako postavite npr agresivno postavke antivirusa koji tad stalno skenira sve.. tj nije isto imate li jači cpu i više rama jer to sve traži računalo za neke taskove tj ako nekome date da autom preveze slona imate problem.. ne da je auto spor nego nije za taj task.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: SATA SSD brži od NVMe?

Kod novijih MBO, posebno laptopa postoji inicijalizacija i samo-provjera SW/HW preko Biosa.

Dell je posebno notoran po tom pitanju.

Meni na laptopu u trenutku kada se pojavi Win logo, učitaju se za 7-8 sekundi, gore navedena inicijalizacija traje barem duplo toliko

 

 

 

Ako je u benchu brži onda u istim uvjetima mora biti u svemu brži 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice