Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliksir z

poruka: 37
|
čitano: 15.842
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliksir z".
13 godina
offline
Re: Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliks
Ges kaže...
glava11 kaže...

Ja samo velim da sam čuo za teoriju ali nisam njen pobornik, najviše jer se ne mogu pomiriti da onda ni riža ni naranče nisu za nas :) 
Iskustva i poznanika sa iskustvima imam i ja, zato me je i zaintrigirao stav da nisi spoznao ništa kao i da gljive mogu ići u "isti koš" i biti bolje ili gore za nekoga.

 nisam rekao da se radi o isključivim okolnostima već da su prirodnije te da smo kondicionirani kroz povijest. Jednostavno tijelo bar za nijansu lakše probavlja lokalno čak i kad se radi o mentalnim stvarima čisto jer tijelo tj. um vidi ono što zna pa se lakše nosi s time. Kažem, iz mog iskustva aya je pokazivala južnoameričke motive a gljive europske. E sad, to što sam ja učen čoek pa mi južnoamerički motivi odnosno nisu predstavljali šok tj. iznenađenje je druga stvar...

glava11 kaže...

Ako pričamo o zdravstvenim benefitima ceremonijalnog i terapijskog pristupa, ne rekreativnog tripanja onda benefiti dolaze kroz razumjevanje i rad poslje samog iskustva tzv. integracija.
Mala doza je jedna od opcija ali su i nerazumjevanje, zasićenost organizma raznim toksinima, strah..  a kako onda objasniti benefite popularnog mikrodoziranja gljivama?
Meni se nekako čini da samo iskustvo najviše ovisi o količini sranja koju imamo u sebi (od toksina do zatrpanih emocija, trauma) i sposobnošću prevladavanja straha. Suočavanje sa sobom nije mala stvar.

glede spoznaja, da, pod ayom nisam spoznao ništa. iskustvo je bilo zanimljivo ali ništa posebno. S druge strane gljive su mi jako otvorile um i jako ih poštujem. Možda je bila stvar doze sa ayom i to da sam ju uzeo od Hrv. priučenog "šamana" no tim više vjerujem u tezu o lokalnom te mi je želja probati opet ali ovog puta u j. americi i to od strane iskusnog šamana

I slažem se sa svime što kažeš, pogotovo da samo iskustvo najviše ovisi o količini sranja koju imamo u sebi. Znam osobe koje su u normalnom životu vrlo vrlo mentalno čiste i na njih gljive djeluju rekreaciono što je meni osobno apstraktno jer su mene kao što rekoh vrlo otvorile i pomogle mi da vidim širu sliku i kao takve mi nikako ne predstavljaju zabavu već prema mom mišljenju zahtjevaju ogroman respekt pri uzimanju, no također sam spoznao da upravo to i jest moja kočnica koju oni očito nemaju i zato nemaju spoznaja već čisti flow

 A jesi li rigao i rijetko srao?

8 godina
offline
Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliksir z

Ovo o povijesnoj i lokalnoj hrani stoji i ne stoji. Svaki se čovjek može naviknuti na svaku hranu, ali pitanje je je li baš ta hrana najbolja za njegov stil života. Ne znam tko bi kod nas htio hraniti poput Eskima (pogrdni naziv za Anue: "ljudi koji jedu sirovo meso"), naime čistim i sirovim tuljanovim lojem - no za njihovu klimu je to O.K. Drugo je pak stvar ukusa. Svaka nacionalna kuhinja ima svoj temeljni okus. Kad sam bio u SAD svaki dan sam pio coca-colu, a sad baš nikada. Ne paše uz našu hranu. Jednom sam navratio u neki naš restoran na pržene srdele kad vidim nekog crnca (očito stranca, vjerojatno muslimana) kako uz pržene srdele umjesto čaše crnog vina naručuje coca-colu. Neću reći da mi se zgadilo, ali poslije toga više me nije bilo u tom restoranu, a ne znam koliko mi je trebalo da opet naručim pržene srdele. (Uz ribu sam uvijek, još kao dijete, pio crno vino. Istina, kad sam bio mali pio sam umjesto vina bevandu.) 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliksir z

Tek sada postaje jasno da opijati nisu samo "loša vrsta rekreacije" i da imaju benefite. Puno je predrasuda. Evo, uzmimo za primjer običan alkohol. Svi misle da se od njega tetura, ne zna što se govori i što se misli. U stvarno je upravo suprotno; od alkohola smo brži, jači, imamo kristalno jasne misli. Uopće ne spominjem utjecaj na inspiraciju, poticaj za društvenu interakciju itd. To su stvari o kojima se ne raspravlja, to je tabu tema. Ali i sada se mogu pružiti nekakavi dokazi o benefitima opijata:

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliks
dax-lax kaže...
Ges kaže...
glava11 kaže...

Ja samo velim da sam čuo za teoriju ali nisam njen pobornik, najviše jer se ne mogu pomiriti da onda ni riža ni naranče nisu za nas :) 
Iskustva i poznanika sa iskustvima imam i ja, zato me je i zaintrigirao stav da nisi spoznao ništa kao i da gljive mogu ići u "isti koš" i biti bolje ili gore za nekoga.

 nisam rekao da se radi o isključivim okolnostima već da su prirodnije te da smo kondicionirani kroz povijest. Jednostavno tijelo bar za nijansu lakše probavlja lokalno čak i kad se radi o mentalnim stvarima čisto jer tijelo tj. um vidi ono što zna pa se lakše nosi s time. Kažem, iz mog iskustva aya je pokazivala južnoameričke motive a gljive europske. E sad, to što sam ja učen čoek pa mi južnoamerički motivi odnosno nisu predstavljali šok tj. iznenađenje je druga stvar...

glava11 kaže...

Ako pričamo o zdravstvenim benefitima ceremonijalnog i terapijskog pristupa, ne rekreativnog tripanja onda benefiti dolaze kroz razumjevanje i rad poslje samog iskustva tzv. integracija.
Mala doza je jedna od opcija ali su i nerazumjevanje, zasićenost organizma raznim toksinima, strah..  a kako onda objasniti benefite popularnog mikrodoziranja gljivama?
Meni se nekako čini da samo iskustvo najviše ovisi o količini sranja koju imamo u sebi (od toksina do zatrpanih emocija, trauma) i sposobnošću prevladavanja straha. Suočavanje sa sobom nije mala stvar.

glede spoznaja, da, pod ayom nisam spoznao ništa. iskustvo je bilo zanimljivo ali ništa posebno. S druge strane gljive su mi jako otvorile um i jako ih poštujem. Možda je bila stvar doze sa ayom i to da sam ju uzeo od Hrv. priučenog "šamana" no tim više vjerujem u tezu o lokalnom te mi je želja probati opet ali ovog puta u j. americi i to od strane iskusnog šamana

I slažem se sa svime što kažeš, pogotovo da samo iskustvo najviše ovisi o količini sranja koju imamo u sebi. Znam osobe koje su u normalnom životu vrlo vrlo mentalno čiste i na njih gljive djeluju rekreaciono što je meni osobno apstraktno jer su mene kao što rekoh vrlo otvorile i pomogle mi da vidim širu sliku i kao takve mi nikako ne predstavljaju zabavu već prema mom mišljenju zahtjevaju ogroman respekt pri uzimanju, no također sam spoznao da upravo to i jest moja kočnica koju oni očito nemaju i zato nemaju spoznaja već čisti flow

 A jesi li rigao i rijetko srao?

 Nope. Osim znoja i suza su mi još eruptirale sve upale, akne i to. Hvala na pitanju :)

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
15 godina
offline
Re: Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliks
Ges kaže...

 nisam rekao da se radi o isključivim okolnostima već da su prirodnije te da smo kondicionirani kroz povijest. Jednostavno tijelo bar za nijansu lakše probavlja lokalno čak i kad se radi o mentalnim stvarima čisto jer tijelo tj. um vidi ono što zna pa se lakše nosi s time. Kažem, iz mog iskustva aya je pokazivala južnoameričke motive a gljive europske. E sad, to što sam ja učen čoek pa mi južnoamerički motivi odnosno nisu predstavljali šok tj. iznenađenje je druga stvar...

glede spoznaja, da, pod ayom nisam spoznao ništa. iskustvo je bilo zanimljivo ali ništa posebno. S druge strane gljive su mi jako otvorile um i jako ih poštujem. Možda je bila stvar doze sa ayom i to da sam ju uzeo od Hrv. priučenog "šamana" no tim više vjerujem u tezu o lokalnom te mi je želja probati opet ali ovog puta u j. americi i to od strane iskusnog šamana

I slažem se sa svime što kažeš, pogotovo da samo iskustvo najviše ovisi o količini sranja koju imamo u sebi. Znam osobe koje su u normalnom životu vrlo vrlo mentalno čiste i na njih gljive djeluju rekreaciono što je meni osobno apstraktno jer su mene kao što rekoh vrlo otvorile i pomogle mi da vidim širu sliku i kao takve mi nikako ne predstavljaju zabavu već prema mom mišljenju zahtjevaju ogroman respekt pri uzimanju, no također sam spoznao da upravo to i jest moja kočnica koju oni očito nemaju i zato nemaju spoznaja već čisti flow

Da, tako rečeno mi ima više smisla, pitam se kolike su to razlike u probavljanju i apsorbiranju.. između osvježenja narančom na Alpama i u Neretvanskoj dolini ili južnije npr. 
Motivi i simbolika mi ima smisla i sa strane da mi percipiramo neki lijek zajedno sa kulturom njegovog izvornog područja ali i da sam lijek ima karakteristike te kulture (za shipibo šamana svaka ljekovita biljka ima specifična znanja, mudrosti i pravilna interakcija s njom je u stvari učenje).
Mogu samo poželjeti da ti se na životnom putu nađe neka ceremonija u prirodnom ambijentu, bez žurbe, bez želje za bivanjem u trendu. Bez omalovažavanja ičega, šteta je neiskoristiti potencijal.

Predložio bi bilo koju knjigu, podcast, video od Dr. Gabor Maté, ako nije poznat

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
15 godina
online
Re: Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliks
dax-lax kaže...

 A jesi li rigao i rijetko srao?

samo rigao, nisam srao. No i riganje mi je bilo nekako na silu, kao da mi tijelo nije imalo baš toliku potrebu povratiti. S druge strane svi ostali su krenuli povraćati ko po tekućoj traci, neki od samo jedne doze (ja sam dvije). U mom slučaju, to je izgledalo tako da nakon uzimanja prve mi nije bilo apsolutno ništa a nakon druge je krenulo po malo i to jako u skladu sa šamanovim pjevanjem (neke pjesme su mi stvarale jak osjećaj nelagode u području prsa). Tek nakon što sam zatvorio oči i pustio um (poučen iskustvom s gljiva) su krenuli vizuali koji su trajali kratko, max 45min. Velim, bili su zanimljivi ali nikakva spoznaja nije došla. Nakon toga kad je već sve zamrlo i svi su se smirili sam bio u polu snu jedno dva sata i imao fizičku nelagodu u želudcu, kao slaba žgaravica gdje sam odlučio napiti se vode i obzirom da sam očekivao da bih trebao povratiti sam se skoncentrirao i povratio. Nelagoda je prošla i zaspao sam. I to je to.

Zanimljiv mi je bio taj utjecaj šamanskog pjevanja jer su mi neke pjesme izazivale jake emocije ali kao da ih šaman nije ili dobro izvodio ili u krivom redu pa je osjećaj bio nekako nejasan, plitak? Zato velim, ponovio bih al od strane iskusnog šamana u originalnom okruženju

13 godina
offline
Šamanski psihodelični napitak ayahuasca: eliksir z

Uzet 3-4 tjedna godišnjeg i bukirat neki renomirani retreat u Peru-u.

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice