Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

poruka: 101
|
čitano: 16.392
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku".
14 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
@Azmo - daj ne laprdaj. Švicarska je za vrijeme 2. svj. rata imala jaku vojsku?!? Dubrovačka republika imala jaku vojsku? Nitko ih nije dirao jer su bili bogati.

 o da,  i plan potapanja planinskih dolina ako se Švabe odluče za napad, a onda su se dogovorili, jer se nema smisla s rogatim bosti...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
dogovorili su se... Luftwaffe ih je mogao sve sravniti sa zemljom...
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 14:21 (Gallu).
10 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
@Azmo - daj ne laprdaj. Švicarska je za vrijeme 2. svj. rata imala jaku vojsku?!? Dubrovačka republika imala jaku vojsku? Nitko ih nije dirao jer su bili bogati.

 Ajme koliko neuk možeš biti 

 

Evo na brzinu s Wikipedije:

 

At the outbreak of World War II in 1939, Switzerland immediately began to mobilize for a possible invasion. The transition into wartime was smooth and caused less controversy than in 1914; the country was fully mobilized in only three days. Parliament quickly selected the 61-year-old career soldier Henri Guisan to be General and by 3 September 430,000 combat troops and 210,000 in support services, 10,000 of whom were women, had been mobilized, though most of these were sent home during the Phoney War.[10] At its highest point, 850,000 soldiers were mobilized.

 

Evo malo i o sravnavanju sa zemljom od strane LuftWaffe:

 

German violations

Nazi Germany repeatedly violated Swiss airspace. During the Battle of France, German aircraft violated Swiss airspace at least 197 times. In several air incidents, the Swiss shot down 11 Luftwaffe aircraft between 10 May 1940 and 17 June 1940, while suffering the loss of three of their own aircraft. Germany protested diplomatically on 5 June 1940 and with a second note on 19 June 1940 which contained explicit threats. Hitler was especially furious when he saw that German equipment was used to shoot down German pilots. He said they would respond "in another manner". On 20 June 1940, the Swiss air force was ordered to stop intercepting planes violating Swiss airspace. Swiss fighters began instead to force intruding aircraft to land at Swiss airfields. Anti-aircraft units still operated. Later, Hitler and Hermann Göring sent saboteurs to destroy Swiss airfields but they were captured by Swiss troops before they could cause any damage.[18] Skirmishes between German and Swiss troops took place on the northern border of Switzerland throughout the war.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 14:29 (Azmo).
14 godina
neaktivan
offline
Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

Imam osjećaj da je kupovina Gripena ko kupovina nepouzdane puške. Možda ne opali baš kad bude trebalo (metaforički rečeno). Svaka čast švedima i njihovoj kulturi, razvijenosti stupnja demokracije, itd., međutim suverena država mora računati na ono šta ima u svojoj vojsci.

Za našu zemlju bi možda bile najbolje izraelske kante uzet jeftino pa ih vratiti njima da ih upgredaju, obuče naše pilote i tehničare (e da nam je taj know-how...) i onda drkeljati po našim pistama.

Švedska opcija je najslabija, vjerujem, i u političkom smislu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
@Azmo - Da, i? Čime su ih mislili gađati? Grudama snijega? Pokri se ušima...
Pa francuska je imala bar 5 puta više mobiliziranih ljudi i bar 10 puta više oružja pa je pala ko kruška...

edit - ovo što si kasnije nadodao - srušili su ih oružjem koje im je Njemačka dala kao znak dobre volje. Švicarci nisu imali baš nešto svog oružja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 14:42 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
@Azmo - da - najbolje nazvat nekog troll kad te pokopa činjenicama. Samo daj...
Nisi citirao ono bitno:

Switzerland's trade was blockaded by both the Allies and by the Axis. Each side openly exerted pressure on Switzerland not to trade with the other. Economic cooperation and extension of credit to the Third Reich varied according to the perceived likelihood of invasion, and the availability of other trading partners. Concessions reached their zenith after a crucial rail link through Vichy France was severed in 1942, leaving Switzerland completely surrounded by the Axis. Switzerland relied on trade for half of its food and essentially all of its fuel but controlled vital trans-alpine rail tunnels between Germany and Italy. Switzerland's most important exports during the war were precision machine tools, watches, jewel bearings (used in bomb sights), electricity, and dairy products. Until 1936, the Swiss franc was the only remaining major freely convertible currency in the world, and both the Allies and the Germans sold large amounts of gold to the Swiss National Bank. Between 1940 and 1945, the German Reichsbank sold 1.3 billion francs (approximately 18 billion Francs adjusted for inflation to 2019) worth of gold to Swiss Banks in exchange for Swiss francs and other foreign currency, which were used to buy strategically important raw materials like tungsten and oil from neutral countries. Hundreds of millions of francs worth of this gold was monetary gold plundered from the central banks of occupied countries. A total of 581,000 francs' worth of "Melmer" gold taken from Holocaust victims in eastern Europe was sold to Swiss banks. In total, trade between Germany and Switzerland contributed about 0.5% to the German war effort
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 14:37 (Gallu).
 
1 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
picajzla0707 kaže...
Ok, ja se zajebavsm s onom demilitariziranom zonom, a i tvoj prijedlog mi je toliko apstraktan i neostvariv da mi ne da ozbiljno ga promišljati

 uopće ne vidim zašto bi bio apstraktan, dovoljno je svega par mjeseci normalne retorike i već ne bi bio apstraktan, štoviše ovaj debilni konflikt u glavama ekstremista se održava na umjetan način i nema veze sa stvarnim stanjem a ono jest porazno jer u hrvatskoj srba više skoro da i nema pa uopće ne vidim na koji način bi ikako i mogao biti ugrožen velikosrpskim četništvom, što to ekstremnom nacionalisti hrvatu da ne kažem ustaši prijeti u današnjoj hrvatskoj? vrijedi i obrat, koje su to srpske zemlje sa srpskim stanovništvom koje treba oslobađati od ustaških zlikovaca?

kad već imaš stanje kakvo imaš sa etnički očišćenim zemljama i entitetima apsolutno ne vidim razloge za daljnja neprijateljstva osim onih umjetnih, žalosno je to sve sa etnički očišćenim krajevima ali je tako a i više se nema tko ni vratiti jer su ljudi pomrli...

16 godina
moderator
offline
Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

Otišli ste OT.

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
@markoBT - Švicarska je uređena država i mogu kupovati što god hoće. Njih ne muče naši problemi. Ne bih se niti ja protivio da naši kupuju avione da smo Švicarska (kako nam je bilo obećano)...
Nama je kupovanje aviona ravno slučaju - gori nam kuća, ali mi je nećemo gasiti nego ćemo ići postavljati ogradu oko nje...

Ajde nije sve tako crno. Ne gori nam kuća. Gorila je 91. pa nije izgorila, pa neće ni sad radi par aviona. 

42
10 godina
offline
Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

 

Nažalost, rasprava se pretvara u kafansku raspravu u temi u kojoj svatko ima mišljenje.

 

Kada dobijete vojni poziv(nedaobog) za bilo kaj i od bilo koga na Balkanu ostane mado i bacite isti momentalno u smeće.

 

Prestanite vjerovati u nacionalističku mitomaniju, te pogledajte kako se rješevalo indijansko pitanje iza Granice, te ćete onda razumijeti kako su se rješavale stvari na Balkanu.

 

Dok smo bili zajedno HR je imala najveći porast stanovništa, najveći ekonomski progres, u liku druga Tita bila je međunarodni faktor. Faktor kojem su svi ondašanji šefovi velesila dolazile pred noge i molili za susret. To su vam činjenice lako provjerljive. 

 

Strani okupatori preko domaćih izdajica i narodnih neprijatelja stvorili su ratove, a posljedice svi nažalost osjećemo.

 

Nekada Siouxi i Vrane, a danas narodi Balkana.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
4 3 hvala 2
3 godine
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
@markoBT - Da - ali čemu kupovati avione ako ima hitnijih rupa za popuniti?
11 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
@markoBT - Da - ali čemu kupovati avione ako ima hitnijih rupa za popuniti?

Tko kaže da će mo ih sutra kupit. Kupujemo ih već 10 godina pa možemo još 10. Važno je biti spreman i realizirati stvar kad bude novca. Avioni se ne kupuju da odeš u samoposlugu uzmeš par komada i gotovo. Traje to.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 15:17 (markoBT).
16 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
@markoBT - Da - ali čemu kupovati avione ako ima hitnijih rupa za popuniti?

I zrakoplovstvo je ekstremno hitno, ako želimo zadržati isto.

To nam je jako pomoglo za vrijeme rata, na što pak ne možemo računati u slučaju novog sukoba.

 

A druge rupe ne možemo krpati na te načine, u odnosu na njih godišnji trošak je kikiriki.

8 godina
offline
Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

žele nam uvaliti avion koji se napušta. Neka nam ponude E/F a ne C/D

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

E/F ne postoji, tek se pravi. Zato su Švicarci zamolili Saab da se povuku s natječaja koji oni organiziraju.

 

Ali ovo su sve gluposti. Skoro sigurno je da nećemo nabaviti niti jedan od aviona, a posebno ove histerične rasprave o tome koji je "bolji" (podsjećaju me na rasprave nas klinaca koji je auto "najbolji" na svijetu - "ros-rojs, to ti je najbolji auto koji postoji!", govorimo mi koji ga nikad u životu nismo vidjeli jer rođaci iz "Ljemačke" dolaze isključivo s Taurusima i merđama, ali smo negdje pročitali da je to mrak...) i "šta nama treba" i to od ljudi koji umjesto Rafale pišu "Rafael".

 

Mlazna vojna avijacija vam je strašno skup "šport". Održavanje mlazne vojne avijacije i držanje u borbenoj gotovosti je abnormalno skup "šport". Jedinične cijene aviona iz nabave su ništa prema stvarnoj cijeni održavanja i obuke pilota i držanja flote u borbenoj ili kakvoj-takvoj gotovosti.

 

Nas će iduće godine biti na popisu vjerojatno 3,8 milijuna sa sigurnom tendencijom daljeg demografskog pada, a ja baš ne vidim da smo u nekom ekonomskom uzletu koji bi usprkos demografskoj i ostalim katastrofama uspio u decenijama koje slijede nadoknaditi sve ono što nam fali da bi i druge, svakodnevne tekuće troškove države uspjeli servisirati i bez nabavke eskadrile borbenih aviona.

 

Rafale mi se čini SF koliko je dobar, Gripen mi je drag, na F-16 imam "sati naleta" na simulatoru valjda 123980329480239843. Volim civilne i vojne avione, volim avijaciju općenito, sve je to zanimljivo i vrhunac ljudske domišljatosti i inženjerske izvedbe, ali ne zanosim se previše time da će se išta od ovoga ostvariti, a realno je sve ponuđeno, uključivši i izraelske barake SF prema onome što imamo i SF prema onome što si možemo priuštiti.

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Drago kaže...

E/F ne postoji, tek se pravi. Zato su Švicarci zamolili Saab da se povuku s natječaja koji oni organiziraju.

 

 

 kako ne postoji E/F? Brazilci su ih kupili i već ih nekoliko leti, Šveđanima također već imaju mali broj i čak su sudjelovali na međunarodnim vježbama s njima. Švicarcima ga ne bi mogli isporučiti prije 2026/7, što je bio samo dobar izgovor za povlačenje (mito, skandal...).

Održavanje flote u zraku bi nas koštalo $200-250M godišnje. Nije to za nas ništa, pa naši političari toliko štete naprave u par dana... :-)

16 godina
moderator
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

U pravu si - postoji, ali nije započela proizvodnja nove serije.

 

PS - samo da se nadovežem na lovu. Ovaj mađarski brigadir dao je naslutiti da s vremenom broj ljudi na održavanju raste (to je, usput, normalno - što je tehnika starija, to se više troši na održavanje) i da nije baš isto imati MiG-21 i MiG-29  i Gripen koji je sigurno najjeftiniji u eksploataciji od nama ponuđenog (iako možda nije - ima dobar "up-time", odnosno raspoloživost zbog pouzdanosti, što znači da ga se može više letiti, što opet znači da se više troši na operativne troškove jer se više leti...) što se tiče troškova održavanja. Također, organizacija svega nije baš laka - Mađari su prvu godinu imali kod sebe švedske logističare, pilote i mehaničare koji su ih godinu dana učili na licu mjesta kako se organizirati da imaju stalno visoku spremnost kao što su očekivali kad su kupili avione.

 

Jedan Meteor kojim se Gripen jako ponosi košta 2 milje eura. Recimo da na eskadrilu od 12 aviona imaš 3,5 puta toliko pilota - 40 recimo na 10 godina. Svaki da vježbovno ispali samo jedan meteor u tih 10 godina to je 80 milijuna eura troška na samo jednu BVR raketu u mirnodopskim uvjetima, odnosno 8 milijuna godišnje. Samo jedna raketa po pilotu u 10 godina.

 

Jedna 27-milimetarska granata mauzera koji nosi košta 70-tak eura. I tako dalje.

 

Ja ne mogu ni zamisliti koliko košta sedmodnevna pucnjava na nekoj vojnoj vježbi s ciljevima u zraku i na zemlji, vođeno i nevođeno oružje u oba slučaja. Tu je gorivo "couch change", nebitni trošak.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 19:36 (Drago).
15 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

Pitanje za Dragu.

 

Iako zbog clanstva  u NATO-u ta opcija je zakljucana sada, postoji li sansa da napises nekakav clanak (osobno bih bio zadovoljan i sa poduzim upisom tu na forumu) u kojem bi kao misaonu vjezbu usporedio ruske avione kao da ih kupujemo.

Dakle neke generalne tehnicke usporedbe kao i cijena.

U principu kao 5 dio serijala, nesto kao "sto bi bilo kad bi bilo"?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Drago kaže...

E/F ne postoji, tek se pravi. Zato su Švicarci zamolili Saab da se povuku s natječaja koji oni organiziraju.

 

Ali ovo su sve gluposti. Skoro sigurno je da nećemo nabaviti niti jedan od aviona, a posebno ove histerične rasprave o tome koji je "bolji" (podsjećaju me na rasprave nas klinaca koji je auto "najbolji" na svijetu - "ros-rojs, to ti je najbolji auto koji postoji!", govorimo mi koji ga nikad u životu nismo vidjeli jer rođaci iz "Ljemačke" dolaze isključivo s Taurusima i merđama, ali smo negdje pročitali da je to mrak...) i "šta nama treba" i to od ljudi koji umjesto Rafale pišu "Rafael".

 

Mlazna vojna avijacija vam je strašno skup "šport". Održavanje mlazne vojne avijacije i držanje u borbenoj gotovosti je abnormalno skup "šport". Jedinične cijene aviona iz nabave su ništa prema stvarnoj cijeni održavanja i obuke pilota i držanja flote u borbenoj ili kakvoj-takvoj gotovosti.

 

Nas će iduće godine biti na popisu vjerojatno 3,8 milijuna sa sigurnom tendencijom daljeg demografskog pada, a ja baš ne vidim da smo u nekom ekonomskom uzletu koji bi usprkos demografskoj i ostalim katastrofama uspio u decenijama koje slijede nadoknaditi sve ono što nam fali da bi i druge, svakodnevne tekuće troškove države uspjeli servisirati i bez nabavke eskadrile borbenih aviona.

 

Rafale mi se čini SF koliko je dobar, Gripen mi je drag, na F-16 imam "sati naleta" na simulatoru valjda 123980329480239843. Volim civilne i vojne avione, volim avijaciju općenito, sve je to zanimljivo i vrhunac ljudske domišljatosti i inženjerske izvedbe, ali ne zanosim se previše time da će se išta od ovoga ostvariti, a realno je sve ponuđeno, uključivši i izraelske barake SF prema onome što imamo i SF prema onome što si možemo priuštiti.

 

 

Drago, ako si kao drzava ne mozemo priustiti cca 1-2 mlrd EUR na 10 godina otplate + 50-100 mil EUR godisnje za odrzavanje solidne spremnosti borbene avijacije onda stvarno ne znam sto reci.

Pratio sam sve clanke do sada i jedna stvar, citajuci komentare, koja odmah bode u oci i sto me kao mladog covjeka posebno alarmira je nivo negative i apatije; "pa mi to ne mozemo", "mito & korupcija", "sto ce to nama", "i ako ih kupimo, necemo letjeti s njima", "odabrat ce se najgori" itd.

Zasto? Da, HRZ je devastiran, dugo se nije ulagalo niti je bilo politicke volje da se stanje promijeni. Sada kada je ima (i da, ima i novca) automatski - ne valja. Treba nam malo vise kolektivne pozitive, da smo ovako razmisljali prije 30 godina danas nas ne bi bilo. Ili je jednostavno Covid-19 ostavio traga?

 

I da, o ukusima se ne raspravlja, ali Gripen mi nije nimalo drag, ne zbog aviona kao takvog, vec svega sto ide uz njega (zaboravio si napomenuti da je E eliminiran iz Svicarskog natjecaja, a ne zamoljen da ga napusti, jer Saab nije zavrsio s vlastitim probnim letovima, tj. nije mogao grantirati punu ispravnost i operativne sposobnosti, pa su kao zamjenu ponudili C model za letnu evaluaciju, sve je to isto, khm...).

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 19:39 (FinX).
16 godina
moderator
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
syncmaster245b kaže...

Pitanje za Dragu.

 

Iako zbog clanstva  u NATO-u ta opcija je zakljucana sada, postoji li sansa da napises nekakav clanak (osobno bih bio zadovoljan i sa poduzim upisom tu na forumu) u kojem bi kao misaonu vjezbu usporedio ruske avione kao da ih kupujemo.

Dakle neke generalne tehnicke usporedbe kao i cijena.

U principu kao 5 dio serijala, nesto kao "sto bi bilo kad bi bilo"?

 

Mislio sam dati pregled Rusa, Korejaca, Kineza i tako tih, ali istina je da jednostavno ne mogu doći do dovoljno podataka, a i to je kao više nešto što bi bilo kad bi bilo. Rusi bi sigurno prodali, ali je nejasno što bi dalje bilo s time da bi takva opcija uopće imala smisla. Bila bi fora vidjeti, doduše, sive livreje hrvatskih NATO Suhoja kako lete na Baltiku uz plave i kamo livreje istih takvih ruskih Suhoja .

 

Ovi ostali su svi u domeni fantasyja.

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

Mislim da sam pročitao da Saab nije ni mogao poslati E model, nego je nudio C model za Švicarce.

 

Ovdje piše da su nudili "developmental" E i kao zamjenu C.

 

COLOGNE, Germany — The Gripen fighter just can’t seem to land in Switzerland, as its manufacturer Saab has dropped out of the race to supply the country with a new fleet of combat aircraft.

The company, which is based in Sweden, issued a statement on its website Thursday saying it will no longer partake in flight demonstrations of the Gripen jet planned for June 24-28 in Payerne, Switzerland. Saab had planned to present a developmental Gripen E plane and possibly an older but already fielded "C" variant.

According to the company, the decision came after the Swiss procurement agency, armasuisse, “formally recommended” that Saab stay home. “The reason is that the flight tests have been designed to only evaluate aircraft that are operationally ready in 2019," the statement reads.

Saab goes on to say that Switzerland should have known all along about the status of the Gripen E development. The jet “will enter into operational service years before Switzerland has scheduled deliveries and will meet all its defined capabilities,” the company claims.

https://www.defensenews.com/global/europe/2019/06/14/saabs-gripen-is-out-of-the-running-in-swiss-aircraft-race/

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

From the horse's mouth: https://www.ar.admin.ch/en/home.detail.nsb.html/75390.html

The Swedish manufacturer Saab informed armasuisse on Thursday, 13 June 2019, that Saab's Gripen E fighter aircraft will not participate in the flight and ground tests for a new fighter aircraft for the Swiss Armed Forces in Payerne. The tests of the Gripen E were scheduled for 24-28 June 2019. By not participating in the tests, the Gripen E will no longer be considered in the evaluation process.

3 godine
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
FinX kaže...
 

Drago, ako si kao drzava ne mozemo priustiti cca 1-2 mlrd EUR na 10 godina otplate + 50-100 mil EUR godisnje za odrzavanje solidne spremnosti borbene avijacije onda stvarno ne znam sto reci.

Pratio sam sve clanke do sada i jedna stvar, citajuci komentare, koja odmah bode u oci i sto me kao mladog covjeka posebno alarmira je nivo negative i apatije; "pa mi to ne mozemo", "mito & korupcija", "sto ce to nama", "i ako ih kupimo, necemo letjeti s njima", "odabrat ce se najgori" itd.

Zasto? Da, HRZ je devastiran, dugo se nije ulagalo niti je bilo politicke volje da se stanje promijeni. Sada kada je ima (i da, ima i novca) automatski - ne valja. Treba nam malo vise kolektivne pozitive, da smo ovako razmisljali prije 30 godina danas nas ne bi bilo. Ili je jednostavno Covid-19 ostavio traga?

 

 

Ok, a zašto te novce ne bi ubacili u zdravstvo? Šta bi i sa 50 F35 npr kada nam je zdravstvo pred kolapsom? Zdravstvo je jedna od osnova funkcioniranja nacije, ne avijacija. Ili školstvo koje je isto u katastrofalnom stanju. Stručne predmete više nitko ne želi predavati jer su plaće profesora struke jadne u usporedbi s njihovim kolegama koji stvarno rade tu struku. Zbog svega toga ljudi bježe iz HR? Koga će ti avioni čuvati? par tajkuna koji ostanu ili javni sektor? Ako se ovakvo stanje nastavi za slijedećih 20ak godina prijeti i totalni krah mirovinskog sustava... Čemu avioni u situaciji u kojoj se nalazi Hrvatska. Mi bi prvo trebali stvoriti nešto što bi bilo vrijedno čuvati.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
„Da, američki avioni, grozna stvar. Gripen je puno bolji.“
Mada. Zašto?
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
CroMag kaže...
„Da, američki avioni, grozna stvar. Gripen je puno bolji.“
Mada. Zašto?

  Pa čovjek se našalio. On je došao tu prodati Gripena, to mu je posao, rekao je to u šali i to u razgovoru o F-14, vjerojatno najpoznatijem avionu ikada (koji se odavno ne proizvodi i ne koristi - nisam siguran ni da ih Iranci lete, dakle nije mu čak ni konkurencija).

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 21:42 (Drago).
12 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
FinX kaže...
ivanzu kaže...

Ja sam redovito izvan HR, ne usporedivo je. Nisu ni druge države bajne ali ne uspoređuj ovu prćiju sa Njemačkom ili Finskom. 

Pa sto cekas onda? Ne volis "prciju", a jos si ovdje?

 

To sto ti zoves "prcijom", ja zovem Domovinom. 15k ljudi je isto nije smatralo "prcijom", kada je odlucilo dati svoj zivot za nju, da je ti mozes slobodno blatiti danas...
Jesi to probao vani napraviti?

 

/on-topic

 Ljudi tisucama godinama davaju zivote za glupe stvari.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
Gallu kaže...
Ne govorim u covidu.
To što pročitaš o par izuzetaka koji pobjeđuju na olimpijadama ne znači da je školstvo u dobrom stanju. Pogledaj PISA testove. A gore sam ti i napisao zašto. Struku nitko ne želi predavati. U realnom sektoru su plaće duplo veće, a da ne govorim vani.
To što veledrogerije ne dobivaju novac, što liječnici i medicinsko osoblje bježi iz jrvatske čim završi školu ne misliš da je problem? Određene preglede se već čeka godinu dana. U kojoj je razvijenoj eu državi takvo stanje? Krah mirovinskog sustava je nemonovan. Stanovništvo nam je sve starije i starije. Mlado radno sposobno stanovništvo se iseljava. Tko će raditi za penzije? Penzioneri?
Dobro ti je forumaš gore rekao. Ti očito živiž u nekoj drugoj državi.
Avioni su zadnja stvar koja je nama trenutno potrebna.

Uspjesi na Olimpijadama su rezultat nekoliko pojedinaca koji izvrsno rade, ali su čak i takvi relevantniji od PISA testova gdje svaka zemlja šalje set podataka koji im odgovara. To je u velikoj mjeri zavaravajuće.
U školstvu su oduvijek plaće bile manje nego u struci, ljudi nikad nisu niti će se baviti prosvjetom zbog dobre plaće. Čak i profesori na Ivy League sveučilištima mogu bolje zaraditi u realnom sektoru.
Iseljavanje je problem, no ono je u većoj mjeri rezultat društvenih odnosa nego financija (koje su također rezultat stanja društvenih odnosa). Medicinsko osoblje odlazi zato jer se ovdje provodi bullying od nadređenih koje uglavnom postavlja politika, zbog nepravde koju osjećaju. Ima ih i koji su otišli u inozemstvo pa kad su vidjeli koliko se tamo po bolnicama radi ipak se odlučili vratiti u ovaj čumez jer ovdje su kao na odmoru. Više tamo odrade u normanoj smjeni nego ovdje u dežurstvu (a ako imaš vezu nikad nisi dežuran - to je dio tog pravog razloga odlaska).

Iseljavanje i depopulacija je ogroman problem, ali primarni izvor problema nije gospodarski i ne leži u novcu. To su sve posljedice.
Hrvatski zdravstveni problem ionako ne leži u bolnicama već među pučanstvom koje je neaktivno, ima loše navike, nedovoljno se promiče i subvencionira zdrav način života. Da imamo mindset i prevenciju u razini razvijenijih društava postojeći zdravstveni sustav bi nam bio debelo predimenzioniran. No i bez toga par milijardi više-manje zdravstvu kakvog imamo ne znači baš ništa.
A lišavanje HRZ (i svega što ide s njim) je samo produbljivanje postojećih problema jer povećava razinu beznađa. Nemojmo zaboraviti da uz to idu razni remontni zavodi, prilika za razvoj tehnologije, prilika i za tvoju djecu pa makar samo kao inspiracija. Borbene zrakoplove možeš doživjeti i kao jednu nacionalnu tech platformu. Samo stvari treba postaviti na pravo mjesto. U doba rata kad je bilo gospodarski najteže nije bilo upitno hoće li biti novaca za Migove i njihov let, održavanje, dijelove... Samo što smo onda imali mnogostruko manje uhljeba, općinskih čelnika, službenih automobila, farbanja tunela i sličnog. Ako negdje treba srezati da bi se upumpalo u zdravstveni sustav (koji je ovakav kakav jest rupa bez dna i bez sustavnih promjena nema niti smisla investirati u njega) onda se ima gdje i to nije HRZ.

Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
ivanzu kaže...

 Ljudi tisucama godinama davaju zivote za glupe stvari.

Ovakve stvari pametan čovjek ne bi javno napisao bez obzira na stvarni stav o tome bilo koje strane. Kako je to pročitati možebitnom sudioniku foruma kojem su poginuli otac, brat, prijatelj... ?

12 godina
offline
Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku

Pa pošto mi je pola obitelji ranjavano, troje poginulo, dvije kuće uništene i opljačkane što od velikih Hrvata što od Srba. Mislim da mogu slobodno reći da su ginuli za glupost, a kada mi reknu da državu ne treba kritizirati jer su ljudi ginuli za nju odmah se zna zašto smo tu gdje jesmo. Borili se protiv "Jugoslavije" i "partizana", a sve isto kao prije samo nazivi promijenjeni. Da država funkcionira ne bi mi se 80% školskih kolega odselilo.  Pardon na off topicu, avioni sada ne trebaju. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.10.2020 10:11 (ivanzu).
 
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Saab održao prezentaciju Gripena za Hrvatsku
VooDooZg kaže...

Ovo da nije tužno bilo bi smješno - kad bi usporedili ponudu s npr TV-ima  onda bi mogli reći da mi kupujemo TV, imamo oko 5-7.000kn i sad

 

Šveđani nude katodni TV novi za 7000kn

Izraelci rabljenu plazmu sa zamjetnim Burn in-om za 3500kn

 

dok 

Francuzi nude  recimo godinu dana rabljeni Samsung serije 9 top klasu LCD-a Qled sa HDMI 2.1 i 500 ili više zona local dimminga za 6.500kn

 

a Ameri novi OLED ali ne CX nego tipa C9  za 13.000kn

 

 

pa sad eto..

 

Super prezentirano, ali....

Ne bih se složio sa ovime za amere. Prije je to LCD pakiran u kućište katodnog TVa. Super slika, ali sve ostalo je majko mila....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice