Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

poruka: 16
|
čitano: 5.471
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan".
13 godina
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Meni se ovo ljeto dogodilo slično, USB HDD pao s 15ak cm visine i prestao raditi tj. samo se javljao "bip". Disk mi je uglavnom služio kao backup tako da nisam izgubio ništa što već nisam imao na drugim diskovima ili što se ne može skinuti s interneta. Gledao sam te youtube tutoriale pa sam i sam odlučio probati - jer ništa me nije koštalo probati. Uglavnom rastavio sam ga i uspio sam vratiti ruku upravo kako je rečeno i u tekstu (rotirajući diskove prilikom vraćanja), mislim da se glava nije zabila, ali disk i dalje ne radi, samo proizvodi malo drugačiji zvuk.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Sjecam se teme, i obrisanih postova - sva sreca, imam sacuvane screenshotove - al na PC-u u HR

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

poštovana,

 

povezano s vašim upitom o tvrdoći diska, sad je kasno marko na kosovo stiže. odmah ste ga trebali dati suprugu "da pogleda koji mu je q" i poslije ga do smrti okrivljavati za gubitak onih tako vrijednih slika jer "nije to bilo ništa strašno". alternativno, mogla ste ga optužiti da mu je pao ali "dogodi se to svima ponekad", poslije ovako teškog tjedna i vremena vani.

 

vaš super-Mario 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Šokiran sam da ručna pomicanje nije rezultiralo daljnjim ispravnim radom diska

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
4 0 hvala 0
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Prvo, svaka ćas na naslovu.

 

 

Drugo, fino disk u rernu zapecite na 20ak minuta, ako niste probali, probajte. Kao i za procesor, netko treba biti pioinir. Samo ne znam za temperaturu i vrstu mariniranja. 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Ako se prebacuju diskovi u novo kućište treba prebaciti i elektroniku jer svaki disk ima jedinstvenu tvorničku kalibraciju zapisanu u elektronici. Isto tako treba se spojiti na disk putem nekog komunikacijskog protokola i upisati određene komande kako bi disk označio loše sektore, obrisao tabelu sektora i ponovo je obnovio. Protokoli i komande ovise od proizvođača diska. Windowsi to neće napraviti kako treba. Nisam stručnjak za diskove nego sam to prošao sa diskom koji je zapeo u standby modu. Naravno sve je to lutrija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 19:38 (disk c).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
disk c kaže...

Ako se prebacuju diskovi u novo kućište treba prebaciti i elektroniku jer svaki disk ima jedinstvenu tvorničku kalibraciju zapisanu u elektronici. Isto tako treba se spojiti na disk putem nekog komunikacijskog protokola i upisati određene komande kako bi disk označio loše sektore, obrisao tabelu sektora i ponovo je obnovio. Protokoli i komande ovise od proizvođača diska. Windowsi to neće napraviti kako treba. Nisam stručnjak za diskove nego sam to prošao sa diskom koji je zapeo u standby modu. Naravno sve je to lutrija.

 Meni je nedavno serviser izvadio mehanički disk i ugradio SSD, a mehanički uručio na primopredaji po završetku obavljenog posla. I reko da stari disk mogu ugraditi u ladicu koju si kupim u dućanu. 

Jel to znači da nije tako jednostavno kao što je zvučalo? Šta moram napraviti?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
telefon 2 kaže...
disk c kaže...

Ako se prebacuju diskovi u novo kućište treba prebaciti i elektroniku jer svaki disk ima jedinstvenu tvorničku kalibraciju zapisanu u elektronici. Isto tako treba se spojiti na disk putem nekog komunikacijskog protokola i upisati određene komande kako bi disk označio loše sektore, obrisao tabelu sektora i ponovo je obnovio. Protokoli i komande ovise od proizvođača diska. Windowsi to neće napraviti kako treba. Nisam stručnjak za diskove nego sam to prošao sa diskom koji je zapeo u standby modu. Naravno sve je to lutrija.

 Meni je nedavno serviser izvadio mehanički disk i ugradio SSD, a mehanički uručio na primopredaji po završetku obavljenog posla. I reko da stari disk mogu ugraditi u ladicu koju si kupim u dućanu. 

Jel to znači da nije tako jednostavno kao što je zvučalo? Šta moram napraviti?

 Mislio sam na same ploče (disk) unutar kučišta HDD-a. Sam HDD možeš ugraditi gdje želiš, ako ozbiljno pitaš. a ako trolaš samo daj.

11 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab

Ne trolam.

Proguglala sam površinski te ladice, i mislila da možda uzmem disk sa sobom pri kupnji ako postoje neke razlike u kompatibilnosti ili nešto vezano uz pojedini model. Uglavnom, stekla sam dojam da je to nešto što bilotko može.

14 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
telefon 2 kaže...

Ne trolam.

Proguglala sam površinski te ladice, i mislila da možda uzmem disk sa sobom pri kupnji ako postoje neke razlike u kompatibilnosti ili nešto vezano uz pojedini model. Uglavnom, stekla sam dojam da je to nešto što bilotko može.

 dobar si dojam stekla, ubaciš u ladicu/eksterno kućište i to je to. Ovdje se govori o otvaranju diska tj. prčkanju po dijelovima u njegovoj unutrašnjosti. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
telefon 2 kaže...

Ne trolam.

Proguglala sam površinski te ladice, i mislila da možda uzmem disk sa sobom pri kupnji ako postoje neke razlike u kompatibilnosti ili nešto vezano uz pojedini model. Uglavnom, stekla sam dojam da je to nešto što bilotko može.

Diskovi postoje u dvije veličine:

3.5" - oni su više manje istog oblika, jedino je dodatak standardu omogućio da diskovi višeg kapaciteta (4+ TB) imaju alternativni raspored rupa za šarafe jer su u originalnom rasporedu ograničavale prostor za ploče unutar diska

2.5" - oni se u pravilu koriste u laptopu, a za prijenosni disk imaju prednost što ne trebaju vanjsko napajanje. Dolaze u različitim visinama, a za običan laptop se najčešće koristi de facto standardna visina od 9.5 mm.

 

S obzirom da kažeš da je disk izvađen, pretpostavljam da se radi o laptopu (za desktop nema potrebe ni vaditi). Jedna opcija ti je klasična ladica za 2.5" disk koja prima disk standardne visine (možeš i provjeriti koliko je visok za svaki slučaj), a alternativa je, ako imaš optički pogon koji rijetko koristiš, uzeti ladicu koja omogućuje ugradnju sekundarnog diska umjesto optičkog pogona, te USB ladicu za optički pogon. Prednost drugog pristupa je što su ti podaci na starom disku dostupni uvijek i jednostavnije im je pristupiti, a mane su nešto kraće trajanje baterije (iako bi taj drugi disk ionako trebao biti više u sleepu nego raditi), kompliciranije korištenje optičkog pogona (što nije problem ako ti treba rijeđe od sekundarnog diska), te činjenica da je taj disk uvijek u laptopu, što ga čini neprikladnim za backup.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
MrBlc kaže...
 

S obzirom da kažeš da je disk izvađen, pretpostavljam da se radi o laptopu (za desktop nema potrebe ni vaditi). Jedna opcija ti je klasična ladica za 2.5" disk koja prima disk standardne visine (možeš i provjeriti koliko je visok za svaki slučaj), a alternativa je, ako imaš optički pogon koji rijetko koristiš, uzeti ladicu koja omogućuje ugradnju sekundarnog diska umjesto optičkog pogona, te USB ladicu za optički pogon. Prednost drugog pristupa je što su ti podaci na starom disku dostupni uvijek i jednostavnije im je pristupiti, a mane su nešto kraće trajanje baterije (iako bi taj drugi disk ionako trebao biti više u sleepu nego raditi), kompliciranije korištenje optičkog pogona (što nije problem ako ti treba rijeđe od sekundarnog diska), te činjenica da je taj disk uvijek u laptopu, što ga čini neprikladnim za backup.

 Ovo boldano, je li to komplicirano, bih li to i dalje mogla ja sama obaviti ili je bolje prepustiti servisu?

Pretpostavljam da optički pogon ide van iz laptopa, pa bih onda trebala nekakvu ladicu i za njega?

15 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
telefon 2 kaže...

 Ovo boldano, je li to komplicirano, bih li to i dalje mogla ja sama obaviti ili je bolje prepustiti servisu?

Pretpostavljam da optički pogon ide van iz laptopa, pa bih onda trebala nekakvu ladicu i za njega?

 sama k'o prst. samo ti i (križni, tanak) šrafnciger. kad kupiš tu ljadic (na/pod primjer) morala bi biti kokošinda pa da ne znaš kak to izvesti. s laptopa skineš donji poklopac, dvd-pogon uobičajeno drži samo jedan šaraf. makneš ga, izvučeš pogon vodoravno (samo je uštekan u ploču - nema kabela) i umjesto njega umetše te jednoprišarafiš već pripremljenu ladicu s hhd-om/ssd-om. da ne velim kak imaš na jubituu nešto manje od milijun pokaznih izvedbi. žešća pljuga od posla, osim u jamstvenom roku za laptop, kad se to ne radi iz moralnih i ljudskih razloga. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab

Zamjena optičkog pogona SSDom:

16 godina
neaktivan
offline
Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zabijan

Jednom tako jedan prastari disk nakon pada prestao raditi. Otvorio sam ga i otkrio da se vrećica s onim gelom za upijanje vlage koja se tvornički nalazila ukliještena između dvije 'ruke', odmah do motora, pomakla i sprečavala pomak ruku prema diskovima. Izvadio vrećicu i zatvorio disk, koji je proradio.

 

Treba reći da ako nekim čudom disk proradi nakon takvog zahvata treba odmah iskopirati podatke i dati ga reciklirati, jer više nije pouzdan.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ručno pomicanje ruke s glavama rezultiralo zab
telefon 2 kaže...

Ovo boldano, je li to komplicirano, bih li to i dalje mogla ja sama obaviti ili je bolje prepustiti servisu?

Pretpostavljam da optički pogon ide van iz laptopa, pa bih onda trebala nekakvu ladicu i za njega?

Nije komplicirano, ali opet ovisi o samom laptopu. Kod nekih laptopa imaš poklopac koji ti omogućuje pristup šarafu koji drži ladicu, kod nekih se digne tipkovnica, a kod nekih treba malo više rastavljanja.

 

Možeš potražiti video tutorijal po konkretnom modelu ili bar seriji.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice