Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

poruka: 45
|
čitano: 15.779
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji ".
3 godine
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Ako netko želi vidjet nešto lijepo i ekološki sigurno prihvatljivije od električnih barki:

 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

Da časopis Majstor i dalje izlazi, ovo bi vjerojatno mogao biti članak.

Na tu temu su imali prije 5,6 ili više godina članak kako je isto neki hobist amater izradio električni automobil, tj. preradio neki,

isto na pogon Rade Končara motora.

Jest da mu je do Krka trebalo 5,6 sati i stajanje na pola puta za punjenje (po staroj cesti je išao), no s druge strane, kad se preračuna cijena te struje, došao je do mora za kavu i cestarinu do Karlovca; to nije zanemarivo.

 

Isto tako, ako ovoga veseli vožnjica okolo s tim motorom do lokalnih uvala udaljenih par km, to je već dobitak za njega koji ga ništa ne košta, a nije ništa izgubio obnavljajući barku, naprotiv.

 

Teeno ima i youtube kanal gdje je sve opisao, doduše na engleskom i pokušavajući zvučati cool, no to je ispalo jako cringey, podsjeća me na nešto što bi možda ja pokušao snimiti da sam tipa kraj osnovne škole, kad se svatko jako trudi biti cool.

 

Nerazumljivi su mi ovdašnji komentari dežurnih priučenih inženjersko-pomorskih mudrijaša,

pa ni oni u stilu "javi se meni, ja sam najveći stručnjak, najbitnije je da vide budu od inoxa" - tako nešto mi je daleko više cringey od te njegove naracije.

 

Jedini savjet koji bi mu ja mogao dati i koji ništa ne košta, je da proba motor obojat u crno, analogno kako se radi hlađenja i automobilski motori boje; da dobije 10% dulje radno vrijeme je već ok.

 

 

Apropo Rimca, osobno sam mišljenja da je to jedan veliki balon koji se sad još više napuhao, jerbo su ga uhvatili bjelosvjetski financijerski mešetari, očito njušeći da na cijeloj priči bi se mogla fina lova okrenuti i možda oprati. U tome svemu je najbitnije samo da država RH nikakve svoje (tj. naše) love ne ubacuje.

S onim "concept 1" se vrtila priča jako dugo godina, a da nigdje nismo vidjeli točan broj izrađenih ili prodanih primjeraka.

Tj. sad sam na wikipediji vidio da su planirali (neznam jel i proizvedeno) samo 8 komada - to nije nikakav biznis, jer nije da se izrađuje 8 space shuttleova ili nosača aviona pa da su neprocjenjivi.

A s druge strane proizvodit nešto konceptualno/prototipno u jednom komadu, i serijski je jako velika razlika.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Gallu kaže...
Da. Dignut jedro. Jbg, lapsus :D
Evo i ispravak za tebe - plovila se ne parkiraju. Sidre se ili pristaju ;)
Da, jedrenje zahtjeva neke osnovne vještine ali ništa što se u tjedan dana ne može pohvatati, pa ako stvarno neko želi guštati u neograničeno tišini plavetnila i šumu valova - jedrilica je za to.
Solarne barke nit imaju domet nit brzinu nit mogu plovit noću kao što mogu jedrilice.
A iz mog dosta dugog jedriličarska iskustva - kroz cijelo ljeto dane kad ne možeš postići bar 3-4čv jedrom možeš nabrojati na prste jedne ruke.
Uz sve to dosta novih modela jedrilica nudi električne motore sa manjim solarnim panelom ili im popela pri jedrenje služi kao generator tako da kod iznimno rijetkih trenutaka kad vjetra nema, možeš i lagano na električni motor.
S 9m jedrilicom bez problema prođe cijeli Mediteran, oni malo hrabriji mogu i cijeli svijet. Aj ti to probaj s električnom barkom.

 Ako ćeš tako gledati, da. Ali kad te dane rasčlaniš na sate onda vidiš da uglavnom možeš jedriti samo u popodnevnim satima, s tim da taj vjetar najčešće podiže i more pa na neko lagano klizanje u tišini možeš zaboraviti jer ovakav brodić jednostavno nije za veliko more pod jedrima. Jedrilica je jedna stvar, pasara je druga stvar.

3 godine
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Al ako ćeš tako gledati, ova barka nije za popodnevno isplovljavanje kad većina ljudi i isplovljava.
12 godina
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Gallu kaže...
Al ako ćeš tako gledati, ova barka nije za popodnevno isplovljavanje kad većina ljudi i isplovljava.

 Krivo iz više razloga. 

 

Većina ljudi isplovljava ujutro što s jedrilicom najčešće nije moguće.

Pasara sama po sebi trpi poprilično more (3-4) ALI bez jarbola i jedra.

 Imam i jedno i drugo i ovo definitivno spada pod kruške i jabuke.

3 godine
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
A ne znam gdje živiš, al evo u Rijeci s pasarama isplovljavaju popodne. Ili popodnevni kupanjac nakon posla ili večernji ribolov. Kroz jutro isplovljavaju ljudi s većim barkama koji idu na vikend đir.
Nisam baš imao problema isplovljavanja sa jedrilicom kroz jutro. 3-4čv ću postić kakogod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 12:13 (Gallu).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Miki9 kaže...

 

Nerazumljivi su mi ovdašnji komentari dežurnih priučenih inženjersko-pomorskih mudrijaša,

pa ni oni u stilu "javi se meni, ja sam najveći stručnjak, najbitnije je da vide budu od inoxa" - tako nešto mi je daleko više cringey od te njegove naracije.

 

Jedini savjet koji bi mu ja mogao dati i koji ništa ne košta, je da proba motor obojat u crno, analogno kako se radi hlađenja i automobilski motori boje; da dobije 10% dulje radno vrijeme je već ok.

 Vidi se da ti je najveći domet vožnja padalina na bundeku ili kako se već zove neko jezero u zagrebu... 

Ako ce on igdi isploviti sa ovim sretno mu jer će mu trebat srice da se vrati doma u jednom komadu po bilo kojem vitru čak i ovome popodnevnom maestralu... 

2 godine
neaktivan
offline
Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

Pasara je pasara i nisu sve iste imaš istranki kucanju jugoplastika elan svakakvih ovisi o kalupu u kojem su se radile... 

Elanova najbrža pasara ali sve je to za ništa ako u barci su 3 ljudi i stanu na istu stranu izvrnut će se... 

Meni osobno grebenka sa kabinom vrh za po juznemu Jadranu mala opet imaš mista strašno stabilna i staviš neku ok dizelsku penticu možeš di te god volja ovo pišem za južni Jadran Korčulu Lastovo Hvar Mljet i okolne otocice... A ovo što je ovaj napravi mislim da ga vidi moj pokojni dide kalafat mislim da bi mu misu plati kad bi isplovi...

 
0 0 hvala 0
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
ZaliazniMacan kaže...

Pasara je pasara i nisu sve iste imaš istranki kucanju jugoplastika elan svakakvih ovisi o kalupu u kojem su se radile... 

Elanova najbrža pasara ali sve je to za ništa ako u barci su 3 ljudi i stanu na istu stranu izvrnut će se... 

Meni osobno grebenka sa kabinom vrh za po juznemu Jadranu mala opet imaš mista strašno stabilna i staviš neku ok dizelsku penticu možeš di te god volja ovo pišem za južni Jadran Korčulu Lastovo Hvar Mljet i okolne otocice... A ovo što je ovaj napravi mislim da ga vidi moj pokojni dide kalafat mislim da bi mu misu plati kad bi isplovi...

 

Pasara je pasara, i nisu sve iste; Imaš istranki, kucanju, jugoplastika, elan, svakakvih; Ovisi o kalupu u kojem su se radile.

 

Elanova JE najbrža pasara, ali sve je to za ništa ako SU u barci 3 OSOBE i stanu na istu stranu; Izvrnut će se...

 

Meni osobno JE "grebenka" sa kabinom vrh za po JUŽNOM Jadranu, mala A opet imaš MJESTA, strašno stabilna, staviš neku ok dizelsku penticu I možeš GDJE te god volja. Ovo pišem za južni Jadran, Korčulu, Lastovo, Hvar, Mljet i okolne otocice... A ovo što je ovaj NAPRAVIO; Mislim da ga vidi moj pokojni DJED "kalafat" (??) mislim da bi mu misu platio kad bi isplovio.

 

 

 

 

3 godine
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Kalafat - graditelj drvenih barki.
2 godine
neaktivan
offline
Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

Jbg lokalizam i renesansa hvala na ispravku grammar check up... 

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
Miki9 kaže...

Apropo Rimca, osobno sam mišljenja da je to jedan veliki balon koji se sad još više napuhao, jerbo su ga uhvatili bjelosvjetski financijerski mešetari, očito njušeći da na cijeloj priči bi se mogla fina lova okrenuti i možda oprati. U tome svemu je najbitnije samo da država RH nikakve svoje (tj. naše) love ne ubacuje.

S onim "concept 1" se vrtila priča jako dugo godina, a da nigdje nismo vidjeli točan broj izrađenih ili prodanih primjeraka.

Tj. sad sam na wikipediji vidio da su planirali (neznam jel i proizvedeno) samo 8 komada - to nije nikakav biznis, jer nije da se izrađuje 8 space shuttleova ili nosača aviona pa da su neprocjenjivi.

A s druge strane proizvodit nešto konceptualno/prototipno u jednom komadu, i serijski je jako velika razlika.

 

Apropo toga da država RH nikakve svoje (tj. naše) love ne ubacuje, itekako ubacuje, Rimceva nova tvrtka osnovana 2019., Project 3 Mobility, koja je u minusu obje fiskalne godine, zadnju godinu 9,7 milijuna kuna, bez ikakvog natjecaja je dobila 1,5 milijardi kuna iz sredstava za oporavak od korona krize, za razvoj autonomnih robotaksija pete razine (u NPOO-u pise da ce sustav autonomne voznje kupiti).

 

Pored toga, zanimljivo je da je Rimac izjavio da ne zeli raditi robotaksije:

 

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/rimac-ne-zelim-raditi-robotaksije-moji-ce-auti-vozace-uciti-sigurnoj-brzoj-voznji-7638954

 

Zanimljivo je da apsolutno niti jedna druga tvrtka nije razmatrana, cak niti nekakav konzorcij, pa da spomenem barem par tvrtki, Koncar, Dok-Ing, nitko pa cak niti Gideon Brothers koja je peti je najuspjesniji proizvodjac autonomnih robota na svijetu:

 

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/gideon-brothers-peti-proizvodac-autonomnih-robota-na-svijetu-15061572

 

A ovdje se nalazi djelomicni ostatak novaca koje je drzava ubacila:

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/sada-sluzbeno-bugatti-prelazi-vecinsko-vla/283507.aspx?page=3&jumpto=6384561&sort=asc&view=flat

4 godine
protjeran
offline
Re: Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom k
ZaliazniMacan kaže...

 Vidi se da ti je najveći domet vožnja padalina na bundeku ili kako se već zove neko jezero u zagrebu... 

Ako ce on igdi isploviti sa ovim sretno mu jer će mu trebat srice da se vrati doma u jednom komadu po bilo kojem vitru čak i ovome popodnevnom maestralu... 

 

Forumasi nisu svjesni koliko malih brodogradnji imamo u HR...

2 godine
neaktivan
offline
Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

Točno to svako malo mjesto ima malo brodogradiliste za popravke remont i izgradnju... Ali to nije interes države pa onda imamo u razrusenom gradu nepostojeću tehnologiju...  Nepostojeća firma dobiva milijarde i to tako ide... 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Razgovarali smo s bivšim Rimčevim inženjerom koji

I piratska zastava, jer ponekad možeš uz uživanje u mirnoj vožnji pogledati film skinut sa torrenta. 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice