Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

poruka: 130
|
čitano: 27.856
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?".
13 godina
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

U tekstu se uspoređuje AASM Hammer sa JDAM, bolja usporedba bi bila sa Paveway koji također ima lasersko navođenje, ali AASM još uz to ima pogon.

 

Rafale je svakako najbolji izbor, pogotovo kada ćemo imati samo 12 borbenih aviona, bitno je da svaki od njih može napraviti što više je moguće.

Nemamo zasebni electronic warfare avion tipa EA-18 ili šta ti ga ja znam, tako da SPECTRA i mogućnost samostalnog djelovanja dobro dođu. Uz to još smanjeni radar cross section, supercruising, IRST itd.

I radije plaćati malo više za održavanje 2 motora nego da cijeli avion padne. Dosta je bilo što su nam prilikom vježbe ako se ne varam pala 2 MIG-21.

 

01101110 01101010 01101111 01101110 01101010 01101001
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

kako bilo, američka skalamerija je rizična zbog njihova bahatog i bezobraznog forsiranja imperijalnih jedinica. mi u "civiliziranom svijetu" smo ipak metrički, više nego oni, svakako. i zato eu avion (pa makare i od arogantnih nacionalističkih francuskih fanatika)

oni nek si mamu pritišću

u funtama po kvadratnom inču,

dok su s njom u klinču.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
rmiculini kaže...

Zvuči mi nevjerojatno da se kupuju zrakoplovi koji imaju tako visoku cijenu eksploatacije. Tako da mi se čini, da se kupuju samo zato da budu parkirani u garaži. Radio sam u zrakoplovsvu i znam da kad stignu lete, a kad istekne prvi resurs više ne lete :).

Ovo nema veze samo sa zrakoplovstvom. To je tipični Hrvatski mentalitet (baš pravi balkanski). Jednom kad se nešto kupi ili se uloži u neki infrastrukturalni projekt, više se niti lipe ne planira za održavanje istog.
Zato su nam npr svi mostovi u raspadnom stanju (a kroz 10 god bit će i Pelješki most), zato su nam skoro sve zgrade u raspadnom stanju (od kad se izgradile niti lipe se za obnovu ili održavanje nije uložilo), a isto tako bude i sa avionima. Prvih par godina letjet će ih 12, a onda kako će trebati servisirati, kroz 10 godina opet će biti 2-3 u stanju letjeti...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
8 godina
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

jeri dizel i koliko km imaju avjoni

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
DubravkoB. kaže...
gavranpero kaže...

Bez uvrede, ali Hrvatska neće od Srbije dobiti ništa, a kamoli 100 milijardi. Pa odbačene su uzajamne tužbe pred medjunarodnim sudom, na znam da postoje još neke ?

 A zakaj bi uopće dobili nešto, pa nismo ratovali protiv srbije.

 očigledno se nisi ni rodio tada..

ali ok, kinezi nas napali, milijuni granata, raketa, aviona, tenkova i pješadije koji su nam razrušili pola države je doslo direkt iz kine.. od njih trebamo tražiti odštetu 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2021 23:16 (digitall).
16 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
maxym kaže...

... a ti to pouzdano znaš jer su baš tebi amerikanci izložili planove svojih akcija?!

 

Jesu li onda i američki marinci istjerali četnike iz krajine, dok su naše gardijske brigade bile na ljetovanju u Španjolskoj ili ...?!

 

A te iste gardijske brigade su zaratile i pucale na UN Kanadske postrojbe u Lici, pa što reći? Sigurno neki kvalitetni general to naredio...
Kao sve u Hrvatistanu i balkanu ne valja, osim kada netko pametniji napravi planove i organizaciju i sve nam da u ruke.

Pa tako i Bljesak i Oluju nije organizirala Hrvatska, niti Tuđman ili njegovi hemeroidi, niti jedan pripadnik gardijskih brigada, jer nisu bili sposobni za to, jer nisu mali iskustva sa time.

U podrumima Ine, gdje su kovali planove za oslobođenje Hrvatske, stalno su bili predstavnici CIA, koja je aktivno sudjelovala od 1994 u tome.
Malo više edukacije, malo više promišljanja, malo više knjiga i razmišljanja tko je dijelio komande i zašto i od kuda najednom postoje apsolutno sve informacije gdje su bile pobunjeničke snage, od kuda najednom narudžbeni listovi sa popisom sve opreme koja treba (točno defirnirani helikopteri, naoružanje, vojni sistemi). Da nije bilo zabrane prodaje oružja Hrvatskoj, sva oprema bi bila Američka, a ne Ruska.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2021 22:48 (gkelekov).
12 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Država u banani ali bitno da se novac troši na nepotrebno
 
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
gkelekov kaže...
maxym kaže...

... a ti to pouzdano znaš jer su baš tebi amerikanci izložili planove svojih akcija?!

 

Jesu li onda i američki marinci istjerali četnike iz krajine, dok su naše gardijske brigade bile na ljetovanju u Španjolskoj ili ...?!

 

A te iste gardijske brigade su zaratile i pucale na UN Kanadske postrojbe u Lici, pa što reći? Sigurno neki kvalitetni general to naredio...
Kao sve u Hrvatistanu i balkanu ne valja, osim kada netko pametniji napravi planove i organizaciju i sve nam da u ruke.

Pa tako i Bljesak i Oluju nije organizirala Hrvatska, niti Tuđman ili njegovi hemeroidi, niti jedan pripadnik gardijskih brigada, jer nisu bili sposobni za to, jer nisu mali iskustva sa time.

U podrumima Ine, gdje su kovali planove za oslobođenje Hrvatske, stalno su bili predstavnici CIA, koja je aktivno sudjelovala od 1994 u tome.
Malo više edukacije, malo više promišljanja, malo više knjiga i razmišljanja tko je dijelio komande i zašto i od kuda najednom postoje apsolutno sve informacije gdje su bile pobunjeničke snage, od kuda najednom narudžbeni listovi sa popisom sve opreme koja treba (točno defirnirani helikopteri, naoružanje, vojni sistemi). Da nije bilo zabrane prodaje oružja Hrvatskoj, sva oprema bi bila Američka, a ne Ruska.

 evo reći ću svom starom da su mu Ameri planirali artiljerijsku pripremu za Bljesak... prenijet ću ti što je rekao...

 

od kada CIA radi planove vojnih operacija ?

 

malo manje bruckenheimerovsko-holivudskih  limunada gledati...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

OK, ali po ovome, do sada su Ameri bili prvaci trošenja love, ali ovo s Safran AASM Hammer i usporedba s JDAMom ?!?!?

 

pa bokte, to je faktor 12, za terminalni, udarni dio oružanog sustava... 300.000 € vs 25.000 € ?

 

Kao i one Panzer Haubice, dok granata košta 5.000 €, a u procesu odabira - nije sudjelovala ni jedna posada HV-a ?!?!

 

E to je problem...

 

ako je tako, i Rafali će biti "paradno" oružje, kao što su nam i MiGovi - ništa se ne ulaže u infrastrukturu samo se "kupi"...

 

prije potpisa za kupnju treba počistiti sve što je na državnoj sisi bespotrebno, a često i štetno...

 

tek onda ova odluka će imati i smisla (ima ga) ali i pokrića...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Koliko god pokusavao shvatiti ljude koji zagovaraju demilitarizaciju u smislu da ne podrzavaju skupu nabavku novih borbenih aviona shvacam da oni ne uzimaju u obzir nekoliko bitnih stvari.

1.) Vojska = Drzava
- Ovo nije samo jos jedna "izlizana fraza". Kada ne bi nabavili nove avione prakticki bi ugasili borbeno zrakoplovstvo koje je jedna od bitnijih sastavnica HV-e. Ratovanje je umijece koje se temelji na taktici koja ovisi o opremljenosti. Ovo je jednostavno pragmaticna stvarnost.

2.) Ekonomija je jasna
- Cak i ako ne nabavimo avione cuvanje neba kosta, i to bome podosta. Takodjer avioprijevoznici placaju Hrvatskoj to sto koriste njezin odnosno nas zracni prostor koji funkcionira na principu da drzava mora imati eskadrilu presretaca koji mogu rijesiti nezeljene dogadjaje. Ovo su dvije stavke koje cesto mozemo cuti u medijima ovih dana no postoji i treca.

3.) Prilika za poticaj high-tech industrije i interdiscipliranje vojnog i javnog sektora
- Ovi avioni ne predstavljaju "igrackice" nego laicki receno sintezu inzenjerstva, elektronike, programiranja i mehanike na najvecem nivou. Tehnologija ugradjena u ove stvari je top-end. Zelim reci npr. nekim slucajem, zasto Hrvatska industrija ne bi mogla krenuti razvijati svoje rakete i modularne software za njih? Zasto Hrvatska ne bi mogla imati svoje mehanicare i servisere koje bi te avione odrzavali i drugim zemljama? Prije nego me svi popljuju zbog ambicioznosti, ugledajmo se na Izrael. Slicna velicina i broj stanovnika, jos 1970ih u tehnicke fakultete se ulagalo 15% BDPa i danas su to sto jesu. Mislim da po hrvatskim tehnickim/STEM faksovima (FER, FSB, FPZ, PMF...) mozete naci mlade ljudi koji su sposobni za takve stvari. Jos kada bi hrvatska diplomacija lobirala po Europi i bijelom svijetu da vece kompanije budu svojevrsni mentori/ulagaci/suradnici na ovakvim "projektima" mislim da bi takvo nesto postalo stvarnost kroz desetak godina. Osim toga da vam je netko rekao prije 10 godina rekao da ce niknuti najveci tehnoloski kampus u ovom dijelu Europe vrijedan 200+ miliona eura vjerovatno bi samo odmahnuli rukom.
Why?
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.5.2021 3:51 (THErealPiVeNzI).
 
13 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Stric_Jura kaže...

 evo reći ću svom starom da su mu Ameri planirali artiljerijsku pripremu za Bljesak... prenijet ću ti što je rekao...

 

od kada CIA radi planove vojnih operacija ?

 

malo manje bruckenheimerovsko-holivudskih  limunada gledati...

Ja ću manje limuada gledati ali ti malo mućni glavom i sjeti se gdje si rođen, koliki su nesposobnjakovići se guraili kroz našu vojsku od 1991 na dalje, te razmisli kako bi takvi kvazi generali i činovnici, koji su učili u JNA koja sama nesposobna bila išta organizirati, mogli tako nešto veliko i pametno organizirati.


Uostalom odšeći u državni arhiv i malo potroši vremena tamo, nitko nikada nije skrivao ulogu CIA u organizaciji Bljeska i Oluje, samo su našli dužosnici odlučili preuzeti sve hvalospjeve. Ali dokumentacija postoji, no tko želi se uvjeriti bude, tko živi u mraku i balkanskom mentalitetu (da kada išta kažeš protiv hvalospjeva Vojske, da si odmah budala i neznalica), neka tako i živi.

Nije život samo po portalima, treba nekad knjigu uzet i proučit svojom glavom, ne samo HRT mantre tuđe slušati.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
13 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
gkelekov kaže...
Stric_Jura kaže...

 evo reći ću svom starom da su mu Ameri planirali artiljerijsku pripremu za Bljesak... prenijet ću ti što je rekao...

 

od kada CIA radi planove vojnih operacija ?

 

malo manje bruckenheimerovsko-holivudskih  limunada gledati...

Ja ću manje limuada gledati ali ti malo mućni glavom i sjeti se gdje si rođen, koliki su nesposobnjakovići se guraili kroz našu vojsku od 1991 na dalje, te razmisli kako bi takvi kvazi generali i činovnici, koji su učili u JNA koja sama nesposobna bila išta organizirati, mogli tako nešto veliko i pametno organizirati.


Uostalom odšeći u državni arhiv i malo potroši vremena tamo, nitko nikada nije skrivao ulogu CIA u organizaciji Bljeska i Oluje, samo su našli dužosnici odlučili preuzeti sve hvalospjeve. Ali dokumentacija postoji, no tko želi se uvjeriti bude, tko živi u mraku i balkanskom mentalitetu (da kada išta kažeš protiv hvalospjeva Vojske, da si odmah budala i neznalica), neka tako i živi.

Nije život samo po portalima, treba nekad knjigu uzet i proučit svojom glavom, ne samo HRT mantre tuđe slušati.

 Ja ne znam jesu li tvoji roditelji i ti odrasli u Hrvatskoj koja se nalazila u jugi ili si došao sa Marsa jebote ispada na naši ljudi nisu za ništa sposobni i da se nisu borili u ratu nego su Ameri sve riješili i potjerali bandu i daj zajebi te fore sa balkanskim mentalitetom.

Očito ti više voliš proučavati knjige, a nikad nisi ni pušku držao u ruci, a kamoli pucao iz nje.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Evo što kaže wikipedija:

The United States also played a role in the operation by directing Croatia to a military consultancy firm, Military Professional Resources Incorporated (MPRI), that signed a Pentagon licensed contract to advise, train and provide intelligence to the Croatian army.
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
hummer0 kaže...

 Ja ne znam jesu li tvoji roditelji i ti odrasli u Hrvatskoj koja se nalazila u jugi ili si došao sa Marsa jebote ispada na naši ljudi nisu za ništa sposobni i da se nisu borili u ratu nego su Ameri sve riješili i potjerali bandu i daj zajebi te fore sa balkanskim mentalitetom.

Očito ti više voliš proučavati knjige, a nikad nisi ni pušku držao u ruci, a kamoli pucao iz nje.

Gle sa neobrazovanim ljudima se ne mislim baviti. Izvuci svoju balkansku glavu iz guzice i počni ju koristiti.

Sve što sam reko stoji, sve je dostupno za pogledati, ali ti i dalje živi u svom uvjerenju. Imaš pravo na to.
DOKAZANO je da su Hrvati NESPOSOBNI išta sami napraviti, osim kao članovi KRADEZE-SDP-ovske mafije krasti od ostalih i države koju kao tako vole.
S druge strane vani su Hrvati na glasu kao vrhunski radnici, što pametnome sve govori. Sve mogu ali bez tuđeg vođenja nema ništa.
Niti jedna važna firma, niti jedan važan projekt se nije napravio da vanjska pamet nije uzeta za konzultante ili voditelje, a prošlo je 30 godina, Nađi mi neki argument koji pobija moj.Jedan jedini projekt ili firmu koja nastala i ostala samo na HR pameti.

 

Tako da ti očito živiš na Marsu, jer u protivnom HR bi trebala biti ko Švicarska, a očito je najjadnija i najsiromašnija zemlja EU.

P.S. Ne komentiram ništa dalje, jer smo već daleko offtopic svi

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.5.2021 19:01 (gkelekov).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

" U moje tri godine ratovanja nikada na nebu nisam vidio naš avion pa smo opet izvojevali pobjedu."

 

Jel ti možda palo na pamet da smo 1991 godine imali borbene avione, da druga strana ne bi onda ni napala Hrvatsku? Ovako si morao tri godine ratovai, i šteta na bila preko 60 mld eura.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.5.2021 19:45 (Bobosmrade).
15 godina
neaktivan
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

Ne bi ni ja bio za nabavu novih borbenih aviona, s obzirom na trenutnu gospodarsku situaciju. Ali ako ih sada ne uzmemo, gasi se HRZ, piloti nemaju više na čemu letjeti. I cijeli sustav propada. Ovo je sada 5 do 12. Ne zaboravite da smo mi trebali 2015 uzeti nove borbene avione, ali se uvijek odgađalo zbog gospodarske situacije. Sada bi se isto odgodila nabavka, ali je sada joše jedan fator u pitanju, ako odgodimo gasi se HRZ.

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Bobosmrade kaže...

" U moje tri godine ratovanja nikada na nebu nisam vidio naš avion pa smo opet izvojevali pobjedu."

 

Jel ti možda palo na pamet da smo 1991 godine imali borbene avione, da druga strana ne bi onda ni napala Hrvatsku? Ovako si morao tri godine ratovai, i šteta na bila preko 60 mld eura.

 Da smo imali upola teskog naourzanja  sto danas imamo rata ni nebi bilo.Plan raspad jugoslavije i pravljenje velike srbije je bio puno prije 91, prvo su nas dobro razoruzali u onoj drzavi pa su nas goloruke napali.A onda međunarodna zajdnica i evropa nam udarili embarog na naoruzanje metak za kalašnjikov onda je bio između 1-1.50DEM a to je protuvrijednosti danasnjeg 1€ .Pa sad zamisli da metak moras placati 1 € a imas ratno stanje a borbeni komplet ide za jednog covjeka 200 kom x 150 ljud  jedna stanija pa izracunaj koliko novaca za samo streljivo a di je logistika i ostalo zajebancije.Tako da podrzavam ovu kupnju borbenih aviona a pogotovo ako je u pitanju rafael 10 godina je star sto nije puno s obzirom da mig 21 leti vec 70 godina i ako je trebao biti u muzeju prije 30.  

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
13 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Stric_Jura kaže...

OK, ali po ovome, do sada su Ameri bili prvaci trošenja love, ali ovo s Safran AASM Hammer i usporedba s JDAMom ?!?!?

 

pa bokte, to je faktor 12, za terminalni, udarni dio oružanog sustava... 300.000 € vs 25.000 € ?

 

Kao i one Panzer Haubice, dok granata košta 5.000 €, a u procesu odabira - nije sudjelovala ni jedna posada HV-a ?!?!

 

E to je problem...

 

ako je tako, i Rafali će biti "paradno" oružje, kao što su nam i MiGovi - ništa se ne ulaže u infrastrukturu samo se "kupi"...

 

prije potpisa za kupnju treba počistiti sve što je na državnoj sisi bespotrebno, a često i štetno...

 

tek onda ova odluka će imati i smisla (ima ga) ali i pokrića...

 

 

Rafale može nositi i američki Paveway koji je jeftiniji od AASM Hammer (oba imaju lasersko navođenje, uz to AASM ima i raketni pogon). Zapravo AASM ima verziju i bez laserskog navođenja (jeftinije?) i sa infracrvenim.

Naravno Hrvatska neće bacati nekoliko stotine tisuća vrijedne bombe ako nije nužno, nema se para. Pošto Rafale može nositi i "glupe" bombe bez navođenja, za trening možda budu bacali one koji su praktički cementni blokovi u obliku bombe.

15 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Kakva je naša vojna doktrina da nam ne paše T50 korejanac i kako se točno uklapa avion kojeg je vojska tražila od vlade da ga nabavi?
Netko je već rekao da ratna avijacija ne dobiva rat već combined arms filozofija tj doktrina.
Moram reći da su s obzirom na traženo i ok odabrali.

Kužim da želimo zadržati zrakoplovstvo radi svih benefita i što već ipak nešto imamo.
Ali zašto baš takav tip aviona?

Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
ccc2002 kaže...
Evo što kaže wikipedija:

The United States also played a role in the operation by directing Croatia to a military consultancy firm, Military Professional Resources Incorporated (MPRI), that signed a Pentagon licensed contract to advise, train and provide intelligence to the Croatian army.

Znači NCO - oliti dočasnici, oliti podoficiri su u travnju '95 uletjeli i za mjesec dana "pod špagu" stavili HV da riješi "Bljesak" i odmah onda "Oluju" za 3 mj. ?

 

No, pričat ću i s čovjekom koji je radio s njima (MPRIevcima) do '97, ali nekako sumnjam da je on radio planove ratnih operacija većeg obujma, kao poručnik...

 

Dakle, manje b(h)olivuda...

 

momak s pristalom profilnom slikom najbolje dočarava mentalitet Hrvateka, njega veliki bijeli b'wane sve moraju podučiti....

Ju je je? Je ju je!
3 godine
neaktivan
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
To je članak wikipedije o operaciji Oluja. Pa ti dispute-aj.

Ja samo prenosim što je tamo zabilježeno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2021 8:04 (ccc2002).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

Ili još jedna Grunfova

Ko leti vrijedi ko ne leti ne vrijedi.

14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
ccc2002 kaže...
To je članak wikipedije o operaciji Oluja. Pa ti dispute-aj.

Ja samo prenosim što je tamo zabilježeno.

 znam, zna se kome ide moj odgvor, samo velim, kako tu "informaciju" treba isčitati...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
mrfloyd kaže...
Kakva je naša vojna doktrina da nam ne paše T50 korejanac i kako se točno uklapa avion kojeg je vojska tražila od vlade da ga nabavi?
Netko je već rekao da ratna avijacija ne dobiva rat već combined arms filozofija tj doktrina.
Moram reći da su s obzirom na traženo i ok odabrali.

Kužim da želimo zadržati zrakoplovstvo radi svih benefita i što već ipak nešto imamo.
Ali zašto baš takav tip aviona?

 i ja sam mišljenja da je najbolji odabir bio:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alenia_Aermacchi_M-346_Master ili talijanska inačica Jak-130, s zapadnom avionikom, 3.000 kg nosivosti...

 

kao prijelazno rješenje, dok se ekonomija ne oporavi, ali...

 

kao što reče Filox  - Rafale je upola cijene paket, high-tech i slijedećih 30+ godina je aktualan...

 

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Stric_Jura kaže...

 i ja sam mišljenja da je najbolji odabir bio:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alenia_Aermacchi_M-346_Master ili talijanska inačica Jak-130, s zapadnom avionikom, 3.000 kg nosivosti...

 

kao prijelazno rješenje, dok se ekonomija ne oporavi, ali...

 

kao što reče Filox  - Rafale je upola cijene paket, high-tech i slijedećih 30+ godina je aktualan...

 

 I još jedna stvar koju treba imat na umu, mi kupujemo SAMO 12 aviona. Da ih imamo 40-50, onda bi imalo smisla kupovat nešto za prelazno razdoblje, neke trenažne, pa par komada za air-policing, pa nekoliko izviđačkih... Ovako imamo minimalni broj aviona, te je logično da onda taj minumum treba bit sposoban odradit svaku moguću misiju, a tu je Rafale najsposobniji.

 

Od elektronskog ratovanja/djelovanja, preko dog-fightinga, do bombardiranja s pametnim i glupim bombama, izviđanje, presretanje, air-policy, sve što ikome padne na pamet, Rafale može. Za F-16 bi trebali dodatnu opremu (POD) za svaku specijalnu namjenu, a to košta, košta...

 

Usput, Migovi su poznati po manevarskim sposobnostima, a tu je Rafale vrhunski i jedina prava konkurencija Migovima, u smislu manevriranja. 

 

I za kraj, kupovinom Rafale se jačaju veze unutar EU, a ne da kupujemo od Amera ili Izraelaca. Jesmo mi dio EU ili Amerike? Čista logika.

Live long and prosper.
16 godina
online
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Stric_Jura kaže...
mrfloyd kaže...
Kakva je naša vojna doktrina da nam ne paše T50 korejanac i kako se točno uklapa avion kojeg je vojska tražila od vlade da ga nabavi?
Netko je već rekao da ratna avijacija ne dobiva rat već combined arms filozofija tj doktrina.
Moram reći da su s obzirom na traženo i ok odabrali.

Kužim da želimo zadržati zrakoplovstvo radi svih benefita i što već ipak nešto imamo.
Ali zašto baš takav tip aviona?

 i ja sam mišljenja da je najbolji odabir bio:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alenia_Aermacchi_M-346_Master ili talijanska inačica Jak-130, s zapadnom avionikom, 3.000 kg nosivosti...

 

kao prijelazno rješenje, dok se ekonomija ne oporavi, ali...

 

kao što reče Filox  - Rafale je upola cijene paket, high-tech i slijedećih 30+ godina je aktualan...

 

I KA-50 i M-346 su u biti "školski" zrakoplovi. Iako imaju teoretske borbene mogućnosti, znatno su ograničeni.

Rafalov price / performance je tu daleko iznad bilo koje ponude do sada, ali ne treba zaboraviti da moramo uložiti puno veća sredstva i u druge grane, znatno skuplje (PZO, mornarica...).

Sa stalnom upotrebljivošću od 30 - 50% Rafali bi bilo "taman" pokriće operativnih mogućnosti, samo je pitanje hoćemo li moći trajno to održavati...

14 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

Upravo to, samo zato su i M-346 imali smisla...

 

Kad bi se sve posložilo kako spada, Rafalei bi bili pun pogodak, mene samo to brine, rvacko "lako ćemo, samo da ih uparkiramo"...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Old Iggy kaže...

I KA-50 i M-346 su u biti "školski" zrakoplovi. Iako imaju teoretske borbene mogućnosti, znatno su ograničeni.

Rafalov price / performance je tu daleko iznad bilo koje ponude do sada, ali ne treba zaboraviti da moramo uložiti puno veća sredstva i u druge grane, znatno skuplje (PZO, mornarica...).

Sa stalnom upotrebljivošću od 30 - 50% Rafali bi bilo "taman" pokriće operativnih mogućnosti, samo je pitanje hoćemo li moći trajno to održavati...

 

Zanm da svi ti napredni trenažeri imaju dosta dobre napadne mogućnosti zrak zemlja, sa niskom cijenom eksploatacije, i mogu se obraniti od nečeg zračnoga.

Znam da su super odabir da sačuvaš rano zrakoplovstvo do idućih boljih vremena.

 

 

Ovi francuski gadovi su supersamodostatni fantastični strojevi, valjda ćemo znati to održavati i koristiti kako treba.

 

16 godina
moderator
offline
Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?

Za vas koji pričate o iskoristivosti Rafalea i tako to - fantazirate, uglavnom.

 

MiG-ovi, neusporedivo jeftiniji za eksploataciju, lete se 20-30 sati godišnje po pilotu. Pilota nemamo dovoljno ni sada  s ovih par migova i nešto helikoptera koje imamo.

 

S 12 dodatnih Rafalea treba nam 2,5 do 3,5 puta toliko pilota da bi ovi bili optimalno iskorišteni. To je 40-tak pilota koje treba školovati samo za te avione. Oko 2% svih koji se prijave za pilota imaju stvarno predispozicije da to postanu - opća fizička sprema, vrhunski vid i sluh, općedravstveno stanje, inteligencija, pribranost u stresnim situacijama... To znači da bi probir za ovih 40 uključivao barem 2.000 kandidata. Pitajte nekoga iz sustava kad su zadnji puta (ikada) imali toliko kandidata.

 

Vrhunac performansi pilota lovaca je od 22. do 28. godine života. Na zapadu ogromna većina vojnih pilota nakon 35. radi nešto drugo ili u sutavu ili ide iz vojske i radi u civilnoj avijaciji ili vezano uz avijaciju.

 

Ovo sve o čemu pričate ima gotovo nimalo veze sa stvarnosti u kojoj živimo.

 

 

This space for rent!
 
5 1 hvala 2
5 godina
offline
Re: Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina?
Drago kaže...

Za vas koji pričate o iskoristivosti Rafalea i tako to - fantazirate, uglavnom.

 

MiG-ovi, neusporedivo jeftiniji za eksploataciju, lete se 20-30 sati godišnje po pilotu. Pilota nemamo dovoljno ni sada  s ovih par migova i nešto helikoptera koje imamo.

 

S 12 dodatnih Rafalea treba nam 2,5 do 3,5 puta toliko pilota da bi ovi bili optimalno iskorišteni. To je 40-tak pilota koje treba školovati samo za te avione. Oko 2% svih koji se prijave za pilota imaju stvarno predispozicije da to postanu - opća fizička sprema, vrhunski vid i sluh, općedravstveno stanje, inteligencija, pribranost u stresnim situacijama... To znači da bi probir za ovih 40 uključivao barem 2.000 kandidata. Pitajte nekoga iz sustava kad su zadnji puta (ikada) imali toliko kandidata.

 

Vrhunac performansi pilota lovaca je od 22. do 28. godine života. Na zapadu ogromna većina vojnih pilota nakon 35. radi nešto drugo ili u sutavu ili ide iz vojske i radi u civilnoj avijaciji ili vezano uz avijaciju.

 

Ovo sve o čemu pričate ima gotovo nimalo veze sa stvarnosti u kojoj živimo.

 

 

 Dobro kažeš Drago, ali ista stvar je i za bilo koju od ponuda koje smo imali. I Grippen i F-16, isto ti treba novih pilota.

 

I kad baš spominješ nekoga iz sustava, upravo me osoba iz vojske uvjerava da će nabavkom novih aviona doć puno više zaineteresiranih mladih, koji bi htjeli bit piloti. Što ima i logike, tko se želi školovat za starog Miga 21 i onda riskirat glavu svaki put kad uzleti 50 godina star avion?

 

Živi bili pa vidili.

Live long and prosper.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice