Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

poruka: 23
|
čitano: 6.885
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag".
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Čisto sumnjam u punjač, imaju termalni i strujni osigurač koji okidaju na nisku toleranciju. Samo paniku dižete sa takvim naslovima.

 

Lijepo kupite stakleni akvarij(20l 90kuna), stavite unutra produžni sa trostrukom utičnicom i unutra punite, dalje od deka i zavjesa.(bez vode i riba unutra, naravno)

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Zato Apple i Tesla vise uz proizvode ne isporucuju punjace. Nema punjaca, nema pozara.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2022 22:11 (SupremeCommander).
Moj PC  
20 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

Čisto sumnjam u punjač, imaju termalni i strujni osigurač koji okidaju na nisku toleranciju. Samo paniku dižete sa takvim naslovima.

 

Lijepo kupite stakleni akvarij(20l 90kuna), stavite unutra produžni sa trostrukom utičnicom i unutra punite, dalje od deka i zavjesa.(bez vode i riba unutra, naravno)

 Osim ako je punjač za 2 dolara sa aliexpressa napravljen od najfinijeg chinisiuma 

13 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

U španjolskoj je izgorio jedan neboder zbog jeftine produžne letve...  Svašta prođe certifikaciju, a poslije se prodaje nešto što niti ne liči na certificirani proizvod...

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Solo761 kaže...
Attitude kaže...

Čisto sumnjam u punjač, imaju termalni i strujni osigurač koji okidaju na nisku toleranciju. Samo paniku dižete sa takvim naslovima.

 

Lijepo kupite stakleni akvarij(20l 90kuna), stavite unutra produžni sa trostrukom utičnicom i unutra punite, dalje od deka i zavjesa.(bez vode i riba unutra, naravno)

 Osim ako je punjač za 2 dolara sa aliexpressa napravljen od najfinijeg chinisiuma 

 Ja sam jedan takav kupio i cim sam ga otpakova i uzeo u ruku odmah ga vratio u kutiju i pravac korpa za smece.... TO nije bilo tesko ni 20g....

5 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
mobiteli mi znaju danima biti na punjačima(orginalni) i nikad problema...u doba Nokia je bila priča da se Samsung ne smije držati tako na punjaču a ja svoju nokiu 3310...N-Gage...danima i ništa...s tim da koristim sada samo 5W punjače:)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Ma ne trebate bacati punjače u smeće ako imaju 20 grama. Nekada su bili magnetski punjači(magnetski trafo, u smislu tipa) i bili su teški(i još su), uglavnom zavojnice bakra i željezna jezgra. Danas se gdje je to moguće stavljaju switching type, neznam naziv na hrvatskom. Prvi rade na principu magnetne indukcije, drugi pomoću sklopova režu struju(chopper).

 

Otvorite E27 led žarulju i unutra su dva čipa, prvi odreže samo plus na fazi da bi bila istosmjerna, drugi reže to na komadiće da bi potrebnu struju regulirao(točnu snagu isporučio). Nema tamo magnetnog teškog trafa, nema 10 grama, i nitko ih ne baca u smeće. U početku su u E27 žarulje sa Aliexpress stavljali baš magnetni, omotan izolirkom u navoj žarulje. Nisu mi trajale ni 10 sati. Uglavnom, ono što je u tim žaruljama(današnjim LED) je i u punjaču.

 

Nisam stručan u ovom, ali tako sam ja shvatio, za više imate Google.

Moj PC  
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Ako ostavite punjač u struji bez mobitela, troši nekih 0.1W. Zbog tih osigurača ugrađenih, ne bi trebalo biti ništa, ali ja certifikate ne izdajem. To su ovi moderni, lagani. Stari magnetni su vjerojatno oko 1w bez opterećenja.

 

Kupite si Energy meter(oko 100 kuna) pa špijunirajte punjače, i druge uređaje. :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Meni je nekako vjerojatnije da je punjač punio defektnu bateriju uređaja i da je ona onda zapalila ostalo. 
Punjač obično kad je neispravan, jednostavno prasne i to je to.
Litijska baterija znamo što radi kad probije kratki spoj. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
overhaul kaže...

Meni je nekako vjerojatnije da je punjač punio defektnu bateriju uređaja i da je ona onda zapalila ostalo. 
Punjač obično kad je neispravan, jednostavno prasne i to je to.
Litijska baterija znamo što radi kad probije kratki spoj. 

 

ovo je i meni prošlo kroz glavu jer još nisam čuo da se baš neki adapter zapalio... meni su recimo 2 adaptera konstantno uštekani u letve, punilo se nešto na njih ili ne...

12 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Ne mora biti, prijatelj je imao punjač od 250 kn i pozlaćeni kabel i onda je na 80% napunjenosti skužio da gori u kuhinji jer mu se čik iz pepeljare izvrnuo na prolivenu rakiju na stolu.

 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

Ma ne trebate bacati punjače u smeće ako imaju 20 grama. Nekada su bili magnetski punjači(magnetski trafo, u smislu tipa) i bili su teški(i još su), uglavnom zavojnice bakra i željezna jezgra. Danas se gdje je to moguće stavljaju switching type, neznam naziv na hrvatskom. Prvi rade na principu magnetne indukcije, drugi pomoću sklopova režu struju(chopper).

 

Otvorite E27 led žarulju i unutra su dva čipa, prvi odreže samo plus na fazi da bi bila istosmjerna, drugi reže to na komadiće da bi potrebnu struju regulirao(točnu snagu isporučio). Nema tamo magnetnog teškog trafa, nema 10 grama, i nitko ih ne baca u smeće. U početku su u E27 žarulje sa Aliexpress stavljali baš magnetni, omotan izolirkom u navoj žarulje. Nisu mi trajale ni 10 sati. Uglavnom, ono što je u tim žaruljama(današnjim LED) je i u punjaču.

 

Nisam stručan u ovom, ali tako sam ja shvatio, za više imate Google.

 Ma to je sa kilometar vristalo smece....Nije samo tezina bila u pitanju......

Kupio poslije toga anker sa 4 izlaza. Nekako sam mirniji....

16 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
ante_etna kaže...

Ne mora biti, prijatelj je imao punjač od 250 kn i pozlaćeni kabel i onda je na 80% napunjenosti skužio da gori u kuhinji jer mu se čik iz pepeljare izvrnuo na prolivenu rakiju na stolu.

 Hm, molim? 
Ja sam znao spalit starih punjača dumb mobitela jer sam im odcvikao žice i koristio kao napajanje za kojekakve gluposti (npr adaptirao sam staru pokvarenu stolnu lampu u led lampu). Naravno u takvoj kućnoj radinosti, debos kakav jesam sam znao kratkospojit žice šrafcigerom i kažem, bilo je "puk, cvrč" i mrtav punjač. Jednostavno više nije pregaranjem bio spojen na struju iz mreže. Sad, da je baš u toj spavaćoj sobi bio starinski punjač sa zavojnicom... mislim da su čak i ti imali banalne gorljive osigurače. Ako je gorjela baterija na nečem sitnom plastičnom (npr nekom jeftilen battery banku), vjerojatno je da je nakon tolikog požara to komplet dezintegrirano, a vatrogasci nisu tehnički vještaci, to obično poslije radi odjel MUPa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.5.2022 18:40 (overhaul).
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

I ono napajanje od monitora i napajanje od routera ide u kategoriju punjači. Monitor oko 36wati, 12wati router. I oba su switching type(lagani). Oni prvi Adsl modemi su imali magnetne teške ispravljače. Ovi su lakši i ne rasipaju energiju na prazan hod(empty load).

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

I ono napajanje od monitora i napajanje od routera ide u kategoriju punjači. Monitor oko 36wati, 12wati router. I oba su switching type(lagani). Oni prvi Adsl modemi su imali magnetne teške ispravljače. Ovi su lakši i ne rasipaju energiju na prazan hod(empty load).

 Punjac i napajanje nije bas isto.....

16 godina
online
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

Ma ne trebate bacati punjače u smeće ako imaju 20 grama. Nekada su bili magnetski punjači(magnetski trafo, u smislu tipa) i bili su teški(i još su), uglavnom zavojnice bakra i željezna jezgra. Danas se gdje je to moguće stavljaju switching type, neznam naziv na hrvatskom. Prvi rade na principu magnetne indukcije, drugi pomoću sklopova režu struju(chopper).

 

Otvorite E27 led žarulju i unutra su dva čipa, prvi odreže samo plus na fazi da bi bila istosmjerna, drugi reže to na komadiće da bi potrebnu struju regulirao(točnu snagu isporučio). Nema tamo magnetnog teškog trafa, nema 10 grama, i nitko ih ne baca u smeće. U početku su u E27 žarulje sa Aliexpress stavljali baš magnetni, omotan izolirkom u navoj žarulje. Nisu mi trajale ni 10 sati. Uglavnom, ono što je u tim žaruljama(današnjim LED) je i u punjaču.

 

Nisam stručan u ovom, ali tako sam ja shvatio, za više imate Google.

 

U pravilu je to "full bridge rectifier", ilitiga gretzov spoj, da "ispravi" izmjeničnu, tj. "obrne" minus dio sinusoide, pa kondenzator da malo ispegla ove obrnute valove, nakon toga mali transformator (kockica cca 1x1 cm) da supusti voltažu i naponski regulator ili tzv. buck converter/step down converter (pojma nemam kako se HR kaže...) da na izlazu da ravnih 5V.

Eh sada... to se može napraviti na minimalistički način, da radi, npr. staviti samo jednu diodu kako kažeš da odreže negativni dio faze i samo kondenzator i naponski regulator. A može se i napraviti da bude sigurnije, što sa kvalitetnijim dijelovima, npr. upravo taj transformator da je kvalitetniji, a ne da izolacija probije, pa dodatni kontrolni čipovi, veće udaljenosti između AC i DC dijela itd... a to daje na težini. A da ne govorimo o ovim modernim quick charge punjačima koji imaju i neku "pamet".

Pogledaj npr. adaptere od nekih brand name mobitela i njihovu masu (barem oni koji to još daju) vs ove jeftine kineske. Probao sam naručiti par jeftinijih u nadi da će biti nešto OK među njima no baš i nisu. "Deklarirani" na 1 ili 2 A, a nakon većini opadne izlazni napon ispod 4 V ili gore već nakon 0,5 A opterećenja... I zato su tako lagani, komponente nisu kapacitirane za deklarirano opterećenje...

 


To me baš podsjetilo na muljažu Applea i Samsunga da izbace punjače iz standardne opreme... Kažu ionako imate doma punjače od starih... To smatram kretenizmom, koliko prosječnih korisnika zna što je amper i koji punjač je ok koristiti?

Tako i rođaci iz Njemačke... ima iPad i puni ga sa punjačem od nekog iPhone-a od prije 10+ godina jer nije dobio punjač uz njega, a rekli su mu da može sa punjačem od iPhonea. Nisam više siguran na koliko je bio deklariran, u najboljem slučaju 1 A... kaže radi ok, samo se dugo puni. Ma nemoj reći... punjač vruč na dodir, doslovno peče ako si u kontaktu sa njim dulje od 5 sekundi jer nije predviđen za to...

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2022 8:29 (Solo761).
13 godina
online
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

malo je zabrinjavajuce kad se procita.

 

ali ne sjecam se kad se zadnji put zapalio stan/kuca zbog toga?

 

koliko mobitela u hr ima?

 

4-5 milijuna? 

 

opet treba paziti i kad me nema duze iskopcam sve uredaje u stanu. (naravno ne hladnjak :D )

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Nema veze zagrijavanje, naprimjer, punim Galaxy S7 sa njegovim punjačem i kabelom, prije punjenja sve je hladno i kabel je tvrd. Utijeku punjenja baš punjač bude nekih recimo(nisam mjerio) 35 stupnjeva celzija, kabel omekša od malo zagrijavanja i mobitel se zagrije. Nije bilo ni najmanjeg ekscesa sa njime. I još radi.

 

Možda će Vas zanimati sljedeće. Imam punjač od Xiaomi od 33W, ako priključim Air diffuser na njega on radi po USB 2.0 specifikaciji pa punjač daje struju 5V 0.5A(2.5W) i ni mrvicu više. Ako priključim mobitel on daje struju možda, nisam mjerio, 9V 2.7A(24W). Uglavnom, mobitel i punjač komuniciraju tijekom rada, čip sa mobitela sa čipom u punjaču, ako Vam kabel nije originalan(ne odgovara nekim parametrima proizvođača) nema brzog punjenja, raditi će samo sa 2.5W(USB 2.0 specifikacijom) i punjenje traje bar 8 sati umijesto 1 sat. I onda Vam zamijenski kablovi ako nisu baš original u nekim slučajevima ne štimaju.

 

Aha, a drugi Xiaomi mobitel na istom punjaču samo sa 18W brzo punjenje(mobitel mu ne da, da da više struje. (Kao, platio si samo za 18W punjenje)

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2022 11:16 (Attitude).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

Nema veze zagrijavanje, naprimjer, punim Galaxy S7 sa njegovim punjačem i kabelom, prije punjenja sve je hladno i kabel je tvrd. Utijeku punjenja baš punjač bude nekih recimo(nisam mjerio) 35 stupnjeva celzija, kabel omekša od malo zagrijavanja i mobitel se zagrije. Nije bilo ni najmanjeg ekscesa sa njime. I još radi.

 

Možda će Vas zanimati sljedeće. Imam punjač od Xiaomi od 33W, ako priključim Air diffuser na njega on radi po USB 2.0 specifikaciji pa punjač daje struju 5V 0.5A(2.5W) i ni mrvicu više. Ako priključim mobitel on daje struju možda, nisam mjerio, 9V 2.7A(24W). Uglavnom, mobitel i punjač komuniciraju tijekom rada, čip sa mobitela sa čipom u punjaču, ako Vam kabel nije originalan(ne odgovara nekim parametrima proizvođača) nema brzog punjenja, raditi će samo sa 2.5W(USB 2.0 specifikacijom) i punjenje traje bar 8 sati umijesto 1 sat. I onda Vam zamijenski kablovi ako nisu baš original u nekim slučajevima ne štimaju.

 

Aha, a drugi Xiaomi mobitel na istom punjaču samo sa 18W brzo punjenje(mobitel mu ne da, da da više struje. (Kao, platio si samo za 18W punjenje)

 Nikad niti jedan mobilni uredjaj na bilo kojem punjacu sa bilo kojim kabelom punjenje nije trajalo 8 sati.

12 godina
offline
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Ja sam punio Samsungovim punjačemod 1A Powerbank od 12000mAh i punjač je bio jako vruć. Em je slab em mora dugo puniti tu bateriju. Sa 4 ili više ampera nije bilo zagrijavanja.
Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u Zag

Imam Xiaomi Redmi Note 9S. Baterija od 5000mAh, 5A pri 3.9V(puna baterija 4.1V, prazna na 3.7V), 5x3.9=19.5VA, nek je cos fi 1(iskoristivost toga), 19.5x1=19.5W. 19.5wati pri 2.5wati po satu za sporo USB 2.0 punjenje, je 7.8 sati, ili 7 sati i 48 minuta u teoriji. Plus nešto generirane topline.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Punjač mobitela prouzročio velik požar stana u
Attitude kaže...

Nema veze zagrijavanje, naprimjer, punim Galaxy S7 sa njegovim punjačem i kabelom, prije punjenja sve je hladno i kabel je tvrd. Utijeku punjenja baš punjač bude nekih recimo(nisam mjerio) 35 stupnjeva celzija, kabel omekša od malo zagrijavanja i mobitel se zagrije. Nije bilo ni najmanjeg ekscesa sa njime. I još radi.

 

Možda će Vas zanimati sljedeće. Imam punjač od Xiaomi od 33W, ako priključim Air diffuser na njega on radi po USB 2.0 specifikaciji pa punjač daje struju 5V 0.5A(2.5W) i ni mrvicu više. Ako priključim mobitel on daje struju možda, nisam mjerio, 9V 2.7A(24W). Uglavnom, mobitel i punjač komuniciraju tijekom rada, čip sa mobitela sa čipom u punjaču, ako Vam kabel nije originalan(ne odgovara nekim parametrima proizvođača) nema brzog punjenja, raditi će samo sa 2.5W(USB 2.0 specifikacijom) i punjenje traje bar 8 sati umijesto 1 sat. I onda Vam zamijenski kablovi ako nisu baš original u nekim slučajevima ne štimaju.

 

Aha, a drugi Xiaomi mobitel na istom punjaču samo sa 18W brzo punjenje(mobitel mu ne da, da da više struje. (Kao, platio si samo za 18W punjenje)

 Mislim da malo brkaš QuickCharge tehnologiju sa ograničavanjem. QuickCharge punjači imaju "pamet" kojom prvo pokuša sa uređajem dogovoriti što tko podržava pa da koriste najbrži mogući način. No to nekada zna zakazati, googlaj samo za slučajeve kada su ljudi punili PS4 gamepad sa punjačem od npr. Galaxy S6 i gamepadovi su se kurili toliko da se plastika topila jer je punjač iz nekog razloga zaključio da mu može dati više od 5V.

 

Punjač će, isto kao i napajanje na PC-u davati koliko uređaj traži i koliko može dati. Ovaj diffuser ima u sebi limit da ne ide preko 500 mA, ne ograničava ga punjač. Znam definitivno jer sam testirao te punjače, pa i kineske od 20 grama, sa unimetrom i mojim generiranjem loada gdje nema nikakvog čipa sa strane potrošača koji bi rekao da smije dati više od 500 mA.

I tu dolazimo do glavne razlike između 20 gramskih i kvalitetnijih. Kod kvalitetnijih ima elektronika koja pazi da se ne prekorači deklarirana snaga punjača (+/- tolerancija naravno) i možeš ga ti nagaziti sa npr. 4 A, ali on će stati na npr. 2,4 A ako je to limit. A ovi jeftilenski neće, oni će ići dok se ne skuri elektronika u njemu samom. Ako je sreće samo će se "srušiti", a ako nije biti će i iskrenja i bum. I tu dolazimo do problema. Tim više što su se ovi jeftilenski, deklarirani na 2 A počeli kršiti već kada bi prešli 0,8 A tereta. Bez tereta 5,05 V, sa 0,3 A bude 5 V, sa 0,5 A bude 4,7 V, a kada odeš iznad nekih 0,8 A izlazni napon im padne ispod 4 V, na oko 1 A bude oko 3 V. Zato se zna desiti da kada spojiš "jači" mobitel na njih počne blinkati ekran kao da se gubi kontakt pa bude pokazao da se par sekundi puni, pa ne, pa puni pa....

To je zato što se skrši sam punjač pa napon padne ispod limita za punjenje baterije, kada mob prestane vući ovaj se vrati na 5 V i mobitel ponovo počne, ovaj se skrši i tako u krug...
Na takvom punjaču punjenje može trajati satima, ako zbog tog slaloma ne krepa punjač ili čak i mobitel...


Btw. imam i ja Redmi Note 9S, punim ga sa običnim punjačem, znači ne brzi od xiaomia. Samo 5 V na izlazu, no daje maks 3 A, mobitel od toga uzima maksimalno 2 A, puni mi se neka 2 sata od recimo 20% do 100%

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice