Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

poruka: 24
|
čitano: 5.482
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko".
16 godina
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

-opet imamo 'nedosljednost' članka-novinarstva...

 

primjer-citat, naslov, podnaslov, sadržaj + službeni stav-objava države (kao i poruka-uputa tko-gdje-kako ispunjava).

 

naslov: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko 100 tisuća građana

-ne građana, nego stavnovnika.

podnaslov, do zareza, točno.. u sklopu redovnog popis stanovništva (osim tipfelera, fali slovo a) :)

-od zareza, opet pogrešno, više od 100 tisuća hrvatskih državljana, jer to nije popis državljana, nego stanovnika..

.. i na svakom službenom dokumentu, izjavi (osim lapsusa-grešaka..) stoji 'popis stanovništva' .. ne građani-državljani i sl.

 

-stanovnik, je osoba neovisno o državljanstvu koja ima prebivalište (boravište) itd.. recimo stan-kuću, ne mora biti hrvat, ni hrvatski građanin-državljanin, kao obrnuto, po uputi nadležnih, 'naši' koji trentuno žive vani (trajno ili privremeno) se ne popisuju ovim popisom stanovništva, jer ne stanuju tu, nego tamo i tamo gdje stanuju će biti obuhvaćeni tim popisom stanovništva recimo u eu, njemačka, irska..

 

.. službena stranica tako kaže, ''dobro došli u popis stanovništva, kućanstava i stanova u RH..'' i to je jedino točno, ostalo su novinarske varijacije na temu.. tj (dez)informacije, suprotno od smisla informacije.

-zašto 'novirnari' barem ne znaju dosljedno-točno prepisati (kad već ne znaju pisati..)? .. tj čemu varijacije na temu, građani, državljani.. tj zar 'novinari' ne znaju čemu služe različite riječi? slične pa ipak različite? -upravo u preciznom-pravnom značenju, gdje se tad ne dozvoljava 'interpretacija' tj postane dezinformacija.

 

-može li se malo ipak podići 'novinarski' standard? .. ili je već prekasno za bilo što? :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
11 0 hvala 2
10 godina
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

znam da se bug ne upusta u strucne eskpertize (osim kad su u pitanju avioni ili aparati za kavu) ali bilo bi lijepo da barem mreza napise kriticki clanas u vezi popisa.

nadam se da ce i index to napraviti, ali to bas nece biti najstrucnije :)

 

doduse ne znam da li je ovaj screenshot zaista pravi, ali ovu sprdnju sam dobio na mob:

 

 

 
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

Ne razumijem tu opsjednutost medija popisom stanovništva. "Iz minute u minutu" - "Štef se popisao, Joža nije! Popiši se, misli na DZS!".

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
ihush kaže...

-opet imamo 'nedosljednost' članka-novinarstva...

 

primjer-citat, naslov, podnaslov, sadržaj + službeni stav-objava države (kao i poruka-uputa tko-gdje-kako ispunjava).

 

naslov: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko 100 tisuća građana

-ne građana, nego stavnovnika.

podnaslov, do zareza, točno.. u sklopu redovnog popis stanovništva (osim tipfelera, fali slovo a) :)

-od zareza, opet pogrešno, više od 100 tisuća hrvatskih državljana, jer to nije popis državljana, nego stanovnika..

.. i na svakom službenom dokumentu, izjavi (osim lapsusa-grešaka..) stoji 'popis stanovništva' .. ne građani-državljani i sl.

 

-stanovnik, je osoba neovisno o državljanstvu koja ima prebivalište (boravište) itd.. recimo stan-kuću, ne mora biti hrvat, ni hrvatski građanin-državljanin, kao obrnuto, po uputi nadležnih, 'naši' koji trentuno žive vani (trajno ili privremeno) se ne popisuju ovim popisom stanovništva, jer ne stanuju tu, nego tamo i tamo gdje stanuju će biti obuhvaćeni tim popisom stanovništva recimo u eu, njemačka, irska..

 

.. službena stranica tako kaže, ''dobro došli u popis stanovništva, kućanstava i stanova u RH..'' i to je jedino točno, ostalo su novinarske varijacije na temu.. tj (dez)informacije, suprotno od smisla informacije.

-zašto 'novirnari' barem ne znaju dosljedno-točno prepisati (kad već ne znaju pisati..)? .. tj čemu varijacije na temu, građani, državljani.. tj zar 'novinari' ne znaju čemu služe različite riječi? slične pa ipak različite? -upravo u preciznom-pravnom značenju, gdje se tad ne dozvoljava 'interpretacija' tj postane dezinformacija.

 

-može li se malo ipak podići 'novinarski' standard? .. ili je već prekasno za bilo što? :)

 

 Prekasno je. Najkraći komentar.

16 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p

Na krivu adresu si uputio kritiku, vidi kako su to komunicirali iz DZS:

 

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
16 godina
moderator
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
zelenapaprika kaže...

Ne razumijem tu opsjednutost medija popisom stanovništva. "Iz minute u minutu" - "Štef se popisao, Joža nije! Popiši se, misli na DZS!".

 Pa vidiš kako su to slatke teme za komentiranje, svak' ima neku pametnu za napisati!

 

 

...
12 godina
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

"Sjednica je istekla. Molim prijate se ponovo."

 

 

Dabogda se a APISU podavili Pasijansom.

 

Kao i sa zdravstvom, forcaju sustav koji otvoreno ne radi.


Da bi pristupio popisu moram se prijaviti na egrađane s koje stranice sam zapravo prijavljen i krenuo popis NOOOOO, opet se moram prijavit ali "je sjednica istekla".

 

 

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 14:29 (DarthMarkus).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
zelenapaprika kaže...

Ne razumijem tu opsjednutost medija popisom stanovništva. "Iz minute u minutu" - "Štef se popisao, Joža nije! Popiši se, misli na DZS!".

Kako ne?!

Treba izvrgnuti ruglu i napraviti sprdnju od svega, bilo to loše ili dobro s tim ako je to nešto dobro, još bolje, jer izazivaš bijes, te gdje ćeš bolje, još od svega toga zarađuješ, dakle posao snova!

4 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
DarthMarkus kaže...

"Sjednica je istekla. Molim prijate se ponovo."

 

 

Dabogda se a APISU podavili Pasijansom.

 

Kao i sa zdravstvom, forcaju sustav koji otvoreno ne radi.


Da bi pristupio popisu moram se prijaviti na egrađane s koje stranice sam zapravo prijavljen i krenuo popis NOOOOO, opet se moram prijavit ali "je sjednica istekla".

 

 

 

 Sjednica = ja to zovem Bela Čikoš Sesija (sesija = session). Da netko ne pomisli da mi se pogoršalo :-), molim, pročitati: sesija (lat. sessio: sjedenje; sjedište). 1. Zasjedanje, sjednica; vrijeme ili razdoblje zasjedanja.

 

Nisam još ušao u popis, a namjeravam danas. Po sjećanju bih rekao da je šefica DZS-a spomenula da će se moći snimiti trenutno stanje (pauzirati unos) i onda ga kasnije nastaviti popunjavati podacima. Je li tako?

15 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
Miro kaže...
zelenapaprika kaže...

Ne razumijem tu opsjednutost medija popisom stanovništva. "Iz minute u minutu" - "Štef se popisao, Joža nije! Popiši se, misli na DZS!".

 Pa vidiš kako su to slatke teme za komentiranje, svak' ima neku pametnu za napisati!

 

 

 .. osim 'novinara'? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
Miro kaže...
zelenapaprika kaže...

Ne razumijem tu opsjednutost medija popisom stanovništva. "Iz minute u minutu" - "Štef se popisao, Joža nije! Popiši se, misli na DZS!".

 Pa vidiš kako su to slatke teme za komentiranje, svak' ima neku pametnu za napisati!

 

 

 Uredniče, malo ste u njedra primili kukavičje jaje. Ovo sam dobio privatnom porukom danas:

"Imam problema sa Facebookom pa bi te zamolio da mi pomogneš ako možeš. Imao sam tri profila, jedan glavni koji je star deset godina, i dva sporedna nova od mjesec dana, na kraju su mi sva tri profila blokirana i izbrisana sa obrazloženjem da moje aktivnosti nisu u skladu sa pravilima Facebooka. Probao sam nakon toga napraviti novi profil, prvo mi traže broj mobitela, pa sliku, da provjere tko sam, nekad me odmah uklone a nekad mi dozvole da imam profil par dana i taman kad se ponadam opet me maknu. Mijenjao sam gmail adrese, lozinke, SIM kartice i brojeve na mobitelu, sve sam pokušao ali ništa ne pomaže, jednostavno mi ne dozvoljavaju da imam novi profil. Valjda znaju moju IP adresu pa ih ne mogu prevariti. Ne znam čemu tolika cenzura, nisam nikome štetu napravio ako sam imao nekoliko profila. Šta da radim ? Je li rješenje da kupim novi mobitel sa novom IP adresom ? Bojim se da trenutno nemam novca za to. Da li ti imaš neki stari Facebook profil kojeg ne koristiš pa da to bude moj novi profil ? Kažeš mi lozinku. Prije toga promijeniš ime, izbrišeš slike, statuse, poruke u inboxu. I to je to. Ili još bolja ideja ti napraviš novi Facebook profil i daš ga meni na raspolaganje. Tebe valjda neće blokirati i izbrisati. Ništa ne gubiš osim par minuta vremena."

10 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
zelenapaprika kaže... 

 Uredniče, malo ste u njedra primili kukavičje jaje. Ovo sam dobio privatnom porukom danas:

 

isto sinoć...

3 godine
odjavljen
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
ihush kaže...

-opet imamo 'nedosljednost' članka-novinarstva...

 

primjer-citat, naslov, podnaslov, sadržaj + službeni stav-objava države (kao i poruka-uputa tko-gdje-kako ispunjava).

 

naslov: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko 100 tisuća građana

-ne građana, nego stavnovnika.

podnaslov, do zareza, točno.. u sklopu redovnog popis stanovništva (osim tipfelera, fali slovo a) :)

-od zareza, opet pogrešno, više od 100 tisuća hrvatskih državljana, jer to nije popis državljana, nego stanovnika..

.. i na svakom službenom dokumentu, izjavi (osim lapsusa-grešaka..) stoji 'popis stanovništva' .. ne građani-državljani i sl.

 

-stanovnik, je osoba neovisno o državljanstvu koja ima prebivalište (boravište) itd.. recimo stan-kuću, ne mora biti hrvat, ni hrvatski građanin-državljanin, kao obrnuto, po uputi nadležnih, 'naši' koji trentuno žive vani (trajno ili privremeno) se ne popisuju ovim popisom stanovništva, jer ne stanuju tu, nego tamo i tamo gdje stanuju će biti obuhvaćeni tim popisom stanovništva recimo u eu, njemačka, irska..

 

.. službena stranica tako kaže, ''dobro došli u popis stanovništva, kućanstava i stanova u RH..'' i to je jedino točno, ostalo su novinarske varijacije na temu.. tj (dez)informacije, suprotno od smisla informacije.

-zašto 'novirnari' barem ne znaju dosljedno-točno prepisati (kad već ne znaju pisati..)? .. tj čemu varijacije na temu, građani, državljani.. tj zar 'novinari' ne znaju čemu služe različite riječi? slične pa ipak različite? -upravo u preciznom-pravnom značenju, gdje se tad ne dozvoljava 'interpretacija' tj postane dezinformacija.

 

-može li se malo ipak podići 'novinarski' standard? .. ili je već prekasno za bilo što? :)

 

 Ovo je za ban, a mozda i tuzbu. Rusis ugled i čast bugove redakcije. 

http://klinika.pravo.unizg.hr/content/kaznena-djela-protiv-ugleda-i-casti

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 16:18 (veliki pero).
15 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p

.. misliš? neki bi rekli da se nema (više) što porušiti.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
@zelenapaprika

Točno. Mislim da snima automatski svaki puta kada daš neki odgovor. Naravno, ne kao konačnu verziju, možeš mijenjati odgovore koliko puta želiš, prebacivati se sa uređaja na uređaj i sl. Kada ispuniš sve odgovore, nudi ti opciju "Pošalji" ili nešto slično. Ako/kada izabereš tu opciju, popis je za tebe završen, dobiješ onaj famozni kod kao dokaz i nema više mijenjanja odgovara - ako si nešto zaboravio ili krivo upisao, morat ćeš čekati popisivača da to ispraviš.

Ja osobno nisam imao nikakvih problema, štekanja, rušenja ili bugova. U nedjelju navečer sam binđao neku seriju i vidim prošla ponoć, pa rekoh ajde da to obavim. Pola sata u vrh glave.
Mislim da bi bilo dobro podsjetiti ljude da Internet, kao i stranica za popis, rade 24/7 a ne samo radnim danom od 8 do 16h. :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 18:31 (Gokage).
3 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
Nemoj davat lude ideje. Uvalit će nam još jednu nepotrebnu vjersku zajednicu za koju će nam s veseljem skidat s plaća :/
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 21:06 (Gallu).
4 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
Gokage kaže...
@zelenapaprika

Točno. Mislim da snima automatski svaki puta kada daš neki odgovor. Naravno, ne kao konačnu verziju, možeš mijenjati odgovore koliko puta želiš, prebacivati se sa uređaja na uređaj i sl. Kada ispuniš sve odgovore, nudi ti opciju "Pošalji" ili nešto slično. Ako/kada izabereš tu opciju, popis je za tebe završen, dobiješ onaj famozni kod kao dokaz i nema više mijenjanja odgovara - ako si nešto zaboravio ili krivo upisao, morat ćeš čekati popisivača da to ispraviš.

Ja osobno nisam imao nikakvih problema, štekanja, rušenja ili bugova. U nedjelju navečer sam binđao neku seriju i vidim prošla ponoć, pa rekoh ajde da to obavim. Pola sata u vrh glave.
Mislim da bi bilo dobro podsjetiti ljude da Internet, kao i stranica za popis, rade 24/7 a ne samo radnim danom od 8 do 16h. :)

 Danas sam se popisao. I imaš gumb na dnu u stilu - spremi i nastavi kasnije.


Jednom mi je pukla veza i na ekranu sam dobio poruku o tome i da se ponovno prijavim u sustav e-građani, što na kraju nije bilo potrebno. Samo sam se vratio na početnu stranicu sustava e-građani i kliknuo na "Kreni" kod Popisa2021 i došao sam do točke u kojoj sam stao.

 

Iskreno, vlasnici 100 nekretnina i rentijeri nemaju zašto strahovati. Nigdje nije postavljeno pitanje - je li ovo vaša jedina nekretnina? :-D

 

Je, baš ću u gluho doba noći ići ispunjavat popisnicu (kako ju zovu). Binđam krevet.

11 godina
neaktivan
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

Gledam cijeli popisnik 2021 ( Popisni upitnik ) i ako na 26 pitanje odaberete NE (namjerno, greškom, ...), 27 NE, 28 NE i 29 Ostali oblici zanimanja. upisnik ode u kupus nema pitanja o Zanimanju, Djelatnosti, Mjestu rada, Načinu putovanja na posao, ALI !!! vas pita u 36 koji su ti izvori rada i trebao bi se vratit logički natrag na 26 pitanje Uglavnom preskočite more pitanja i dopusti vam da završite upitnik.

Uglavnom upitnik je čisto zadovoljavanje forme, nitko nije ni promislio o podacima i postavljanju pitanja, podaci koji će se prikupiti su nikakvi. Žali bože utrošenog novca u izradu popisa i njegovu provedbu digitalnim putem, popisivaču bi to bilo odmah nelogično.

Priroda posla koji radim je prikupljanje podataka od osoba koji su klijenti TDU (tijela državne uprave) u kojem radim (oko 600.000 osoba) i mogu slobodno reći da je ovo baš ništa i da nećemo dobiti ništa i da bi sukladno Talinskoj deklaraciji, RH ima i zna i sve što se pita u ovom upitniku i ne bi nikoga smjela pitati. Usput imam između ostalih i diplomu PMF koja kaže da ipak malo više znam o Demogeografiji od ostatka stanovništva.
NPR što je sa nefunkcionalnim nekretninama. Pita me imam stan, imam, kolko soba, 3 koliki je stan 65 m2, da li kuhinja ima ili nema 4 m2 ... a gdje su garaže, vozilo, apartman, vikendica, stara kuća od dede, roditelja, supruginih roditelja, ... tamo nema nikoga i tamo nitko nije prijavljen i navratimo s vremena na vrijeme ... svo zemljište koje ne obrađujem niti sam ga ikome dao u najam. Pitanje ima te li 1ha zemljišta je po gospođi postavljeno da bi se razlikovalo ruralno od urbanog stanovništva ?! Alo, pa mislim da bi jednostavnije bilo to tako i pitati.

 

Dakle smisao upisnika je sa ciljem da se "ustanovi" da nas nema ni 4.000.000 ali da bi se ipak moglo reći da nas eto ipak ima 4.500.000

Uglavnom jako razočaran

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
PSS kaže...

..

Dakle smisao upisnika je sa ciljem da se "ustanovi" da nas nema ni 4.000.000 ali da bi se ipak moglo reći da nas eto ipak ima 4.500.000

Uglavnom jako razočaran

 -nije čak ni to.. tj nije to popis državljana rh, nego stanovništva, u što ulaze i recimo svježi digitalni nomadi, stranci s boravištem itd. tako da ovaj popis neće dati taj odgovor..

-ako se prisjetimo nekoliko godina unazad odlaska mlađih+obitelji van, njemačka-irska.. i da je za samu njemačku ta cifra preko 200.000.. pitanje ima li nas sad 4mil a u to možemo dodati i procjepljenost, tj ako baratamo većom cifrom od stvarne, tad nam stvarna procjepljenost-statistika raste itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
PSS kaže...

 a gdje su garaže, vozilo, apartman, vikendica, stara kuća od dede, roditelja, supruginih roditelja, ... tamo nema nikoga i tamo nitko nije prijavljen i navratimo s vremena na vrijeme ... svo zemljište koje ne obrađujem niti sam ga ikome dao u najam.

 To je big no-no. Zbog svih onih koji su u zadnjih 30 godina nakrcali nekretnina da ti pamet stane. Nitko ne pita niti kako su došli do novca niti do tih nekretnina. A oni su se razmahali do maksimuma. I hrpa toga se renta. Tko zna koliko od toga na crno, bez ikakvih ugovora, prijave podstanara i sl. Da su postavljena pitanja o broju nekretnina, da vidiš kako bi se pobunili baš takvi, pa bi svojim  političkim vezama onemogučili popis nekretnina. U mnogim  komentarima po domaćim (uglavnom lošim) portalima, bilo je pojedinaca koji su pozivali da se popisnik/ica ne  popunjava, da je to popis nekretnina za budući porez na nekretnine. Nešto slično priči s maskama i cijepljenjem. Međutim, za sada sve ide dobro. 300 000 ljudi se popisali do sada. A mutni vlasnici 100 nekretnina mogu još malo mirno spavati.

11 godina
neaktivan
offline
Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se preko

Ako ne znaš onda prepisuješ od nekog tko to radi stoljećima. Mi smo radili popis, ovo nam je treći put, s time da onaj iz 2011 nije potpun i nikada neće ni biti.

Ovo je Britanski za ovu godin:

https://census.gov.uk/help/how-to-answer-questions/paper-questions-help

 

COPY - PASTE = DONE ... a ne ova smijurija.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
PSS kaže...

Gledam cijeli popisnik 2021 ( Popisni upitnik ) i ako na 26 pitanje odaberete NE (namjerno, greškom, ...), 27 NE, 28 NE i 29 Ostali oblici zanimanja. upisnik ode u kupus nema pitanja o Zanimanju, Djelatnosti, Mjestu rada, Načinu putovanja na posao, ALI !!! vas pita u 36 koji su ti izvori rada i trebao bi se vratit logički natrag na 26 pitanje Uglavnom preskočite more pitanja i dopusti vam da završite upitnik.

Uglavnom upitnik je čisto zadovoljavanje forme, nitko nije ni promislio o podacima i postavljanju pitanja, podaci koji će se prikupiti su nikakvi. Žali bože utrošenog novca u izradu popisa i njegovu provedbu digitalnim putem, popisivaču bi to bilo odmah nelogično.

 Jedino funkcionalno nepismenom popisivaču. 

 

Nisam ginekolog ali mogu pogl.... ovaj, želim reći, nemam diplomu PMF i ne znam ništa o demogeografiji, ali ja u ovim pitanjima (26 ..... 36) ne vidim ništa nelogično. Ako čitaš pažljivo i sa razumijevanjem. 

 

Za početak, važno je shvatiti da svako pitanje u popisnom upitniku ima referentni datum, tj. odnosi se na točno definirani trenutak u vremenu. Po defaultu to je 31.08.2021.

U određenim pitanjima se traži neki (drugi) vremenski interval - u tim slučajevima to je (IMHO) jasno navedeno u pitanju.

 

Grupa pitanja vezana uz posao, koje ti ističeš kao nelogična, se odnose na tjedan od 25.-31.08.2021. To je referentni datum za ta pitanja.

Ako si odgovorio na pitanja 26-28 sa NE, naravno da time automatski pitanja 29-35 postaju bespredmetna i "nestaju" iz upitnika. Nisi radio, onda nemaš zanimanje, nemaš djelatnost, nemaš mjesto rada, ne putuješ na posao itd. Logično.

 

Pitanje 36 ima potpuno drugi referentni datum - zadnjih 12 mjeseci (01.09.2020. - 31.08.2021.). Znači savršeno je moguće (i logično) da zaista nisi radio taj tjedan iz pitanja 26, ali si radio određeno vrijeme u zadnjih 12 mjeseci i shodno tome imao prihod od tog posla .... ili nisi radio uopće u tom periodu, ali opet imaš neki prihod ... recimo, od iznajmljivanja apartmana na Hvaru  (prihod od imovine) ... ili od trgovanja bitcoinima, dionicama, utjecajem , nečim ... ili si sponzoruša pa ti "prijatelji" daruju stvari  ... mogućnosti su neograničene (manje-više). Logične. I nisu u nikakvoj kontradikciji sa prethodnim pitanjima, nema potrebe da se vraćaš na njih.

 

Što se tiče (nekorištenih, nefunkcionalnih) nekretnina - ovo je popis stanovništva, a ne popis nekretnina (ma koliko neki simpatični ljudi sa aluminijskim šeširićima tvrdili drugačije).  Ako pogledaš taj britanski primjer koji si naveo kao uzor, vidjet ćeš da ni njih ne zanimaju garaže, dvorišta, vrtovi, vikendice, vile na moru, kolibe u planinama i njive zarasle u korov - samo nekretnine koje služe kao dom, (manje-više) stalno mjesto stanovanja, življenja i sl.

 

Koliko ljudi zna točnu definiciju (ili bar onu koju koriste statističari) urbanog i ruralnog stanovništa? Opet bi uz pitanje moralo stajati podugačko objašnjenje. Puno jednostavnije je postaviti pitanje da li obrađuješ (koristiš) x ara zemlje ili imaš y grla/komada stoke. 

 

Uzgred, preletio sam pitanja iz britanskog upitnika. Ne vidim neku veliku razliku u odnosu na naš. Neka su pitanja gotovo identična, neka malo drugačije postavljena ali očigledno traže istu informaciju kao i naš upitnik.

Najveća razlika među njima (koliko vidim) je ta što naš nema pitanja o zdravstvenom stanju (?!), seksualnoj i rodnoj orijentaciji, služenju vojske, koliko auta ili putovnica (državljanstava?) posjeduješ.

Koliko su te informacije (ne)važne za dobivanje cijelovite slike ne mogu procijeniti, nisam studirao demogeografiju. 

10 godina
offline
Re: Prvog dana e-popisa stanovništva popisalo se p
Gokage kaže...

koliko auta ili putovnica (državljanstava?) posjeduješ.

 

 

ovo pitanje imaš ako si rođen u drugoj državi...

tj. "da li imaš i drugo državljanstvo uz Hrvatsko" (tako nešto, ne sjećam se više točno kako je glasilo pitanje jer je partnerica rođena van Hr pa je to imala)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice