Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

poruka: 10
|
čitano: 5.233
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po".
2 godine
neaktivan
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

"Staklo je tekućina koja ne teče – ili ipak teče? To kažem zato što su staklene bočice iz rimskog doba, koje viđamo po muzejima, deformirane od svoje težine – baš poput svijeće na vrućini."
https://www.nature.com/articles/ncomms2809
Myth BUSTED!

 
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

Tu postoji problem što proces zahtjeva izradu plastike. Je li uzet u obzir energija potrebna za donivanje nje? Kakva su fizikalna svojstva takvog stakla i kakve su mogućnosti recikliranja?

Imaju li čestice tako razbijenog stakla svojstva mikroplastike?

 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

Staklo koje se doviva opisanim postupkom ne razlikuje se od stakla koje se dobiva uobičajenim postupkom, lijevanjem. To je čisti SiO2, pa stoga ne sadrži ni plastiku ni mikroplatiku. Mrvljenjem toga stakla dobiva se prah koji se može reciklirati kao bilo koje drugo staklo. Staklo se dakle neće recilikati pretaljivanjem u peći nego mrvljenjem u prah, miješanjem s platikom, a potom uštavanjem u kalupe. (Nema naime razloga da se ista metoda ne primijeni za bilo koju vrstu stakla, uključujući prozorsko.) 

 
0 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boc
Hmmm... Onda sam krivo shvatio ovj dio: "No oko 12 % veziva ipak se ne može ukloniti – da bi se potom recikliralo – nego zajedno sa slijepljenim česticama SiO2 ide u peć gdje se čestice staljuju (sinteriraju) na temperaturi od 1.300 oC"
Gdje nestaju onda ti C-H članovi?
8 godina
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

E, baš moram sve pisati i napisati! Što se događa s polietilenkom vrećicom ili plastičnom bocom ako se baci u staklarsku peć - na 1300 oC? Rastali se, ishlapi, pougljeni, izgori. Tako i tih 12 posto zaostale plastike. 

 
0 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boc

@danen - za nas laike je nekad potrebno i nacrtati :)

15 godina
neaktivan
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

desetorica njemačkih znanstvenika opisuje izradu staklenih predmeta od prozirnog kremenog stakla („transparent fused silica glass“) postupkom uštrcavanja u kalupe (injection molding) na temperaturi od samo 130 oC!

No proizvodnja kremenog stakla pri niskoj temperaturi (1.300 umjesto 2.000 oC) nije jedina prednost novog postupka.

 

Znači ipak nije 130°C, nego 1300. 130 je samo u prvoj fazi, a iz preve rečenice (s uskličnikom) ispada da je to sve što nam treba.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

osam godina kupovao sam i staklenu ambalažu za "jedan naš tad veliki farmaceutsko-prehrambeno-kozmetički kombinat" i bilo me po svim iole bitnijim tvornicama. bijah i u peći za taljenje stakla (5 sekundi u azbestnom odijelu i mrš van dok si još živ) za koje nema "remonta: kad se ugasi, sve se mora srušiti i graditi iznova. nagledah se umjetnika i amatera u puhanju stakla (jezivo težak posao koji se uči čitav - relativno kratak - život). fun fact: u tadašnjoj tvornici stakla u puli (prije rata) jedna je ženska umjetnička prigodno okupljena kolonija ostavila pozamašnu zbirku staklenih pimpeka (vjerojatno je jasno zašto nikako postaviti javnu izložbu). o staklu samo s poštovanjem. čak i kad je samo strojno štancanje, to je neka vrst umjetnosti.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

Ako sam dobro shvatio članak jedina je ušteda kod kremenog stakla tj. za njega se spušta temperatura za 700 stupnjeva. 

 

Drugo stvar je da je puno lakše napraviti serije (staklo baš i nije lako obrađivati, naročito dobiti velike ravne staklene površine, mislim da je sam proces dobivanja stvarno ravnog stakla nije star ni 100 godina).

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 15:13 (ceha965).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Proizvodnja stakla bez taljenja – staklene boce po

Na prvi pogled ne čini se veliki pomak u tehnologiji, ali ovaj novi način izrade stakla u usporedbi sa starim sličan je razlici u izradi glinenog lonca i lonca od ljevanog željeza (gusa). Ne samo da je potrebna niža temperatura, nego je i tehnologiški postupak posve drugačiji, jer jedno je grijati u peći a drugo raditi s rastaljenim materijalom (talinom).

 
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice