Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

poruka: 27
|
čitano: 6.626
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z".
15 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

Ako se niti u Star Treku nisu mogli dogovoriti kako racunati vrijeme, cisto sumnjam da cemo doci do rjesenja u neko skorije vrijeme.

 

***edit***

 

E da, zaboravih pohvaliti clanak.

Svaka cas'

There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels. (Church of Emacs)
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 9:43 (syncmaster245b).
 
9 0 hvala 0
8 godina
online
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

Odličan članak. Evo jedan video, ako nekog zanima još malo o tome jer nisu samo vremenske zone problem, ima još.... DST, različiti kalendari, international date line i preskakanje dana?!...

 

 
6 0 hvala 2
4 godine
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Nuclear_Phoenix kaže...

Odličan članak. Evo jedan video, ako nekog zanima još malo o tome jer nisu samo vremenske zone problem, ima još.... DST, različiti kalendari, international date line i preskakanje dana?!...

 

 Kakav cuspajz od teme 

Hvala za video!

14 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

Prvo bi cijeli svijet trebao preci na metricki sustav a onda dalje rjesavati kupus sa vremenom i zonama 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 12:10 (CalvinRi).
 
13 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

2038. godina je savršena prilika da se to odradi ali mislim da to nećemo nikad vidjeti...

15 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

Meni se čini da su sastavili članak gledajući taj video.

16 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Nuclear_Phoenix kaže...

Odličan članak. Evo jedan video, ako nekog zanima još malo o tome jer nisu samo vremenske zone problem, ima još.... DST, različiti kalendari, international date line i preskakanje dana?!...

 

 + kad radis sa amerikancima i dobijes tumor na mozgu od njihovog formata datuma

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

ma i Englezi su tak imali, iako i oni sve više koriste logični dan-mjesec-godina:

 

Remember, remember

Fourth of November...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
protjeran
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

Ne znam kako vama, ali meni je logičnije (barem na kompu) koristiti godina-mjesec-dan.

Pis on ju :P
15 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

programerski i nalikujući problemi samo su posljedica političko-birokratskih (kao i uvijek, u svemu, zapravo). zlo se tamani u korijenu. sat ne nosim, kalendar nemam (mislim, ima na kompu i telefonu ali ne percipišem), godina me ne zanima (često čak ni datum, samo dan u tjednu). načelno svaki se problem može riješiti ili produbiti, nakon što ga stvore prije spomenuti. ovisi s koje si strane barikada. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
CalvinRi kaže...

Prvo bi cijeli svijet trebao preci na metricki sustav a onda dalje rjesavati kupus sa vremenom i zonama 

Možda na jedan da, ali zašto baš metrički?

 

Globalna standardizacija je nezgodna zbog relativnosti, i prostora i vremena.

Uzmi stopu, jedna dječja stopa i stopa odraslog čovjeka nije ista - treba li onda 1 metar biti stvar konsenzusa oko apsolutne dužine, ili neka svatko ima svoj metar?

Koliko ima smisla da je svačiji metar jednak, ima i smisla da nije, a najviše to dolazi do izražaja na ekstremima.

Uzmi puža i čovjeka - ti pređeš 1 m u 1 sekundi, a puž, karikiram, 0.0001 m - ima smisla definirati pužji metar ne samo da računanje bude lakše nego i zbog relativnosti vremena - razlici u metabolizmu i doživljaju okoline.

Ako je tvoj metabolizam jednak po funkciji drugom ali je razlika u brzini, itekako ima smisla relativizirati mjerne jedinice.

 

Svemir.
14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Antiseptik kaže...

Ne znam kako vama, ali meni je logičnije (barem na kompu) koristiti godina-mjesec-dan.

 ima smisla,  čitamo s lijeva nadesno i "težinski" po jedinicama to stoji.. znači 3-2-1

 

npr. organizacija datoteka po datumu nastanka (bilo neki izvještaj, fotografija) ima smisla..

 

Fotke slikane po godinama, mjesecu, datumu..

 

ali u govoru imai ovo 1-2-3..

 

 

ali Ameri koriste 2-1-3... e to je - bedasto...

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
PaleRider kaže...
CalvinRi kaže...

Prvo bi cijeli svijet trebao preci na metricki sustav a onda dalje rjesavati kupus sa vremenom i zonama 

Možda na jedan da, ali zašto baš metrički?

 

Globalna standardizacija je nezgodna zbog relativnosti, i prostora i vremena.

Uzmi stopu, jedna dječja stopa i stopa odraslog čovjeka nije ista - treba li onda 1 metar biti stvar konsenzusa oko apsolutne dužine, ili neka svatko ima svoj metar?

Koliko ima smisla da je svačiji metar jednak, ima i smisla da nije, a najviše to dolazi do izražaja na ekstremima.

Uzmi puža i čovjeka - ti pređeš 1 m u 1 sekundi, a puž, karikiram, 0.0001 m - ima smisla definirati pužji metar ne samo da računanje bude lakše nego i zbog relativnosti vremena - razlici u metabolizmu i doživljaju okoline.

Ako je tvoj metabolizam jednak po funkciji drugom ali je razlika u brzini, itekako ima smisla relativizirati mjerne jedinice.

 

 a koji drugi?

 

metar je jednom definiran, nije to ni stopa niti lakat (egipatski ? grčki ? rimski ?)...

 

znaš da je pravHrvat koji je  definirao hvat (usporedi s fathom = 2 yard =6 feet = 1,8288 m) bio veći od slavnog Henrika VIII po kojem je yard definiran jer je hvat=1,8964 m ?

 

mi ga koristimo samo kao kvadrirani hvat za površinu, malo manje od 3,6 m2

 

ili da je palac u Hrvata opet bio veći, 28,9 mm naspram inch/zoll od 25,4 mm?

 

 

metar je SI definiran svugdje isto!

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 13:47 (Stric_Jura).
8 godina
online
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Stric_Jura kaže...

ali Ameri koriste 2-1-3... e to je - bedasto...

 

Mislim da je radi izgovora... December 18th of 2020.

14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

i?

 

pogledaj moj prvi post na temi i englesku pjesmicu...

 

nije mi jasna logika:

 

težinski

 

dan - 30-ak dana = mjesec, 365 dana = 12 mjesec = 1 godina

 

kao i brojevi:  147= 1 stotica, 4 desetice i 7 jedinica

 

 

ako ideš na indeksiranje, pa obrneš: godina, mjesec, dan, opet ima smisla, ali to američansko (jer velim i Englezi sve više koriste dan-mj-god) je tupavo

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

pogotovo mjere za duzine. Razlomci? Ima li glupljeg nacina... Puno videa sam gledao gdje i amerikanci kazu da je glupavo....

12 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

A ja sam mislio da imam problem jer je neki idiot postavio server na CET te smo imali operacije koje su zavrsile prije no sto su zapocele. I onda jos nista ne smijes korigirati radi audita. Ali ovo sve sroceno u clanku je  Jos gore je znati da nikada nece biti rijeseno jer ce uvijek postojati neki "pametni" glavesina koji ce ici mimo sveg svijeta glavom kroz zid.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

nema toga sto amer moze izmislit, a da mi..

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr

dobro, Fahrenheit je Prus (današnja Poljska) i on je koristio 32-212 skalu, s razlikom 180, jer je lijepo djeljiva...

 

isti razlog za heksagezimalno računanje vremena - baza 60 je dijeljiva s: 1,2,3,4,5,6,10,12,15,20,30, 60

 

180 dodaje još 45, 90 i 180

 

 

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

Još jedan odličan video koji dobro opisuje kaos računanja vremena, intervala, odmaka i slično u praksi.

Preporučujem da ga pogledate ako imate dovoljno vremena.

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 16:07 (pr0n_addict).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Problematika računanja vremena - Zakrpine zakrpe z

Sustav mjera je glup ako se izdvoji iz konteksta i svrhe mjerenja.  Inč, stopa, lakat (aršin), hvat imaju i te kako smisla ako se čovjek služi svojim tijelom kao mjerom (pa i metar je zapravo jard definiran prema opsegu Zemlje). Znate li što je to (u šumarstvu) prsni pomjer debla? Lakalno vrijeme (podne kada je sunce u zenitu) imalo je smisla kada su ljudi radili na polju, no postalo je problematično pojavom željeznice. Možda bi bilo najbolje uvesti standardno vrijeme na čitav planet, ali onda se postavlja pitanje kako će se osjećati netko na drugom kraju svijeta kada ga probudimo u "podne". U svakom slučaju sustav ljetnog i zimskog vremena je suvišan. On je izmišljen za tvorničke radnike doba intenzivne ratne proizvodnje. Danas nam, u doba bolje prilagođenog i k tome još kliznog radnog vremena ne treba. 

 
5 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
PaleRider kaže...
CalvinRi kaže...

Prvo bi cijeli svijet trebao preci na metricki sustav a onda dalje rjesavati kupus sa vremenom i zonama 

Možda na jedan da, ali zašto baš metrički?

 

Globalna standardizacija je nezgodna zbog relativnosti, i prostora i vremena.

Uzmi stopu, jedna dječja stopa i stopa odraslog čovjeka nije ista - treba li onda 1 metar biti stvar konsenzusa oko apsolutne dužine, ili neka svatko ima svoj metar?

Koliko ima smisla da je svačiji metar jednak, ima i smisla da nije, a najviše to dolazi do izražaja na ekstremima.

Uzmi puža i čovjeka - ti pređeš 1 m u 1 sekundi, a puž, karikiram, 0.0001 m - ima smisla definirati pužji metar ne samo da računanje bude lakše nego i zbog relativnosti vremena - razlici u metabolizmu i doživljaju okoline.

Ako je tvoj metabolizam jednak po funkciji drugom ali je razlika u brzini, itekako ima smisla relativizirati mjerne jedinice.

 

 Vidi kako se lipo i fino mogu definirat sve jedinice SI sustava.

Trust nobody, become the best !
12 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Pozdrav!

To je svakodnevica pomorcima i zrakoplovnom osoblju.
Ništa posebno.

Lp
vicious
12 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Pozdrav CalvinRi,

Ne možeš za sve koristiti SI sustav. Računanje udaljenosti na moru računa se u nautičkim miljama (1852 m). Ta milja povezana je sa zemaljskim kordinatnim sustavom (gš i gd), te astronomskom i tetestričkom navigacijom.

Vremenske zone i računanje vremena nije nikakav problem ljudima koji ih koriste u svakodnevici.

Lp
vicious
15 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
viciousone kaže...
Pozdrav CalvinRi,

Ne možeš za sve koristiti SI sustav. Računanje udaljenosti na moru računa se u nautičkim miljama (1852 m). Ta milja povezana je sa zemaljskim kordinatnim sustavom (gš i gd), te astronomskom i tetestričkom navigacijom.

Vremenske zone i računanje vremena nije nikakav problem ljudima koji ih koriste u svakodnevici.

Lp

 Nisi skuzio u cemu je problem.

 

Pogledaj video iz drugog upisa.

There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels. (Church of Emacs)
11 godina
neaktivan
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Nuclear_Phoenix kaže...

Odličan članak. Evo jedan video, ako nekog zanima još malo o tome jer nisu samo vremenske zone problem, ima još.... DST, različiti kalendari, international date line i preskakanje dana?!..

 Zanimljiv clanak i jos zanimljiviji video. Odem na njihov kanal pogledati jos sto interesantno, poredam po broju pregleda i otvorim jedan od top videa iz 2013. pod nazivom kako ne spremati lozinke i malo se iznenadim. Nije valjda da nas bug koristi ovu najgoru metodu?   

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.12.2020 4:52 (Predator003).
14 godina
offline
Re: Problematika računanja vremena - Zakrpine zakr
Nakom mjernih jedinica, vremenskih zona, sad bi lijepo sjeo i članak o geodeziji, kartografiju i koordinatnim sustavima u kojima se mjere pozicije na Zemlji. Tu je isto jedan ogromni nered, jer svaka zemlja ima svoj sustav mjerenja i svoje koordinate, čak i unutar jedne države postojanje više zona. Ali ovdje se ipak otišlo dalje, postoje i globalni sustavi, te 'relativno jednostavna' konverzija jednog u drugi.
The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice