Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

poruka: 19
|
čitano: 5.396
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo ".
10 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

Ne kontam kako bi ga drzali na pravcu, ili jos gore sto ako ne bi bilo na pravcu? Pogotovo kad se pocne kretati brzinama > 0.0001c

 
2 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

Kad misliš da ne može gluplje onda te "znanstvenici" demantiraju.... 

Živimo Hajduk
 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
putovanje bude trajalo 20 godina...izlazak tehnologije iz laboratorija 50-100 godina

s obzirom na udaljenosti u Svemiru i brzina svjetlosti je za khurac... stoga se moramo okrenuti našem Sunčevom sustavu...imamo sriće što je prilično bogat i zanimljiv
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
trolaslavonska kaže...

Ne kontam kako bi ga drzali na pravcu, ili jos gore sto ako ne bi bilo na pravcu? Pogotovo kad se pocne kretati brzinama > 0.0001c

Prosto ko pasulj - stavi se kormilo 

2 godine
protjeran
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć

Pa ovo cudo ide kroz vakum. Jedine sile koje djeluju na njega su gravitacijske. Obzirom na udaljenosti objekata, to je zanemarivo kada ode u svemir.

 

Sad je druga stvar sto ljudi sanjaju o odlasku u svemir i zamisljaju svjetove nastanjene exotikom, a sve sto  trebaju da urade jeste da odu na neka od zabacenih ostrva u Indonezijskom arhipelagu. U razmjeru svemirskih udaljenosti, bukvalno pred nosom.

Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
Svemir je inače vrlo malen pa se objekat mora provući kroz ušicu igle 😃

Mislim da mu skretanje s kursa od kakvih pat stotina milijuna kilometara neće puno značiti. Povrh svega jer mislim da bi ovo bilo samo POC ako ikad zaživi to jest.
15 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

a poslije nekoliko desetinki sekunde, kad taj laser (uzalud) potroši svu energiju raspoloživu na zemlji, sretnik za volanom će istodobno veslati i nogama vrtjeti pedale. to!, znanosti, jabuko moja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

dobro je bitno da se nešto pokušava.. i nogom u guzicu je korak naprijed 

be Cool
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

Osim velikih izazova u inženjeringu, ogroman problem je usporavanje čuda i postavljanje u orbitu.

Praktički jedini način da se brod uspori dovoljno kada dođe do ove zvijezde je da se približi zvijezdi na udaljenost manju od promjera zvijezde pa da ga uspori pritisak solarnog vjetra (gravitacija, u slučaju zvijezde ove mase nije dovoljna). 

A to je prilično velik izazov, budući da ne postoji nikakav način korekcije putanje. Osim toga, solarni vjetar je prilično varijabilan, a čak i da nije, rizik od uništenja jedra nije mali jer treba dovoljno precizno pogoditi udaljenost od zvijezde. 

 

U protivnom, najbolje što se može eventualno postići je zakretanje putanje gravitacijom pa da se vrati natrag prema Sunčevom sustavu (i prođe kroz njega dalje) no i takvi manevri bi vrlo vjerojatno zahtijevali korekcije putanje. 

 

Realno, ono što se može očekivati od ovoga je da snimi par fotografija u letu i pošalje natrag, što opet nije loše i može puno toga otkriti (što je dokazao New Horizons), pogotovo ako prođe dovoljno blizu.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 11:23 (PaleRider).
 
3 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

znanstvenici smatraju da bi djelujući na velike Sunčeve jedrilice u početku stvarao malo ubrzanja, ali bi nakon dužeg vremena i bez otpora atmosfere brzina kretanja bila značajna

 

Ubrzanje bi bilo jednako (malo) cijelo vrijeme, ne samo na početku, jer je sila konstantna, a brzina će se vremenom povećavati. Za to ne trebaju znanstvenici, to je osnovnoškolska fizika.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

Predlažem i ja novi dizajn!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
wyks kaže...

 Predlažem i ja novi dizajn!

 Nije dobro. Ne trpi svemirske uvjete.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2022 12:55 (ante_etna).
16 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

I kad ga naprave, najveci izazov ce biti upravljanje istim. Ako je nesto udaljeno 4 svjetlosne godine od Zemlje, to znaci da cemo cekati 4-5 godina da nam dodu informacije koje nam satelit posalje. I obratno.
A to znaci da letjelica mora biti kompletno automatizirana i autonomna za sve nepredvidene okolnosti koje se mogu dogoditi u novom zvjezdanom sustavu.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

Poanta nije upravljanje, poanta je da ovih solarnih jedra, na kojima je malecka letjelica veličine smartphonea, zbog što većeg omjera energije i mase, da ih se pošalje na stotine.

Trošak je praktički neskupo lansiranje, i energija lasera. Pa neće jednu jedinu slati, nego roj. jednu po jednu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omogućilo

O ovakvim konceptima je pisao još časopis "Galaksija"...prije 40-50 godina

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
ivoleko kaže...

I kad ga naprave, najveci izazov ce biti upravljanje istim. Ako je nesto udaljeno 4 svjetlosne godine od Zemlje, to znaci da cemo cekati 4-5 godina da nam dodu informacije koje nam satelit posalje. I obratno.
A to znaci da letjelica mora biti kompletno automatizirana i autonomna za sve nepredvidene okolnosti koje se mogu dogoditi u novom zvjezdanom sustavu.

 Komunikacija nije problem. Kvantna komunikacija je instantna.

16 godina
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
veliki pero kaže...
ivoleko kaže...

I kad ga naprave, najveci izazov ce biti upravljanje istim. Ako je nesto udaljeno 4 svjetlosne godine od Zemlje, to znaci da cemo cekati 4-5 godina da nam dodu informacije koje nam satelit posalje. I obratno.
A to znaci da letjelica mora biti kompletno automatizirana i autonomna za sve nepredvidene okolnosti koje se mogu dogoditi u novom zvjezdanom sustavu.

 Komunikacija nije problem. Kvantna komunikacija je instantna.

Ok, amo se sad vratiti iz teškog SF u realan svijet. Daleko smo mi od superluminalne komunikacije i kvantne isprepletenosti. Mislim da je zadnje aktualno da se sprega postigla na jedan metar i to preko posebnog kabela.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2022 1:46 (ivoleko).
15 godina
offline
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
veliki pero kaže...
ivoleko kaže...

I kad ga naprave, najveci izazov ce biti upravljanje istim. Ako je nesto udaljeno 4 svjetlosne godine od Zemlje, to znaci da cemo cekati 4-5 godina da nam dodu informacije koje nam satelit posalje. I obratno.
A to znaci da letjelica mora biti kompletno automatizirana i autonomna za sve nepredvidene okolnosti koje se mogu dogoditi u novom zvjezdanom sustavu.

 Komunikacija nije problem. Kvantna komunikacija je instantna.

Quantum entaglment ne radi tako kako ti mislis. Pretpostavljam da si takvu ideju dobio na temelju komunikatora iz Mass Effecta.

 

Ideja je kad otkrijes spregnuto svojstvo cestice da odmah znas koju vrijednost ima njen par.

Al da bi napravio kvantni par, razdvojio ih i poslao jednu polovicu para, i dalje ti treba klasicna brzina

Npr. od senzora na sondi od fotona dobijes par kvantno spregnutih fotona, i da informacija od sonde dode k tebi, svejedno moras poslat polovicu para brzinom svjetlosti,

al jos ne znas koja je vrijednost tog svojstva i tek kad ga promotris mozes izvuc neki zakljucak o drugoj strani.

 

Ovo je dosta zgodan clanak koji objasnjava princip:

https://scienceexchange.caltech.edu/topics/quantum-science-explained/entanglement

 

16 godina
online
Re: Predložen dizajn solarnog jedra koje bi omoguć
Renesis kaže...

Tu se spominje kako je eksperimentima dokazano da nema komunikacije brže od svjetlosti, što je krivo. 

Ono što je eksperimentima pokazano je da ako postoji komunikacija ona mora biti, bar u slučajevima većih udaljenosti, bar 10000 puta brža od brzine svjetlosti[1]. 

Govoriti da nema komunikacije je samo jedna interpretacija fenomena a koja pretpostavlja da je prilikom entanglementa udaljenost među česticama fiksirana i ostaje jednaka 0 sve dok se ne naruši entanglement (teorija kvantne nelokalnosti).

 

Komunikatori mainstream znanosti znaju biti vrlo umišljeni pa onda komuniciraju neodgovorno sa laicima kao da je teorija u koju vjeruju apsolutna i neoboriva istina. Da ponovim - NIJE DOKAZANO da nema komunikacije a može se reći i da je teorija kvantne nelokalnosti izmišljena da bi se sačuvala specijalna relativnost i njena univerzalna granična brzina.

 

Postoje druge, intuitivnije, interpretacije.

 

[1] https://www.extremetech.com/extreme/150207-chinese-physicists-measure-speed-of-einsteins-spooky-action-at-a-distance-at-least-10000-times-faster-than-light

Amenoum
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice