"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

poruka: 98
|
čitano: 17.930
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao ".
14 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
bunker kaže...

... 

Za vrijeme rata se u kvalitetno vođenim postrojbama organizirao rad na način da kada si slobodan onda si zaista slobodan bez straha da će me netko zvati ili tražiti doma u dane kada sam bio slobodan,pa prema tome ako se u vrijeme rata mogao organizirati takav rad u borbenim postrojbama, onda danas nema takvog posla da se nebi mogao unaprijed planirati i organizirati. 

...

 e lijepo si me nasmijao s ovim. 😀😀😀

bio sam pripadnik specijalne policije cijeli rat i savjetujem ti da potražiš neki drugi primjer za svoju tezu. 😀

10 godina
suspendiran
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

 

Vjerovali ili ne, postoje ljudi kojima posao nije na prvom mjestu nego obitelj.

Vjerovali ili ne, postoje ljudi koji ne love najveću moguću plaću i karijeru nego im je posao tu zato jer im plaća račune, i to je sve.

 

Vjerovali ili ne, vas nekolicini forumaša kojima je ovakav prijedlog zakona besmislica taj prijedlog nije niti namijenjen, jer vi volite i ostajati prekovremene i umrijeti za posao, jer potajno ste i prihvatili taj kapitalistički sindrom da je posao na prvom mjestu a tek onda obitelj. Jer SMEG a ne BEKO  

 

 

Ipak nas ima ogromna većina koji smo nakon radnog vremena s poslom doviđenja, ugasi laptop, ugasi monitor, izađi vani u prirodu gdje nema signala ili provedi kvalitetno vrijeme sa svojom obitelji.

Takav bi zakon dobro došao mnogima, ali ja bih ipak napomenuo da je ipak bolje razmisliti o promjeni posla nego čekanju da netko zakonom promijeni firmu.

 

 

Pozdrav 

Moj PC  
25 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena

Allornothing, i ja sam bio, i zato sam i napomenuo u kvalitetno vođenim postrojbama. Meni su zapovjednici bili profesionalci školovani u stranim profesionalnim vojskama a ne kadar JNA i priučeni civili, i i 5 godina me nitko ništa nije pitao u slobodne dane.
14 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Vjerovali ili ne, postoje ljudi kojima posao nije na prvom mjestu nego obitelj.

Vjerovali ili ne, postoje ljudi koji ne love najveću moguću plaću i karijeru nego im je posao tu zato jer im plaća račune, i to je sve.

 

Vjerovali ili ne, vas nekolicini forumaša kojima je ovakav prijedlog zakona besmislica taj prijedlog nije niti namijenjen, jer vi volite i ostajati prekovremene i umrijeti za posao, jer potajno ste i prihvatili taj kapitalistički sindrom da je posao na prvom mjestu a tek onda obitelj. Jer SMEG a ne BEKO  

 

 

Ipak nas ima ogromna većina koji smo nakon radnog vremena s poslom doviđenja, ugasi laptop, ugasi monitor, izađi vani u prirodu gdje nema signala ili provedi kvalitetno vrijeme sa svojom obitelji.

Takav bi zakon dobro došao mnogima, ali ja bih ipak napomenuo da je ipak bolje razmisliti o promjeni posla nego čekanju da netko zakonom promijeni firmu.

 

Ma nemoj...

 

meni je obitelj na prvom mjestu, ali gle čuda imam sustave kroz 6 vremenskih zona, što misliš koga zovu kad je pičvajz? tebe?

 

ako o ITu danas ovisi podosta proizvodnje, ali ponajviše nadzor poslovnih procesa i praćenje rezultata, koji se onda mogu naplatiti, jasno je da se MORA čim prije riješiti bilo koji zastoj...

 

meni takav zakon ne treba, ne dam se zajebavati svakom menažderčiću na ego-tripu, ali znam da sustav treba raditi najbolje moguće, a potpuno je neprihvatljivo da ne radi uopće...

 

Posao je da se odradi najbolje moguće... 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
bunker kaže...

Allornothing, i ja sam bio, i zato sam i napomenuo u kvalitetno vođenim postrojbama. Meni su zapovjednici bili profesionalci školovani u stranim profesionalnim vojskama a ne kadar JNA i priučeni civili, i i 5 godina me nitko ništa nije pitao u slobodne dane.

 uuuu.... jesi se popišao u šapku namlađem generalu JNA 

Ju je je? Je ju je!
9 godina
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Sve prethodno napisano itekako ovisi o upravnoj strukturi poduzeća. Ja sam se namijenjao poduzeća zbog gluposti koje su šefovi izvodili jer im je bilo normalno:

1. da se ne pišu prekovremeni sati, opravdanje je da se "ne obračunavaju" jer kao "ne radi se svih 8 sati na poslu istim tempom", bila je grafička priprema u pitanju, oni koji to rade znaju da nema baš puno lufta u cijelom poslu, ima laganijih i težih stvari za odvrtiti.

2. da šef ode u 10h na tržnicu i lokalnu trgovinu i odnese doma stvari za ručak, vrati se u 11:30h na posao da bi otišao na ručak u 14h i vratio se u 15h na posao i onda se čudio kako to da ja želim otići u 16h kući jer sam odradio svojih 8 sati jer bi on baš taj dan (a to je bila ista priča svaki dan) ostao do 18h.

3. da ti šef prigovara kada najavljeno kasniš 15 minuta s pauze jer si otišao u poštu obaviti nešto, istodobno zaboravlja da ti je u petak popodne dao zadatak koji je trebao biti gotov u ponedjeljak ujutro i naravno da se "domaća zadaća" ne računa kao prekovremeni rad ili poslovna obaveza. Drugi puta, kad sam dobio takav zadatak, rekao sam šefu da dođe u subotu zabavljati mog klinca dok ja to rješavam, trebali ste vidjeti taj izraz lica i razrogačene oči.

4. da šef smatra da je normalno mjesec dana raditi ponedjeljak-subota od 8 do 20 h i kad ti pukne film da te otpusti i da okolo priča da si lijenčina i neradnik. Kolega s kojim sam odrađivo isti zadatak dobio je hvalospjeve kao vrijedan jer je njemu bilo ok visiti cijeli dan na poslu, mlad, neoženjen, bez obaveza, glavna briga u životu bila mu je koje će zvučnike i pojačalo staviti u auto.

Mogao bih još hrpe ovakvih nebuloza nabrojati. I onda mi je najbolje kad gospodin Cvetojević napiše da kod nas u Hrvatskoj ima dosta neradnika ilitiga ljudi koji nemaju dobre radne navike. Zanimljivo da svim "neradnicima" pri odlasku u inozemstvo na granici operiraju mozak jer ti isti neradnici u inozemstvu budu cijenjeni radnici, po tome zaključujem da nije isti mentalni sklop u glavi kad ljudi odu u inozemstvo.

O plaći, pravima i beneficijama u inozemstvu neću pisati jer ima stvari koje zvuče kao SF u odnosu na domaće prilike. Samo da spomenem, frend otišao na sjever Njemačke, našao posao u poduzeću koje radi kao jedan od većih webshopova, ponudili su mu kombi za prijevoz stvari, razgovarao sa šefom koja su njegova očekivanja od posla (prijateljeva, ne šefova), nakom mjesec dana opet razgovor da šef čuje kako je zadovoljan s poslom, nakon 3 mjeseca dobio prvo napredovanje, nakon godine dana postao voditelj odjela reklamacija. I kad se selio iz jednog stana u stan bliže poslu, dobio je besplatno kombi poduzeća za selidbu. I kaže da ima još hrpa takvih stvari koje su zapravo sitnice (koje se pojavljuju na poslu) što te ponuka da ostaneš u takvom poduzeću a ne da radi 100-200 Eura veće plaće odeš negdje drugdje. I njemu nije problem ali niti obaveza javiti se na telefon nakon radnog vremena ako neki kolega treba savjet.

 
15 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Opet sve ovisi o menaderu ili šefu.

Mene su jednom u 3 mjeseca svaku noc budili za svaku facking sitnicu na jebenom brodu a onda se promjenio sef i bilo je zoves mene pa ja javim svojim ljudima nakon toga su u mjesec ipo zvali jednom i to kad je bilo stani pani... 

Tako da zakoni nam ne trebaju ako imamo dobrog sefa ako su sefovi menaderi u banani nepomaze nam ni najbolji zakon

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Friday kaže...
bunker kaže...

@Nuclear Phoenix

@Friday


Bećari, kaj vi to pokušavate ? Jasno je meni da usko specijaliziranih stručnjaka za neko softverski ili bankarsko područje je jako malo. No je li vama jasno da je još manje visokospecijaliziranih doktora koji mogu obaviti neku extra kompliciranu operaciju ili zahvat, pa opet nikome nepada napamet takvoga zvati da u tri noći dođe odraditi takvu operaciju.

 

Znaci OK je da netko potencijalno umre jer se kirurga nije smjelo zvati?

 Friday prodao si se za malo vise balina nego u Hr, ne moras svima pricati kako je kul da moras uvijek biti u stanju spremnosti. Drugo, sto ako si mrtav pijan u birtiji, mislis li da bi mogao rjesiti problem?

Sto se tice zakona, namjena je zaustaviti sustavno maltretiranja zaposlenika nakon radnog vremena. Tako da je tvoja usporedba promasila temu.

8 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
bunker kaže...

Bećari, kaj vi to pokušavate ? Jasno je meni da usko specijaliziranih stručnjaka za neko softverski ili bankarsko područje je jako malo. No je li vama jasno da je još manje visokospecijaliziranih doktora koji mogu obaviti neku extra kompliciranu operaciju ili zahvat, pa opet nikome nepada napamet takvoga zvati da u tri noći dođe odraditi takvu operaciju.

Kao što Petko kaže, što, nek čovjek umre da ne probudimo gospodina doktora? Isto kako je taj gospon doktor kad je upisao medicinu bio je svjestan da to nije od 8 do 16 posao, isto kako niti ovaj naš nije.

bunker kaže...

Spominjete korištenje privatnog laptopa i privatnog auta za potrebe tvrtke. Kao prvo, to je protuzakonito u RH, a i u Americi ( bio, vidio ). Daj si zamislite situaciju da na bitno bankovno računalo spojimo laptop pun finog malwera. Kao drugo, time činite dugoročnu štetu pravima zaposlenika na više načina. Kao treće, pročitajte zakone koji se dotiču povrede na radnom mjestu i sl pa razmislite o pravnim komplikacijama korištenja privatnog vozila u radno vrijeme a za koje nemate radni nalog pa nemožete iskamčiti odštetu niti 100% bolovanje ...

Tko na službeni laptop natovari malware treba ga lopatom po glavi, skupa sa nesposobnim adminom koji to ili nije pokušao spriječiti ili nije primjetio. Ovo sa autima ne znam, ne zanima me jer nemam službeni a i da ga imam, sigurno ga ne bi koristio u privatne svrhe. Kupio bi neku šklopociju od 1000 eur ili motor da mogu do plaže i u dućan a sa ovime na posao i sa posla. Isto kako na laptopu nemam ništa privatno jer imam svoj laptop i konzole.

bunker kaže...

Osim toga u ozbiljne firme nemožeš niti unijeti nikakvu elektroniku jer te pregledavaju naoružani stražari,prolazite kroz gomilu detektora i skenera, prolazite kraj pasa treniranih za vaš strah i sl. Ako tih mjera nema na vašem poslu onda si nemojte umišljati da ste nekaj bitnoga i da radite nešto extra važnoga. 20 godina sam radio u ministarstvu unutarnjih poslova, od toga desetak godina u kriminalističkoj policiji i to baš na vrlo osjetljivoj tematici, pa sam u mnogim firmama doživio da nemogu unijeti niti svoj mobitel a kamoli laptop, oružje i slično, a radilo se o bankama, nekim odjelima erricsona, nekim odjelima HT-a, HEP-a, HRT-a...

Ne filozofiraj. Bio sam na puno osjetljivijim mjestima od tih i ako je za posao potreban laptop, onda ga smiješ imati. Kako bi trebao raditi na softveru, mirna ruka, igla i magnet pa po disku?

14 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
bunker kaže...

Allornothing, i ja sam bio, i zato sam i napomenuo u kvalitetno vođenim postrojbama. Meni su zapovjednici bili profesionalci školovani u stranim profesionalnim vojskama a ne kadar JNA i priučeni civili, i i 5 godina me nitko ništa nije pitao u slobodne dane.

 ma da ti je zapovjednik bio general patton bio si 24/7 u službi i obvezan u roku od jednog do tri sata biti u postrojbi, ovisno o stupnju uzbune. nije bilo radnih sati, prekovremeni nisu postojali niti bili plaćeni, plaća je bila fiksna a godišnji kad i koliko omogući situacija, obično nakon velebita ili nekog drugog terena u trajanju od 2-3 tjedna dobiješ 3 dana odmora. plaćen terenski rad, noćne, dežurstva i odvojen život bili su nešto rezervirano za saborske zastupnike a i ostala prava iz radnog odnosa mogao si okačiti mačku o rep. 

i to sve u najbolje i najmodernije organiziranoj ratnoj postrojbi.

noćne, smjenski rad, prekovremeni i slično nisu bili plaćeni sve do kolektivne tužbe sredinom 2000.-ih. posljedica dobijenih prava bilo je drastično smanjenje broja djelatnika, koji su umirovljeni ili otpušteni iz službe.

16 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
veliki pero kaže...

 Friday prodao si se za malo vise balina nego u Hr, ne moras svima pricati kako je kul da moras uvijek biti u stanju spremnosti. Drugo, sto ako si mrtav pijan u birtiji, mislis li da bi mogao rjesiti problem?

 

Prodao? Malo vise? Kul? Ti nisi popio kavu jos? Tko kaze da je to kul? To je breme koje dolazi sa teritorijem i nemam nista protiv.

Ne znam sta ako sam mrtav pijan u birtiji. Jer ne pijem alkohol (cak ni za novu godinu) i ne idem u birtije (osim, eventualno na cedevitu grejp dok sam u HR).

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Oni koji misli da je ovo samo za IT i koji misle da je ozbiljan čovjek u IT-u onaj kojem ovakvo nešto ne treba jer je normalno da sa radi nakon radnog vremena i da je dostupan u bilo koje vrijeme zaslužuje da ga se zove u bilo koje doba te da odrađuje prekovremene koje mu ne treba platiti jer je to za takvu osobu čast i umjesto povišie bi takvima dao samo još par sati posla. Ovo ne znaći da nije potrebno da je "netko dostupan" nego da nakon radnog vremena zaposlenik nije dostupan, onaj tko se treba javljati bi trebao biti na pasivnom dežurstu te svaki mail i poziv prebacuju to pasivno dežurstvo u aktivno te bivaju plaćeni prema tome.

 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena

A onaj koji misli da ce jedan ovakav lakomisleni zakon ista promjeniti u rupcagi u kojoj apsolutno nista ne funkcionira - taj treba strucnu pomoc

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Ako nema zakona onda se ne zna red i svatko može raditi što hoće. Ako postoji zakon zna se red, pa će se neki držati reda, a za one druge imaš bar pravnu osnovu tražiti svoja prava.

Zakon se ne piše samo za vrhunske profesionalce, nego i za običnu raju. I u 19. stoljeću su postojali dobro plaćeni službenici, ali većina radnika je bila obespravljena. Do sadašnjeg stanja smo došli uvođenjem zakona, koji ne rješavaju problem preko noći, ali ga rjršavaju dugoročno, a ne defetizmom kako zakoni ionako ničemu ne služe.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 0 hvala 0
12 godina
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Taj doktor, je li on u nekom stanju pripravnosti očekujući mogući poziv ili je to njegovo slobodno vrijeme u koje on može otići u posjet, na plažu, plivati u bazenu, biti u kinu? Što ako se zalomi da je on u nekom drugom gradu za vikend i uz najbolju volju ne može intervenirati, je li on na neki način kriv ili suodgovoran za smrt pacijenta ili je ovaj pacijent imao peh što se baš sad stvar zakomplicirala kad je ovaj na drugom kraju države? Ili je to neka regulirana pripravnost? Pričamo li o izuzetno rijetkim situacijama, tipa havarija, potres, požar pa se zove sve redom da se spasi što se spasiti dade ili o situaciji koja može pričekati ponedjeljak ujutro. Inače, mogu i skladištari imati takve situacije ako je takva organizacija u firmi, eto šleper zapeo na granici, u snijegu, hitna roba, rashlađena, mora dalje, penali, frka, dolazi istovarati odmah.

 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Tko nezna organizirat radno vrijeme i poslove svojih radnika u 8h kolko su mu na raspolaganju je loš šef ili menađer. Imaš radnike 8h dnevno i ti rasporedi kako znaš i umiješ. Ako ispadne da nešto nije obavljeno nakon kraja radnog vremena, zaposli još ljudi.

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

To vrijedi samo za ne-esencijalne poslove koji nemaju veze sa IT-om.

 

Objasni ti dezurnom sistemasu, da smije iskljuciti mobitel, ili njegovom nadleznom,

koji ce mu biti na raspolaganju, ako je dezurni junior u ucenju, pa i njemu zatreba pomoc.

 

Zato je to regulirano tako, da se dezurni dani isplacuju posebno, te svaka intervencija se dodatno

isplacuje - i nema nikakvih problema.

 

Ako ja u mjesec dana imam 10 dana dezurstvo (maksimalno dozovoljeno po osobi), i u tih 10 dana

imam jednu intervenciju od 15min, ja za tu invervenciju dobijem otprilike 450€.

 

Netko ce reci "puno je to", a zapravo je to na granici sa "malo", jer si 24/7 dostupan u tom dobu,

moras imati i sluzbeni mobi i laptop uz sebe, moras biti u krugu od 30min od posla, da ako ne mozes

rijesiti over-line, da rijesis off-line/on-site, te naravno moras biti i odmoran, naspavan, nealkoliziran itd.

(mislim, mozes se napit, i trazit da te taksi vozi, al u firmu uci neces)

 

A ako u tih 10 dana nemam nikakvih intervencija, za tih 10 dana dobijem oko 700€, sto opet nije puno

kao sto neki misle, jer tih 10 dana si uvjek morao biti odgovoran, dostupan, i na dohvat ruke da mozes brzo intervenirati.

 

Ne radim dezurstva kao sto sam ih radio prije 20 godina, jer tada mi je trebalo vise love.

Sad zapravo sluzbeno nemam dezurstva, jer ucenjaci/praktikanti rado preuzmu tu obavezu, ali me mogu

telefonski dobiti ako im negdje zapne, u bilo koje doba dana. U tom slucaju su dam isplatiti te sate kao da

imam dezurstvo, i opet za 15min telefoniranja dobijem oko 400€.

 

Stvar je jednostavna - kad je radnik posteno placen, i kad firma gleda radnika kao jedinicu koja je bitna,

te se samim time i posteno odnosi i prema radniku, njegovim potreba, a i o placi, onda nema nikakvih problema da ti je sluzbeni mob stalno ukljucen.

 

Drugo je to u rvatstanu, gdje poslodavac ocekuje da ostavis guzicu u firmi, da si dostupan 24/7, radi "dobrobiti firme i kolegijalnosti prema kolegama",

a taj isti "gazda" na temelju "kolegijalnosti" ne isplacuje nikakve premije, satnice, slobodne dane itd., osim sebi.

 

Takvima samo kazem "gle, u 17:00 je moje radno vrijeme gotovo - mozes me zvati, ne moram ti se javiti - ako ti ne pase, zovi dalje, netko ce ti se vec

javiti - ili mozes sam doci u ured i pogledati sta treba", a imao sam slucaj da sam odjebao firmu, koja je bila dobra i jaka firma u HR,

u kojoj sam radio par godina, i gdje sam ostavio puno znaja, vremena i volje, ali novi sefovi nisu htjeli ni cuti IT praksi koju smo provodili,

pa su preko noci sve okrenuli naopako.

 

I prodje tako par godina otkad sam otisao iz te firme, a otisli su i mnogo drugi seniori. Imali su pozar, ostali su bez offline i papirnatih backupa,

te najbitnije - bez dokumentacija, i trebali im je hrpa sifri koje nisu znali - i sjete me se nazvati, da ako bi im dao sifre, jer su sifre njihove,

bla bla bla - a nisu se htjeli sloziti da decentralizirano drzimo offline baze, nego su sve htjeli imati u jednom sefu.

 

E sad, ostali bez sifri i od backup servera, i od switcheva, ma pola postrojenja je stalo.

 

Moj odgovor je bio "ovako, ja ne radim vise za vas, vec jedno 5 godina, ali cu vrlo rado za vas honorarno biti zaposlen ovu subotu,

ugovor na 1 dan/8h, i taj jedan radni dan bi vas kostao 7500€ + doprinosi, pa cu vam u tom radnom danu ispisati i provjeriti sve

sirfe on-site, te svakako ocekujem i premiu za gorivo te placen rucak". Samo sam cuo kako cvokoce zubima i kaze "cut cemo se za to prekosutra".

 

Nisu se sjetili vise me smetati, odlucili su se patiti i zvati okolo druge seniore, sigurno su naletjeli na nekog mekanog, kojeg su iskoristili.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
12 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Stric_Jura kaže...

ako o ITu danas ovisi podosta proizvodnje, ali ponajviše nadzor poslovnih procesa i praćenje rezultata, koji se onda mogu naplatiti, jasno je da se MORA čim prije riješiti bilo koji zastoj...

Ako se to može naplatiti onda od toga izvoli adekvatno platiti adekvatan broj radnika na način da ljudima osiguraš dovoljno slobodnog vremena.

 

 

Ono što ljudi ne shvaćaju kod nas je da zakon koji štiti radnička prava ne štiti samo radnike, već i korektne poslodavce. Ako ja želim adekvatno platiti radnike i zaposliti dodatnog radnika kako bi moli radnici imali pasivno dežurstvo maksimalno dva dana u tjednu, onda ja imam veći trošak rada od onoga tko svoje radnike izrabljuje. Samim time, ja gubim na konkurentnosti zbog svog korektnog odnosa prema radniku. U kapitalističkoj utopiji sam ja za to nagrađen većom produktivnošću svojih radnika, ali u stvarnosti to vrijedi samo ako je tržište rada ravnopravno ili u korist zaposlenika. Ako ima viška zaposlenika, odnosno, manjak radnih mjesta, izrabljivač radnika koji je došao do pada produktivnosti zbog takvih uvjeta jednostavno zamijeni jer je za njega to potrošna roba.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
online
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Čitatelj kaže...

To vrijedi samo za ne-esencijalne poslove koji nemaju veze sa IT-om.

 

Objasni ti dezurnom sistemasu, da smije iskljuciti mobitel, ili njegovom nadleznom,

koji ce mu biti na raspolaganju, ako je dezurni junior u ucenju, pa i njemu zatreba pomoc..

To vrijedi za sve poslove, uključujući i IT.

Mi smo prije više od 20 godina u tadašnjoj firmi definirali sve vrste dežurstva, plaćanje pasivnog i radnog itd. To nije nikakav problem. Uključujući i obveze pri pasivnom dežurstvu (biti u gradu gdje jesi, bez alkohola itd.). Svaka vrsta dežurstva (pasivno / aktivno / dan / noć / vikend / praznik) je imala svoju stopu.

 

To stvarno niti je problem niti je specifičnost IT struke.

3 godine
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Friday kaže...
veliki pero kaže...

 Friday prodao si se za malo vise balina nego u Hr, ne moras svima pricati kako je kul da moras uvijek biti u stanju spremnosti. Drugo, sto ako si mrtav pijan u birtiji, mislis li da bi mogao rjesiti problem?

 

Prodao? Malo vise? Kul? Ti nisi popio kavu jos? Tko kaze da je to kul? To je breme koje dolazi sa teritorijem i nemam nista protiv.

Ne znam sta ako sam mrtav pijan u birtiji. Jer ne pijem alkohol (cak ni za novu godinu) i ne idem u birtije (osim, eventualno na cedevitu grejp dok sam u HR).

 Ne pijes?! Da li si siguran da si iz Slavonije 

16 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Čitatelj kaže...

 

Stvar je jednostavna - kad je radnik posteno placen, i kad firma gleda radnika kao jedinicu koja je bitna,

te se samim time i posteno odnosi i prema radniku, njegovim potreba, a i o placi, onda nema nikakvih problema da ti je sluzbeni mob stalno ukljucen.

 

 

Amen!

 

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Friday kaže...

Znaci OK je da netko potencijalno umre jer se kirurga nije smjelo zvati?

Doslovno sam ti 40 minuta ranije dao primjer - doktori i medicinske sestre imaju pasivno dežurstvo - pripravnost. Kad su pripravni, moraju biti u krugu od 30 minuta od radnog mjesta. Kad nisu pripravni, nema ih tko što zvati.

 

Na bolnici je da organizira dovoljan broj ljudi u aktivnom i pasivnom dežurstvu.

 

Čitatelj kaže...

To vrijedi samo za ne-esencijalne poslove koji nemaju veze sa IT-om.

 

Objasni ti dezurnom sistemasu, da smije iskljuciti mobitel, ili njegovom nadleznom,

koji ce mu biti na raspolaganju, ako je dezurni junior u ucenju, pa i njemu zatreba pomoc.

 

Zato je to regulirano tako, da se dezurni dani isplacuju posebno, te svaka intervencija se dodatno

isplacuje - i nema nikakvih problema.

 

Ako ja u mjesec dana imam 10 dana dezurstvo (maksimalno dozovoljeno po osobi), i u tih 10 dana

imam jednu intervenciju od 15min, ja za tu invervenciju dobijem otprilike 450€.

Ti pričaš o nečemu što tu uopće nije sporno - pasivno dežurstvo je jedno, i eventualno se može usuglasiti da na razini čitave EU vrijedi isti mjesečni limit po osobi, a dostupnog van radnog vremena (i van pasivnog dežurstva) je drugo. Ti u tih 10 dana moraš biti dostupan 24/7, ali ako nije jedan od tih dana, ti možeš slobodno ugasiti mobitel, ne moraš odgovoriti na onaj mail koji je došao u petak popodne do ponedjeljka ujutro...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Dobro i koji je onda problem da postoji zakon koji to regulira?

U firmama koje imaju dobru praksu, uspostavljena dežurstva koja se plaćaju i dobar menadžement koji to sve organizira se neće ništa promijeniti.

Ali se možda hoće promijeniti u onim firmama koje nisu takve, a ima ih dosta, vrlo vjerojatno veći broj nego ovih prethodnih.

Moj PC  
12 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Friday kaže...
zelenapaprika kaže...
Friday kaže...

 

Napominjem: ako planirate biti netko i nesto u IT-u a rad izvan radnog vremena vam je nezamisliv - prihvatite se neceg drugog. Vjerojatno je tako i u drugim bransama ali ovo znam iz vlastitog iskustva.

 

 Ovo čak nije ni smiješno, ovo je tragično. Ako planirate biti netko i nešto... Svašta čovjek pročita na ovom forumu. Uostalom, sam si napisao. Postoji ekipa za dežurstvo koja je plaćena. Sve izvan toga je izrabljivanje.

 

Isto tako sam i napisao da ekipa koja dezura samo nadzire sustav. I evenutualno odgovara na pozive korisnika.

 Onda ta ekipa radi posao Homera Simpsona. Ako je potrebno da netko sposoban svakih x vikenda mora biti dežuran uz mobitel, onda se to dogovori. Nije to nikakav problem. Zamisli sebe da u petak poslijepodne sjedneš na avion, dođeš u Hrvatsku vidjeti rodbinu i prijatelje i onda ti zazvoni mobitel da cijeli vikend moraš nešto krpati. A znaš da u Irskoj postoji netko tko to može riješiti.

Friday kaže...
bunker kaže...

@Nuclear Phoenix

@Friday


Bećari, kaj vi to pokušavate ? Jasno je meni da usko specijaliziranih stručnjaka za neko softverski ili bankarsko područje je jako malo. No je li vama jasno da je još manje visokospecijaliziranih doktora koji mogu obaviti neku extra kompliciranu operaciju ili zahvat, pa opet nikome nepada napamet takvoga zvati da u tri noći dođe odraditi takvu operaciju.

 

Znaci OK je da netko potencijalno umre jer se kirurga nije smjelo zvati?

 Ne, nego treba biti dovoljno kirurga da se takvo što ne dogodi. U maloj zemlji poput Hrvatske nema dovoljno kirurga (kada se već to spominje u raspravi), pa onda vrhunski kirurzi moraju hitno doći u bolnicu spašavati tuđi život, a nalaze se negdje na nekom otoku, u planini ili ne trećem mjestu, premda postoji netko tko je dežuran. Kada sam bio u bolnici, najviše me je bilo strah vikenda i dežurstava. Niti dežurac ima volje išta rješavati, niti ima znanja jer ga je naprosto zapalo dežurstvo, a on ima drugu vrstu specijalizacije. Ima tu puno više nijansi od ovoga što sam napisao. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Čitatelj kaže...

Stvar je jednostavna - kad je radnik posteno placen, i kad firma gleda radnika kao jedinicu koja je bitna,

te se samim time i posteno odnosi i prema radniku, njegovim potreba, a i o placi, onda nema nikakvih problema da ti je sluzbeni mob stalno ukljucen.

 Stvar nije uopće jednostavna jer ljudi imaju različite potrebe i pripritete. Samohrana majka ne želi otkazivati rođendansku proslavu svog djeteta jer ju je šef upravo nazvao i uvalio joj posao koji mora ujutro biti gotov. To nije pitanje plaće.

 

EDIT:

BTW, jeste li skužili kako je Plenki odigrao baš tu kartu? Kao, Milanović ga je zvao vikendom ujutro zbog ZDS i omeo obiteljsku idilu dok je njegov mali slagao Lego kockice. Tako je tom uspunom pričom Milanče ispao bar malo negativac.

 

Plaćanje pasivnog  i aktivnog dežurstva je samo jedna stavka, uz to treba biti propisano i koliko toga može biti, ne možeš svaki dan biti pasivno dežuran, jer to opet utječe na tvoj privatni život. Također moraš unaprijed znati kada će to biti.

 

Naravno da u slučaju teške havarije na poslu svi ostavljamo što trenutno radimo i idemo spašavati što se spasiti može, kao što su ljudi išli u Petrinju ne gledajući radno vroijeme, no ovdje ne pričamo i izvanrednim situacijama, nego o mailovima i pozivima da se nešto odradi jer je eto šefu tako zgodno, a takvih situacija ima puno previše, pogotovo otkako velik broj ljudi ima službene mobitele i laptope.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.1.2021 11:55 (Visak).
15 godina
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Petko je u pravu. Ne radim u IT, ali nebitno. Davnih dana kad sam počinjao, radio sam doslovno dan i noć i ne samo da su me zvali po volji, nego sam dolazio sam, kad god sam mislio da treba. Radio sam što sam više mogao i nikad se nisam bunio, čak ni kad su mi uvaljivali teške poslove koje su trebali obaviti drugi. Možda zvuči zastrašujuće, ali ako želite uspjeti, neminovno je. To je trajalo jedno vrijeme, nekoliko godina, a onda su se stvari posložile. Sve se može, obitelj, djeca, slobodno vrijeme, ali do toga se dođe samo žestokim radom i odricanjem. Patetično? Neka, istina je. (Osim ako ste u politici ili tatin sinčić, ali neću sad o takvima.) I naravno, zovu me i dalje, to se nije promijenilo, ali danas se javljam samo onima za koje znam da trebaju nešto ozbiljno. Ostali čekaju na red.

 

Ovaj zakon možda i nije loša ideja, ali kao i toliko puta dosad, mislim da se njegovim donošenjem neće mnogo toga popraviti. Oni koji su dosad radili kako treba nastavit će, a oni koji nisu, iskoristit će ga da (ne) rade još gore. I da, što se tiče Domovinskog rata, ova spika da me u slobodne dane nitko nije mogao zvati nasmijala me do suza. "Četnici napadaju? Sori dečki, nisam u smjeni." Dajte, ljudi... 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
"Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena kao

Ne smije te vlasnik firme, sef odjeljenja ili sef smjene ometati izvan radnog vremena,

ako nemas dezurstvo, ili dogovoreno da te moze nazvati radi iceka - to spada u bulling,

i u razvijenim zemljama se to izbjegava.

 

Recimo odjel za ljudske resurse smije svakog radnika nazvati izvan radnog vremena,

radi vaznih obavjesti, tipa "od sutra KN95/FFP2 maske obavezne na poslu, nalaze se tu i tu, pokupite ih prije dolaska na radno mjesto",

a da te sef zove i kaze "e cuj kompa, aj se ti fino spoji na exchange server, i promjeni mi automatski odgovor na mail, jer me nema slijedecih par dana",

na to bi dobio odgovor od mene "to ti mogu napraviti u ponedjeljak, nije esencijalno za posao, tvornica ne stoji radi toga, a ako ti je to bas bitno,

imas laptop, imas mob, spoji se i promjeni si sam poruku - nisam tvoj bebi siter", i ne smije mi to zamjeriti nikako, jer iza svakog radnika

stoji odjel za ljudske resurse, uprava, sefovi odjeljenja itd, koji bi te zastitili - zato normalnim ljudima to ni ne pada napamet.

 

Drugo bi bilo da je nesto veoma esencijalno, makar bio na godisnjem, na Maldivima, i da nitko ne zna i ne moze rijesiti,

nazovi, reci "gle, stojimo tu i tu na toj tocki vec 5 sati, ne mozemo rijesiti, ako mozes, pomozi", i nema frke,

rijesti cemo - u tom slucaju da me zovu i na privatni broj, nije frka, kad svratim u motel/hotel/kampicu, ukljucim lap,

spojim se, pogledam, ili kazem sto treba odraditi.

 

Lijepa rijec i postovanje prije svega. A ne kretati s tim "od tebe se to ocekuje" - jer od radnika se ocekuje da odradi svoju smjenu,

a sve izvan smjene, nema se sta ocekivati, osobito ne u slobodnim danima i godisnjem, dobra volja, koja se naravno - naplati.

 

Sta da kazem za HR? Proslo ljeto je za Sisak bio ispisan popis dezirnih lijenika koji vrse savjet i dogovaraju termin i mjesto za Cov19 test,

niti jedan od tih lijecnika se NIJE udostojio javiti - a radni je dan - cemu onda tako nesto?

 

A imao sam frku jer sam morao zbog promjene HR na crnu zonu, imati ili negativan test, da ne moram u karantenu.

Na kraju sam morao zvati ZG da to s njima rijesim, jer eto, ovi u SK imaju placeno dezurstvo, al nitko to ne odradjuje.

 

I ajd da sam zvao iza ponoci - ne, zvao sam u 13h, normalno radno vrijeme. Ja sam dakle protiv toga da se zlouporabi

poduzece i cucla novac za nerad, al isto tako sam i protiv toga da se radnik izrabljuje jer "to se ocekuje".

 

Sve po dogovoru, i onda pismeno stavit na ugovor, i nema frke. Plati, i nema problema. Al radit dzabe cu samo sebi, za svoje hobije, za niti jedno poduzece,

radi nikakve "dobre volje" - jer da sam na cesti i gladan, nitko nebi spomenuo niti jednoj firmi "gle, aj daj tom covjeku novce, radi dobre volje".

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
Čitatelj kaže...

Ne smije te vlasnik firme, sef odjeljenja ili sef smjene ometati izvan radnog vremena,

ako nemas dezurstvo, ili dogovoreno da te moze nazvati radi iceka - to spada u bulling,

i u razvijenim zemljama se to izbjegava.

E, pa o tome se tu i radi. Nije upitno dežurstvo, upitno je upravo ovo gore.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
U mojem bivsem preduzeću tu u Hrvatskoj šefovi nisu imali sa tim problema. Mogli du te komotno zvat kad su htjeli jer si ionako 15 sati na dan bio na poslu.. Lijepa naša silovana..
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: "Pravo na isključivanje" nakon radnog vremena
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Vjerovali ili ne, postoje ljudi kojima posao nije na prvom mjestu nego obitelj.

Vjerovali ili ne, postoje ljudi koji ne love najveću moguću plaću i karijeru nego im je posao tu zato jer im plaća račune, i to je sve.

 

Vjerovali ili ne, vas nekolicini forumaša kojima je ovakav prijedlog zakona besmislica taj prijedlog nije niti namijenjen, jer vi volite i ostajati prekovremene i umrijeti za posao, jer potajno ste i prihvatili taj kapitalistički sindrom da je posao na prvom mjestu a tek onda obitelj. Jer SMEG a ne BEKO  

 

 

Cek, ti mislis da je meni posao ispred obitelji? Pa ja sam se najeo govana bas zato da mogu uzivati sa svojom obitelji. Vozim svoje cure ujutro u skolu (u dvije ture), popodne idem po njih (isto u dvije ture). U medjuvremenu im skuham rucak (jer radim od kuce, zena mora biti u firmi). Kad ih dovezem kuci onda rucamo, pricamo... kad sam gotov s poslom (oko 5) onda ide druzenje dalje.

Provodim sa djecom vremena vise nego velika vecina ljudi.

 

Meni je fora kako se na nekoga tko je uspjesan odmah gleda kao na nekoga tko zanemaruje obitelj. Jeste vi ljudi normalni?

Ima jedan lik ovdje koji mi je prije dosta godina slicno prigovarao jer sam rekao da u slobodno vrijeme tu i tamo citam neke tehnicke stvari kako bih poboljsao svoju konkurentnost. Njegov argument je bio "meni je najbitnije provoditi vrijeme sa sinom, ja ne trcim za karijerom kao ti". Lik proveo dobrih 1500 sati u dvije godine igrajuci Battlefield. Znaci kad citas knjigu koja je vezana za posao ili jednom u par mjeseci odradis nesto ekstra na poslu onda si los otac koji zanemaruje obitelj. Kad igras online igre onda si dobar otac koji samo treba malo slobodnog vremena za sebe.

 

 

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice