Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

poruka: 89
|
čitano: 19.577
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ".
2 godine
online
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

kaže jedan;

 

*"Iako možda jest ilegalno, raširena je percepcija da to nije krađa, pa nekima nije problem o tome pričati u profesionalnom okruženju: s klijentima sam pričao o tome kako sam skinuo i gledao neke TV emisije", kazao je jedan od ispitanika.

 

zašto se takvo "djelovanje" uopće zove piratstvo ?

što su pirati kroz povijest radili, a rade u nekim područjima i danas ?

 

dođu ti na brod čamcem, pregledaju što imaš od robe, najedu se na tvome brodu, malo popiju, lijepo se s tvojom posadom i kapetanom pozdrave, te odu..

oni inače ne kradu.

 

ako piratstvo nije krađa, treba promijeniti naziv toga ljudskoga djelovanja.

 

pravni fakultet je jedan od ....., gdje ti ne treba puno mozga da bi ga završio (kaže jedan moj frend).

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Kad studoši krenu raditi, naplačivati svoje sate i od tužbi zarađivati, onda neće više biti moralno prihvatljivo.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
silvio3105 kaže...
Tko je kriv, onaj koji seeda torrent il onaj koji skida s istog tog torrenta?

 -oboje jednako.. tj onaj tko skida nije kriv za download nego za istovremeni upload-distribuciju, to je kažnjivi dio, neovlaštene distribucije zakonom zaštićenog autorskog djela, kolokvijalno piraterija.

-prvi, jer seeda, jer time omogućuje, što nema pravo, tj isključivo pravo ima vlasnik i ovlašteni distributer s konkretnom dozvolom vlasnika, svi drugi nemaju pravo .. čak in bug za karikirani primjer kad na dvd-u distribuiraju drivere, directx bez dozvole ms-a-vlasnika.. i sl. jer to nema veze s komercijalom nego copyrightom, pravilima u licencama, soft-zamp-autorskim pravima-zakonima.. i čak nije važna cijena, može biti free, kao dobar primjer što se može ili ne može je 7z-licenca, koja konkretno navodi-dozvoljava i distribuciju pa i prodaju .. uz naravno uvjete, koje ako prekršiš tad si pirat tj kršiš zakon o zaštiti autorskih (vlasničkih) prava, dok su dijelovi-načini kršenja korištenje suprotno licenci ili distribucija, modifikacija (ako za to nema dozvolu) itd..

ponovo, pročitajte 7z licencu, to je free-soft.. no licenca je i dalje licenca, i kršenje tog je 'piraterija' tj kazna po zakonu.. naprosto licenca navodi što se smije, ostalo je zabranjeno i time zakonom kažnjivo djelo i to klase po sili zakona (ne po privatnoj tužbi vlasnika-zastupnika).. pa je dovoljno prijaviti nadležnima-sudu.

 

PzKpfw kaže...

 

..


Piratstvo je krađa i zaslužuje da ga se tretira kao najgori kriminal.

..

 -zalutao si.. vrati se pod kamen.

-pročitja barem naslov teme.. koji kaže što? .. tj ili si baba s placa pa trkeljaš ili koristi pravne okvire i razlikuj pojam krađe, korištenje, distibucija itd. tj pročitaj barem što je opis 'piraterija' ako misliš sudjelovati ozbiljnije.

 

Posmatrač kaže...
silvio3105 kaže...
Tko je kriv, onaj koji seeda torrent il onaj koji skida s istog tog torrenta?

 Torrent je siva zona. Ako ja seedam nesto ja to ne distribuisem vec samo dozvoljavam drugim da mu pristupe.....

-nije siva zona, kao što nije torrent sam po sebi problem.. nego sadržaj, na koji imaš ili nemaš pravo, pa nabrajanje što (ne)smiješ.. npr distribuirati ili omogućiti itd. a TPB je 'samo za seedanje' ipak kažnjen, dakle sud-praksa-tumačenje je takvo (dok se ne pojavi drugi sudac s ličkim rukovanjem ili nadležno tijelo koje će drugačije tumačiti zakon.. tj mi ako se ne slažemo oko tumačenja tražimo to od onih koji su za to predviđeni, sabor-zakonodavac itd..)

-jeidni dio 'sivila' i torrenta je to što juzeri u neznanju ne znaju da kad nešto downloadaju nije isto ako istovremeno i uploadaju-distribuiraju a to radi torrent kao tehnologija-uvjet-način rada.. i zato nemaš ni jedan jedini otvoreni torrent za komercijalu, isključivo za free npr linux distre gdje to vlansik jasno dozvoli, jer bi s komercijalom svako legalni-legitimni korisnik istovremeno postao pirat. Jednostavno nema kormecijale i legalnog torrenta jer je nemoguće kvaka-22... ili-ili.

 

-djelo koje se počini, koje je kažnjivo nije download (nekog softa) nego distribucija (a može i korištenje itd..), što će reć, možeš sad skinuti recimo win10 iso s ms stranice, legalno-legitimno, no ne smiješ distribuirati, koristiti bez odgovarajuće licence, modificirati itd tj ono što ti licenca dozvoli-zabrani.. ako ja skinemisti taj iso, nisam priat, ali ako ga skinem i dam tebi tad sam postao pirat.. jasnije? (uz hack-crack i ostalo što se zabranjuje, kao i terorizam, pedofilija i sl. pa i korištenje u te svrhe).

-ili kraj rečenice, kažnjivo je omogućiti drugima pristup-download ako nemaš to izričito pravo kao distributer kojeg je vlasnik ovlastio. Time onaj tko downloada i dalje nije pirat ali ti jesi jer si to omogućio, nevažno seedanjem ili drugim načinom, npr hakiranjem neke stranice što bi bilo pandan da razbiješ izlog trgovine i ponudiš prolaznicima da uzmu robu.. oni tad nisu krivi za provalu nego i dalje ti, a tehnički nisu oni ukrali robu nego si im ti dao (istina nije najbolji primjer.. recimo uđeš u trgovinu i ukradeš čokoladu, izađeš i pokloniš je prolazniku.. on nije ukrao, nije lopov .. i dalje je to ona osoba koja je to djelo počinila a razlika s materijalnim dobrima i autorsko-zampovskim-djelima je u fizičkim osobinama materije i intelektualnih prava vlasništva kao patenti-licence tj to je 'neukradivo' osim da ukradeš recimo recept cocacole ne bocu-pića.. soft i pjesmu ne možeš ukrasti, možeš koristiti u skadu ili suprotno licenci-uvjetima, možeš plagirati-fejkati kao lažne rejbanice-brandove, možeš zavarati kupca itd koji ako kupi fejk i zna tad je sukrivac, tj mora reći da nije znao i da je prevaren tad je nevin.. itd.).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 12:38 (ihush).
2 godine
online
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ihush kaže...

 -oboje jednako.. tj onaj tko skida nije kriv za download nego za istovremeni upload-distribuciju, to je kažnjivi dio, neovlaštene distribucije zakonom zaštićenog autorskog djela, kolokvijalno piraterija.

 

 ajde ?

dakle, ja skinem s torrent klijentom koji nema opciju distribucije, leech ..50 filmova dnevno, i ja nisam pirat ?

ne dijelim, ne dam...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Kad ideš u kino, ne plaćaš film, nego uslugu prikazivanja filma. Za tu uslugu, distributer mora zaraditi (kokicama, reklamom itd.). Ti plaćaš recimo Cinestaru da bi gledao film kod njih. Reklame su tamo samo zbog distributera, ne zbog filma. Primjer, Paramount ne dobije ni lipu za tvoje gledanje reklame o Bon Bonu, ali zaradi na premiji od filma za koji zna da će privući više gledatelja. 

 

Ti možeš frendu posuditi CD, ali frend ne smije "konzumirati" CD u vidu instalacije. Program se valjda smatra konzumiran instalacijom i ti si platio licencu (1). Ne možeš to tretirati kao lopatu. 

 

Ne kažem ja da nema tu obostrane odgovornosti, i da to vjerojatno nikad neće biti crno-bijelo, no neke stvari su mi razumljive. 

Ovo što se napominje baterija vs cijeli laptop mi je glupost, ali tako je bilo i recimo kod automobila. 5 godina na motor ili 100.000km, pa neznam 7 godina na koroziju. Jel bi trebao kriviti nekog ako ti motor prdne nakon 5 godina +1 dan a auto nije hrđav? Ili bi ja trebao planirati da auto vozim tih 4 godine i 355 dana? Ili da planiram da 2 dana nakon toga može doći do kvara motora koji će me natjerati da razmislim da li je isplativije kupiti drugi auto?

 

No Mans Sky mi je najbolji, možda i najveći, primjer. Jel bi 2016. trebao nekog ubiti ili bi sad 2022. mogao reći da si dobio i više nego što si kupovao?!

 

Što god mi htjeli, ti sam određuješ od koga i što ćeš kupiti. Ako ti se ne sviđaju reklame u kinu, nađi neko bez toga. To je njihova premisa, a ja ću biti uz tebe i zagovarati da se mora podići garancija baterija s 12 na 24 mjeseca.

 

I da se na Netflix ne trebaju staviti reklame ako se meni usluga ne pojeftini. Ili dobijem X više sadržaja. Onda ću ja odrediti da li mi taj sadržaj vrijedi tih reklama. No neću plaćati Netflix da bih gledao reklame.

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Zaporožac kaže...
ihush kaže...

 -oboje jednako.. tj onaj tko skida nije kriv za download nego za istovremeni upload-distribuciju, to je kažnjivi dio, neovlaštene distribucije zakonom zaštićenog autorskog djela, kolokvijalno piraterija.

 

 ajde ?

dakle, ja skinem s torrent klijentom koji nema opciju distribucije, leech ..50 filmova dnevno, i ja nisam pirat ?

ne dijelim, ne dam...

 -nema torrenta bez distribucije. .. imaš u opcijama ograničavanje bandwidhta uploada, nula je beskonačno, bez ograničenja.. ok?

-skidanjem filma .. nisi pirat, i dalje si legitiman korisnik, kaže eu, švica, hr, 90% svijeta-zakona.. tj sve što kao korisnik možeš bez kršenja nekih zakona npr provalom je legalno-legitimno, plaćeno zamp nametom na medije i rtv pristojbom na emitiranje.. može skinuti čitav internet.. ne smiješ koristiti nedozvoljena sredstva kao hack-crack.. tj ne smiješ zaobići zaštitu-zabranu, ako neka stranica nešto dozvoljava tad to smiješ, ako zaobiđeš zaštitu tad si haker-cracker-provala... tj kolokvijalno pirat-haker i tad je to ono što je kažnjivo, ne download.

-bit ćeš kažnjen za neovlaštenu distribuciju.. nikad za konzumaciju, nema, nema primjera u svijetu. ok?

-bit ćeš kažnjen za hack, crack.. ne za korištenje-konzumaciju.

-bit ćeš kažnjen za porez, poslovanje.. od inspektorata-porezne-carinske ako si firma, ne od riaa-zampa-autora ako koristiš komercijalni soft u firmi, dok privatnom tužbom oni mogu tražiti i dobiti od tebe naknadu.. no to ne rade osim spordadično par primjera u povijesti.. newyork-texas sudovi i sl.

 

-ne postoji kazna-presuda za download u svijetu, mada to navode medijski natpisi.. isključivo za ostalo iz 'piraterije'... distribucija, hack-crack itd..

-download svega što ti je dostupno je legalno-legitimno.

 

edit: .. ili kao dodatno objašnjenje-potvrda, nekad u doba cd-a.. prije globalizacije-digitalizacije-interneta i izjednačavanja medija..

-unažanje (za prodaju-distribuciju) za razliku od zakonom dozvoljene izrade kopije-backupa.. pojedine države-zakoni imaju i navedeno konkretnu količinu kopija, po sjećanju dojč 7 il 9 komada, iznad tog si diler-distributer, jednako kao drogdileri i količina kad ih policija ulovi.. za osobnu upotrebu ili distribuciju. Tad se vidi i ta razlika, dok će mediji ili BSA vikati samo da je kopiranje kažnjivo.. ne nije, nego se iznad tog broja smatra za distribuciju tj pirateriju tog doba, video-audio-soft.. 

-sad više nema te klauzule-formulacije jer više nije origianlan medij ili broj kopija.. sad originalan medij skoro ne postoji, win-mso licenca je key u praznoj kutiji itd.. i nekadašnji originalan medij više ne postoji kao i zaštita hologramska koju je koristio.. kao antipirat mjera jednako kao novčanice i sl.

 

edit2_ torrent.. 

problem s torentom, .. zakon-tumačenje.. distribucija, nije važno koliko byteova si distribuirao, pa čak ni jedan byte.. kriterij-tumačenje je da je omogućeno (protupravno, tj nisi distributer i tad nemaš to pravo).. a hoće li netko s tvojeg računala skinuti kb-gb ili ništa je tad sporedno, tpb je kažnjen mada s njihovog servera nije skinut ni byte 'samo seed'.. nema samo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 13:23 (ihush).
2 godine
online
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

kako nitko nije isprogramirao torrent klijent koji nema upload ?!

to bi išlo kao alva... 

 

*nego, dakle, ja ukro 50 digitalnih filmova i sve ok ?

 

Warner Bros sazna, i sve okej ?

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Zaporožac kaže...

kako nitko nije isprogramirao torrent klijent koji nema upload ?!

to bi išlo kao alva... 

 

*nego, dakle, ja ukro 50 digitalnih filmova i sve ok ?

 

Warner Bros sazna, i sve okej ?

 -ne može netko isprogramirati, kao što ne može isprogramirati browser da ti prikaže nepostojeću web stranicu.. tj to je tehnologija, kao struja, kao telefonija, mreža.. ne možeš ti nešto napraviti na svojem računalu ako si nekompatibilan, nestandardan..

 

-jesi li ikad vidio takvu tužbu? .. odnosno, tužiti privatno može bilo tko bilo koga jedino je kriterij da sud prihvati tužbu i nadležnost.. ostalo je spor koji može završiti svakako.. no ako govoriš o zakonu, kaznenom djelu.. nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
GranDaddo kaže...

Kad ideš u kino, ne plaćaš film, nego uslugu prikazivanja filma. Za tu uslugu, distributer mora zaraditi (kokicama, reklamom itd.). Ti plaćaš recimo Cinestaru da bi gledao film kod njih. Reklame su tamo samo zbog distributera, ne zbog filma. Primjer, Paramount ne dobije ni lipu za tvoje gledanje reklame o Bon Bonu, ali zaradi na premiji od filma za koji zna da će privući više gledatelja. 

 

Ti možeš frendu posuditi CD, ali frend ne smije "konzumirati" CD u vidu instalacije. Program se valjda smatra konzumiran instalacijom i ti si platio licencu (1). Ne možeš to tretirati kao lopatu. 

 

Ne kažem ja da nema tu obostrane odgovornosti, i da to vjerojatno nikad neće biti crno-bijelo, no neke stvari su mi razumljive. 

Ovo što se napominje baterija vs cijeli laptop mi je glupost, ali tako je bilo i recimo kod automobila. 5 godina na motor ili 100.000km, pa neznam 7 godina na koroziju. Jel bi trebao kriviti nekog ako ti motor prdne nakon 5 godina +1 dan a auto nije hrđav? Ili bi ja trebao planirati da auto vozim tih 4 godine i 355 dana? Ili da planiram da 2 dana nakon toga može doći do kvara motora koji će me natjerati da razmislim da li je isplativije kupiti drugi auto?

 

No Mans Sky mi je najbolji, možda i najveći, primjer. Jel bi 2016. trebao nekog ubiti ili bi sad 2022. mogao reći da si dobio i više nego što si kupovao?!

 

Što god mi htjeli, ti sam određuješ od koga i što ćeš kupiti. Ako ti se ne sviđaju reklame u kinu, nađi neko bez toga. To je njihova premisa, a ja ću biti uz tebe i zagovarati da se mora podići garancija baterija s 12 na 24 mjeseca.

 

I da se na Netflix ne trebaju staviti reklame ako se meni usluga ne pojeftini. Ili dobijem X više sadržaja. Onda ću ja odrediti da li mi taj sadržaj vrijedi tih reklama. No neću plaćati Netflix da bih gledao reklame.

 Plaćam uslugu prikazivanja filma, ne reklama. Ako svoje potrebe ne mogu zadovoljiti ulaznicom od 60kn nek je stave 100kn i ne varaju ljude. Kokice su ponuđene po određenoj cijeni i mogu ih kupiti ili ne, moj izbor. Reklame su mi nametnute i to je varanje kupaca.

CD nije samo program, CD je glazba, film... na kutiji jasno piše, između ostalog, ZABRANJENA POSUDBA. Dakle kriv si ti koji je posudio a također i on koji je neovlašteno konzumirao.

No Mans Sky? Pa kad već povlačiš paralelu s automobilima to ti je ko da si 2016 kupio Golfa koji ne vozi, 2018 mu uspio upaliti motor, 2020 si dobio gume i evo 2022 ga voziš. Minimalno jamstvo kod automobila je zakonski definirano (2 godine) i to što ti jedan proizvođač daje dulje jamstvo od drugog ne znači da ovaj drugi radi protiv zakona nego da ti ovaj prvi daje više nego što zakon propisuje kao minimum, u svrhu vlastite promocije.

Ovo da sam određuješ što ćeš kupiti je glupost. Ko da kupiš onog ranije spomenutog Golfa koji ne radi ili crkne za mjesec dana a proizvođač ti na to kaže kako te nitko nije silio kupiti Golfa, mogao si Mercedesa.

 

Vrlo si kontradiktoran. Nećeš plaćati Netflix da bi gledao reklame a normalno ti je puštanje reklama u kinu, koje također plaćaš? U čemu je razlika? Pa pronađi ti neki streaming servis koji nema reklame.

 

12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Zaporožac kaže...

kako nitko nije isprogramirao torrent klijent koji nema upload ?!

to bi išlo kao alva... 

 

*nego, dakle, ja ukro 50 digitalnih filmova i sve ok ?

 

Warner Bros sazna, i sve okej ?

 Ko kaže da nije? Pa svaki client ima opciju blokiranja ili ograničavanja izlaznog prometa a ako ne vjeruješ softwareu blokiraš outgoing na routeru.

 

WB ti ne može ništa ako ne kršiš zakon svoje države.

 

15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
BlueMax kaže...

Vrlo si kontradiktoran. Nećeš plaćati Netflix da bi gledao reklame a normalno ti je puštanje reklama u kinu, koje također plaćaš? U čemu je razlika? Pa pronađi ti neki streaming servis koji nema reklame.

 

Slažem se da sam kontraditoran, jer ovo nije jednostavna tema. Evo recimo CD s glazbom. Slažem se s tobom! 

Ne slažem se s tobom oko kina. 

Oko Netflixa je drukčije. Netflix daje doslovno E2E prikazivanje na tvom uređaju. Kao da ti Paramount daje prikazivanje Top Guna (valjda je to sad najveći hit) direktno na tvom uređaju. Netflixu ja već plaćam pretplatu da gledam sadržaj, pa me za reklame treba "nagovoriti". Kad idem u kino, od kina dobijem ugođaj i infrastrukturu (fotelje, veliki ekran, zvuk), mogu gledati aktualan hit i za to plaćam ulaznicu na projekciju. Ja procjenjujem da li mi je 40-50kn opravdava gledanje filma u tom kinu. Ili čekam da dođe na stream. Da mi Netflix kaže "Evo ti reklame, ali ja ti dajem dodatni sadržaj besplatno / smanjenu pretplatu / kupnju nečeg s popustom (recimo kućno kino)" onda mi to ima smisla. Ako uvode reklame za ekstra revenue onda će me kao korisnika izgubiti. Po njihovom padanju pretplatnika, ne vidim kako je s reklamama bez benefita za krajnjeg korisnika moguće to preokrenuti. 

 

Usporedba s autoindustrijom nije bila za argument za/protiv, nego kao praksa koju prihvaćamo i u drugim industrijama.

In vino veritas
2 godine
online
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
BlueMax kaže...

 Ko kaže da nije? Pa svaki client ima opciju blokiranja ili ograničavanja izlaznog prometa a ako ne vjeruješ softwareu blokiraš outgoing na routeru.

 

WB ti ne može ništa ako ne kršiš zakon svoje države.

 

 pa, kolega ihush je napisao da ne može torrent klijent raditi bez dijeljenja...

pročitaj gore..

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
BlueMax kaže...
..

CD nije samo program, CD je glazba, film... na kutiji jasno piše, između ostalog, ZABRANJENA POSUDBA. Dakle kriv si ti koji je posudio a također i on koji je neovlašteno konzumirao.

..

 -ne postoji neovlaštena konzumacija.. tj zakon, predviđa, koristi riječ konzumaciju za korisnika i koristi se isključivo u formulaciji da korisnik ima pravo konzumacije.. nigdje nikad da nema ili da je konzumacija kažnivo djelo, tj da je tad bi svi bili krivi, odnosno za svaku konzumaciju bi morali imati licencu-dozvolu vlasnika.. imamo je time što nam daje pravo konzumacije koja kao riječ-termin to već implicitno uključuje-podrazumijeva, uvijet bez koje ne može.. i konzumaciju daje zamp, rtv pristojba kao pravo, što je zakonom regulirano, sve dok je konzumacija, ne nešto drugo kao distribucija, zloupotreba itd.. pa tako konzumirati sadržaj može i kriminalac u zatvoru, nezaposleni bez kune u džepu, možeš gledati-slušati radio-tv... to je sve konzumacija i time ne može biti nedozvoljena jer je termin za isključivo pozitivno-dozvoljen način upotrebe nasuprot ostalih načina koji su kršenje zakona ili dozvoljeni od vlasnika prava kao hack-crack-distribucija tj samo onaj tko ima dozvolu za to to smije, ostali ne.. ali smiju konzumirati i to nikad nigdje nije kažnivo djelo niti postoji slučaj-presedan-primjer.

 

-da, klasične zablude koje bsa godinama gura, svaki medijski naslov gdje vidite 'zbog downloada ili neovlaštenog korištenja'.. je laž-izmišljotina, isključivo su kažnjeni zbog 'piraterije' a to je distribucija-hack-crack i sl. ne konzumacija tj ako je samo konzumacija tad nema djela piraterije, nema kaznenog zakona-presude.. može biti isključivo privatna tužba koja nema veze sa zakonom a takva tužba može biti iz bilo kojeg razloga i jednako presuda..

 

-konzumacija, riječ-značenje-terminologija i kontekst..

-možemo npr konzumirati biračko pravo, sex, hranu-piće.. no ovo je tema o autorskim pravima, riaa-zamp-copyright-digitalija.. audiovideo-soft.

-ništa od navedenog nije zabranjeno konzumirati, sex ili glasačko pravo.. stvar je u mjestu, načinu.. tad je nešto sex a nešto silovanje i tad djelo nije konzumacija nego silovanje, kao karikiran primjer što je što-značenje i distinkcija koja je u zakonu-pravu vrlo važna, važna kao forma, nema ofrlje-slično..

-soft licence opisuju što dozvoljavaju .. kao način konzumacije, npr freeware može biti free za kućnog korisnika ali nije za firmu-komercijalu.. tad je korištenje isto ali nije svrha-mjesto, kuća-posao i to je tad razlika, ne konzumacija jer i dalje isti tetris radi jednako..

-u slučaju glazbe-filma, svaka konzumacija je legalna-legitimna, dozvoljena zakonim cca 197 država svijeta.. uklučena u pravo kao zrak-voda-kretanje, plaćeno rtv pristojbom i zamp nametom kao porez koji se naziva drugačije.. i to uključuje osim konzumacije i snimanje, kućnu uptrebu, kao slušanje.. a naravno brani recimo javno izvođenje ili distribuciju.

-isti glazbeni cd-pjesmu, ako slušamo u autu, kući.. nije javno izvođenje, ali ako to radimo na javnom izvođenju tad smo 'pirat'.. odnosno ne postoji termin javna konzumacija jer je oximoronizam, nego konzumacija, osobna, za osobnu-kućnu upotrebu ili za kranjeg korisnika kad se gleda maloprodajno pdv i sl. (ne biz, proizvodnja, daljnja prodaja, distribucija itd. sve osno što na rubu cd-a može biti napisano kao na svakom autorskom djelu..).

.. dakle ako nema termina javna konzumacija, odnosno ako sama riječ konzumacija inkluzivno opisuje pravo konzumiranja nečeg-sadržaja, ona nije kažnjiva niti je ona djelo, nego način i mjesto.. to je ono što nešto čini kaznenim djelom tj recimo javno izvođenje vs osobno-kućno a konzumacija je i dalje ista-identična, bio to tetris, piva, sex, hrana.. jedemo jednako u kući ili restoranu, no restoran mora imati dozvolu da bi posluživao hranu, dok u kući ista ta hrana i isti kuhar ne treba dozvolu..

 

-dovoljno jasno? :)

važno, semantički-slično i sl. pravno se mora vrlo strogo-formalno koristiti, nema interpretacije tj jedini koji daju interpretaciju (tumačenje) su nadležne institucije, ne ja-mi..

 

**

edit: evo što google izbaci na par tipki-traženje.. posljednji primjer istočni susjedi, zbrka koja je nastala pogrešnim izjavama i konkretno postavljena pitanja i dati odgovori na to što se smije, što je kažnjivo.. 'da ceo svet razume'.. :) .. pa nadam se i forumaši, tj nije to moja interpretacija, nije to neki moj-naš zakon, nego internacionalno-globalno manje-više identično u većini država svijeta.

izvučen citat, da se ne mučite..

"Vladimir Rajčić: Nije nelegalno downloadovati film i odgledati ga kod kuće.
Jovana Joksimović: Dakle ako sam dobila film, mogla sam da ga skinem i ja sam mirna?
Rajčić: .. možete da ga pogledate i vi ne odgovarate. 
Joksimović: A ako pošaljem vama?
Rajčić: Odgovara osoba koja je vama poslala, jer samim tim stavlja u distribuciju autorsko delo i krši zakon."

- problem su stvorili i prvi pogrešni naslovi i izjave.. da se ide u zatvor zbog 'gledanja'..

ISPRAVKA: Ne ide se u zatvor zbog piratskog gledanja Tome

.. dodao bi, jer to tad nije piraterija (kolokvijalno, djelo iz te domene, hack-crack-distribucija itd..), nego samo konzumacija, legalno-dozvoljeno, nema djela.

 

-može li taj primjer biti dovoljan kao 'dokaz' što je što, koje djelo i što je kažnivo u priateriji, što je piraterija a što nije..?

edit.. odnosno, takvih primjera ima dovoljno, domaćih-hdsz-zamp, eu, švica-svijet.. s istim odgovorima, presudama i sl. gdje recimo glasnogovornik policije na tvu to jasno kaže, mada su dan prije bili tzv bsa naslovi (pogrešni) kao u ovom primjeru.. pa tko želi može tražiti, no kako vrijeme ide google starije stvari teže izbaci.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 15:44 (ihush).
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Meni nije jasno kako se ne slažeš oko kina. Platio sam za gledanje filma i to želim. Ne želim gledati reklame. To je ko da dođeš u restoran, naručiš steak, oni ti unaprijed naplate i onda te prisile jesti juhu koju mrziš ili si alergičan. Kokice su sasvim legitiman način zarade jer tu nema nikakve prisile. Da na ulaznici piše "Ulaznica za po sata reklama i onda Spiderman" i "Ulaznica za Spidermana", ma koliko ova druga bila skuplja to bi bilo ok. Većina ljudi bi kupila jeftiniju ulaznicu i izdržala te reklame. Ovo kad ti za pogledati film moraš gledati reklame je čisti bullying i varanje potrošača.

Nekad davno su reklame išle prije projekcije filma pa si ih mogao izbjeći tako da u dvoranu uđeš zadnji sekund. Ako je pisalo da film počinje u 21h onda bi film počeo u 21h. Danas piše da film počinje u 21 a počne u 21:30, Kad bi i htio izbječi reklame čak i uz rizik da propustiš početak filma, ne može, ulaz se zatvara u 21.

 

Ne da ne želim plaćati kino u kojem moram gledati reklame nego očekujem da oni meni plate za to. 

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
silvio3105 kaže...
Tko je kriv, onaj koji seeda torrent il onaj koji skida s istog tog torrenta?

 Kriv je onaj ko dijeli datoteku.

 Piratstvo nebi postojalo da ne postoje ljudi koji dijele.

15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Zaporožac kaže...
BlueMax kaže...

 Ko kaže da nije? Pa svaki client ima opciju blokiranja ili ograničavanja izlaznog prometa a ako ne vjeruješ softwareu blokiraš outgoing na routeru.

 

WB ti ne može ništa ako ne kršiš zakon svoje države.

 

 pa, kolega ihush je napisao da ne može torrent klijent raditi bez dijeljenja...

pročitaj gore..

 treba dokazivati? .. ili kažem li to ja? .. ja sam nevažan, mišljenje, ovčar (njemački..), nisam zakonodavac ili onaj tko definira standarde, samo ih koristim i to je smisao standarda, naziva, nomenklature itd..

 

pa što kaže npr wiki?

torrent.. i pod computing, bittotrent.. kao filesharnig, mreža, p2p.. dijeljenje tj protokol. (podsjetnik na rečenicu prije, ne određujem ja termine, standarde, protokole.. nego je to tako, podjela, dogovor-norma, standard).

.. pa ako idete dalje, to je distribuirana mreža, ravnopravnih članova koji istovremeno skidaju-dijele fileove, dok je samo onaj prvi inicijalni važan kao seeder, ostali su ravnopravni.

-torrent jednostavno tako radi.

-za zakon, sud, djelo, nije važno jel s ralunala-diska-medija otišao jedan jedini byte.. stvar je u mreži, staviti nešto na mrežu, je jednako distribuirati, tj omogućiti distribuciju.. tj distribuirati ili omogućiti je izjednačeno pravno, primjer tpb i kazna mada su samo seedali i prije presude se nadali da će se pravno izvući.

-u slučaju kad imamo više računala, što više to će brži biti download (ali i upload, jer to je ekšli preduvijet downloada).. tad od recimo 100 računala (možda i seedera) možemo preuzeti po neki file-dio, ciglicu, možemo relativno malom brzinom tadašnjih niskih brzina, no možemo to raditi paralelno s više dijelova istovremeno.. i tad dobijemo brzinu, no istovremeno i naše računalo u tome sudjeluje tj dijelovi filea su jednako dostupni ostalima u mreži koji ih mogu skinuti ovisno o opterećenju tj statistički broju peerova-seedera-juzera.. što veći broj kao na lotu to je manja šansa da od nas netko nešto skida.. ali može i za zakon nije važno koliko, nego mogućnost a djelo je stavljanje online, na mrežu, distribucija koja ne ograničava na bit-byte količinu nego je dovoljno jedan bit neovlašteno distribuirati i time ste postali pirat (neovlaštena distribucija ili stavljanje online..).

-ne postoji torrent slučaj da se okrivljeni izvuče zato jer nije poslao neki bit-byte podatka, nevažno.. može biti nula, no omogućeno je, samim dijeljenjem i samim standardom-protokolom koji je sam torrent kao tehnologija-način.. tj jednako kad auto dođe na cestu, javni promet.. tad morate imati dozvolu, tehnička-vozačka.. bez je kažnjivo, ne treba drugo kazneno ili prekršajno djelo.. a izvan prometa, npr u dvorištu može, nije javno, nije dostupno ostalima i nije 'distribucija' kao karikirani pandan kad je u pitanju auto-vožnja. .. -dovoljno jasno-slikovito? :)

 

edit: ili kao izuzetak (od nepisanog pravila.. torrenti i komercijalni sadržaji..) postoje servisi koji koriste torrent, poznati-javni i zna se da imaju odgovarajući ugovor s vlasnikom tj dozvolu ili primjer wot-wargaming i blizzard za igre.. dakle postoji nekoliko legalnih torrent servisa s komercijalom, no oni su praktički izuzetak, postotak kao loto šanse u odnosu na ostale torrente-korištenje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 14:57 (ihush).
8 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Da, to i dalje nema veze s time što si napisao. Ovo je odnos trgovac-kupac. Definirano je nečime što se u zakonu zove materijalni nedostatak. Jamstvo proizvođača i dalje nije zakonski definirano.
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ihush kaže...
Zaporožac kaže...
BlueMax kaže...

 Ko kaže da nije? Pa svaki client ima opciju blokiranja ili ograničavanja izlaznog prometa a ako ne vjeruješ softwareu blokiraš outgoing na routeru.

 

WB ti ne može ništa ako ne kršiš zakon svoje države.

 

 pa, kolega ihush je napisao da ne može torrent klijent raditi bez dijeljenja...

pročitaj gore..

 treba dokazivati? .. ili kažem li to ja? .. ja sam nevažan, mišljenje, ovčar (njemački..), nisam zakonodavac ili onaj tko definira standarde, samo ih koristim i to je smisao standarda, naziva, nomenklature itd..

 

pa što kaže npr wiki?

torrent.. i pod computing, bittotrent.. kao filesharnig, mreža, p2p.. dijeljenje tj protokol. (podsjetnik na rečenicu prije, ne određujem ja termine, standarde, protokole.. nego je to tako, podjela, dogovor-norma, standard).

.. pa ako idete dalje, to je distribuirana mreža, ravnopravnih članova koji istovremeno skidaju-dijele fileove, dok je samo onaj prvi inicijalni važan kao seeder, ostali su ravnopravni.

-torrent jednostavno tako radi.

-za zakon, sud, djelo, nije važno jel s ralunala-diska-medija otišao jedan jedini byte.. stvar je u mreži, staviti nešto na mrežu, je jednako distribuirati, tj omogućiti distribuciju.. tj distribuirati ili omogućiti je izjednačeno pravno, primjer tpb i kazna mada su samo seedali i prije presude se nadali da će se pravno izvući.

-u slučaju kad imamo više računala, što više to će brži biti download (ali i upload, jer to je ekšli preduvijet downloada).. tad od recimo 100 računala (možda i seedera) možemo preuzeti po neki file-dio, ciglicu, možemo relativno malom brzinom tadašnjih niskih brzina, no možemo to raditi paralelno s više dijelova istovremeno.. i tad dobijemo brzinu, no istovremeno i naše računalo u tome sudjeluje tj dijelovi filea su jednako dostupni ostalima u mreži koji ih mogu skinuti ovisno o opterećenju tj statistički broju peerova-seedera-juzera.. što veći broj kao na lotu to je manja šansa da od nas netko nešto skida.. ali može i za zakon nije važno koliko, nego mogućnost a djelo je stavljanje online, na mrežu, distribucija koja ne ograničava na bit-byte količinu nego je dovoljno jedan bit neovlašteno distribuirati i time ste postali pirat (neovlaštena distribucija ili stavljanje online..).

-ne postoji torrent slučaj da se okrivljeni izvuče zato jer nije poslao neki bit-byte podatka, nevažno.. može biti nula, no omogućeno je, samim dijeljenjem i samim standardom-protokolom koji je sam torrent kao tehnologija-način.. tj jednako kad auto dođe na cestu, javni promet.. tad morate imati dozvolu, tehnička-vozačka.. bez je kažnjivo, ne treba drugo kazneno ili prekršajno djelo.. a izvan prometa, npr u dvorištu može, nije javno, nije dostupno ostalima i nije 'distribucija' kao karikirani pandan kad je u pitanju auto-vožnja. .. -dovoljno jasno-slikovito? :)

 

edit: ili kao izuzetak (od nepisanog pravila.. torrenti i komercijalni sadržaji..) postoje servisi koji koriste torrent, poznati-javni i zna se da imaju odgovarajući ugovor s vlasnikom tj dozvolu ili primjer wot-wargaming i blizzard za igre.. dakle postoji nekoliko legalnih torrent servisa s komercijalom, no oni su praktički izuzetak, postotak kao loto šanse u odnosu na ostale torrente-korištenje.

 Nije istina, torrentu mozes pristupiti sa trecim stranama (third party) i onda oni downloadiraju fajlove na svoje servere/fileshare i ti onda direktno skines file. Necu da reklamiram uslugu jer mislim da piratstvo nije u redu i nije sigurno.

Ako je netko napravio software, film, glazbu itd ima pravo to i da naplati, ali samo 30 godina. Ako je starije od 30 godina to je u redu piratizirati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 15:09 (Popaj II).
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije

možeš jednako zamoliti susjeda da to obavi.. tj to je pandan tvojem objašnjenju kako se može :) .. nemaš blage veze, dok to što ti smatraš kako bi trebalo biti ili da je nakon 30 godina u redu piratizirati.. možeš odlučivati kad ti budeš vlasnik tog sadržaja ili relevantan.. do tad je samo trkeljanje i dijeljenje tuđeg, što je jednako kao maltiti po koprivama :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ihush kaže...

možeš jednako zamoliti susjeda da to obavi.. tj to je pandan tvojem objašnjenju kako se može :) .. nemaš blage veze, dok to što ti smatraš kako bi trebalo biti ili da je nakon 30 godina u redu piratizirati.. možeš odlučivati kad ti budeš vlasnik tog sadržaja ili relevantan.. do tad je samo trkeljanje i dijeljenje tuđeg, što je jednako kao maltiti po koprivama :)

1. Hoces da skines Sinatrin album

2. Ubacis torrent link

3. Auto-magijom se stvori direktan download

4. Skines direktno file

Moguce je da si tehnoloski potkapacitiran pa ti to necu uzimati za zlo, svi smo mi nekad bili pocetnici, ali racunica i proces su neumoljivi. I nikakva kolicina teksta nece promjeniti tu stvarnost. 

30 ili 28 godina jer bilo originalno trajanje copyrighta. Firme su sa lobiranjem (korupcijom) promjenili zakon. 


I htio bi napomenuti da ne podrzavam piratstvo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 15:22 (Popaj II).
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Popaj II kaže...
ihush kaže...

možeš jednako zamoliti susjeda da to obavi.. tj to je pandan tvojem objašnjenju kako se može :) .. nemaš blage veze, dok to što ti smatraš kako bi trebalo biti ili da je nakon 30 godina u redu piratizirati.. možeš odlučivati kad ti budeš vlasnik tog sadržaja ili relevantan.. do tad je samo trkeljanje i dijeljenje tuđeg, što je jednako kao maltiti po koprivama :)

1. Hoces da skines Sinatrin album

2. Ubacis torrent link

3. Auto-magijom se stvori direktan download

4. Skines direktno file

Moguce je da si tehnoloski potkapacitiran pa ti to necu uzimati za zlo, svi smo mi nekad bili pocetnici, ali racunica i proces su neumoljivi. I nikakva kolicina teksta nece promjeniti tu stvarnost. 

30 ili 28 godina jer bilo originalno trajanje copyrighta. Firme su sa lobiranjem (korupcijom) promjenili zakon. 


I htio bi napomenuti da ne podrzavam piratstvo.

 -kako se neki zakn donosi .. misliš da je to tema? -donesi bolji, do tad je važeći kakav je, to je legalnost, ostalo je trkeljanje :)

-naravno da sam potkapacitiran.. postoji izreka, take one to know one.. a ti si još mali, ni do koljena da bi mogao nastaviti argumentirano pa može i čvrganjem..

-btw, ono što gore navodiš pod 1.2.3.4, .. je 'kako', tj to odaje da znaš što radiš, zašto to radiš itd.. i da je to kažnjivo, zabranjeno, kao razlog zašto sve to radiš jednako kao kad u 'kupnju auta' nosiš kalaus, čekić-šaraciger..

 

-etika-moral? ako ti ne podržavaš pirateriju, ja ću suprotno, podržavati ih, .. čak ću glasati za pirat stranku ako opet zažive u eu.. no jedno je nešto podržavati a durgo je znati zakon, pravila, tehnologiju, ili kršiti zakon.. mogu nešto (ne)podržavati no zakona se moram barem javno držati, kao što na forumu formalno ne smijeno propagirati pirateriju i sl. teme.. neovisno što o tome osobno mislimo ili (ne)podržavamo.

-piraterija.. studija prije par godina pokazala da suprotno od kukanja vlasnika donosi povećanje zarade vlasnicima, kao reklama.. pa je netragom nestala s denvnog reda, logički možemo tad postaviti pitanje trebamo li mi ili vlasnici saržaja biti za ili protiv piraterije.. koji su ekšli pomogli širenje IT-PCja, win-igre-soft u pionirsko vrijeme prije interneta i ostalog.. a sve ostalo što je kasnije došlo bez te baze ne bi ni postojalo ili možda za koje desetljeće a ne danas itd.. pa koliko su loši toliko su i dobri ili teško mjerljivo-usporedivo, kao ostalo u životu, jing-jang, sivo.. itd. ... eto, moj stav o pirateriji, neutralan, indiferentan, ni za ni protiv jer mi je besmisleno (ne)podržavati recimo pojavu ili torrent protokol, kao da ne podržavam kišu i oblake, dlake ispod nosa i sl. .. ili pravilo da vozimo po desnoj strani a englezi po lijevoj i da je to normalno-moguće, standardi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Dio za placeni sadržaj u koji se ubacuju reklame - slažem se. To treba bojkotirati žešće, navodno na Netflix dolaze reklame, placas pretplatu da bi gledao shit woke 4k upscale grain/blur gluposti... Ne hvala. Neka onda budu kao Youtube i gotovo, aplikacija za đabe - sa reklamama, premium - bez reklama. Kako god bi pirato netflix serije da ima sta vrijedno piratanja.
EA ubacuje navodno reklame u svoje nadolazece igre. Platiš 60€ da bi gledao reklame i imao crasheve, onda te još moralne vertikale optužuju kak si lopov.

Što se youtubea tice, također divlji zapad, gdje velike kompanije copyrightaju necju pjesmu na osnovu slicnog ili istog naslova. Možete se pobuniti no šanse su da ostanete bez accounta, jer neka velika korejska kvazi copyright kuca ima nadmoc nad svakim manjim kanalom. Kako to nije ekstremno piratstvo ili kršenje autorskih prava?

No to na stranu, ukoliko je sve čisto ne piratam, kupim ili cekam sale.

EDIT: još jedan đavolji advokat, šta ako želim pogledat neki stari film? Platit mjesecnu subskripciju na neki servis zbog jednog filma? Narucit dvd sa amazona? (kojeg nema vise niko gdje ubacit) Cekat da bude "premijera" na tvu?

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 15:41 (D3lBoy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
D3lBoy kaže...

..

EDIT: još jedan đavolji advokat, šta ako želim pogledat neki stari film? Platit mjesecnu subskripciju na neki servis zbog jednog filma? Narucit dvd sa amazona? (kojeg nema vise niko gdje ubacit) Cekat da bude "premijera" na tvu?

 nagađam da misliš na mene :)

.. možda griješim, sorry.. no ti griješiš više, tj ja sam kriv jer pišem previše slova, komplicirano, teže čitljivo... no uopće u temi nisam za (ili protiv) piraterije, tj ako pročitaš posljednji post, recimo da sam indiferentan. .. nešto sasvim drugo je što 'tumačim' zakon ili objašnjavam razliku što koja pravna formulacija ili riječ znači, kao što je ili nije piraterija a time i djelo-kažnjivo ili legalno-legitimno.

 

- za tebe, ako želiš nešto pogledati, ako ti je to dostupno bilo kojim načinom osim nedozvoljenim, tad je to legalno, možeš konzumirati i to kaže zakon, sud u većini država pod zampom. Sasvim drugi problem je što vjerojatno nećeš naći način bez onog pirat dijela tj nedozvoljeno tj mora postojati neka zaštitia a tad ako postoji probijanje je kažnjivo.. ako ne postoji tad nema djela i legalno je no pošto praktički svugdje postoji tad jedino kršenjem zakona možeš doći to željenog sadržaja ili predviđenim legalnim putem nekom kupnjom-pretplatom itd.. pri tome ne moraliziram, samo rasčiščavam i upozoravam, ako koristiš torrent i uhvate te tad ćeš dobiti kaznu za pirateriju, ako samo downloadaš tad nema piraterije.. pa kad to radiš, razmisli kako, tj ako možeš bez piraterije, bez kršenja zakona tad trebaš tako, a ostalo je tvoja odluka kao odrasle-odgovorne osobe, jednako da voziš auto i sl. pa te savjetujem ne pij i veži se..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ihush kaže...
Popaj II kaže...
ihush kaže...

možeš jednako zamoliti susjeda da to obavi.. tj to je pandan tvojem objašnjenju kako se može :) .. nemaš blage veze, dok to što ti smatraš kako bi trebalo biti ili da je nakon 30 godina u redu piratizirati.. možeš odlučivati kad ti budeš vlasnik tog sadržaja ili relevantan.. do tad je samo trkeljanje i dijeljenje tuđeg, što je jednako kao maltiti po koprivama :)

1. Hoces da skines Sinatrin album

2. Ubacis torrent link

3. Auto-magijom se stvori direktan download

4. Skines direktno file

Moguce je da si tehnoloski potkapacitiran pa ti to necu uzimati za zlo, svi smo mi nekad bili pocetnici, ali racunica i proces su neumoljivi. I nikakva kolicina teksta nece promjeniti tu stvarnost. 

30 ili 28 godina jer bilo originalno trajanje copyrighta. Firme su sa lobiranjem (korupcijom) promjenili zakon. 


I htio bi napomenuti da ne podrzavam piratstvo.

 -kako se neki zakn donosi .. misliš da je to tema? -donesi bolji, do tad je važeći kakav je, to je legalnost, ostalo je trkeljanje :)

-naravno da sam potkapacitiran.. postoji izreka, take one to know one.. a ti si još mali, ni do koljena da bi mogao nastaviti argumentirano pa može i čvrganjem..

-btw, ono što gore navodiš pod 1.2.3.4, .. je 'kako', tj to odaje da znaš što radiš, zašto to radiš itd.. i da je to kažnjivo, zabranjeno, kao razlog zašto sve to radiš jednako kao kad u 'kupnju auta' nosiš kalaus, čekić-šaraciger..

 

-etika-moral? ako ti ne podržavaš pirateriju, ja ću suprotno, podržavati ih, .. čak ću glasati za pirat stranku ako opet zažive u eu.. no jedno je nešto podržavati a durgo je znati zakon, pravila, tehnologiju, ili kršiti zakon.. mogu nešto (ne)podržavati no zakona se moram barem javno držati, kao što na forumu formalno ne smijeno propagirati pirateriju i sl. teme.. neovisno što o tome osobno mislimo ili (ne)podržavamo.

-piraterija.. studija prije par godina pokazala da suprotno od kukanja vlasnika donosi povećanje zarade vlasnicima, kao reklama.. pa je netragom nestala s denvnog reda, logički možemo tad postaviti pitanje trebamo li mi ili vlasnici saržaja biti za ili protiv piraterije.. koji su ekšli pomogli širenje IT-PCja, win-igre-soft u pionirsko vrijeme prije interneta i ostalog.. a sve ostalo što je kasnije došlo bez te baze ne bi ni postojalo ili možda za koje desetljeće a ne danas itd.. pa koliko su loši toliko su i dobri ili teško mjerljivo-usporedivo, kao ostalo u životu, jing-jang, sivo.. itd. ... eto, moj stav o pirateriji, neutralan, indiferentan, ni za ni protiv jer mi je besmisleno (ne)podržavati recimo pojavu ili torrent protokol, kao da ne podržavam kišu i oblake, dlake ispod nosa i sl. .. ili pravilo da vozimo po desnoj strani a englezi po lijevoj i da je to normalno-moguće, standardi.

 Sorry, ali nisi u pravu. Sa legalnog stajalista je pitanje da li si djelio sadrzaj? Odgovor je ne. Da li je usluga koja skida to djelila? Ne znam, niti me zanima. Sto se tice zakona, da to radim download (a ne radim), ja sam nevin. Ti si legalista, prema tome trebao bi to prihvatiti bez nekih emocija.

Ja preko torrneta jedino skidam linux. 

Sto se tice 30 godina i to je previse, ali radim na peticiji da se promjeni zakon u EU.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 16:02 (Popaj II).
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Popaj II kaže...
..

 Sorry, ali nisi u pravu. Sa legalnog stajalista je pitanje da li si djelio sadrzaj? Odgovor je ne. Da li je usluga koja skida to djelila? Ne znam, niti me zanima. Sto se tice zakona, da to radim download (a ne radim), ja sam nevin. Ti si legalista, prema tome trebao bi to prihvatiti bez nekih emocija.

Ja preko torrneta jedino skidam linux. 

Sto se tice 30 godina i to je previse, ali radim na peticiji da se promjeni zakon u EU.

 -vidiš, ako si znao ili mogao znati.. jedna od čarobnih formulacija pa tako i mogućnost da si ipak kriv-odgovoran itd. + neznanje nije opravdanje, ne možeš reći nisam znao, tj to tad ne mijenja krivicu-djelo, možda samo visinu kazne ovisno o blagosti suda.

 

-istina, vlasnici u uvjetima, eulama i ostalim sitnim slovima navedu npr i izvor, legalan-legitiman kao uvjet, no mi kao korisnici nemamo baš nikakav mehanizam kontrole-provjere, npr jel neki web site ima ili nema pravo dostribucije.. tad nas to i ne zanima, tj to brinu nadležne institucije i ako je web otvoren tad implicitno znači da one odobravaju.. a ako ga zatvore tad je odgovor suprotan, no to ne možemo mi kao obični koriscnici ni znati ni provjeriti, to rade institucije dok im recimo dojavljuje bsa ili vlasnik. .. tad se slažemo, imaš pravo, nije tvoja briga.. no što ako te ipak optuže, postane tvoja briga a dok ti njima objasniš da se ja i ti u ovom odlomku slažemo svašta se može dogoditi, ako ništa drugo neugoda dok to ne riješiš i dobiješ 'potvrdu' da si nevin.. rizik. Dovoljno kao dokaz da sam indiferentan?, ne za-protiv, .. imaš pravo (dok netko jači-sud ne kaže suprotno) :)

 

-peticije? .. ok, teoretski je to moguć put, no efikasniji si ako imaš lobiste, par miliona-milijardi u fondu za lubrikante (podmazivanje koje nije mito, jer je legalno za razliku od mita) itd :) .. a to je recimo audiovizualni loby (glazba-film, na koji se soft priljepi-šlepa) nedavno napravio, blokirao pokušaj eu digitalne jednakosti, ostaje po starom do daljnjeg... jači su, bolji lubrikant ili više novca, eu...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ihush kaže...
Popaj II kaže...
..

 Sorry, ali nisi u pravu. Sa legalnog stajalista je pitanje da li si djelio sadrzaj? Odgovor je ne. Da li je usluga koja skida to djelila? Ne znam, niti me zanima. Sto se tice zakona, da to radim download (a ne radim), ja sam nevin. Ti si legalista, prema tome trebao bi to prihvatiti bez nekih emocija.

Ja preko torrneta jedino skidam linux. 

Sto se tice 30 godina i to je previse, ali radim na peticiji da se promjeni zakon u EU.

 -vidiš, ako si znao ili mogao znati.. jedna od čarobnih formulacija pa tako i mogućnost da si ipak kriv-odgovoran itd. + neznanje nije opravdanje, ne možeš reći nisam znao, tj to tad ne mijenja krivicu-djelo, možda samo visinu kazne ovisno o blagosti suda.

 

-istina, vlasnici u uvjetima, eulama i ostalim sitnim slovima navedu npr i izvor, legalan-legitiman kao uvjet, no mi kao korisnici nemamo baš nikakav mehanizam kontrole-provjere, npr jel neki web site ima ili nema pravo dostribucije.. tad nas to i ne zanima, tj to brinu nadležne institucije i ako je web otvoren tad implicitno znači da one odobravaju.. a ako ga zatvore tad je odgovor suprotan, no to ne možemo mi kao obični koriscnici ni znati ni provjeriti, to rade institucije dok im recimo dojavljuje bsa ili vlasnik. .. tad se slažemo, imaš pravo, nije tvoja briga.. no što ako te ipak optuže, postane tvoja briga a dok ti njima objasniš da se ja i ti u ovom odlomku slažemo svašta se može dogoditi, ako ništa drugo neugoda dok to ne riješiš i dobiješ 'potvrdu' da si nevin.. rizik. Dovoljno kao dokaz da sam indiferentan?, ne za-protiv, .. imaš pravo (dok netko jači-sud ne kaže suprotno) :)

 

-peticije? .. ok, teoretski je to moguć put, no efikasniji si ako imaš lobiste, par miliona-milijardi u fondu za lubrikante (podmazivanje koje nije mito, jer je legalno za razliku od mita) itd :) .. a to je recimo audiovizualni loby (glazba-film, na koji se soft priljepi-šlepa) nedavno napravio, blokirao pokušaj eu digitalne jednakosti, ostaje po starom do daljnjeg... jači su, bolji lubrikant ili više novca, eu...

Ako dodje do suda, uvijek mogu koristiti popularnu i uspjesnu sinkopu.

Ali eto teoretski  usluga za download i vpn se mogu platiti kriptom. Mozes koristiti Monero ili ETH koje je prosao kroz Tornado Cash Mixer. To sve odradis preko javnog wi-fi(a). Download ide direktno sa filea, nikakav torrent, uz koristenje VPNa, na kompjuteru koji je kupljen kesom na Hreliću. Pa cak i ako uhvate MAC adresu tesko da ce je povezati sa mnom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 16:37 (Popaj II).
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
PzKpfw kaže...

 

Daj zamislite ovo....

...trebate majstora, on unaprijed uzme kaparu i pare za materijal, te vam se naknadno javi??

 

Vi sami ne znate napraviti sitne građevinske radove, jer ste u svojim dosadašnjim životom bili zauzeti sakupljanjem bogatog životnog iskustva na način da ste komentirali po Internetu, puno ste ratovali u povijesti, bili ste glavni u GTA, jednom ste čak i prevarili semafor kada ste prošli na crvenom u realnom životu. To je onaj život iza ekrana.

 


I da. Imate puno iskustva sa ženama i glavni ste štemer na kvartu. Tako bar pišete po Internetu.

Dok sakupljate killove po videoigrama, očekujte da vas se majstor javi. Ima moralno pravo na to da se ne javi.

 


-----------------------


Piratstvo je krađa i zaslužuje da ga se tretira kao najgori kriminal.

 

Dobri neki pravnici. Kao i velečasni. Crkva bi se raspala kada bi prijavili svako dirkanje male dječice.
Treba mislite na i na sebe. Organizaciju čine ljudi. Nije se organizacija sama od sebe pokvarila, nego su to učinili "dobri" ljudi u njoj.

 

Kaj nisu pitali pedofile, kaj misle o kršenju prava male dječice??

 

WTF did I just read :-D

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Jel postoji koja dobra tvrtka koja je propala zbog softwerskog piratstva? Ne pričam o "gubitcima" zarade jer je to njihova procjena, pričam o direktnoj šteti nastaloj zbog piratiziranja njenog proizvoda?
Eno čak i X-Men Origins: Wolverine koji je piratiziran mjesec dana prije nego je došao u kina je zaradio 179M$ u US i 373M$ u svijetu a koštao je 150M$.

Softwersko piratstvo je isključivo problem onim tvrtkama koje za minimum truda žele profit jer ništa što je kvalitetno nije propalo zbog pirata
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Bitanga kaže...
PzKpfw kaže...

 

Daj zamislite ovo....

...trebate majstora, on unaprijed uzme kaparu i pare za materijal, te vam se naknadno javi??

 

Vi sami ne znate napraviti sitne građevinske radove, jer ste u svojim dosadašnjim životom bili zauzeti sakupljanjem bogatog životnog iskustva na način da ste komentirali po Internetu, puno ste ratovali u povijesti, bili ste glavni u GTA, jednom ste čak i prevarili semafor kada ste prošli na crvenom u realnom životu. To je onaj život iza ekrana.

 


I da. Imate puno iskustva sa ženama i glavni ste štemer na kvartu. Tako bar pišete po Internetu.

Dok sakupljate killove po videoigrama, očekujte da vas se majstor javi. Ima moralno pravo na to da se ne javi.

 


-----------------------


Piratstvo je krađa i zaslužuje da ga se tretira kao najgori kriminal.

 

Dobri neki pravnici. Kao i velečasni. Crkva bi se raspala kada bi prijavili svako dirkanje male dječice.
Treba mislite na i na sebe. Organizaciju čine ljudi. Nije se organizacija sama od sebe pokvarila, nego su to učinili "dobri" ljudi u njoj.

 

Kaj nisu pitali pedofile, kaj misle o kršenju prava male dječice??

 

WTF did I just read :-D

 Ne znam kako ti ali ovaj dirljivi post je kod mene probudio savjest i kupio sam licencu za WinZip, dodijeli li su mi ID user: No 1.

10 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Piratstvo je najbolja stvar sto se dogodila digitalnom svjetu.
Moj PC  
6 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice