Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

poruka: 89
|
čitano: 19.506
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ".
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Ovaj članak nema nikakvog smisla a ni veze s naslovom. Uopće se ne govori o zakonima nego o procijeni moralnosti za što su ovi pravnici (koji čak nisu ni pravnici) kompetentni ko moja baba. Jadan onaj koji u budućnosti bude osuđen na pravnika čiji je argument za piratstvo "200$ za udžbenik je potpuno ludo". A je li ludo 100-500$ na sat pravnog savjetovanja?

"Iako možda jest ilegalno" - je li ovo stvarno izgovorio budući pravnik?

 
14 7 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Mene kao pirata je sramota ovo pročitat. Ne zato što imam isto razmišljanje(dok nije u komercijalne svrhe, okej je) već zato što su to budući pravnici. Daj nemoj me.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 8:40 (silvio3105).
 
2 1 hvala 1
10 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Moralno prihvatljiva kradja - ovo cu zapamtiti. Inace ovo za knjige je ok.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
trolaslavonska kaže...
Moralno prihvatljiva kradja - ovo cu zapamtiti. Inace ovo za knjige je ok.

 Jednog dana kad napišeš knjigu po kojoj se školuju tisuće studenata, koji će na račun znanja iz te knjige zarađivati milijune, slobodno joj stavi cijenu 2kn. btw, kunu i po će ti uzeti izdavač.

15 godina
neaktivan
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Znači svi NFT-ovi koje sam skupio do sada više ništa ne vrijede?

scientia est potentia
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Piratstvo nikad nije bila krađa - radi se o kopiranju ili kloniranju podataka, to može biti formalno legalno ili ilegalno (kao i distribucija takvog sadržaja), ali NIJE krađa i to uopće ne bi trebalo biti diskutabilno.
Krađa bi bila da netko ukrade fizički original zapisa.

Amenoum
 
32 1 hvala 2
15 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
PaleRider kaže...

Piratstvo nikad nije bila krađa - radi se o kopiranju ili kloniranju podataka, to može biti formalno legalno ili ilegalno (kao i distribucija takvog sadržaja), ali NIJE krađa i to uopće ne bi trebalo biti diskutabilno.
Krađa bi bila da netko ukrade fizički original zapisa.

 -upravo tu strogu-formalnu pravnu distinkciju bi očekivali od budućih pravnika,.... no oni su i dalje klasa 'baba s placa' kao i sama studija, koja nije na činjenicama nego mišljenju-interpretaciji ..

-pravnik koji se bavi autorskim pravima zna za pojam-formulaciju digitalno kopiranje, umnažanje, distribucija.. tj osnova kaznenog djela nije download nego (neovlaštena) distribucija recimo korištenjem torrenta, to svaki pravnik zna, mora znati ili je baba s placa tj ne relevantna-upoznata osoba stručnog mišljenja.. nego laik, neovisno što je neki pravni 'faxić' .. tj možda su to 'košarkaši' jer ipak je to usa itd. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 9:47 (ihush).
15 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

ako je samo do "zastupanja škole promišljanja", mogu mi odmah u radnu knjižicu pisati "pravnik s harvarda". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Tko je kriv, onaj koji seeda torrent il onaj koji skida s istog tog torrenta?
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Sranje je šta loš sadržaj od igara, filmova i tv serija ugrožavaju piratstvo.

Moj PC  
21 0 hvala 3
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Cryogenic kaže...

Sranje je šta loš sadržaj od igara, filmova i tv serija ugrožavaju piratstvo.

 Točno, za većinu zabavnih sadržaja u zadnje vrijeme gadi mi se trošiti internet a kamoli da bi novac dao.

10 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

 

Daj zamislite ovo....

...trebate majstora, on unaprijed uzme kaparu i pare za materijal, te vam se naknadno javi??

 

Vi sami ne znate napraviti sitne građevinske radove, jer ste u svojim dosadašnjim životom bili zauzeti sakupljanjem bogatog životnog iskustva na način da ste komentirali po Internetu, puno ste ratovali u povijesti, bili ste glavni u GTA, jednom ste čak i prevarili semafor kada ste prošli na crvenom u realnom životu. To je onaj život iza ekrana.

 


I da. Imate puno iskustva sa ženama i glavni ste štemer na kvartu. Tako bar pišete po Internetu.

Dok sakupljate killove po videoigrama, očekujte da vas se majstor javi. Ima moralno pravo na to da se ne javi.

 


-----------------------


Piratstvo je krađa i zaslužuje da ga se tretira kao najgori kriminal.

 

Dobri neki pravnici. Kao i velečasni. Crkva bi se raspala kada bi prijavili svako dirkanje male dječice.
Treba mislite na i na sebe. Organizaciju čine ljudi. Nije se organizacija sama od sebe pokvarila, nego su to učinili "dobri" ljudi u njoj.

 

Kaj nisu pitali pedofile, kaj misle o kršenju prava male dječice??

dzg
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 10:32 (PzKpfw).
Moj PC  
0 21 hvala 0
10 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Piratstvo po svojoj teoriji i je i nije krađa.

Jer svako nedopušteno distriburiranje zaštičenog materijala jest piratstvo, no opet ako gledate piratani film kod kuće, ne distribuirate ga javnosti niti išta zarađujete od njega. Kao da ste film podigli u videoteci, netko je taj film jednom kupio, ali se na konto jedne ili par kupovina rasirilo na desetke ili stotine ljudi. Ne znam kako su zakonski funkcionirale manje videoteke, ali vjerojatno u nekoj sivoj zoni.

Tako da da u digitalno doba sve može imati milijune kopija, no mislim da onaj koji širi piratski materijal je više u crvenom nego onaj koji ga koristi u privatne svrhe, taj više krši moralne standarde.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 10:34 (D3lBoy).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Po meni čak ni širenje ne bi trebalo biti van zakona. Isključivo ostvarivanje profita, bilo neovlaštenom uporabom, bilo neovlaštenom prodajom.

Siva zona su u biti oni koji neizravno ostvaruju profit. Hostaš stranicu s piratiziranim sadržajima i od tih sadržaja ništa ne zarađuješ, ali čine tvoju stranicu popularnom i ti zarađuješ od reklama. 

 
7 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
silvio3105 kaže...
Tko je kriv, onaj koji seeda torrent il onaj koji skida s istog tog torrenta?

 Torrent je siva zona. Ako ja seedam nesto ja to ne distribuisem vec samo dozvoljavam drugim da mu pristupe.....

15 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Svi bi mi sadržaj, a ne bi platili. 

U kasnim osamdesetima i devedesetima piratstvo nam je dalo koliko-toliko mogućnost da radimo u programima koje nam ekonomija nije dopuštala. Koliko bi stručnjaka u CATIA, AutoCAD-u, Photoshopu etc. imali da se sve plaćalo?!  No sada u 2020+ bi trebali imati uvjeta da nam to nije potrebno. Ne možeš se strpiti da vidiš neki film sa svim ovim servisima?! Ministarstvo ne može platiti neku Student licencu za važne programe?! 

A ne razmišljati je li to "manje" legalno ili ne! Biseri. 

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Posmatrač kaže...

 Torrent je siva zona. Ako ja seedam nesto ja to ne distribuisem vec samo dozvoljavam drugim da mu pristupe.....

Ni ja ne pretjerujem u jelu, samo više nego dostatno uživam u hrani.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2022 10:46 (D3lBoy).
13 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

mislim da se sve na kraju svodi na platežnu moć, jer da su neki proizvodi preskupi i precijenjeni stoji, pogotovo u zemljama trećeg svijeta, stoga kada bi se cijene prilagođavale tržištu mislim da bi bilo manje piratluka, jer nije isto nekom švicarcu s plaćom par tisuća 

CHF platiti neki program npr 100CHF ali Hrvatu s plaćom 500CHF sigurno je problem...

evo i na mom primjeru, takve skupe programe sam skidao dok sam ove do 20€ plaćao jer smatram da je to fer cijena...

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Šteta što Sinatra više nije aktivan. On je bio stručnjak za etičko-pravna pitanja piratstva.

 

Koliki vizionar je bio, još prije deset godina pozivao na sankcije Rusima.

 

Ruski ključevi - diskusija (Igre - općenito) @ Bug.hr Forum

 

 

 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
GranDaddo kaže...

Svi bi mi sadržaj, a ne bi platili. 

U kasnim osamdesetima i devedesetima piratstvo nam je dalo koliko-toliko mogućnost da radimo u programima koje nam ekonomija nije dopuštala. Koliko bi stručnjaka u CATIA, AutoCAD-u, Photoshopu etc. imali da se sve plaćalo?!  No sada u 2020+ bi trebali imati uvjeta da nam to nije potrebno. Ne možeš se strpiti da vidiš neki film sa svim ovim servisima?! Ministarstvo ne može platiti neku Student licencu za važne programe?! 

A ne razmišljati je li to "manje" legalno ili ne! Biseri. 

Pa i druga strana ima svojih bisera. Zašto proizvođači softwarea nisu odgovorni za izazvanu štetu ili neostvarenu dobit nastalu zbog manjkavosti u njihovim proizvodima? Ako gledamo software kao alat, zašto proizvođači softwarea nisu dužni pružiti jamstvo na svoj proizvod? Love u mutnom a onda se ljute kad netko drugi lovi u mutnom. Sve je to igra mačke i miša. 

21 mjesec
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
ante_etna kaže...

Šteta što Sinatra više nije aktivan. On je bio stručnjak za etičko-pravna pitanja piratstva.

 

Koliki vizionar je bio, još prije deset godina pozivao na sankcije Rusima.

 

Ruski ključevi - diskusija (Igre - općenito) @ Bug.hr Forum

 

 

 Hehe kakva tema. Sintara u naponu snage sa pomocnicima (Dani ljigica).

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Tehnički širiš dalje jer netko s torrenta radi kopiju. Nije da gleda film sa tvog kompa s kojeg seedaš(kao recimo video s YTa).
8 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Nisam pravnik i nemam pojma o pravu.

Ali, kao i svi drugi imam neki svoj osjećaj za pravdu (a i pravo na mišljenje, je li).

 

Sadržaj članka je poraz pravne struke, jer ti budući cijenjeni pravnici s vrhnskog fakulteta lupetaju, ko što neko reče ovdje ko baba s placa. I ti će sutra zastupati firme, braniti okrivljene, u ime države ganjati lopove... I nije to tako samo "tamo kod njih", kod nas je vjerojatno i gore. 

 

Što se tiče piratluka, to je krađa, što god tko mislio i rekao o tome. Druga je stvar koji su uzroci, zašto neki sadržaj nije dostupan (ili nam je preskup, ili naprosto nema legalnog načina da dođeš do njega). A činjenica da je nešto lako ukrasti (kopirati, downloadati, torrentirati, ...) ne spašava nikog krivnje što to radi. Ako vidiš negdje otvorena vrata i priliku nešto uzeti, pa uđeš i uzmeš - što je to?

I nema tu razlike je li nešto fizički objekt ili virtualni/digitalni. Netko je uložio vrijeme, znanje, trud da nešto stvori. On ima autorska prava na to i određuje cijenu i način korištenja. Može dati besplatno, ali može i staviti cijenu koliko hoće. Pa nek kupi tko hoće.

 

I da ne ispadne da moraliziram, imam i ja putra na glavi (kako ono: "nek prvi baci kamen").

 

 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

a i ovi smradovi na tpb-u ne znaju kako je zabranjena tzv. "vezana trgovina" (ak oš kupit jedno, moraš uzet i drugo). pokušao sam preuzeti kruh koji mi se dopao na polici iza prihvatljivo dekorativne pekarice no može samo s mlijekom, iz 2001. (to je se sve odavno razgradilo) i traži previše prostora na disku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Da ne bi bilo kako su samo proizvođači softwarea bezobrazni i zli:

 

Ako sam platio kino ulaznicu zašto pola sata moram gledati reklame?

Ako sam kupio igricu zašto se ne mogu spojiti na server? Zašto se igra ruši? Zašto je sve puno cheatera?

Ako sam se pretplatio na neki TV servis kako oni mogu bez ikakvog objašnjenja izbaciti neki sadržaj iako sam se samo zbog tog sadržaja pretplatio?

Ako mogu prijatelju posudit auto koji sam kupio, zašto ne mogu CD?

Zašto neki proizvođač hardwarea daje godinu jamstva iako je zakonski dužan dati dvije?

Zašto je lažno oglašavanje pravilo a ne iznimka?

 

 

Vlasnici i trgovci intelektualnog vlasništva učinit će sve što je moguće (zakonski), pa i ono što nije, kako bi oderali krajnjeg korisnika. Zar bi se mi trebali drugačije odnositi prema njima? U biti, je li moralno biti tolika ovca, da pustiš da te netko hebe?

 

 
20 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Čisto za info, ne postoji zakon koji određuje trajanje garancije koju ti je netko dužan dati.

S ostalim se slažem
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
Antoniio22 kaže...
Čisto za info, ne postoji zakon koji određuje trajanje garancije koju ti je netko dužan dati.

S ostalim se slažem

 https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_hr.htm

5 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Taj dio za garanciju ni meni nije jasan...kako negdi može jamstvo biti 12 mjeseci...ili jamstvo na laptop 24 mjeseca a na bateriju 12 mjeseci...jeli u pitanju neka pravna rupa ili?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije
vax kaže...

Taj dio za garanciju ni meni nije jasan...kako negdi može jamstvo biti 12 mjeseci...ili jamstvo na laptop 24 mjeseca a na bateriju 12 mjeseci...jeli u pitanju neka pravna rupa ili?

 Uvijek je u pitanju rupa i igra mačke i miša. Proizvođači su odgovornost prebacili na trgovce jer kao ne prodaju oni uređaj krajnjem kupcu nego trgovac. Pa kakve veze trgovac ima s tim što je tvoj proizvod nekvalitetan? Neki čak idu toliko daleko da svjesno krše zakone i plaćaju kazne jer im je to financijski isplatljivije.

Pravilo o 2 godine jamstva se odnosi na tehničke uređaje a baterija se predstavlja kao da nije tehnički uređaj jer što možeš sa samom baterijom? 

5 godina
offline
Pravnici s Harvarda: digitalno piratstvo nije krađ

Hvala na odgovoru.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice