Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P

poruka: 13
|
čitano: 6.009
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P".
12 godina
offline
Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P

Znači po standardu za Hrvatsku ali i za ostatak tržne ekonomije i kapitilizma, sada će poskupiti paneli i troškovi ugradnje, bez obzira na ukidanje PDV. Jer će porasti potražnja...

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 19:31 (opetzajebancija).
Moj PC  
9 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela

Istina a i ne bude ih dovoljno kao ni tvrtki/radnika koji bi to ugradili pa ce to sve dodatno utjecati na cijenu.... A jos kada krenu i poticaji, auuuuuuuuuu

 

A i na kraju sto to sve vrijedi kada ti treba godinu i nesto da te HEP dode ukljuciti bez obzira da li samo predajes proizvedenu energiju ili je i prodasjes HEP-u. Njima to iz nekog razloga nije u interesu i onda ce biti tisuce ugradenih panela pa ce se organizrati prosvjedi tamo negdje na ljeto iduce godine kako ih HEP nije ukljucio

Zero Waste * Minimalizam * Veganizam
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 19:33 (Zero Waste).
16 godina
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
Nitko te ne tjera da se prikljucujes na javnu mrezu.
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
2 3 hvala 0
7 godina
offline
Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P

Inače, baš smo na drugoj temi neki dan raspravljali o tome, treba pratiti kretanje cijena da vidimo kaj budu trgovci radili.

I mono i poly paneli su do sad bili od 3.3-4.5 kune/W njih praktički 90%.

Znači morali bi sad pasti na cca. 2.5 ovi najjeftiniji.

 

 

pan y agujas
 
2 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
Svakako sam planirao napravit upgrade centralnog grijanja, staviti panele za grijanje vode u puferu, jebe mi se za struju, prodaja hep-u i sl. gluposti.
Baš me zanima kako će sad ići cijene.

Edit: kada u budućnosti baterije budu isplativije, dugotrajnije i sl., razmisliti ću i o spremanju viška struje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 20:44 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela

ma sve je to pita fratrova, a ne ozbiljna mjera. Jedino pošteno bi bilo povrat poreza sljedeći mjesec od strane države. Ovako će lešinari od prodavača samo preuzeti k sebi taj pdv i još malo ekstra dignuti... s pričom kao i svaki put da je poskupilo, da je teže nabaviti... a ljudi naivni će ući u kredite da kupe kinesko smeće koje je dostupno na našem tržištu koje im se neće nikad otplatiti...

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2022 22:01 (Aldo).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P

Ne kužim, PDV se ne plaća na isporuku i ugradnju, a što ako sam ugrađujem i kupim panel u trgovini - plaćam i dalje 25%?

Amenoum
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela od P

APN v2

Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
fer-de-lance kaže...

Inače, baš smo na drugoj temi neki dan raspravljali o tome, treba pratiti kretanje cijena da vidimo kaj budu trgovci radili.

I mono i poly paneli su do sad bili od 3.3-4.5 kune/W njih praktički 90%.

Znači morali bi sad pasti na cca. 2.5 ovi najjeftiniji.

 

 

 Gledam Aliexpress maloprije, izgleda da su čuli za ove naše nove mjere jer su paneli već na 6-7 kn/W. Ili ja nešto krivo gledam ili je to otišlo jedno 3 puta gore od prije par mjeseci kad sam zadnji put gledao.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
digitall kaže...

Edit: kada u budućnosti baterije budu isplativije, dugotrajnije i sl., razmisliti ću i o spremanju viška struje...

 Baterije su već neko vrijeme itekako isplative, pojavom LiOn baterija sve se promijenilo, a padom cijene i povećanjem broja ciklusa su postale jako isplative. Ovo se odnosi na situaciju od prije par mjeseci, nisam provjeravao jesu li i njima sada cijene otišle u nebo.

7 godina
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
mzopg kaže...

 Gledam Aliexpress maloprije, izgleda da su čuli za ove naše nove mjere jer su paneli već na 6-7 kn/W. Ili ja nešto krivo gledam ili je to otišlo jedno 3 puta gore od prije par mjeseci kad sam zadnji put gledao.

Inače, ne znam kak bi to uopće išlo u transportu, vjerovatno zato i imaju takve cijene, da pokriju trošak shippinga tak velikog itema (a i Aliexpress je doslovno poskupio prek 100% u zadnjih godinu ili dvije, tak da ništa čudno).

Ali nikad nisam ni gledao panele tamo, nema smisla.

A kod nas još ne mrdaju cijene, očito čekaju još par dana do službene odredbe ili nekaj.

 

pan y agujas
9 godina
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
mzopg kaže...
digitall kaže...

Edit: kada u budućnosti baterije budu isplativije, dugotrajnije i sl., razmisliti ću i o spremanju viška struje...

 Baterije su već neko vrijeme itekako isplative, pojavom LiOn baterija sve se promijenilo, a padom cijene i povećanjem broja ciklusa su postale jako isplative. Ovo se odnosi na situaciju od prije par mjeseci, nisam provjeravao jesu li i njima sada cijene otišle u nebo.

 Ne znam, zadnji puta kada sam gledao bile su oko 8000 eura 14 kwh.. ne zvuči mi isplativo još uvijek, osim da mi netko garantira da će trajati 20 godina bez osjetnog gubitka kapaciteta.. a mislim da je bila 7 ili 10 godina garancija.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Poznati detalji o oslobođenju solarnih panela
fer-de-lance kaže...
mzopg kaže...

 Gledam Aliexpress maloprije, izgleda da su čuli za ove naše nove mjere jer su paneli već na 6-7 kn/W. Ili ja nešto krivo gledam ili je to otišlo jedno 3 puta gore od prije par mjeseci kad sam zadnji put gledao.

Inače, ne znam kak bi to uopće išlo u transportu, vjerovatno zato i imaju takve cijene, da pokriju trošak shippinga tak velikog itema (a i Aliexpress je doslovno poskupio prek 100% u zadnjih godinu ili dvije, tak da ništa čudno).

Ali nikad nisam ni gledao panele tamo, nema smisla.

A kod nas još ne mrdaju cijene, očito čekaju još par dana do službene odredbe ili nekaj.

 

 Ti paneli su bili oko 2-3kn/W prije koji mjesec. Dostava nije problem, to su paketi oko 100 x 60cm, manji mono paneli, 100W komad. Dosta ih ima skladište u EU pa od tamo dostavljaju.

 

digitall kaže...
mzopg kaže...
digitall kaže...

Edit: kada u budućnosti baterije budu isplativije, dugotrajnije i sl., razmisliti ću i o spremanju viška struje...

 Baterije su već neko vrijeme itekako isplative, pojavom LiOn baterija sve se promijenilo, a padom cijene i povećanjem broja ciklusa su postale jako isplative. Ovo se odnosi na situaciju od prije par mjeseci, nisam provjeravao jesu li i njima sada cijene otišle u nebo.

 Ne znam, zadnji puta kada sam gledao bile su oko 8000 eura 14 kwh.. ne zvuči mi isplativo još uvijek, osim da mi netko garantira da će trajati 20 godina bez osjetnog gubitka kapaciteta.. a mislim da je bila 7 ili 10 godina garancija.

Imaš i jeftinijih opcija.

Među skupljima su rješenja tipa LG Chem (baterije, kućište, IP55, kontrolna jedinica, BMS), 1kWh dođe oko 470 eura s dostavom, znači 14kWh bi bilo 6580 eura.

 

Ukoliko se kupuju solo baterije, onda cijena ide već od 300 eura za 1kWh (brendirane su nešto skuplje), što je 4200 eura za 14kWh. Ovo su baterije sa BMSom, bez njega se vjerojatno može pronaći i jeftinija opcija.

U grubo kWh iz takvih baterija dođe oko 65 lipa, što je trenutno gotovo duplo jeftinije od HEP struje, a uskoro će biti i 3-4 puta jeftinije.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice