Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

poruka: 164
|
čitano: 21.776
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi".
8 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Kada se nešto radi, pa tako i kada se nabavljaju vojni avioni, treba misliti i na sekundarne, a ne samo na primarne koristi. Nije nešto korisno samo po onome što se od prve vidi.

Evo nekih sekundanih koristi:

1. Oružje ne služi samo za ratovanje nego i za odvraćenje od agresije. Da je Hrvatska bila naoružana do zuba, sumnjam da bi je Srbija usudila napasti. 

2. U slučaju ratnog sukoba Hrvatska bi mogla pružiti logističku pomoć svojim saveznicima. Ako bi imali već svoje avione F-16 lako bi primili američke. Ako imamo već školovane pilote i tehničko osoblje za te avione, lako bi nam naši saveznici mogli isporučiti još veći broj. 

3. Servisiranje aviona znači ovladavanje visokom vojnom tehnologijom. Naučene vještine mogu postužiti u druge kako vojne tako i civilne svrhe.

4. Ovladavanje visokim tehnologijama omogućuje da se i mi uključimo u proizvodnju  visokotehnoloških proizvoda. 

Treba samo usporediti ratne prilike SAD i Hrvatske. Drugi svjetski rat bio je poticaj za Ameriku da razvije nove tehnologije i još da sanira privednu krizu. U Hrvatskoj nismo oružje proizvodili nego ga švercali. Rezultat: porast bezakonja i korupcije u društvu. 

 
10 3 hvala 1
6 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
a što je sa morem odnosno podmorjem...to se zrakoplovima ne može čuvati...jedino podmornicama

2050 broj Hrvata u Hrvatskoj
2.5 milijuna
2100 broj Hrvata u Hrvatskoj 1.5milijuna

#za danena
si vis pacem para bellum...to je za idiote...pametni znaju da je za dati guzicu potrebno UBI BENE IBI PATRIA
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
srco1978 kaže...

Iskreno neznam što bi falilo da kupimo pakistansko-kineski Joint Fighter JF-17 koji je daleko najjeftinija opcija za naš buđet...a zadovoljio bi sigurno sve naše vojne potrebe.

https://www.bug.hr/avijacija/nas-istocni-grijeh-ili-zasto-ne-kupujemo-ruske-migove-suhoje-ili-cak-17614

 Osim svih nato standarda o naoruzanju. Razlog zasto nekupujemo istocne aivone je jer nismo sa njima u savezu. Da nismo u Nato mislis da se rusi/pakistanci/kinezi nebi javili na ovaj natjecaj? Razlog natjecaja je NATO. Airpolicing je stvar koja se mora obavljat u NATOu. Air sovereignty - Wikipedia, ako si u NATOu a nemas svoje avione placas Baltic Air Policing - Wikipedia

12 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
Pozdrav!

Radi se o 12 borbenih višenamjenskih zrakoplova.
Od tih 12, 10 će biti jednosjedi, a 2 trenažni dvosjedi.
Ta brojka se spominje duži niz godina (od kada smo krenuli u nabavu borbenih zrakoplova) te nedavno kroz izjave vladinih dužnosnika, u tekstovima po novinama i Bugu.
Bila je negdje (mislim da ju Bugu) spomenuta i računica koliko ih može biti operativno spremno u svakom trenu i na to ti je vezano tih 12 komada (min broj operativno spremnih plus oni koji su na servisu) .

Lp
vicious
11 godina
neaktivan
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Iskreno kad bi došlo do rata sa tipa srbijom ja bi samo otišao u njemačku ili irsku nije vrijedno poginuti za k plus bonove i velike glave samo da bi poslije generali imali koje biznise sa ribom naftom draguljima a narod zivi za lidl splacine iz ko zna kojeg kontenjera europe. 

Avioni super ako ce bit profitabilni ili na nuli a to se moze ostvarit air policingom bosne slovenije crne gore... 

Moj PC  
6 3 hvala 0
10 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Novi ratovi?

Odnosno novo preslagivanje, može, jer ovo sada ne valja ništa..

U zadnjem smo se riješili Beograda, u novom bi se mogli riješit Zagreba..

 

Ima jedan grafit, kaže: Zg = Bg

 
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
boatenga kaže...

Novi ratovi?

Odnosno novo preslagivanje, može, jer ovo sada ne valja ništa..

U zadnjem smo se riješili Beograda, u novom bi se mogli riješit Zagreba..

 

Ima jedan grafit, kaže: Zg = Bg

Ubrzo bi došli do svaka općina - država.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
boatenga kaže...

Novi ratovi?

Odnosno novo preslagivanje, može, jer ovo sada ne valja ništa..

U zadnjem smo se riješili Beograda, u novom bi se mogli riješit Zagreba..

 

Ima jedan grafit, kaže: Zg = Bg

 Pitaj didu kako mu se sviđao ricinus dok nije bilo Beograda i Zagreba.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
Sjedinjene Hrvatske Općine - SHO
Keruma za predsjednika!
15 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

bitno je kupiti x-winge umjesto tie/ln fightera, jer u svakom filmu pobjeđuju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

na kraju če Ameri "donirati" dvije eskadrile F-16 blok 30, koji sada čuče negdje u Arizoni u pustinji. A ta donacija če koštati nekih 500-700 milja $. Pitajte Romune

Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
 
0 2 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Mi smo smiješna banana država za amere. Kako sam tamo dosta bio kad im kazes croatia oni odgovore russia? 

Moj PC  
2 2 hvala 0
10 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

 

 

Brijem da je ovo sve megalomanija. Kako smo planirali graditi "nacionalni" stadion, kako smo sagradili dvorane za prvenstvo u rukometu, kako se grade velebne bogomoljke, velebni spomenici ničemu, tako sada poltička mafija sa zadojenim i ushićenim narodom prati tu strku aviona kao nešto veliko.

 

 

Hrvatskoj u slučaju nekog rata neće pomoći nikakvi avioni, jer da nas žele susjedi napasti kako mnogi nažalost misle, odnosno da oni žele HR pokoriti, to bi već učinili odavno,

HR nema šanse kontra susjeda da nas stvarno žele napasiti.

 

Politika je odradila svoje i narod je prevaren i zaveden.

 

Da nije bilo srpske vojske poslije WWI HR ne bi praktički postojala ili bi postojala u jako malim granicama. U WWII bez pomoći srpskog naroda NOB u Hrvatskoj ne bi uspio.

To su činjenice. A, sve drugo su vam mitovi. Kao onaj neki cro dux iliti kaj već, sa 100 k pješaka i 60 k konjanika.

 

Te pare za avione kaj treba dati neka daju doktorima kaj se bore kontra C-19.

 

HR ne trebaju avioni, ta ona ima 500 tisuća branitelja. Rađe bi u nekome sukobu imao toliko pješadije, nego 12 aviona.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
4 8 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

Tvoj post me podsjetio na ovo

 

12 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
PzKpfw kaže...

 

 

Brijem da je ovo sve megalomanija. Kako smo planirali graditi "nacionalni" stadion, kako smo sagradili dvorane za prvenstvo u rukometu, kako se grade velebne bogomoljke, velebni spomenici ničemu, tako sada poltička mafija sa zadojenim i ushićenim narodom prati tu strku aviona kao nešto veliko.

 

 

Hrvatskoj u slučaju nekog rata neće pomoći nikakvi avioni, jer da nas žele susjedi napasti kako mnogi nažalost misle, odnosno da oni žele HR pokoriti, to bi već učinili odavno,

HR nema šanse kontra susjeda da nas stvarno žele napasiti.

 

Politika je odradila svoje i narod je prevaren i zaveden.

 

Da nije bilo srpske vojske poslije WWI HR ne bi praktički postojala ili bi postojala u jako malim granicama. U WWII bez pomoći srpskog naroda NOB u Hrvatskoj ne bi uspio.

To su činjenice. A, sve drugo su vam mitovi. Kao onaj neki cro dux iliti kaj već, sa 100 k pješaka i 60 k konjanika.

 

Te pare za avione kaj treba dati neka daju doktorima kaj se bore kontra C-19.

 

HR ne trebaju avioni, ta ona ima 500 tisuća branitelja. Rađe bi u nekome sukobu imao toliko pješadije, nego 12 aviona.

 Osim ako kupimo i atomske bombe pa im ti isti F16 odigraju Hiroshimu i Nagasaki. Onda bi mogli dobiti rat. 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

Da...svi se mi toga sjetimo ali vidim da je 2021. u igri i da je veci napredak imat bespilotne letjelice a ne moderne zrakoplove.

Dobra protuzracna obrana (S400) + besplilotne letjelice. To je buducnost.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 13:13 (R36).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

Fealno, imamo ljude koji mogu napraviti bespilotne letjelice. Zašto ne idemo na tu opciju?

15 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Realno, Hrvatska je u k. Od osamostaljenja se prvenstveno kralo. Ovdje gdje radim (neću točno specificirati) se u osvit rata (Domovinskog) "mažnjavalo", a optuživalo srbe. Srbi su to pokupili (raznu opremu)... I većim dijelom jesu, ali bilo je slučajeva kada su to naši ljudi radili, a govorili da je to JNA odnijela. Oni koji su upućeni u to su mi rekli.

 

Jedna osoba mi je čak pričala da je opet njoj netko ispričao to, kako su tog tipa (koga točno, ne znam) odveli u srpski kontrolirani teritorij da se obavi "posao", trgovina. A taj naš lik gleda (valjda je i on imao našu naoružanu pratnju, ali ne puno vojnika) i ne može vjerovati, Srbi svugdje uokolo njih, masa naoružanja, sve zabrinuto gleda. A Srbin mu kaže nešto u stilu - "budi bez brige, neće ti/vam nitko ništa". To se sve zna, za takve događaje, ali nikome ništa.

 

Pa onda mi ljudi pričaju, radnici, kako je prije to sve funkcioniralo (nekoć je to bio zavod, a sad je k), uređeno bilo, a sada je krš (što i sam vidim, koristi se oprema stara 30, pa do 60 godina, a ima nešto što je skoro staro i 100 godina, bez šale govorim). I sam to vdim... Nikakvo ulaganje, vrlo slabo od raspada Jugoslavije i privatizacije. Ali izvlačenje novca, e to se radilo uredno. Sve se to zna i tko zna koliko još ima takvih primjera u državi... Mornarica nam je također u k, sustavi su poluispravni ili neispravni, stari...

 

EDIT: To što se dogodilo i radilo državi je veleizdaja i 2 su prikladne kazne - doživotni zatvor ili smrtna kazna. Znam da je Božić, ali to je činjenica.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 14:20 (Izzy).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

 

 

Još jedan pogled na HR borbene avione.

Zanimljivo.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 15:30 (PzKpfw).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

@pzkpfw

Griješiš u svom osvrtu na ulogu Srba i njihove vojske u prošlim ratovima na ovim prostorima, a probaću ti pojasniti gdje i zašto griješiš:

Globalno, ratovi većih razmjera se pokreću i vode radi preslagivanja velikih carstava. Takva igra je vrlo skupa, i pobjednika će odrediti novac, znači ono gospodarstvo koje će više godina moći podnositi ratne troškove...

Sve državice na Balkanu su očajnog gospodarskog stanja, i oduvijek su bile , tako da tu nema govora o nekim silnim sposobnim vojskama koje su nešto doprinijele ili odlučile u nekom većem regionalnom ili globalnom sukobu.

Ratovi koji su se ovdje vodili su uvijek bile margine globalnih sukoba koje su se ovdje prenijele , ili smo bili u nečijoj interesnoj zoni pa su se globalni igrači i velesile pobrinule da se ovdje desi ono kaj njima paše.

Za bolje razumijevanje treba sagledati i ispod površine, poglavito ekonomske parametre, i onda će biti malo jasnije tko, kada, zašto i kako pokreće i upravlja sukobima.....

Pogledaj na prostorima bivše yuge čije su danas banke, trgovački centri, medijske i TV kuće, tko ima koncesiju na autocestama, zračnim lukama, pa ćeš tada shvatiti da su 90-tih malo kaj odlučile ili odradile hrvatska ili srpska strana samostalno.... Sve je to dio šire igre, lobiranja, podijele interesnih zona, širenja tuđih banaka i plasiranja njihovih proizvoda....

A kada pogledamo današnje veće ratove, kada se u desetak dana sa par stotina letjelica djeluje na par tisuća ciljeva, tada shvatimo da niti srpsko niti hrvatsko gospodarstvo nebi izdržalo par sati skupoće takvog rata niti bi takva gospodarstva mogla financirati te aktivnosti....

Koliko god ružno zvučalo, premali smo, presiromašni, nikome nije bitno kaj mi mislimo i imamo za reći, i ovdje će se uvjek dešavati nešto kaj je netko drugi odlučio a ne narodi na ovim prostorima...

Nedavno sukob u gorskom karabahu je zorno pokazao što znači kada se na jednu stranu uključila turska a druga strana je ostala bez očekivane ruske pomoći jer su nedavno kakili po njima pa su sada možda zato i kažnjeni.... Tako ti je i sa vojskama Balkana, jadne vojske jadnih državica koje bez vanjskog uplitanja nemaju uvjeta niti za prevoz po bojištu a kamoli za nekakvo dugotrajno i sofisticirano ratovanje.

Nebi vjerovao kolika logistika, i materijalna i obavještajna , mora prethoditi i pratiti svaki rat i sukob. A takva tehnologija je znamo svi u čijim rukama i onda je jasno tko može započinjati i upravljati ratovima....
10 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

 

@bunker

 

 

Sve to stoji. Slažem sa tobom. Sve je to dio veće igre. Ali, zakaj HR raja da kupuje skupe avione, ako ćemo biti topovsko meso, kao nečija pješadija na terenu?

Sukobi na Balkanu su kao sukobi indijanskih plemena. Sada je svako pleme dobilo svoje rezervat i to je to.

 

Vojska Srbije nije sudjelovoala u ratovima u SLO, HR i BiH, nego se napadalo i blokiralo garizone JNA. Kao što se išlo provocirati Srbe iz Hrvatske.

Srbi su se bunili samo tamo gdje je to pasalo ondašnjoj politici.

 

HR će služiti samo velesilama na ovim prostorima, da utjecaj jedne sile bude kontra druge. 

To je sve.

 

Samo će se to raji prikazivati kao neki povijesni sukobi, ratovi za domovinu, itd....

 

Nadam se da će mladi ljudi u budućnosti biti pametniji od prijašnjih generacija i da neće nasjesti na utjecaj politike preko masmedija(TV, Internet,....), te da će ostati doma.

Bolje bi bilo da odu na Zapad.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
7 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

@pzkpfw

Pa realno ništa bitnoga neće tih par letjelica strateški promijeniti na ovim prostorima. No mi sve radimo po diktatu Berlina, Brisela,haga, Londona, vašingtona....tako da nemoj na odluku o kupnji aviona gledati kao na nešto čega se dosjetio netko domaći. Domaći će tu samo odraditi razdiobu pinke i sl...

Pravi gospodari su krupni kapital i interesni lobiji, i njima je bolje prodati krame Hrvatskoj nego ih ići reciklirati... Ovako ili onako lova uvjek nađe put do svojih gospodara. U očima velesila, Hrvati i Srbi su nešto poput tutija i hutija tamo negdje u nekoj vukojebini.

16 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
Par misli iz komšijske perspektive, uzimajući u obzir šta mi radimo i kako prolazimo.

Vi ste se učlanili u klub (NATO), i to je ok klub, i sad treba da ispoštujete propozicije. Propozicije su da vam neko drugi "čuva nebo" ili da imate određeni broj operativnih aviona. I to je to, to je dogovor (deo dogovora) koji ste napravili i treba da se održi. Dakle, na primer, dobar PVO + bespilotne: može, ali prvo ovo.

Druga stvar, vezano za nabavku od "alternativnih dobavljača" - to se ne radi, barem ne za ovako kapitalne stvari. Počevši od toga da treba da budete interoperabilni sa svojim saveznicima, preko toga da bi nabavka ruske ili kineske tehnike značila da te zemlja ima polugu za uticaj nad vama (ne, nisu Rusi gadljivi ni na čije pare, ali je sve to dovoljno sitno za njih da ih je baš briga da li će nama ili vama naplatiti remont 10 aviona sad, za 5 godina, kad ostvare neki cilj, ili nikad), preko toga da niko ne želi da vaša (ili turska) ruska tehnika njima leaka podatke sa NATO opreme, do toga da je u pitanju jako loša reklama za opremu vaših saveznika.

Ako ništa drugo, napravili biste grešku koju mi stalno pravimo: nismo nikome pouzdan partner. Ne postoje u međunarodnim odnosima prijateljstva, ali se gleda na koga se može koliko računati. Mi večito izigravamo nekakve pravednike, koji će o svakoj situaciji odlučivati pojedinačno i stati na "ispravnu" stranu, jednom iz Evropu, drugi put uz Rusiju, treći put Kinu, četvrti Ameriku, što znači da niko ne može da računa na nas, a za uzvrat i mi retko dobijamo iole ozbiljniju podršku od bilo koga, osim kad je prethodno debelo platimo (npr tako što prodamo naftnu industriju Rusima za kikiriki ili napravimo neki drugi veći ustupak), tako da je veliko pitanje jesmo li na neto dobitku ili gubitku.

Zato kupite te avione (od koga treba) ili platite air policing kome treba, a ostalo posle, i zaboravite S-400 i ostale "gluposti" koje možda imaju inženjerskog smisla, ali su iz drugih razloga totalno nerealne.
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

 

@Ivan(4)

 

Da, zaboravimo S-400? Znaš ti frende kaj je to S-400, tristo ili pak 500.

Tko to ima taj bude bio glavni baja na Balkanu!

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
16 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Gle, kao što rekoh, pusti inženjerski aspekt da li je to verovatno najbolji sistem za slične pare, kao i šta ko ima po Balkanu (ti mi bar ne deluješ previše opterećen time). Bitnije je da budete normalni i dobri drugari svojim drugarima, jer ćete inače za zapad biti "oni što su kao naši kad im odgovara, a ovamo kupuju rusku tehniku i zbog toga su strateški vezani za njih", a za Ruse budete "oni tamo što smo im jednom nešto prodali, ali su NATO zemlja i nikad se politički nisu svrstavali s nama". I to se gleda i kod vojne, i kod političke, i kod ekonomske saradnje. Ovo mislim najozbiljnije. EU se zakači sa Rusijom - mi stanemo na rusku stranu; drugi put nas zapad "postroji" i disciplinuje da igramo po njihovim pravilima (što znači da zaj. Ruse), i zna da je više postigao motkom, nego šargarepom. EU je prema nama više nego skeptična i od njih sve dobijamo na kašičicu, uglavnom zbog toga kako se ponašamo, a opet, koliko god da to jeste istina, i koliko god da su često našim političarima puna usta Kine i Rusije, kad se sve sabere, EU su nam najveći partner kog imamo.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim
Dex.pwn kaže...

Fealno, imamo ljude koji mogu napraviti bespilotne letjelice. Zašto ne idemo na tu opciju?

 Zato što je očito u interesu nekome pogodovati, a i uništiti domaću industriju. Npr. Đuro Đaković, koliko mi je rečeno, bi mogao posredovati oko nabavke oklopnih vozila Bradley, odnosno, sve se može riješiti da naši ljudi imaju posla (remont vozila, jednom kada dođu kod nas), uz adekvatnu specijalizaciju i obuku naših ljudi, ali namjerno se to blokira. I na kraju će Bradley i tko zna koliko još vojne opreme remontirati strane firme. Nisam u detalje upućen, ali nešto sam ipak čuo. Dakle, ili namjerno se to radi ili je nesposobnost razlog. A vjerojatno oboje. To je gamad! Ne potiče se domaća proizvodnja i pamet, a nije da se ne može i nije da su nam ljudi nesposobni.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

Gazda(stanodavac) ima firmu koja je trebala raditi remont aviona. Na kraju su otišli u Ukrajinu.

15 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

E, a to je to. Netko je ubrao "pinku". To je veleizdaja nacionalnih interesa, države i naroda. Kako već želiš nazvati taj kriminal... Potkopavanje, sabotiranje vlastitog naroda.

13 godina
offline
Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim avi

Ne vjerujem da nam NATO diktira da moramo kupiti borbene avione. Island nema ni vojsku, pa su svejedno u NATO savezu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Povjerenstvo MORH-a donijelo odluku o borbenim

Ali zato druge NATO države vrše air policing u njihovom vazdušnom prostoru. To je jedna od dve opcije koje ima i Hrvatska. Uglavnom se ljudima u Hrvatskoj (koliko sam ispratio) ne dopada ideja da nemaju svojih aviona i da zaštita hrvatskog vazdušnog prostora bude poverena Italiji ili Mađarskoj => nabavka.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice