Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

poruka: 107
|
čitano: 20.870
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od ".
16 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

Čitam vašu raspravu i ne mogu da se ne uključim... 

 

Prije svega, "novotarija" oko naplate PDV-a koji uvodi Hrvatska nije zapravo nikakva novost, nego potez koji je nametnut od strane EU Komisije i objelodanjen još krajem 2016., a potvrđen sredinom prošle godine. Dakle, od 01. srpnja će se PDV naplaćivati u svim zemljama članicama EU, bez obzira na vrijednost pošiljke, naravno ukoliko je ona komercijalnog karaktera.

 

IZVOR

 

Da se odmah razumijemo, ne želim da ovo ispadne kao da branim Hrvatsku poštu o čijoj kvaliteti usluge bi se dalo raspravljati, nego želim naglasiti da postoji i druga strana medalje koju, kao netko tko razumije procese rada u Pošti, želim i vama predstaviti.

 

Troškovi obrade carinjenja, skladištenja, razvrstavanja, praćenja i na kraju krajeva dostave, su realni i moraju biti na neki način naplaćeni, stoga je sva ova gorčina koju prosipate prilično bespotrebna.

 

Već par godina radim u Deutsche Post DHL grupi kao QM za proces dostave pa vam iz prve ruke mogu potvrditi da su troškovi carinjenja i obračuna poreza u Njemačkoj slovom i brojem = šest (6,00€) eura. Naravno, PDV se razlikuje od zemlje do zemlje, ali fiksni iznos koji naplaćuje Pošta u Njemačkoj je 6,00€ za troškove carinjenja i obračuna poreza bez obzira na vrijednost pošiljke.

 

Je li to puno ili malo, o tome bi se dalo razgovarati. Činjenica jeste da sve carinske pošiljke je potrebno obraditi (provjeriti carinsku deklaraciju, valjanost i izvornost robe, utvrditi vrijednost, izračunati iznos za carinjenje ili naplatu poreza...) što iziskuje vrijeme, a kako znate, vrijeme je novac.

 

 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 23:19 (cro_blue).
Moj PC  
10 0 hvala 1
10 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
cro_blue kaže...

Već par godina radim u Deutsche Post DHL grupi kao QM za proces dostave pa vam iz prve ruke mogu potvrditi da su troškovi carinjenja i obračuna poreza u Njemačkoj slovom i brojem = šest (6,00€) eura. Naravno, PDV se razlikuje od zemlje do zemlje, ali fiksni iznos koji naplaćuje Pošta u Njemačkoj je 6,00€ za troškove carinjenja i obračuna poreza bez obzira na vrijednost pošiljke.

 

Je li to puno ili malo, o tome bi se dalo razgovarati. Činjenica jeste da sve carinske pošiljke je potrebno obraditi (provjeriti carinsku deklaraciju, valjanost i izvornost robe, utvrditi vrijednost, izračunati iznos za carinjenje ili naplatu poreza...) što iziskuje vrijeme, a kako znate, vrijeme je novac.

 

 

To je OK i razumijem sta govoris, neko mora platiti taj dodatni rad/trosak (znase ko :)) ali mozes li mi reci dali DHL naplacuje "lezarinu" za svaki dan tj. za svoju eventualnu nesposobnost obraditi/dostaviti paket na vrijeme ?

u HPu, cekam paket 7 dana vidim da je na carini u HR i nikako da ga dostave, vikendom ne dostavljaju ali uredno racunaju lezarinu i vikendom i onda naplate 7 dana "lezarine"......... Po toj logoci njima se vise isplati zadrzavat pakete i naplacivat lezarunu nego da dostave sto prije kupcu paket jer penala za kasnjenje dostave nemaju tj. vise im je isplativo da "kasni" :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 23:40 (Lewis).
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Lewis kaže... 

To je OK i razumijem sta govoris, neko mora platiti taj dodatni rad/trosak (znase ko :)) ali mozes li mi reci dali DHL naplacuje "lezarinu" za svaki dan tj. za svoju eventualnu nesposobnost obraditi/dostaviti paket na vrijeme ?

Ne... Kod nas u DPDHL ne postoji pojam "ležarine". U slučaju naplate carine/PDV-a, svi troškovi su uključeni u tzv. Auslagepauschal (na HR - paušalna naknada) u iznosu od 6,00€.

 

Kod običnih pošiljki koje nisu mogle biti dostavljene i koje su dopremljene u poštanski ured za preuzimanje, ne naplaćuje se nikakva dodatna naknada.

 

Off topic... 

 

Potpuno mi je razumljiva vaša frustracija kvalitetom usluge HP-a, ali donekle shvaćam zašto usluga na razini na kojoj jeste. Nedovoljna tehnička priprema, nedostatak ljudstva i mentalitet "lako ćemo jer smo na državnim jaslama" je srž problema. Fascinantno je da je broj paketa koji HP dnevno obradi na razini cijele HR znatno niži od broja paketa koju obradi i dostavi jedna MechZB (Mehanizirana baza za dostavu paketa) u našem koncernu i to sa znatno manjim brojem ljudi.

 

Zato vam velim, prostora za napredak ima. Sortirnica u Velikoj Gorici je korak u pravom smjeru (šteta je samo što je samo jedna takva na raspolaganju HP-u jer bi, realno, bile potrebne još dvije ili tri za potrebe cijele HR), još poneka razmjena iskustva s kolegama iz većih poštanskih servisa i stvari bi legle na svoje mjesto. Samo da je volje...

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
16 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

OK. Očito smo ljuti i beznadni, s pravom. Što ćemo poduzeti? Ništa.

I zato možemo čekati sljedeće ovakvo ili slično sranje.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
6€ to je oko 45kn, za njemački standard to nije puno za cijeli postupak carinjenja (neznam dali je u tu cijenu uključena i dostava) a kod nas ti samo pismo koje pošta šalje košta trećinu tog iznosa
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
cro_blue kaže...
Troškovi obrade carinjenja, skladištenja, razvrstavanja, praćenja i na kraju krajeva dostave, su realni i moraju biti na neki način naplaćeni, stoga je sva ova gorčina koju prosipate prilično bespotrebna.

 

 

 Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati. Samo dostava, carina i porez. Ovo "obrada" nije trošak primatelja paketa. Jel tebi policajac kad ti naplati kaznu za parkiranje, još izda račun za papir koji je potrošio, olovku, gorivo za motor s kojim se dovezao, trošak godišnjeg servisiranja njegovog vozila ili ti naplati samo parkirnu kaznu tj. u našem slučaju porez koji je propisala država? Rad "carinjenja" je interni trošak pošte, točka.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Ovi talibani nece radit nikakvo carinjenje ako je sve placeno nego samo skenirat QR kod. Drugo oni su dio poštanske unije il kak se vec zove i od tamo dobivaju novce za sve pakete iz raspodjele, znaci ja kad sam platio postarinu to je to. A ovo kad mi prvi put naplate saljem prijavu HAKOMu.
Moj PC  
0 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
R4zOR229 kaže...
Ovi talibani nece radit nikakvo carinjenje ako je sve placeno nego samo skenirat QR kod. Drugo oni su dio poštanske unije il kak se vec zove i od tamo dobivaju novce za sve pakete iz raspodjele, znaci ja kad sam platio postarinu to je to. A ovo kad mi prvi put naplate saljem prijavu HAKOMu.

 good luck with that

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 7:55 (jglllllll).
14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Keso kaže...
cro_blue kaže...
Troškovi obrade carinjenja, skladištenja, razvrstavanja, praćenja i na kraju krajeva dostave, su realni i moraju biti na neki način naplaćeni, stoga je sva ova gorčina koju prosipate prilično bespotrebna.

 

 

 Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati. Samo dostava, carina i porez. Ovo "obrada" nije trošak primatelja paketa. Jel tebi policajac kad ti naplati kaznu za parkiranje, još izda račun za papir koji je potrošio, olovku, gorivo za motor s kojim se dovezao, trošak godišnjeg servisiranja njegovog vozila ili ti naplati samo parkirnu kaznu tj. u našem slučaju porez koji je propisala država? Rad "carinjenja" je interni trošak pošte, točka.

 ako se baviš bilo kakvom uslugom znaš da sav trošak moraš prebaciti na krajnjeg kupca, inače izvisiš. knjigovođe, recimo, imaju zakonske obveze predavanja različitih izvješća i obrazaca koje traži država za svoje potrebe a vrijeme i trud uložen u izradu istih ne plaća. ne možeš državi izdati račun za predaju statističkih izvješća, ali možeš komitentu, jer zakon tereti njega za nepredaju podataka.

tako je i u ovom slučaju. nije pošta naručila paket da bi trošak bio njen, interni. trošak je na tebi.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Ne znam što se prepirete, pouka priče je da ćemo od 1.7 naručivati sam sa mjesta koja su u ioss sistemu i problema sa dodatnim troškovima neće (ili ih barem nebi trebalo) biti, a ovi drugi trgovci koji ne žele biti dio ioss-a, kada im padne promet jer nitko od njih ne naručuje zbog dodatnih troškova nakon kupnje će se naglo predomisliti, istina cijena će porasti za 25% što nije malo, ali bar ću bez straha naručivati stvari do 150€ bez da mislim koliko ću još imati troškova kada paket stigne u hrvatsku
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 9:56 (Doktor-X).
 
2 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Bez brige, bude se Kina brzo snašla sa nekoliko skladišnih centara u zemljama EU... Za šta im dajem potpuno pravo, jer ovo vidim kao običnu pljačku...
Je*i ga, kad EU proizvodnja bude konkurentna kineskoj tada budem kupovao iz EU. Do onda Kina.
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Išao sam pogledati koliki je pdv u drugim zemljama, najmanje imaju Luksemburg - 17 i Malta - 18%, možda kinezi smisle neki sistem pa se porez tamo plati pa onda odande počnu slati pošiljke dalje unutar eu
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 10:14 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
cro_blue kaže...

želim naglasiti da postoji i druga strana medalje koju, kao netko tko razumije procese rada u Pošti, želim i vama predstaviti.

stvar u drugoj strani medalje je da nitko ne gleda tu drugu stranu, niti je treba gledati

kad uđeš u restoran i naručiš jelo, pa čekaš sat vremena onako gladan i dobiješ nešto što se ohladilo, ne zanima te što druga strana medalje pokazuje gužvu u kuhinji zbog koje moraš toliko čekati ili manjak konobara zbog kojeg se tvoje jelo hladilo 15 minuta na kuhinjskom pultu kad je konačno i bilo gotovo

 

a problem medalja u hrvatskoj pošti je taj što 

a) naplaćuju sve što mogu po cijenama koje im omogućuje monopolistički status jedinog davatelja tzv. univerzalne usluge

b) što taj svoj status i extra profit ne pretaču u razvoj kvalitete usluge i kadrove, pa je usluga sve lošija, a kadrovi su sve preopterećeniji

 

rezultat toga je sve veći kuršlus u hrvatskoj pošti, uz prigodno deranje korisnika

slično kao kad te fina, zbog monopolističkog položaja, za faking jednu stranicu dokumenta koji ti kopira na običnoj kopirki odere za 70 kuna i još moraš čekat u redu sat vremena jer im od 10 šaltera s korisnicima radi samo jedan, dok ostale tete češu nižepotpisanu

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 10:19 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Doktor-X kaže...
Išao sam pogledati koliki je pdv u drugim zemljama, najmanje imaju Luksemburg - 17 i Malta - 18%, možda kinezi smisle neki sistem pa se porez tamo plati pa onda odande počnu slati pošiljke dalje unutar eu

 porez uopće nije problem.. najmanje ili razlika u postotku-iznosu poreza.

-problem (glavni) za robu u rangu recimo 10-100kn je fixni trošak, carina-deklaracija-uvoz, tj ono što špediter-uvoznik obavi za šleper-kontejner robe jednako kao mali kupac za 10kn .. tj ako na šleper platiš 60+60kn papirologije to je ništa, ali ako to platiš na nešto što košta 10kn to je tad višestruko povećanje bazne cijene, na te ukupne troškove se tad opbračunava porez.

-da je samo porez bilo bi i dalje jednostavno-jeftino, ovako je neisplativo tj robu treba uvesti uvoznik-količinu da bi to bilo isplativo kao do sad. Tad bi po komadu ista roba poskupila umjesto recimo 120kn za 1kn.. (za fixni dio troška papirologije-carine, dok ostalo ide po postotku-vrijednosti..).

 

tj nevažno je plaćaš li 10-20% pdv važna je cijena-iznos na koji se obračunava tj zbog razlike od 17-27 (mađarska) od samo 10% je čak nevažno u tom rasponu cijena, jer je to recimo na 100kn samo 10kn dok su fiskni 60+60 (57+57kn).. tj 100-više kuna čak i za robu koja košta jednu lipu ili nula kuna.

 

-problem je preniska nabavna cijena robe u odnosu na za takvu robu previsok fikxni trošak koji tad podigne cijenu x10 puta, dok skuplja roba od recimo 1000kn naviše taj problem ni ne osjeti tj fixni dio je tad dovoljno mali da ne utječe višestruko na ukupni iznos koji tad plaćaš.

 

-robu treba uvoziti uvoznik, ako uvoznika nema.. tad je ovo nešto o čemu nema koristi razglabati, kupiš ili ne.. sama matematika-formula-postotak je 'nevažna' tj postotci su uvijek isti, ali nije isto ako računaš sa 100kn ili 100.000kn osnovice.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Keso kaže...

Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati.

Nije to nikakav njihov interni trošak.

Uvoiznik (iliti fizička osoba) plaća sve uvozne troškove, carinske preglede, špediciju, papirologiju.

Svaki put kad naručiš nešto naručuješ i te troškove.

Neuroza kaže...
Bez brige, bude se Kina brzo snašla sa nekoliko skladišnih centara u zemljama EU... Za šta im dajem potpuno pravo, jer ovo vidim kao običnu pljačku...
Je*i ga, kad EU proizvodnja bude konkurentna kineskoj tada budem kupovao iz EU. Do onda Kina.

Hvala, ne bih da EU postane nova Kina. Ni u jednom pogledu, posebno ne proizvodnje.

15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Keso kaže...

 

 Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati. Samo dostava, carina i porez. Ovo "obrada" nije trošak primatelja paketa. Jel tebi policajac kad ti naplati kaznu za parkiranje, još izda račun za papir koji je potrošio, olovku, gorivo za motor s kojim se dovezao, trošak godišnjeg servisiranja njegovog vozila ili ti naplati samo parkirnu kaznu tj. u našem slučaju porez koji je propisala država? Rad "carinjenja" je interni trošak pošte, točka.

 

Kako to milsliš da naplata carine u pošti nije naručena usluga?!

Da li ti je poznata ijedna država u svijetu koja besplatno obavlja carinjenski postupak?

 

Pošta je u ovom slučaju u ulozi špeditera, dakle firme koja tebe kao carinskog dužnika, zastupa u postupku carinjenja.

Ako ti ne odgovara cijena koju naplaćuje pošta, raspitaj se kod špediter koliko oni naplaćuju svoje usluge. Recimo, probaj dva ista paketa naručiti jednom preko pošte, a drugi put preko DHL-a.

 

R4zOR229 kaže...
Ovi talibani nece radit nikakvo carinjenje ako je sve placeno nego samo skenirat QR kod. Drugo oni su dio poštanske unije il kak se vec zove i od tamo dobivaju novce za sve pakete iz raspodjele, znaci ja kad sam platio postarinu to je to. A ovo kad mi prvi put naplate saljem prijavu HAKOMu.

 

Ako je sve plaćeno (dakle i PDV, tj. paket je posla preko IOSS-a) pošta ti neće naplatiti ništa dodatno. Ali ovdje govorimo o paketima na koje nije naplaćen PDV.

 

A ti kad platiš poštarinu, to nije to, jer troškovi carinjenja nisu uračunati u poštanske troškove, i to ti piše na svim stranicama prodavatelja iz Kine.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Gdje sam ja to napisao da bi eu trebla postati kina?
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Doktor-X kaže...
Išao sam pogledati koliki je pdv u drugim zemljama, najmanje imaju Luksemburg - 17 i Malta - 18%, možda kinezi smisle neki sistem pa se porez tamo plati pa onda odande počnu slati pošiljke dalje unutar eu

 

Stopa PDV-a je nebitna, jer prema sadašnjim pravilima naplate PDV-a unutar EU, kupac iz HR palaća PDV po stopi koja vrijedi za Hrvatsku kada kupuje robu iz neke druge države članice EU (koja ima manju stopu PDV-a), ukoliko taj prodavače ostvarajue promet izvan domicilne države preko određene granice.

 

Problem je u visokim fiksnim troškovima (visokim u odnosu na vrijednost uvoza) kao što je ihush več objasnio.

16 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Neuroza kaže...
Gdje sam ja to napisao da bi eu trebla postati kina?

Ako želiš istu cijenu proizvodnje, konkurentnost i slično moraš postati Kina.

11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...

 

Stopa PDV-a je nebitna, jer prema sadašnjim pravilima naplate PDV-a unutar EU, kupac iz HR palaća PDV po stopi koja vrijedi za Hrvatsku kada kupuje robu iz neke druge države članice EU (koja ima manju stopu PDV-a), ukoliko taj prodavače ostvarajue promet izvan domicilne države preko određene granice.

 To neznam mada znam da već godinama placam server u francuskoj sa njihovom pdv-om

8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Sve kupljeno iz njemacke i placen njihov, manji pdv, a ne nasih 25%, tako da nisam shvatio gore napisano......
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Iznos PDV-a (tj. stopa koju plaćaš) ovisi o količini prometa koju taj trgovac ima sa Hrvatskom (za većnu država EU on iznosi 35.000 EUR godišnje).

 

Tako da će trgovac koji ima svega par kupaca iz RH tim kupcima naplatiti PDV po stopi zemlje u kojoj se nalazi trgovac (u tvom slučaju Francuske), i taj PDV ide Francuskoj, dok će neki drugi trgovac, čiji promet sa kupcima iz RH prelazi 35.000 EUR-a godišnje, njima naplatiti PDV po stopi Hrvatskog PDV-a i taj PDV se prosljeđuje Hrvatskoj Poreznoj upravi.

 

Sa promjenama koje se uvode od 01.07 (IOSS), i ovo pravilo se mjenja, tj. ukida se granica od 35.000 EUR-a, pa će svi trgovci u EU morati naplaćivati PDV zemlje članice EU (i njoj prosljeđivati PDV) u kojoj se nalati kupac, bez obzira na promet koji ostvaruju sa tom zemljom.

8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Dakle, i kod kupovine iz njemackog shopa, vise se nece placati pdv od 19% u sklopu cijene, vec ce cijena biti formirana tako da sadrzi nas 25% pdv - aka, sve ce i tamo poskupiti minimalno za tih 6%?
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Ako si platio njemački PDV, to znači da taj trgovac ne ostvaruje promet u "trgovini na daljinu" sa Hrvatskom preko 35.000 EUR, pa nije dužan registrirati VAT broj u Hrvatskoj i naplaćivati Hrvatsku stopu kupcima iz Hrvatske.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Damir22 kaže...
Sve kupljeno iz njemacke i placen njihov, manji pdv, a ne nasih 25%, tako da nisam shvatio gore napisano......

 

maxym kaže...

Iznos PDV-a (tj. stopa koju plaćaš) ovisi o količini prometa koju taj trgovac ima sa Hrvatskom (za većnu država EU on iznosi 35.000 EUR godišnje).

 

Tako da će trgovac koji ima svega par kupaca iz RH tim kupcima naplatiti PDV po stopi zemlje u kojoj se nalazi trgovac (u tvom slučaju Francuske), i taj PDV ide Francuskoj, dok će neki drugi trgovac, čiji promet sa kupcima iz RH prelazi 35.000 EUR-a godišnje, njima naplatiti PDV po stopi Hrvatskog PDV-a i taj PDV se prosljeđuje Hrvatskoj Poreznoj upravi.

 

Sa promjenama koje se uvode od 01.07 (IOSS), i ovo pravilo se mjenja, tj. ukida se granica od 35.000 EUR-a, pa će svi trgovci u EU morati naplaćivati PDV zemlje članice EU (i njoj prosljeđivati PDV) u kojoj se nalati kupac, bez obzira na promet koji ostvaruju sa tom zemljom.

 

--to je kao nekad prekogranični shoping nrp aus-meverštojer.. kojeg je imao trgovac, ispuniš, itd.. tj pravilo dvostrukog (ne)oporezivanja.. kao što se uređuje s npr usa, dok je eu jedno tržište i problem, tj nije jedna država, samo tržište i nešto između..

 

-tako trgovac nema obvezu izdati takav račun, tj fizička trgovina, dok su formulare za meverštoj imale pogranične trgovine, ne ostale dalje od granice.. a digitalizacija mijenja i to, tj online.. i problem sjedišta trgovca + kupca kao pitanje gdje se što plaća, naplaćuje ili karikrano-blentav-do-bola primjer eu kako se taj zakon primjenjuje je naručitelj gradnje kuće u belgiji, izvođač francuska firma.. ludilo :) .. tj pogranična zona stare eu zone dok mi tek ulazimo u šengen + ni sad nismo digitalno ravnopravni po nekim firmama kao adobe i sl. ili distribuciji dok je prije pandemije pokušaj izjednačavanja eu građana blokiran od strane glazbeno-filmskog lobija za prava gledanja.. itd. itd.

-kao što je npr naša granica za otvaranje obrta-firme neki iznos prometa, tako i eu ima razna pravila-zakone + državno zakonodavstvo, zapravo divlji zapad .. radi kako se tko snađe (suprotno od ideje da je eu uređeno društvo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

Je znam,ali posta ima svoju kasu a carina svoju..carina uzima vise dosta od poste..

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Ne znam zasto i otkud usporedbe s Njemackom i slicnim zemljama. Ajde vise osvijestite da smo na dnu Europe. Gdje usporedjivati zemlje sa standardom koji je nama nedostizan narednih 100 godina ovim tempom.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Vidjet cu, za sada sam imao par narudzbi iz tog shopa, oko 200eur svaka (plus 14.90 eur dostava dhl), i obracunato je 19% poreza, bez ikakvih dodatnih davanja.

Ako tako ostane, odlicno, ako se povisi cijena, nece valjati.... ;)
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Keso kaže... 

 Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati. Samo dostava, carina i porez. Ovo "obrada" nije trošak primatelja paketa. Jel tebi policajac kad ti naplati kaznu za parkiranje, još izda račun za papir koji je potrošio, olovku, gorivo za motor s kojim se dovezao, trošak godišnjeg servisiranja njegovog vozila ili ti naplati samo parkirnu kaznu tj. u našem slučaju porez koji je propisala država? Rad "carinjenja" je interni trošak pošte, točka.

Apsolutno nisi u pravu...

 

Niti jedna poštanska ili druga služba na svijetu postupak carinjenja/oporezivanja ne radi besplatno. U slučaju DP DHL-a u Njemačkoj, bili smo dužni obučiti ljude, osigurati tehniku, logistiku, skladišne prostore i obavljati usluge carinjenja/oporezivanja za njemačku carinsku službu (Zollamt). Misliš da je sve to besplatno? Naravno da nije... Na kraju krajeva, isti slučaj je s Hrvatskom poštom i svim ostalim službama koje vrše usluge carinjenja/oporezivanja robe.

 

Ne znam postoji li takvo što u Hrvatskoj, ali u Njemačkoj postoji mogućnost da se fizičke ili pravne osobe u Carinskoj službi prijave kao "Selbstverzoller", tj. oni koji postupak carinjenja obavljaju samostalno.

 

U tom slučaju DP DHL ne vrši postupak carinjenja/oporezivanja niti vrši dostavu na adresu primatelja, nego je isti dužan osobno doći na carinsko skladište, zajedno s carinskim službenikom provesti postupak carinjenja, platiti davanja i tek potom preuzeti naručenu pošiljku.

 

Ukoliko takvo što postoji u Hrvatskoj, mogli bi izbjeći plaćanje doadtnih naknada Hrvatskoj pošti... Međutim, isplati li se?

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
16 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Damir22 kaže...
Vidjet cu, za sada sam imao par narudzbi iz tog shopa, oko 200eur svaka (plus 14.90 eur dostava dhl), i obracunato je 19% poreza, bez ikakvih dodatnih davanja.

Ako tako ostane, odlicno, ako se povisi cijena, nece valjati.... ;)

Koji je točno shop u pitanju?

Vrlo vjerojatno će se povećati iovako ionako...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice