Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 289.894
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
U fizici nema 'općeprihvaćenog kroz stoljeća'. Imaš zakone, a onaj o očuvanju materije i energije nema problem s elektro-pozitron parom, jer je ukupna energija 0.

crna rupa bi trebala isijavati toplinu upravo radi ovog navedenog, bilo bi zanimljivo pronaći eksperimentalni dokaz hawkingovog zračenja, ali na to ćemo pričekati...

ravna zemlja i šupalj mjesec
8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Evo što nam se dešava kad ljudi previše igraju Populous...

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 14:26 (Zechina).
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@visak
@ged

Možda će se u budućnosti dokazati da danas vjerujemo u krivu teoriju, no nekoliko znanstveno utvrđenih činjenica daje čvrstu potporu ovoj teoriji:


SVEMIR SE ŠIRI. Kao što bi se dvije nacrtane točke na balonu međusobno udaljavale dok napuhavamo balon, galaksije se međusobno udaljavaju jedna
od druge. Bitno je shvatiti da udaljavanje nije posljedica njihovog kretanja, nego širenja prostora u kojem se one nalaze. Ovo je otkrio još Edwin Hubble dvadesetih godina prošlog stoljeća proučavajući Dopplerov efekt u spektrima dalekih galaksija. Vraćajući vrijeme unatrag i smanjujući prostor, dolazimo do
vremena kada je cijeli Svemir bio sadržan u jednoj točki (tzv. singularitetu.

POZADINSKO ZRAČENJE otkrili su
pomoću radio antene Penzias i Wilson u šezdesetim godinama
prošlog stoljeća
. 1989. lansiran je satelit COBE koji je potvrdio da je da danas postoji
reliktno zračenje koje ispunjava prostor, a ostatak je iznimno velike temperature koja je u početku
postojala. Širenjem prostora Svemir se hladio, a od nekadašnje beskonačno visoke temperature ostala su samo 3 stupnja iznad apsolutne nule.

OMJER VODIKA I HELIJA u
današnjem svemiru nije se puno promijenio od Velikog praska.
Danas je omjer 3:1, a takav bi i trebao biti nakon što je Svemir 
prošao kroz fazu nukleosinteze.
Ovo je eksperimentalno dokazano u velikim akceleratorima
čestica

. Akceleratori danas
predstavljaju najbolju simulaciju uvjeta kakvi su vladali u Velikom prasku, ali i oni imaju svoja
ograničenja

Teoriju Velikog praska formulirali su nezavisno belgijanac Georges
Lemaitre i ruski znanstvenik Aleksandar Friedman, matematički ju je objasnio George Gamow u četrdesetima. Ona polazi od toga da je Svemir nastao u Velikom prasku (izraz koji je, ironično, izmislio najveći protivnik 
Teorije, Fred Hoyle). Mnogi ga zamišljaju kao veliku eksploziju, ali on to zapravo nije. Svemir nije iz jedne točke eksplodirao i proširio se
prostorom, nego se prostor proširio iz beskrajno male točke u ono što
danas vidim procesom koji se naziva inflacija (napuhavanje), i ajmo dati ime ovom trenutku, npr zero-time.

Dakle, nikakvog velikog booma, a ni bljeska nije bilo. Moderna znanost može simulirati ili barem predvidjeti događaje koji su se dogodili samo nekoliko
mikrosekundi nakon nastanka Svemira

Sam trenutak nastanka, kao i vrijeme prije toga nisu
uključeni u Teoriju. Prvi trenutci Svemira izgledali su otprilike ovako:

Nakon trenutka stvaranja temperatura je iznosila oko10- 33
 Kelvina, a gustoća oko 10-96 kg/m 3
. Tada su vladali kvantni zakoni, a sve 4 sile vjerojatno su se
ponašale kao jedna. Najmoderniji i najveći akceleratori čestica nisu sposobni stvoriti takve
uvjete, tako da se o ovom razdoblju samo teorijski nagađa. Trajalo je manje od 10 -44 sekunde (tzv.
Planckova era).


Pod ovakvim uvjetima, iz čiste energije (koje je bilo u izobilju) je spontano nastajala materija. Parovi čestica materije i antimaterije nastajali su i u kratkom se periodu opet poništili uz oslobađanje energije. Dovoljno je bilo
da 1 od 10 milijardi čestica materije ostane višak i donese prevlast
materiji nad antimaterijom. Kada se Svemir "ohladio" do temperature od
100 milijardi Kelvina (stotinku sekunde nakon početka), iz energije su se počeli kondenzirati protoni i neutroni. Tada ih je bio jednak broj, ali protoni će uskoro prevladati i time stvoriti današnju sliku omjera vodika i helija.
 

Ovdje još nema riječi o atomima, jer je količina energije još uvijek 
prevelika da bi protoni i neutoni uhvatili elektrone. Oko jedne sekunde nakon nastanka, počinju se formirati prve jezgre budućih atoma, protoni i neutroni se spajaju u jezrgu deuterija, a nešto kasnije (kada temperatura padne na oko milijardu Kelvina) jezgre se počinju i međusobno spajati formirajući jezrge helija sa dva protona i dva neutrona. Svi ostali kemijski
elementi nastat će mnogo kasnije, nuklearnim procesima unutar zvijezda.

I ajmo se sad zaustaviti na ovom trenutku gdje imamo protone i neutrone te se pocinju formirati jezgre.

Moje pitanjce je slijedeće: U kojem trenutku i gdje smo nakon nase zero-time tocke imali okruzje u kojem se iz nicega moglo stvoriti nesto.

Ako vas odgovor samo prebaci teziste na vrijeme prije zero-time tocke, onda bumo usli u cista nagadjanja gdje su sve teorije jednako vrijedne ili bezvredne jer znanost apsolutno nema pojma niti igdje objasnjava okolnosti prije zero-time točke.

Nemorate odmah odgovoriti, procitajte ovo par puta, potvrdite ili odbacite uz argumente ako sam kaj krivo prezentirao, pa onda nakon tri duboka udaha sročite smisleni odgovorčić...

😊 😊


.....
 


 

.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Kopirao si puno toga, ali ništa što bi govorilo da iz ničega nešto ne može nastati. Nisi osporio ni nastajanje elektron-pozitron parova.
A cijelo vrijeme pričamo upravo o nastanku našeg svemira, dakle sigorno ne o nekom trenutku nakon t0, kad se svemir već širi.

Ajde guglaj dalje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...
Možda će se u budućnosti dokazati da danas vjerujemo u krivu teoriju, no nekoliko znanstveno utvrđenih činjenica daje čvrstu potporu ovoj teoriji:

Problem bariogeneze je daleko od utvrdjene cinjenice kakvom je ti predstavljas.

Gravitacija i nije sila.

Vidi se da si pronasao neki clanak, no daleko si od razumijevanja (obrati mi se na pm ako zelis popis knjiga koje preporucam). Ali na dobrom si putu i ovo je jos jedan dokaz da ipak ima smisla ova prepiska. Uvidjet ces da je fizika (pogotovo kvantna) puna cudesa. Uz nju nam stvarno ne trebaju lose izmisljeni amoralni likovi.

 

bunker kaže...

Moje pitanjce je slijedeće: U kojem trenutku i gdje smo nakon nase zero-time tocke imali okruzje u kojem se iz nicega moglo stvoriti nesto.

Visak ti je vec vise puta odgovorio na to pitanje, a i ja sam spomenuo da je problem uopce definirati pojam nista.

Mozda bi najjednostavniji odgovor bio da jos ne znamo ili nismo sigurni, znanost je jos daleko od toga da bi imala odgovore na sve. No znamo cega sigurno nema u znanosti - dogmi.

Ali, pazi ovaj salto mortale:

 

bunker kaže...

Ako vas odgovor samo prebaci teziste na vrijeme prije zero-time tocke, onda bumo usli u cista nagadjanja gdje su sve teorije jednako vrijedne ili bezvredne jer znanost apsolutno nema pojma niti igdje objasnjava okolnosti prije zero-time točke.

 

bunker kaže...

sva poznata znanost upucuje da cak niti u toj nepoznatoj okolini nemoze nastati nesto iz apsolutno nicega i to jos u okolisu koji nema ni prostor ni vrijeme....

Kako bi bilo da se dogovoris sam sa sobom? I zasto onda nas ispitujes o tome kao neki krunski dokaz tvoje argumentacije ako niti sam ne znas sto tvrdis?

 

Nakon svega, i opet nam ostaje neodgovoreno pitanje: ako nesto ne moze nastati iz nicega, kako je bog zadovoljavajuc odgovor? Podebljao sam pitanje da ga i opet ne preskocis.

 

bunker kaže...
Nemorate odmah odgovoriti, procitajte ovo par puta, potvrdite ili odbacite uz argumente ako sam kaj krivo prezentirao, pa onda nakon tri duboka udaha sročite smisleni odgovorčić...

Mozda ne moramo, ali zelimo. Daj sad ti napravi istu uslugu nama - procitaj nase odgovore par puta, potvrdi ili odbaci argumente (po mogucnosti nase a ne svoje), zatim procitaj nase pitanje (evo ga odmah gore, boldan) i nakon tri duboka udaha sroči smisleni odgovorčić...

 

😊 😊

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Visak, naravno da sam kopirao, jer niti ja niti ti nismo rodili te teorije.

U mom tekstu je znanstveno objasnjenje pocetka naseg svemira. Iz tog objasnjenja je vidljivo da nakon zero-time tocke uvjek "neceg" ima, što odbacuje tvoju tezu da iz ničega može nastati nešto. Procitaj jos jednom pa vidi kaj se u tim prvim stotinkama kondenziralo iz energije koje je tad bilo u izobilju.

Fulo si, logicno da bus sad nastojao cim prije pobeci i okrenuti tijek, no nebum ti dozvolio. Trazio si znanstveno tumacenje koje će osporiti tvoju tvrdnju da iz nicega moze nastati nesto, i ja sam ti dao znanstveni pogled iz kojeg je vidljivo da nakon zero-time tocke uvjek ima "neceg" iz cega ce nastajati ili se razvijati nesto drugo....

Ako nisi dorastao ovoj debatici, časni uzmak je bolji nego ovakvo dječje izmotavanje kojim si krenuo...

😊

...
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ged

Nije loše, nije loše...sve si bolji... 😊

Da, slazem se, lose sam formulirao te boldane recenice i onda ovako izgledaju medjusobno kontradiktorne. Idem se odmah izbicevat za samopokoru , 😊 , a ta druga recenica je trebala biti napisana u stilu da znanost niti zna niti se zasada bavi okruzjem prije zero-timea , a u eri posle zero-timea uvjek ima nečega pa samim time znanost potvrdjuje da sve kaj je nastalo nakon zero-timea je nastalo iz nečega jer era "ničega" zavrsava prije bigbanga...

A odgovoru na tvoje pitanje smo sve blizi, i ako budes imao strpljenja vidjet ćeš da će odgovor sam ispasti i to iz vasih riječi kojima ćemo prije ili poslije doći da nakon odredjene tocke su sve teorije jednako vrijedne ili bezvrijedne.

Mislio sam nakon ihushevog osvrta da je i vama ostalima prilicno jasno do cega bumo dosli i to zahvaljujući vasoj retorici i metodologiji na kojoj inzistirate... Evo sad sam ti dao i takticku prednost...

😊

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 17:00 (bunker).
14 godina
online
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Visak, naravno da sam kopirao, jer niti ja niti ti nismo rodili te teorije.

U mom tekstu je znanstveno objasnjenje pocetka naseg svemira. Iz tog objasnjenja je vidljivo da nakon zero-time tocke uvjek "neceg" ima, što odbacuje tvoju tezu da iz ničega može nastati nešto. Procitaj jos jednom pa vidi kaj se u tim prvim stotinkama kondenziralo iz energije koje je tad bilo u izobilju.

Fulo si, logicno da bus sad nastojao cim prije pobeci i okrenuti tijek, no nebum ti dozvolio. Trazio si znanstveno tumacenje koje će osporiti tvoju tvrdnju da iz nicega moze nastati nesto, i ja sam ti dao znanstveni pogled iz kojeg je vidljivo da nakon zero-time tocke uvjek ima "neceg" iz cega ce nastajati ili se razvijati nesto drugo....

Ako nisi dorastao ovoj debatici, časni uzmak je bolji nego ovakvo dječje izmotavanje kojim si krenuo...

 Dao si kopiju općepoznatih stvari koji se bave razvojem svemira određeno vrijeme nakon velikog praska. Iz toga logički ne slijedi da nešto ne može nastati iz ništa, ne znam koga si ti osporio. Je li to nešto nako "zero-time" mogli nastati iz ničega je pravo pitanje. Zasada ti ne postoji definitivan odgovor, po Occmanovoj britvi čini se logičnim prihvatiti da je moguće.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Činjenica da znanost još nešto nije otkrila ili potvrdila ne znači da su sve teorije jednako vrijedne. Prvo, znanost u tom kontekstu niti ne koristi riječ teorija, već hipoteza, a hipoteza da bi bila znanstvena mora zadovoljavati određene kriterije:
- mora biti u skladu s postojećim dokazima i dokazanim teorijama (primjerice, teorija relativnosti, za male brzine, daje iste rezultate kao i Newtonova mehanika koja je višestruko testirana u takvim uvjetima, ali nam daje i nadogradnju u području u kojem Newtonova mehanika ne vrijedi)
- mora biti provjerljiva, a posebno je važno da je moguće falsificirati (opovrgnuti)
- mora biti matematički i logički konzistentna

Tvrdnja da je Bog stvorio svijet nije znanstvena hipoteza i ne možemo je testirati. Ona je samo vjerovanje s kojim staje daljnje istraživanje jer, da bi mogao testirati hipotezu, moraš je i postaviti, a hipoteze koje je moguće testirati su u konfliktu s tvrdnjom da je Bog stvorio svijet. Dakle, ako prihvatimo tu tvrdnju, za znanost i daljnji napredak, to je game over.

Nadalje, čak i kad bi uspio tu tvrdnju formulirati na načina da bude znanstvena hipoteza, to ne znači da je ona jednako vrijedna kao bilo koja druga. Occamova britva prednost daje hipotezama koje rade manje pretpostavki, a to u praksi znači da se daje prednost hipotezama koje imaju jače indicije i lakše ih je testirati. Hipoteza koja uključuje Boga je, po samoj definiciji, praktički netestabilna i uvodi hrpu pretpostavki, pa jednostavno ne može biti jednakovrijedna kao i neka druga kojoj u prilog ide matematika, te indicije, a testiranje je tehnički, a ne metodološki problem (znamo što nam treba, ali nemamo još tehničku mogućnost postići to što nam treba).
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
Činjenica da znanost još nešto nije otkrila ili potvrdila ne znači

 ma beze, zašto išta provjeravati i izmišljati, zna se bog je stvorio i to je to, ostavimo se znanosti i dajmo milodare da i druga generacija ne provjerava i ne razmišlja, nek jedu tijelo a službenici božji će mu piti krv...

 

ps. nevjerojatno je koliko su kršćanski rituali prizemni i gadljivi sa stanovišta prosječnog kršćanina zapadne europe koji ne razmišlja o ritualu...

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 22:34 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@kapetane

Ajmo još jednom laganini :

Visak trazi da znanstveno obrazlozim zakaj iz nicega nebi moglo nastati nešto. Znači , imaš predmet ili okružje "A" i daj sad iz toga napravi predmet "B" je teorija koju moram dokazati ili oboriti.

Osnovni preduvjet za taj test je da imam "A" predmet ili "A" okružje. No iz mog osvrta na prve trenutke nakon bigbanga je vidljivo da nepostoji predmet ili okružje "A" , što znaci da je nemoguće da iz A stvorimo B jer naš "A" nepostoji.

Zašto naš A nepostoji ? Pa zato kaj nakon bigbanga nemamo nigdje u nama poznatom svemiru prostor u kojem nema "ništa" ( nista bi znacilo apsolutni izostanak svega, znači da u tom volumenu nema čak niti prostora niti vremena ). Sve za kaj znamo u svemiru znanost će obrazloziti ili naznačiti kako i od čega je nastalo, pa tako i protone objasnjava kao kondenzat energije, dok visak pokusava izmedju redova progurati tezu da su nastali iz nicega pravdajući to zbirom masa ( nekaj u tom stilu je nabacio, da sad netrazim tocne rijeci njegove ).

Znaci, za sve kaj znamo nakon bigbanga, znanost će dati odgovor ili bar suvislu pretpostavku o tome kaj je od cega nastalo. Ja opet pozivam da date link na ozbiljan i priznat znanstveni rad koji izrijekom tvrdi i dokazuje da iz nicega moze nesto nastati, ukoliko znate za takav rad.

Ako ovo nije dovoljno jasno, onda bumo jos pojednostavnili tezu zakaj je nemoguće iz predmeta A napraviti predmet B u okolnostima u kojima nemamo predmet A.

👮

....

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@kapetane

Ajmo još jednom laganini :

Visak trazi
....

a i b postoje, nitko nije osporio da zakoni kvantne mehanike ne postoje u početku, ono što je zanimljivo u cijeloj priči je vrijeme, što je vrijeme? dolazi nam kao fundamentalna ili pojavna veličina... zanimljivo je meni, naravno, a još mi je zanimljivije što je prostor...

 

mislim ono zakoni koji generaliziraju odnose nisu nešto izmišljeno već način na koji se svijet ponaša u ovom našem svemiru na načine koji su mogući u ovom našem svemiru IMO, o čemu ovise ne znam IMO.

 

 

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 22:53 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Louis, ajde obrazloži kako i gdje postoji "A" ( apsolutni izostanak svega, nema tu ni prostora ni vremena ) .

Sveuciliste Chalmers je provelo istraživanje temeljeno na ideji da prazan prostor uopće nije prazan, nago obiluje česticama koje nastaju i nestaju. Ovaj pristup počiva na kvantnoj mehanici, koja tvrdi da ni vakuum nema energiju jednaku nuli već mora pokazivati energetske kretnje, fluktuacije parova čestica kratkog životnog vijeka. Postojanje tih virtualnih čestica, obično fotona, već je odavno neizravno potvrđeno, no tek su fizičari s Tehnološkog sveučilišta Chalmers u Gothenburgu u Švedskoj uspjeli izvući fotone iz vakuuma procesom koji se naziva dinamičkim Casimirovim efektom i tako po prvi put izravno dokazati postojanje fluktuacija vakuuma.

Znači ni taj naš vakum nije idealno ništavilo sa izostankom svega, nego i u tom vakumu imamo koječega kaj bu nam poslužilo kao tjesto iz kojeg bumo nekaj umjesili i ispekli....

Dodjosmo u apsurdnu situaciju gdje ja vas velike znanstvenike moram upućivati na osnovne znanstvene teze koje ste poceli negirati ( iako je i meni i vama jasno zakaj ih pokusavate negirati i kam nas vodi njihova potvrda ili pobijanje )....

😊

...
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Louis, ajde obrazloži kako i gdje postoji "A" ( apsolutni izostanak svega, nema tu ni prostora ni vremena ) .

Sveuciliste Chalmers je provelo istraživanje temeljeno na ideji da prazan prostor uopće nije prazan, nago obiluje česticama koje nastaju i nestaju. Ovaj pristup počiva na kvantnoj mehanici, koja tvrdi da ni vakuum nema energiju jednaku nuli već mora pokazivati energetske kretnje, fluktuacije parova čestica kratkog životnog vijeka. Postojanje tih virtualnih čestica, obično fotona, već je odavno neizravno potvrđeno, no tek su fizičari s Tehnološkog sveučilišta Chalmers u Gothenburgu u Švedskoj uspjeli izvući fotone iz vakuuma procesom koji se naziva dinamičkim Casimirovim efektom i tako po prvi put izravno dokazati postojanje fluktuacija vakuuma.

Znači ni taj naš vakum nije idealno ništavilo sa izostankom svega, nego i u tom vakumu imamo koječega kaj bu nam poslužilo kao tjesto iz kojeg bumo nekaj umjesili i ispekli....

Dodjosmo u apsurdnu situaciju gdje ja vas velike znanstvenike moram upućivati na osnovne znanstvene teze koje ste poceli negirati ( iako je i meni i vama jasno zakaj ih pokusavate negirati i kam nas vodi njihova potvrda ili pobijanje )....

😊

...

 ne znam što želiš pitati? bilo bi lijepo kad bi pitao a ja ti znao odgovoriti... inače ja nisam znanstvenik ali znanstvena metoda je načelo kojim se vodim u prihvaćanju ideja... mislim kako je to jedini način kojim mogu objasniti svijet....

ravna zemlja i šupalj mjesec
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Louis, ja sam opisao naš A i objasnio zašto je njegova opstojnost nemoguća u nama poznatom svemiru nakon bigbanga. Ti si nakon toga izjavio da A postoji.
Tada te ja pitam da pojasnis gdje to postoji naš A ( znači hipotetsko mjesto sa apsolutnim izostankom svega, nema vremena, nema prostora, nema granica što ga čini istovremeno beskonacno velikim i beskonacno malim ).

Ako znas za takvo mjesto izvan vremena i prostora, daj nam ugrubo neke svemirske koordinate bar da naslutimo di bi ga pozicionirali....

😊

...
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Louis, ja sam opisao naš A i objasnio zašto je njegova opstojnost nemoguća u nama poznatom svemiru nakon bigbanga. Ti si nakon toga izjavio da A postoji.
Tada te ja pitam da pojasnis gdje to postoji naš A ( znači hipotetsko mjesto sa apsolutnim izostankom svega, nema vremena, nema prostora, nema granica što ga čini istovremeno beskonacno velikim i beskonacno malim ).

Ako znas za takvo mjesto izvan vremena i prostora, daj nam ugrubo neke svemirske koordinate bar da naslutimo di bi ga pozicionirali....

😊

...

 meni se čini kako je mjesto fundamentalno za ono što ću biti u budućnosti... međutim kvantna mehanika ne govori ništa niti o mjestu niti o vremenu u kojem će se nešto desiti, govori o interakciji elementarnih čestica... divno bi bilo znati što je prostor i vrijeme... obične pojavne stvari koje se dešavaju interakcijom ili fundamentalne stvari koje su po difoltu.... znamo iz ajnštajnove relativnosti da obje te stvari su podložne promjeni.... pa ti vidi

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 23:48 (Louis Pluto).
6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Zašto misliš da je tvoja vjera ispravna? To znaci da sve ostale nisu, kako pomiruješ činjenicu da tvoje vjerovanje negira sve ostale religije (vjere) koje se broje u milijardama ljudi?

15 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

bog(ovi) je/su samo personifikacija nerazumljivog/(još) nespoznatljivog i za vjernike (jednostavnija - mozak na pašu) linija manjeg otpora (supravodljivost na osobnoj temperaturi?). crkva je opak zloćudni tumor na vjerovanjima. primjenom normalne distribucije za zaključtiti je kako "milijarde" vjernika znače samo mediokritetski otužan intelektualni ljudski prosjek, između ekstremno racionalnog i fanatizma (po nekih 5% na početku i kraju krivulje). ma što mi misljeli o njemu, marx je ispravno zaključio o vjeri kao opijumu (trozi) za mase, a crkvi kao instrumentu vladajućih za održavanje pokornosti neukih. aj si sad vi mlatite praznu slamu dalje i pravite voćnu salatu miješajući kruške s jabukama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2018 11:18 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@louis


Pa forumska individua nicka Louis Pluto mi je izjavila da naš A postoji, a nije mi to izjavila kvantna mehanika.

Stoga ja i pitam individuu nicka Louis Pluto da mi odgovori, a dal buš pri kreiranju odgovora koristio knjige o kvantnoj mehanici ili ovu alanford metodu koju si dosad koristio, meni tak svejedno...

👮

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

 ..
 
Dodjosmo u apsurdnu situaciju gdje ja vas velike znanstvenike moram upućivati na osnovne znanstvene teze koje ste poceli negirati ( iako je i meni i vama jasno zakaj ih pokusavate negirati i kam nas vodi njihova potvrda ili pobijanje ).... 
..

- da/ne, ne baš. :)

- stvar (tvoje) interpretacije.

- .. tj., tražiš odgovore za stvari (teorije) koje se tek istražuju, nedostatak činjenica interpretiraš u svoju korist (dokaz da si u pravu), no nisi, samo što to nitko ne može dokazati (bar ne tu na forumu, možda za stoljeće..). Možemo ovako, ako na jackpotu nisam dobio ja, tad tumačiš da si dobio ti, mada postoji još bezbroj drugih mogućnosti pa i to da nitko ne dobije. Kvantna fizika i 'ništa' su još daleko od tog da će dokazati npr bigbang. Stvar je samo da se po sadašnjim idejama/pretpostavkama to može nekako ukalupiti u kvantni model koji bi 'držao vodu' dok zu newtonovska fizika 'puca', a ona je matematičko-logička, 'fizikalna' (opipljiva, mjerljiva, materijalna..). Ova druga, kvantna, je nalik božanstvu.. iil duhu :) tek smo je 'zagrebli'... (a ti je već zlorabiš u svoju koristi) :)) -legitimno pravo u raspravi, mada nisi u pravu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@love2ml86

Tvoj zadnji komentar napokon razotkriva tvoju ličnost , manire i ciljeve : Ti si najobicnija internetska svadjalica, ocigledno imas višak vremena pa onda ovakav forum dozivljavas kao chat gdje buš malo istresao svoje frustracije pa bu ti tako lakse u glavi.

Naravno da ću i objasniti zakaj tako mislim o tebi : Nakon desetaka stranica uvodnog natezanja, napokon dodjosmo na konkretne brojke, teze, zakonitosti, imena i radove naucnika, te na tome pokusavamo dokazivati i osporavati neke teze i shvaćanja.... I sada i u takvu kolko tolko smislenu raspravu, ti padobranski upadas sa pitanjem koje veze nema sa trenutnim tijekom rasprave, i koncipirano je tako da samo potencira i zaziva svadju i tenzije.

Ja te i razumijem, jer je daleko lakse tu i tam ubaciti neku pročitanu frazu i tako pokusati izgledati ok, nego se sada ukljuciti u konkretnu raspravu o protonima, vakuumu, vremenskoj konstanti....

👮

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Pa dobro, cak se mogu i sloziti sa vecinom onog što si napisao.

Nije moj problem ako njutnonovska ili kvantna mehanika trenutno nesto neznaju pa je to nedostatak argumenata onima koji inzistiraju na toj metodologiji i to njima cini problem a ne meni... Kako si i sam rekao, sve kaj mi ide u prilog nema razloga da nekoristim.... Bećari su inzistirali da koristimo njihove alate, i sad polako idemo u bezdan gdje su im ti alati potpuno beskorisni i nikaj vredniji od mojih ili od onog kolege koji je davno napisao da nikaj cudnog ako religija i znanost odjednom zajasu istog konja na istoj livadi....


Kao što i ti imaš svoj stil i taktiku ( gomila teksta sa ciljano ubacenim općepoznatim cinjenicama, kojima suptilno navodis u tebi zeljenom smjeru....jbt, trebo te kgb zaposlit, ili bar hrt-hdz.... 😊 ) , tako i ja imam svoju, pomalo inkvizicijsku metodu ogoljivanja, razbijanja jedne po jedne predrasude, izvlačenja na sredinu osvijetljenje pozornice gdje više nema skrivanja i zamuckivanja, osvjetljavanja vasih pogresnih tezi i njihovog kontinuiteta....

Par stranica smo se vrtili oko toga zakaj sam ja u sukobu sa znanoscu a vjernik-znanstvenik koji cini i misli poput mene nije u sukobu sa znanoscu. Realnom nepristranom čitatelju buš to teško naturio....

Nakon toga smo krenuli u ring samo metodologijom i argumentima koje znanstveni ( uvjetno receno, samo radi lakse identifikacije pojedinaca ) tabor jedino prihvaca. Ti si stari mudri vuk i navrijeme si skonto da ćemo čak i tim putem doći do trenutka kada ta argumentacija neće imati odgovore i tog trenutka je jednakovrijedna svim ostalim teorijama...

U toj igri jednadzbama, imenima, brojkama, dodjosmo do teze da iz nicega moze nastati nešto. Kolega visak je tu malo naivno uletio braniti takvu tezu, uopće neshvaćajući da to i religija tvrdi, te uopće nije shvatio kam ide razradjivanje te tematike.

Štoviše, i drugi njegovi istomisljenici naivno uleću na led, trazeći od mene da znanstveno dokazujem moze li iz nicega nesto nastati. Nisu prihvatili znanstveno obrazlozenje da nista nepostoji nakon bigbanga, te da u nama poznatom svemiru svuda nečega ima, bilo prostora, bilo vremena, bilo energije, bilo kratkoživućih čestica u vakuumu iz kojih su švedi istisnuli foton.....te i dalje tupe na tezi koja cak da ju i dokazu bi daleko više išla naruku religiji nego njima...

Ove padobrance kojima je krajnji znanstveni domet naslovnica srednjeskolskog udzbenika pa misle da nekaj znaju, je steta tratit uopće vrijeme i prostor na njih....

I nas stari drug zechina se tu malo zaigrao iako sam ga napocetku upozorio da ovo nije linux i da ovdje nevrijedi nula jedan logika.

No ajde, ljudi smo, svi grijesimo, ja prvi i to svakodnevno, a vani je tak lijepo da krećem malo sa djecom na sportske aktivnosti dok bolja polovica rijesi konzum, rucak i tak to....

😊

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@bunker

Idem off topic ali bi i dalje volio odgovor na pitanje, jer to pitanje pokazuje nelogičnost vjere (religije).
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@love2ml86

Nije tu stvar tolko offtopica koliko stvar opće kulture, bontona i konkretnog konteksta te tajminga kada buš nešto upitao.

Nepaše ti kontekst na kojem odpočetka inzistirate ( znanstvena metodologija prihvaćanja ili odbijanja teorema ) i ti bi sada na široko filozofsku temu o sličnostima i različitosti vjera ? Naravno da ja nisam taj koji bu odredjivao kaj i kada je prihvatljivo ali iz postovanja prema ostalim učesnicima pridrzavam se tijeka rasprave i čak sd nastojim prilagoditi i koristiti metodologiju argumentiranja na kojoj inzistiraju iako bih i ja mogao postaviti niz pitanja u tvom stilu na kojeg nitko nebu imao smisleni odgovor i onda bih mogao takvo stanje prikazivati kao prilog mojim tezama.

Na tvoje pitanje je vise puta indirektno odgovoreno kroz prihvaćanje individualnosti vjere. Imas neko sluzbeno papino ili patrijarharovo priopćenje u kojem tvrde da su druge vjere lažne ? Znaš li dovoljno dobro ostale vjere pa da neuvidjaš isprepletenost i slična imena te koncept... ?

I nadalje neuvidjas da bi takva široka tema vise isla naruku religiji a ne znanstvenoj metodologiji jer kako vise puta rekoste znanost se nebavi vjerom pa mi je sloboda tumacenja neogranicena i nepotpada pod uzrocno-posljedicnu argumentaciju....

👮




8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Zadržimo se na hipotezama, pretpostavkama. Vjera = vjerovanje; ako nije potkrijepljeno smisaonom pretpostavkom (koja nije anakrona), nema veze s temom.

Osim kao sveprisutni iracionalni fenomen.

Poput onog da ospice nisu opasnije od "autizma uzrokovanog cijepljenjem" a AIDS je (bila?) "pedersko narkomanska kuga", da je zemlja ravna a ne okrugla, da je svemir izmišljotina a mi živimo okruženi nekakvim hologramom, pušenje nije štetno za zdravlje "jer je moj did doživio 128 godina sa motanom škijom u gubici pa mogu i svi", "bitcoin je tehnologija koja štiti anonimnost transakcija, brža je od postojeće a cijena transakcije manja, decentralizirana je i time osigurana od prijevare", referendum je demokratičniji sustav donošenja odluka od konsenzualnog, "ako je X uređaj x puta skuplji od Y konkurencije istih performansi, to je zato jer će x puta dulje trajati"... mogao bi ovako do preksutra.

Činjenično, živimo u iracionalnom svijetu kojeg pokreću iracionalne sile/poimanja. No, legitimitet, smisao, opstanak... ovise o racionalnom tumačenju i ophodnji prema svemu što nas okružuje.

 

Back to topic:

Prioni: živi-neživi?
Ako su neživi, što ih slijedi da je živo;
Ako su živi - što im prethodi, što miga povremeno i razmnožava se, a neživo je?

 

Hr wiki veli da su "živa tvar"; dok ovdje čitam tumačenje da čak i virusi nisu živi :D

http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=2648

 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Zechina kaže...

Poput onog da ospice nisu opasnije od "autizma uzrokovanog cijepljenjem" 

Kada si vec spomenuo, negdje sam procitao da je postotak smrtnosti od ospica na zapadu 0.3% a ono sto mene zanima jest kolika je smrtnost uzrokovana cjepivom (direktno/indirektno)?

Ne znam ako postoji taj podatak.

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...



Na tvoje pitanje je vise puta indirektno odgovoreno kroz prihvaćanje individualnosti vjere. 


Opet ti o individualnosti vjere, ako si pripadnik neke religije onda se ne mozes izvlaciti na individualnost vjere. Ako postoje crkvena objasnjenja Biblije a i svega ostaloga oko vjernickog zivota onda to ili prihvacas ili ne, ne mozes tvrditi npr. da si rimokatolik ali ne prihvacati njihova tumacenja i stavove.. A i da nisi pripadnik niti jedne religije, i stvarno imas svoj neki pogled na vjeru, kako objasnjavas da milijarde ljudi ima razlicita tumacenja sto je zaista vjera, tko stoji iza svega i sl. Vecina vjeruje ali u razlicita objasnjenja. Bilo bi logicno da visa sila moze jednako djelovati svugdje po svijetu, osim ako ne postoji vise razlicitih visih sila!? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2018 2:15 (love2ml86).
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
love2ml86 kaže...
Zechina kaže...

Poput onog da ospice nisu opasnije od "autizma uzrokovanog cijepljenjem" 

Kada si vec spomenuo, negdje sam procitao da je postotak smrtnosti od ospica na zapadu 0.3% a ono sto mene zanima jest kolika je smrtnost uzrokovana cjepivom (direktno/indirektno)?

Ne znam ako postoji taj podatak.

 

Osnovni problem sa statistikom je da je kurva (excuse my French). Neke od češćih posljedica ospica su (vezane uz) sljepilo i nagluhost, opet kao posljedica upale moždane ovojnice, što je pak posljedica drastičnog pada imuniteta. Ali to se ne računa pod smrtonosno, pa je, ono, ok (a ospice tek šala). Koliko se sjećam, većina u biti ne umire od ospica već od upale pluća, zbog istog razloga - imunitet (odn. nestanak istog). Problem je što, ako se ne varam, imunitet se vraća mjesecima, tako da kad netko rikne 3-4 mj. nakon ospica, pitanje je pripisuje li se to ospicama ili sekundarnoj bolesti.

 

Slična je stvar s cijepivima: direktne smrtnosti gotovo da i nema koliko ja znam, a sumnjam da je i indirektna blizu promila.

Komplikacije su druga stvar, i ovise o milijun faktora, a naravno, prvenstveno o vrsti cijepiva - u biti to su kruške i jabuke, od cijepiva do cijepiva.

Netko pojede kikiriki ili jagodu i umre. Ili primi antibiotik i dobi anafilatički šok, makar je do tad već primao penicilin. Slično i s ubodom insekata. Cijepivo može potaknuti neku reakciju u organizmu kao i štajaznam, prst u oko nehotice. Budući da se puno češće cijepe djeca, kod njih je (pogotovo kod mlađe) neki rizik veći jer organizam nije u potpunosti razvijen (opet to je relativno, kod nekih stvari su djeca otpornija). Ako postoji znana nasljedna predispozicija za specifične bolesti ili je to već evidentirano, pedijatar bi trebao upozoriti (preventivno testiranje), pa čak i sugerirati odgodu cijepljenja.

Realno, to su izuzeci... i koliko znam, vrlo rijetko dovode do smrtnosti. A sad, ako je dijete u fazi inkubacije tko zna čime i već mu je pao imunitet (ali to nije prepoznato), čak i oslabljeni soj ospica u cjepivu ga može ubiti... ali opet, i to je vrlo teško jer mala djeca na gotovo svaku anomaliju reagiraju naglim povišenjem tjel. temperature. Ići cijepiti takvo dijete je teži propust i to ne bi trebalo ići u statistiku.

12 godina
online
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Personal Jesus, reach out and touch faith...Valjda...

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Koliko se sjećam biologije iz osnovne škole, cjepivo je u biti oslabljena bolešćina, koju nam injectaju i onda mi interno shibnemo antiteroristicku akciju sa tijelima i sataremo to  i budemo otporni na pravu stvar neko vrijeme...ne vidim nekog razloga za cijepljenje protiv malarije kod nas, ja bih prije uveo cijepljenje protiv tetanusa kao obvezatno za recimo kaskadere ili muriju ili tako nesto...u biti ne vidim nikakvu potrebu za cjepivom, bilokakvim, gdje nije neka velika prijetnja neke zaraze....mislim da sam nedje procitao da su ubili dijete sa cjepivom, iako se otac doticnog protivio, tako da ono....izbjegavati...a sto je najgore, mislim da se djeca po zakonu moraju cjepiti, ko da ne pripadaju roditeljima, nego drzavi...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2018 11:22 (Gorstak79).
Moj PC  
0 6 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice