Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

poruka: 245
|
čitano: 49.639
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j".
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
kingofthenight kaže...

Po mom skromnom nebitnom misljenju, ovo je cista krivica osobe koja je vozila biciklo. 

Tu nema dileme je li osoba koja je gurala bickl preko ceste kriva. I tu svoju krivicu je platila svojim životom.

 

Stvar je u tome što se kao jedna od prednosti autonomnih vozila ističe sigurnost, s obzirom da imaju radare i lidare i koješta drugo, a sva ta tehnologija je u tom automobilu, nažalost, zakazala. Stvar je u tome što, čak i ako bi možebitno većina ljudi od krvi i mesa pregazilo tu osobu, Uberov automobil ju je trebao uočiti i spriječiti nesreću.

 + pješak SMIJE preći cestu i izvan plješačkog..

50/100m .. stvar je samo u sigurnosti, tamo gdje je obilježen, vozač je upozoren odgovarajućom signalizacijom i to teoretski samnjuje rizik.

 

''.. Ako na cesti ne postoji obilježeni pješački prijelaz, ili je udaljen više od 50 m u naselju ili 100 m izvan naselja ...''

-tako se preporuča, zbog sigurnosti, pješak ako nema pješačkog, treba hodati po lijevoj strani (u susret vozilu, da bi ga vidio..), ali i dalje vozač mora vidjeti, dokazati 'nevinost' ili da nikako nije mogao izbjeći. Ovo je nekako 'prebrzo' policija procjenila u korist Ubera.. pitanje po kojem kriteriju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 18:56 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
genije_čudo_prirode kaže...
 Vidim jedinu mogućnost izbjegavanja ovakvih nesreća reakcijom AI, znači infrared, radar i video te analiza kretanja svih objekata u širokom kutu ispred vozila. Volvo se upravo ovime hvalio pa je ovdje ozbiljno zakazao. U svakom slučaju, krivnja isključivo na pješakinji bez razmišljanja.

 Imao sam priliku prije 2-3 godine isprobati tadašnji Volvo (radilo se od XC60) sustav za zaštitu od naleta na pješake (simulirale su ih napuhane prepreke) i to je savršeno radilo u zadanim uvjetima - izravan nalet na "pješaka", brzina cca 25-30 km/h i auto bi se zakopao na mjestu bez ikakve reakcije vozača.

 Teoretski je to i namijenjeno za sprječavanje nesreće u situaciji kada vozač ne uoči pješaka, no efikasno je tek pri manjim brzinama, jer se jednostavno povećanjem brzine bitno produžuje zaustavni put. Nisam sto posto siguran, ali mislim da ti zaštitni sustavi od naleta na pješake ni ne rade na višim brzinama - jer ni nemaju smisla uz predugi zaustavni put, a potencijalno bi donijeli neke druge probleme u takvim situacijama.

...
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

I dalje drobe li ga drobe o nekom mraku i manjku vidiljivosti.

 

Auto ima senzore koji vide kroz najcrnji mrak i ovo je samo potvrda da su senzori totalno zakazali, tj. uopće nisu registrirali nesretnicu.

 

Po meni se Uber i dalje nevješto izvlači i policija izgleda nema pojma o tehnologiji ugrađenoj u automobil, pa priča bajke za malu djecu.

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Miro kaže...
.

 Imao sam priliku prije 2-3 godine isprobati tadašnji Volvo (radilo se od XC60) sustav za zaštitu od naleta na pješake (simulirale su ih napuhane prepreke) i to je savršeno radilo u zadanim uvjetima - izravan nalet na "pješaka", brzina cca 25-30 km/h i auto bi se zakopao na mjestu bez ikakve reakcije vozača.

 Teoretski je to i namijenjeno za sprječavanje nesreće u situaciji kada vozač ne uoči pješaka, no efikasno je tek pri manjim brzinama, jer se jednostavno povećanjem brzine bitno produžuje zaustavni put. Nisam sto posto siguran, ali mislim da ti zaštitni sustavi od naleta na pješake ni ne rade na višim brzinama - jer ni nemaju smisla uz predugi zaustavni put, a potencijalno bi donijeli neke druge probleme u takvim situacijama.

brzine su određene za gradsku vožnju evo ovdje imaš za testiranje http://www.euroncap.com/en/results/volvo/v90/26100 svi se drže istih smjernica, ali ne možeš ni očekivati čuda da ako osoba npr. iza tegljača da će ga senzor prepoznati tj. prepoznati će ga kada će biti vidljiv a to je već osoba u pokrenu uz sam kolnik te opet ovisi od toga gdje se vozilo u pokretu nalazi. 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 19:21 (Jim Carrey).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Da, senzori detektiraju kretanje osobe no pitanje je do koje brzine i ovdje je riječ o predviđanju kretanja objekata ispred vozila. Ako mogu predvidjeti dijete koje izlijeće na cestu, Volvov AI može predvidjeti i ovakvu situaciju samo je stvar nekog tresholda u procjeni u softveru. Biti će interesantno u Volvu idućih dana kod analize nesreće. Dok god imamo mix strojeva i ljudi na cesti nesreća će biti, ako maknemo ljude tada se nesreće neće više dešavati... Možda Skynet u Volvu ovo i sam zaključi ovih dana i možda je ovo u stvari posljednja poruka koju ćemo napisati :-)
Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

 + pješak SMIJE preći cestu i izvan plješačkog..

50/100m .. stvar je samo u sigurnosti, tamo gdje je obilježen, vozač je upozoren odgovarajućom signalizacijom i to teoretski samnjuje rizik.

 Ovo sam baš i ja htio napisati.

Druga stvar, nije mi jasno zašto ne koristi duga svjetla, nema nikog ispred. Mercedes već u A-klasi to ima automatski riješeno...

Kratka svjetla osvjetljavaju minimalno 40 metara ispred, pri ovoj brzini je mogao dva puta stati.

Ja rekoh
8 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
memulica kaže... 

Po meni se Uber i dalje nevješto izvlači i policija izgleda nema pojma o tehnologiji ugrađenoj u automobil, pa priča bajke za malu djecu. 

Mislim da taj mrak ide na ljudskog vozača koji je po hijerarhiji iznad autonomne vozilice koju je kontrolirao. 

Sad kad je posve jasno da pješakinja se nije teleportirala na cestu živo me zanima kakav epilog će ovo dobiti na sudu zemlje slobodnih.

 

Uber je čudna tvrtka, moglo bi biti i čudnih epiloga :)

12 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
jozef kaže...

sad sam pažljivo pogledao snimku. 

2,95 sekundi -> vide se tenisice u pokretu preko ceste
3,3 sek -> osvjetljeni su kotači bicikla i noge u potpunosti (pješakinja se nesumnjivo vidi)

4,2 sek -> trenutak udara.

Od trenutka kad bi pažljivom vozaču nešto bilo sumnjivo i izazvalo reakciju do udara prošlo je 1,25sek
Od trenutka kad je jasno vidljivo da je na cesti pješak do udara prošlo je 0,9 sek

 

PROSJEČNO vrijeme reakcije vozača je 0,75 sek, što znači da bi prosječni vozač nekako reagirao (najvjerojatnije paničnim kočenjem - smanjio bi brzinu udara), vješt i odmoran/koncentriran vozač bi možda i u potpunosti izbjegao nezgodu. Za to vrijeme stroj koji bi morao biti bolji od čovjeka nije učinio ništa.

 

 

P.S. mislim da je uloga pješakinje ovdje irelevantna, na cesti se može naći divljač, predmet koji je donio jak vjetar ili je pao s kamiona... 

 Moram priznat da se slazem s tvojom konstatacijom,koncentrirani vozac sa dobrim refleksima bih cak moga (osim sto bi usporio)  skrenut u lijevo i izbjec udar,sto vise gledam ta mi mogucnost postaje stvarnija!!Ovo cudo od auta ju je jednostavno pregazilo,da nije bilo vozaca unutra ne bih ni stalo vozit!

AUDIOFIL
14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Feudalac kaže...

Ovo je gore nego što sam pretpostavljao. Noć je, nije osvijetljeno i čovjek bi teško nešto učinio. Ali gdje su ti radari i lidari. Da je barem u zadnjoj sekundi odreagirao i počeo kočiti... uz pola sekunde reakcije, mogao je smanjiti brzinu na 40 km/h i ova nesretnica bi preživjela. Grozno

Ja ne znam u kojem svemiru ste vi ljudi (ne mislim samo na tebe, nego sve koji tvrde ovakve stvari) polagali vozački, ali vozač mora prilagoditi svoju vožnju, u prvom redu brzinu, je*enim uvjetima na cesti. Dakle, ako kiša pada i zbog nje loše vidiš, moraš voziti sporije od ograničenja, ako je mrak i slabije vidišmoraš voziti ispod ograničenja, ako je fucking magla moraš voziti ispod ograničenja.

Ova vozačica (ni navodno samohodni automobil) nikako nisu reagirali na prepreku na cesti do udara u nju. Dakle, nikako!! A valjda ti fucking zdrav razum nalaže da se po mraku voziš tako da imaš dovoljno vremena doći od brzine kojom voziš do brzine 0 od trenutka kad ti farovi nešto osvijetle do trenutka u kojem vozilom dođeš do toga. Ili sam ja jedina budala ovdje koja ne vozi na slijepo? Ovo nije situacija da je glupi zec iskočio 5 m od auta pa fakat ne možeš baš ništa, ovo je situacija u kojoj je "prepreka" (pokoj joj duši) već bila na cesti i vozač/AI je toliko nevjerojatno loš da uopće nije reagirao u 2-3 sekunde/40-ak m puta do nje. (ovo vrijeme i udaljenost vezano za samo osvjetljavanje, radari/lidari/čudesa bi valjda trebala imati i veći domet)

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 19:26 (Mirko935).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

vjerojatno, jer svjetla služe nama (ljudima) dok senzorima možda nije važno, .. oni moraju vidjeti ili stati.

Oni koji su takav sustav pustili moraju biti kažnjeni.

 

a kao btw, ili zašto je za policiju kriva pješakinja? .. narkomanka s druge strane velika uber kompanija.. opet, zlatna mladež kriterij..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 19:28 (ihush).
12 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Ukratko, software im je u pre alpha fazi i oni su s tim i ovim debelim gnomom unutra izašli na ulicu. Autonomni automobil trebao bi detektirati pješaka bez obzira je li osvijetljen a u ovoj situaciji imalo iskusniji vozač bi uspio skrenuti i kočiti. Vjerojatno bi udario biciklistu ali puno manjom brzinom. Pri 60 kmh pod kratkim svjetlima imaš sasvim dovoljno vremena za bar nešto pokušati u ovakvoj situaciji. Pa biciklist je skoro uspio prijeći na drugu stranu. Video je loš i ispada kao da auto niti malo ne osvjetljava drugu traku što je nemoguće. Tko ne vjeruje nek isproba. Ulična rasvjeta pored koje prolaze otegotni je faktor za fizičkog vozača ali za senzore ne bi trebala biti. Bar ne za senzore s kakvima je legalno izići na cestu.

 
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Ove me podjestilo na Family Guy epizodu:

 

Po meni je kriva vozačica auta jer nije gledala cestu (pa zato i služi regulativa da mora bit neka osoba za volanom...). A ovo je sad odlična prilika da se istraži zašto softver nije reagirao i je su li uopće predvidili da reagira u ovakvim situacijama...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

vjerojatno, jer svjetla služe nama (ljudima) dok senzorima možda nije važno, .. oni moraju vidjeti ili stati.

Oni koji su takav sustav pustili moraju biti kažnjeni.

 

a kao btw, ili zašto je za policiju kriva pješakinja? .. narkomanka s druge strane velika uber kompanija.. opet, zlatna mladež kriterij..

Ali zapravo bi bilo super da mogu taj kriterij primijeniti na sebe... Daleko bih se manje živcirao.

Evo, baš ranije danas, vraćam se kući, skrećem desno s Horvaćanske u uličicu, ne znam joj ni ime. Na početku ulice, naravno, pješački prijelaz. Taman majka s kolicima prošla prije nego sam došao do njega, lagano nastavljam dalje skretati. Krajičkom oka oko desnog A nosača vidim 10 m od pješačkog dvije glupačetine od kakvih 16-18 godina i pomišljam (valjda zahvaljujući ovim današnjim raspravama ) da će sigurno napraviti neku pizdariju. U sljedećem trenu pomislim u sebi "koja sam seljačina puna predrasuda, nitko nije toliko glup", lagano dotičem papučicu gasa kad jedna od glupačetina valjda 5 m prije nego sam došao do njih zakoračuje na cestu. Zakočim, trubim, sat vremena života živaca gubim, nju ne je*e pol posto, još i druga glupačetina (jbg, tu se već dokazalo da je moja inicijalna predrasuda bila točna) lagano za njom. Pa da je tako je*eno teško otići 10 m dalje na pješački umjesto da ugrožavaš svoj i moj život, ja to stvarno ne mogu shvatiti.

 

Da znam da će se i za mene primijeniti pravila k'o za samohodni Uber, mogao sam fino full gas i uopće ne razmišljati o tome što sam nekog ubio, a ne da svoje živce kidam zbog tuđeg idiotizma.

16 godina
moderator
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Jim Carrey kaže...
Miro kaže...

 Imao sam priliku prije 2-3 godine isprobati tadašnji Volvo (radilo se od XC60) sustav za zaštitu od naleta na pješake (simulirale su ih napuhane prepreke) i to je savršeno radilo u zadanim uvjetima - izravan nalet na "pješaka", brzina cca 25-30 km/h i auto bi se zakopao na mjestu bez ikakve reakcije vozača.

 Teoretski je to i namijenjeno za sprječavanje nesreće u situaciji kada vozač ne uoči pješaka, no efikasno je tek pri manjim brzinama, jer se jednostavno povećanjem brzine bitno produžuje zaustavni put. Nisam sto posto siguran, ali mislim da ti zaštitni sustavi od naleta na pješake ni ne rade na višim brzinama - jer ni nemaju smisla uz predugi zaustavni put, a potencijalno bi donijeli neke druge probleme u takvim situacijama.

brzine su određene za gradsku vožnju evo ovdje imaš za testiranje http://www.euroncap.com/en/results/volvo/v90/26100 svi se drže istih smjernica, ali ne možeš ni očekivati čuda da ako osoba npr. iza tegljača da će ga senzor prepoznati tj. prepoznati će ga kada će biti vidljiv a to je već osoba u pokrenu uz sam kolnik te opet ovisi od toga gdje se vozilo u pokretu nalazi. 

 

 

 Našao sam... Zaštita od naleta na pješake (na običnim autima, ne mora znači da je tako i na autonomnim), radi samo do 50 km/h:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=103&v=BNMrlFhMJ4o

 

...
11 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Ja nisam siguran da AI vozila nije shvatio situaciju. Samo je, eto, odlučio ne reagirati.

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Miro kaže...

 

 Našao sam... Zaštita od naleta na pješake (na običnim autima, ne mora znači da je tako i na autonomnim), radi samo do 50 km/h:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=103&v=BNMrlFhMJ4o

 

 to objašnjava zračnog jastuka u kojoj brzini se otvara

evo što si prije pitao Volvo safety assist radi ispod 130 km/h "Pilot Assist <130km/h " "City Safety works day and night detecting: vehicle, pedestrian, cyclist, large animal, warning: light, sound pulse preparing: breaks and front seat belt braking: brake support & automatic braking incl. intersection breaking. "

 

za volvo xc90 

 

Avoiding or mitigating collisions with pedestrians "If a pedestrian moves into, or crosses the path of the car, or is stationary in the path of the car, City Safety warns the driver and brakes automatically if the driver does not, at speeds up to 70 km/h. A collision with a pedestrian can be avoided at speeds up to 45 km/h. For speeds between 45 and 70 km/h, the collision is mitigated."

 

Avoiding or mitigating collisions with cyclists

"If a cyclist swerves into, or crosses the path of the car, or is stationary in the path of the car, the City Safety warns the driver and brakes automatically if the driver does not. The car’s speed can be reduced by up to 50 km/h and thereby avoid a collision."

 

https://assets.volvocars.com/ru/~/media/russia/about/our-stories/news-img/2016/april/180996_IntelliSafe_factsheet_for_the_MY2017_Volvo_line_up.pdf

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 20:27 (Jim Carrey).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

 + pješak SMIJE preći cestu i izvan plješačkog..

50/100m .. stvar je samo u sigurnosti, tamo gdje je obilježen, vozač je upozoren odgovarajućom signalizacijom i to teoretski samnjuje rizik.

 

''.. Ako na cesti ne postoji obilježeni pješački prijelaz, ili je udaljen više od 50 m u naselju ili 100 m izvan naselja ...''

-tako se preporuča, zbog sigurnosti, pješak ako nema pješačkog, treba hodati po lijevoj strani (u susret vozilu, da bi ga vidio..), ali i dalje vozač mora vidjeti, dokazati 'nevinost' ili da nikako nije mogao izbjeći. Ovo je nekako 'prebrzo' policija procjenila u korist Ubera.. pitanje po kojem kriteriju.

Smije preći cestu, ali nema "prednost" kakvu ima na pješačkom.

 

Čak se i na pješačkom mora dati kretanjem i položajem tijela jasno do znanja da želi preći, te se uvjeriti da to može napraviti na siguran način (jedini je problem dokazivanja).

 

Ja sam osobno bio u situaciji da sam zamalo prošao ženi preko stopala, vjerovao ili ne, stražnjim kotačem, vozeći naprijed. Njih dvije stoje nekih 80 cm od pješačkog i pričaju, ja skrećem desno, cesta je uska i vozim dosta sporo da mogu sigurno skrenuti udesno, te pratim njih dvije sve do samog ulaska na pješački. U jednom trenutku one se pozdravljaju i ova koja je bila okrenuta pješačkom leđima kreće unatrag blizu samog ruba ceste se okrene i šibne ravno na pješački bez da je uopće zastala i pogledala ili barem dala ikakav znak namjere. Srećom, napravila je samo jedan korak, a ne dva jer je u zadnji čas skužila da će se zabiti u koja zadnja desna vrata. Da je samo malo produžila korak, doslovno bi zabila nogu pod stražnji kotač. U takvoj situciji stvarno ne možeš ništa napraviti izbjeći je ne možeš, osim ako možeš zakretati stražnje kotače, a pokušaj kočenja bi napravio samo još veću štetu u slučaju gaženja jer bi kotač povukao stopalo za sobom. Misliš da bih u takvoj situaciji bio kriv da nije stala na vrijeme?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
..

Smije preći cestu, ali nema "prednost" kakvu ima na pješačkom.

 

Čak se i na pješačkom mora dati kretanjem i položajem tijela jasno do znanja da želi preći, te se uvjeriti da to može napraviti na siguran način (jedini je problem dokazivanja).

 

..

 -khm hkm.. do sad je bila kriva (jer nije išla preko pješačkog i jer je izletila..). Kakve veze ima prednost ili što bi bilo da je nesreća na pješačkom.. itd. čemu sad takve šbbkbb.

položaj tijela? što zar ona stoji uz cestu, kad vozač misli da neće.. pa krene.. ne treba tako natezati 'činjenice'.. :))

 

-vidi li se cesta, vidili se neki pješački u blizini? .. drž'mo se činjenica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
markoBT kaže...

Ja nisam siguran da AI vozila nije shvatio situaciju. Samo je, eto, odlučio ne reagirati.

 Ako je 'shvatio' situaciju, softver bi trebao bit opzimiziran za spašavanju ljudskih života pod svaku cijenu, tada je najmanje što je mogao učinit naglo kočenje, tako da ne vjerujem da je softver uopće registrirao da se radi o problemu.

 

Prepreka ovoliko veličine koja se našla ipred vozila, makar pala iz zraka ili iskočila iz zemlje, trebala bi pokrenuti kočenje. Sad treba pregledati log događaja i vidjeti gdje je došlo do problema. Dao bi se kladiti da nisu predvidjeli ovakve situacije... Da smo nekoliko godina u budućnosti, autori softvera ili ljudi koji su ga odobrili trebali bi snositi odgovornost, ali u ovome slučaju je kriv vozač.

 

Još je dobro sad dok softver samo upravlja autom, što će biti kad se počmu ljudi stapati sa računalima, tko će onda odgovarati za posljedice tj. za akcije ljudi koji više neće imati slobodnu volju.

 

U svakome slučaju, smatram da živimo u najzanimljivijem razdoblju u cijeloj ljudskoj povijesti. Još 2, maksimalno 3 generacije ljudi i onda slijedi kraj svijeta kakvog znamo :) Vidit ćemo ka čemu je vodio ovaj proces ljudske povjesti koji je trajao 10-15 tisuća godina :D Za one otvorenog uma svakako preporučam Terencea Mckennu

 

 

Obavezno pogledati video u kojem Slavoj Žižek govori o temi umjetne inteligencije i stapanja sa računalima(samo 3 min.)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 21:36 (Fisco).
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Mirko935 kaže...
Feudalac kaže...

Ovo je gore nego što sam pretpostavljao. Noć je, nije osvijetljeno i čovjek bi teško nešto učinio. Ali gdje su ti radari i lidari. Da je barem u zadnjoj sekundi odreagirao i počeo kočiti... uz pola sekunde reakcije, mogao je smanjiti brzinu na 40 km/h i ova nesretnica bi preživjela. Grozno

Ja ne znam u kojem svemiru ste vi ljudi (ne mislim samo na tebe, nego sve koji tvrde ovakve stvari) polagali vozački, ali vozač mora prilagoditi svoju vožnju, u prvom redu brzinu, je*enim uvjetima na cesti. Dakle, ako kiša pada i zbog nje loše vidiš, moraš voziti sporije od ograničenja, ako je mrak i slabije vidišmoraš voziti ispod ograničenja, ako je fucking magla moraš voziti ispod ograničenja.

Ova vozačica (ni navodno samohodni automobil) nikako nisu reagirali na prepreku na cesti do udara u nju. Dakle, nikako!! A valjda ti fucking zdrav razum nalaže da se po mraku voziš tako da imaš dovoljno vremena doći od brzine kojom voziš do brzine 0 od trenutka kad ti farovi nešto osvijetle do trenutka u kojem vozilom dođeš do toga. Ili sam ja jedina budala ovdje koja ne vozi na slijepo? Ovo nije situacija da je glupi zec iskočio 5 m od auta pa fakat ne možeš baš ništa, ovo je situacija u kojoj je "prepreka" (pokoj joj duši) već bila na cesti i vozač/AI je toliko nevjerojatno loš da uopće nije reagirao u 2-3 sekunde/40-ak m puta do nje. (ovo vrijeme i udaljenost vezano za samo osvjetljavanje, radari/lidari/čudesa bi valjda trebala imati i veći domet)

Pa nije ovdje stvar prilagodbe uvjetima. Mrak je standardna situacija, voziš se ispod ograničenja po ravnoj višetračnoj cesti - to je to. Tu se nema što posebno učiniti, dovoljno je da kihneš, na trenutak spustiš pogled na konzolu, pogledaš desno pješaka koji je preblizu nogostupa ili si samo dugo na dosadnoj cesti pa pažnja popusti i iz mraka, sa strane koja je manje osvijetljena preko tri trake ti podleti samoubojica. Ja sam u mlađim danima napravio jako puno kilometara po noći, mislim par stotina tisuća, hvala bogu nikad ništa, ali sam se uvjerio puno puta da se sranja mogu dogoditi u trenu. Očekivao sam više od automatike jer barem ona mora biti otporna na ove distrakcije koje pogađaju nas ljude.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

 -khm hkm.. do sad je bila kriva (jer nije išla preko pješačkog i jer je izletila..). Kakve veze ima prednost ili što bi bilo da je nesreća na pješačkom.. itd. čemu sad takve šbbkbb.

položaj tijela? što zar ona stoji uz cestu, kad vozač misli da neće.. pa krene.. ne treba tako natezati 'činjenice'.. :))

 

-vidi li se cesta, vidili se neki pješački u blizini? .. drž'mo se činjenica.

Nije sporno da li je smjela preći preko ceste, već je sporno to što je trebala propustiti vozila jer nije bila na pješačkom, što uredno i piše na onom letku kojeg si linka.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Mozda sam zazujo, al nije ni cudo sto ova tuka od testnog vozaca nije stigla reagirat na vrijeme kad nije ni pratila voznju nego je cjelo vrijeme zujila u nesto (vjerojatno mobitel).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
..

Nije sporno da li je smjela preći preko ceste, ..

- pogledaj temu od početka... nije sporno? kome, što..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Jim Carrey kaže...
Miro kaže...

 to objašnjava zračnog jastuka u kojoj brzini se otvara

evo što si prije pitao Volvo safety assist radi ispod 130 km/h "Pilot Assist <130km/h " "City Safety works day and night detecting: vehicle, pedestrian, cyclist, large animal, warning: light, sound pulse preparing: breaks and front seat belt braking: brake support & automatic braking incl. intersection breaking. "

 

za volvo xc90 

 

Avoiding or mitigating collisions with pedestrians "If a pedestrian moves into, or crosses the path of the car, or is stationary in the path of the car, City Safety warns the driver and brakes automatically if the driver does not, at speeds up to 70 km/h. A collision with a pedestrian can be avoided at speeds up to 45 km/h. For speeds between 45 and 70 km/h, the collision is mitigated."

 

Avoiding or mitigating collisions with cyclists


 

 S obzirom da Uberova autonomna vozila imaju Lidar sustave pitanje je - koristi li se na njima uopće Pilot Assist i ostali Volvo sustavi ili su nekako povezani?

 

Ima navoda da je u ovoj situaciji, eksperimentalno, bio isključen Lidar i da se testirao samo nadzor kamerama, ali time mi je čudnija opuštenost vozačice (ako je točno da Lidar nije radio)... Budemo malo pričekali, bit će sigurno uskoro novih informacija.

...
11 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Fisco kaže...
markoBT kaže...

Ja nisam siguran da AI vozila nije shvatio situaciju. Samo je, eto, odlučio ne reagirati.

 Ako je 'shvatio' situaciju, softver bi trebao bit opzimiziran za spašavanju ljudskih života pod svaku cijenu, tada je najmanje što je mogao učinit naglo kočenje, tako da ne vjerujem da je softver uopće registrirao da se radi o problemu.

 

...

Možda smo se krivo razumjeli.

 

AI je shvati situaciju. AI je optimiziran da spašava ljudske živote. Ali svejedno, AI je odlučio ne reagirati.

 

Zašto je odlučio ne reagirati?

 

Ne znam. Možda mu je bio važniji život vozača. Ili vozača automobila iza njega (koji bi se zabio u njega da je naglo zakočio). Ili ga uopće nije bilo briga. Teško je reć. Valjda će Uber i Volvo to dobro ispitat.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 22:32 (markoBT).
12 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Miro kaže...

 


 

 S obzirom da Uberova autonomna vozila imaju Lidar sustave pitanje je - koristi li se na njima uopće Pilot Assist i ostali Volvo sustavi ili su nekako povezani?

 

Ima navoda da je u ovoj situaciji, eksperimentalno, bio isključen Lidar i da se testirao samo nadzor kamerama, ali time mi je čudnija opuštenost vozačice (ako je točno da Lidar nije radio)... Budemo malo pričekali, bit će sigurno uskoro novih informacija.

 Meni ni najmanje. Sjediš par sati u autu, ništa se ne događa i onda očekivati da ćeš reagirati u sekundi? To je užasno teško.

Ljudi se za takve stvari trebaju posebno trenirati (prošao sam snajpersku obuku pa dobro znam kako je 10 sati čekati da izađe meta koja može izaći za 5 minuta, 10 sati ili nikako) a ova vozačica izgleda kao da je prihvatila posao jer joj je objašnjeno da samo treba sjediti i ništa ne raditi.

16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Evo i riječi stručnjaka:

https://arstechnica.com/cars/2018/03/video-suggests-huge-problems-with-ubers-driverless-car-program/

 

"The idea that she 'just stepped out' or 'came out in a flash' into the car path is clearly false," said Tara Goddard, an urban planning professor at Texas A&M University, after seeing the video. "It seems like the system should have responded."

The video shows that Herzberg crossed several lanes of traffic before reaching the lane where the Uber car was driving. You can debate whether a human driver should have been able to stop in time. But what's clear is that the vehicle's lidar and radar sensors—which don't depend on ambient light and had an unobstructed view—should have spotted her in time to stop.

On top of that, the video shows that Uber's "safety driver" was looking down at her lap for nearly five seconds just before the crash. This suggests that Uber was not doing a good job of supervising its safety drivers to make sure they actually do their jobs. The combination of these failures—and Herzberg's decision to jaywalk in the first place—led to her death.

 

 Izgleda da će morat promjeniti i neke zakone zbog 'pametnjakovića' iz Ubera.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 22:47 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Miro kaže...

 

 S obzirom da Uberova autonomna vozila imaju Lidar sustave pitanje je - koristi li se na njima uopće Pilot Assist i ostali Volvo sustavi ili su nekako povezani?

 

Ima navoda da je u ovoj situaciji, eksperimentalno, bio isključen Lidar i da se testirao samo nadzor kamerama, ali time mi je čudnija opuštenost vozačice (ako je točno da Lidar nije radio)... Budemo malo pričekali, bit će sigurno uskoro novih informacija.

 Treba pričekati, ali vjerojatno se tu radi o poslovnoj tajni tako da ćemo se možda i načekati da saznano što je od opreme radilo a što ne. Mislim da je za očekivati da su ugrađene mogućnosti Volvoa isključene da se ne tuku s autonomnim sustavom koji je u debeloj pre-alfa fazi razvoja. Malo prčkam po internetu, taj lidar baš i nije nešto brz. 10 Hz u "rezoluciji" tipa 400*300 točkica, praktični domet prvih sustava koje je google koristio je navodno 20-30 metara tako da onda ima smisla da ga ne koriste...

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
markoBT kaže...
..

Možda smo se krivo razumjeli.

 

AI je shvati situaciju. AI je optimiziran da spašava ljudske živote. Ali svejedno, AI je odlučio ne reagirati.

 

Zašto je odlučio ne reagirati?

 

Ne znam. Možda mu je bio važniji život vozača. Ili vozača automobila iza njega (koji bi se zabio u njega da je naglo zakočio). Ili ga uopće nije bilo briga. Teško je reć. Valjda će Uber i Volvo to dobro ispitat.

 

 

-odlučio ne reagirati? .. kazniti devove.

-selektiranje jel život ispred ili iza važniji? -kazniti devove.

-kako bi kočenje ugrozilo vozača (a da ga sudar ne uzgožava?)?

-vozilo iza mora držati razmak, kad vidi štopsvjetla, mora stati..  ako udari kriv je. AI ne može iz tog razloga ne kočiti.

 

btw, kad već svi kritiziraju kamo gleda uberov vozač(ica).. pa čini mi se, ok, gleda (nagađam) na display.. info-radar.. kokpit, i ispred sebe, hauba je u vidnom polju. Ne gelda lijevo-desno kroz bočni prozor, ne tipka na mobač.. što bi gledala nego display. .. a možda je neki yt-player/media centar, tko zna. Enivej, gleda na 'logično' mjesto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 23:09 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...
MrBlc kaže...

Nije sporno da li je smjela preći preko ceste, ..

- pogledaj temu od početka... nije sporno? kome, što..

Da, nije sporno da li je po zakonu smjela preći cestu na tom mjestu, već je sporno to što je isto napravila ispred nadolazećeg auta.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice