Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

poruka: 43
|
čitano: 9.314
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre".
6 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

Sve rade samo da izbace solarno plaćanje...solarno plaćanje im je trn u oku

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
15 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

A tebi ne paše ukidanje fizičkih novčanica ?
6 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
NE...to je u interesu birokratskog čudovišta...politike koja se ponaša poput pijanog milijardera...ja ne želim da recimo moja kuna ide Kaptolu...jedini način da koliko toliko imam neku kontrolu je solarno plaćanje

prvi raspad se desio kad je napušten zlatni standard

drugi raspad kad bude ukinut papirnati novac

digitalni novac omogućuje apsolutnu kontrolu naših života u tom trenutku postajemo ekonomski robovi...par klikova mišem i blokiraju te da ne možeš ni WC papir ići kupiti
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 12:27 (HCMAA).
15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
bunker kaže...

A tebi ne paše ukidanje fizičkih novčanica ?

 meni ne paše. keš ili (debitnom) karticom. a fina ovo treba za trenutačne ovrhe. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 17:22 (Ajar).
6 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
kod papirnatog novca i dalje mogu postojati dvije strane koje se mogu dogovoriti oko plaćanja...kod digitalnog postoji i treća strana koja će definitivno biti pod kontrolom uhljeba i gledati svoj interes
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
12 2 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Hcmaa , nemaš ti niti sad kontrolu jer netto plaću/mirovinu primaš na tekući račun a već prije toga ti je od bruta uzeto i preusmjereno crkvi i svima za koje je to propisao zakon.

Nijedno rješenje nije idealno i nikad neće zadovoljiti sve zainteresirane dionike ...

Da, tada bi ovrha bila expresna, no tada bi možda netko i dvaput razmislio prije nego učini nešto zbog čega bi mogao biti ovršen. Dok je ovako, mnogi se olako upuštaju u svašta i sam sebe tješi da će uvijek moći zaraditi na crno na baušteli ili dostavi pizza ako ga baš i blokiraju...

Kriminal, siva ekonomija, korupcija i sl nebi nestali ukidanjem gotovine ali bi im se manevarski prostor jako jako smanjio....

Kada bi svima isplatio brutto plaću, koliko njih bi razmišljalo o dalekoj budućnosti pa si uplaćivali mirovinsko, zdravstveno, doprinos za nezaposlene i sl ako ih npr zakon nebi obvezivalo na to ??
6 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
da ovako je pošteno...uplatiš svaki misec(nasilu ti uzmu) za zdrastvo 1000kn i nakon deset godina si bolestan i onda preglede čekaš ko budala... tražiš MR... može za po godine...ali bolest ne čeka...ona se ne može pazirati...a to što si u tih deset godina dao 120000 kn...koga briga...četrdeset godina radnog staža i mirovina 2000kn...a tamo neki "branitelj" 7000kn...vozi biciklu i ladi jaja (svaka čast izuzecima)

ja sam da dobiješ brutto na ruke pa onda odlučuješ o svojoj budućnosti... i sto tako plaćaš lošu odluku...tada bi nam zdravlje bilo na prvom mjestu za ozbiljno

ili da ti uzmu od plaće za zdravlje ali da to ide na tvoj zaključani račun(australija)

vidi se po rezultatima naš model...kad bi ova korona potrajala više nego što triba hrvatska ode u bankrot
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
9 2 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Hcmaa , pa hrvatska ekonomija i hrvatsko gospodarstvo nije svemir za sebe, i stvarno sam uvjeren da bi ukidanje gotovine ( novčanica, kovanica ) na cijeloj planeti imalo dalekosežne dobre posljedice na gospodarstva i ekonomije svih država... Štoviše, učinci bi bili jači u banana državama koje sad prednjače po negativnim karakteristikama..

To što ti navodiš nema veze sa gotovinskom ili digitalnim plaćanjem, jer u obje varijante treba kvalitetno i dugoročno riješiti financiranje i funkcioniranje zdravstva, školstva, mirovina, rodilja, nezaposlenih, invalida, žrtava nasilja....

Nevjerujem da bi isplata brutta bila dobra jer smo mi kao čovječanstvo još jako daleko od tog nivoa samosvjesnosti i odgovornosti. Par takvih odgovornih bi bilo okruženo milionima neodgovornih koji cijelu bruto plaću spizde samo na trenutne potrebe, i imao bi kaos u stilu mad maxa pa se ti niti nebi dočepao bolnice zbog horde gladnih, bolesnih , ali naoružanih koji stoje po cestama i otimaju kaj kome stignu...

Još stoljećima ćemo morati tjerati zakonom i kaznama čovječanstvo da poduzima nekaj kaj je u cilju općeg dobra, tako da je još jako daleko trenutak kada bi to prepustio odluci svakog pojedinca...
14 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

Ukinuti keš... ne može se sakriti gdje su pare... nema crnih torbi... lopovluk i korupcija riješeni... neprocjenjivo!

 
3 6 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
bunker kaže...

Hcmaa , pa hrvatska ekonomija i hrvatsko gospodarstvo nije svemir za sebe, i stvarno sam uvjeren da bi ukidanje gotovine ( novčanica, kovanica ) na cijeloj planeti imalo dalekosežne dobre posljedice na gospodarstva i ekonomije svih država... Štoviše, učinci bi bili jači u banana državama koje sad prednjače po negativnim karakteristikama..

To što ti navodiš nema veze sa gotovinskom ili digitalnim plaćanjem, jer u obje varijante treba kvalitetno i dugoročno riješiti financiranje i funkcioniranje zdravstva, školstva, mirovina, rodilja, nezaposlenih, invalida, žrtava nasilja....

Nevjerujem da bi isplata brutta bila dobra jer smo mi kao čovječanstvo još jako daleko od tog nivoa samosvjesnosti i odgovornosti. Par takvih odgovornih bi bilo okruženo milionima neodgovornih koji cijelu bruto plaću spizde samo na trenutne potrebe, i imao bi kaos u stilu mad maxa pa se ti niti nebi dočepao bolnice zbog horde gladnih, bolesnih , ali naoružanih koji stoje po cestama i otimaju kaj kome stignu...

Još stoljećima ćemo morati tjerati zakonom i kaznama čovječanstvo da poduzima nekaj kaj je u cilju općeg dobra, tako da je još jako daleko trenutak kada bi to prepustio odluci svakog pojedinca...

 si čuo kad za trampu, zlato, kriptovalute? tko se bavi kriminalom, naći će način i dalje, a najviše problema će imati mali čovjek (ko i kod svega drugog u ovoj "pravnoj" državi)

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 14:40 (tenac).
15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Punti kaže...

Ukinuti keš... ne može se sakriti gdje su pare... nema crnih torbi... lopovluk i korupcija riješeni... neprocjenjivo!

Baš si naivac.

Najveći dio korupcije ide preko službenih faktura i bankovnih računa. Evo malo inspiracije za zakonsku mužnju:

  1. - zapošljavanje odabranih u državnim tvrtkama, službama, agencijama, institutima,
  2. - izdavanje državnih garancija za kredite,
  3. - 'pomoć' tvrtkama koje su dugogodišnji gubitaši,
  4. - natječaji (vozila, poticaji, poslovi, zemljišta ...)
  5. - donacije predsjedničkim (i drugim) kandidatima,
  6. - dugogodišnji ugovori o održavanju,
  7. - sigurnosna zaštita objekta i osoba,
  8. - analiza sigurnosti i procjena sigurnosnog stanja,
  9. - izrada i održavanje web stranica državnih službi i agencija,
  10. - poticaji i pomoć vjerskim organizacijama,
  11. - pravne usluge u sudskim procesima,
  12. - savjetovanje,
  13. - pravna zaštita,
  14. - izrada web aplikacija za ...(sada se ne smije spominjati),
  15. - poslovi za ministarstvo obrane (koji su tajni),
  16. - farbanje tunela,
  17. - poslovanje s "firmom" koja ne izdaje račune, ne plaća porez i nadzire sama sebe...

 

Neda mi se više nabrajati.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 15:49 (DexCro).
13 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Punti kaže...

Ukinuti keš... ne može se sakriti gdje su pare... nema crnih torbi... lopovluk i korupcija riješeni... neprocjenjivo!

 I krenemo kineksim putem ak nis po mjeri vlasti nemaš pristup novcu...

gramatika bljak
12 godina
neaktivan
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

A ime usluge lako pamtljivo..hehe

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Uvijek sam se pitao da li ikako mogu izbjeći tu kontrolu jer ne želim da moj novac ide tamo nekom popu za novog Audia i sl.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Papirnati novac nije nikakava sigurnost.
Zapravo ne postoji ta količina novcanica (i kovanica) u cijeloj protuvrijednosti koje ljudi imaju na racunima.
Relativno nedavno, zadnja financijska kriza koje je najvise pogodila Grcku - njezini stanovnici nisu mogli podignuti svoj novac u bankama i na bankomatima, imali su neki određeni limit preko kojeg nisu vise mogli dignut novac.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Tenac , tada bi ti bilo džabe imati zlato jer nebi mogao kupiti ništa što ima serijski broj ili vlasnički list, i nikad nebi mogao biti pravni vlasnik ničega čija vrijednost premašuje stanje love na tvom računu... A lova na tvom računu se može pojaviti jedino transakcijom sa nekog drugog računa....

Krumpirom/zlatom/uslugom nebi mogao platiti niti stan, niti auto, niti priključak struje, ....

Uvjek će biti kriminala, no digitalizacija plaćanja nikako nije u interesu mafije.

Osvrni se oko sebe i siguran sam da ćeš se sjetiti bar desetak osoba koje rade na crno, bave se sitnim kriminalom, preprodaju koječega, i time rade štetu proračunu od kojeg očekuju da ih školuje, liječi, skrbi u starosti.... Svi takvi koje ja znam posluju isključivo gotovinom, kartice nevole niti vidjeti a kamoli koristiti...

Danas je vrlo lako lovu zarađenu na kriminalu pročistiti i legalizirati ( oprati ), tako da bi digitalizacija koja ima ulaz/izlaz svake transakcije i čiji logovi bi se mogli vječno čuvati bi zasigurno mnogima pomrsilo konce....

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2020 20:03 (bunker).
14 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
@DexCro sve je to lako sljedljivo i u većini slučajeva transparentno, dok kešu ne možeš ući u trag. Zato je i trebao brojač novca u famoznom klubu u Slovenskoj.
10 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

Sa bitcoinom nema nikakvih ograničenja u prenosu količine sa jednog novčanika na drugi. Također nitko vam ne može blokirati transakciju ili zapljeniti bitcoine.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
bunker kaže...

Tenac , tada bi ti bilo džabe imati zlato jer nebi mogao kupiti ništa što ima serijski broj ili vlasnički list, i nikad nebi mogao biti pravni vlasnik ničega čija vrijednost premašuje stanje love na tvom računu... A lova na tvom računu se može pojaviti jedino transakcijom sa nekog drugog računa....

Krumpirom/zlatom/uslugom nebi mogao platiti niti stan, niti auto, niti priključak struje, ....

Uvjek će biti kriminala, no digitalizacija plaćanja nikako nije u interesu mafije.

Osvrni se oko sebe i siguran sam da ćeš se sjetiti bar desetak osoba koje rade na crno, bave se sitnim kriminalom, preprodaju koječega, i time rade štetu proračunu od kojeg očekuju da ih školuje, liječi, skrbi u starosti.... Svi takvi koje ja znam posluju isključivo gotovinom, kartice nevole niti vidjeti a kamoli koristiti...

Danas je vrlo lako lovu zarađenu na kriminalu pročistiti i legalizirati ( oprati ), tako da bi digitalizacija koja ima ulaz/izlaz svake transakcije i čiji logovi bi se mogli vječno čuvati bi zasigurno mnogima pomrsilo konce....

Sitni kriminalci da, ali velikima to neće predstavljati neki problem. Pod trampom sam mislio ako ja imam krumpira, a susjed ima nešto drugo što meni treba, kako ćemo to riješiti, a da izbjegnemo plaćanje preko računa?

Ulaz i izlaz ne može biti dokaz jer ako ja mijenjam bitcoin za kune, državu treba zanimati samo dal je plaćen porez na to, a za više od toga treba imati dokaze (presumpcija nevinosti).

Ako ja imam zlato i želim ga unovčiti kod preprodavača zlata, država se opet ne treba petljati u to odakle nekome zlato već samo dal je na njega plaćen porez. To zlato mi je netko mogao pokloniti ili sam ga mogao uzeti iz prirode (malo vjerojatno ali moguće).

Ovo što ti želiš je totalitarna država. To imamo trenutno u Kini i Sjevernoj Koreji.

 

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 7:11 (tenac).
16 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

Umjesto NKSInst su ga trebali nazvati INKSTinst...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

"Bitcoin pobjeđuje banke na mnogim poljima, ali pranje novca nije jedno od njih."

Povlašteni nemaju kontrolu nad izdavanjem kriptovaluta pa stalno govore laži da se Bitcoin i ostale kriptovalute koriste isključivo za pranje novca.
Ujedinjene nacije sugeriraju da se svake godine preko fiat-kanala pere od 800 milijardi do 2 bilijuna dolara.

Kriptovalute su samo mali dio toga.

Posljednje je otkriveno veliko pranje novca (FinCEN dokumenti) preko poznatih banaka: JP Morgan, HSBC, SCB, Deutsche bank i BNYM.

"Pogledajte ispravnu analizu ove vijesti a ta je da AML/CTF (mjere protiv pranja novca) i KYC (identifikacija novca uz osobu) u stvarnosti ne rade.
Nikada neće raditi jer pokušavaju kontrolirati alat, a ne kazneno djelo.
Nije novac nezakonit, već upotreba tog novca za počinjenje zločina."

Andreas Antonopoulos

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Noel kaže...
Posljednje je otkriveno veliko pranje novca (FinCEN dokumenti) preko poznatih banaka: JP Morgan, HSBC, SCB, Deutsche bank i BNYM.

 A otkriveno je zato jer?

 

Gdje su Bitcoini iz MtGoxa?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Tenac, zar nemisliš da je udar na zdrav razum cijelokupnog pučanstva slučajevi u kojima nečija imovina višestruko premašuje njegove mogućnosti po primanjima ??

Baš zbog silnih zloupotrebi se i kreće u zakonsko modificiranje pojmova sloboda govora, presumpcije nevinosti i sl ...

Nemam ništa protiv da svaki građanin mora moći dokazati porijeklo svoje imovine, a protiv te mjere će se buniti samo ono koji su se obogatili nezakonito...

Da, krumpirom buš se mogao trampiti , ali nikako za usluge i robu koja ima vlasnički list, serijski broj i sl, tako da bu trampa krumpirom brzo ispala iz mode... Imaš slučajno poznanika u Švedskoj ? Ja imam, i čovjek se ne sjeća kad je zadnji puta držao gotovinu kod sebe... Naravno da i u Švedskoj ima kriminala, ima vjerojatno i korumpiranih političara i sudaca, ali sigurno u stoput manjoj mjeri nego na Balkanu ...

A omča će vremenom dohvaćati i sve bogatije i moćnije.... Onaj najveći broj građana koji uredno radi, školuje se, plaća porez....nema nikakvog razloga bježati od digitalizacije plaćanja...

15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Treba bjezati, jer kad nemas novce na racunu, ne moze te nitko greskom ovrsiti jer imas isto ime i prezime ko pero peric, a tamo neki odvjetnik samo prepisao prvog kojeg je nasel iz popisa kojeg ne smije ni imati. Sad se povlaci po sudu, bankama, fini i svemu jer te odvjetnik potera iz ureda i prijeti policijom ako ne izadjes samo da ne mora ispraviti gresku koju je napravil.

 

Linux, Arch Linux.
7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Ante , anomalije koje se dešavaju u svim sustavima nisu mjerilo... I od najboljeg lijeka za neku bolest vjerojatno tu i tamo neko odapne jer je iz nekog razloga došlo do neželjenog spleta okolnosti. I zar bi trebalo odustati od lijeka koji liječi milijarde ljudi zato što od njega umre 200 ljudi godišnje ??

U općoj digitalizaciju, kada će 5g mreže moći konektirati i prenositi podatke milijuna uređaja po kvadratnom kilometru, tada će i identifikacija pojedinca moći biti učinkovitija te se neće zasnivati samo na imenu i prezimenu i oibu nego će uz tvoj id biti vezana gomila podataka, što pravnih, što medicinskih, što geolokacijskih , pa će samim time provjere biti daleko učinkovitije i time drastično smanjiti mogućnost pogrešne ovrhe ili da te policijski automatizirani dron greškom uspava i utamniči i odvede na izdržavanje kazne u neku orbitalnu stanicu bez ikakve komunikacije...

Greške će se uvjek dešavati, dešavaju se i danas, no zbog toga nećemo prestati tražiti bolje puteve za sve sfere ljudskog bivstvovanja...

Drastično smanjenje rada na crno i nemogućnost zaduživanja bi vjerojatno iskorijenila potrebe za ovrhom jer nebi mogao kupiti ništa što košta više od npr 50% love koju imaš na računu, a npr 25 % te love ( ili će odrediti cifru, npr 50 000 kn ) nećeš moći uopće koristiti jer će od nje biti plaćen tvoj sprovod, komunalni računi zadnjeg mjeseca tvog života i sl, a možda se netko dosjeti i da moraš imati rezervirana sredstava na računu za neku moguću kaznu, namirenje štete koju počinio i sl... U tim uvjetima nećeš niti moći počiniti nešto zbog čega bi te se ovršilo.
15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
Punti kaže...

Ukinuti keš... ne može se sakriti gdje su pare... nema crnih torbi... lopovluk i korupcija riješeni... neprocjenjivo!

Al si naivan.

I sada imaš skrbničke račune u bankama za koje se ne zna vlasnik, ili im upravlja neko odvjetničko društvo za nepoznatog klijenta. Najveće praonice novca su banke, ne s gotovinom, nego s računima, dakle elektronski.

Ukidanje gotovine ne rješava ni najmanji dio kriminala, ali zato stavlja ogromnu moć u ruke banaka. Obavezan si svu novčanu imovinu im povjeriti "na čuvanje" jer - nemaš izbora, prisilno je.

Parola "to je protiv korupcije" služi da naivci lakše progutaju foru, stvarno moraš biti malo glup da to povjeruješ.

Ali taj smjer - veća kontrola i moć, ide polako. Prvo ukidaju velike apoene, pa će ići prema manjima, i na kraju ukinuti "jer ste vi to tražili".

Na kraju će ti moći ukinuti sva sredstva pritiskom na gumb. Morati ćeš biti jako jako pristojan i nikad ne govoriti protiv vlasti ni banaka - jedno stado poslušnih, čvrsto kontroliranih ovaca koje je samovoljno ušlo u tor, da "smanje korupciju".

Idi i radi nešto korisno!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
bunker kaže...

A tebi ne paše ukidanje fizičkih novčanica ?

 Vidim da se u temi ukidanje papirnatih novcanica poistovjecuje sa ovim novim prijedlozima stvaranja potpuno kontroliranih digitalnih valuta. To naravno nije ista stvar, ali posto je to izgleda buducnost i svi u temi pisu o tome kao o korijenu rasprave, moj cijeli osvrt je o tome.

Nisam se mislio ubaciti u temu ali bozemoj bunker citam tvoje komentare i moram se javiti. Ti zbog drveca ne vidis sumu. Doslovno ti se cijeli pristup svodi na to da ima tamo neki bolji, pametniji iznad nas koji ce sada nama govoriti kako da trosimo svoje novce s ciljem da onih tamo nekoliko koji varaju prestanu to raditi. I to govoris u hrvatskoj u kojoj valjda svaki tjedan imamo nekog na visokim politickim mjestima da je povezan s nekakvim malverzacijama.

Toliko si zaslijepljen korupcijom da bi doslovno predao svoju slobodu u pokusaju da ju (neuspjesno) iskorijenis. Jer to ce upravo biti ono sto ce se desiti kada cemo imati samo digitalan novac, gubitak slobode. Sada kada ti je isplacena placa ili zaradis neke pare, na te pare se ocekuje da platis porez, doprinos i nakon toga sto s tim parama radis nikog se ne tice.

Mozes kupiti zlato, bitcoin, drago kamenje. Mozes kupiti hardver, stare strojeve, automobile, drvo i cigle, mozes novcanice zakopati u vrtu. Diverzifikacija portfelja i anonimnost istog je jedan dio onog sto te cini slobodnim gradaninom. To ukljucije i anonimnost od drzave. Ti nisi zaposlenik drzave u kojoj zivis, ti si vlasnik. Nakon sto biras politicara on nema nikakvo pravo da tebi zaviri u džep.

Amerikanci se drze svog drugog amandmana jer im daje pravo na nosenje oruzja cime im se omogucuje da brane sebe i svoju imovinu od oduzimanja od strane drugih osoba. Ali i od drzave. Ista stvar je i s novcem. Velika hrpa para koje nisu pod kontrolom drzave daje narodu odredenu moc. Drzi politicare pod odredenom kontrolom. Taj se novac moze pretociti tamo gdje god ljudi vide najvecu sigurnost za njega, a moze raditi i protiv politicara ako narod zakljuci da ne djeluju u njegovom interesu.

Istina je da bi se lakse nadzirale i sprecavale "sive" akcije pojedinih ljudi, ali samo ako su oni na vrhu 100% posteni, a takvih nema. Ovako riskiras da totalnu kontrolu nad ljudima dajes prodanim politicarima. Ovako kaznis sve ljudi da bi kaznio i one pokvarene. Najbolju paralelu vidim u razlozima protiv electronskog glasanja koje je dao Tom Scott za Computerphile. Sto imas vise kontrole nad ljudima biti ce vise interesa da netko tu kontrolu i preuzme, zlouporabi. Jednom kada das tu kontrolu drzavi tesko ce ju biti vratiti nazad.

Ismijavamo se kinezima i njihovoj kontroli od strane partije, s jedne strane borimo se protiv pracenja ljudi od strane kamera i AI sistema, ovo s novcem je ista stvar. Kontrolirati ce se svaki euro koji potrosis, nagradivati ce ponasanje koje smatraju pozitivnim, kazniti te kada istupis protiv. I onda ce ti po uzoru na kineze zabraniti da kupis kartu za vlak, da kupis auto ili stan jer nisi vrijedan iako imas "novce".

7 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za

Alpa Chino , nažalost ogromna većina ljudi živi i troši totalno neodgovorno nimalo ne razmišljajući o obvezama koje ga čekaju, i zbog toga ne zavređuju slobodu upravljanja svojim prihodima nego to netko drugi mora činiti za njih. Izuzetaka ima, pogotovo u uređenijim državama, no na Balkanu i sličnim vukojebinama je to pravilo...

Nitko tebi niti u varijanti digitalnog plaćanja neću braniti da piješ ili pušiš ili budeš gojazan, ali će ti automatizmom tada stalno poskupljivati nekakva obvezna polica zdravstvenog osiguranja jer će osiguravateljske tvrtke imati uvid u tvoju medicinsku situaciju..

Pa oko 10% stanovnika nam je pod blokadom i ovrhama, a možda još 70% je korak od toga jer izostanak jedne ili dvije plaće ili nepredviđeni trošak ( kvar neki, kazna neka ) će ih uvući u vrtlog iz kojeg više neće nikad isplivati.

Ljudi koji poštuju zakone, rade, ne izbjegavaju di god i kaj god mogu, nemaju nijedan razlog da se boje digitalizacije plaćanja, a i digitalizacije svega ostaloga .. Zašto tvoji eventualni budući poslodavac prije nego te zaposli nebi smio znati da si alkoholičar, narkoman, da si pun kazni za narušavanje jrm-a ili za nasilje, ili da često činiš prometne prekršaje i prouzročuješ štetu...?

Apsolutne slobode nema, jer bi to značilo da sam ja slobodan činiti što me volja makar i na tvoju štetu. Znači granice slobode su oduvijek tu, samo kaj ih pomičemo i modificirano sukladno trenutnim okolnostima i desegnutom stupnju razvoja...

Dao Bog da čim prije dosegnemo star trek ekonomiju di plaća više ne postoji nego radiš iz uvjerenja i želje da daš doprinos čovječanstvu...e ali dotada bu se još svašta događalo, pa i digitalizacija plaćanja...

15 godina
offline
Re: Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za
bunker kaže...

...ogromna većina ljudi živi i troši totalno neodgovorno nimalo ne razmišljajući o obvezama koje ga čekaju, i zbog toga ne zavređuju slobodu upravljanja SVOJIM prihodima ...

 Ima jedna divna zemlja za tebe u kojoj bi se osjećao kao kod kuće: Sjeverna Koreja!

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Ovoga tjedna pokreće se Finin platni sustav za tre

bunker prigodni video:

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice