Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

poruka: 15
|
čitano: 7.528
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati".
13 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

182x4 /10 nije cijeli broj  , iz slike je vidljivo da se radi o 72x10 = 720 panela koji dnevno naprave  864kWh u idealnom slučaju kada bi se ta energija po danu davala u mrežu, a po noći uzimala iz mreže to je 36kW stalne opskrbe što za ovako veliku građevinu i nije nešto puno , danju treba nešto malo za klimatizaciju i neku kuhinju , noću za rasvjetu, a stalno za nešto servera i mrežnu opremu , sve zavisi koliko bi tu ljudi trebalo boraviti...

Ako tu energiju treba lokalno skladištiti, onda je to i 30 do 50% manje

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

Ovo odlično izgleda i dobra ideja spajanja energije, dizajna i funkcionalnosti. Treba nam više takvih ideja i projekta, ne samo zbog obnovljivih izvora nego dizajna u skladu s okolinom. 

Nadglednik dina
Moj PC  
2 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
solarci su budućnost to je definitivno...samo sad se čekaju jeftinije baterije

evo kolega mi dobio poticaj da "vrti" brojilo u nazad....80000kn... poticaj je 50%...samo to je bez baterija... znači opet ovisiš o HEP-u

sve dok je 1Kwh=1kn(HEP) to ekonomski i nije isplativo kod nas...jedino ako nemaš izbora ili ako te posrići pa upadneš u ovu schemu "vrćenja" brojila u nazad:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.5.2021 12:10 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

Prilično deprimirajuće štivo kad znaš da se HEP ovih dana hvali kako je kabelom spojio naš najsunčaniji otok s trafostanicom u podgori i izgradio svoju prvu vjetroturbinu, a župani potpaljuju filmske setove. Koja vukojebina od države

 
6 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
Hoće i ovo završit kao ono polje raspadnutih solarnih ploča Crescent Dunes?
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.5.2021 13:13 (Great Scott!).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

fake news. najobičnija glupost.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
Ovo mi izgleda kao malo veća debilana.

Pa pola panela nikada neće dati svoju punu snagu, zbog dizajna zgrade. Dakle BAČEN novac.... a prodaju maglu o ekologiji 😂
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

Jednostavno pitanje

 

Jesu li osmislili jednostavnu metodu recikliranja solarnih panela ?  U Španjolskoj je puno istrošenih panela završilo u smeču jer ih neznaju reciklirati tj preskupo je i prekomplicirano. 

 

Ako ne osmisle nešto u vezi toga onda nema smisla solarne panele reklamirati kao neka zelena alternativa. 

 

 

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

Zasto mi se cini da su ovo osmislili dizajneri i PR/marketing ljudi bez da su pitali inzenjera koji se razumije u materiju? Koliko vidim firmu koja je napravila nacrte je arhitektonska firma i njihov portfolio je pun interesantnih koncepata, ali sam dizajn ne jamci da ce nesto funkcionirati onako kako je zamisljeno.

 

3D renderi su tu, "nadahnjujuce" recenice o ekologiji su tu, samo fali jos startup u cijeloj prici...

 

Umjesto da se ovakve "novosti" samo prenesu (prevedu s izvora), zar ne bi bilo bolje da se doda i neki kriticki osvrt Bugovog autora na cijelu materiju? Je li to mozda previse traziti od "modernog novinara"? Ovo je ne znam koji put da se prenose vijesti gdje pcele puno zuje a malo meda daju. 

 

 
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Ovakve solarne planine mogle bi energijom napajati

Da, i prilično me zbunilo par prvih oduševljenih komentatora, morao sam provjeriti na kojem sam portalu. 
Možda je konstrukcija zamišljena da je dinamička, pa se paneli modificiraju prema položaju sunca, ako nije, onda 40% panela ne služi svrsi a sve zajedno je preskupo za konstruiranje i dosta upitno glede turbulencija vjetrova. 
I obično solarno polje se može složiti da ispod njega budu staklenici sa povrćem, prostor za odmor u hladu ili parking. A pritom su ploče osim jednake izloženosti, lakše za pristup spajanje i popravke. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
znaci nisu dovoljne solarne ceste, sad nam jos trebaju i solarne planine... efikasnost, nula bodova, izgled je ocito sve... prava steta sto fizika i umjetnost bas i ne idu ruku pod ruku, pa se ovakve gluposti mogu "prodavat" naivnim budalama i copy paste novinarima...
Film Idiocracy nije vise prikaz buducnosti, to je sadasnjost...
 
2 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
overhaul kaže...

Da, i prilično me zbunilo par prvih oduševljenih komentatora, morao sam provjeriti na kojem sam portalu. 
Možda je konstrukcija zamišljena da je dinamička, pa se paneli modificiraju prema položaju sunca, ako nije, onda 40% panela ne služi svrsi a sve zajedno je preskupo za konstruiranje i dosta upitno glede turbulencija vjetrova. 
I obično solarno polje se može složiti da ispod njega budu staklenici sa povrćem, prostor za odmor u hladu ili parking. A pritom su ploče osim jednake izloženosti, lakše za pristup spajanje i popravke. 

 Pa vjerojatno su tu neefikasnost uračunali u cijelu priču jer za proizvesti 300MWh/god treba dosta manja površina, a ovdje imamo 4 jedinice, koje ovako odokativno zauzimaju dosta površine, iako nije nigdje navedeno koliko.

9 godina
protjeran
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
tokyu kaže...

Zasto mi se cini da su ovo osmislili dizajneri i PR/marketing ljudi bez da su pitali inzenjera koji se razumije u materiju? Koliko vidim firmu koja je napravila nacrte je arhitektonska firma i njihov portfolio je pun interesantnih koncepata, ali sam dizajn ne jamci da ce nesto funkcionirati onako kako je zamisljeno.

 

3D renderi su tu, "nadahnjujuce" recenice o ekologiji su tu, samo fali jos startup u cijeloj prici...

 

Umjesto da se ovakve "novosti" samo prenesu (prevedu s izvora), zar ne bi bilo bolje da se doda i neki kriticki osvrt Bugovog autora na cijelu materiju? Je li to mozda previse traziti od "modernog novinara"? Ovo je ne znam koji put da se prenose vijesti gdje pcele puno zuje a malo meda daju. 

 

 A tebi treba nečiji kritički osvrt da sam formiraš mišljenje i stav? 

Imaš zato po običaju komentare koji isto tako uobičajeno idu samo u krajnosti, a istina je po pravilu negdje između.

Očigledno cilj ovog projekta nije maksimalna efikasnost jer je dobar dio žrtvovan za estetiku i funkcionalnost. Kao takav jasno da ne pretendira da zamijeni sve  postojeće modele ali očito ima svoju primjenu i tržište, primjetice, ko stvoreno za klauna Muska

7 godina
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
Spitfire_zg kaže... 

 A tebi treba nečiji kritički osvrt da sam formiraš mišljenje i stav? 

 

Stvar je vrlo jednostavna. Ovakvi prijevodi su nista drugo nego besplatno davanje medijskog prostora raznoraznim genijatorima i inim. Bez obzira na to koje bi bilo misljenje autora, moje misljenje se ne treba nuzno podudarati, ali ovakvo "novinarstvo" koje se svodi na prevedi neciji PR bullshit nije novinarstvo. Da se razumijemo, Bug barem prevede nesto s engleskog jezika na hrvatski, dok americki mediji jednostavno naprave copy/paste tog istog bullshita. 

8 godina
offline
Re: Ovakve solarne planine mogle bi energijom napa
Dankodr:

Solarni paneli imaju kratku i oštru krivulju snage. Kratki maksimum točno određene minute. S jednoosnim ili dvoosnim praćenjem sunca se može dobiti više energije. Isto tako postavom više panela koji su različito orjentirani može se dobiti manja varijabilnost dnevno a i sezonski što je znatno jeftinije od baterijskog spremanja čak i ako je sistem nazivno (po maks snazi) predimenzioniran. Paneli su vrlo jeftini, čak i dvostruko predimenzionirani su duplo jeftiniji od minimum varijante plus baterije (ako govorimo o izvanmrežnom radu)
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice