Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

poruka: 17
|
čitano: 4.616
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca".
15 godina
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

koliko guglam, već neko vrijeme postoji preko nekoliko mjesečevo-tematskih piva, tako da su malo zakasnili. nema veze. mogu gore raditi kraftove i (moj izum) "suho pivo" s malim sadržajem vode (iznimno složen sustav frakcijske destilacije, da ne drvim sad tu ...). u nuždi mogu na mjesecu proizvoditi instant-vodu, u prahu. pogodovat će i slabija gravitacija a solarni paneli ... bla. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

..moonshine.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Svaka ćas.

Moj PC  
0 8 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
Postoji zemljana strana Mjeseca, ali koja bi to bila osunčana strana?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 16:25 (Visak).
 
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
Visak kaže...
Postoji zemljana strana Mjeseca, ali koja bi to bila osunčana strana?

 Ona koja se osuncana vidi sa zemlje. Ova druga je "tamna" strana. Naravno, obje strane dobijaju jednaku kolicinu Sunca, ali tako je lakse objasniti stvari za siroke mase. Ako hoces znanstvene clanke imas druge portale 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
veliki pero kaže...
Visak kaže...
Postoji zemljana strana Mjeseca, ali koja bi to bila osunčana strana?

 Ona koja se osuncana vidi sa zemlje. Ova druga je "tamna" strana. Naravno, obje strane dobijaju jednaku kolicinu Sunca, ali tako je lakse objasniti stvari za siroke mase. Ako hoces znanstvene clanke imas druge portale 

Nasa je objavila:

NASA’s SOFIA Discovers Water on Sunlit Surface of Moon

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-sofia-discovers-water-on-sunlit-surface-of-moon/

 

Dakle na osunčanoj površini Mjeseca (za razliku od mjesta u sjeni). A onda su se novinari ulovili toga i dobili smo 'osunčanu stranu'.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 16:53 (Visak).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
Više me dojmio Boeing 747 i njegova namjena.
expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
8 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Dobro, kaj hoćete otjerati još par pametnih ljudi s ovog foruma?

Ako hoćete, samo nastavite s ovakvim člancima, ide vam super.

A možda je i vrijeme je za nove generacije.

Generacije Budalixa.

 
2 3 hvala 0
12 godina
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

U skoroj budućnosi: nova Jana, mjesečevo vrelo. Cijena, prava sitnica 1 dl - 1000€

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Malo o spektroskopiji u infracrvenom području spektra. Pri tim valnim duljinama molekule apsorbiraju (i emitiraju) infracrveno zračenje tako da povećavaju amplitude vibracije položaja atomskih jezgri. Molekula vode ima tri vibracije: simetrično i asimetrično istezanje veze O-H, te savijanje (bending) veznog kuta H-O-H. Istezanje veze O-H nije karakteristično samo za vodu (nego za sve molekule koje takvu imaju takvu vezu), dok savijanje kuta H-O-H jest. Upravo su tu frekvenciju mjerili iz aviona. Tako da razmijete što se u članku misli pod "hidroksil", tj. O-H. Uređaji za spektroskopiju u IR području slični su spektroskopima u infracrvenom području samo ne smiju biti napravljeni od stakla, jer staklo apsorbira u IC području. (Stari su uređaji imali svu optiku napravljenu od kuhinjske soli, NaCl, za nove ne znam.) 

 
5 0 hvala 8
16 godina
online
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Meni je zanimljivo kako otkriju planet pogodan za život u galaksiji milijardama svjetlosnih godina daleko, a vodu na mjesecu do sad nisu skužili...

6 godina
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
još da otkriju jel mjesečeva zemlja odgovara za uzgoj grožđa i imamo sve sastojke za bevandu
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
Aldo kaže...

Meni je zanimljivo kako otkriju planet pogodan za život u galaksiji milijardama svjetlosnih godina daleko, a vodu na mjesecu do sad nisu skužili...

 

Pa do sada nisu ni gledali s ovim na Mjesec.

Svemir.
4 godine
neaktivan
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Koliko ja znam, Mjesec nema tamnu stranu - ima sam stranu koja je uvijek udaljena od Zemlje i onu koja je uvijek okrenuta prema Zemlji. S wikipedije: "Both sides of the Moon experience two weeks of sunlight followed by two weeks of night" (https://en.wikipedia.org/wiki/Far_side_of_the_Moon).

Zato mi je malo nejasno kako je moguce imati osuncanu stranu i onu tamnu. Sandro, malo si nekriticki prenio clanak s interneta...

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

To je taj nespretni prevod, kao da mi zbilja Hrvati ništa ne znamo niti smo znali bez Wikipedije i engleskih tekstova. Riječ dark ne znači samo taman, nego i skriven, nevidljiv. Oduvijek se govorilo "nevidljiva strana Mjeseca" ili "duga strana Mjeseca", pa ne znam razloga zašto se i dalje ne bi tako govorilo. 

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca

Tek ste sada skuzili da bug za vijesti uzima tj krade s drugih portala i koristi online translator za prijevod, ali kako je uraden prijevod i izmjena recenica to postaje unikatan clanak. Jedva cekam google za par godina kad bude gledao ovo za ranking stranice, ona bug stvarno postaje bug interneta hahaha, sad ce biti karton jer jbga...ne smijes reci istinu :)

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otkrivena voda na osunčanoj strani Mjeseca
SuperHeroj kaže...

Tek ste sada skuzili da bug za vijesti uzima tj krade s drugih portala i koristi online translator za prijevod, ali kako je uraden prijevod i izmjena recenica to postaje unikatan clanak. Jedva cekam google za par godina kad bude gledao ovo za ranking stranice, ona bug stvarno postaje bug interneta hahaha, sad ce biti karton jer jbga...ne smijes reci istinu :)

 

A i ti si otkrio tamnu stranu interneta... Što bi trebali - imati pilota (ili stjuardersu) u ovom Boeingu koji bi im javio prijelomnu vijest?

 

Meni se ovaj format prenošenja znanstvenih vijesti na Bugu baš sviđa - imaš klasično, lopatom prenesen članak s interneta, a u komentarima dodatno raščlanjen od strane renomiranog znanstvenika, koji ima volje ljudima pojasniti stvari na razumljv način i k tome još ubaciti i pokoju triviju!

 

Thumbs up!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice