Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

poruka: 75
|
čitano: 20.429
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do".
15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Rekao bih standardni Dariov test, ali tada ne bih dao do znanja koliko sam uzivao u citanju.

 

Tko ti je kriv Dario, digao si letvicu visoko i ne ocekuje se nista manje ;)

 

 

P.S.

9 od 9, nije lose za apsolutnog amatera i zaljubljenika u znanost ;)

(btw odgovorio sam na test prije nego sam nastavio citati tekst)

 

 

***edit***

 

Jedno pitanje.

Da li ima logike u tome da su se crne rupe mogle brze formirati u ranoj mladosti svemira zbog vise materijala dostupnog u manjem prostoru?

 

Zapravo dva pitanja.

 

Da li teoretski crna rupa moze moze nastati bez zvjezdane "medjufaze"? Dakle, da se dovoljno materije/mase koncentrira na jednom mjestu i kolabira direktno u crnu rupu?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 21:20 (syncmaster245b).
 
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom

Rekao bih DA, na oba pitanja.

16 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Ako vrijeme ovisi o masi/gravitaciji da li ima smisla promatrati super masivne objekte kroz prizmu našeg koncepta vremena?
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom

Ima.
Prostor i vrijeme su zbog materije i energije supermasivne crne rupe izobličeni, ali ne posvuda u svemiru nego samo tamo, u blizini tog objekta. Ono što je emitirano, emitirano je i to dalje putuje kroz ravni, neizobličeni prostor.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
autor kaže...

Ima.
Prostor i vrijeme su zbog materije i energije supermasivne crne rupe izobličeni, ali ne posvuda u svemiru nego samo tamo, u blizini tog objekta. Ono što je emitirano, emitirano je i to dalje putuje kroz ravni, neizobličeni prostor.

Koliko god razmišljao ne mogu si dočarat postojanje ''vremena''.

Ne mogu ni u kojem kontekstu shvatit pojam i prisutnost vremena kao beskonačnog kontinuiteta koji ''teče''.

Prostor je ''očito'' prisutan, no pristutnost vremena je objašnjiva kako, zašto trebamo uopće vrijeme i što bi ono predstavljalo u suštini ?

15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

svih 10 no to su trivije i ne znače da išta znam o tome (osobito matematički dio - da nije bilo grka, kako bi se danas pisale formule?). jedino čega se sjećam iz fizike (o ovome) je da gravitacija slabi s kvadratom udaljenosti (jača s kvadratom blizine?). i da je hawking rekao kako je crna rupa - rupa u crnoj čarapi. i logično mi je da se tvar može zgušnjavati sve dok potpuno ne nestane onaj ooooogroman prostor između čestica. čemu sve to i koja je svrha crnoruparenja, osmi je par kobasa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
autor kaže...

Rekao bih DA, na oba pitanja.

 Na drugo pitanje o kreiranju crne rupe bez prethodne zvjezdane faze, bi li se u tom slucaju moralo raditi o materiji koja je teza od zeljeza?

15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...

Koliko god razmišljao ne mogu si dočarat postojanje ''vremena''.

Ne mogu ni u kojem kontekstu shvatit pojam i prisutnost vremena kao beskonačnog kontinuiteta koji ''teče''.

Prostor je ''očito'' prisutan, no pristutnost vremena je objašnjiva kako, zašto trebamo uopće vrijeme i što bi ono predstavljalo u suštini ?

 

Dokumentarac sa Brian Greene-om za pojasniti/ zakomplicirati (ovisno o aspektu :) )

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...
autor kaže...

Ima.
Prostor i vrijeme su zbog materije i energije supermasivne crne rupe izobličeni, ali ne posvuda u svemiru nego samo tamo, u blizini tog objekta. Ono što je emitirano, emitirano je i to dalje putuje kroz ravni, neizobličeni prostor.

Koliko god razmišljao ne mogu si dočarat postojanje ''vremena''.

Ne mogu ni u kojem kontekstu shvatit pojam i prisutnost vremena kao beskonačnog kontinuiteta koji ''teče''.

Prostor je ''očito'' prisutan, no pristutnost vremena je objašnjiva kako, zašto trebamo uopće vrijeme i što bi ono predstavljalo u suštini ?

 

Prostor i vrijeme su ti samo dva različita pogleda na istu stvar prostorvrijeme, jedno ne postoji bez drugog.

 

 

9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
F10EXX kaže...
autor kaže...

Rekao bih DA, na oba pitanja.

 Na drugo pitanje o kreiranju crne rupe bez prethodne zvjezdane faze, bi li se u tom slucaju moralo raditi o materiji koja je teza od zeljeza?

 Ne. Nije bitna vrsta tvari. Može biti i samo vodik. Važno je jedino da se dovoljno mase nađe unutar dovoljno malog područja (sfere Schwarzschildovog polumjera).

12 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
autor kaže...
F10EXX kaže...
autor kaže...

Rekao bih DA, na oba pitanja.

 Na drugo pitanje o kreiranju crne rupe bez prethodne zvjezdane faze, bi li se u tom slucaju moralo raditi o materiji koja je teza od zeljeza?

 Ne. Nije bitna vrsta tvari. Može biti i samo vodik. Važno je jedino da se dovoljno mase nađe unutar dovoljno malog područja (sfere Schwarzschildovog polumjera).

Ali kako bi oblak vodika mogao kolabirati u crnu rupu, dakle unutar sfere Schwarzschildovog polumjera bez da se prije toga (kad bi u procesu sazimanja polumjer bio veci od potrebnog za crnu rupu) ne pokrene fuzija? Taj kolaps ne moze biti trenutan? Odmah napominjem da sam laik tehnicke struke tako da se nadam da se ne sramotim tu :)

15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Da se nadovežem na ovo. Kada bi recimo vodik bio pod takvim velikim tlakom uslijed velike gravitacije (dakle prije točke u kojoj bi se kreirao singularitet), zar ne bi došlo do fuzije zbog tlaka i onda na kraju dobijemo zvijezdu?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
tnakir kaže...

Da se nadovežem na ovo. Kada bi recimo vodik bio pod takvim velikim tlakom uslijed velike gravitacije (dakle prije točke u kojoj bi se kreirao singularitet), zar ne bi došlo do fuzije zbog tlaka i onda na kraju dobijemo zvijezdu?

 

Na pocetku odmah ograda, apsolutni amater sam.

 

Zvjezdana faza je tzv. stabilna faza.  Dakle, gravitacija vuce prema sredini, fuzijska reakcija gura na van. Dok god su te sile jednake zvijezda je postojana ( to nije zvijezda to je njena Schauma )

 

Pretpostavljam da se radi, pojednostavljeno receno, previse materijala gdje ako se i dogodi fuzija u jednom momentu, njena sila nije dovoljno jaka da zaustavi gravitaciju i kolaps se nastavlja do sigulariteta.

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
syncmaster245b kaže...
tnakir kaže...

Da se nadovežem na ovo. Kada bi recimo vodik bio pod takvim velikim tlakom uslijed velike gravitacije (dakle prije točke u kojoj bi se kreirao singularitet), zar ne bi došlo do fuzije zbog tlaka i onda na kraju dobijemo zvijezdu?

 

Na pocetku odmah ograda, apsolutni amater sam.

 

Zvjezdana faza je tzv. stabilna faza.  Dakle, gravitacija vuce prema sredini, fuzijska reakcija gura na van. Dok god su te sile jednake zvijezda je postojana ( to nije zvijezda to je njena Schauma )

 

Pretpostavljam da se radi, pojednostavljeno receno, previse materijala gdje ako se i dogodi fuzija u jednom momentu, njena sila nije dovoljno jaka da zaustavi gravitaciju i kolaps se nastavlja do sigulariteta.

 

 

 

Nekako mi se cini da ce upravo ta 'sila' fuzije biti upravo proporcionalna gravitaciji i da ce se stvoriti ekvilibrij koliko god se 'materijala' naslo tamo. Jer ako imas vecu masu, odmah imas i jacu fuziju.

 

Mene zanima sto bi se dogodilo da se radi o zeljezu ili tezem elementu, cija fuzija vise ne bi trebala davati energiju.

7 godina
protjeran
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom

Nije lose za penzica, 8/9.

 

Naucio sam i nesto novo - Schwarzschildov polumjer.

15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Davno sam imao fiziku 3 kod prof. Puljka, ne sjecam se dobro, ali koliko mi je poznato, fuzija ne može ići "dalje" od željeza jer konzumira energiju, ne stvara je (možda sam u krivu, ali negdi mi je ostala ta informacija u primozgu).

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Pixel kaže...

 

Prostor i vrijeme su ti samo dva različita pogleda na istu stvar prostorvrijeme, jedno ne postoji bez drugog.

 

 

 To je drugi par opanaka u terminologiji, tako to i sam poimam, tj meni se čini da postoji samo prostor a 'vrijeme' stoji.

15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Koja je situacija s 'nepostojanjem' crnih rupa - teorijom da se u nasem vremenu ne mogu niti oformiti ili recimo matematickim 'dokazom' Laure Mersini-Houghton? Uzimaju li se za ozbiljno takve tvrdnje?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
autor kaže...

 

Jesu li možda nastale kada se u središtu velike nakupine plina, kojeg je bilo puno u ranom svemiru, formirala crna rupa koja se onda nahranila sa svim tim okolnim plinom i postala super masivna? I možda je onda rani svemir bio pun tih crnih rupa (kao zvijezde su se tek počele formirati kako crna rupa izbacuje mlazove i u plinu stvara toplinu/pritisak i tako termonuklearnu rekaciju) koje su se spajale u hiper masivne koje danas vidimo kao kvazari na rubu vidljivog svemira?

 

I jeli moguće da se sav vidljivi svemir vrti oko neke crne rupe/objekta apsolutno bolesne mase ili postoji neka teoretska masena granica koju crna rupa može imat tako da je to nemoguće?

 

Koliko uopće ovo otkriće daje podataka na temelju kojih se može sagraditi neko istraživanje? Izgleda mi kao premalo informacija za radit. Možda se čekaju teleskopi nove generacije koji će nam reći više?

 

Hvala

15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
tnakir kaže...

Davno sam imao fiziku 3 kod prof. Puljka, ne sjecam se dobro, ali koliko mi je poznato, fuzija ne može ići "dalje" od željeza jer konzumira energiju, ne stvara je (možda sam u krivu, ali negdi mi je ostala ta informacija u primozgu).

 

Da i meni je tako nesto ostalo u glavi, da cim zvijezda pocne "stvarati" zeljezo da je kraj vrlo vrlo blizu i neminovan, al da me ubijes ne mogu se sjetiti gdje sam to procitao/gledao.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
syncmaster245b kaže...
tnakir kaže...

Davno sam imao fiziku 3 kod prof. Puljka, ne sjecam se dobro, ali koliko mi je poznato, fuzija ne može ići "dalje" od željeza jer konzumira energiju, ne stvara je (možda sam u krivu, ali negdi mi je ostala ta informacija u primozgu).

 

Da i meni je tako nesto ostalo u glavi, da cim zvijezda pocne "stvarati" zeljezo da je kraj vrlo vrlo blizu i neminovan, al da me ubijes ne mogu se sjetiti gdje sam to procitao/gledao.

 Ima ovako nesto:

 

 

14 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
syncmaster245b kaže...
tnakir kaže...

Davno sam imao fiziku 3 kod prof. Puljka, ne sjecam se dobro, ali koliko mi je poznato, fuzija ne može ići "dalje" od željeza jer konzumira energiju, ne stvara je (možda sam u krivu, ali negdi mi je ostala ta informacija u primozgu).

 

Da i meni je tako nesto ostalo u glavi, da cim zvijezda pocne "stvarati" zeljezo da je kraj vrlo vrlo blizu i neminovan, al da me ubijes ne mogu se sjetiti gdje sam to procitao/gledao.

 Vjerovatno u How The Universe Works koji je odličan dokumentarac u kojem sam to vidio, nebitno. Ne može dalje od željeza jer je potrebno insane amounts of energy and force required to fuse iron atoms. Zlato i dijamant idr. gušći elementi od željeza se izgleda proizvode kod spajanja neutronskih zvijezda. Uglavnom, tako je, jednom kad počne proizvodit željezo počinje kraj zvijezde.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 13:08 (KIKI3ooo).
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
KIKI3ooo kaže...

 Vjerovatno u How The Universe Works koji je odličan dokumentarac u kojem sam to vidio, nebitno. Ne može dalje od željeza jer je potrebno insane amounts of energy and force required to fuse iron atoms. Zlato i dijamant idr. gušći elementi od željeza se izgleda proizvode kod spajanja neutronskih zvijezda. Uglavnom, tako je, jednom kad počne proizvodit željezo počinje kraj zvijezde.

 Moguce. Pogledao/procitao sam toliko toga da vise ne mogu se sjetiti gdje sam sto tocno vidio/procitao.

 

Usput, sad gutam vec po drugi puta sve na sto naletim sa Richard Feynmanom.

On je jedan od onih ljudi kojima je trebalo biti zabranjeno umrijeti.

 

Usput 2, narucio knjigu od Kip Thornea, primaju PayPal (178kn)

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 14:16 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
F10EXX kaže...

Da i meni je tako nesto ostalo u glavi, da cim zvijezda pocne "stvarati" zeljezo da je kraj vrlo vrlo blizu i neminovan, al da me ubijes ne mogu se sjetiti gdje sam to procitao/gledao.

 Ima ovako nesto:

 

 

 

Razlicite prezentacije tablice periodnog sustava elemenata cesto pokazuje NdGT.

 

Odlicna fora!

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...

 

 To je drugi par opanaka u terminologiji, tako to i sam poimam, tj meni se čini da postoji samo prostor a 'vrijeme' stoji.

 pa kako se onda zbivaju događaji ako postoji samo prostor?

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 14:47 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...
Glavas_ZG kaže...

 

 To je drugi par opanaka u terminologiji, tako to i sam poimam, tj meni se čini da postoji samo prostor a 'vrijeme' stoji.

 pa kako se onda zbivaju događaji ako postoji samo prostor?

Događaji se zbivaju zbog svojstava učesnika u događajima prema nekoj logici.

 

6 godina
protjeran
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Prejaka tema za moj um.

Nikada nisam shvatio svemir i tu neizmjernu prazninu i neizmjernu ispunjenost svemirskim senzacijama... 

Da, JA lično i osobno !
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom

@Louis Pluto

Promjenom prostora.

Jer je vrijeme promjena prostora.

zamrzni nešto na apsolutnu ništicu i za to više ne postoji vrijeme dok ne odlediš.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 15:00 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Usput mali update, za skoro svaki članak na newscientist.com su stavili da se mora bit pretplatnik za čitanje, tako da za sada zanemarite moju preporuku za izvor informacija. Ne znam zašto je tako odjednom. Ja sam godinama tu čitao ali vjerovatno su skužili da se ekipa redovito spaja a ne kupuju pretplatu tj. da ima sasvim dovoljno besplatnog materijala koji omogućuje "balkanski" način informiranja. Ja ću kupit pretplatu pa ću pejstat članke u vijesti by forumaši ili neku posebnu temu... jer su stvarno genijalni članci. Uz informaciju se dobije i kontektst a sve to koristeći svakodnevne riječi bez pretjerane uputrebe stručne terminologije.

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...

Događaji se zbivaju zbog svojstava učesnika u događajima prema nekoj logici.

 

 zar ne postoji vrijeme u kojem će se svojstva učesnika ispoljiti ili misliš da će se sva svojstva zbiti odjednom?

fer-de-lance kaže...

@Louis Pluto

Promjenom prostora.

Jer je vrijeme promjena prostora.

zamrzni nešto na apsolutnu ništicu i za to više ne postoji vrijeme dok ne odlediš.

bezenergijski svemir je nemoguć svemir... pa da svaka promjena uključuje vrijeme, vremensku dimenziju

 

edit: ok, pregledao sam sve postove i skontao da nitko ne osporava vrijeme već cjepidlači oko terminologije, sorry zbog padobranstva

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 15:37 (Louis Pluto).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice