Odobravate li kupnju Rafalea?

poruka: 451
|
čitano: 33.944
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobravate li kupnju Rafalea?".
10 godina
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Rocki kaže...
Po tome što piše 'opetzajebancija' sumnjaš u sve ti si stvarno narodni neprijatelj. Molim te tko bi po tebi trebao odlučivati koji avion uzeti:
-premijer,
-referendum,
-narodni neprijatelj,
-stručno neovisno povjerenstvo.
Što se prave pametni ovi iz bivše nenarodne agresorske fašističke vojske tzv ja, oni sve znaju.
Uzeli su svu pamet svita i onda riknuli. Kaže ja mljackam ha, ha.

Pa čuj ako sam nenarodni, koji ima 22 godine radnog staža, čak sam u rezervnom sastavu Hv. Onda jebiga...

A g.Premier je izjavio da je dobro u Hrvatskoj, jer je prosječan plača porasla u doba krize????

Ja sam mišljenja da je bilo i boljih izbora, ali pošto je vlada tražila borbene zrakoplove takve je i dobila.

I kako je Drago pisao, ti će nas zrakoplovi puno više koštati od ovoga šta čemo sada platiti...

Jak-130 bi mogao obavljati navedene funkciju kontrole zračnog prostora.

Ali politika je takva da to ne dozvoljava, jer čemu smo u NATO savezu ako kupujemo Ruski plin i naftu!!!  

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 20:09 (opetzajebancija).
10 godina
opetzajebancija kaže...

I jamo Junačine, vi koji odobravate kupnju zrakoplova,koliko se vas odazvalo pozivu HV u vezi rezervnog sastava... Taj poziv je bio krajem 2017 ....

Šteta šta je malo nas glasovalo, baš me je zanimalo kako se odlučilo...

10 godina

Kako je Drago naveo, imao šuplju morsku granicu jer nemamo patrolnih čamaca ili brodova dovoljno, loše zrakoplovne baze ( ako im imamo), malo obučenih kopnenih jedinica, i bez vojne obveze već 10 godina...

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 17:41 (opetzajebancija).

0 0 hvala 0
12 godina
opetzajebancija kaže...

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

Kak je tema popularna, moglo bi se ovdje naći dosta dobrih pilota.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 21:32 (Uran 11).
13 godina
opetzajebancija kaže...

Kako je Drago naveo, imao šuplju morsku granicu jer nemamo patrolnih čamaca ili brodova dovoljno, loše zrakoplovne baze ( ako im imamo), malo obučenih kopnenih jedinica, i bez vojne obveze već 10 godina...

Rafali su već sada iskorišteni 100%. 1.1.2023 uvodimo €, bez obzira što ne zadovoljavamo nikako uvijete. Francuska koja je inaće bila protivnik proširenja Schengena na Hrvatsku je izabrana za strateškog partnera i nekom magijom od jednom Hrvatska više nema zapreka za Schengen i ulazi u bezgraničnu zonu 2022. Znači preko noći, puf nestao problem. Naši vladajući debili su naučili očito svoju lekciju što nisu izabrali Strabag za Pelješki most. Tako ako netko kaže da Rafali će biti slabo iskorišteni je u krivu. Iskorišteni su 100%. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 22:02 (Gajotres).
11 godina

OK, tvoja računica stoji...

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

mislim, čekal sam na Bregani 45 min najviše, znam puno bolje načine iskorištavanja tih 45 min, ali što se dobiva Schengenom? Strana roba će još lakše ulaziti u RH i gušiti ovo malo proizvodnje ?

Ju je je? Je ju je!
13 godina
Stric_Jura kaže...

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

A zašto misliš da je bitno što to njemu znači?

11 godina

pa eto suvereni građanin suverene države valjda treba gledati svoje interese, ne ?

Ju je je? Je ju je!
13 godina
Stric_Jura kaže...

pa eto suvereni građanin suverene države valjda treba gledati svoje interese, ne ?

Naravno. No ne treba gledati interese jedne skupine, već općenito.

Recimo, puno više znači turistima nego nama. Ekipi koja nema para je svejedno jesu li granice ovakve ili onakve. Drugima pojednostavljuje život enormno.

11 godina

da smo uređena država, kao Austrija , brali bi ozbiljne novce od turizma, kako Austrija čini, a mi ovako idemo prema Tajlandu,  jeftine kurve i loši konobari...

stoga je moj ideolog pokojni Franci Blašković i LIGA ZA BORBU PROTIV TURISTA...

Ju je je? Je ju je!
10 godina

Još ćemo dobiti maksimalan broj bodova na Eurosongu, a ono što je najbitnije, ostavit će nas na miru na sljedećem svjetskom prvenstvu. Dosta je bilo više razočaranja po polufinalima i finalima.

1 0 hvala 0
13 godina
Stric_Jura kaže...

da smo uređena država, kao Austrija , brali bi ozbiljne novce od turizma, kako Austrija čini, a mi ovako idemo prema Tajlandu,  jeftine kurve i loši konobari...

Naravno. Ali to treba naučiti, a kod nas se bazira na "zaradi u dva mjeseca za ostatak godine".

7 godina
Stric_Jura kaže...

mislim, čekal sam na Bregani 45 min najviše, znam puno bolje načine iskorištavanja tih 45 min, ali što se dobiva Schengenom? Strana roba će još lakše ulaziti u RH i gušiti ovo malo proizvodnje ?

Schengen se ni ne odnosi na kretanje robe i kapitala, to vec ima sve slobode, nego na kretanje ljudi.

Sad kad ilegalni imigrant (koji zna sto radi) uđe u Hrvatsku ne zeli tu podnijeti zahtjev za azilom jer i ako dobije boravak u Hrvatskoj opet ga ceka granicna kontrola prema Sloveniji i Mađarskoj. Ukoliko bi Hrvatska bila u schengenu onda nema granicne kontrole od Zagreba do Stockholma. 

Izvan tog sporazuma je Irska prema vlastitoj volji.

Kadidati na cekanju su Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar.

Neclanice EU, ali u sporazumu su Svicarska, Linhenstajn, Norveska i Island.

Odgovor na pitanje sto to znaci prosjecnom Hrvatu ne znam.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
11 godina
Stric_Jura kaže...

Ajme odakle ti da je umro?!??!?!?

Ne sjećam se više kad sam zadnji put išta okrenuo od gori ussi, od kad sam zadnji put bio u istarskom mislim da ga nitko preda mnom nije spomenuo tako da hvala. Imam negdje jedan CD još iz srednje (Istra) gdje smo jedva skupili sva ta remek djela, znam da je prvi što sam čii obio "Usrid Mraka Zvizdi Piyda"..  idem sutra tražit po kutijama. Istra ti materina, tako smo došli do GUWa zapravo, preko Kud idijota jer je frendici tata bio u idijotima.

Zapravo, pred par mjeseci sam se sjetio u banci, sjedi mala i hoće da stavim tamo neke opcije uzmem, osiguranja i šta sve ne.. I sva se meškolji iza pulta, hihoće i namješta, a meni u glavi: ONAAA Pi**OM BRANIII KAPITALIZAAM

isprike za oftopik

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
13 godina
Stric_Jura kaže...

Meni je godinama misterija zašto ljudi idu na malu Breganu i čekaju more vremena da uštede 100kn na vinjeti. Na stranu to.

Tri su ključna faktora bitna kod Schengena. Turizam, protok robe, protok stanovništva.

1. Turizam će sam po sebi isplatiti Rafale.

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin. Sad stavi se u poziciju prvo poduzetnika koji radi izvoz i onda autoprijevoznika koji vrši taj izvoz. Kada moram čekati 5 - 10 sati na Bregani za prelazak granice samo gubiš novce. Kao ekonomisti kažu da je to dovoljno samo da porat gospodarstva od 3% ali provozaj se radnim danom posebno ponedjeljkom od Zagreba     do Bobovice i biti će ti sve jasno o čemu pričam. Ovo je naravno opet posljedica naše retardirane politike (ne sječam se razloga ali naša krivica je bila) zbog kojeg su Slovencu odlućili ograničit gdje kamioni mogu prelaziti granicu. 

3. Glede protoka stanovništva najviše profitira Zagreb i okolica te sjever Hrvatske, pošto jako puno ljudi odavdje radi u Slo.

Meni osobno Brežice su bliže nego ZG i fascinantno je da mi je stvari jeftinije tamo kupiti nego u HR, ako će Schengen utjecati da i kod nas da cijene padaju a ne da je cijena kile povrća jednaka cijeni mesa. 

13 godina
moderator
Gajotres kaže...

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin.

Hrvatska izvozi oko 15 milijardi eura robe, a uvozi 25. Irska (4,9 milijuna stanovnika) izvozi 150 milijardi eura robe, a uvozi 80 milijardi eura robe (podaci za 2019.). Mislim da je lakše vizualizirati kad baratamo stvarnim brojevima.

This space for rent!
11 godina

ne, ne idem na male prijelaze, idem na AC po Sloveniji, zapravo u Sloveniji jedino stajem u Trojanama i nosim doma mega-krafne...

a sad, zaozbilj: Hrvatska ima izvoz robe?

primjer:

odi i malo se provozaj oko Konjšćine (možeš i vlakom) i gledaj malo po našodranim poljima - eto Mercedesa, prika moj, ka' u Imotskome! novi, bleščeći !

i pitam poznanicu, radi u HNBu, veli da, to ti je osnova izvoza nepostojeće (do Rimca u smislu krajnjeg proizvoda, ne dijelova) auto-industrije....

Nijemcima se više isplati prevesti aute i platiti čuvanje u RH pa po potrebi tržišta ih "uvoziti" iz RH, nego plaćati svoje stare vojne poletne staze, napuštene industrijske hale za čuvanje auta u SRNj.

Dakle, ne da je naša pozicija tako krasna da su nam nekretnine skupe (svaki pravi Rvat bi trebao nabrojati tih 7 nesretnika -Klukas, Lobel, Kosenc, Muhlo i Hrvat i dvije sestre Tuga i Buga - pitanje da li je transkripcija Konstantina Porfirogeneta njihovih egzotičnih imena točna - koji su nam namaknuli te nekretnine, no bit je da svaki pravi Rvat zna samo za dr. Vranju, Tonya Casha i MP Schmeissera) - nego su nam i dovoljno jeftine da se pravim tvrtkama iz pravih država isplati takvo žongliranje...

a s druge strane, u srpnju i kolovozu, okrutni Dalmoši potjeraju babe i didove u krš, nek' prežive ako mogu, da se fureštima renta njihova soba, na crno jasno, bar za 10 €....

e to je osnova hrvatskog ekonomskog suverenizma...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 10:55 (Stric_Jura).
13 godina

Ne zalazim u to, ja kažem da se nama Schengen isplati žestoko zbog gore navedenog dakle Rafali su se več isplatili, pošto je to ovdje tema. Ako netko misli da nabava i iskoristivost Rafala ima ikakve veze s vojskom u debeloj je zabludi. Za 1 milijardu eura smo kupili € i Schengen a Rafali su gratis. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 10:48 (Gajotres).
11 godina

OK, sve to stoji, ali je li nam računica baš tako čista kad uzmeš u obzir i ovo što je napisanu u par zadnjih postova ?

znaš, Arapinu ne trebaju eskimska odijela, a niti Eskimu suncobran...

Ju je je? Je ju je!
13 godina

Ne znam na koji dio misliš. Zna se da od 2024 MIG21 je out. Plaćanje Italiji za air police  procjena 200mil € godišnje. Kupovina Yak-130 općenito smiješna ideja. Dronovi još smješnije. Izlazak iz NATO-a najsmješnija ideja. Kupovina tri u jedan (Schengen, €, Rafal) = Pure Win. Ja to sa Schengenom stvarno pratim redovito godinama. Ako se dobro sjećam još prošle godine je rečeno sigurno ne idućih 10g a kad ono ... 2023 se trebao početi € razmatrati, tad je bila procjena da ćemo se približiti uvjetima no međutim 1.1.2023 € se uvodi. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 11:25 (Gajotres).
11 godina
Drago kaže...
Gajotres kaže...

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin.

Hrvatska izvozi oko 15 milijardi eura robe, a uvozi 25. Irska (4,9 milijuna stanovnika) izvozi 150 milijardi eura robe, a uvozi 80 milijardi eura robe (podaci za 2019.). Mislim da je lakše vizualizirati kad baratamo stvarnim brojevima.

Da još lakše vizualiziramo situaciju, čovjek bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću, a po PPP ima 1.5 puta veću.

U rang listi država za suicid "jer nismo Luksemburg", stojimo na nelošem 23. (u eu 17.) mjestu pa ono.. ima dvjesta država.. 

8 godina
Gajotres kaže...

Ne zalazim u to, ja kažem da se nama Schengen isplati žestoko zbog gore navedenog dakle Rafali su se več isplatili, pošto je to ovdje tema. Ako netko misli da nabava i iskoristivost Rafala ima ikakve veze s vojskom u debeloj je zabludi. Za 1 milijardu eura smo kupili € i Schengen a Rafali su gratis. 

Štetno je ovako razmišljati.

Ispada da te Rafale sad možemo gurnuti u prvo žbunje i nastaviti po starom: zimmer frei i barke faren.

Nacija koja se tako ponaša nazaduje, svede se na klaunove kojima je jedini posao izmišljati atrakcije da zabave furešte. To ništa ne košta (ili vrlo malo), daje brze rezultate i "kreativno" je: naprosto kreneš i izmišljaš.

Super je to što @ivan dragi govori o vjeri i optimizmu, ali treba uzeti u obzir i trenutno stanje stvari o čemu priča @Drago i malo aktivnije i promišljenije krenuti svjesno u stvaranje okružja u kojem Rafali neće biti kao sise na piletu.

10 godina

Bit će svakako primjene za te aeroplanove, za dan Oluje će pustiti lijepe dimne boje, samo treba učiti na greškama Francuza i pogoditi boje kako spada, a ne zasrati kao ovaj lijevi.

1 0 hvala 0
13 godina
moderator
ivan dragi kaže...

Da još lakše vizualiziramo situaciju, čovjek bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću, a po PPP ima 1.5 puta veću.

U rang listi država za suicid "jer nismo Luksemburg", stojimo na nelošem 23. (u eu 17.) mjestu pa ono.. ima dvjesta država.. 

To jest 2,5 puta veću: 1,5 puta je povećanje za 50%, a 2,5 puta je 250% (povećanje ZA JOŠ 150%) što je stvarni omjer između PPP-a od 30k i od 78k dolara. S tim da plaća i BDP per capita ne moraju imati nikakve veze, odnosno BDP per capita NIJE ISTO što i plaća.

Međutim - prosječni Irac ima "samo" pet puta veću prosječnu plaću - 50.000 eura godišnje, naprama 905*12=10860 eura godišnje.

Po čemu bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću? Evo ti kako se izračunava BDP: http://www.ekonomskirjecnik.com/definicije/bruto-domaci-proizvod-bdp.html
Država ne mora ni izvoziti ni uvoziti da bi imala BDP.

Ovo sa suicidom ne razumijem niti mogu shvatiti kakve ima veze s izvozom.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 16:59 (Drago).
10 godina
Uran 11 kaže...
opetzajebancija kaže...

Kak je tema popularna, moglo bi se ovdje naći dosta dobrih pilota.

Možda ih potakne na vojnički život, možda im bude kao u Top gun akcija :)

11 godina
Drago kaže...
ivan dragi kaže...

To jest 2,5 puta veću: 1,5 puta je 50%, a 2,5 puta je 250% što je stvarni omjer između PPP-a od 30k i od 78k dolara. S tim da plaća i BDP per capita ne moraju imati nikakve veze, odnosno BDP per capita NIJE ISTO što i plaća.

Međutim - prosječni Irac ima "samo" pet puta veću prosječnu plaću - 50.000 eura godišnje, naprama 905*12=10860 eura godišnje.

Po čemu bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću? Evo ti kako se izračunava BDP: http://www.ekonomskirjecnik.com/definicije/bruto-domaci-proizvod-bdp.html
Država ne mora ni izvoziti ni uvoziti da bi imala BDP.

Ovo sa suicidom ne razumijem niti mogu shvatiti kakve ima veze s izvozom.

Prosječna plaća kroz ppp ($) u RH je 2087, a u Irskoj 3523 što je, podijeljeno jedno s drugim 1,69 i otuda "1,5" puta veća (2087*1,69=3500). Nije 1.5 puta - 50% nego je puta - puta, a ne postotak. Da sam htio izraziti se u postotku onda bi tako i naveo, poput, RH je na 60% plaće po PPP u $, ili Irska ima 168% tralala. I u postotku to opet nije 250% nego 168% i ne znam koje brojeve gledaš jer vidim da se ne poklapa jedno s drugim pa možda gledaš nešto drugo.

A ovo drugo, ofkors. Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom. Eto, ima 15 puta veći izvoz, i? Da umanjimo taj izvoz za penale Appleu i ostalim kriminalcima pa da ga malo bolje baždarimo. Volio bi da ubrojimo u tu računicu izvezene zube koje prijatelji (moji) iz Irske dolaze popravljat ovdje jer je đaba. Ovdje zub dođe 7-10 puta jeftinije.

Dakle kakva korist Irskoj od 15 puta većeg izvoza, a što navodiš za "lakše vizualiziranje" kao da to samo po sebi ima neko značenje.

Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. Odeš onda u Meksiko koji je negdje oko 20tog mjesta na happiness indexu, u Saudijsku Arabiju koja je 28. pa se vratiš u RH koja je oko 75.mjesta, pa u Grčku koja je još niže, i onda ti život više nije jasan kao ni omjer irskog izvoza u plaći prosječnog Irca. Prosječan Hrvat bi se ubio da živi kao prosječan Meksikanac, a nesretan je u životu jer Irska ima 15 puta veći izvoz ili X posto veću plaću.

Svakako se može zaključiti da Hrvati od svojih 15 miljardi izvoza očito imaju veću korist po mjernoj jedinici izvožene mase nego Irci kojima očito ostaje drek od tog svog silnog izvoza.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 16:56 (ivan dragi).
13 godina
moderator
ivan dragi kaže...

Prosječna plaća kroz ppp ($) u RH je 2087, a u Irskoj 3523 što je, podijeljeno jedno s drugim 1,69 i otuda "1,5" puta veća (2087*1,69=3500). Nije 1.5 puta - 50% nego je puta - puta, a ne postotak. Da sam htio izraziti se u postotku onda bi tako i naveo, poput, RH je na 60% plaće po PPP u $, ili Irska ima 168% tralala. I u postotku to opet nije 250% nego 168% i ne znam koje brojeve gledaš jer vidim da se ne poklapa jedno s drugim pa možda gledaš nešto drugo.

A ovo drugo, ofkors. Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom. Eto, ima 15 puta veći izvoz, i? Da umanjimo taj izvoz za penale Appleu i ostalim kriminalcima pa da ga malo bolje baždarimo. Volio bi da ubrojimo u tu računicu izvezene zube koje prijatelji (moji) iz Irske dolaze popravljat ovdje jer je đaba. Ovdje zub dođe 7-10 puta jeftinije.

Dakle kakva korist Irskoj od 15 puta većeg izvoza, a što navodiš za "lakše vizualiziranje" kao da to samo po sebi ima neko značenje.

Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. Odeš onda u Meksiko koji je negdje oko 20tog mjesta na happiness indexu, u Saudijsku Arabiju koja je 28. pa se vratiš u RH koja je oko 75.mjesta, pa u Grčku koja je još niže, i onda ti život više nije jasan kao ni omjer irskog izvoza u plaći prosječnog Irca. Prosječan Hrvat bi se ubio da živi kao prosječan Meksikanac, a nesretan je u životu jer Irska ima 15 puta veći izvoz ili X posto veću plaću.

Svakako se može zaključiti da Hrvati od svojih 15 miljardi izvoza očito imaju veću korist po mjernoj jedinici izvožene mase nego Irci kojima očito ostaje drek od tog svog silnog izvoza.

Pa gledao sam prosječne godišnje plaće na Statisti. Za HR nema godišnje nego prosječna mjesečna plaća.

"Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom."

Lol - pa je li uopće razumiješ što komentiraš i o čemu se priča? Gajotres kaže "Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin."

Ja apsolutno vjerujem i znam da je to mizerija u usporedi s drugim zemljama (a ne nikakav "fin" izvoz). S obzirom da je Irska veličinom usporediva s Hrvatskom, stavio sam irski primjer. Dakle, vjerujem da Hrvatska izvozi skoro pa ništa i nema nikakvog razloga tome se radovati.

"Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. "

Svašta. Znači htio si pokazati koliko smo sretni, a u tvojoj glavi je mjerilo sreće to koliko se (ne) ubijamo? A dole spominješ Happines Index, koji je posve različita mjera od broja samoubojstava?

Broj samoubojstava je broj samoubojstava, a ne mjerilo sreće. Po World Happines Reportu smo na 79. mjestu na svijetu, od 153 zemlje. Irska je 16. Ispred nas je po zadovoljstvu i sreći, primjerice, i Mauritanija, najisromašnija zemlja na svijetu, tako da tvoja ideja da manje samoubojstava = bogatstvo = sreća nema veze s bilo čime.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report#2020_World_Happiness_Report

Je li namjerno mijenjaš kategorije i skačeš po temama bez veze ili to radiš nesvjesno? Naime ova gore argumentacija (izvoz-plaća-BDP-sreća-samoubojstva-indeks sreće... ?) izgleda kao bulažnjenje.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 17:35 (Drago).
12 godina
opetzajebancija kaže...
Uran 11 kaže...
opetzajebancija kaže...

Možda ih potakne na vojnički život, možda im bude kao u Top gun akcija :)

Ne treba njima vojnički život, lete već oni visoko i to bez aviona.

2 mjeseca
Drago kaže...
Azmo kaže...
Zbilja mi nije jasno kako itko pri zdravoj pameti tko je Hrvat ili barem živi u Hrvatskoj, poznaje donekle povijest i stalo mu je do ove zemlje može biti protiv ove nabave ili nabave oružja i vojske općenito. To je misterij samo takav. Srećom anketa pokazuje da je takvih samo 16 posto i fala Bogu da je tako!

Imaš hiljadu i po kilometara obale, a nemaš niti osnove "littoral" mornarice niti više znamo proizvesti vojni brod.

Imaš 2500 kilometara kopnene granice i nemaš opću vojnu obuku bilo koje vrste (makar obranu i zaštitu u srednjim školama) nego imaš profesionalnu vojsku od 10 keka ljudi, eventualno.

Imaš potres od 4,5 stupnja, dakle ono što u Japanu illi Kaliforniji imaš jednom tjedno, a u Zagrebu još padaju komadi fasada ljudima po pločniku, a o tome da Petrinja nikad neće biti obnovljena da ni ne pričamo.

Imaš betonska skloništa koja su postala neupotrebljiva i nitko nikad u više od 20 godina nije proveo vježbu po kvartovima da vidi koliko vremena treba za evakuaciju ljudi u njih.

Ali počinjemo od 12 Rafalea. Koje nećemo moći koristiti jer su nam i MiG-ovi 21 preskupi za eksploataciju. I tome se treba radovati i ispredati neke priče o "strateškim partnerstvima"?

Ovo je kao po selima gdje si ljudi ne naprave zahod i kupaonicu već se peru u dvoru nad maštilom i kenjaju u lovorike, ali dovezu mercedes iz Njemačke za parkirati pred kuću.

I onda onaj tko kaže "Ali zašto još uvijek sereš u lovorike" nije normalan jer se ne raduje mercedesu pred kućom?

Što se tiče skloništa, nekad bilo obvezno da svaka zgrada ima sklonište, danas se ti objekti privatiziraju za uzgajanje pečurki.

Betonska skloništa, ili vojni bunker su stvar prošlosti. Sad kad postoje bombe koje buše planine. Bunker buster. 

13 godina
moderator

Otišli smo od teme, ali ti oduvijek imaš bombe koje mogu probiti 3 metra armiranobetonske deke. Od Drugog svjetskog rata. Ali ako baš ne gađaš samo sklonište, a teško da će itko gađati samo sklonište - ono te itekako štiti. Metar armiranog betona štiti od eksplozije atomske bombe snage one u Hirošimi.

Odakle ti da su skloništa stvar prošlosti? Švicarska i dalje održava svoja, primjerice.

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice