Odobravate li kupnju Rafalea?

poruka: 421
|
čitano: 62.416
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobravate li kupnju Rafalea?".
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Uran 11 kaže...
opetzajebancija kaže...

 

 

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

 Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

 Kak je tema popularna, moglo bi se ovdje naći dosta dobrih pilota.

  Možda ih potakne na vojnički život, možda im bude kao u Top gun akcija :)

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
ivan dragi kaže...

 Da još lakše vizualiziramo situaciju, čovjek bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću, a po PPP ima 1.5 puta veću.

 

U rang listi država za suicid "jer nismo Luksemburg", stojimo na nelošem 23. (u eu 17.) mjestu pa ono.. ima dvjesta država.. 

 

To jest 2,5 puta veću: 1,5 puta je 50%, a 2,5 puta je 250% što je stvarni omjer između PPP-a od 30k i od 78k dolara. S tim da plaća i BDP per capita ne moraju imati nikakve veze, odnosno BDP per capita NIJE ISTO što i plaća.

Međutim - prosječni Irac ima "samo" pet puta veću prosječnu plaću - 50.000 eura godišnje, naprama 905*12=10860 eura godišnje.

Po čemu bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću? Evo ti kako se izračunava BDP: http://www.ekonomskirjecnik.com/definicije/bruto-domaci-proizvod-bdp.html
Država ne mora ni izvoziti ni uvoziti da bi imala BDP.


 

Ovo sa suicidom ne razumijem niti mogu shvatiti kakve ima veze s izvozom.

 

 

 Prosječna plaća kroz ppp ($) u RH je 2087, a u Irskoj 3523 što je, podijeljeno jedno s drugim 1,69 i otuda "1,5" puta veća (2087*1,69=3500). Nije 1.5 puta - 50% nego je puta - puta, a ne postotak. Da sam htio izraziti se u postotku onda bi tako i naveo, poput, RH je na 60% plaće po PPP u $, ili Irska ima 168% tralala. I u postotku to opet nije 250% nego 168% i ne znam koje brojeve gledaš jer vidim da se ne poklapa jedno s drugim pa možda gledaš nešto drugo.

 

A ovo drugo, ofkors. Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom. Eto, ima 15 puta veći izvoz, i? Da umanjimo taj izvoz za penale Appleu i ostalim kriminalcima pa da ga malo bolje baždarimo. Volio bi da ubrojimo u tu računicu izvezene zube koje prijatelji (moji) iz Irske dolaze popravljat ovdje jer je đaba. Ovdje zub dođe 7-10 puta jeftinije.

 

Dakle kakva korist Irskoj od 15 puta većeg izvoza, a što navodiš za "lakše vizualiziranje" kao da to samo po sebi ima neko značenje.

 

Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. Odeš onda u Meksiko koji je negdje oko 20tog mjesta na happiness indexu, u Saudijsku Arabiju koja je 28. pa se vratiš u RH koja je oko 75.mjesta, pa u Grčku koja je još niže, i onda ti život više nije jasan kao ni omjer irskog izvoza u plaći prosječnog Irca. Prosječan Hrvat bi se ubio da živi kao prosječan Meksikanac, a nesretan je u životu jer Irska ima 15 puta veći izvoz ili X posto veću plaću.

 

Svakako se može zaključiti da Hrvati od svojih 15 miljardi izvoza očito imaju veću korist po mjernoj jedinici izvožene mase nego Irci kojima očito ostaje drek od tog svog silnog izvoza.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 16:56 (ivan dragi).
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
ivan dragi kaže...

 

 Prosječna plaća kroz ppp ($) u RH je 2087, a u Irskoj 3523 što je, podijeljeno jedno s drugim 1,69 i otuda "1,5" puta veća (2087*1,69=3500). Nije 1.5 puta - 50% nego je puta - puta, a ne postotak. Da sam htio izraziti se u postotku onda bi tako i naveo, poput, RH je na 60% plaće po PPP u $, ili Irska ima 168% tralala. I u postotku to opet nije 250% nego 168% i ne znam koje brojeve gledaš jer vidim da se ne poklapa jedno s drugim pa možda gledaš nešto drugo.

 

A ovo drugo, ofkors. Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom. Eto, ima 15 puta veći izvoz, i? Da umanjimo taj izvoz za penale Appleu i ostalim kriminalcima pa da ga malo bolje baždarimo. Volio bi da ubrojimo u tu računicu izvezene zube koje prijatelji (moji) iz Irske dolaze popravljat ovdje jer je đaba. Ovdje zub dođe 7-10 puta jeftinije.

 

Dakle kakva korist Irskoj od 15 puta većeg izvoza, a što navodiš za "lakše vizualiziranje" kao da to samo po sebi ima neko značenje.

 

Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. Odeš onda u Meksiko koji je negdje oko 20tog mjesta na happiness indexu, u Saudijsku Arabiju koja je 28. pa se vratiš u RH koja je oko 75.mjesta, pa u Grčku koja je još niže, i onda ti život više nije jasan kao ni omjer irskog izvoza u plaći prosječnog Irca. Prosječan Hrvat bi se ubio da živi kao prosječan Meksikanac, a nesretan je u životu jer Irska ima 15 puta veći izvoz ili X posto veću plaću.

 

Svakako se može zaključiti da Hrvati od svojih 15 miljardi izvoza očito imaju veću korist po mjernoj jedinici izvožene mase nego Irci kojima očito ostaje drek od tog svog silnog izvoza.

 

Pa gledao sam prosječne godišnje plaće na Statisti. Za HR nema godišnje nego prosječna mjesečna plaća.

"Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom."

 

 

Lol - pa je li uopće razumiješ što komentiraš i o čemu se priča? Gajotres kaže "Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin."

Ja apsolutno vjerujem i znam da je to mizerija u usporedi s drugim zemljama (a ne nikakav "fin" izvoz). S obzirom da je Irska veličinom usporediva s Hrvatskom, stavio sam irski primjer. Dakle, vjerujem da Hrvatska izvozi skoro pa ništa i nema nikakvog razloga tome se radovati.

 

"Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. "

 

Svašta. Znači htio si pokazati koliko smo sretni, a u tvojoj glavi je mjerilo sreće to koliko se (ne) ubijamo? A dole spominješ Happines Index, koji je posve različita mjera od broja samoubojstava?

Broj samoubojstava je broj samoubojstava, a ne mjerilo sreće. Po World Happines Reportu smo na 79. mjestu na svijetu, od 153 zemlje. Irska je 16. Ispred nas je po zadovoljstvu i sreći, primjerice, i Mauritanija, najisromašnija zemlja na svijetu, tako da tvoja ideja da manje samoubojstava = bogatstvo = sreća nema veze s bilo čime.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report#2020_World_Happiness_Report

Je li namjerno mijenjaš kategorije i skačeš po temama bez veze ili to radiš nesvjesno? Naime ova gore argumentacija (izvoz-plaća-BDP-sreća-samoubojstva-indeks sreće... ?) izgleda kao bulažnjenje.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 17:35 (Drago).
14 godina
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...
Uran 11 kaže...
opetzajebancija kaže...

 

 

 

  Možda ih potakne na vojnički život, možda im bude kao u Top gun akcija :)

 Ne treba njima vojnički život, lete već oni visoko i to bez aviona.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
Azmo kaže...
Zbilja mi nije jasno kako itko pri zdravoj pameti tko je Hrvat ili barem živi u Hrvatskoj, poznaje donekle povijest i stalo mu je do ove zemlje može biti protiv ove nabave ili nabave oružja i vojske općenito. To je misterij samo takav. Srećom anketa pokazuje da je takvih samo 16 posto i fala Bogu da je tako!

 

Imaš hiljadu i po kilometara obale, a nemaš niti osnove "littoral" mornarice niti više znamo proizvesti vojni brod.

Imaš 2500 kilometara kopnene granice i nemaš opću vojnu obuku bilo koje vrste (makar obranu i zaštitu u srednjim školama) nego imaš profesionalnu vojsku od 10 keka ljudi, eventualno.

Imaš potres od 4,5 stupnja, dakle ono što u Japanu illi Kaliforniji imaš jednom tjedno, a u Zagrebu još padaju komadi fasada ljudima po pločniku, a o tome da Petrinja nikad neće biti obnovljena da ni ne pričamo.

Imaš betonska skloništa koja su postala neupotrebljiva i nitko nikad u više od 20 godina nije proveo vježbu po kvartovima da vidi koliko vremena treba za evakuaciju ljudi u njih.

Ali počinjemo od 12 Rafalea. Koje nećemo moći koristiti jer su nam i MiG-ovi 21 preskupi za eksploataciju. I tome se treba radovati i ispredati neke priče o "strateškim partnerstvima"?

Ovo je kao po selima gdje si ljudi ne naprave zahod i kupaonicu već se peru u dvoru nad maštilom i kenjaju u lovorike, ali dovezu mercedes iz Njemačke za parkirati pred kuću.

I onda onaj tko kaže "Ali zašto još uvijek sereš u lovorike" nije normalan jer se ne raduje mercedesu pred kućom?

 

 

Što se tiče skloništa, nekad bilo obvezno da svaka zgrada ima sklonište, danas se ti objekti privatiziraju za uzgajanje pečurki.

 

Betonska skloništa, ili vojni bunker su stvar prošlosti. Sad kad postoje bombe koje buše planine. Bunker buster. 

16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Otišli smo od teme, ali ti oduvijek imaš bombe koje mogu probiti 3 metra armiranobetonske deke. Od Drugog svjetskog rata. Ali ako baš ne gađaš samo sklonište, a teško da će itko gađati samo sklonište - ono te itekako štiti. Metar armiranog betona štiti od eksplozije atomske bombe snage one u Hirošimi.

 

Odakle ti da su skloništa stvar prošlosti? Švicarska i dalje održava svoja, primjerice.

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
ivan dragi kaže...

 

 Prosječna plaća kroz ppp ($) u RH je 2087, a u Irskoj 3523 što je, podijeljeno jedno s drugim 1,69 i otuda "1,5" puta veća (2087*1,69=3500). Nije 1.5 puta - 50% nego je puta - puta, a ne postotak. Da sam htio izraziti se u postotku onda bi tako i naveo, poput, RH je na 60% plaće po PPP u $, ili Irska ima 168% tralala. I u postotku to opet nije 250% nego 168% i ne znam koje brojeve gledaš jer vidim da se ne poklapa jedno s drugim pa možda gledaš nešto drugo.

 

A ovo drugo, ofkors. Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom. Eto, ima 15 puta veći izvoz, i? Da umanjimo taj izvoz za penale Appleu i ostalim kriminalcima pa da ga malo bolje baždarimo. Volio bi da ubrojimo u tu računicu izvezene zube koje prijatelji (moji) iz Irske dolaze popravljat ovdje jer je đaba. Ovdje zub dođe 7-10 puta jeftinije.

 

Dakle kakva korist Irskoj od 15 puta većeg izvoza, a što navodiš za "lakše vizualiziranje" kao da to samo po sebi ima neko značenje.

 

Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. Odeš onda u Meksiko koji je negdje oko 20tog mjesta na happiness indexu, u Saudijsku Arabiju koja je 28. pa se vratiš u RH koja je oko 75.mjesta, pa u Grčku koja je još niže, i onda ti život više nije jasan kao ni omjer irskog izvoza u plaći prosječnog Irca. Prosječan Hrvat bi se ubio da živi kao prosječan Meksikanac, a nesretan je u životu jer Irska ima 15 puta veći izvoz ili X posto veću plaću.

 

Svakako se može zaključiti da Hrvati od svojih 15 miljardi izvoza očito imaju veću korist po mjernoj jedinici izvožene mase nego Irci kojima očito ostaje drek od tog svog silnog izvoza.

 

Pa gledao sam prosječne godišnje plaće na Statisti. Za HR nema godišnje nego prosječna mjesečna plaća.

"Kakve veze ima izvoz (gdp nisam spominjao i ne znam kakve veze ima s izvozom) i činjenica da Irska ima nečeg 150, a mi 15. Indikator ravno ničega i na to sam ukazao sa ovom blesavom usporedbom."

 

 

Lol - pa je li uopće razumiješ što komentiraš i o čemu se priča? Gajotres kaže "Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin."

Ja apsolutno vjerujem i znam da je to mizerija u usporedi s drugim zemljama (a ne nikakav "fin" izvoz). S obzirom da je Irska veličinom usporediva s Hrvatskom, stavio sam irski primjer. Dakle, vjerujem da Hrvatska izvozi skoro pa ništa i nema nikakvog razloga tome se radovati.

 

"Rang lista za suicid je "joj nismo bogati kao Luksemburg" mantra dežurnih pesimista prognostičara i komentatora po tvu pa bi se sad valjda svi koji su siromašniji od Danske, Švicarske ili Luksemburga trebali ubit i bit nesretni u životu. "

 

Svašta. Znači htio si pokazati koliko smo sretni, a u tvojoj glavi je mjerilo sreće to koliko se (ne) ubijamo? A dole spominješ Happines Index, koji je posve različita mjera od broja samoubojstava?

Broj samoubojstava je broj samoubojstava, a ne mjerilo sreće. Po World Happines Reportu smo na 79. mjestu na svijetu, od 153 zemlje. Irska je 16. Ispred nas je po zadovoljstvu i sreći, primjerice, i Mauritanija, najisromašnija zemlja na svijetu, tako da tvoja ideja da manje samoubojstava = bogatstvo = sreća nema veze s bilo čime.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report#2020_World_Happiness_Report

Je li namjerno mijenjaš kategorije i skačeš po temama bez veze ili to radiš nesvjesno? Naime ova gore argumentacija (izvoz-plaća-BDP-sreća-samoubojstva-indeks sreće... ?) izgleda kao bulažnjenje.

 

 Izvoz - Irska ima napumpan izvoz nečega za što se kod nas upotrebljava riječ - kriminal - jer se izigravanjem poreza ide na štetu ljudi (zato spominjem npr skupe zubare) da bi tamo neki kriminalci imali milijardu više. Prema tome Irska nije i ne može biti nikakva referentna točka jer i u nas možeš onda obračunavati kriminalce koje utajom poreza štete iznosu primjerice BDPa.

 

Jasno ti je da kada jedna Irska ima toliki nesrazmjer u uvozu i izvozu da je treća država na cijelom svijetu po neto izvozu u $$ iza Kine i Njemačke da tu nešto ne štima. I onda "pošteno i pravično" uspoređujemo naš mizerno katastrofični izvoz sa takvom državom jer "smo slične veličine". Cmon. Ajmo skroz onda biti jednako pošteni pa se brukat što mizerno mali Monako, koji je po veličini sto puta manji (nemam pojma, karikiram), ima gdp per capita 10 ili 15 puta veći. Jesmo li toliko neupućeni ili se samo pravimo blesavima?

 

"Rang lista za suicid" nije rang lista samoubojstava (lol ). Moj komentar se odnosi na nesrazmjer u realnoj kvaliteti života i takvim nekim listama poput world happiness indexa gdje države poput Meksika, a gdje si sretan ako te kartel ne kokne ili ako imaš 4 lima za spavati, zauzimaju pazi - 50 čitavih mjesta iznad nas ili Grčke i okolnih nekih zemalja gdje je objektivno i mjerljivo kvaliteta života daleko iznad "indexa". Ne znam jesi li ikad bio u Meksiku, uvjeravam te da je život prema našim ovdje mjerilima katastrofa. Potom se takvim kritičko-pesimističnim nebulozama komentira stanje jer "svi smo mi glupi, ne znamo ništa, kriminalci smo i uhljebi, siromasi, nesretnici" iz čega proizlazi da eto - najbolje da se svi ubijemo jer je svugdje bolje nego ovdje, ili da u najmanju ruku pobjegnemo odavde jer je ovdje katastrofa. I u tom smislu - "Nismo bogati kao Luksemburg pa život nema smisla".

 

Činjenica je da se kod nas "percepcija i dojam" čine lošijima no što je realno stanje i da ovakve usporedbe poput "Irska ima veći izvoz za 15X a slične smo veličine" imaju malo ili nemaju ni malo smisla. 

 

Ne brkam nikakve kategorije nego je nekorektno kada bubneš cifru koja bi tobože trebala na nešto ukazati, a napuhana je na kriminalnim temeljima, pa se onda iz toga kao izvlače poučci. Zaključili smo da u odnosu na Irsku gotovo sve države na svijetu imaju mizeran izvoz. Bravo.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 19:54 (ivan dragi).
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Čega Slovenija ima "napumpano" nešto? 37 milijardi izvoza, 38 milijardi uvoza. Koliko ono imaju stanovnika - jel ih ima dva milijuna? Šta mi ne "napumpamo"? Jer smo mi od zakona i pravila? lol

 

A to se percepcije tiče, ti svoju percepciju stavljaš kao mjerilo.

 

Percepcija života u HR je takva kakva je - govori ti indeks sreće.

 

A zašto je takva imaš druge objektivne mjere:

 

a) demografska katastrofa (sa 4,8 na 3,8-3,9 milijuna stanovnika)

b) realni rast BDP-a u 30 godina - 0% (vidi Maddison Project Database) uz povećanje duga od 10X i rast Ginija sa 20 i nešto na 30 i nešto

c) stalno zaostajanje za svima u EU i guranje na zadnje mjesto

d) iseljavanje radno aktivnog stanovništva van ove percepcijske idile (svi valjda imaju pogrešnu percepciju) 

 

Tvoj je problem tvoja percepcija, a ne tuđa, i takozvano magično razmišljanje, kako ga definira psihologija, kojega si se trebao riješiti do desete-dvanaeste godine. To što ti žarko želiš da je nešto istina, ne znači da će to postati. Djeci do desete godine se tolerira da naglas misle da ako vjeruju u Djeda Mraza da on i postoji, ali kad odrasli to isto rade, onda je to infantilnost ili mentalna retardacija.

 

Imaš brojke, imaš statistike, ne treba nikakvo filozofiranje.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 20:25 (Drago).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...

Otišli smo od teme, ali ti oduvijek imaš bombe koje mogu probiti 3 metra armiranobetonske deke. Od Drugog svjetskog rata. Ali ako baš ne gađaš samo sklonište, a teško da će itko gađati samo sklonište - ono te itekako štiti. Metar armiranog betona štiti od eksplozije atomske bombe snage one u Hirošimi.

 

Odakle ti da su skloništa stvar prošlosti? Švicarska i dalje održava svoja, primjerice.

 

 

 Jednom kad se lokacija bunkera otkrije, ćao.

 

Moderni bunker buster to probija. 

 

Moje mišljenje. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 20:24 (Theophilus Ruy).
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Ali civilno sklonište i vojni betonski bunker nisu isto. Niti se gađaju civilna skloništa.

 

This space for rent!
2 godine
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Da, civili se općenito nebi trebali ubijati, bili oni u skloništu ili vani.


 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

naravno da podržavam tu kupnju,miljarda eura i nije neki velik novac ,taj novac će se ioanako potrošiti pa je onda bolje imati avione sljedećih 40 godina,čitam komentare nekih samo proglašenih stručnjaka za vojnu avijaciju koji misle da imaju znanje jer su utukli par 1000 sati u računalne avio simulacije pa im želim poručiti da su promašili ceo fudbal

 

drugo jaki su mi ovi koji konstantno pljuju na RH ,kao da korupcije,uhljebljivanje,nepotizam,iseljavanje ne postoji nigdje na svijetu nego samo koda nas kad se već spominje izvoz što bug ne bi napravio iskorak pa englesko izdanje izbacio na američkom i eu tržištu eto šanse na izvoz ali naravno najlakše je pljuvati i pametovati o avionima a jedino iskustvo sa ratnom aviacijom imaju u ratnim avio simulacijama

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Neka si ti meni živ i zdrav.

 

This space for rent!
2 godine
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Bilo je i riječi o tome gdje ćemo mi to držati Rafale, mislim da bi najbolje bilo u zraku. 🤣🤣🤣
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...

Čega Slovenija ima "napumpano" nešto? 37 milijardi izvoza, 38 milijardi uvoza. Koliko ono imaju stanovnika - jel ih ima dva milijuna? Šta mi ne "napumpamo"? Jer smo mi od zakona i pravila? lol

 

A to se percepcije tiče, ti svoju percepciju stavljaš kao mjerilo.

 

Percepcija života u HR je takva kakva je - govori ti indeks sreće.

 

A zašto je takva imaš druge objektivne mjere:

 

a) demografska katastrofa (sa 4,8 na 3,8-3,9 milijuna stanovnika)

b) realni rast BDP-a u 30 godina - 0% (vidi Maddison Project Database) uz povećanje duga od 10X i rast Ginija sa 20 i nešto na 30 i nešto

c) stalno zaostajanje za svima u EU i guranje na zadnje mjesto

d) iseljavanje radno aktivnog stanovništva van ove percepcijske idile (svi valjda imaju pogrešnu percepciju) 

 

Tvoj je problem tvoja percepcija, a ne tuđa, i takozvano magično razmišljanje, kako ga definira psihologija, kojega si se trebao riješiti do desete-dvanaeste godine. To što ti žarko želiš da je nešto istina, ne znači da će to postati. Djeci do desete godine se tolerira da naglas misle da ako vjeruju u Djeda Mraza da on i postoji, ali kad odrasli to isto rade, onda je to infantilnost ili mentalna retardacija.

 

Imaš brojke, imaš statistike, ne treba nikakvo filozofiranje.

 

 Daj budi ozbiljan. Prvo "slučajno" uzmeš Irsku za usporedbu koja godinama na najkriminalnijim svjetskim firmama (apple i ekipa) pumpa brojeve dampinškim poreznim stopama i koja je svjetski endem u izvoznoj kategoriji pa nas uspoređuješ s njima "pravično i pošteno" da bi zaključio što? Da u izvoznoj kategoriji pariraju jednoj Kini i Njemačkoj. Zaista, statistički 200 zemalja Irskoj gleda u guzicu, naspram Marilyn Monroe i moja i tvoja žena bliže su muškom rodu. Oćeš li joj to nabijat na nos svaki dan? Statistike radi. Ćeš vraga.

 

Kad ja skrenem pozornost na činjenicu da se Irska u izvoznoj kategoriji ne može uspoređivati s maltene nikim na svijetu jer su endem i ekstrem, jer što Slovenci ne pumpaju ko Irci, ili Kosovari? onda pričam bajke i mene prozivaš djetetom umjesto da priznaš da je Irska totalno ekstremni slučaj s kojim malo država na svijetu može uspoređivati, RH "slabo ili nikako". Ajd, sad si uzeo Sloveniju, ali namjerno si izabrao Irsku u onom postu. Čemu?

 

Nadalje opet u krajnost izvrćeš nešto što nisam rekao. Nije moja percepcija da je ovdje fantastična idila nego je nerealno da je jedan Meksiko "sretnije mjesto" od Grčke ili nekih Eu zemalja. Čitam tvoje postove i članke hvala bogu deset godina i nisam možda jednom ili dvaput pročitao da si o nečemu u državi pozitivno rekao. Zašto? Zar smo Somalija? Krokodili jedu žene i djecu po cesti? Kakva je onda tvoja percepcija? Crnilo, sivilo, depresija, jad i čemer. To je silna objektivnost mjerena najpreciznijim metrima načinjenim od neuništivog materijala.

 

Uzmi koju god želiš kategoriju i uspoređuj s kim god hoćeš. No kad uzmeš Kinu kao statistički super duper ekonomiju, bar budi fer i reci da su autoritativna polufašistička ekonomija koja je svoj rast GDPa platila čitavom hrpom sranja na koje naša čeljad ne bi pristala taman da im obećaš 8.000€ plaće jer bi vjerojatno sravnili banske dvore drugi dan tog magičnog rasta plaća. Jelde, nije baš fer reć - eto Kina ima rast GDPa od 900%, mi smo banana država.

 

A ako ozbiljno misliš da je Meksiko samo moja "percepcija" odleti do Ciudad de Mehika pa kad vidiš sve one limenke širom horizonta, beskućnike koji spavaju pred muzejima, crkvama i "haustorima" - mjeri percepciju statistikama i ravnalima koliko hoćeš. Zašto smo onda nesretniji? I to toliko da smo 50 mjesta iza? Pa šta tebi to ima smisla? Šta tebe tolika devijacija u najmanju ruku ne čudi? Pričam o ljudima koji žive i oko tebe, ne o marsovcima. 

 

Neka sam ja crni đava, infant retardos. Gdp može bit 50% manji, plaća za 500€ slabija, al da to čini ljude do to mjere nesretnima da je meksička sirotinja za 50 mjesta sretnija - pa nemojmo onda svako dijete koje krene u košarku "slučajno" uspoređivat s Jordanom.

 

Usporedi nas sa nekom post socijalističkom ekonomijom koja je morala prodavat hotele i heroin za dolar da bi kupila oružje na crnom tržištu zbog embarga, koja je imala pola milijuna izbjeglica raseljeno po državi do pred 20tak godina, koja graniči sa još gorim ekonomijama koje će bit u većem kurcu narednih 30 godina no što mi imamo sad. Sve "nove eu" države su nakon ulaska u EU imale egzodus (Poljska?), ni jednoj nije GDP srezan između 90' i 95' ratom i zamisli, kad je VW gledao di će devedesetih ubost novu tvornicu, Pakrac 99' mu se činio baš divnim mjestom jer je željeza bilo svud naokolo. Nakon toga Srebrenica, sad ni Sirija nije loša opcija. Sreća u Europi ima 200 Volkswagena koji samo čekaju da svaka nerazvijena zemlja dobije jednu tvornicu.

 

Sve ovo ja izmišljam i lažem jer ništa nema nikakve uloge ni veze u ničemu. Činjenica da ne graničimo sa Njemačkom isto nije bitna. Činjenica da smo bogatstvo davali za oružje je sporedna. Da rata nije bilo vjerojatno bi bili na sličnom putu kao i Kosovo jer su ovdje ljudi retardosi u odnosu na uber pametne Slovence, Irce i Monežane.

 

Evo ti dole, jedino smo mi i Srbi (i Ukrajinci) imali pad GDPa zbog rata. Nama je najveći pad bio 90-93 i to u usporedbi sa ostalim istočnim državama nismo uspjeli nadoknadit jer gle čuda, dok smo se mi par godina puškarali netko drugi se nije puškarao nego je prizivao njemačke tvornice. I slučajno GDP korespondira blizini Njemačke, Austrije, Italije...

 

 

Nismo mi idilična država, daleko daleko od toga, al da smo zadnji šljam kako se percipira i prikazuje po medijima i komentarima - a bome nismo. Neće ni Englezi prestat igrat nogomet jer 50 godina nisu osvojili medalju, a naši, Maminjov jad i čemer - 2 na koje smo već i zaboravili jer što nismo ko Brazilci osvojili 3 ili ko Španjolci 5.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Ovo su lupetanja. Ne valjaju Irci za primjer, ne valjaju Slovenci, Poljaci imali egzodus, a ispred nas po svemu, a 1990. bili iza nas po svemu.

 

Uzmeš deset primjera da bi dokazao da ima netko u nekom segmentu po tvojoj interpretaciji tobože gori od nas.

 

Problem je jedino u tome šta smo mi U SVEMU dosljedno očajni u usporedbi s onima s kojima se možemo uspoređivati: EU, NATO, naše veličine ili kao Slovenija imali istu povijest.

 

Irska i Hrvatska su 1986. imali isti BDP po glavi - realni oko 15 keka dolara u sadašnjim dolarima, Irska tada 3,5, a Hrvatska 4,8 milijuna stanovnika. Sada naš BDP isto 15 keka, a irski 77 - nas 3,8 milijuna, a Iraca 4,9. "Pucalo se."

 

Kad se "pucalo"? Prošli utorak? Ubilo nam milijun ljudi? Od "pucanja" prošlo 26 godina.

S kime bi se sada supoređivao - sa Srbima i Kosovom koji nisu ni u EU ni u NATO-u?

"Ali Poljska, Srbi, pucanje..."

 

Slovenija bogatija od nas u relativnim i apsolutnim mjerilima i ne mora kupovati Schengen avionima niti to radi. Nisu pucali...

 

Ovo je toliko glupo da te molim da me više ne tagiraš.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.6.2021 0:56 (Drago).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...

Ovo su lupetanja. Ne valjaju Irci za primjer, ne valjaju Slovenci, Poljaci imali egzodus, a ispred nas po svemu, a 1990. bili iza nas po svemu.

 

Uzmeš deset primjera da bi dokazao da ima netko u nekom segmentu po tvojoj interpretaciji tobože gori od nas.

 

Problem je jedino u tome šta smo mi U SVEMU dosljedno očajni u usporedbi s onima s kojima se možemo uspoređivati: EU, NATO, naše veličine ili kao Slovenija imali istu povijest.

 

Irska i Hrvatska su 1986. imali isti BDP po glavi - realni oko 15 keka dolara u sadašnjim dolarima, Irska tada 3,5, a Hrvatska 4,8 milijuna stanovnika. Sada naš BDP isto 15 keka, a irski 77 - nas 3,8 milijuna, a Iraca 4,9. "Pucalo se."

 

Kad se "pucalo"? Prošli utorak? Ubilo nam milijun ljudi? Od "pucanja" prošlo 26 godina.

S kime bi se sada supoređivao - sa Srbima i Kosovom koji nisu ni u EU ni u NATO-u?

"Ali Poljska, Srbi, pucanje..."

 

Slovenija bogatija od nas u relativnim i apsolutnim mjerilima i ne mora kupovati Schengen avionima niti to radi. Nisu pucali...

 

Ovo je toliko glupo da te molim da me više ne tagiraš.

 

Sad bar znam da odgovaraš duhu svetom na stvari koje nemaju veze s mojim tekstom. Odgovori su ti očajni i ako ti se ne da pročitat što sam napisao radije ovako reci "odjebi majmune" pa smo na čisto nego izvrtat i glumatat "objektivnost" uspoređujući nas s državama koje su 10 godina prije nas ušle u Eu i koje nisu morale prodavati telekome da bi vratile dugove nastale pokrivanjem štete u ratu, a pritom osobnim "dosjetkama" podbadat kao da si malo dijete u vrtiću. Što sam sve ono, psihopat, infant, retardos? Vrhunac glazbenog izričaja.

 

Da su Slovenci u rangu Austrije pa bi rekao, eto glupi smo ko kurac, ali i njih je jedna Češka sirotinja pretekla. Mi smo se vratili na pred 90' -BDP u 10 godina. Razlika između našeg i Slovenskog BDPa je tu negdje skoro cijelo vrijeme. Jednako su bili bogatiji i 70tih i 80tih. Al to se neće reći kao što se neće naglasiti ni zbog čega je Irska svjetsko čudo u ekonomiji i ZAŠTO nije najsretniji primjer usporedbe (Double Irish with a Dutch sandwich?). Eto, zašto nas nisu primili u Eu 1985. ili 1994? Što su čekali?

Čudesni Slovenci Čudesni Slovenci
 

 

 

Tko sam ja? Tko sam ja?
 

 

Definitivno smo ispred svih po sranju po vlastitim ljudima, širenju čemera i deprecijaciji vlastitih vrijednosti. To nije ni do GDPa ni do plaće nego do mentaliteta. Može nama svima kita narast 30 centimetara, GDP u milijardama, svako vozit Mercedesa ali mi ćemo svi bit nesretni jer nemamo.. 2 Mercedesa i kurac od 50 centimetara.

 

Nakon 10 godina rada sa strancima, najviše se svi čude koliko seremo sami po sebi i što nam ništa ne valja.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.6.2021 10:21 (ivan dragi).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
blackalbum kaže...

naravno da podržavam tu kupnju,miljarda eura i nije neki velik novac ,taj novac će se ioanako potrošiti pa je onda bolje imati avione sljedećih 40 godina,čitam komentare nekih samo proglašenih stručnjaka za vojnu avijaciju koji misle da imaju znanje jer su utukli par 1000 sati u računalne avio simulacije pa im želim poručiti da su promašili ceo fudbal

 

 

 

drugo jaki su mi ovi koji konstantno pljuju na RH ,kao da korupcije,uhljebljivanje,nepotizam,iseljavanje ne postoji nigdje na svijetu nego samo koda nas kad se već spominje izvoz što bug ne bi napravio iskorak pa englesko izdanje izbacio na američkom i eu tržištu eto šanse na izvoz ali naravno najlakše je pljuvati i pametovati o avionima a jedino iskustvo sa ratnom aviacijom imaju u ratnim avio simulacijama

 Da zrakoplovi će nam trajati 40 godina, za 10 godina bi mogli imati  2:1 odnos umirovljenika / radnika... Mogučnosti za finaciranje rastu jakooooo..

 

 A pošto ulazimo u šengen, možda se EU sjeti pa naseli imigrante u nenaseljene Hrvatske zelene pustinje , jer kolika je prosječna naseljenost Like kao polupostinja...

 

A uvoz je veći nego izvoz, to se vidi čim se ode u trgovine, poljeprivreda nam nestane povoljnim uvozom iz solidarne Eu...

 

Tako da, troši novce dok daju, a tko će vraćati ,to je problem za buduće generacije koje će biti oduševljene...

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.6.2021 9:28 (opetzajebancija).
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
ivan dragi kaže...
Drago kaže...
 

Da su Slovenci u rangu Austrije pa bi rekao, eto glupi smo ko kurac, ali i njih je jedna Češka sirotinja pretekla. Mi smo se vratili na pred 90' -BDP u 10 godina.

...

Definitivno smo ispred svih po sranju po vlastitim ljudima, širenju čemera i deprecijaciji vlastitih vrijednosti.

 


Dakle znaš da samo 1986. stajali bolje nego sada (dapače, po realnom BDP-u jedini put u povijesti smo pretekli 1986. 2007., i nikad više nakon toga) i nakon toga isprdiš: "Definitivno smo ispred svih po sranju po vlastitim ljudima, širenju čemera i deprecijaciji vlastitih vrijednosti."

 

Šta bi oni koji znaju čitati brojke trebali reći - "Tamo smo gdje smo bili prije 4 desetljeća, nismo se makli naprijed ni milimetra, to je super!". Ili "Još malo strpljenja"? Još 100-200 godina?

Jesi ti normalan, bez zeke? Imaš li neku dijagnozu?

 

Sada smo ekonomski ispod realnog BDP-a iz 1986., demografski imaš milijun ljudi manje, ali tko to kaže taj širi "čemer i deprecijaciju vlastitih vrijednosti."

Koja "deprecijacija vlastitih vrijednosti"? Misliš tvojih vrijednosti, gdje se treba šutjeti i biti zadovoljan totalnom propašću?

To nisu moje vrijednosti i boli me kita za budale koji misle da treba šutjeti.

Nemoj me tagirati, drugi puta te molim.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.6.2021 17:52 (Drago).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
ivan dragi kaže...
Drago kaže...
 

Da su Slovenci u rangu Austrije pa bi rekao, eto glupi smo ko kurac, ali i njih je jedna Češka sirotinja pretekla. Mi smo se vratili na pred 90' -BDP u 10 godina.

...

Definitivno smo ispred svih po sranju po vlastitim ljudima, širenju čemera i deprecijaciji vlastitih vrijednosti.

 

Jesi ti debil?

 


Jesi ti normalan, bez zeke? Imaš li neku dijagnozu?

 

 

 Smanji malo s osobnim uvredama.

 

Ne znam di te tagiram, bogu hvala admin si sa super moćima, ako te vrijeđam ili kršim neka pravila imaš sto alata za dijelit pravdu. Kao što ti nećeš šutjeti (wtf, tko ti govori da šutiš), hvala bogu slobodna smo država pa imam i ja i svi ostali pravo reći što misle.

 

Edit. Kad se gore navedeni Voldemort ohladi, i za one koji misle samo tako slijepo lijepiti kopi pejstane podatke sa wikipedija i dijeliti lekcije po forumu vikanjem i vrijeđanjem neka se prije malo informiraju sa "poredbama i usporedbama" jer se u nas često vole uzimati ekstremi "iz odgojnih mjera" kako bi se istaknuo ili ukazao neki problem - na netočnim i lako provjerljivim mitovima i legendama.

 

Zašto je Irski GDP i Irska općenito potpuno nerealna za usporedbu. Kako je moguće da su od države "slučaja" kada su umalo tražili bailout Central bank expects Ireland to take EU-IMF loan | The Seattle Times došli do GDPa koji je računajući po glavi stanovnika na samom vrhu EU, ne računajući maleni Luksemburg? 

 

Multinationals make Ireland’s GDP growth ‘clearly misleading’– POLITICO

 

Mnoge nacionalne kompanije koriste dampinške poreze nekih članica EU čime doslovce i bez ikakvih "teorija zavjere" pumpaju GDP i podatke na listama tipa "doing business" pa tako imamo slučajeve gdje jedna Gruzija u jednoj godini preskoči pola razvijenog svijeta (na doing business listi koja se nakon toga više ne shvaća ozbiljno - Georgia Ranks 7th in the World for Ease of Doing Business, says Latest World Bank Study) ili gdje je Irski GNI za nevjerojatnih 40% niži od GDPa (We’re not as rich as we have been told to think we are (irishtimes.com), a usprkos ogromnom GDPu - padaju na doing business ljestvici (Republic falls to its lowest ranking for ‘doing business’ (irishtimes.com)

 

GDP se računa kao zbroj potrošnje građana, firmi, države i izvoza. Problem nastaje kada se odjednom u Irskoj registrira 1500 multinacionalnih firmi - od tehnoloških divova do aviokompanija - koje potom pumpaju onaj dio "Izvoz" i "potrošnje firmi" u računici BDPa. Tako su Irci u 2015. godini imali nevjerojatan, vanzemaljski skok u rastu BDPa od 26% (Did Ireland’s economy really grow by 26.3 percent? Only on paper. Here’s the real story. - The Washington Post) što nije zabilježeno od drugog svjetskog rata nigdje u Europi. Dakle 5 godina od skorog bankrota.

 

Kad se gleda osobna potrošnja, Irska je na 95% prosjeka Europske unije, dakle 5% ispod prosjeka EU. Za državu koja je po GDPu/capita (187% prosjeka EU) druga iza Luksemburga (254% EU) - sramota. Norveška je na 150% EU po GDPu/capita čisto za lakšu vizualizaciju.

 

Zašto je to problem? Problem je što takav GDP nije realni prikaz stanja jer se na GDPu kalkuliraju čitave ekonomske računice (banke, kamate, čak i uplate u EU fond) pa i projekcije na kojima države rade planove i strategije pa "održivost i planiranje" odjednom padaju u vodu.

 

Ireland’s unequal tech boom – POLITICO - House prices and homelessness are at record highs, even as tech giants swell employment figures and GDP.

 

Primjer je Novi Zeland koji je godinama imao ogromne stope rasta izvoza vune prema Kini (Sign of breakthrough in China wool quota - NZ Herald)sve dok Kina nije prestala kupovati robu i s time uništila čitavu industriju vune i popratnih proizvoda. Novozelanđani sad nemaju kamo s vunom i doslovce je bacaju, farme sa tisućama ovaca propadaju i sve su manje isplative, a do pred malo su slavili i planirali nove farme ovaca jer "imamo ogroman izvoz".

 

A change in China's fashion trends 'collapsed' the price of wool | Stuff.co.nz

New Zealand wool industry clipped by China-US trade war | RNZ News

The wool industry is still facing challenges (ruralnewsgroup.co.nz)

Why is New Zealand afraid of criticising China? | The Spectator

 

I onda jel pumpa Irska ili se to samo meni, hrpi medija, ekonomista i njima samima čini?

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.6.2021 2:37 (ivan dragi).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
ivan dragi kaže...
Drago kaže...
ivan dragi kaže...
Drago kaže...
 

Da su Slovenci u rangu Austrije pa bi rekao, eto glupi smo ko kurac, ali i njih je jedna Češka sirotinja pretekla. Mi smo se vratili na pred 90' -BDP u 10 godina.

...

Definitivno smo ispred svih po sranju po vlastitim ljudima, širenju čemera i deprecijaciji vlastitih vrijednosti.

 

Jesi ti debil?

 


Jesi ti normalan, bez zeke? Imaš li neku dijagnozu?

 

 

 Smanji malo s osobnim uvredama.

 

Ne znam di te tagiram, bogu hvala admin si sa super moćima, ako te vrijeđam ili kršim neka pravila imaš sto alata za dijelit pravdu. Kao što ti nećeš šutjeti (wtf, tko ti govori da šutiš), hvala bogu slobodna smo država pa imam i ja i svi ostali pravo reći što misle.

 

Edit. Kad se gore navedeni Voldemort ohladi, i za one koji misle samo tako slijepo lijepiti kopi pejstane podatke sa wikipedija i dijeliti lekcije po forumu vikanjem i vrijeđanjem neka se prije malo informiraju sa "poredbama i usporedbama" jer se u nas često vole uzimati ekstremi "iz odgojnih mjera" kako bi se istaknuo ili ukazao neki problem - na netočnim i lako provjerljivim mitovima i legendama.

 

Zašto je Irski GDP i Irska općenito potpuno nerealna za usporedbu. Kako je moguće da su od države "slučaja" kada su umalo tražili bailout Central bank expects Ireland to take EU-IMF loan | The Seattle Times došli do GDPa koji je računajući po glavi stanovnika na samom vrhu EU, ne računajući maleni Luksemburg? 

 

Multinationals make Ireland’s GDP growth ‘clearly misleading’– POLITICO

 

Mnoge nacionalne kompanije koriste dampinške poreze nekih članica EU čime doslovce i bez ikakvih "teorija zavjere" pumpaju GDP i podatke na listama tipa "doing business" pa tako imamo slučajeve gdje jedna Gruzija u jednoj godini preskoči pola razvijenog svijeta (na doing business listi koja se nakon toga više ne shvaća ozbiljno - Georgia Ranks 7th in the World for Ease of Doing Business, says Latest World Bank Study) ili gdje je Irski GNI za nevjerojatnih 40% niži od GDPa (We’re not as rich as we have been told to think we are (irishtimes.com), a usprkos ogromnom GDPu - padaju na doing business ljestvici (Republic falls to its lowest ranking for ‘doing business’ (irishtimes.com)

 

GDP se računa kao zbroj potrošnje građana, firmi, države i izvoza. Problem nastaje kada se odjednom u Irskoj registrira 1500 multinacionalnih firmi - od tehnoloških divova do aviokompanija - koje potom pumpaju onaj dio "Izvoz" i "potrošnje firmi" u računici BDPa. Tako su Irci u 2015. godini imali nevjerojatan, vanzemaljski skok u rastu BDPa od 26% (Did Ireland’s economy really grow by 26.3 percent? Only on paper. Here’s the real story. - The Washington Post) što nije zabilježeno od drugog svjetskog rata nigdje u Europi. Dakle 5 godina od skorog bankrota.

 

Kad se gleda osobna potrošnja, Irska je na 95% prosjeka Europske unije, dakle 5% ispod prosjeka EU. Za državu koja je po GDPu/capita (187% prosjeka EU) druga iza Luksemburga (254% EU) - sramota. Norveška je na 150% EU po GDPu/capita čisto za lakšu vizualizaciju.

 

Zašto je to problem? Problem je što takav GDP nije realni prikaz stanja jer se na GDPu kalkuliraju čitave ekonomske računice (banke, kamate, čak i uplate u EU fond) pa i projekcije na kojima države rade planove i strategije pa "održivost i planiranje" odjednom padaju u vodu.

 

Ireland’s unequal tech boom – POLITICO - House prices and homelessness are at record highs, even as tech giants swell employment figures and GDP.

 

Primjer je Novi Zeland koji je godinama imao ogromne stope rasta izvoza vune prema Kini (Sign of breakthrough in China wool quota - NZ Herald)sve dok Kina nije prestala kupovati robu i s time uništila čitavu industriju vune i popratnih proizvoda. Novozelanđani sad nemaju kamo s vunom i doslovce je bacaju, farme sa tisućama ovaca propadaju i sve su manje isplative, a do pred malo su slavili i planirali nove farme ovaca jer "imamo ogroman izvoz".

 

A change in China's fashion trends 'collapsed' the price of wool | Stuff.co.nz

New Zealand wool industry clipped by China-US trade war | RNZ News

The wool industry is still facing challenges (ruralnewsgroup.co.nz)

Why is New Zealand afraid of criticising China? | The Spectator

 

I onda jel pumpa Irska ili se to samo meni, hrpi medija, ekonomista i njima samima čini?

 

 To je problem svih statistika.

 

Kako si tu sve napisao i obajasnio, Hrvatski BDP je još i manji , ako se izbace krediti kojima se zadužujemo za izgradnju pelješkoga mosta i sada kupnjom zrakoplova...

 

 Stvarna potrošnja koju stvorimo svojim radom je manja, jer proizvodnja industrije i poljeprivrede pada...

 

Ako sam dobro razumio, pošto nisam išao nikakvi ekonomski smjer...

 

Lp

16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Mi imamo isti realni BDP kao prije 35 godina, a više od 10 puta nominalno zaduženiji, odnosno petput realno veće zaduženje. To znači da i ovo šta imamo živimo na dug.

 

 

This space for rent!
11 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
A što bi to točno trebalo značiti? Britanija je u samo 10 godina, od 2002 do 2012 povećala dug četiri puta, bez rata. Kad su imali rat, dug je skočio sa 650 milijuna 1914. na 7,4 milijarde u 1919., dakle više nego deset puta u pet godina.
Koji je zaključak?
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 12:09 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
picajzla0707 kaže...
A što bi to točno trebalo značiti? Britanija je u samo 10 godina, od 2002 do 2012 povećala dug četiri puta, bez rata. Kad su imali rat, dug je skočio sa 650 milijuna 1914. na 7,4 milijarde u 1919., dakle više nego deset puta u pet godina.
Koji je zaključak?

 I poslednje ostatke tog duga su vratili tek pre neku godinu, uprkos tome što su pola globusa držali kao svoje dominione i kolonije. I u međuvremenu im se pomenuta kolonijalna imperija raspala, što je proces delimično ubrzan time što nisu imali dovoljno novca da je "održavaju" (naravno, nije im pomogao još jedan rat i dug prema SAD koji su tad nakrcali, kao ni razni drugi nepovoljni aspekti američkog lend-lease programa).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...

Mi imamo isti realni BDP kao prije 35 godina, a više od 10 puta nominalno zaduženiji, odnosno petput realno veće zaduženje. To znači da i ovo šta imamo živimo na dug.

 

 

Ako je zaduzenje ista, onda je ono pokazatelj bogatstva naroda, a ne suprotno jer najbogatije zemlje svijeta su ujedno i najzaduzenije.

Ne funkcionira li tako trenutni sustav?

 

Drzave se zaduzuju, raste im potrosnja, BDP, uzimaju se stalno novi krediti koji se placaju i dodjeljuju na temelju predikcije da ce ekonomija rasti, kao sto i raste svaka ekonomija na svijetu.

Naravno, to je neodrzivo i jednom ce puknut i to zestoko, ako ne prije onda kada nestane nafte...no tako drzave funkcioniraju, tako se rapidno razvijaju.

Ti mislis da je pametno da se drzava NE zaduzuje, te da NE slijedi primjer svih razvijenih drzava svijeta?

 

Hrvatska je po vanjskom dugu na cca. 90% BDP-a, dok su razvijene drzave i na preko 200%.

- Psiho246
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Lol - s kim i čim se ti svađaš? :-P

Zaključak sam dao tisuću puta - nismo se u 35 godina makli s mjesta, a nominali dug smo povećali više od deset puta, odnosno realni dug više od pet puta, dok je istodobno populacija smanjena za četvrtinu, a radno aktivna populacija za duplo.

Iskreno suosjećam s Britanijom, posebno u periodu od 1914. do 1917. :-D

 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Psiho246 kaže...

Ti mislis da je pametno da se drzava NE zaduzuje, te da NE slijedi primjer svih razvijenih drzava svijeta?

 

Ne mislim niti sam to igdje napisao.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 12:45 (Drago).
11 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Ne svađam se s nikim, samo pitam. Doduše s tobom rasprava uvijek izgleda kao svađa. :D
Možeš onda suosjećat s njima i sad, 2007. su dosegli tri bilijarde i od tada se nisu makli, osim prema dolje. I opet, koji je zaključak?
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
picajzla0707 kaže...
Ne svađam se s nikim, samo pitam. Doduše s tobom rasprava uvijek izgleda kao svađa. :D
Možeš onda suosjećat s njima i sad, 2007. su dosegli tri bilijarde i od tada se nisu makli, osim prema dolje. I opet, koji je zaključak?

 

Koji bi trebao biti moj zaključak o britanskoj ekonomiji kad govorim o hrvatskoj ekonomiji i demografiji? Trebao bih imati nekakav stav o britanskoj zaduženosti?

Ali kad već pitaš, a nema veze o onome o čemu pričamo, evo: načelan stav ekonomskih znanosti o zapadnim ekonomijama koje se neprekidno zadužuju je poznat već preko dvadeset godina - neoliberalizam i seljenje proizvodnje, odnosno stvarnog stvaranja dodatne vrijednosti, i stvarnih fizičkih proizvoda, u Aziju i Afriku sigurno nije ekonomski genijalan potez pa se to ne može razriješiti u korist zapadnih ekonomija koje bi se zaduživale i uvozile, a okole prodavale tobožnju pamet, tim prije što i Azija sada ima vrhunska sveučilišta i institute.

Međutim, čak i takvi globalno loši trendovi za sve zapadne ekonomije su u odnosu na to gdje se mi nalazimo ekonomski i demografski čisti SF za Hrvatsku.

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
Psiho246 kaže...

Ti mislis da je pametno da se drzava NE zaduzuje, te da NE slijedi primjer svih razvijenih drzava svijeta?

 

Ne mislim niti sam to igdje napisao.

 

O ekonomskom zaduživanju zemlje:

 

Način na koji se zadužuju države nema nikakve blage veze s osobnim zaduživanjem ljudi. Dakle, ono što Merkelica, da li svjesno banalizirajući ili nesvjesno (nije joj ekonomija struka) kaže da i svaka njemačka kućanica (hausfrau) zna da treba štedjeti i ne se zaduživati nema nikakve veze s time kako se zadužuju države.

 

Državno zaduživanje se oslanja na međugeneracijsku narav država kao institucija. Jedna generacija stvara i ostavlja iza sebe plodove svog stvaranja generaciji i generacijama koje dolaze iza nje u svoje radno aktivne godine, a s druge strane se zadužuje i dijelom te dugove vraća, a dijelom ih ostavlja na vraćanje generacijama koje dolaze iza.

 

Primjerice, tek prije nekih desetak godina Hrvatska je do kraja isplatila svoj dio duga koji je kao zemlja nasljednica dobila u secesijskom postupku kao dio duga koji je još  Kraljevina Jugoslavija ostavila FNRJ, pa SFRJ, pa onda njenim zemljama nasljednicama.

 

Zaduživanje država se, dakle, može gledati kao posezanje u budućnost - buduću dobit i plodove rada koji će doći, a koje će stvoriti buduće stanovništvo.

 

Međutim, kao i neprestani ekonomski rast koji je preduvjet ideje da bi ti u budućnosti mogao računati na novostvorenu vrijednost, odnosno novac koji ćeš vraćati, besmisleno je govoriti o međugeneracijskoj naravi države koja je u demografskom kolapsu.

 

Ako decenijama imaš negativni prirodni prirast, a sve se vrijeme zadužuješ kao da imaš neki demografski prirast, onda ti zahvaćaš u nepostojeću budućnost, demografsku i ekonomsku.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 13:44 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice