Odobravate li kupnju Rafalea?

poruka: 421
|
čitano: 62.598
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobravate li kupnju Rafalea?".
10 godina
neaktivan
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Koji propis prijeci kupnju ruske tehnike

Countering America's Adversaries Through Sanctions Act

https://home.treasury.gov/policy-issues/financial-sanctions/sanctions-programs-and-country-information/countering-americas-adversaries-through-sanctions-act

 

Turska je kupila S-400

The State Department revealed on April 5 that previously announced US sanctions on Turkey’s military-industrial sector would come into effect on April 7 with the publication of a US Federal Register notice.    US sanctions under the CAATSA law, or the “Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act” (Public Law 115-44), were initially announced by former Secretary of State Mike Pompeo on December 14, in response to Turkey’s purchase of the S-400 surface-to-air missile system from Russia. 

https://www.neweurope.eu/article/us-sanctions-for-turkeys-s-400-procurement-come-into-effect/

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Pa to je sankcija Amerike protiv Turske, usput, protiv međunarodnih zakona i mimo bilo kojeg NATO propisa.

Kao što su nam rekli da nećemo od njih dobiti nikakvo oružje ni opremu za polovne Barake, iako je Izrael, vjerovao ili ne, baš američki "strateški partner" i "major non-NATO ally".

 

A mi smo sami kupovali i nadograđivali MiG-ove 21 i helikoptere Mil 171 dok smo bili u NATO-u, usput. I nitko nam nije prigovorio niti zaprijetio.

Ušli smo u NATO 2009., od 2000. smo u Partnerstvu za mir, a kupovali smo MiG-ove i ruske heliće i prije PZM i NATO-a i nakon jednog i drugog. Zadnji Mig 21 smo kupili 2013., a zadnji Mil 171 godinu dana prije ulaska u NATO bez ikakvih problema.

This space for rent!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
texas.bug kaže...

 

 Tocno vidim sa kojeg foruma su ovi i ostali argumenti.


 

 

Ma s kojeg foruma? Ovo je jedini forum na koji idem, a i to samo zato jer je ovo tema koju pratim.

Znači ima više ljudi koji ne vide baš neki veliki rezon u ovakvom dilu sirotinje koja živi u kući bez zahoda, a ima mercedes u dvorištu? Super. Znači nisu svi infantilci koji pojma nemaju o čemu pričaju. Utješno, barem malo.

Ili napiši tvoje brojke o tome koliko će nas koštati i koliko će nam trebati za obuku novih 36 pilota i ne znam koliko mehaničara i logističara i koliko će se letjeti, pa mi daj argumente na osnovu čega si od 30 sati godišnjeg letenja na superjeftinom (ali raspadajućem) MiG-u 21 došao do toga da je Rafale pravi avion za nas ili me poštedi.

 Problemi postoje, i ozbiljni su, bez obzira koja od 4 ponude se izabrala. Nema tu neke velike razlike. Npr. kandidata ima (ili nema) i za f-16, i rafale ili gripen.

Meni bi isto osobno bilo draze da se nasao neki povoljni polovni F-16, ali takve amerikanci ne prodaju (jer tko bi im kupio nove?) Iako im polovni, ali ocuvani f-16 leze po raznim depoima. 

 

Ceska je gripen nabavila na leasing 2005. a koristit ce ih do 2027. najdalje 2029. 

https://www.czdefence.com/article/the-hire-of-gripens-will-terminate-in-2027-what-are-the-alternatives

 

Hrvatska bi sad trebala nabavit gripena? To cak i nije lose ni sad, ali po cijeni visoj od rafalea nikako (mađari su usput da kazem manje zadovoljni od ceha). Cijena odrzavanja je naravno visa od onoga sto prezentira gripen, nije to tako povoljno kao sto oni zele prezentirati.

 

Hrvatska je zadnja sansa saab-u za nekom prodati gripen c/d. Niti Tajland ih vise ne zeli kupit, a vec su proizveli 14 air frameova i hrpu dijelova...

 

Svedani su sami sebi unistili sanse određivanjem previsoke cijene ponude. Racunali vjerojatno su da ce jedina konkurencija biti preskupi novi americki F-16, i neki potroseni polovni izraelski ili odakle vec. Kad ono rafale na akciji za 999.99  

 

Odgovor na pitanje sto je za nas pravi izbor sa 30 sati miga-21 je nista. 

Znaci vracamo se na pitanje da li uopce nabavit novi avion? Ako na to pitanje ipak odgovorimo sa da, onda rafale mi se cini od ove 4 ponude best buy. Samo je Izrael dao malo jeftiniju ponudu.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...

Pa to je sankcija Amerike protiv Turske, usput, protiv međunarodnih zakona i mimo bilo kojeg NATO propisa.

Kao što su nam rekli da nećemo od njih dobiti nikakvo oružje ni opremu za polovne Barake, iako je Izrael, vjerovao ili ne, baš američki "strateški partner" i "major non-NATO ally".

 

A mi smo sami kupovali i nadograđivali MiG-ove 21 i helikoptere Mil 171 dok smo bili u NATO-u, usput. I nitko nam nije prigovorio niti zaprijetio.

Ušli smo u NATO 2009., od 2000. smo u Partnerstvu za mir, a kupovali smo MiG-ove i ruske heliće i prije PZM i NATO-a i nakon jednog i drugog. Zadnji Mig 21 smo kupili 2013., a zadnji Mil 171 godinu dana prije ulaska u NATO bez ikakvih problema.

 Da, to nije u skladu ni sa NATO ugovorom ni međunarodnim propisima. Ali sumnjam da ce te cinjenice omesti ameriku u provođenju navedenih sankcija.

Edit: zadnji mig-21 smo kupili od Ukrajine, i to je bio skandal zbog sumnjiva porijekla aviona. Helikopteri su bili vracanje klirinskog duga SSSR prema SR Hrvatskoj 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 11:22 (texas.bug).
10 godina
neaktivan
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Zanimljiv je slucaj Bugarske nabave ratnih zrakoplova.

Bugari su natjecaju (slicnom kao hrvatski) izabrali svedsku ponudu, odnosno gripene.

 

I to je bilo super za SAAB koji je proizveo 14 airframeova (i konzervirali ih) modela C/D da ne ugase liniju i koje su racunali prodati Tajlandu koji vec koristi gripen c/d, ali je iz nekog razloga Tajland odustao od daljnje nabave.

 

Međutim nakon razgovora sa americkom stranom (koja je cini se bila nezadovoljna izborom gripena) Bugarska je ponistila natjecaj, odbila ponudu gripena, i izravnom pogodbom (bez natjecaja) kupila 8 americkih F-16 block 70 (umjesto 12 gripena kupili 8 F-16)

https://balkaninsight.com/2018/12/20/usa-sweden-raise-the-stakes-in-the-battle-to-deliver-bulgaria-s-new-jet-fighters-12-20-2018/

Tako da je sveđanima zadnja nada ostala Hrvatska da nekom ipak uvale te air frameove.

 

Ono sto je mozda dodatno zanimljivo da je nakon objave hrvatske vlade i odabira Rafala americko veleposlanstvo u Zagrebu isti dan izdalo priopcenje kako u potpunosti podrzavaju tu odluku Hrvatske.

 

U Hrvatskoj svakako postoje veliki problemi u pogledu vojnog zrakoplovstva. Nazalost mi smo drzava koja je mogla biti u rangu ako ne sa Ceskom ili Slovenijom, ali sigurno bar sa Slovackom ili Mađarskom, ili Estonijom, a umjesto toga se gusimo u blatu korupcije, uhljebljivanja, pljacki javnog novca, mita, veza, stranackog kadroviranja, unistavanja drustvenih prirodnih resursa zbog privatnog interesa... i gledamo Rumunjsku i Bugarsku kako nas prestizu. Ni malo me ne tjesi da je ostatak bivse Jugoslavije, osim Slovenije, big shit kako kaze nas predsjednik, ili bolje reci bigger nego sto smo mi.

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Htjeli su Japanci kupit američke F22 Raptore. Lijepo nazvali u Vošington, javila se službenica i prespojila dalje. Long story short, Ameri im odgovorili "I dalje smo si BFFs ali vam Raptore nedamo". Zašto? Eto vam F35 koje ne trebate.

 

Ako je tema "Odobravamo li Rafale" valjda, barem ja, podrazumijevam da se misli "u odnosu na ostale ponude", a ne "Odobravate li uopće kupnju aviona". Nismo dobili kramu pa eto, odobravamo.

 

Dakle totalno je deplasirano komentirati ostale avione koji se nisu ni nudili. Kažem, mogli smo mi 5 nuklearki naručit al nam ih nitko ne bi isporučio. Oke, tema može biti odobravamo li uopće kupnju aviona. Načelno (?) - da. Pitanje je neprecizno postavljeno i kao takvo ne može ni imati pametniji odgovor od općeg filozofiranja, a što se i vidi u temi. 

 

Ako postavimo pitanje - trebaju li nam uopće ikakvi avioni, i na to odgovorimo potvrdno, postoji cijeli niz problema i okolnosti na koje mi kao strateški relativno nebitna država ne možemo utjecati. Ameri su mogli blokirat svaku kupovinu - i šta onda? Pitajmo Makedonce koje netko 20-30 godina blokira za svaki kurac. Dakle od koga mi uopće možemo kupiti išta takovo, a da "mama i tata" nemaju ništa protiv. Prva nabavka je stopirana.

 

Druga pak okolnost je novac. Koliko je ova milijarda vrijedila pred 2 godine? U cijeni stanova u Zagrebu, Playstation petica i metara kubnih građe? Koliko će ta milijarda, s obzirom da ima 40-50% više novca u optjecaju nego pred 2 godine, vrijediti za 3 ili za 5 godina? U ovom trenutku mi se takav trošak, dakle gledano unazad 2-3 godine i u blisku budućnost, čini pametnom odlukom i upitno je kada smo i kada ćemo moći imati takve okolnosti (da je kamata ispod 1%, geopolitičke okolnosti itd). Da smo avione htjeli za vrijeme Linića moj odgovor bi bio da nam avioni ne trebaju, odnosno - možda jednog dana jer je novac trenutno (tada) preskup.

 

Treće, što će nama uopće avioni koje smo zbog geopolitičkih i ekonomskih okolnosti odlučili i uspjeli naručiti. Pa, ako ne ništa onda zato što je sad najpovoljniji i najizgledniji trenutak da dobijemo vrhunski avion koji nam možda neće nikad trebati, ali budući se tu radi o nečemu što bi trebalo služiti 30-50 godina, možda je ovo bila "optimalna" prilika za nabaviti "policu osiguranja" jer je najskuplje osigurat stan nakon požara/potresa itd. Možda za 10 ili 15 godina organiziramo i vojsku i mornaricu i konjanike pa ćemo reć - eto dobro da smo kupili avione koji bi nas danas koštali 5 milijardi.

 

I zadnje, nimalo nevažno. Nema puno NATO članica koje su granatirane, a da se sjećaju toga. Nama rat nije bilo puškaranje ko u Sloveniji nego smo 4 godine bili paralizirani od koljena na više i ako je narod odlučio da bi radije mercedes kojeg ne zna ni vozit, a vidimo i po anketama i po političkom konsenzusu da želi, onda štaš - svako nek troši svoje pare kako oće.

 

I da, previše je nepoznanica za ikakve ozbiljne rasprave u vezi konkretnog Rafalea.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
7 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Rocki kaže...
Po tome što piše 'opetzajebancija' sumnjaš u sve ti si stvarno narodni neprijatelj. Molim te tko bi po tebi trebao odlučivati koji avion uzeti:
-premijer,
-referendum,
-narodni neprijatelj,
-stručno neovisno povjerenstvo.
Što se prave pametni ovi iz bivše nenarodne agresorske fašističke vojske tzv ja, oni sve znaju.
Uzeli su svu pamet svita i onda riknuli. Kaže ja mljackam ha, ha.

 Pa čuj ako sam nenarodni, koji ima 22 godine radnog staža, čak sam u rezervnom sastavu Hv. Onda jebiga...

 

A g.Premier je izjavio da je dobro u Hrvatskoj, jer je prosječan plača porasla u doba krize????

 

 

Ja sam mišljenja da je bilo i boljih izbora, ali pošto je vlada tražila borbene zrakoplove takve je i dobila.

 I kako je Drago pisao, ti će nas zrakoplovi puno više koštati od ovoga šta čemo sada platiti...

 

Jak-130 bi mogao obavljati navedene funkciju kontrole zračnog prostora.

 Ali politika je takva da to ne dozvoljava, jer čemu smo u NATO savezu ako kupujemo Ruski plin i naftu!!!  

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 20:09 (opetzajebancija).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...

I jamo Junačine, vi koji odobravate kupnju zrakoplova,koliko se vas odazvalo pozivu HV u vezi rezervnog sastava... Taj poziv je bio krajem 2017 ....

 

 

 Šteta šta je malo nas glasovalo, baš me je zanimalo kako se odlučilo...

12 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Kako je Drago naveo, imao šuplju morsku granicu jer nemamo patrolnih čamaca ili brodova dovoljno, loše zrakoplovne baze ( ako im imamo), malo obučenih kopnenih jedinica, i bez vojne obveze već 10 godina...

 

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

 Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 17:41 (opetzajebancija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...

 

 

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

 Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

 Kak je tema popularna, moglo bi se ovdje naći dosta dobrih pilota.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 21:32 (Uran 11).
15 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...

Kako je Drago naveo, imao šuplju morsku granicu jer nemamo patrolnih čamaca ili brodova dovoljno, loše zrakoplovne baze ( ako im imamo), malo obučenih kopnenih jedinica, i bez vojne obveze već 10 godina...

 

Ali imati ćemo odlične i skupe zrakoplove koji će vjerojatno biti slabo iskorišteni . Jer piloti koštaju. 

 Kao šta su i piloti " Krila Oluje" otišli kamo je bolja ponuda bila prije par godina...

Rafali su već sada iskorišteni 100%. 1.1.2023 uvodimo €, bez obzira što ne zadovoljavamo nikako uvijete. Francuska koja je inaće bila protivnik proširenja Schengena na Hrvatsku je izabrana za strateškog partnera i nekom magijom od jednom Hrvatska više nema zapreka za Schengen i ulazi u bezgraničnu zonu 2022. Znači preko noći, puf nestao problem. Naši vladajući debili su naučili očito svoju lekciju što nisu izabrali Strabag za Pelješki most. Tako ako netko kaže da Rafali će biti slabo iskorišteni je u krivu. Iskorišteni su 100%. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2021 22:02 (Gajotres).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

OK, tvoja računica stoji...

 

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

 

mislim, čekal sam na Bregani 45 min najviše, znam puno bolje načine iskorištavanja tih 45 min, ali što se dobiva Schengenom? Strana roba će još lakše ulaziti u RH i gušiti ovo malo proizvodnje ?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

 

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

A zašto misliš da je bitno što to njemu znači?

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

pa eto suvereni građanin suverene države valjda treba gledati svoje interese, ne ?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

pa eto suvereni građanin suverene države valjda treba gledati svoje interese, ne ?

Naravno. No ne treba gledati interese jedne skupine, već općenito.

Recimo, puno više znači turistima nego nama. Ekipi koja nema para je svejedno jesu li granice ovakve ili onakve. Drugima pojednostavljuje život enormno.

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

da smo uređena država, kao Austrija , brali bi ozbiljne novce od turizma, kako Austrija čini, a mi ovako idemo prema Tajlandu,  jeftine kurve i loši konobari...

 

stoga je moj ideolog pokojni Franci Blašković i LIGA ZA BORBU PROTIV TURISTA...

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Još ćemo dobiti maksimalan broj bodova na Eurosongu, a ono što je najbitnije, ostavit će nas na miru na sljedećem svjetskom prvenstvu. Dosta je bilo više razočaranja po polufinalima i finalima.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

da smo uređena država, kao Austrija , brali bi ozbiljne novce od turizma, kako Austrija čini, a mi ovako idemo prema Tajlandu,  jeftine kurve i loši konobari...

 

stoga je moj ideolog pokojni Franci Blašković i LIGA ZA BORBU PROTIV TURISTA...

Naravno. Ali to treba naučiti, a kod nas se bazira na "zaradi u dva mjeseca za ostatak godine".

10 godina
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

OK, tvoja računica stoji...

 

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

 

mislim, čekal sam na Bregani 45 min najviše, znam puno bolje načine iskorištavanja tih 45 min, ali što se dobiva Schengenom? Strana roba će još lakše ulaziti u RH i gušiti ovo malo proizvodnje ?

 Schengen se ni ne odnosi na kretanje robe i kapitala, to vec ima sve slobode, nego na kretanje ljudi.

Sad kad ilegalni imigrant (koji zna sto radi) uđe u Hrvatsku ne zeli tu podnijeti zahtjev za azilom jer i ako dobije boravak u Hrvatskoj opet ga ceka granicna kontrola prema Sloveniji i Mađarskoj. Ukoliko bi Hrvatska bila u schengenu onda nema granicne kontrole od Zagreba do Stockholma. 

 

Izvan tog sporazuma je Irska prema vlastitoj volji.

Kadidati na cekanju su Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar.

Neclanice EU, ali u sporazumu su Svicarska, Linhenstajn, Norveska i Island.

 

Odgovor na pitanje sto to znaci prosjecnom Hrvatu ne znam.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

da smo uređena država, kao Austrija , brali bi ozbiljne novce od turizma, kako Austrija čini, a mi ovako idemo prema Tajlandu,  jeftine kurve i loši konobari...

 

stoga je moj ideolog pokojni Franci Blašković i LIGA ZA BORBU PROTIV TURISTA...

 Ajme odakle ti da je umro?!??!?!?

 

Ne sjećam se više kad sam zadnji put išta okrenuo od gori ussi, od kad sam zadnji put bio u istarskom mislim da ga nitko preda mnom nije spomenuo tako da hvala. Imam negdje jedan CD još iz srednje (Istra) gdje smo jedva skupili sva ta remek djela, znam da je prvi što sam čii obio "Usrid Mraka Zvizdi Piyda"..  idem sutra tražit po kutijama. Istra ti materina, tako smo došli do GUWa zapravo, preko Kud idijota jer je frendici tata bio u idijotima.

 

Zapravo, pred par mjeseci sam se sjetio u banci, sjedi mala i hoće da stavim tamo neke opcije uzmem, osiguranja i šta sve ne.. I sva se meškolji iza pulta, hihoće i namješta, a meni u glavi: ONAAA Pi**OM BRANIII KAPITALIZAAM

 

isprike za oftopik

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

OK, tvoja računica stoji...

 

a sad, što Schengen znači prosječnom građaninu RH? Znaš to su ti oni koji rade prekarne poslove, slabije su plaćeni od prosjeka EU, plaćaju poreze, imaju sve manje love pa i ne putuju...

 

mislim, čekal sam na Bregani 45 min najviše, znam puno bolje načine iskorištavanja tih 45 min, ali što se dobiva Schengenom? Strana roba će još lakše ulaziti u RH i gušiti ovo malo proizvodnje ?

Meni je godinama misterija zašto ljudi idu na malu Breganu i čekaju more vremena da uštede 100kn na vinjeti. Na stranu to.

Tri su ključna faktora bitna kod Schengena. Turizam, protok robe, protok stanovništva.

1. Turizam će sam po sebi isplatiti Rafale.

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin. Sad stavi se u poziciju prvo poduzetnika koji radi izvoz i onda autoprijevoznika koji vrši taj izvoz. Kada moram čekati 5 - 10 sati na Bregani za prelazak granice samo gubiš novce. Kao ekonomisti kažu da je to dovoljno samo da porat gospodarstva od 3% ali provozaj se radnim danom posebno ponedjeljkom od Zagreba     do Bobovice i biti će ti sve jasno o čemu pričam. Ovo je naravno opet posljedica naše retardirane politike (ne sječam se razloga ali naša krivica je bila) zbog kojeg su Slovencu odlućili ograničit gdje kamioni mogu prelaziti granicu. 

3. Glede protoka stanovništva najviše profitira Zagreb i okolica te sjever Hrvatske, pošto jako puno ljudi odavdje radi u Slo.

 

Meni osobno Brežice su bliže nego ZG i fascinantno je da mi je stvari jeftinije tamo kupiti nego u HR, ako će Schengen utjecati da i kod nas da cijene padaju a ne da je cijena kile povrća jednaka cijeni mesa. 

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gajotres kaže...

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin.


 

 

 

 

 

 

 

Hrvatska izvozi oko 15 milijardi eura robe, a uvozi 25. Irska (4,9 milijuna stanovnika) izvozi 150 milijardi eura robe, a uvozi 80 milijardi eura robe (podaci za 2019.). Mislim da je lakše vizualizirati kad baratamo stvarnim brojevima.

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

ne, ne idem na male prijelaze, idem na AC po Sloveniji, zapravo u Sloveniji jedino stajem u Trojanama i nosim doma mega-krafne...

 

a sad, zaozbilj: Hrvatska ima izvoz robe?

 

primjer:

 

odi i malo se provozaj oko Konjšćine (možeš i vlakom) i gledaj malo po našodranim poljima - eto Mercedesa, prika moj, ka' u Imotskome! novi, bleščeći !

 

i pitam poznanicu, radi u HNBu, veli da, to ti je osnova izvoza nepostojeće (do Rimca u smislu krajnjeg proizvoda, ne dijelova) auto-industrije....

 

Nijemcima se više isplati prevesti aute i platiti čuvanje u RH pa po potrebi tržišta ih "uvoziti" iz RH, nego plaćati svoje stare vojne poletne staze, napuštene industrijske hale za čuvanje auta u SRNj.

 

Dakle, ne da je naša pozicija tako krasna da su nam nekretnine skupe (svaki pravi Rvat bi trebao nabrojati tih 7 nesretnika -Klukas, Lobel, Kosenc, Muhlo i Hrvat i dvije sestre Tuga i Buga - pitanje da li je transkripcija Konstantina Porfirogeneta njihovih egzotičnih imena točna - koji su nam namaknuli te nekretnine, no bit je da svaki pravi Rvat zna samo za dr. Vranju, Tonya Casha i MP Schmeissera) - nego su nam i dovoljno jeftine da se pravim tvrtkama iz pravih država isplati takvo žongliranje...

 

a s druge strane, u srpnju i kolovozu, okrutni Dalmoši potjeraju babe i didove u krš, nek' prežive ako mogu, da se fureštima renta njihova soba, na crno jasno, bar za 10 €....

 

e to je osnova hrvatskog ekonomskog suverenizma...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 10:55 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Ne zalazim u to, ja kažem da se nama Schengen isplati žestoko zbog gore navedenog dakle Rafali su se več isplatili, pošto je to ovdje tema. Ako netko misli da nabava i iskoristivost Rafala ima ikakve veze s vojskom u debeloj je zabludi. Za 1 milijardu eura smo kupili € i Schengen a Rafali su gratis. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 10:48 (Gajotres).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

OK, sve to stoji, ali je li nam računica baš tako čista kad uzmeš u obzir i ovo što je napisanu u par zadnjih postova ?

 

znaš, Arapinu ne trebaju eskimska odijela, a niti Eskimu suncobran...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Ne znam na koji dio misliš. Zna se da od 2024 MIG21 je out. Plaćanje Italiji za air police  procjena 200mil € godišnje. Kupovina Yak-130 općenito smiješna ideja. Dronovi još smješnije. Izlazak iz NATO-a najsmješnija ideja. Kupovina tri u jedan (Schengen, €, Rafal) = Pure Win. Ja to sa Schengenom stvarno pratim redovito godinama. Ako se dobro sjećam još prošle godine je rečeno sigurno ne idućih 10g a kad ono ... 2023 se trebao početi € razmatrati, tad je bila procjena da ćemo se približiti uvjetima no međutim 1.1.2023 € se uvodi. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 11:25 (Gajotres).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Drago kaže...
Gajotres kaže...

2. Čovjek se može iznenaditi ali Hrvatska ima izvoz robe i to poprilično fin.


 

  

Hrvatska izvozi oko 15 milijardi eura robe, a uvozi 25. Irska (4,9 milijuna stanovnika) izvozi 150 milijardi eura robe, a uvozi 80 milijardi eura robe (podaci za 2019.). Mislim da je lakše vizualizirati kad baratamo stvarnim brojevima.

 Da još lakše vizualiziramo situaciju, čovjek bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću, a po PPP ima 1.5 puta veću.

 

U rang listi država za suicid "jer nismo Luksemburg", stojimo na nelošem 23. (u eu 17.) mjestu pa ono.. ima dvjesta država.. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
11 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gajotres kaže...

Ne zalazim u to, ja kažem da se nama Schengen isplati žestoko zbog gore navedenog dakle Rafali su se več isplatili, pošto je to ovdje tema. Ako netko misli da nabava i iskoristivost Rafala ima ikakve veze s vojskom u debeloj je zabludi. Za 1 milijardu eura smo kupili € i Schengen a Rafali su gratis. 

 Štetno je ovako razmišljati.

Ispada da te Rafale sad možemo gurnuti u prvo žbunje i nastaviti po starom: zimmer frei i barke faren.

Nacija koja se tako ponaša nazaduje, svede se na klaunove kojima je jedini posao izmišljati atrakcije da zabave furešte. To ništa ne košta (ili vrlo malo), daje brze rezultate i "kreativno" je: naprosto kreneš i izmišljaš.

Super je to što @ivan dragi govori o vjeri i optimizmu, ali treba uzeti u obzir i trenutno stanje stvari o čemu priča @Drago i malo aktivnije i promišljenije krenuti svjesno u stvaranje okružja u kojem Rafali neće biti kao sise na piletu.

12 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Bit će svakako primjene za te aeroplanove, za dan Oluje će pustiti lijepe dimne boje, samo treba učiti na greškama Francuza i pogoditi boje kako spada, a ne zasrati kao ovaj lijevi.

 

 

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
ivan dragi kaže...

 Da još lakše vizualiziramo situaciju, čovjek bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću, a po PPP ima 1.5 puta veću.

 

U rang listi država za suicid "jer nismo Luksemburg", stojimo na nelošem 23. (u eu 17.) mjestu pa ono.. ima dvjesta država.. 

 

To jest 2,5 puta veću: 1,5 puta je povećanje za 50%, a 2,5 puta je 250% (povećanje ZA JOŠ 150%) što je stvarni omjer između PPP-a od 30k i od 78k dolara. S tim da plaća i BDP per capita ne moraju imati nikakve veze, odnosno BDP per capita NIJE ISTO što i plaća.

Međutim - prosječni Irac ima "samo" pet puta veću prosječnu plaću - 50.000 eura godišnje, naprama 905*12=10860 eura godišnje.

Po čemu bi očekivao da Irac ima 10 puta veću plaću? Evo ti kako se izračunava BDP: http://www.ekonomskirjecnik.com/definicije/bruto-domaci-proizvod-bdp.html
Država ne mora ni izvoziti ni uvoziti da bi imala BDP.


 

Ovo sa suicidom ne razumijem niti mogu shvatiti kakve ima veze s izvozom.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2021 16:59 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice