Odobravate li kupnju Rafalea?

poruka: 421
|
čitano: 62.666
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobravate li kupnju Rafalea?".
14 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Ne kupuje se oružje da bi se branilo državu nego da se obrani ljude. Dvanaist aviona je "bare minimum" za ikakvu potencijalnu operaciju odvraćanja s obzirom na izgled države. Šta bi sa 3 komada ili 4, koji bi nam možda bili sasma dosta? U pravilu su uvijek 2 na nekakvim remontima i održavanju, dakle s tim dvojčekom šta? 

 

Oćemo li mi njih ikad za išta koristit? Koga boli đon, daj bože da ne ispale nikad ništa na nikoga. Čemu služe iljade nuklearki po svijetu koje od četrspete stoje u kojekakvim štalama i hangarima, a i koliko one koštaju. Što Ameri rade sa 5 iljada aviona? Šta će jednoj Austriji 130 komada aviona? Koga se to Austrijanci plaše? Slovenaca, Čeha? Švicarske možda? Zaštićeni su ko alpski medvjedi do te mjere da im vjerojatno ne treba sljedećih 50 godina ni jedan metak, kamoli avion. Al imaju 130. Mi ćemo imat 12. Realno 8-10.

 

A priče da se moglo ovo ili ono.. U demokracijama, kada neka politička stranka osvoji vlast - dobije čak i proračun države na upravljanje. Kad se oko nekog "troška" iz tog proračuna usuglasi skoro 4/5 političkih predstavnika naroda, s time da nitko nije bio eksplicite protiv, a rijetko se dogovore oko ičega, onda takvu političku odluku nema tko šta "ne odobravat".

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Touche!

 

Iako se slažem s tobom, ostaje samo pitanje:

 

- ukupne cijene

 

- iskoristivosti

 

- prijenosa znanja i vještina (uz razvoj postojećih)

 

- transparentnosti nabave i odluka koje su dovele do nabave

 

- te na kraju ovih točaka, isplativosti...

 

 

Sama odluka je donesena pred izbore, ali to je stara boljka, ono što je napravljeno se ne koristi sve dok se ne pruži prilika da se "svečano otvara" ili još gore se usporavaju projekti da taman budu gotovi pred izbore...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Argumente sam dao. To što ih druga strana ne vidi, iskreno, nije moj problem...

 koji si to argumenti? da nitko ne bi riskirao proračunski minus zbog rata?

jak ti je argument čudo jedno  

 

zamisli samo malo alternativniju blisku povijest u kojoj trump dobiva izbore, nastavlja politiku nemiješanja i povlačenja iz sukoba, pogotovo onih gdje rusija ima interes

zatim zamisli vučića koji prelama ovu šekspirovsku 'to be, or not to be' sjedenja na dvije stolice politiku, prihvaća potpuni vojno-ekonomski savez s rusima, daje im pozicije za vojne baze na jugu europe u zamjenu za podršku napada na kosovo, kojeg bi se trump iz čiste gluposti odrekao jednim cvrkutom na twiteru

 

misliš da bi vučića bolio *urac za europske sankcije u tom slučaju i da ne bi bez problema nahuškao debelu većinu srbije na osvajanje 'vekovnih' srpskih teritorija?

korak dalje ide bih i republika srpska uz tradicionalnu mantru 'svi srbi u jednoj državi'

 

da odmah napomenem, ovo sa srbima je samo najbanalniji i nama nama najbliži primjer koji se bez problema može dogoditi u 21. stoljeću, uz samo mrvu drukčijih političkih obrta koji se ionako događaju non stop

slične nacionalističke priče imaš od mađarske do turske skoro u svakoj zemlji u kojoj neki sličan vučiću dođe na vlast

ali ne, naravno da si ti u pravu i da za to nema baš nikakve šanse, baš kao što nije bilo šanse za iti jedan rat dosad

 

možeš ti imati razmišljanje kakvo hoćeš, ali stari moj, argumenti su ti za*urac i uglavnom se ističe ovo - vi ste glupi i zaostali, a to pak najviše govori o tvojem vlastitom (ne)potencijalu za raspravu na ovu temu

 

A aj ti sad fino dođi u realnost iz svijeta fantazije, ok? Trumpa zaboli ona stvar za Siriju ili Afganistan, ali EU je ključni trgovinski partner USA i tu nema šanse da bi se nešto promijenilo. Pa i trump je pokušao svim sliama spriječiti Sjeverni tok.

Pogledaj malo kartu Europe. Srbija je otok okružen Članicama EU ili NATO saveza. Financije Srbije se temelje na trgovini s EU (među kojima je HR jedna od vodećih zemalja s kojima ima robnu razmjenu i s kojima je u značajnom monetarnom suficitu BTW). Srbija nema niti svojih energenata, niti sirovina niti robe za razvitak svoje ekonomije. Ovisi o svemu tome uvezenom. Zapuca li samo jedan metak prema ikom od susjeda taj otok će se jako brzo nać izoliran. Ne da bi si pucali time u nogu, nego ravno u čelo. Vidi što se Venecueli desilo. Zemlji iznimno bogatoj energentima i ključnim sirovinama - pa bore se u dućanu za toaletni papir. Da Srbija ikog i pokuša napasti, ne bi imali novaca ni za to se boriti. Osvjesti se malo. Ratovi se ne vode zbog ideologije. Isključivo zbog novaca. Ideologija je tu da pokrene nepismenu masu.

I još jednom - to što je nekad posojao neki sukob ne znači da će ga opet ili ikad više biti. Prestani se oslanjati na prošlost. "bilo jednom pa će biti opet" ili "pa to je Balkan" - E to su, frende moj za**rac argumenti... i zašzo bih ja uz takve "argumente" mislio da bih trebao nešto više napisati od ovoga što pišem...

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 12:51 (Gallu).
14 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Ako je u Europi sve tako bajno i krasno zašto recimo jedna Švicarska ili Austrija ima toliko borbenih aviona?

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
evincar kaže...

Ako je u Europi sve tako bajno i krasno zašto recimo jedna Švicarska ili Austrija ima toliko borbenih aviona?

 

 

Oni se ne spremaju da ih Srbija napadne.

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Ok, nisi dao odgovor na pitanje.

Zašto imaju toliko borbenih aviona?

5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
evincar kaže...

Ako je u Europi sve tako bajno i krasno zašto recimo jedna Švicarska ili Austrija ima toliko borbenih aviona?

 

 Očito je normalno da normalne države imaju svoju vojsku, a to uključuje i zrakoplovstvo. Švicarsku sigurno nitko neće napast, pogotovo susjedi, ali što je normalno za funkcioniranje države je normalno za funkcioniranje države.

Live long and prosper.
3 godine
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
evincar kaže...

Ok, nisi dao odgovor na pitanje.

Zašto imaju toliko borbenih aviona?

 

Pa u biti i je - ne boje se susjeda. Gledaju globalno.

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

ne sjećam se da su ispićkavali Irak, Afganistan, ne guraju se s Frenčijim kršiti Libiju i sub-sahelsku Afriku...

 

a opet su uređena držav i hrpu stvari rješavaju referendumom..

 

ah ti zli Švicarci, samo se naoružavaju...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Znači po tebi oni su napredni pa mogu gledati globalno i normalno ja da imaju borbene avione (višestruko više od nas) a kad mi nabavljamo 12 komada glupi smo ko k... jer kaj će to nama. Uglavnom slažemo se da se ne slažemo u tom pogledu. I drago mi je da ćemo ih ipak nabaviti.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

@Filox
Iznenadio bi se koliko je Rafale napredniji. Skoro pa da se ne mogu ni uspoređivat.

Evo što Srbi misle o ospoređivanju, jako dobar članak.

[ANALIZA] Hrvatska sa Rafalom, Srbija sa MiG-29SM: Ko je bolji? - Tango Six


 

 

 

Relativno los clanak, koji ocito iskrivljuje neke cinjenice i/ili umanjuje njihovo znacenje:

 

najstariji primerak koji bi bio isporučen Hrvatskoj imao 10 godina, kao i da je na tim avionima dostupno još oko 60-65 posto resursa.

apsolutno nebitno koliko je avion star, ne radi se o ruskoj tehnici koja se nacelno gleda "po stanju" a ne "po satu". Francuzi ce produziti resurs za dodatnih 2000 sati, a takodjer planiraju avion koristiti minimalno do 2050.

 

Da li se možda moglo ići na neko kratkoročno ili srednjeročno privremeno rešenje, kao što su to u regionu Balkana uradile Srbija i Rumunija, može biti predmet neke druge analize.

Ne vidim niti jedan objektivan razlog zasto bi se jedan portal, iz susjedne drzave, bavio pitanjem sto ce ili nece Hrvatska napraviti za svoj novac (a sve pod okriljem toboznje "brige" za "značajno oslabljenu ekonomiju").

 

makar to bio i modernizovani višenamenski MiG-29SM na koje će biti dovedeni srpski avioni

apsolutno netocno, srbijanski Mig-ovi 29 bit ce dovedeni na SD standard s odredjenim elementima SM standarda, koji se nude kao opcije nadogradnje za starije verzije (tipa detektori radarskog zracenja)

 

FSO – Front Sector Optronics (ili na francuskom OSF) koji kod verzije F3R ima TV senzor, laserski daljinomer i laserski obeleživač što mu omogućuje pasivno uočavanje i pračenje ciljeva, pre svega u vazduhu (prema nekim podacima na daljinama i do 100 km), zbog toga se ne mora uključivati radar što dodatno smanjuje mogućnost neprijatelja da na taj način otkrije avion. MiG-29 ima za današnje uslove izuzetno skroman optoelektronski sistem OEPS-29 malog dometa sa infracrvenim daljinomerom i laserim obeleživačem

FSO ima i infracrveni mod; domet od 100km ovisi o modu (CCD/LRF/IRST), cueingu od ostalih senzora (primarno radar) i meteo uvjetima, te sukladno tome moze biti i puno veci i dosta manji od 100km. Nacelno je razlika 2-3x u korist FSO u odnosu na OEPS-29 (max cca 70km u IRST modu)

 

MiG-29SM može imati jednostavnije sisteme tipa Talisman ili Satelit-2 ili MSP-418K...Za 9.12SM i 9.12SD se takođe nudio IFR kao i integrisanje dva rezervoara za gorivo...dok MiG-29SM može imati motore Klimov RD-33 Serije 2...kod MiG-29SM se nudi i varijanta sa povećanim dometom R-27ER...Nije nemoguće da se na MiG-29SM možda integriše i familija nove rakete vazduh-zemlja H-38...

da, jasno, sve on to moze imati, samo ne znamo da li srbijanski Mig-ovi 29 (koji se usporedjuju) to zaista imaju, pa smo ostavljeni u groznoj nedoumici i nedorecenosti, dakle usporedba jasnog standarda (F3R) i "necega"

 

Kada govorimo o resursima aviona, [...] kod MiG-29 je to prvo bilo samo 2500 sati da bi MiG to kasnije produžio na 4000 sati [...]

ili u slucaju srbijanskih Mig-ova 29, samo oko 700 sati...

 

Rafal jednocevni top GIAT 30M791 kalibra 30 mm sa 125 granata, brzine gađanja 2500 granata u minuti dok MiG-29 ima jednocevni top 9A-4071K (GŠ-30-1) kalibra 30 mm sa 150 granata (kod dvoseda 100) brzine gađanja 1800 m/s

tup

 

I dok prednost Rafala u vazdušnoj borbi i nije toliko velika...

dakle, zakljucak za avion koji moze ponijeti 3x vise ubojnih sredstava, a koja takodjer imaju i veci domet, sa boljim radarom i senzorima, sa manjim radarskim odrazom (dakle, Rafale ce prije "vidjeti" i djelovati nego Mig 29), sa duljim borbenim doletom i "on-station" vremenom, mogucnosti superkrstarenja, sa umrezavanjem s ostalim platformama (avioni u eskadrili, AWACS-i, zemaljske platforme itd) kojeg Mig 29 uopce nema, jest da prednost Rafalea i nije toliko velika... e.p.i.c
Jedina sansa koju Mig 29 ima jest borba u vizualnom dometu, gdje opet ima manje goriva, motori dime pa ga je lakse uociti itd, gdje vecina toga ovisi o pilotu a ne stroju...sanse za takvo nesto su (i inace) prakticki nikakve, doslovno bi se radilo o ocajnickom pokusaju

 

Eto, par detalja koji bas bodu u oko.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 19:21 (FinX).
3 godine
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
evincar kaže...
Znači po tebi oni su napredni pa mogu gledati globalno i normalno ja da imaju borbene avione (višestruko više od nas) a kad mi nabavljamo 12 komada glupi smo ko k... jer kaj će to nama. Uglavnom slažemo se da se ne slažemo u tom pogledu. I drago mi je da ćemo ih ipak nabaviti.

Ne, ne kažem da smo glupi ko kurac. Avioni nam trebaju. Trebaju li nam baš takvi - nisam baš siguran, ali opet niti ne znam postoji li neka druga opcija. Samo kažem da ih ne nabavljamo iz razloga da se obranimo od napada susjednih država.

Slažemo li se ili ne slažemo, jbg - tema je takva - svatko ima pravo iznošenja svog mišljenja... Uglavnom. S ovom temom sam završio. Ionako se nema šta više puno reć. Avioni dolaze i to je to...

11 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Dakle tema je takva gdje svatko može iznijeti svoje mišljenje. Da si tako nastupio od početka, umjesto što si sve druge suprotnog mišljenja više puta nazvao glupima i zaostalima, možda bi bio ozbiljnije shvaćen i uzet u obzir za normalnu raspravu.
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gallu kaže...
evincar kaže...
Znači po tebi oni su napredni pa mogu gledati globalno i normalno ja da imaju borbene avione (višestruko više od nas) a kad mi nabavljamo 12 komada glupi smo ko k... jer kaj će to nama. Uglavnom slažemo se da se ne slažemo u tom pogledu. I drago mi je da ćemo ih ipak nabaviti.

Ne, ne kažem da smo glupi ko kurac. Avioni nam trebaju. Trebaju li nam baš takvi - nisam baš siguran, ali opet niti ne znam postoji li neka druga opcija. Samo kažem da ih ne nabavljamo iz razloga da se obranimo od napada susjednih država.

Nabavljamo ih, među ostalim i da se obranimo od nekih susjednih država.

Nisu tu samo s jednom svrhom. I u DR su Migovi radili stvari za koje nisu baš namijenjeni (npr. napadi na zemaljske ciljeve), Rafali su namijenjeni za sve operacije.

5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gallu kaže...

Ne, ne kažem da smo glupi ko kurac. Avioni nam trebaju. Trebaju li nam baš takvi - nisam baš siguran, ali opet niti ne znam postoji li neka druga opcija. Samo kažem da ih ne nabavljamo iz razloga da se obranimo od napada susjednih država.

Slažemo li se ili ne slažemo, jbg - tema je takva - svatko ima pravo iznošenja svog mišljenja... Uglavnom. S ovom temom sam završio. Ionako se nema šta više puno reć. Avioni dolaze i to je to...

 Pa baš takvi ili ne, na kraju nam je jedino ovo ostalo kao opcija. F-16 bi prekasno bili isporučeni, pa nisu dolazili u obzir. Jako bitna stavka je da mi u 2024. moramo dobiti nove avione, koji bili da bili, jer je to krajnji rok za rashodovanje Migova 21. Onaj tko nije mogao poštovati taj rok, na kraju nije mogao dobit natječaj.

Live long and prosper.
10 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

@Gallu

ok izuzev toga što si u 2 posta napisao da nama niš ne treba do toga da države koje imaju stotine aviona gledaju globalno (da Švicarska je baš globalni igrač posebno sa svojm veličinom i položajem) više manje smo se usuglasili! Tako možeš reću da i mi gledamo globalno u sklopu NATO i EU jer želimo imati zračnu komponentu koja će biti potpuno u skladu s NATO i avione kojih se naši piloti neće morati sramiti kad sjednu u njih i idu vježbat s NATO kolegama.

 

Vrlo rijetki se naoružavaju da bi počeli rat. Jedna od tih rijetkih država je definitvno Srbija koja valjda smatra da će se zvijezde posložiti pa će oni vratiti "vekovne" teritorije vojskom. Zato se oni naoružavaju jer žive u nekoj fantaziji da će se NATO raspast, EU propast, Rusija i Kina postat vasionske galaktičke velesile koje će onda svoju malu Srbijicu pogurati i dat im vjetar u leđa pa će oni tako jaki sve potaracat i napravit toliko željenu Veliku Srbiju. Naravno da su to idiotizmi i da se tak nešto vrlo vrlo vrlo vjerojatno NIKAD neće dogoditi, ali oni eto na to računaju i spremaju se. 

 

Mi ostali se naoružavamo iz potpuno drugih razloga, iako je jedan od njih zemlje poput Srbije ako su ti u susjedstvu. Jer jbg ak ti se agresivan susjed naoružava onda si jako glup ako to mirno gledaš i msiliš da neće biti ništa.

 

Uglavnom došli smo do toga da si od "nama niš ne treba i bacanje novaca" došli do toga da kažeš da nam ipak avioni trebaju samo ne znaš koji. 

 

Kolege proglašavam POBJEDU!!!! Slomili smo Gallu! 

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

....

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 16:30 (opetzajebancija).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Nix kaže...
opetzajebancija kaže...

Dali je bolje uložiti u protuzračnu obranu ili kupiti avione za obranu svoga zračnog prostora...

 

 A danas napreduju i dronovi jako brzo, i oni bi mogli obavljati funkciju obrane zračnog prostora...

 

Osim ako se ne misli napadati, onda treba više uložiti u Avione/dronove...

 Nije, gdje se to protuzračna obrana dokazala protiv aviona 4 i 5 generacije?

 

Istina dronovi napreduju i nisu namjenjeni obrani zračnog prostora.

 

Kasno odgovaram...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/1999_F-117A_shootdown možda je pilot bio previše opušten, pa su ga srušili...

 

Svaki avion ima radarski odraz, mislim da su Kinezi i Rusi usavršili sustav za detekciju aviona sam mali radarskim odrazom.

 Ako budu riskirali i dolazili u domet PZO, neki će sigurno pasti...

 

 

 I Hrvatskoj su trebali zrakoplovi za kontrolu zračnog prostora, a ne napadački avioni. Znaći izbora za jeftinije zrakoplove je bilo, samo nebi bili atraktivni kao ovi i f-16.

 Što bi falilo da su uzeli Aero_L-159_Alca.

 

lp

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 16:41 (opetzajebancija).
15 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
I evo ga 2022 Schengen po hitnom postupku. Magija .......
 
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

 ma sjedni na but-plug...

 

Otkad je OBB provalio "kung-flu" to je sad sveta istina, zli Kinezi su napravili virus, ali ako oni sve kopiraju, od koga li su kopirali virus ?!?!

kung flu, kineska gripa, wuhan flu, ma moze sve... nema nista lose u tim nazivima..

14 godina
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gallu kaže...
Danas u ratu gube svi. Pogotovo oni koji su spremni napasti. Nitko ne želi apsolutni embargo.

 Jedino ako nisi Sjedinjene Američke Države.

12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

...

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 10:59 (opetzajebancija).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...
Nix kaže...
opetzajebancija kaže...

Dali je bolje uložiti u protuzračnu obranu ili kupiti avione za obranu svoga zračnog prostora...

 

 A danas napreduju i dronovi jako brzo, i oni bi mogli obavljati funkciju obrane zračnog prostora...

 

Osim ako se ne misli napadati, onda treba više uložiti u Avione/dronove...

 Nije, gdje se to protuzračna obrana dokazala protiv aviona 4 i 5 generacije?

 

Istina dronovi napreduju i nisu namjenjeni obrani zračnog prostora.

 

Kasno odgovaram...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/1999_F-117A_shootdown možda je pilot bio previše opušten, pa su ga srušili...

 

Svaki avion ima radarski odraz, mislim da su Kinezi i Rusi usavršili sustav za detekciju aviona sam mali radarskim odrazom.

 Ako budu riskirali i dolazili u domet PZO, neki će sigurno pasti...

 

 

 I Hrvatskoj su trebali zrakoplovi za kontrolu zračnog prostora, a ne napadački avioni. Znaći izbora za jeftinije zrakoplove je bilo, samo nebi bili atraktivni kao ovi i f-16.

 Što bi falilo da su uzeli Aero_L-159_Alca.

 

lp

 

Ovaj šta mi je dao negativni lajk :)

 

Može li pojasniti zašto....

 

 Šta je bolje kupiti visoku klasu auto i povremeno ga voziti jer nemaš novaca za održavanje, ili kupiti srednju klasu auto i stalno ga koristi, jer bi i troškovi održavanja trebali biti manji...

 

A Hrvatska nema novaca, za borbene zrakoplove, ipak ih treba osigurati nauružanjem...

 U stvari ima, manje će uložiti u opću zaštitu i boljitak građan ( bolnice da su kraći redovi za pregled , bilo kod specijaliste ili uređajem ), vrtići , škole , parkovi.

 

 

 Kako šta ste primjetili, ubrzan je postupak pristupa Schengen, ipak ruka ruku miluje :) Eu demokracija...

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 11:06 (opetzajebancija).
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

..

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 16:44 (opetzajebancija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Dead kaže...
opetzajebancija kaže...
opetzajebancija kaže...
Nix kaže...
opetzajebancija kaže...

Dali je bolje uložiti u protuzračnu obranu ili kupiti avione za obranu svoga zračnog prostora...

 

 A danas napreduju i dronovi jako brzo, i oni bi mogli obavljati funkciju obrane zračnog prostora...

 

Osim ako se ne misli napadati, onda treba više uložiti u Avione/dronove...

 Nije, gdje se to protuzračna obrana dokazala protiv aviona 4 i 5 generacije?

 

Istina dronovi napreduju i nisu namjenjeni obrani zračnog prostora.

 

Kasno odgovaram...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/1999_F-117A_shootdown možda je pilot bio previše opušten, pa su ga srušili...

 

Svaki avion ima radarski odraz, mislim da su Kinezi i Rusi usavršili sustav za detekciju aviona sam mali radarskim odrazom.

 Ako budu riskirali i dolazili u domet PZO, neki će sigurno pasti...

 

 

 I Hrvatskoj su trebali zrakoplovi za kontrolu zračnog prostora, a ne napadački avioni. Znaći izbora za jeftinije zrakoplove je bilo, samo nebi bili atraktivni kao ovi i f-16.

 Što bi falilo da su uzeli Aero_L-159_Alca.

 

lp

 

Ovaj šta mi je dao negativni lajk :)

 

Može li pojasniti zašto....

 

 Šta je bolje kupiti visoku klasu auto i povremeno ga voziti jer nemaš novaca za održavanje, ili kupiti srednju klasu auto i stalno ga koristi, jer bi i troškovi održavanja trebali biti manji...

 

A Hrvatska nema novaca, za borbene zrakoplove, ipak ih treba osigurati nauružanjem...

 U stvari ima, manje će uložiti u opću zaštitu i boljitak građan ( bolnice da su kraći redovi za pregled , bilo kod specijaliste ili uređajem ), vrtići , škole , parkovi.

 

 

 Kako šta ste primjetili, ubrzan je postupak pristupa Schengen, ipak ruka ruku miluje :) Eu demokracija...

 Kad se kupuju borbeni zrakoplovi onda se ravnaš i po susjedima. A kad vidiš maksimalnu brzinu tvojih Čeha ispada da je jedva dovoljna iako ne i uvijek (Boeing 777 npr.) za ispratiti putničke zrakoplove ako je potrebno.

 Istina brzine su im iste...

 

Ovako smo mogli uzeti 40 tih Čeha, i kontrola neba bi bila potpuna. I još bi ostalo za češko pivo i kobasice :)

Pa i uložiti u bolji radarski sustav.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...

 Istina brzine su im iste...

 

Ovako smo mogli uzeti 40 tih Čeha, i kontrola neba bi bila potpuna. I još bi ostalo za češko pivo i kobasice :)

Pa i uložiti u bolji radarski sustav.

Ti mali Česi su igračke. Ako se već takvo što uzima, ima boljih solucija.

A novi radarski ili PZO sustavi i puno više koštaju.

12 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Old Iggy kaže...
opetzajebancija kaže...

 Istina brzine su im iste...

 

Ovako smo mogli uzeti 40 tih Čeha, i kontrola neba bi bila potpuna. I još bi ostalo za češko pivo i kobasice :)

Pa i uložiti u bolji radarski sustav.

Ti mali Česi su igračke. Ako se već takvo što uzima, ima boljih solucija.

A novi radarski ili PZO sustavi i puno više koštaju.

 Česi su dani kao primjer, pošto Ruske Jak nesmijemo ni pogledati...

  

A radarski sustav moraš imati, za detekciju ... Jer što će te upozoriti ...

 

 

 

16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
opetzajebancija kaže...
Old Iggy kaže...

Ti mali Česi su igračke. Ako se već takvo što uzima, ima boljih solucija.

A novi radarski ili PZO sustavi i puno više koštaju.

 Česi su dani kao primjer, pošto Ruske Jak nesmijemo ni pogledati...

  

A radarski sustav moraš imati, za detekciju ... Jer što će te upozoriti ...

 

 

 

Realno, za to je pogodan od školskih zrakoplova samo FA-50.

Svi ostali su samo školsko / lako borbeni, nesposobni za air policing.

A ulaganje u PZO, mornaricu i niz drugih stvari je neusporedivo skuplje od Rafala...

16 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Kada čujem cijenu jedne rakete onda dođem do zaključka da se nama ne isplati niti braniti od neprijatelja. 3 ispaljene rakete cca milijun dolara.

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Mogu se montirat i "jeftine". Mogu i ove skupe. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice