Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

poruka: 135
|
čitano: 26.077
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha".
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Stric_Jura kaže...

ma ja sam iznenađen, pače - presenečen  !!!!

 

Pa ne bi Hrvati, mi smo pošteni....

 Nek me netko ispravi, možda blatim poštenog čoeka.

 

 

Al da pored službenog dućana i nekolicine drugih dućana netko ima 20+ motora parkiranih u sali i da ih prodaje za 3-5 hiljada kuna manje od maloprodajne cijene u dućanu, ne čini mi se kao pošten poso.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

ma sigurno blatiš poštenog i radišnog Hrvata! kako te nije sram....

 

zaozbač:

 

kompletan sustav poticaja u Hrvatskoj je postavljen totalno krivo, od poljoprivrede gdje se podiže po hektaru polj. površine a ne po urodu s njega, pa ščrbavi baje voze merđane, asfaltiraju si dvorišta i grade  pansion hotele po Viru (provjereno), pa do ovoga - dobio si poticaje za el. vozilo?

 

Daj račun za njega i presliku prometne dozvole da je regan na tvoje ime...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.7.2022 18:26 (Stric_Jura).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Stric_Jura kaže...
kompletan sustav poticaja u Hrvatskoj je postavljen totalno krivo, od poljoprivrede gdje se podiže po hektaru polj. površine a ne po urodu s njega, pa ščrbavi baje voze merđane, asfaltiraju si dvorišta i grade  pansion hotele po Viru (provjereno), pa do ovoga - dobio si poticaje za el. vozilo?

 

Daj račun za njega i presliku prometne dozvole da je regan na tvoje ime...

 Ne znam, danas sam na jednoj zajebanoj uzbrdici vidio tipa kako se vozi u onim motornim kolicima za osobe sa poteškoćama u kretnji i kako iza vuče kolica za plac/špeceraj.

 

Tim ljudima bi ovako nešto spasilo život

https://ebike.hr/proizvod/faster-laki-cestovni-elektricni-cetverocikl/

 

Jer em je praktičnije, em sigurnije, em ne mora razmišljati o benzinu i da mu netko mora na benzinsku, jer se EV isplati baš za ove dućan/pošta/banka/doktor/kavana relacije.

Općenito mislim da je 'lektrika okej zamjena i za skuteriće do 50cc, jer su i tihi, nema prdekanja i zunzurenja u 6 ujutro kad ideš na poso.

 

(Ne znam jel ovaj dotični model išta valja, al kao form-factor mi se čini kao bolja opcija od dosadašnjih rješenja)

 

Baš me raspizdio taj natječaj.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

 

Tko kao rješenje globalnog zagađenja vidi prelazak na električne OSOBNE automobile taj je ili jako glup ili samo ponavlja narativ koji glupima djeluje pametno.

Cijene baterija neće ići dolje (dapače, vjerojatno će rasti i to dosta, bez obzira na litij ili ne-litij, koji ionako čini od 12% - 20% ukupne mase litijskih baterije bilo koje podvrste, a ostatak materijala od bakra preko nikla do kobalta i drugih rijetkih zemljanih metala i drugih materijala sigurno cjenovno raste).

Ako želiš riješiti problem zakrčenosti gradskog prometa i zagađenja zraka, radiš na elektrificiranom gradskom prijevozu koji je svugdje dostupan i jeftin. Tramvaji, trolejbusi, minubusi ("šatlovi") i te fore. Ako ti to nije cilj, onda ideš s narativom o elektrifikaciji osobnog voznog parka gdje auto usporedivih performansi košta duplo, trostruko ili x-tostruko više na auto s motorom s unutarnjim izgaranjem i ne rješavaš problem zakrčenosti prometa unutar grada. (Što ionako nikada nije ni bio cilj te kretenske ideje). 

Povremeno se javi ekipa koja tvrdi da vozi električni auto (bez obzira šta se radi o klincima koji žive s mamama i tatama, ali, eto, kupili oni električni auto, čistili svoju sobu redovito, pomagali susjedima s cekerima, skupi se tko štedi...) i uštedili čudo jedno na gorivu, posebno sada kada cijene divljaju. 

Auto koji ja imam postoji u električnoj verziji i otprilike je dvostruko skuplji. Moj auto košta oko 150 keka, a njegova električna verzija (ista oprema) je preko 320 keka (uz manji domet i tako te fore). 

S obzirom da je moj auto stvarno štedljiv i s obzirom da godišnje potrošim manje od 500 litara benzina jer većinom radim od doma, to je po sadašnjoj cijeni benge od zaokruženih 14 kn/l = 7.000 kuna godišnje, s tim da je vjerojatnije da zapravo potrošim oko 5.000 kuna godišnje na benzin. 

Po toj računici (7.000 kn godišnje) ja bih trebao voziti auto 24 godine UZ BESPLATNU STRUJU (koje više nema na punionicama) da električna verzija postane "besplatna" u eksploataciji u odnosu na benzinsku. 

I sve to uz punjenje na kilometar od stana ili dalje, nemogućnost odlaska do Splita ili dalje na jug bez prethodnog planiranja gdje se puniti, koliko se puniti, koliko gdje stajati itd. 

EU je bizarno disfunkcionalna udruga loših političara koji ne razumiju ni smisao te udruge (slobodno putovanje i trgovina - sve ostale "zajedničke vrijednosti" ne postoje niti su bile ikakav razlog za osnivanje svojedobne trgovinske unije za čelik i ugljen), a i ono što misle da razumiju i da im je posao ne znaju obaviti. 

Sačekajmo da vidimo hoće li EU uopće postojati za par godina (s obzirom da sami politički dužnosnici tako svojski rade na njenom uništenju da niti jedan vanjski neprijatelj da se trudi iz petnih žila ne bi mogao biti toliko efikasan) pa onda raspravljajmo o tome kako će se morati kupovati samo električna vozila. 

 Ali onda se postavlja pitanje, što je rješenje ako želimo zadržati tu komociju posjedovanja osobnog vozila.

 

Električni automobili s današnjim tehnologijama (komponenti vozila/punjača i proizvodnje dovoljne količine el. energije) nisu konačno rješenje globalnog zagađenja, ali do pojave uređaja za teleportiranje i sličnog, EV je trenutno najekološkije moguće rješenje za privatni prijevoz ili barem može to postati kada se sve oko njega razvije do potrebne mjere (čisti izvor el. energije (fuzija, solarna energija, energ. vjetra), 100 % reciklirane baterije ili proizvedene od dostupnih, ekoloških materijala). ICE vozila ne mogu biti čista kao el. vozila te očito zbog toga nisu rješenje, a što prije "usvojimo" el. vozila, to će ona postati dostupnija i manje štetna za okoliš, odnosno velikim proizvođačima će biti u interesu (novac...) razvijati vozila i potrebnu infrastrukturu.

 

Što se tiče baterija, mislim da je pesimistično prognozirati da cijene baterija neće ići dolje. Povećava se broj proizvođača baterija, tj. sve je veća konkurencija, razvijaju se baterije koje imaju sve manje plemenitih i drugih ograničavajućih materijala, polako se razvijaju i otvaraju centri za recikliranje baterija, kao i baterije proizvedene od većinom recikliranih materijala...Sve to bi moglo doprinijeti tome da će im cijene padati, a ako ništa drugo, vjerujem da će se kroz veću prodaju kompenzirati manja dobit po jedinici pa će svejedno cijene biti manje ili će nuditi više za istu cijenu.


Također bih rekao da je pesimistično prognozirati da ćemo do vremena (potencijalnog) ukidanja prodaje vozila s unutarnjim izgaranjem imati tehnologiju baterija (ili neku drugu tehnologiju) koja neće funkcionalno biti usporediva ICE vozilima. Evo CATL je najavio da će već sljedeće godine početi proizvoditi baterije koje će sa svojim kapacitetom omogućiti domet od 1000+ km i punjenje od 10-80 % za 10 minuta, a i uskoro bi se trebale početi masovno proizvoditi "solid-state" baterije koje će također omogućiti veće kapacitete i puno kraća vremena punjenja.

 

8 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

EU je bizarno disfunkcionalna udruga loših političara koji ne razumiju ni smisao te udruge (slobodno putovanje i trgovina - sve ostale "zajedničke vrijednosti" ne postoje niti su bile ikakav razlog za osnivanje svojedobne trgovinske unije za čelik i ugljen), a i ono što misle da razumiju i da im je posao ne znaju obaviti. 

Sačekajmo da vidimo hoće li EU uopće postojati za par godina (s obzirom da sami politički dužnosnici tako svojski rade na njenom uništenju da niti jedan vanjski neprijatelj da se trudi iz petnih žila ne bi mogao biti toliko efikasan) pa onda raspravljajmo o tome kako će se morati kupovati samo električna vozila. 

 

Sve su to osobine ekipe kojima se remote upravlja izvana. Ono sto ekipa u Briselu radi je kao i kod nas, u rangu veleizdaje iliti "bavljenje aktivnostima koje su suprotne interesima gradjana svoje zemlje a u interesu vanjske, trece sile". Nekada se zbog toga islo celom pred 6 mladica s karabinima da ti izbuse kosulju, danas.. ne bas tako. Putin to zove NGO agenturama, Washington lobijima koji su legalni u SAD-u, a Vlado Sheks otvoreno priznaje da je RH Sabor tu samo da "amenuje" cak ne ni odluke iz Brisela, nego odluke donesene u neformalnim politickim grupama tzv "gremijima". Znaci svi ovi cirkusi, teatri i sl, ukljucujuci glasanja, javne prepirke Zokicha i anemicnog, crvene i crne zakacimo macku o rep. Jer crni su crveni a crveni su crni. Ima gazda, ali njega ne vidimo. Nije Biden, jer ni sam ne zna gdje se nalazi dok pada s bicikala, aviona, i cita salabahtere, znaci netko je drugi. Tko je taj misteriozni majstor, ne znam. A ova farbanja u stilu Minigradnje sigurno nece imati happy end. Samo da ne zavrsi s Hiroshimom u Londonu, Berlinu itd.

 

 

 

16 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
wyks kaže...
Ne znam, danas sam na jednoj zajebanoj uzbrdici vidio tipa kako se vozi u onim motornim kolicima za osobe sa poteškoćama u kretnji i kako iza vuče kolica za plac/špeceraj.

 Tim ljudima bi ovako nešto spasilo život

https://ebike.hr/proizvod/faster-laki-cestovni-elektricni-cetverocikl/

 

Jer em je praktičnije, em sigurnije, em ne mora razmišljati o benzinu i da mu netko mora na benzinsku, jer se EV isplati baš za ove dućan/pošta/banka/doktor/kavana relacije.

Općenito mislim da je 'lektrika okej zamjena i za skuteriće do 50cc, jer su i tihi, nema prdekanja i zunzurenja u 6 ujutro kad ideš na poso.

 

(Ne znam jel ovaj dotični model išta valja, al kao form-factor mi se čini kao bolja opcija od dosadašnjih rješenja)

 

Baš me raspizdio taj natječaj.

Onako ukratko, po engliš Mobility Scooters u razno raznim verzijama i varijantama pogona.Kod Niskozemaca oni se legalno voze po biciklističkim stazama.Kod njih su vrlo česta ili normalna pojava na biciklističkoj stazi.

 

 

Aj ti sa takvim skuterom(osoba od 70+godina) kod nas dođi od Črnomerca po Ilici do trga Bana Jelačiča.Teška glavobolja i veliki problemi, ili realno ispalo bi opasno ili ne preporučamo niti pod razno.Ukratko, Hrvatska i biciklističke staze otprilike kao Slon u Staklani.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.7.2022 22:18 (rambox).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
🤮

Ne znam šta može bit gore od maštanja o teleporaciji i drugim sličnim SF 💩
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Upravo zato ne razumijem zašto su mnogi toliko protiv EV vozila kada trenutno znanost ne nudi bolju alternativu. I umjesto da se potiče njihova primjena i ohrabri susjeda što je uzeo EV, najčešće ga se ruga i omalovažava jer je kao za te novce mogao uzeti redni šestak, a ne kosilicu ili koji god drugi epiteti "krase" el. vozila.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Mislim da me nisi dobro shvatio.
5 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
silvio3105 kaže...
🤮

Ne znam šta može bit gore od maštanja o teleporaciji i drugim sličnim SF 💩

 Je, tako su govorili i o "tabletima" u onim prvim ST-ovima. Mi kao vrsta zapravo uzasno kratko postojimo, a jos manje znamo, ali mislimo da smo u najmanju ruku Bogovi. Pa onda mozemo barem mastati u ovom kratkom zivotu. Ili, mozda i postoji nesto nakon njega. Tko zna. Mozda smo samo u nekom matrixu gdje rastemo i posluziti cemo kao hrana nekoj drugoj vrsti kada skupimo dovoljnu tezinu. The truth is out there.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...

 Ali onda se postavlja pitanje, što je rješenje ako želimo zadržati tu komociju posjedovanja osobnog vozila.

 

Električni automobili s današnjim tehnologijama (komponenti vozila/punjača i proizvodnje dovoljne količine el. energije) nisu konačno rješenje globalnog zagađenja, ali do pojave uređaja za teleportiranje i sličnog, EV je trenutno najekološkije moguće rješenje za privatni prijevoz ili barem može to postati kada se sve oko njega razvije do potrebne mjere (čisti izvor el. energije (fuzija, solarna energija, energ. vjetra), 100 % reciklirane baterije ili proizvedene od dostupnih, ekoloških materijala). ICE vozila ne mogu biti čista kao el. vozila te očito zbog toga nisu rješenje, a što prije "usvojimo" el. vozila, to će ona postati dostupnija i manje štetna za okoliš, odnosno velikim proizvođačima će biti u interesu (novac...) razvijati vozila i potrebnu infrastrukturu.

 

Što se tiče baterija, mislim da je pesimistično prognozirati da cijene baterija neće ići dolje. Povećava se broj proizvođača baterija, tj. sve je veća konkurencija, razvijaju se baterije koje imaju sve manje plemenitih i drugih ograničavajućih materijala, polako se razvijaju i otvaraju centri za recikliranje baterija, kao i baterije proizvedene od većinom recikliranih materijala...Sve to bi moglo doprinijeti tome da će im cijene padati, a ako ništa drugo, vjerujem da će se kroz veću prodaju kompenzirati manja dobit po jedinici pa će svejedno cijene biti manje ili će nuditi više za istu cijenu.


Također bih rekao da je pesimistično prognozirati da ćemo do vremena (potencijalnog) ukidanja prodaje vozila s unutarnjim izgaranjem imati tehnologiju baterija (ili neku drugu tehnologiju) koja neće funkcionalno biti usporediva ICE vozilima. Evo CATL je najavio da će već sljedeće godine početi proizvoditi baterije koje će sa svojim kapacitetom omogućiti domet od 1000+ km i punjenje od 10-80 % za 10 minuta, a i uskoro bi se trebale početi masovno proizvoditi "solid-state" baterije koje će također omogućiti veće kapacitete i puno kraća vremena punjenja.

 

 

Kakvu ti "komociju posjedovanja vozila" koju bi ti zadržao daje vozilo koje NE POSJEDUJEŠ i/ili ne možeš posjedovati i ima upola ili triput slabiji domet od ovoga koje sad posjeduješ? (Usput, boli me briga da li mi osobnom autu od 0-100 treba 10 ili 1 sekunda i je li mu maksimalna brzina 190 ili 390 - to ti može činiti bitnim kad ti je 13 godina).

 

Što se tiče toga šta ti smatraš pesimizmom ili ne - nebitno je. Litijske baterije se razvijaju 30 godina, a na kraju famozne Kokamice iz 2000-te imaju podjednake performanse kao najnovije baterije koje sad možeš kupiti. Cijene su padale, ali već dulje vrijeme ne padaju nego rastu. Cijene sirovina potrebnih za te baterije rastu i rast će u dogledno vrijeme. 

 

To što ti misliš da bi se trebalo dogoditi ili će se dogoditi ne događa se. Kad se dogodi - slobodno se javi pa ćemo onda opet razmisliti o prelasku na BEV-ove. 

 

Sva priča o litijskim baterijama je priča o nekim navodnim revolucionarnim pomacima i otkrićima u super zreloj tehnologiji u kojoj se takvi pomaci ne događaju. Jer je tehnologija super zrela. 

 

Cijela Švicarska (ili Japan) putuje svaki dan na posao i s posla vlakovima, pa to ne znači da Švicarci nemaju automobile, ali ih ne koriste za svako micanje iz kuće. Tko želi stvarno učiniti nešto za smanjenje zagađenja koje generira gradski i prigradski promet, riješavat će problem gradskog i prigradskog prometa javnim prijevozom jer vlak ima tisuće puta veću efikasnost od automobila, a trolejbusi i tramvaji stotine puta veću efikasnost. S razvijenim gradskim i prigradskim javnim prometom ti istovremeno višestruko smanjuješ vrijeme putovanja na posao, gužve u prometu, zagađenje iz prometa. A i dalje možeš imati osobni auto koji ti daje slobodu da ideš tamo gdje takvog prometa nema, bilo posao ili dokolica. 

 

Umjesto toga EU će "riješiti" naš problem na taj način da sve ostaje isto, samo svaki pojedinac mora kupovati dvaput i triput skuplje aute. 

 

Istovremeno - proitvodnja nafte i plina se NE SMANJUJE. 

 

Prodaje ekipa električne aute, lete avioni na etanol i vodik, pusta čuda, a - proizvodnja nafte i plina raste. I ugljena. 

 

Čekaj - kakve onda veze ima sva ova priča o elektrifikaciji automobila kad se glavni izvori zagađenja, nafta, plin i ugljen jednako i više troše? Tko je tu lud i kako se u stvarnost uklapaju tvoje vizije onoga što bi trebalo biti s provjerljivom stvarnošću.

Ja se slažem da se zagađenje treba smanjiti, samo šta ova priča s električnim automobilima nema veze s mozgom niti je rješenje stvarnog problema. 

This space for rent!
14 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

evo za što sam ja od elefutrične mobilnosti:

 

https://www.xevcars.com/yoyo/

 

ili još bolje:

 

https://microlino-car.com/en/microlino

 

meni dosta za dva dana puta na posao (ili dan i pol)...

 

ali Drago  unatoč ovome što ti veliš o ekipi koja blagolagoljivo trabunja o el. vozilima (duhovna vertikala Analna Baerbock: pa struja dolazi iz utičnice) a potrošnja Zle Ruske Nafte raste, ne znam jesi li primijetio, ali naveliko se otkazuju komercijalni letovi... valjda mora biti kerozina za vojnu avijaciju ...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

 

 

Vezano za zelenu religiju. Pa, kapitalisti pod plaštom osvještenosti prema ekologiji, osiromašuju, ionako potlačene i obespravljene mase.

 

Lako biti ekološki osvješten, kada ne moraš svaki dan ići raditi, nego živiš kao pijani milijareder.

 

Najveći imperijalisti izgradili svoje industrije i bogatstva na najprljaviji način, na prljavim tehnologijama, robosvkoj(kmetskom) snazi, pa sada zemljama izvan njihovog kruga "elitizma" dijele pamet.

 

Zelena religija, kao i svaka druga reliji nije razumna. To je ključ stvari.

 

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

 

Kakvu ti "komociju posjedovanja vozila" koju bi ti zadržao daje vozilo koje NE POSJEDUJEŠ i/ili ne možeš posjedovati i ima upola ili triput slabiji domet od ovoga koje sad posjeduješ? (Usput, boli me briga da li mi osobnom autu od 0-100 treba 10 ili 1 sekunda i je li mu maksimalna brzina 190 ili 390 - to ti može činiti bitnim kad ti je 13 godina).

 

Što se tiče toga šta ti smatraš pesimizmom ili ne - nebitno je. Litijske baterije se razvijaju 30 godina, a na kraju famozne Kokamice iz 2000-te imaju podjednake performanse kao najnovije baterije koje sad možeš kupiti. Cijene su padale, ali već dulje vrijeme ne padaju nego rastu. Cijene sirovina potrebnih za te baterije rastu i rast će u dogledno vrijeme. 

 

To što ti misliš da bi se trebalo dogoditi ili će se dogoditi ne događa se. Kad se dogodi - slobodno se javi pa ćemo onda opet razmisliti o prelasku na BEV-ove. 

 

Sva priča o litijskim baterijama je priča o nekim navodnim revolucionarnim pomacima i otkrićima u super zreloj tehnologiji u kojoj se takvi pomaci ne događaju. Jer je tehnologija super zrela. 

 

Cijela Švicarska (ili Japan) putuje svaki dan na posao i s posla vlakovima, pa to ne znači da Švicarci nemaju automobile, ali ih ne koriste za svako micanje iz kuće. Tko želi stvarno učiniti nešto za smanjenje zagađenja koje generira gradski i prigradski promet, riješavat će problem gradskog i prigradskog prometa javnim prijevozom jer vlak ima tisuće puta veću efikasnost od automobila, a trolejbusi i tramvaji stotine puta veću efikasnost. S razvijenim gradskim i prigradskim javnim prometom ti istovremeno višestruko smanjuješ vrijeme putovanja na posao, gužve u prometu, zagađenje iz prometa. A i dalje možeš imati osobni auto koji ti daje slobodu da ideš tamo gdje takvog prometa nema, bilo posao ili dokolica. 

 

Umjesto toga EU će "riješiti" naš problem na taj način da sve ostaje isto, samo svaki pojedinac mora kupovati dvaput i triput skuplje aute. 

 

Istovremeno - proitvodnja nafte i plina se NE SMANJUJE. 

 

Prodaje ekipa električne aute, lete avioni na etanol i vodik, pusta čuda, a - proizvodnja nafte i plina raste. I ugljena. 

 

Čekaj - kakve onda veze ima sva ova priča o elektrifikaciji automobila kad se glavni izvori zagađenja, nafta, plin i ugljen jednako i više troše? Tko je tu lud i kako se u stvarnost uklapaju tvoje vizije onoga što bi trebalo biti s provjerljivom stvarnošću.

Ja se slažem da se zagađenje treba smanjiti, samo šta ova priča s električnim automobilima nema veze s mozgom niti je rješenje stvarnog problema. 

 Kada je predviđena zabrana ICE vozila u EU? 2035.? Ja sam uvjeren da ćemo do te godine imate BEV vozilo koje će biti gotovo pa istovjetno današnjem/ondašnjem ICE vozilu (700-1000 km autonomije, punjenje 5-10 min do 90-100 %) uz prednosti koje elektromotor nudi (0 % emisije štetnih plinova (zavisno o izvoru el. energ.), trenutna dostupnost max. okretnog momenta, niska buka, minimalne vibracije, potencijalno manje stvaranje topline...) i to za sličan/isti iznos koji trenutno moramo izdvojiti za ICE, a ako ne za sličan današnji iznos, onda za sličan iznos koji ćemo tada morati izdvojiti za ICE koji će vjerojatno biti skuplji s obzirom na potrebnu tehnologiju koju treba implementirati kako bi se zadovoljile eko norme. Živi bili pa vidjeli, no zašto se ne nadati tome i poticati to jer nije li to u našem dobrom interesu.

 

Razvoj el. vozila / baterija je tehnički započeo tek od pojave Tesle (specifično Model S 2012.) jer do tada nitko nije ozbiljno ulagao u taj segment vozila, a sada gotovo svi veliki proizvođači automobila razvijaju svoje baterije, a tu su i kineske tvrtke koje praktički postaju vodeće u segmentu novih tehnologija EV-a. Ako se litijske baterije i razvijaju kako ti kažeš 30 godina, velika je razlika kada se 30 godina razvija nešto od strane nekolicine tvrtki s vrlo ograničenim budžetom i kada će u sljedećih 10-15 godina to isto nešto razvijati svi za iznose koji su višestruko veći od prijašnjih. I, da, uglavnom čitamo o revolucionarnim pomacima, ali do sada je to bilo većinom na znanstvenoj razini, tj. istraživanjima, ali sada imamo tvrtke iz realnog sektora koje najavljuju proizvodnju takvih "revolucionarnih" baterija (prethodno navedeni CATL 2023., Toyota solid-state baterije prvi model 2025., SCB AG proizvodnja solid-state baterija u Europi 2025., ProLogium proizvodnja solid-state baterija između 2023. - 2025., itd.) pa je za vjerovati da će sve to i biti tako kako najavljuju. No to je pesimizam o kojem sam govorio, odnosno ja iz citiranog ne vidim da ti uopće smatraš da će se to dogoditi ikada.

 

Što se tiče povećanja proizvodnje i korištenja nafte, plina, ugljena. Da, kao što sam i ranije napisao, el. vozila trenutno nisu rješenje tog problema, ali isto tako se ne može ni reći da ne mogu utjecati na rješenje tog problema, tj. da nemaju veze s tim rješenjem. Činjenica je da, za razliku od ICE vozila, oni ne trebaju ugljikovodike za svoj pogon pa ako izbacimo jedan segment potrošnje nafte/plina, izvjesno je da će se i potrošnja iste smanjiti. Sad je trenutno stanje stvari takvo da se to ne bi dogodilo (ili ne u većoj mjeri), čak i da figurativno zamijenimo sva ICE vozila na svijetu s el. vozilima, ali zasigurno je najava zabrane ICE vozila poticaj za razvoj obnovljivih izvora energije i sve veću njihovu primjenu. No i da el. vozila trenutno ne utječu značajno na smanjenje potrošnje ugljikovodika, čine to da smo izmjestili točku zagađivanja izvan gradova, naselja, škola, vrtića, parkova te da lakše kontroliramo zagađenje.

 

Zaključno, mislim da uvijek u raspravi ICE vs (B)EV bude situacija kao i kada su bile rasprave između toga što je bolje, konj ili automobil. Stavio sam već jednom na drugoj temi, ali evo opet karikatura:

9 godina
neaktivan
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Imas i danas 700-1000km dometa,niska buka i ostale gluposti.

Samo cijena je upitna. 

I danas da prijedemo svi na EV postavlja se pitanje infrastrukture.

Ono sto Drago govori to bi se trebalo primjenjivati.

Iako i danasnji dostupan javni prijevoz kasni,prepunjen i ostale gluposti. 

Sve ima svoje mane i prednosti. 

 
3 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Predviđam da će se do 2035. dogoditi odgoda zabrane ICE jer će budale shvatit da je plan pre ambiciozan i da nema ništa od njega.
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...

 Kada je predviđena zabrana ICE vozila u EU? 2035.? Ja sam uvjeren da ćemo do te godine imate BEV vozilo koje će biti gotovo pa istovjetno današnjem/ondašnjem ICE vozilu (700-1000 km autonomije, punjenje 5-10 min do 90-100 %) uz prednosti koje elektromotor nudi (0 % emisije štetnih plinova (zavisno o izvoru el. energ.),

 

A ja vjerujem da će Hajduk do tada osvojiti 10 Kupova i 6 puta pobijediti Real Madrid doma i u gostima. 

 

Daj nešto što postoji, a ne nešto što ti vjeruješ.

 

This space for rent!
2 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
wyks kaže...

 Ne znam, danas sam na jednoj zajebanoj uzbrdici vidio tipa kako se vozi u onim motornim kolicima za osobe sa poteškoćama u kretnji i kako iza vuče kolica za plac/špeceraj.

 

Tim ljudima bi ovako nešto spasilo život

https://ebike.hr/proizvod/faster-laki-cestovni-elektricni-cetverocikl/

 

 

 ja ozbiljno razmišljam prodati automobil kia stonic koji sam kupio nov prošle godine, i kupiti si ovo https://elektropogon.com/shop/elektricni-tricikl-leader-fox-lovelo/

 

pređem godišnje kuća/poso/špeceraj  2,500 km... (bacio sam novce, a još registracija, servisi)..

 

ženče to neće, pa neka ide trajvanom na poso, a ja ću s el. triciklom.. (u košaru stane svašta)

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

 

A ja vjerujem da će Hajduk do tada osvojiti 10 Kupova i 6 puta pobijediti Real Madrid doma i u gostima. 

 

Daj nešto što postoji, a ne nešto što ti vjeruješ.

 

 Realno ne vjeruješ u navedeno jer nemaš na osnovi čega vjerovati u to (ili imaš?). Ja sam rekao i pokrijepio poprilično postojećim dokazima (najave multinacionalnih kompanija) zašto vjerujem da će se ono što sam napisao dogoditi. Uostalom, kao što je kolega maloprije napisao, već sada imaju EV vozila s autonomijom jednakom ICE vozilima, a i punjenje s "običnim" li-ionskim baterijama je već sada na poprilično visokim razinama (pr. Lucid Air - 12 min - 322 km). I sada ispada iluzorno vjerovati da će se u sljedećih 13 godina to dodatno poboljšati s novim tehnologijama baterija i drugih sklopova i da cijene takvih vozila te raširenost infrastrukture neće postati dostupna svima.

 

Vezano uz odgodu zabrane prodaje ICE vozila. Možda se i odgodi u određenim zemljama jer nisu sve članice jednako razvijene, ali opet postoji jedan primjer gdje bi se to moglo dogoditi već 2025. ako bude političkog koncenzusa. Norveška. Već sada u Norveškoj od prodaje svih registriranih novih osobnih vozila do 07.2022., na one s nultom emisijom (hibridi nisu uračunati u to) otpada 79,1 %, odnosno 54177 vozila (od ukupno 68505). Hibridi su 14 % (9612), a ICE su preostalih 6,9 % (4716). Izvor (prijevod). Malo se brojevi na slažu s postocima (+- 20 komada) pa je stvar ili u decimalama ili sl. Primjerice, 2016. je ondje bilo 15,69 % vozila s nultom emisijom plinova, dakle u 6 godina je to poraslo na 79,1 %, a ima i tendenciju da do kraja godine bude nešto više s obzirom na pozitivan trend prodaje takvih vozila.

Za usporedbu veličine brojeva, kod nas je do početka srpnja prodano ukupno 23535 vozila (od toga su 2 % el. vozila, cca. 470).

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 12:29 (kiwi_91).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Dokaz ti je najava/e multimil korporacija?!?!

Btw. vidi kakvu infrastrukturu ima Norveška i odakle dobiva struju. Onda to usporedi s nama.

Što se tiče punjenja EVa, treba uračunati i to da ti brzo punjenje uništava bateriju više od klasičnog, sporog punjenja. Koliko košta zamjena baterije kad krepe te koji joj je životni vijek na brzom, a koji na klasičnom punjaču?
Punit EV je najbolje od 10-70%max.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 12:36 (silvio3105).
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

silvio3105

 

Da, dokaz su najave tvrtki poput Toyote, VW-a, Tesle, CATL, BYD, Mercedesa, BMW-a(...) koje su iskazali vlastitim investicijima vrijednima u desetkama milijarda dolara.

 

Zašto mi ne bismo mogli biti poput Norvežana i isto tako zadovoljili svoje potrebe za el. energijom kroz sljedećih 10-15 godina putem obnovljivih izvora el. energije? Da, vjerojatno nećemo, ali opet pesimizam...

 

Najave za solid-state baterije su da neće (značajno) gubiti kapacitet tijekom punjenja te da su otporne na duboko pražnjenje i brzo punjenje. I zašto smatrati da će buduća tehnologija biti jednaka današnjoj? Pa barem u tehnološkom svijetu se može očekivati svašta kada ima volje i interesa (novac) za razvoj.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Super sve zvuči. Još ako će sve to biti za iste pare. Znači samo dobro zvuči.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 14:28 (silvio3105).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...

 

 Realno ne vjeruješ u navedeno jer nemaš na osnovi čega vjerovati u to (ili imaš?).

 

 

Pa naravno da ne vjerujem kao što ni ti ne vjeruješ u to svoje, ali nastavljaš priču koja nema veze sa energetikom i smislom "zelene transformacije". 

 

Je li razumiješ da je za napraviti BEV automobil potrebno potrošiti VIŠE energije nego za onaj s ICE motorom? Razumiješ li da je to fizikalna zakonitost? Kaže Volvo - 70% je njima skuplja proizvodnja električnog auta od ICE parnjaka. Takav automobil je u startu čim je izašao iz tvornice napravio veći energetski otisak od odgovarajućeg auta s klasičnim motorom. Jeftinije je izliti i izbušiti blok običnog motora sa svim dijelovima nego istaliti materijal i napraviti 500-700 kilograma baterija. Ne radi se o "trenutnoj situaciji" nego o fizici. 

 

Razumiješ li da sva ova priča o tome kako ćemo štediti kao pojedinci, ti, ja, Pero Perić i njegova baka dok korporacije povećavaju potrošnju fosilnih goriva nema nikakvog smisla niti vodi ičemu? 

 

Kaže se u Dalmaciji "štedi na čep, pušta na tipunicu" - to je ono kad pustiš da se kap s čepa boce ocijedi natrag u bocu, a tipunica na bačvi ti otvorena i teče li teče... Koliko je sva "zelena transformacija" smanjila proizvodnju i potrošnju fosilnih goriva bilo kojeg tipa? NULA. 

 

Zato jer najvećim potrošačima - korporacijama koje ti pokušavaju uvaliti priču o jeftinim baterijama koje samo šta nisu - države ni ne pokušavaju ograničiti ni proizvodnju ni potrošnju. Umjesto toga ti, mrav u svemiru, kupuj štedne žarulje, nemoj ostavljati TV na stand by (troši!), kupuj šparne gume visokog energetskog razreda, a na kraju kad odeš do izvora - buši se nafta i teče na sve strane, kopa se ugljen - kako to?, što bi rekao Vojko V. 

 

S jedne strane Bezos i ekipa potroše zilijarde nečega i izgore fosilnog goriva kao neka manja zemlja da bi se on 10 minuta vozikao u raketi, a ti ćeš sistemski problem ekonomije riješiti tako što nećeš ostavljati TV na stand by. 

 

Najviše se emsije CO2 smanjile kad su bile kovidske karantene kad ekipa jednostavno radila od doma. Onda njemački ministar financija rekao da se ljude treba natjerati da idu opet na posao jer je izostanak potrošnje nafte loš za ekonomiju. 

 

Ali ćemo ti prodati električni auto, nema veze. 

 

Znaš kako se mjeri potrošnja konfiguracije? Uzmeš strujna kliješta, staviš ih oko naponskog kabela i dobiješ očitanje. Nebitno tko je što deklarirao koliko mu troši procesor, memorija, grafička disk.  Može svatko pričati što hoće, kliješta pokazuju koliko struje ulazi u PC. 

 

Mi ovdje govorimo o "zelenome" i osobnoj energetskoj štednji, a uz sve "zelene" tehnologije - potrošnja fosilnih goriva raste. Zato jer "tvoja mala kaplja", suprotno onome što ti govore, ne znači doslovce ništa. Imaš dvadesetak korporacija na svijetu koje su odgovorne za 60% emisija CO2 i 70% svog zagađenja, ali tvoj električni auto... lol

 

Sama američka vojska ima karbonski otisak kao čitav Portugal. Nema veze, ti recikliraš boce, spašavaš planet, a isto tako i tvoj budući magični električni auto sa superefikasnim baterijama koje ne postoje niti kao prototip. 

 

OK. 

This space for rent!
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

 

Pa naravno da ne vjerujem kao što ni ti ne vjeruješ u to svoje, ali nastavljaš priču koja nema veze sa energetikom i smislom "zelene transformacije". 

 

Je li razumiješ da je za napraviti BEV automobil potrebno potrošiti VIŠE energije nego za onaj s ICE motorom? Razumiješ li da je to fizikalna zakonitost? Kaže Volvo - 70% je njima skuplja proizvodnja električnog auta od ICE parnjaka. Takav automobil je u startu čim je izašao iz tvornice napravio veći energetski otisak od odgovarajućeg auta s klasičnim motorom. Jeftinije je izliti i izbušiti blok običnog motora sa svim dijelovima nego istaliti materijal i napraviti 500-700 kilograma baterija. Ne radi se o "trenutnoj situaciji" nego o fizici. 

 

Razumiješ li da sva ova priča o tome kako ćemo štediti kao pojedinci, ti, ja, Pero Perić i njegova baka dok korporacije povećavaju potrošnju fosilnih goriva nema nikakvog smisla niti vodi ičemu? 

 

Kaže se u Dalmaciji "štedi na čep, pušta na tipunicu" - to je ono kad pustiš da se kap s čepa boce ocijedi natrag u bocu, a tipunica na bačvi ti otvorena i teče li teče... Koliko je sva "zelena transformacija" smanjila proizvodnju i potrošnju fosilnih goriva bilo kojeg tipa? NULA. 

 

Zato jer najvećim potrošačima - korporacijama koje ti pokušavaju uvaliti priču o jeftinim baterijama koje samo šta nisu - države ni ne pokušavaju ograničiti ni proizvodnju ni potrošnju. Umjesto toga ti, mrav u svemiru, kupuj štedne žarulje, nemoj ostavljati TV na stand by (troši!), kupuj šparne gume visokog energetskog razreda, a na kraju kad odeš do izvora - buši se nafta i teče na sve strane, kopa se ugljen - kako to?, što bi rekao Vojko V. 

 

S jedne strane Bezos i ekipa potroše zilijarde nečega i izgore fosilnog goriva kao neka manja zemlja da bi se on 10 minuta vozikao u raketi, a ti ćeš sistemski problem ekonomije riješiti tako što nećeš ostavljati TV na stand by. 

 

Najviše se emsije CO2 smanjile kad su bile kovidske karantene kad ekipa jednostavno radila od doma. Onda njemački ministar financija rekao da se ljude treba natjerati da idu opet na posao jer je izostanak potrošnje nafte loš za ekonomiju. 

 

Ali ćemo ti prodati električni auto, nema veze. 

 

Znaš kako se mjeri potrošnja konfiguracije? Uzmeš strujna kliješta, staviš ih oko naponskog kabela i dobiješ očitanje. Nebitno tko je što deklarirao koliko mu troši procesor, memorija, grafička disk.  Može svatko pričati što hoće, kliješta pokazuju koliko struje ulazi u PC. 

 

Mi ovdje govorimo o "zelenome" i osobnoj energetskoj štednji, a uz sve "zelene" tehnologije - potrošnja fosilnih goriva raste. Zato jer "tvoja mala kaplja", suprotno onome što ti govore, ne znači doslovce ništa. Imaš dvadesetak korporacija na svijetu koje su odgovorne za 60% emisija CO2 i 70% svog zagađenja, ali tvoj električni auto... lol

 

Sama američka vojska ima karbonski otisak kao čitav Portugal. Nema veze, ti recikliraš boce, spašavaš planet, a isto tako i tvoj budući magični električni auto sa superefikasnim baterijama koje ne postoje niti kao prototip. 

 

OK. 

 Na osnovi čega si zaključio da ne vjerujem u to što pričam? Mislim da sam bio potpuno jasan da vjerujem u to, a nadam se da će biti i bolje od toga što sam naveo jer to samo znači da će i nama svima biti bolje.

 

To je Volvo rekao za XC40 Recharge, je li tako? To im je koji ono potpuno električni automobil u ponudi? Prvi. Nije li to dovoljan dokaz koliko su električni automobili zapravo na početku svog razvoja?

BEV vozilo kada se proizvede ono tehnički više ne stvara emisije štetnih plinova (uvjet: obnovljivi izvor el. energije), dok će tijekom uporabe obični XC40 kontinuirano ispuštati emisije štetnih plinova, a tu je i potrošnja energije koja je potrebna da bi se benzin/dizel i ulje (EV vozilo nema potrebe za uljnim servisom...) proizveli i dopremili do korisnika. Nemam dovoljno podataka kako bi izračunao sve te emisije pa ne znam je li EV ili ICE bolji u toj jednadžbi, ali nekako mi se čini da je i sada (utvrdili smo na početku razvoja) EV u prednosti. Nadalje, pitanje je koliko će težiti baterije u budućnosti. Negdje 2010.-ih je kapacitet bio oko 100-150 Wh/kg, a danas je negdje oko 250-300 Wh/kg. Za solid-state baterije se najavljuje da će biti 400-500 Wh/kg tako da se ipak radi o "trenutnoj situaciji". U budućnosti će fizika ići u prilog EV vozilima.

 

Mislim da nije točno ovo što kažeš da "zelena transformacija" nije ništa smanjila potrošnju fosilnih goriva. To što imamo povećanu proizvodnju i potrošnju istih, ne znači da nismo smanjili potrošnju nego da se vjerojatno povećala industrijalizacija i da je došlo do povećanja standarda ljudi koji si mogu priuštiti određene proizvode, tj. povećala se potražnja za njima, a k tome i njihova proizvodnja. Kada tvrtke poput Toyote (i sve ostale velike kompanije) naprave izvješće na 40+ stranica o učinjenim i planiranim koracima ka ostvarivanju ugljične neutralnosti, nije logično da se i onda ne smanje emisije štetnih plinova ili potrošnje fosilnih goriva po jedinici proizvoda. Postoji podatak da je emisija stakleničkih plinova u EU 2020. smanjena za 34 % u odnosu na 1990. god., a ako dobro shvaćam tekst, 8 % od tog smanjenja se ostvarilo od 2019. do 2020. god.

 

Stav "zašto bih ja smanjio emisije štetnih plinova ako korporacije, osobe, organizacije xy troše puno više?" je vrlo debatna jer treba vidjeti koliko ja doprinesem s tom potrošnjom, a koliko recimo spomenuti Jeff Bezos koji će nam time potencijalno omogućiti istraživanje svemira i zemlje, internet u bilo kojem kutku svijeta i sve ostalo što se financira tim kratkominutnim izletom u svemir.

Po izrečenome ispada da su svi koji čine "sitnice" za očuvanje zemlje i okoliša, glupi i naivni što to uopće rade, a zapravo čine da tebi i tvojoj djeci bude bolje. I to što ti ili ja ne znamo da nešto postoji kao prototip ne znači da on ne postoji. Eno Toyota LQ sa solid-state baterijama se voza po Japanu već mjesecima, a možda i godinu i nešto dana.

14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...
Stav "zašto bih ja smanjio emisije štetnih plinova ako korporacije, osobe, organizacije xy troše puno više?" je vrlo debatna jer treba vidjeti koliko ja doprinesem s tom potrošnjom, a koliko recimo spomenuti Jeff Bezos koji će nam time potencijalno omogućiti istraživanje svemira i zemlje, internet u bilo kojem kutku svijeta i sve ostalo što se financira tim kratkominutnim izletom u svemir.

 

 

Milijarder spiskao milijune da se malo "provoza" raketom i osjeti kako je biti bez gravitacije, i to će nekako magično doprijenti cijelom svijetu. Majko mila što sve neću pročitati.

Ako želiš istraživanje svemira i poboljšanje života, znaš kako to omogućiš? Udariš milijarderima poreze i onda s tim novcem ulažeš u stvarno istraživanje onoga što želiš. Ne nadaš se da će nečija razonoda možda posredno nešto potaknuti.

kiwi_91 kaže...

Po izrečenome ispada da su svi koji čine "sitnice" za očuvanje zemlje i okoliša, glupi i naivni što to uopće rade, a zapravo čine da tebi i tvojoj djeci bude bolje.

 Da, ispadaju glupi i naivni. Hvala što se brineš za nas, ali brate ne treba jer ne pomažeš.

 

Objašnjeno ti je zašto to nema smisla, ali ti ignoriraj činjenice i vjeruj da štednim žaruljama spašavaš okoliš dok apsolutna potrošnja od strane korporacija nezaustavljivo raste.

kiwi_91 kaže...

I to što ti ili ja ne znamo da nešto postoji kao prototip ne znači da on ne postoji.

 To što ja ili te znamo da postoji neki beskonačni izvor energije koji krši sve zakone fizike ne znači da on ne postoji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 18:57 (captain_soap_McTawish).
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
captain_soap_McTawish kaže...

 

Milijarder spiskao milijune da se malo "provoza" raketom i osjeti kako je biti bez gravitacije, i to će nekako magično doprijenti cijelom svijetu. Majko mila što sve neću pročitati.

Ako želiš istraživanje svemira i poboljšanje života, znaš kako to omogućiš? Udariš milijarderima poreze i onda s tim novcem ulažeš u stvarno istraživanje onoga što želiš. Ne nadaš se da će nečija razonoda možda posredno nešto potaknuti.

 

Previše površno gledaš stvari. Ono što Bezos i ostali milijarderi plaćaju je razvoj raketa. Konkretno, Blue Origin-ova New Shepard je raketa koja otvara put za razvoj veće New Glenn koja će nositi satelite i ljude u svemir, a time i doprinijeti čovječanstvu.

 

captain_soap_McTawish kaže...

 

 Da, ispadaju glupi i naivni. Hvala što se brineš za nas, ali brate ne treba jer ne pomažeš.

 

Objašnjeno ti je zašto to nema smisla, ali ti ignoriraj činjenice i vjeruj da štednim žaruljama spašavaš okoliš dok apsolutna potrošnja od strane korporacija nezaustavljivo raste.

 

Jednostavno, teorija velikih brojeva. Po izvoru, spomenuta američka vojska, odnosno Ministarstvo obrane SAD-a, na svoje operacije je od 2001. - 2017. emitiralo staklenički plinova koliko emitira 257 milijuna automobila godišnje. U EU je 2020. (izvor) bilo u upotrebi 246,3 milijuna automobila. I da samo u EU svi prijeđu na EV, u jednoj godini bi se kompenzirala emisija stakleničkih plinova američke vojske u 17 godina. U ovom trenutku to ne bi bilo tako jer ne dobivamo 100 % el. energije iz obnovljivih izvora energije, ali čisto da pokažem veličinu brojeva. Sada ti izbroj koliko ima žarulja u EU/svijetu te koliko bi dobroga napravili po pitanju emisija kada bi svaki pojedinac napravio barem tu trivijalnu stvar, sada ni ne toliko skupu, da zamijeni obične žarulje s LED žaruljama.

 

 


captain_soap_McTawish kaže...

 

kiwi_91 kaže...

I to što ti ili ja ne znamo da nešto postoji kao prototip ne znači da on ne postoji.

 To što ja ili ti znamo da postoji neki beskonačni izvor energije koji krši sve zakone fizike ne znači da on ne postoji.

 

Glupo mi je ovo i komentirati, ali evo zar stvarno misliš da kad primjerice Toyota najavi da će 2025. izbaciti prvi model vozila sa solid-state baterijama da već sada nema prototip istog?

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2022 19:54 (kiwi_91).
9 godina
neaktivan
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Zivil sam u jednoj "pripizdini" do nedavno. Do drugog naselja odnosno posla imao sam 10-15 minuta autom,20-25biciklom,55 minuta javnim prijevozom. 

Mjesto dogadanja svabija,podrucje veoma bogato. Vise milijunasa nego u cijeloj (haha pogodite).

Opcija da kisnem ne svida mi se,opcija putovanja 5 puta duze nema smisla. Ostaje ti automobil. 

Sto mozemo zakljuciti iz ovog posta?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Ovo je smiješno od prve rečenice da su "električni automobili na početku svog razvoja" (ali ih već sada propišimo kao obavezne jer ti "vjeruješ", a na početku razvoja?) preko Bezosa "istraživača svemira" do konačnog zaključka da su "svi koji čine "sitnice" za očuvanje zemlje i okoliša, glupi i naivni što to uopće rade".

 

Pričaš svoje i uopće ne čitaš što ti govorim.

 

Sve da su električni automobili isplativi i dostupni - neće učiniti ništa za očuvanje okoliša. Objasnio sam ti zašto. Ja, kao i 99% ljudi na planeti, jesu za očuvanje okoliša, ali električni automobili veze nemaju s pričom koju su ti prodali uz njih. 

 

Ti i dalje daviš s tom istom pričom za koju je razvidno iz stvarnih brojki - potrošnje nafte, performansi i cijene tih autombila da ne funkcionira - ali ti "vjeruješ". 

 

Ja s vjernicima ne mogu raspravljati o njihovoj vjeri niti o tome ikada raspravljam, ali isto tako očekujem od njih da mi svoju vjeru ne nabijaju na nos kao "istinu" ili da od mene pokušavaju napraviti vjernika. Sasvim sam ozbiljan. Ti si vjernik koji je stvarni ekološki, tehnološki i politički problem sveo na okvir vjere, u tvom slučaju pseudoekološkog trabunjanja koje se nimalo ne obazire na stvarne podatke iz svijeta već na neku budućnost koja će dokazati da je tvoja vjera prava vjera. 

 

Slobodno mi se javi kad dođe taj Sudnji dan i Drugi dolazak "when The Man comes around", ali je kao metoda racionalne rasprave pozivanje na buduće događaje kao argment za sadašnjost - budalaština. 

This space for rent!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Da si kocka šećera i da ćeš se otopiti na kiši.
Idem bajkom cijele godine na posao. 8-9km u jednom smjeru.
Budi muško, pokisni ali spasi ovu planetu i život na njoj!

A i to ti se isplati. Jeftiniji ćevapi od benzina.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2022 0:28 (silvio3105).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
silvio3105 kaže...
Da si kocka šećera i da ćeš se otopiti na kiši.
Idem bajkom cijele godine na posao. 8-9km u jednom smjeru.
Budi muško, pokisni ali spasi ovu planetu i život na njoj!

A i to ti se isplati. Jeftiniji ćevapi od benzina.

 Isao sam i 13 kilometara u jednom smjeru i Po kisi i snijegu. Bez baterije. 

Ne zelim. Vise. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice