Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

poruka: 135
|
čitano: 26.035
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha".
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Kužim i znam zq nju,no mislim da je više slovenska već naša. 100% HR NE ne bi želio iz gore navedenih razloga.
Nego, kom za PDF?
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Koje deseto? Pitao si od kuda dolazim do zaključaka, dao sam ti par izvora.
I ponoviti ću opet. Nuklearne elektrane u normalnom radu ispuštaju radioaktivne izotope u okoliš (da i sr90) pa se ti pravi veliki stručnjak i dalje tvrdi da nije istina, Al ok...
Ti izotopi mogu ili ne moraju uzrokovati maligne promjene na tkivima ljudi. Ali u krajnjem slučaju i u najmanjim količinama mogu. Kao što postoje varijacije u okolišu, tako postoje i biološke varijacije od jedinke do jedinke. Što će ubiti jednoga, neće drugoga itd...
Mogu i ja reć - ne tagiraj me ako ćeš mi izlagati netočne informacije i stavljati smajliće ko neka osnovnoškolka.
Pitaš pitanja koja se ne mogu dovesti u uzročno posljedičnu vezu.
Životni vijek čovjeka ovisi o mnogo čimbenika. I ne možeš uspoređivati Hrvatsku i Japan s nuklearkama ili bez nikako.
7 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

 

Okej - daj neku studiju za bilo koju NE koliko je ljudi "mutiralo" i/ili dobilo rak od "Sr90". Ili bilo čega "u ispustu" (lol) nuklearke. 

 

 

 

Nazalost slazem se s tezom o mutantima. Josko Joras je ociti primjer Slovenskog mutanta. U Istri.

15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...
Gebirgs kaže...


Kao sto je ona gospodja rekla jednom - Neka jedu kolace.

 

"Neka voze Tesle" - prilagođeno za 21. stoljeće

 

 

 Rekao je Elon Musk 2014e, 2015e, 2016e, 2017e, 2018e, 2019e, 2020e, 2021e, 2022e, da će se Tesla za godinu, max dvije, sama voziti pa this time next year morat ćeš promjenit šalu, časna Muskova!

 

(Osim ako je sa '22' mislio stoljeće, onda mu je prava!)

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Čisto kad sam već u temi da spomenem kako sam danas dobio genijalan mail iz jednog motor shopa, kako moja prijava za električni skuter nije prihvaćena - jer je, citiram - "vjerojatno neko uzeo poticaje za svoju 4. Teslu od pola milijuna kuna."

 

Najgluplji poticaj kojeg smo donjeli iz nekoliko razloga:

1. U istom talonu su i fizičke i pravne osobe, što znači da se za iste novce takmičimo ja - koji sam mislio uzeti skuter jer mi je ured 5km od posla - i netko tko bi uzeo 40 skutera za iznamljivanje.

2. U istom talonu su i automobili i električni skuteri, znači da se za iste novce takmičimo ja i gorespomenuti kupac 4. Tesle od 500-750 000 kuna. 75000 kuna maksimuma koji se može dobiti i za tu milijunsku Teslu pokrio bi 10 električnih skutera.

3. U istom talonu smo ja, sasvim zdravi čovjek koji eto ne želi paliti automobil za tih 5km (al eto ne smijem doći pred klijente znojan od bicikle, jer onda ne treba ni skuter ni bicikl jer neću imati posao) i osobe sa posebnim potrebama i invaliditetom kojima bi električna trokolica olakšala život, pa sam se uopće prijavljivanjem osjećao kao pizda.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2022 21:14 (wyks).
Moj PC  
9 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
wyks kaže...

...

 e sad bi ti da birokracija nekog kujca i radi

jel nije dovoljno što su kopipejstali eu natječaje, sad bi još i da mućnu glavom

12 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Gallu pozdrav,

 

Uzimas za pravilo ekstremne situacije. Ekstremne situacije koje se nisu do sada dogodile. 

 

Neki put moras stati.

 

Lp

 

 

 

 

 

 

vicious
14 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Stroncij koji se "nehotično izljeva" uokolo nuklearki je toliko zanemariv da ga ni detektori ne registriraju. Svih sto posto sr90 u prirodi nalazimo ili kao posljedicu testiranja oružja, Cernobila ili Fukusime.

 

https://www.epa.gov/radiation/radionuclide-basics-strontium-90

 

Nisam vidio da radnici u Krškom nakon smjene u dzepovima iznose stroncij pa ga bacaju okolo po livadama.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
5 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Za one koji se boje prirodnog zračenja, jedan fun fact, ubuduće izbjegavate Trg bana Jelačića u Zagrebu jer mramor kojim je popločan zrači više od prosjeka u Zagrebu.
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
picajzla0707 kaže...
wyks kaže...

...

 e sad bi ti da birokracija nekog kujca i radi

jel nije dovoljno što su kopipejstali eu natječaje, sad bi još i da mućnu glavom

 I EU je super, uvest će poreze za "aute koji idu na šporkicu" a sad milijarde dati za kupnju "auta koja ne idu na šporkicu" (ako zanemarimo rudnike litija u Africi i ako zatvoriš rolete u na istočnim prozorima zgrade EU parlamenta u Briselu da se ne vidi čađavi oblak lignitskih TE iz Njemačke.

 

A te milijarde će posisati ekipa koja kupuje 4. Teslu za svoj Jutjub kanal ili koja je maloumna pa daje 300 000 kuna za Renault Zoe - automobil ranga 85 000kn vrijedne Dacie Sandero.

I šta onda? Onda će prljava bagra koja vozi prljavu Daciu imat zabranu ući u grad s tim prljavim, prljavim vozilom, dok će se po Čamps Elizeju vozikat Benard Arnault i Sonja Kovač.

 

I onda će doći trenutak kada malo i padnu cijene tih EVa, al onda neće biti više poticaja jer makronekonomski pokazatelji pokazuju da je nakon 10000 godina pržuna iz pakla izmigoljila Margaret Tatcher pa je došlo vrijeme austeritija.

 

Al dobro.

 

Reko je Elon Musk 2014e, 2015e, 2016e, 2017e, 2018e, 2019e, 2020e, 2021e i 2022e da će za godinu, dvije max, doći EV za mase od 25000$, pa je 2014e podigao cijene za 3000$, 2015e podigao cijene za 3000$, 2016e podigao cijene za 3000$, 2017e podigao cijene za 3000$, 2018e podigao cijene za 3000$, 2019e podigao cijene za 3000$, 2020e podigao cijene za 3000$, 2021e podigao cijene za 3000$, i 2022e podigao cijene za 6000$ pa je danas mali obiteljski sedan za mase Tesla Model 3 jeftinih 60 000€.

 

Pa nekako ne gajim nadu da će raja ikad dobit poticaj.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Apropo poticaja, nekad davno sam gledao neku dosadnu debatu iz 80tih na VHS ytube.. [...]  o tomu kako je Eisenhower drzao davno (danas bi to bilo isto davno) govor u kojem je govorio kako ce iskoristiti nuklearnu energiju da i sirotinja dobije struju, a ne samo instant opekline 4.stupnja od setanja Japanom. Ugl, tamo neki reaktor u SADu je cekao 20 godina (doba debate) za dozvolu, tek nedavno ga napravili, pa zašto?

 

Kako to vec ide, netko je smislio "stroncij" kako sirotinja ipak ne bi dobila jeftinu struju pa su počeli sa spikama kako je zemlja prenapučena, naravno prenapučena sirotinjom jer nije problem sa populacijom koja nije sirotinja. Musk ih ima sedmero. Da je Kenijac bio bi na svakom plakatu Greenpeacea ili neke druge "spasimo zemlju" organizacije.

 

Kad drzava daje novce sirotinji onda je to socijalna pomoc. Kad dadne Musku, 40 milijardi onda je to poticaj za zelenu tranziciju. Jer nema inflacije kada drzava da 10 zilijuna na sanacije spekulantskih kredita. Al kad sirotinji podjeli parsto dolara, onda je sirotinja kriva sta je dobila novce. Fuj novac.

 

Ali eto, da bi izgradio reaktor, 20 godina dozvola i istraživanja seksualnih navika vodenbuba. Nije do sigurnosti niti stroncija vec je do toga da sirotinja ostane sirotinja.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Kakve ekstremne situacije spominjem?
12 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
DexCro kaže...
Ne razumijem čemu služi ovaj lov na vještice koje se sada zovu zeleni. Potsjeća me na redovito prozivanje jugokomunjara koji su i dan danas krivi za sve. Nisu nikakvi zeleni donosili zakone i odluke nego demokratski izabrana vlast koja u Njemačkoj (za razliku od HR) ponešto i razmišlja i planira. Ako u vlasti i ima zelenih, to je zato jer je to odraz volje naroda, a ne neke mračne sile koja u sjeni kuje propast čovječanstva.
Ekološko okruženje u kojem živimo posljedica je više stotina godina uništavajućeg djelovanja. Optuživanje nekakvih zelenih ili jedne tinejđerice za nastalu situaciju je blago rečeno retardirano.

DexCro pozdrav, 

 

Stvar je da su ti zeleni u Njemackoj dosli na vlast kroz program zatvaranja nuklearki (koje unistavaju Njemacku dok recimo ne unistavaju Francusku koja ih ima daleko vise) i stvaranja price o viktimizaciji kao posljedici djelovanja istih - to je bilo non stop na tv-u - vezivanje po tracnicama. Kada je postalo jasno jos i prije ukrajinske krize da je "car gol" i da je jedino sto im moze pomoci nuklearna energija, zeleni se ne zele uhvatiti te price jer ona znaci politicku smrt. Ne samo njima nego bilo kome tko je se dotakne. Vjerojatno ce oni bit i najveci  kriticari stranke koja pokrene zahtjev za ponovo stavljanje u pogon nuklearki. Porast emisije CO2, nakon godina smanjenja, dogodio se nakon "diesel gatea" i povratka benzinskih motora. To je bilo rjesenje istih onih politicara i ekologa koji su doputovali sa 150 privatnih mlaznjaka na zadnji skup o globalnoj ekologiji. 

 

Bio sam komentirao jedan slucaj iz Nizozemske u kojem zeleni zahtjevaju vecu uporabu elektricnih vozila te u isto vrijem zahjevaju zatvaranje rudnika u Africi iz kojih dolaze materijali za komponente tih vozila. Kao rijesenje tome javila se neka kompanija iz Nizozemske koja je pronasla te elemente (kobalt i jos nesto) na rubu epikontinentalnog shelfa na dubinama izmedju 2500-3500m. Razvili su sustave rudarenja i prijenosa rude uz pomoc kompresora na povsinu mora tj brod/platformu. U tom trenutku zeleni su sabotirali taj projekt jer unistava morsko dno (morsko dno na dubinama vecim od 100m je pustinja).

 

U Sjevernom moru bilo je +100 platformi. Vadile su plin i naftu zadnjih 50tak godina. Sada su ih zamjenili sa tisucama vjetrenjaca. Kako se sa time ne unistava morsko dno? tko je odgovoran za to?

 

Ako ces blize primjere, onda imas onog eko parazita Vjeran Pirsica koji se zalagao za ne dolazak LNG terminala na otok Krk. Pricao je price kako ce se moru oko postrojenja sniziti temperatura, okolis unistit otpadom, bukom i dimom iz cimunjere broda, da postrojenje moze eksplodirati (drugdje po svijetu sto sam vidio npr Klaipeda, Ras Laffan ili Chiba nece) i 100 drugih izmisljotina, dok sam pogled na njega otkriva nemar i svakodnevno prekomjereno zagadjivanje okoline za koju ga nije briga. 

 

Sto se tice tinejderice Grete, ona isto snosi odgovornost. Netko tko ima privilegiju stajati na skupu vodja najvecih gospodarstava Zemlje i drzati im lekcije te silovati energetske promjene bez da daje ikakva rjesenja za to ili sabotirati rjesenja, treba snositi odgovornost. Dok ju ne vidim da zivi u spilji, sve drugo je cisto licemjerstvo. Prica o njezinom ispranom mozgu, intelektu i nedostatku istoga je druga prica. To sto je mlada zena samo znaci da ju treba jos vise stisnuti da se nauci odgovornosti za svoja djela i racionalnom razmisljanju - tradicionalnim zenskim kriptonitima. 

 

Meni je jasno da nam oni nisu potrebni za ocuvanje planeta. Ljudi su to radili puno prije (pronalazeci bolje tehnologije) nego je ekologija postala osobno parazitsko profitabilno zanimanje. 

 

Lp

 

 

vicious
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Nije samo stroncij. Imaš cijeli niz izotopa koji iz ne izlazi tijekom njihovog normalnog radnog vijeka.
I te količine kolike god da jesu, nisu beznačajne.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18082395/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18067131/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17587361/
16 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
ivan dragi kaže...
zuper kaže...
Možeš se kupati u vodi ispod koje su kontrolne šipke, a vi pričate o nekakvom ispuštanju radioaktivnog materijala...

 Jedini (štetni) problem kod nuklearki je zapravo rudarenje.

 

Zapravo, moze ti past komad zbuke na glavu ako koji slucajem beres sparoge tik uz NE.

 

Problem nuklearki (uz nuklearni otpad) je baš to dobivanje/rudarenje goriva. Evo kako izgleda izljevanje radioaktivne šljake:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Church_Rock_uranium_mill_spill

 

Nuklearna energija je prljava isto kao i fosilna. Ne nasjedajte na bajke o čistoj energiji i lijepim nuklearkama sa cvjetnim livadama oko njih na kojim pasu kravice.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
viciousone kaže...
 To sto je mlada zena samo znaci da ju treba jos vise stisnuti da se nauci odgovornosti za svoja djela...

 

 Bravo stari! Ženama konačno netko treba pokazati gdje im je mjesto!

15 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

pročitah sve (divan odmor od posla - opsežan prijevod uputa za cestovni valjak, dizelaš, švapska proizvodnja ) i nikako prežaliti što još (?) nemamo elektrane na glupost. neiscrpna i dozlaboga čista te nepatvorena energija. izvor u gotovo svakom domu (iako u mojoj ulici samo njih dvojica - bez mene - mogu napajati čitavu županiju; ja bih si sam mogao ganjati klimu i grijanje + toplu vodu + kuhanje + računala + bojler + ... sve), nikakvih birokratskih dopuštenja ili atesta. nema mjesečnih računa. nema "ispada sustava" i "redovnih održavanja". ma ... čista komunistička utopija tipa zvjezdane staze. onda se probudim i spoznam gdje sam pa srknem kavu, kako bih anomalije mogao proizvoditi brže, djelotvornije i nadasve energično te s voljom i pravodobno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 18:33 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Nuklearne elektrane isto nisu med i mlijeko. I one ispuštaju radioaktivne tvari direktno u okoliš. Bolje su od ugljena, to je sigurno. Ali trebaju li nam kancerogeni i mutageni elementi u hranidbenom lancu?

 Pretpostavljam da si pokušao dobiti struju iz krumpira? 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 21:29 (telefon 2).
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Uspio dobiti...
16 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Zeleni su Talibani 21og stoljeca i dobar razlog za garantiranje abortusa ustavom.

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.7.2022 2:19 (borgware).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Gallu generalno cijenim tvoje upise i dijelimo istu ekolosku osvijestenost, ali ne slazem se oko tvojih pogleda oko nuklearne energije. Ok, mozda ispusta nuklearka nesto radioaktivnog materijala u okolis, ali uz sva sranja kojima su nasa tijela bombardirana danas, mislim da je to zanemarivo.

 

Koliko samo elektronike svako od nas ima u svom domu? Wi-Fi na svakom koraku, mobiteli zracenja na sve strane i od ko zna kuda. Koliko otrova samo trpamo u sebe, raznih kola, zvaka i ostalih umjetnih govana? I jos uz to moramo udisati zagadjen zrak od auspuha automobila, raznih ugljenara i sl. Jebi ga..nije nuklearka cvijece, ali nemamo bolju alternativu dok fuzija ne postane stvarnost.

 

A uz nove tehnologije, nuklearni i mini nuklearni reaktori ce biti jeftiniji, sigurniji, brzi za izgradnju i imati bolje iskoristenje.

 

Evo jedan video od popularnog Kurzgesagta koji govori o smrtima u svijetu uzrokovanima od nuklearne energije, naspram drugih izvora energije (sve informacije potkrijepljene izvorima kao i uvijek):

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
@Chayy - alternative imamo. 6-7TWh hidropotencijala leži neiskorišteno. Hidroelektrane mogu služiti i kao spremnik energije pa tako dopustiti i veće korištenje drugih OIE.
Vidi zadnja 3 linka koja sam stavio. Prema njima nikako ne bih rekao da su radijacija i radioaktivni materijal koji dolaze iz NE beznačajni...
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.7.2022 19:28 (Gallu).
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

... a ništa ne govori "prirodni sklad" kao tisuće tona betona koji zaustavlja vodeni tok i mijenja ekosustave nizvodno...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
A i nuklearke se rade od cvijeća.
Sve elektrane utječu na okoliš. Ali sve ne truju ljude...
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.7.2022 19:27 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
wyks kaže...

Čisto kad sam već u temi da spomenem kako sam danas dobio genijalan mail iz jednog motor shopa, kako moja prijava za električni skuter nije prihvaćena - jer je, citiram - "vjerojatno neko uzeo poticaje za svoju 4. Teslu od pola milijuna kuna."

 

Najgluplji poticaj kojeg smo donjeli iz nekoliko razloga:

1. U istom talonu su i fizičke i pravne osobe, što znači da se za iste novce takmičimo ja - koji sam mislio uzeti skuter jer mi je ured 5km od posla - i netko tko bi uzeo 40 skutera za iznamljivanje.

2. U istom talonu su i automobili i električni skuteri, znači da se za iste novce takmičimo ja i gorespomenuti kupac 4. Tesle od 500-750 000 kuna. 75000 kuna maksimuma koji se može dobiti i za tu milijunsku Teslu pokrio bi 10 električnih skutera.

3. U istom talonu smo ja, sasvim zdravi čovjek koji eto ne želi paliti automobil za tih 5km (al eto ne smijem doći pred klijente znojan od bicikle, jer onda ne treba ni skuter ni bicikl jer neću imati posao) i osobe sa posebnim potrebama i invaliditetom kojima bi električna trokolica olakšala život, pa sam se uopće prijavljivanjem osjećao kao pizda.

 

Eto da citiram sam sebe.

 

Ako se pitate da li lova ide negdje drugdje osim u Tolušićeve vinske podrume, nešto je otišlo i da skalperi preprodaju e-skutere vrijednosti 13-16000 kuna za 9-10000kn na Njuškalu.

https://www.njuskalo.hr/elektricni-skuteri/city-coco-skuteri-amortizerima-oglas-30992736

 

I vrh, utukli smo 110 000 000 kuna da financiramo nečiju Teslu od 750 000 kuna, ili da MRSI NAUTIC naguramo u džep par hiljada kuna po motoru.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

ma ja sam iznenađen, pače - presenečen  !!!!

 

Pa ne bi Hrvati, mi smo pošteni....

Ju je je? Je ju je!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Misliš iznenadjen(Šojić voice) ?
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
wyks kaže...

 I EU je super, uvest će poreze za "aute koji idu na šporkicu" a sad milijarde dati za kupnju "auta koja ne idu na šporkicu" (ako zanemarimo rudnike litija u Africi i ako zatvoriš rolete u na istočnim prozorima zgrade EU parlamenta u Briselu da se ne vidi čađavi oblak lignitskih TE iz Njemačke.

 

A te milijarde će posisati ekipa koja kupuje 4. Teslu za svoj Jutjub kanal ili koja je maloumna pa daje 300 000 kuna za Renault Zoe - automobil ranga 85 000kn vrijedne Dacie Sandero.

I šta onda? Onda će prljava bagra koja vozi prljavu Daciu imat zabranu ući u grad s tim prljavim, prljavim vozilom, dok će se po Čamps Elizeju vozikat Benard Arnault i Sonja Kovač.

 

I onda će doći trenutak kada malo i padnu cijene tih EVa, al onda neće biti više poticaja jer makronekonomski pokazatelji pokazuju da je nakon 10000 godina pržuna iz pakla izmigoljila Margaret Tatcher pa je došlo vrijeme austeritija.

 

Al dobro.

 

Reko je Elon Musk 2014e, 2015e, 2016e, 2017e, 2018e, 2019e, 2020e, 2021e i 2022e da će za godinu, dvije max, doći EV za mase od 25000$, pa je 2014e podigao cijene za 3000$, 2015e podigao cijene za 3000$, 2016e podigao cijene za 3000$, 2017e podigao cijene za 3000$, 2018e podigao cijene za 3000$, 2019e podigao cijene za 3000$, 2020e podigao cijene za 3000$, 2021e podigao cijene za 3000$, i 2022e podigao cijene za 6000$ pa je danas mali obiteljski sedan za mase Tesla Model 3 jeftinih 60 000€.

 

Pa nekako ne gajim nadu da će raja ikad dobit poticaj.

 

Tko kao rješenje globalnog zagađenja vidi prelazak na električne OSOBNE automobile taj je ili jako glup ili samo ponavlja narativ koji glupima djeluje pametno.

Cijene baterija neće ići dolje (dapače, vjerojatno će rasti i to dosta, bez obzira na litij ili ne-litij, koji ionako čini od 12% - 20% ukupne mase litijskih baterije bilo koje podvrste, a ostatak materijala od bakra preko nikla do kobalta i drugih rijetkih zemljanih metala i drugih materijala sigurno cjenovno raste).

Ako želiš riješiti problem zakrčenosti gradskog prometa i zagađenja zraka, radiš na elektrificiranom gradskom prijevozu koji je svugdje dostupan i jeftin. Tramvaji, trolejbusi, minubusi ("šatlovi") i te fore. Ako ti to nije cilj, onda ideš s narativom o elektrifikaciji osobnog voznog parka gdje auto usporedivih performansi košta duplo, trostruko ili x-tostruko više na auto s motorom s unutarnjim izgaranjem i ne rješavaš problem zakrčenosti prometa unutar grada. (Što ionako nikada nije ni bio cilj te kretenske ideje). 

Povremeno se javi ekipa koja tvrdi da vozi električni auto (bez obzira šta se radi o klincima koji žive s mamama i tatama, ali, eto, kupili oni električni auto, čistili svoju sobu redovito, pomagali susjedima s cekerima, skupi se tko štedi...) i uštedili čudo jedno na gorivu, posebno sada kada cijene divljaju. 

Auto koji ja imam postoji u električnoj verziji i otprilike je dvostruko skuplji. Moj auto košta oko 150 keka, a njegova električna verzija (ista oprema) je preko 320 keka (uz manji domet i tako te fore). 

S obzirom da je moj auto stvarno štedljiv i s obzirom da godišnje potrošim manje od 500 litara benzina jer većinom radim od doma, to je po sadašnjoj cijeni benge od zaokruženih 14 kn/l = 7.000 kuna godišnje, s tim da je vjerojatnije da zapravo potrošim oko 5.000 kuna godišnje na benzin. 

Po toj računici (7.000 kn godišnje) ja bih trebao voziti auto 24 godine UZ BESPLATNU STRUJU (koje više nema na punionicama) da električna verzija postane "besplatna" u eksploataciji u odnosu na benzinsku. 

I sve to uz punjenje na kilometar od stana ili dalje, nemogućnost odlaska do Splita ili dalje na jug bez prethodnog planiranja gdje se puniti, koliko se puniti, koliko gdje stajati itd. 

EU je bizarno disfunkcionalna udruga loših političara koji ne razumiju ni smisao te udruge (slobodno putovanje i trgovina - sve ostale "zajedničke vrijednosti" ne postoje niti su bile ikakav razlog za osnivanje svojedobne trgovinske unije za čelik i ugljen), a i ono što misle da razumiju i da im je posao ne znaju obaviti. 

Sačekajmo da vidimo hoće li EU uopće postojati za par godina (s obzirom da sami politički dužnosnici tako svojski rade na njenom uništenju da niti jedan vanjski neprijatelj da se trudi iz petnih žila ne bi mogao biti toliko efikasan) pa onda raspravljajmo o tome kako će se morati kupovati samo električna vozila. 

This space for rent!
12 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
A i nuklearke se rade od cvijeća.
Sve elektrane utječu na okoliš. Ali sve ne truju ljude...

Ne valjaj pizdarije.

 

Hidroelektrane imaju potrebu promijeniti kompletan ekosustav podrucja gdje se radi akumulacijsko jezero.

Uopce nije do betona nego do same izmjene terena.

 

Nuklearna energija je najbolje sta imamo, mozes ti trkeljat o stronciju i ostalom kolko zelis.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...
Tko kao rješenje globalnog zagađenja vidi prelazak na električne OSOBNE automobile taj je ili jako glup ili samo ponavlja narativ koji glupima djeluje pametno.

 Zanimljivo je ovo u biti. Baš me zanima hoćemo li za 50 godina učiti o pravim razlozima nekog smjera industrije?

Primjerice jasne su razlike između 8L krstaša američkih čeličana iz Detroita i kockastih KEI kutijica koje (iz nekog razloga isključivo) koriste Japanci. Prvi su bili razluraleni nastavak tipičnog američkog razbacivanja resursima - gdje je razbacivanje jednim djelom nadomještalo manjak stručnosti, a dijelom je bilo i namjerno - jer zašto NE imati automobil 7 metara duljine sa 8L motorom i 600KS.

Japanci su, skupa sa Europljanima razvili manja vozila, jer su bili primorani zbog arhitekture grada (kažu da je križanje na uzbrdici kod Guvernerove palače u Rijeci uzrokuje cca/odokativno milijun promjena lamela godišnje, odškolovalo generacije mehaničara i prehranilo njihove familije), a i zbog manjka teksaške nafte, no ironično - takva ograničenja su EU/Japansku autoindustriju indirektno natjerali na razvijanje, pa su i zato odnjeli pobjednu nad američkim proizvođačima.

 

Zašto ovo govorim? Jer je jačanje trenda, a i sama pojava trenda kako će EV da nas spasi jako čudna. VW izbaci Golfa u onoj boji senfa  - pa tu boju odjednom vidiš svuda. Vidi se i utjecaj Bertone dizajna nakon 80-ih.

No kako je odjednom, iako je bilo tisuće pokušaja još od općeg izuma automobila, došlo do toga da EV postane gotovo pa mesija - rješenje za sve?  Sjećam se ili epizode Seinfelda ili neke druge serije, znam da je Kramer glumio, u kojem hvataju nekakvog sumnjivog lika, pa voze EV i on im crkne nakon nekoliko milja. Kako je EV, od Seinfeld nivoa sprdačine - odjednom postao kul?

 

Moja teza je da je to bila sprega 3 čimbenika:

1. Nazivno plemenite zelene inicijative

2. Općenita digitalizacija

3. Steve Josizacija i sprega pop-kulture i industrije.

 

Elon Musk je 2000ih na bumu općenite digitalizacije (dot com), kao i svaki lovaš tražio novu nišu. San Francisco političari tražili su tehnološka rješenja, da iskoriste i usmjere famu Silicon Valleya da iznjedre rješenja za lokalnu zajednicu. Udružili su se sa bankama i fondovima i pokrenuli BAEF - Bay Area Equity Fond.

Dio njihovog portfolia bio je i Tesla, Solar City i Pandora radio između ostalog.

Svašta nešto plemenito, ali što je ispalo od toga?

 

Musk je u to ušao jer je Fond na kraju ušićario Joint Venture GM-Toyota tvornicu Automobila u Freemontu, koja je neslavno propadala, a i Fond je bio među akterima koji je ulobirao CO2 kredite i 1-1 porezne olakšice.

 

Muska, a ni Tesle ne bi bilo da nije bilo tih programa Vlasti (koje bi zlobnici nazvali socijalizmom) kao ni slizanja u "javno-privatno" vlasništvo - gdje je kao perjanica projekta na kraju ispala Tesla - u dokumentima navedena kao "high performance cars" - nužno i životno potrebno za lokalnu zajednicu. (zvuči kao neki naše gore listovi).

Musk ne bi preživio godinu dana da nije prodavao CO2 kredite, dočim ne bi ni pomislio na globalno tržište da:

1. EU nije uvela svoje CO2 kredite, gdje je Tesla dobivao milijarde od Fiata

2. Da Kinezi nemaju politiku privlačenja apsolutno svakog oblika industrije kako bi na masi i pristupačnosti in the long run, i reverse engineeringom mogli sami za koju godinu i/ili deceniju zagospodariti tim tržištem.

 

Tesle ne bi bilo da se iphonizacija nije prelila na sve što ima veze sa tehnologijom, pa se štuje kult ličnosti i na tome se temelji "inovacija" - TECH will save us all.

(Ima članak Wireda iz 1997. gdje se predviđa da će nas razvoj novih tehnologija toliko razočarati da će biti društvenih nemira, jer nam se nakon 2. sv. rata servira slika nekog utopija-futurizma, a situacija u nekim sferama života postaje i gora.)

 

Drago kaže...
Cijene baterija neće ići dolje (dapače, vjerojatno će rasti i to dosta, bez obzira na litij ili ne-litij, koji ionako čini od 12% - 20% ukupne mase litijskih baterije bilo koje podvrste, a ostatak materijala od bakra preko nikla do kobalta i drugih rijetkih zemljanih metala i drugih materijala sigurno cjenovno raste).

Zanimljivo je kako je kult ličnosti Elona Muska toliko jak da fanovi uopće ne njurgaju oko činjenice da je Model 3 od predstavljanja poskupio za oko 20 000$. Musk je godinama govorio o 35000$, dok je danas cijena oko 50-80 000$ ovisno o modelu.

Nije zabilježen takav porast cijene u povijesti industrije (osim u nekim totalno kriznim situacijama), pogotovo ne u TECHu - laptopi su danas jefitiniji izbor čak i za office - jer tehnički dobiješ i monitor za 3500kn.

Nije zabilježen - osim kod smartphonea, gdje se 2-3x povećanja cijena (Prvi galaxy S je bio 3-4000kn, danas je 15000kn, OnePlus je stvorio cijelu kompaniju na cijeni, pa je danas jednake cijene kao i iPhone/GalaxyS) pravdaju gimmickima koji nikome ne trebaju. 

Drago kaže...
Ako želiš riješiti problem zakrčenosti gradskog prometa i zagađenja zraka, radiš na elektrificiranom gradskom prijevozu koji je svugdje dostupan i jeftin. Tramvaji, trolejbusi, minubusi ("šatlovi") i te fore. Ako ti to nije cilj, onda ideš s narativom o elektrifikaciji osobnog voznog parka gdje auto usporedivih performansi košta duplo, trostruko ili x-tostruko više na auto s motorom s unutarnjim izgaranjem i ne rješavaš problem zakrčenosti prometa unutar grada. (Što ionako nikada nije ni bio cilj te kretenske ideje). 

Ima YT kanal - kojeg je Jay započeo kao dokumentarac o urbanizmu Londona, gdje se par puta dotiče baš problema prometa i javnog prometa u Londonu, pa je njegov kanal fora početak u neku light verziju istraživanja zašto se više ne vozimo u električnim trolejbusima i sl.

 

Reklo bi se da je jedino Okamova britva rješenje za masovni javni promet - masovno javno vozilo, ali nekako sve završi u rukama osobnih automobila milijadera. Hmmm, zanimljivo pitam se zašto.

 

Drago kaže...


Auto koji ja imam postoji u električnoj verziji i otprilike je dvostruko skuplji. Moj auto košta oko 150 keka, a njegova električna verzija (ista oprema) je preko 320 keka (uz manji domet i tako te fore). 

S obzirom da je moj auto stvarno štedljiv i s obzirom da godišnje potrošim manje od 500 litara benzina jer većinom radim od doma, to je po sadašnjoj cijeni benge od zaokruženih 14 kn/l = 7.000 kuna godišnje, s tim da je vjerojatnije da zapravo potrošim oko 5.000 kuna godišnje na benzin. 

Po toj računici (7.000 kn godišnje) ja bih trebao voziti auto 24 godine UZ BESPLATNU STRUJU (koje više nema na punionicama) da električna verzija postane "besplatna" u eksploataciji u odnosu na benzinsku. 

Jesi vidio kako Musk predstavlja cijene Modela 3 na svojoj stranici?

Bog-te-jeba vidi cijene 39 999$, džabe reklo bi se

 

No šta je to u kutu cijene? Muva, komarac? Ne to je asteriks. A što to u asteriksu piše?

 

NOBEL ZA EKONOMIJU I MATEMATIKU ODMA.

 

BTW, tko kupi Renault Zoe za 300 000 kuna je kreten. Bez diskusije.

 

Drago kaže...
EU je bizarno disfunkcionalna udruga loših političara koji ne razumiju ni smisao te udruge (slobodno putovanje i trgovina - sve ostale "zajedničke vrijednosti" ne postoje niti su bile ikakav razlog za osnivanje svojedobne trgovinske unije za čelik i ugljen), a i ono što misle da razumiju i da im je posao ne znaju obaviti. 

Sačekajmo da vidimo hoće li EU uopće postojati za par godina (s obzirom da sami politički dužnosnici tako svojski rade na njenom uništenju da niti jedan vanjski neprijatelj da se trudi iz petnih žila ne bi mogao biti toliko efikasan) pa onda raspravljajmo o tome kako će se morati kupovati samo električna vozila. 

Osim ako me Biljana Borzan, u koju polažem sva životna ufanja i nadu (jer me spasila mlohavih Barilinih špageta, što je i bez ironije više nego što je napravilo 99% svih 10 saziva domaćeg parlamenta), ne razočara, bojim se da idemo u smjeru ultra-nacionalizma, kao afektivni reagens na propali pokušaj Multi-kulti glokalizacije - kako bi rekli Pernari i Bartulice i ini.

(Nije da se ja slažem s time, niti sam ja protivnik multi-kulti, dapače, ali znamo da će takva biti retorika).

 

Drugo moguće rješenje je US-Demokratizacija liberalne opcije po EU, gdje će se, jednom kada narod digne glas protiv ovakvih "fondova" gdje se novac preljeva u džepove vlasnika Tesli, početi sa means-testovima, pa će najsiromašniji dio pučanstva ostati iza još jednih vrata koje će gate-keepati "fiskalno odgovorni" liberali. Ona situacija gdje je Biden skresao oprost cijelog studentskog duga na "means test" od 10 000$ ali će trebati 7 godina drugog mandata da se možda usuglase je li limit na porodičnom prihodu od 75 000% ili 73 000$ tj. jesi li ovi sa 75 000$ prebogati da bi dobili otpis.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice