Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

poruka: 135
|
čitano: 26.073
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha".
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Nema ih jer ih nitko nije radio. To ne znači da ne postoje.
Kakvom propagandom?!?!?

 :-D

 

Nema ih "jer ih nitko nije radio", ali "ne znači da ne postoje" :-D 

 

Čekaj - je li ih "netko radio", pa podaci postoje, ili ne postoje, ako ih "nitko nije radio", kako ti tvrdiš?

 

Ovo je smiješno. Krećeš od zaključka i onda tome pokušavaš prilagoditi činjenice, a kad ih nema - nema veze. To što ih nema ne znači da ih nema. :-D 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
O jbt... Ne pravi se grbav. Jasno sam napisao. Nema podataka jer nitko nije radio istraživanja.
Evo samo primjer.
Sr90 je jedan od elemenata ispusta nuklearnih elektrana. Sam po sebi neće pokazati neko znatno povećanje pozadinske radijacije, ali ima sposobnost bio akumulacije i samim time u organizmu radi znatnu štetu.
Činjenica ima. Samo nitko za primjer Krškog nije radio studije.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2022 14:23 (Gallu).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
O jbt... Ne pravi se grbav. Jasno sam napisao. Nema podataka jer nitko nije radio istraživanja.
Evo samo primjer.
Sr90 je jedan od elemenata ispusta nuklearnih elektrana. Sam po sebi neće pokazati neko znatno povećanje pozadinske radijacije, ali ima sposobnost bio akumulacije i samim time u organizmu radi znatnu štetu.
Činjenica ima. Samo nitko za primjer Krškog nije radio studije.

 

:-D

 

Okej - daj neku studiju za bilo koju NE koliko je ljudi "mutiralo" i/ili dobilo rak od "Sr90". Ili bilo čega "u ispustu" (lol) nuklearke. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
O jbt... Ne pravi se grbav. Jasno sam napisao. Nema podataka jer nitko nije radio istraživanja.
Evo samo primjer.
Sr90 je jedan od elemenata ispusta nuklearnih elektrana. Sam po sebi neće pokazati neko znatno povećanje pozadinske radijacije, ali ima sposobnost bio akumulacije i samim time u organizmu radi znatnu štetu.
Činjenica ima. Samo nitko za primjer Krškog nije radio studije.

 

Usput - koji je to "ispust" iz kojkega NE "ispuštaju" stroncij 90 u okoliš?

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Još uvijek ništa, nema podataka? Nema veze, nemoj se mučit. Vjetroelektrane i fotonaponski kolektori su super. Tojest, ekološki strava i užas, ali nemaju "ispust" za Sr90. 

 

Jedini im je manji problem proizvodnja struje s čime se malo muče, ali nitko nije savršen!

 

 

This space for rent!
 
3 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Sr90 je bioakumulirajući izotop koji nuklearke ispuštaju i nije jedini. Imaš čitav niz. Nije teško naći na internetu.
Sr90 je kancerogene. Nisu rađena istraživanja vezano za ispusti iz nuklearki, ali svejedno od kamo dolazi je li iz guzice, cvijeća ili nuklearke. Kancerogen je.
15 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Sr90 je bioakumulirajući izotop koji nuklearke ispuštaju i nije jedini. Imaš čitav niz. Nije teško naći na internetu.
Sr90 je kancerogene. Nisu rađena istraživanja vezano za ispusti iz nuklearki, ali svejedno od kamo dolazi je li iz guzice, cvijeća ili nuklearke. Kancerogen je.

 Pa nuklearne elektrane imaju puno strozu kontrolu nego termoleketrana.

Sto ti mislis da to samo ispustaju na dimnjak.

 

Postoje dugozivuci radioktivni elementi, koji se zakapaju, i kratkozivuci koji se cuvaju u posebnim komorama i tek kad vise nisu radioaktvini, onda se pustaju u atmosferu.

 

I tocno se zna sto nuklearka ispusta i kad.

 

I btw evo ti studija za mljekarstvo iz 1981.

https://hrcak.srce.hr/file/161959

 

I bas se spominje tvoj Sr90 da se prati.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2022 14:52 (Renesis).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Koji je to "ispust" iz kojega nuklearke ispuštaju stroncij u okoliš? 

 

Nemaš blage veze o nuklearnom ciklusu i kako nuklearke rade. Jedino mjesto gdje stroncij može biti u nuklearki je reaktorska posuda. Ne postoji "ispust" za stroncij. 

 

Pričaš o stvarima o kojima nemaš niti približne ideje kako funkcioniraju pa zato i ne možeš odgovoriti na superjednostavno pitanje jer to što si ti "pretpostavio" da je, nema veze sa bilo čim stvarnim. 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
??
Objasni.
16 godina
online
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
A je li netko radio istraživanje za neku drugu nuklearku i okolne žitelje? Imaš tu kakav dokaz?
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
??
Objasni.

 :-D

 

Ne znam šta bi trebalo objasniti - tražio sam te odgovor na pitanje gdje je to ispust za stroncij na nuklearkama, dobio sam link na Fukušimu, gdje je bila havarija i nema veze s mojim pitanjem. Usput, koliko je kad smo kod Fukušime, tamo umrlo ljudi od zračenja? 

 

Ponovo, gdje nuklearke imaju ispust za stroncij?

 

 

This space for rent!
13 godina
online
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...


Molim te objasni mi, ako imaš vremena od silnog aktivizma u kojem mi objašnjavaš prednosti "besplatnog sunca i vjetra" kao rješenja. Čudno mi jedino da Njemačka pali ugljen pored intaliranih stotina tisuća fotopanela i 30.000 vjetroelektrana... Kako to, kako to?

 Njemačka s porastom broja solarnih elektrana ima i porast potrošnje ugljena jer moraju pokriti potrošnju i stabilnost mreže kada zeleni izvori ne daju energiju.

3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
"Sr90 samples in the water of the exhaust stack"

Jbg. Nekako je trebao doći do tog ispusta.
Ali nije Se90 jedini bioakumulirajući izotop
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK201991/#!po=0.308642
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
"Sr90 samples in the water of the exhaust stack"

Jbg. Nekako je trebao doći do tog ispusta.
Ali nije Se90 jedini bioakumulirajući izotop
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK201991/#!po=0.308642

 

Pa naravno - probijena reaktorska posuda jer je došlo do havarije. Ima i u Černobilu isto. 

 

Gdje nuklearke imaju ispust za stroncij?

 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Nigdje ne tvrdim da nemaju kontrolu. Ali da ispuštaju radioaktivne izotope ne samo u zrak nego i u vodu - ispuštaju.
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gore ti je i Renesis dao link da pri normalnom radu dolazi do ispuštanja Sr90
16 godina
moderator
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha


Ali ovo gore je idealan primjer kako je ideologizacija u svakodnevnom životu štetna. Ideologizirani ljudi nisu, odnosno ne moraju biti stvarno glupi, kognitivno zakinuti, već jednostavno sebi ne dozvoljavaju razmišljati van vlastitih okvira ideologije koje su si zadali. I onda imamo ovakve rasprave gdje ja mogu 10, 50 ili 100 puta ponoviti isto pitanje ili ista pitanja i neću niti jednom dobiti odgovor na njih, nego ću dobiti "odgovore" na nešto deseto.

 

I isto tako, stvarni podaci nisu bitni. U ovom gore slučaju nije bitno koliko je stvarno ljudi umrlo ili se razbolio od "zračenja" - bilo posve ispravne nuklearne elektrane ili Fukušime nakon havarije (usput - odgovor je nula) zato jer se ne radi o raspravi o stvarnosti, već o raspravi o narativu. Zato su i "odgovori" tekstovi koje se nekako može ugurati u narativ, a nemaju veze s onim o čemu se raspravllja. 

 

Internet nam je pokazao kako su naivni bili ljudi koji su mislili da će ljudi jednom kada dobiju pristup informacijama svoje zaključke bazirati na njima. To nikada nije slučaj. Ljudi u najvećem broju slučajeva, ja bih rekao preko 90%, polaze od zaključaka za koje onda pokušavaju naći podatke koji će ih potkrijepiti, a ako ih nema, nema veze. 

 

Postoje one sociopsihološke metode manipulacije gdje onda ti nekome takvome podilaziš i dobijaš ga na svoju stranu ističući stvarne ili posve izmišljene dobre strane njegovog rezoniranja pa onda polako okrećeš mlin na svoju vodu, ali to dugo traje i radi se o manipulaciji ljudima pa je upitna etičnost. 

 

Bolje rješenje je pustiti stvarnost da odradi svoje u srazu s narativom. 

 

Narativi, kao u ovom slučaju, idu odatle što onaj tko ih prodaje to radi doma iz fotelje. Nije gladan, nije gol, bos, nije mu hladno, ne mora hodati 10 kilometara na posao i s posla po kiši ili snijegu. I onda dok se vozi u autu s klimom i gleda TV koji se napaja strujom iz nuklearke, plinske termoelektrane ili hidroelektrane u susjednoj državi od koje otkupljujemo struju može filozofirati o zelenilu i "besplatnima vjetru i suncu". 

 

Ja sam mislio da će dulje trebati da ljudima dođe iz dupeta u glavu, ali stvari se ubrzano odvijaju - jedna zima bez ruskih energenata, a uz narativ o "besplatnim vjetru i suncu" kao savršenom zamjenom odradit će sama čudo za kognitivne procese. 

 

This space for rent!
 
23 0 hvala 5
13 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha
Možeš se kupati u vodi ispod koje su kontrolne šipke, a vi pričate o nekakvom ispuštanju radioaktivnog materijala...
Moj PC  
9 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Nema tu ideologizacije. Činjenica je da nuklearne elektrane ispuštaju bioakumulirajuće izotope. Druga je da ne postoji sigurna razina radijacije koje tijelo može primiti.
I treća je da su izotopi koje nuklearne elektrane ispuštaju potvrđeno kancerogeni.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2022 16:16 (Gallu).
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
zuper kaže...
Možeš se kupati u vodi ispod koje su kontrolne šipke, a vi pričate o nekakvom ispuštanju radioaktivnog materijala...

 Jedini (štetni) problem kod nuklearki je zapravo rudarenje.

 

Zapravo, moze ti past komad zbuke na glavu ako koji slucajem beres sparoge tik uz NE.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
https://academic.oup.com/toxsci/article/126/1/1/1713639

Muller's Nobel Prize Lecture: When Ideology Prevailed Over Science.

Bas eto ima.
Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Nema tu ideologizacije. Činjenica je da nuklearne elektrane ispuštaju bioakumulirajuće izotope. Druga je da ne postoji sigurna razina radijacije koje tijelo može primiti.
I treća je da su izotopi koje nuklearne elektrane ispuštaju potvrđeno kancerogeni.

 :-D

 

Pa onda je čudo da smo kao vrsta mi i bilo koji živući organizam na zemlju uopće preživjeli do sada jer je radijacija je svugdje oko nas i u nama. Mi smo radioaktivni (odvajkada), biljke koje jedemo su radiokativne (odvajkada), područja na kojima živimo su radiokativna (odvajkada) i to vrlo velikom rasponu pozadinskog zračenja ovisno o mjestu na Zemlji - od 1 mSv do 13 mSV pa nije primjećeno da oni koji dođu u Keralu u Indiji počnu umirati 13 puta više od onih koji žive u Kanadi. 

 

Ovo šta ti pričaš nema veze sa bilo čime stvarnim što je medicina ili fizika otkrila. 

 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Ne. Iskreno, ovo što ti pričaš nema veze. Postoji prihvatljiva doza. Sigurna doza (dodano na normalno pozadinsko zračenje) ne postoji.
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Ne. Iskreno, ovo što ti pričaš nema veze. Postoji prihvatljiva doza. Sigurna doza (dodano na normalno pozadinsko zračenje) ne postoji.

 :-D

 

Na osnovu kojih podataka ti dolaziš do tih zaključaka? Što je "prihvatljiva" doza ako se zapravo radi o nesigurnoj dozi? Što znači "nesigurna doza"? Da ćeš se ipak od toga razboljeti? Znači nema rentgena, banana, kaula, gljiva i ostaloga šta nije pozadinsko zračenje?

Koje je to "normalno pozadinsko zračenje"? Imaš prirodne varijacije u pozadinskom zračenju u rasponu većem od 1300%. Nije primijećeno u Kerali u Indiji da ljudi padaju mrtvi na cesti ili da imaju problema s podnapučenošću. Smiješ li putovati u Indiju iako je tamo "normalno pozadinsko zračenje" veće nego u Hrvatskoj?

 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
https://nap.nationalacademies.org/read/11340/chapter/1

Sasvim mi je jasno da postoje prirodne varijacije pozadinskog zračenja. Znam par stvari o prirodi. Ne brini.
Imaš sasvim pristojan broj znanstvenika koji zastupa tezu da sigurne razine zračenja ne postoji.
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
https://nap.nationalacademies.org/read/11340/chapter/1

Sasvim mi je jasno da postoje prirodne varijacije pozadinskog zračenja. Znam par stvari o prirodi. Ne brini.
Imaš sasvim pristojan broj znanstvenika koji zastupa tezu da sigurne razine zračenja ne postoji.

Pa i dalje mi nisi odgovorio na niti jedno pitanje! :-D

Niti o rakovima i mutacijama od "ispusta" stroncija kraj NE, niti o tome možeš li putovati u Indiju iz Hrvatske (ili Kanade), smije li se jesti banane... Je li opasno jesti banane? Je li opasno rukovati se s drugim čovjekom (radioaktivniji smo od banana)?

Umjesto toga, novi "odgovor"  - Hirošima i Nagasaki. :-D

 

Prosječan životni vijek ljudi koji su preživjeli atomsku u Hirošimi i Nagasakiju je u 2000., usput, bio - 81 godina. U Hrvatskoj je prosječni životni vijek 2000. bio - 71 godina. Bez atomske nad glavom.

Molim te, nemoj me tagirati dok mi "odgovaraš" nešto deseto umjesto ono što sam te pitao.

 

This space for rent!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Link ne mogu zalijepit, evo teksta iz Googla. Osti stranica
https://www.osti.gov › purlPDF
Radioactive Materials Released from Nuclear Power Plants

Skinio PDF i onako nasumično skrolnuo pa evo ss ovi.
Dalje nisam čitao jer mi se ne da gubiti vrijeme. Nisam protiv NE no ne bi volio da ju imam u HR čisto zbog politike(npr. Nismo u stanju obnovit od potresa) tako dq mi ti sve miriše na potencijalan balkanski Černobil.
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Pa imaš slovensko-hrvatsku NE na par kilometara od granice koja godinama dobiva međunarodne nagrade za sigurnost. Kakav "balkanski Černobil"? Kužiš da je Krško slovensko-hrvatska nuklearka u kojoj rade Slovenci i Hrvati i koju su zajedno financirali i izgradili?

 

 

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice